Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: Zanima me nešto...

  1. #1

    Početno Zanima me nešto...

    Sad ću vjerojatno ispast bezobrazna, ali čitam ovaj forum svaki dan, portal dosta manje, pa me ispravite ako griješim.

    Svjetski tjedan dojenja je bio prošli tjedan. O tome piše na portalu.

    Ali prije dva tjedna je jedno tri dana za redom na svim vijestima i na Dnevniku prikazan poduži prilog u kojem je između ostalog naglašeno da je Hrvatsko društvo pedijatara donijelo odluku, ne znam je li povodom toga ili ne, da promiču isključivo dojenje do 6 mjeseci.

    Minimalno tri puta sam u prolazu ulovila izjavu njihovog predsjednika o tome kako je ta tema važna, i kako se mora poraditi na edukaciji budućih i sadašnjih majki, kao i medicinskog osoblja jer je statistika u Hrvatskoj poražavajuća.

    E sad, slijedi taj 'bezobrazni ispad'.

    Kako to da ni riječi o tome nitko nije napisao niti na portalu, niti na forumu?

    Pitam čisto iz znatiželje, jer sam prvo nakon što sam to čula došla tu vidjeti da li ima reakcija obzirom da su napokon javno prihvatili dio onog za što se RODA zalaže. A nije ih bilo.

    A obzirom da vidim da ima cura tu koje itekako prate medije za takve stvari, i uvijek osvane nekakav topic barem, ako ne i članak na portalu, čudno mi je da se nitko nije sjetio i ovo spomenuti i barem ovdje, neformalno pozdraviti tu očitu promjenu stava pedijatara...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Moze bit da je promaklo...ili da ce se tek objavit. Masu cura je po odmorima, forum prakticki spava.... Ali hvala da si ti napisala to ovdje. Ako je istina i ako su to stvarno mislili, onda super.

  3. #3
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Meni je isto promaklo .
    No, nadam se da to nije bila samo izjava za medije kakvih je bilo i proteklih godina u ovo doba :?

  4. #4
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    udruga roda tjedan dojenja obiljezit ce u listopadu, nadamo se u vise gradova istovremeno :D

    detalji o tome osvanut ce na portalu kad prestane ova ljetna uspavanost

    (ipak smo mi volonterska udruga ciji clanovi ponekad odu i na godisnji... a desi se, ljeti pogotovo - puno njih istovremeno :D)

  5. #5
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    eh, nije to promejna stava pedijatara, nazalost....
    radi se o prof grguricu s kojim je roda i bila na press konferencije povodom medjunarodnog tjedna dojenja i koji s nama suradjuje odkad postojimo.....
    samo smo odlucile proslaviti tjedan dojenja u listopadu, kako rade i vec neke zemlje, bas radi toga sto su pocetku kolovoza svi na odmoru.....

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

  7. #7
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Mozda nemam pravo ili zbog svoje okoline imam krivi dojam, no meni se cini da hrv. pedijatri i te kako podrzavaju dojenje.

    Rodila sam u bolnici u kojoj je rooming-in normalan i u kojoj u svakoj sobi velikim slovima pise da je bebama zabranjeno davati bilo sto osim majcinog mlijeka.

    Kasnije sam bila na kontroli u rodilistu i pedijatrica je naglasila vaznost dojenja (bez dohrane) do 6. mjeseca.

    Moja pedijatrica isto inzistira na iskljucivom dojenju.

    Na kraju krajeva, cak i u knjizi "Moja prva godina", koja se besplatno dobiva u paketu Sretna beba, pise da se bebama do sestog mjeseca ne treba davati nista osim mlijeka i naglasene su sve dobrobiti dojenja.

    Ja se, zapravo, jos nikad nisam srela s lijecnikom ili sestrom koji su tvrdili drugacije ili promicali adaptirano mlijeko.

    Takav je barem moj dojam.

  8. #8
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Sanja, blago tebi
    U toj istoj bolnici bebama daju po njihovom priznanju "samo malo caja", a po noci sasvim sigurno i adaptirano mlijeko. Ova zabrana se vjerojatno odnosi na majke, na medicinsko osoblje sasvim sigurno ne.

  9. #9
    ivarica

    Početno

    u pravu su svi koji kazu - nije to nikakav zaokret niti promjena stava.
    prof grguric je jedan od najvecih promicatelja dojenja u hrvatskoj, njegovo naglasavanje iskljucivog dojenja do 6 mjeseci nije od ove godine niti je HPD donijelo jucer/prekjucer odluku da promice iskljucivo dojenje do 6 mjeseci, on to kao predsjednik HPD radi oduvijek.

    ostalo, a pocinje sa davanjem cajeva i admlijeka vec u rodilistu je tuzna reala. jos uvijek bez zaokreta i promjena, osim u iznimnim slucajevima.

    roda ce TD ove godine, odlucili smo o tome vec lani, obiljeziti od 1. do 7. listopada, uz dozvolu WABA-e, na ovom forumu sam i ja osobno u nekoliko postova to napisala. na portalu na linku kojeg je gore stavila emily je dio prezentacije koju je renata imala na konferenciji 29. srpnja u Klaicevoj povodom td na kojoj je i roda naravno sudjelovala, uz grgurica, kao predsjednika HPD i patronaznu sestru Ljubicu Mendas, iz Hrvatske udruge grupa za potporu dojenju.

    dakle, nema nikakve zle krvi, ignoriranja ili neznam cega.

  10. #10
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Sanja, blago tebi
    U toj istoj bolnici bebama daju po njihovom priznanju "samo malo caja", a po noci sasvim sigurno i adaptirano mlijeko. Ova zabrana se vjerojatno odnosi na majke, na medicinsko osoblje sasvim sigurno ne.
    Da, moj cjelokupni dojam je skroz ok. Vise sam se morala nadmudrivati s vlastitom mamom, koja me pustila na miru s kasicama i glupostima tek kad je vidjela kako mi bebica fino napreduje (i sad svima ponosno govori da malena samo doji i drzi predavanja o tome kako je dojenje super ), nego s medicinskim osobljem.

    Meni je jedna sestra na SD rekla da bebama eventualno daju malo caja ako su nocu budne i placu, no inace ne. Voljela bih vjerovati da nije lagala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •