Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 249

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 5. dio

  1. #1
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno Neasistirani porod kod kuće - 5. dio

    Nastavljamo ...

  2. #2
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno


  3. #3

    Početno

    Citat:
    Ja mislim da su pregledi u trudnoći - i vaginalni esencijalni za skrb žene i bebe u trudnoći.


    Mnogi ih ne rade, smatraju ih beskorisnima i potencijalno stetnima.
    Zene se uvijek prilagode uvjetima zdravstvenog sistema u kojem zive. Tako se vecini zena u Hrvatskoj vjerojatno cini potrebnim to sto se nudi.
    mislim da je esencijalno pregledati vaginalno zenu na pocetku trudnoce i uzeti briseve. Koliko zena pobacuje ili prijevremeno radaj jer nisu ustanovljeni problemi koje se lako dalo ustanoviti brisevima na pocetku trudnoce.

  4. #4
    Gost28

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    mislim da je esencijalno pregledati vaginalno zenu na pocetku trudnoce i uzeti briseve. Koliko zena pobacuje ili prijevremeno radaj jer nisu ustanovljeni problemi koje se lako dalo ustanoviti brisevima na pocetku trudnoce.
    cini mi se da je to bolje obaviti tijekom prekoncepcijske obrade. doduse, ne mozes znati koliko ce vremena proci od obrade do zaceca... ali kolika je sansa da "fasujes" nesto u relativno kratkom periodu u monogamnoj vezi. ne znam, uvijek u zivotu su mi svi c. brisevi bili negativni (kuckuc) pa ne znam kako to ide

  5. #5

    Početno

    Gost28, zato u VB na prvom pregledu (što u ovoj raspravi nismo imali prigode pročitati, a toliko se pričalo o praćenju trudnoće po ugledu na tu zemlju), liječnik ginekolog na osnovu anamneze novopečene trudnice odlučuje hoće li joj uzeti briseve ili neće. Ukoliko je dotada bilo sve ok, neće ih uzeti, ako trudnica ne traži. Na traženje će joj napraviti pregled i uzeti briseve. Imat će pravo tijekom trudnoće i na dva uzv-a, a babici će ići najprije u razmacima od 3 tjedna, a kasnije češće, svaki drugi a pred kraj trudnože svaki tjedan - babica će mjeriti tlak, pogledati urin i pregledati trudnicu i na nagovještaj najnajmanje mogućnosti da sve nije kako treba - poslati je ginekologu na pregled. Ginekolog će je pogledati, vaginalno, i pred kraj trudnoće.
    A ne da su pretrage besmislene i da ih ne rade
    naravno da ih ne rade,ako trudnica iz svojih uvjerenja ne želi da joj ih se napravi, tako se može ponašati i ovdje.

  6. #6

    Početno

    a i to je MINIMUM koji je besplatan.
    trudnice, naravno, prema svojim mogućnostima i željama, odlaze i na redovite kontrole kod ginekologa, ukoliko smatraju da je pregled koji dobivaju od babice nedovoljan i manjkav.

  7. #7
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Pa ja sam imala prekoncepcijsku obradu, tj. obradu pred IVF. Nađena je patogena bakterija, popila Sumamed, bakterija opet pozitivna, popila duplu dozu doxicikllina - bakterija nakon mjesec dana (friško pred postupak) negativna. Zeleno svijetlo za IVF. IVF uspio. Na vlastito traženje kontroliram briseve, zlokobnica opet tu. Uzmem eritromicin, bakterija opet tu (tako je to s tim intracelularnim organizmima, koje se ponašaju poput virusa). Sačekam II tromjesečje i ubijem ju s 12 grama Sumameda (6 grama intravenski i 6 oralno). Bogu hvala, otad je negativna. A ista ta uzrokuje između ostalog i PROM.

    Ma svakome sloboda da radi što hoće, ali ja želim biti u onim pozitivnim statistikama, i sve sam napravila da tako i bude. Imala sam zdravu trudnoću i porod, i zdravo dijete sam rodila. To je ono što je meni najvažnije i nisam htjela ni mogla riskirati da tako ne bude, ma kako se to uklapalo u statistike. A to mi je pružila klasična zapadna medicinska skrb.

  8. #8
    Andora avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,077

    Početno

    :shock: danas nema postova! :shock:



    (šalim se)

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    kad je blog puno zanimljiviji...

    ovdje je rečeno skoro sve

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    bez zelje da nastavljam diskusiju, samo dva odgovora koja se ticu komentara mojih postova

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Gost28, zato u VB na prvom pregledu (što u ovoj raspravi nismo imali prigode pročitati, a toliko se pričalo o praćenju trudnoće po ugledu na tu zemlju), liječnik ginekolog na osnovu anamneze novopečene trudnice odlučuje hoće li joj uzeti briseve ili neće. Ukoliko je dotada bilo sve ok, neće ih uzeti, ako trudnica ne traži. Na traženje će joj napraviti pregled i uzeti briseve. Imat će pravo tijekom trudnoće i na dva uzv-a, a babici će ići najprije u razmacima od 3 tjedna, a kasnije češće, svaki drugi a pred kraj trudnože svaki tjedan - babica će mjeriti tlak, pogledati urin i pregledati trudnicu i na nagovještaj najnajmanje mogućnosti da sve nije kako treba - poslati je ginekologu na pregled. Ginekolog će je pogledati, vaginalno, i pred kraj trudnoće.
    A ne da su pretrage besmislene i da ih ne rade
    naravno da ih ne rade,ako trudnica iz svojih uvjerenja ne želi da joj ih se napravi, tako se može ponašati i ovdje.

    ne radi se o idealu koji treba slijediti, nego o tome da kad god se negdje stvari rade drugacije, da je dobro razmisliti o takvim praksama pogotovo ako se one u drugim podnebljima smatraju neprikladnima.
    Ako se radi o kontrolama trudnoce preko nacionalnog zdravstvenog sustava, u VB, tada ginekolog nema nikakve veze s time. Ima samo veze kada se detektira problem i tada se
    i na nagovještaj najnajmanje mogućnosti da sve nije kako treba - poslati je ginekologu na pregled.
    Ali ovo ne vrijiedi, prema mojim saznanjima i isustvu, ako se radi o NHSu
    liječnik ginekolog na osnovu anamneze novopečene trudnice odlučuje hoće li joj uzeti briseve ili neće.
    Zena odlazi ili babici ili obiteljskom lijecniku na pocetku trudnoce. Ako se privatno kontrolira trudnoca, onda je to druga stvar. Ginekolog tada radi sto on smatra da je potrebno. Postoji mogucnost privatne kontrole s babicom i one definitivno ne rade vaginalne preglede.


    A ne da su pretrage besmislene i da ih ne rade
    naravno da ih ne rade,ako trudnica iz svojih uvjerenja ne želi da joj ih se napravi, tako se može ponašati i ovdje
    babice ih ne rade, a one prate vecinu trudnoca. Babice ih smatraju nepotrebnima. Ne stoji da samo ako ih zena ne zeli zbog svojih uvjerenja, da ih onda ne dobije. Vaginalni pregledi nisu sastavni dio skrbi tijekom normalne trudnoce unutar primaljskog modela skrbi u VB.

    fancy, Odent smatra da svaka kultura ima svoje rituale kojima ometa porod, osobito trece porodjajno doba, (zapadan medicina nije po tom pitanju izuzetak, nego nastavak tisucljetne tradicije), tako da odlazak medju neko pleme i provodjenje istrazivanja ne bi ispunilo svoju svrhu.

  11. #11
    fancy usisivac

    Početno

    fancy, Odent smatra da svaka kultura ima svoje rituale kojima ometa porod, osobito trece porodjajno doba, (zapadan medicina nije po tom pitanju izuzetak, nego nastavak tisucljetne tradicije), tako da odlazak medju neko pleme i provodjenje istrazivanja ne bi ispunilo svoju svrhu.
    U svakoj pojedinoj populaciji bi mogao istrazivati utjceaj pojedinog cimbenika na tijek treceg porodjajnog doba jednako kako su pojedine studije i njihovi autori to ucinili unutar tzv "zapadne medicine".

  12. #12

    Početno

    babica će mjeriti tlak, pogledati urin i pregledati trudnicu i .
    nitko nije napisao da je to vaginalni pregled, taman posla
    istina jest da se trudnice u VB ne gledaju vaginalno kroz čitavu trudnoću kao kod nas,ukoliko nema potrebe, ali nije istina ni da ih kroz cijelu trudnoću prate samo primalje. Ukoliko one same ne žele.
    Obiteljski liječnik u VB je specijalist osposobljen i za vođenje, ooooops, praćenje trudnoće u VB. To smo izostavili pripomenuti, jelda. A i opet se radi o liječniku. Koji trudnice pregledava I vaginalno. Ako se ne dogovore drugačije. Uostalom kao što si i sama rekla za vaginalne preglede:

    Mnogi ih ne rade, smatraju ih beskorisnima i potencijalno stetnima.
    A ti onda izabereš onog koji ih smatra beskorisnima pa dobro tebi dobro njemu-
    Prema Fancynom primjeru ima i kod nas onih koji ih ne rade.

    U VB postoji drugačija vrsta skrbi, možda je bolja nego u zemljama u kojima trudnice prate ginekolozi, možda i nije. Možda se to u VB radi samo zbog uštede - ako želiš da ti normalnu trudnoću prati specijalist ginekolog - maši se za novčanik. Ako si sirotinja, dosta ti je i primalja., odnosno ono što ti država daje besplatno.
    A i mogućnost da naletiš na ginekologa šarlatana i nesavjesnu primalju je ista, zar ne, nisu samo ginekolozi pretplaćeni na bezobraštinu i nerad.

  13. #13
    fancy usisivac

    Početno

    Ne znam, meni bas kao uzor ne imponira zdravstvena skrb zena niti u VB niti u USA. Prije bi se ugledala na recimo Svedsku ili Dansku, koja ima zaista malen maternalni mortalitet ( on je dobar pokazatelj jer ukljucuje mortalitet i tijekom trudnoce i 42 dana nakon), a prema WHO podacima i VB i USA stoje losije od nje.

  14. #14

    Početno

    To se naslo pozivati na sustav VB zdravstva tvrdeci kako je to normalno da se zena ne pregledava vaginalno? Sustav zdravstva u VB je pred slomom, a ovo je nacin ustede. I da, naravno, zaboravilo se napomenuti da obiteljski lijecnik pregleda trudnicu.
    Saradadevi, navodis zene na krivi trag, pricas, u najmanju ruku, poluinformacije.

  15. #15
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    da li je onda i zdravstvo u Nizozemskoj "pred slomom"?
    žene se niti tamo, kao niti u VB ne pregledavaju vaginalno tokom trudnoće, osim ako to same izričito ne traže ili ako za to postoje indikacije.
    gost, pogledaj još jednom što je Saradadevii napisala (ne radi se općenito o nepregledavanju, nego o ne prakticiranju vaginalnih pregleda u trudnoći u redovnom sustavu zdr. skrbi!)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Pa i ja sam jednom spomenula da nisam imala vaginalnih pregleda u trudnoci. (samo jedan na pocetku, radi ustanovljavanja trudnoce).
    Lijecnicke preglede tipa tlak, urin, dva puta uzv da, ali ne i vaginalne preglede.

  17. #17
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    ja isto tako.

  18. #18
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    cure, sad ozbiljno:

    kako se bez pregleda detektira moguće otvaranje, skraćivanje grlića?

    /oprostite ako sam propustila nešto već rečeno u ovoj trakavici, nisam čitala sve postove/

  19. #19
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    cure, sad ozbiljno:

    kako se bez pregleda detektira moguće otvaranje, skraćivanje grlića?

    /oprostite ako sam propustila nešto već rečeno u ovoj trakavici, nisam čitala sve postove/
    zar ne znas da babice u vb imaju one rendgenske ochi ko schwarzenegger u terminatoru.

  20. #20
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    cure, sad ozbiljno:

    kako se bez pregleda detektira moguće otvaranje, skraćivanje grlića?

    /oprostite ako sam propustila nešto već rečeno u ovoj trakavici, nisam čitala sve postove/
    razlog zašto se "vani" više ne prakticiraju vagin. pregledi je upravo taj što se ustanovilo da tim stalnim čeprkanjem u trudnoći- kad je cerviks prokrvljeniji i osjetljiviji nego inače, se trudnice time izlažu riziku upravo preranog otvaranja i infekcija, bez obzira na sterilnost rukavica, pa i krvarenjima iz cerviksa (ja osobno ovo zadnje iskusila u obje trudnoće :/ ).
    Beatrijs Smulders (nizozemska babica), kada je gostovala na simpoziju primalja u Opatiji prije cca 2 i pol godine, na ovo pitanje je odgovorila u stilu, što joj vag. pregled može reći?
    cerviks ionako ima dva ušća, vag. pregledom se može pregledati samo ono vanjsko, a osim toga izlaže ženu tom dodatnom riziku.

    dakako, postoji mogućnost pregledavanja cerviksa i uzv-om.
    svakako korisnija pretraga nego kad se upotrebljava ne bi li se ustanovio spol djeteta.

    za sav apsurd takvog sistema sam imala primjer nedavno u užoj obitelji.
    trudnici je ustanovljeno da se "naglo počela otvarat" pa su je brže bolje nafilali kortikosteroidima.
    na kraju su joj inducirali (?!) porod prokidanjem vodenjaka i dripom jer su zaključili da se nema više šta čekat.
    takvih primjera ima bezbroj.
    i mnoge žene su time savršeno zadovoljne, kao što se vidi i iz ovog topica.

  21. #21
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    upadam kao padobranac
    ali primalje i kod nas,one koje su to postale prije zatvaranje škole
    pregledavaju trudnice "izvana" samo šta je mislim to većini naših ginekologa SF i nikako im nije jasno šta ona to vidi
    barem sam ja stekla takav dojam kad sam prisustovala razgovoru primalje i ginekologa,čudom se čudio kako je ona to pregledala bez vaginalnog pregleda(mladi ginekolog završio spec. cca 3-4g)primalja
    stara sa 33g radnog iskustva

    ja osobno bi bila najsretnija s porodom u bolnici ili još bolje kući za porod
    (doma ne bi)ali sa primaljom pored sebe

  22. #22
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mamma ju, hvala.

    mama courage, znam da učestali uzv pregledi često nepotrebno uspaniče trudnicu - te beba je premala, te beba je prevelika, te učinilo mi se da sam nešto vidio a zapravo možda i nisam... čini mi se da je slično i sa čestim vaginalnim pregledima.

  23. #23
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    mama courage, znam da učestali uzv pregledi često nepotrebno uspaniče trudnicu - te beba je premala, te beba je prevelika, te učinilo mi se da sam nešto vidio a zapravo možda i nisam...
    da ? :? A ni slucajno se ne bi moglo desiti da ucestali uzv smiruju trudnicu na nacin da ljecnici vele: sve je super, sve je u granicama normale, sve se odlicno razvija, vidimo se opet za koji tjedan ? il: ovo smo blagovremeno otkrili pa sad mozemo na odgovarajuci nacin reagirati? :?

    znaci bolje ni ne gledati, nego mozda nesto na prvi pogled loshe vidjeti ?!?

  24. #24
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    znaci bolje ni ne gledati, nego mozda nesto na prvi pogled loshe vidjeti ?!?
    nemoj mi stavljati u usta nešto što nisam rekla

  25. #25
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj mama courage prvotno napisa
    znaci bolje ni ne gledati, nego mozda nesto na prvi pogled loshe vidjeti ?!?
    nemoj mi stavljati u usta nešto što nisam rekla
    znaci bolje nesto i rjedje pregledavati, nego cescim pregledavanjem mozda nesto na prvi pogled loshe vidjeti ?

  26. #26
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ...pa ispadne da s tim "lošim" ionako ne možeš ništa (osim inducirati pobačaj ili čekati porod) ili da tog lošeg uopće nije ni bilo, ili da je uzrokovano upravo tim "preventivnim" pregledima.
    ali nema veze ako je trudnica pola svoje trudnoće pod stresom "nocebo efekta" stalnog pronalaženja "grešaka" koje se ionako u 99,9% slučajeva ne mogu riješiti, nema veze što na trudnoću, tj. na bebu i porod itekako utječu svi ti stresni hormoni, nema veze što jedno čačkanje lako prouzroči novo čačkanje koje opet vodi u cijeli spektar mogućih komplikacija, nema veze za mnogo šta.
    glavno da je trudnica, isprepadana raznim dijagnozama i prognozama, napokon odahnula na uzv pregledu koji će poput kristalne kugle reći the istinu.
    yeah right.
    najbolje se ni ne skidati onda s ultrazvuka.
    nema veze što i i za uzv aparata sjedi čovjek koji treba protumačit nalaz i što su česta "pjesnička odstupanja" u tumačenju.
    nema veze što zbog tih procjena neke žene završe na kiretaži jer se "plod prestao razvijat" pa igrom slučaja ne odu i na koncu rode zdravo dijete.
    nema veze, neka strojevi sve kažu, najbolje nek i rode umjesto nas.
    mi smo, izgleda, današnje cyberfeministice, zaboravile kako se to radi.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    znaci bolje nesto i rjedje pregledavati, nego cescim pregledavanjem mozda nesto na prvi pogled loshe vidjeti ?
    Ajde malo prosurfaj po trudničkim podforumima. Na prste bih mogla nabrojati trudnice kojima ginekolozi na učestalim uzv-ima nisu "našli" nešto - te premali opseg glave, pa premali opseg trbuha, pa ovo, pa ono. U većini slučajeva rodile su se potpuno zdrave bebe najnormalnijih dimenzija, a to što su te žene bile isprepadane pola trudnoće - tko broji.

    Ja jesam za (ograničenu) upotrebu uzv-a u trudnoći (max. 3 puta, idealno 1-2x), ali mi je kretenski pregledavanje trudnice uzv-om na svakom pregledu jer je za očekivati da u nekoj fazi dijete neće odgovarati njihovim tablicama, a onda jao siga njoj...

  28. #28
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Ja jesam za (ograničenu) upotrebu uzv-a u trudnoći
    također.
    osobito ako postoje neke sumnje i osobito pred kraj trudnoće(pod parolom-bolje kontrolirati uzv-om, nego inducirati bez potrebe).

  29. #29

    Početno

    li mi je kretenski pregledavanje trudnice uzv-om na svakom pregledu
    A vas su ultrazvučno pregledavali svaki mjesec? Gdje to? Da znam, u gradu u kojem ja živim, u Hrvatskoj dakako, na uzv se ide 2 ili 3 puta tijekom čitave trudnoće.
    I inače mi je presmiješna teorija po kojoj ginekolozi nemaju preča posla od čeprkanja po vaginama trudnica i gledanju na uzv kako bi ih mogli dobro preplašiti i naći im bilo što što bi opravdalo rezanje, induciranje i mučenje.

  30. #30
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Ajde malo prosurfaj po trudničkim podforumima. Na prste bih mogla nabrojati trudnice kojima ginekolozi na učestalim uzv-ima nisu "našli" nešto - te premali opseg glave, pa premali opseg trbuha, pa ovo, pa ono. U većini slučajeva rodile su se potpuno zdrave bebe najnormalnijih dimenzija, a to što su te žene bile isprepadane pola trudnoće - tko broji.
    to je bio i moj slucaj!!!!

  31. #31
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    I ja sam za ograničenu uporabu UZV-a, napominjem odmah da nebi bilo zabune i nekako mi se čini 3 puta tijekom cijele trudnoće ok. U slučaju da je sve u redu sa trudnoćom.
    A imali smo u obitelji slučaj da su upravo češći UZV pregledi bili i tekako potrebni. Naime doktor je sestri na UZV vidio da se trbuščić ne puni plodnom vodom kako treba i da sad ne iznosim dalje u detalje, moj point je da je u njenom slučaju bilo fakat potrebno više pregleda jer su tako ustanovili šta je bebici i istog trena kad se rodila sve je bilo spremno za hitnu operaciju bebice.
    Dakle - u normalnoj trudnoći kad sve ide kako treba - nisam za pretjerane preglede. Ako se ustanovi da postoji neki problem - smatram da je bitno da se prati stanje..

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    li mi je kretenski pregledavanje trudnice uzv-om na svakom pregledu
    A vas su ultrazvučno pregledavali svaki mjesec? Gdje to? Da znam, u gradu u kojem ja živim, u Hrvatskoj dakako, na uzv se ide 2 ili 3 puta tijekom čitave trudnoće.
    Mene nisu jer nisam dozvolila. Ali je ginić uredno objesio nos svaki put kad sam odbila. Čak i na forumu imaš cura koje su išle 10-tak puta, a uživo je većina žena koje znam bila na uzv-u minimalno 5-6 puta (najviše one koje su pratile trudnoću privatno, naravno da se onda pokaže ogroooooomna potreba za čestim uzv-om. Cijena: prava sitnica. Sve za bebu ).

    Iznenadila bi se koliko žena ide na uzv "da malo vidi bebu" i koliko ginekologa to spremno prihvaća. U Hrvatskoj. U Zagrebu.

  33. #33
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Evo ja sam morala na ultrazvuk svaki mjesec, jer su bili blizanci... sad, jel to bilo potrebno, znam da sam umirala od straha jel sve ok i nakon ultrazvučnog pregleda sam bila smirenija!

  34. #34

    Početno

    ma uzv je isto jedna od smisljenih masina, zajedno s ginekolozima koji nemaju pametnijeg posla, kako isprepadati zdravu trudnicu. Vratimo se u pecine, to je najbolje.

  35. #35
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Gost, a s kim se ti razgovaras?

  36. #36
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    U većini slučajeva rodile su se potpuno zdrave bebe najnormalnijih dimenzija, a to što su te žene bile isprepadane pola trudnoće - tko broji.
    u vecini slucajeva kod svih mogucih medicinskih pregleda kasnije sve bude normalno, pa opet svi rade te preglede zbog postotka onoga sto moze krenuti po zlu. i meni je do sada svaki, ama bas svaki, papa-test bio dobar, a cekajuci nalaze sam umirala od straha, koji ce mi onda vrag slijedeci test kad se ziva preznojim a sve bude dobro ?!?

    inache, za ostatak potpisujem goscu.

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Iznenadila bi se koliko žena ide na uzv "da malo vidi bebu" i koliko ginekologa to spremno prihvaća. U Hrvatskoj. U Zagrebu.
    ma sad je to fuj, a ne bi se cudila da sutra na ovom istom forumu procitam da je to novi vid attachment parentinga.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Gost daj šuti.
    ja sam bila na vaginalnim pregledima + ultrazvuk svaka 3 tjedna. Da čuo si dobro tjedna, ne mjeseca.
    Kad sam na kraju negjde pročitala da nije dokazano da je štetan ali niti da nije, pitala sam ginića jel baš mora svaka 3 tjedna. Onda je rekao da ne mora i zadnji mjesec trudnoće mi nije napravio ultrazvuk. Niti itko drugi.
    Kad se rodila beba 4550 bio je to šok - kao trebao je netko upozoriti na to. Ja valjda. Možda i bih da sam znala. A moža bolje da nisam jer bih valja po difoltu išla na carski.
    Ali da je osim primalja mogao biti pokoji liječnik na izgonu, možda je mogao. Sad sam sretna da nije, i da nisam znala kako je beba velika, jer bih valjda umrla od straha, a ovako sam imala lijep porod.

  38. #38

    Početno

    Gost daj šuti.
    nisam taj gost, al biraj rječnik.
    Nikad, ali nikad nisam čula da su ikome radili uzv svaka 3 tjedna, osim ako nešto nije bilo ok.
    To je nonsens bez presedana. Jesi li ga pitala čemu uzv svaka 3 tjedna? Želiš li dati ime tog ginekologa, da ga malo preispitamo oko tvog slučaja? Možda je ginić vidio da pred sobom ima nekog kome može cuclat lovu unedogled, ali i to mi se čini besmislenim, budući da trudnice, čak i ako nisu dovoljno prosvijećene da znaju koliko je puta uobičajeno raditi uzv u trudnoći - međusobno komuniciraju. Ako nije bilo problema u tvojoj trudnoći onda svakako treba biti kažnjen....

  39. #39

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    li mi je kretenski pregledavanje trudnice uzv-om na svakom pregledu
    A vas su ultrazvučno pregledavali svaki mjesec? Gdje to? Da znam, u gradu u kojem ja živim, u Hrvatskoj dakako, na uzv se ide 2 ili 3 puta tijekom čitave trudnoće.
    I inače mi je presmiješna teorija po kojoj ginekolozi nemaju preča posla od čeprkanja po vaginama trudnica i gledanju na uzv kako bi ih mogli dobro preplašiti i naći im bilo što što bi opravdalo rezanje, induciranje i mučenje.
    na ovo se odnosilo. Sorry na reakciji.
    Vidiš da nije rađen ultrazvuk baš svaki mjesec, onaj zadnji nije
    I nije mi ga radio kad sam pitala da li je baš nužno raditi to svaki puta, pa zato nema potrebe da prozivam čivjeka (ako nekoga baš intresira može mi se javiti na mail). Znači nije se niti funjio niti išta, samo što ja prije nisam znala da trebam tražiti da ne radimo svaki puta ultrazvuk. I nisam to dodatno ništa plaćala, niti jednom mi nije apsolutno ništa naplatio. Znači nije u pitanju korist, on je jednostavno uvjeren da je to dio dobre skrbi.

  40. #40

    Početno

    Ako je privatnik, a jest, jer si rekla da ne bi išla ni slučajno u bolnicu, onda je nemoguće da ti ništa nikada nije naplatio. Oni obično ne rade besplatno. Ne razumijem, smetalo te to što ti bespotrebno radi uzv svaki mjesec, dopustila si mu da te pregledava frizerskim rukavicama, žališ se što nije bio ginekolog na tvom porodu, ali si istovremeno i sretna zbog toga. Puno toga ne razumijem.Nije ni važno. Bitno jest da to što je radio tvoj ginekolog nije ni najmanje uobičajeno. Možda je zaista, iz nekog razloga, mislio da ti time čini uslugu, možda ti je iz nekog razloga htio izići ususret više nego što je potrebno. To inače NIJE praksa. Naletila si na nekog superrevnog ))

  41. #41
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja mislim da je ultrazvuk na svakom pregledu kod privatnika prilično uobičajena stvar.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Iznenadila bi se koliko žena ide na uzv "da malo vidi bebu" i koliko ginekologa to spremno prihvaća. U Hrvatskoj. U Zagrebu.
    ma sad je to fuj, a ne bi se cudila da sutra na ovom istom forumu procitam da je to novi vid attachment parentinga.
    Na ovo nemam napisati ništa osim
    Super su ti "argumenti".

  43. #43

    Početno

    meni je prečesti pregled uzv, u trudnoći u kojoj nema komplikacija bedastoća, i bez saznanja o tome da je možda štetan. jednostavno mu ne vidim svrhe...ali isto tako znam da puno mama to radi iz zabrinutosti, nije im za zamjeriti, vjerujem da je nekad manja šteta napraviti uzv, nego imati anksioznu trudnicu.
    I u globalu, puno se priča o prirodnom porodu, porodu doma - asistiranom ili ne, odbijanju ginekoloških pretraga, al kad je u pitanju vlastita koža i ona našeg djeteta, onda smo puno manje hrabri i puno se manje pravimo važni i uzdamo u žensku snagu i intuiciju.

  44. #44
    anuska

    Početno

    pardon sto opet ovako uletavam

    gost

    ali ja doista nisam dobila dojam da se na forumu govori o hrabrosti i zenskoj snazi kada su u pitanju intervencije i pregledi,niti sam bilo gdje procitala da bi netko odbio nesto takvo ako je u pitanju neciji zivot,a doista dugo citam i citam gotovo sve.

    zapravo se niti ne radi o tome da se netko pravi vazan,ja imam jedino dojam da su zene u globalu nezadovoljne hrvatskim porodnistvom,pristupu trudnoci kao bolestini koja se lijeci i u skladu s time kopaju po internetu,knjigama,iskustvima iz raznih zemalja kako bi sprijecile mnoga nepotrebna kopanja po vlastitom tijelu,i zapravo me svaki puta stisne kada se iz svega prilozenog vidi da na kraju ginic napravi tisucu i jedan pregled,nalaze ti objasni slabo ili nikako,na porodu te nitko nista ne pita niti objasnjava zbog cega je nesto potrebno pa nije ni cudo da netko u sve to skupa pocinje sumnjati.

    a zasto i ne,doktori su razliciti,njihova stajalista jos razlicitija,a zena ima pravo na informaciju,sa suvislim odgovorom,nema to veze sa junastvom,mislim da se radi o dostojanstvu.
    jer fala bogu,moja rodnica nije isto sto i moja noga,iako je mozda nekom doktoru svejedno,ali to nije point sto je njemu svejedno ili ne jer je on tamo radi mene,a ne ja radi njega.

    nekad mi nije jasno zasto se to "odbijanje" uvijek tretira kao neki pubertetski stos ili inat jer vidim da ovdje zene ako nesto i odbiju odbijaju jer se radi o cistom protokolu i rutini,a ne nekoj zivotno vaznoj intervenciji,jer kad bismo i priupitali zasto nam na primjer daju drip,i kada bismo na to dobile odgovor,ne bismo na njega nikada niti pristale,a to remeti dogmu i protokol.

    ali dobro,to je moje skromno misljenje,ja se u ginekologiju ne kuzim,pa stoga uredno ckomim na ostalim temama.

  45. #45
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ja bih samo uputila zainteresirane da bace oko na stranicu udruge primalja, kad mi vec zene koje radjamo nismo strucne, valjda one jesu ....

    imaju jko lijepih tekstova i pistup porodu koji nije puno drugaciji od onoga kakav roda zastupa....

  46. #46
    fancy usisivac

    Početno

    Ma kako god okrenes dodjemo na isto. HR primalje su divne i strucne a HR ginekolozi su: boze sacuvaj, nehumani, nestrucni itd.

    Ja se samo onda ne mogu nacuditi statističkim pokazateljima u HR koji se ticu maternalnog mortaliteta koji su vec godinama jako dobri a priznaje ih i sama WHo glavom i bradom Ili smo tako zilav narod pa unatoc svim "nastojanjima" i "nestrucnosti" HR ginekologa ne razvijamo komplikacije.

    mammaJuanita
    da li je onda i zdravstvo u Nizozemskoj "pred slomom"?
    žene se niti tamo, kao niti u VB ne pregledavaju vaginalno tokom trudnoće, osim ako to same izričito ne traže ili ako za to postoje indikacije.
    Cekam da VB i NL jos prikljucite USA, pa da imamo upotpunjen "trolist" zemalja "uzora" iz kojih moramo pod hitno kopirati sustav brige za trudnice i rodilje. Interesantno da se radi bas o zemljama s visim maternalnim mortalitetom premo WHO podacima nego u drugim zemljama koje se mogu usporedjivati s njima prema stupnju ekonomskog razvoja. Nizozemska 16, USA 17, UK 13 na 100 000 zivorodjene djece prema recimo Kanada 6 , Svedska 2, Austrija 4, Danska 5, Finska 6 , Irska 5, kukavna HR 8 smrti na 100 000 živorodjenih.

    I bas zato bih iz ove prve tri iz famoznog "trolista" mam trcala prekopirati sustav skrbi za trudnice i rodilje. Mislim, sta se mene tice tko voli nek izvoli.

  47. #47
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Pa eto, uzmi Kanadu sa 6, a daleko od interventnog poroda kao u Hrvatskoj. Ili Svedsku, Austriju, Dansku, Finsku - sve zemlje gdje mozes izabrati kakvu skrb zelis i gdje zelis roditi.

    Stopa maternalnog mortaliteta u Hrvatskoj je tu negdje, u prosjeku, pa se postavlja pitanje - jel takav interventan porod zaista potreban kada druge zemlje mogu bez njega postici iste rezultate, ili cak bolje?

    Kaj se primalja i ginekologa tice, moje osobno misljenje je da ih, kao u svakoj profesiji, ima svakakvih. Ono sto je problematicno je praksa, procedure, sustav u struci, ne ljudi kao pojedinci. Mozes ti biti predivan covjek al svejedno ostaviti uzasan dojam jer pratis (zato sto zelis, zato sto moras ili zato sto neznas drugacije) sustav kojem su to popratne posljedice.

  48. #48
    fancy usisivac

    Početno

    Nije mi bila namjera usporedjivati HR s ostalima bitno ekonomski razvijenijim zemljama. Bas naprotiv, istaknula sam razlike izmedju ovih najrazvijenijih u stopama maternalnog mortaliteta , osobito naglasavajuci NL, VB i USA kao vjerojatno najliberalanije u pristupu pracenja poroda i trudnoce a vjerojatno i vodece po broju kucnih poroda.

    Koliko god neki, recimo Ancica, mislili da je moguce dobiti jednaku skrb /sto se tice nekih detalja/ na porodu u HR i u zemljama gdje je odnos babica/rodilja 1 ili blizu tome, i da je to samo pitanje strucnosti i dobre volje osoblja, ja eto mislim da nije. A neke procedure u HR su u direktnoj vezi s time sto se recimo babica ne moze vrlo cesto posvetiti samo jednoj rodilji, uputiti ju kako tiskati da bi postedile medjicu itd... I nije to samo posljedica nedostatka dobre volje ili jos gore neznanja nje kao primalje, kao sto neki ovdje misle, vec objektivno malog broja osoblja. Ja cu i dalje tvrditi da su 2 babice u noci mog poroda na 6 prvorotkinja dale svoj maksimum i volila bi viditi kako bi se na njihovom mjestu snasle neke koje su navikle raditi u idilicnijim uvjetima vani (iako je jedna od njih dobila kritike od mene na racun ponasanja, bez obzira sto sam u tom trenutku bila u njenim rukama). A za Austriju smo vec ustanovili da ce te opaliti i po dzepu tj. porodiljskoj naknadi ako se ne pojavis na odgovarajucem broju preventivnih pregleda u trudnoci, ma sta god nam nasa intuicija govorila jel to potrebno ili nije. A u Svedskoj ti ako si recimo pusac nece dati zeleno svjetlo za porod kod kuce. Toliko o tome koliko u tim zemljama bas samo zena bira gdje ce roditi.

    Samo se eto cudim da se toliko neznanje i malpractise HR ginekologa (o cemu su na ovom forumu i napose ovom topiku napisani cijeli traktati) nije dramaticnije odrazilo na statisticke pokazatelje zdravlja zena vezano za trudnocu i porod, usporedjujuci nas bilo sa zemljama u regiji (koje su vec zasluzile uci u EU) bilo s "perjanicama" europske zdravstvene skrbi.

  49. #49
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Ma kako god okrenes dodjemo na isto. HR primalje su divne i strucne a HR ginekolozi su: boze sacuvaj, nehumani, nestrucni itd.

    .


    ako je ovo tvoj zakljucak, ne znam sto bi ti na to rekla...
    ja u kupe, ti u spade...

  50. #50
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    fancy, slazem se s tobom da je malen broj osoblja problem kod dosta stvari. Al kad bismo skuzili jedni u drugima partnere i udruzili se...

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •