Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 174

Tema: Porod bez tuđe pomoći

  1. #1
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno Porod bez tuđe pomoći

    Porod bez tuđe pomoći (PBTP) je možda kruna obiteljske intime, ali eto više nije svakodnevnica. Napisala sam namjerno tuđe jer tatu ne ubrajam u tuđeg nego kao člana obitelji. "Tuđi" je svaki stranac koji nije dio uže obitelji.

    Željela bi o njemu diskutirati s vama koje ga smatraju ipak mogućim i ovom našem vremenu, međutim mislila sam više praktički, da li sebe vidite u tome, kako danas mislite nakon poroda ili dva koje ste već prošle ili niste uopće prošle.
    Ne bih htjela diskutirati o tome da li je to u redu ili nije? Za mene je PBTP ok i smatram da bi ta opcija trebala biti data na izbor roditeljima, pogotovo mama koje porod odrađuju.

    Računam na Vas Mama YU, Saradadevi, Zorana i druge cure koje jednostavno žele o detaljima raspravljati, a ne o opravdanosti kužite.
    Goste koje krenu u krivom smjeru ćemo ignorirati, oni imaju drugi topik.

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam jako lijena pisati, jer sam jaaaaako puno vec napisala na ovu temu prije 3-4 godine i nekako mi se potrosila.
    Iz svoje danasnje perspektive, a koja bas i nije politicki korektna, sto bi rekao jedan cijenjeni gospodin, mi se cini da je najbolji moguci porodjaj upravo onaj neasistirani. Ne mislim pri tom naravno na radjanje beba u poprecnom ili nekim drugim zeznutim polozajima i stanjima, nego na one porodjaje koji zapocnu i zavrse se bez nekih poteskoca.
    Nazalost, (da, nazalost) iskustvo neasistiranog nemam. Jos.

  3. #3
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Marta kako sam tebe mogla zaboraviti???
    valjda zato sto se nisi javila na onaj topik...
    Nego gdje si to pisala?

  4. #4
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Re: Porod bez tuđe pomoći

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Goste koje krenu u krivom smjeru ćemo ignorirati, oni imaju drugi topik.
    Gosti ne mogu pisati na ovom podforumu. Mogu samo na podforumu "komentari na tekstove s portala".

    A nemoj se iznenaditi ak nitko ne krene nista pisati na ovom topicu jer smo se svi istrosili na 7 strana onog

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Na drugom forumu nekad davno.
    Imala sam gotovo sve razradjeno. Osim sto mi je dijete odlucilo ostati na zadak pa sam ipak otisla u rodiliste. Nekako mi je jos uvijek zao zbog toga. Bolje bi mi bilo da sam ostala doma.
    A treci put me je bilo frka da mi npr. sveki(koja je midicinska sestra koja u slobodno vrijeme voli panicariti) ili bilo tko drugi ne nazove hitnu pa da opet zavrsim u istom tom sugavom rodilistu koje sam svakako htjela izbjeci, pa sam otisla u Rijeku. Tamo sam imala lijep porodjaj, ali naravno i hrpu primjedbi...
    I stvarno mi se uopce ne da o tome, jer vecina ljudi ima totalno krivu ideju sta je to uopce, i ne slusa mi se o neodgovornim sektasima koje treba zatvoriti u logore.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Samaritanka, ja po mom vlastitom nahodjenju jos uvijek nisam nacisto izmedju neasistiranog poroda i asistiranog poroda kod kuce. (uz minimalnu, da ne kazem nevidljivu asistenciju neke dobre babice ili doule) Jel ok da se ukljucim?

  7. #7
    vanjci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    722

    Početno

    ja sve mislim kako vam se da tamo raspravljati :shock:
    moje misljenje- mislim da se nebi usudila svjesno ostati kuci sama radati..da je stani-pani bi vjeurjem da bi izgurala ali sumljam da bi MM ostao totalno sabran i smiren. isto tako vjerujem da bi bila sposobna pomoci enkome drugome kad bi takva bila situacija... ne znam, mozda je sve to od toga sta sam ovaj zadnji put se stvarno namucila??? mada sam uvijek vjerovala svom tijelu i sebi samnoj, ipak sad mislim da ne bi se usudila....da je neko drugi ko zna sta radi samnom, ono babica, doula, bih bez problema.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ja sam B rodilka kuci uz minimalno prisustvo babice (koja se zaista trudila da bude neprimjetna) MM, sestre i najbolje prijateljce. Bilo to nezaboravno iskustvo za mene, MM i sve prisutne ukljucujuci babicu.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni bi to najvjerovatnije bila najbolja opcija. Porod uz nevidljivu babicu. Veceras cu detaljnije.

  10. #10
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Pa i ja jesam otvorila ovaj topik jer se onaj svodi na OPRAVDAVANJA, a ne na to kako neasistirani provesti u dijelo, mislim na nastavke br. 5 i br. 6.
    I ako su se neki umorili dolaze novi mozda manje umorni...
    Mozda ja nisam sudjelovala u ovoj temi jer mi je promakla i jer stalno negdje trcim.

    Mislim da jedan topik sa 6 nastavaka je svakako nepregledan, a ima toliko detalja da bi sve bilo receno. Zorana na tebe racunam, ako te "opravdanost poroda" u diskusiji ponovno ne zavede u slijepu ulicu kao mnoge u starom topiku.

  11. #11
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ne mislim pri tom naravno na radjanje beba u poprecnom ili nekim drugim zeznutim polozajima i stanjima, nego na one porodjaje koji zapocnu i zavrse se bez nekih poteskoca.
    Meni je u ovom problem - kako to znati prije nego se odlucis roditi neasistirano... Mislim da se vecina ne bi usudila roditi neasistirano bas zbog straha, lako je kad si gotov reci - pa ovo sam mogla i sama doma...

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Ne mislim pri tom naravno na radjanje beba u poprecnom ili nekim drugim zeznutim polozajima i stanjima, nego na one porodjaje koji zapocnu i zavrse se bez nekih poteskoca.
    Meni je u ovom problem - kako to znati prije nego se odlucis roditi neasistirano... Mislim da se vecina ne bi usudila roditi neasistirano bas zbog straha, lako je kad si gotov reci - pa ovo sam mogla i sama doma...
    zbog ovakvih razmisljanja se meni i ne da razgovarati. ljudi koji se stalno pitaju kako znati ovoiliono se nikad niti nece odluciti na neasistirani porodjaj jer im treba potvrda lijecnika babice ili uredjaja da je nesto u redu ili da nije u redu. ovdje bi se trebalo razgovarati o drugim stvarima.

  13. #13
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Marta ti si nosila bebu okrenutu na zadak? Kad si to saznala? Jesi li to skuzila sama ili nisi? Da li ti je izgled trbuha bio drugaciji?

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    znala sam i sama. vidjelo se na uvz-u ali sam znala i sama. bilo je jako ocigledno gdje je sta. njega u zatku mi je bilo puno lakse napipati nego ovu drugu dvojicu koji su bili u stavu glavom. i nisam samo nosila, nego sam i rodila
    nije se htio okrenuti ni uz pomoc akupunkture. odnosno, tocnije, okretao bi se i zatim vracao uvijek u isti polozaj, guza na jednom boku, noge na drugom.

  15. #15
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Marta kako je bilo s tvojim uriniranjem i defeciranjem u stavu na zadak? Da li je tu bilo nesto drugacije?

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    nisam primijetila razliku. nisam nikad imala problema s uriniranjem ili stolicom u trudnocama.

  17. #17
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj summer prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Ne mislim pri tom naravno na radjanje beba u poprecnom ili nekim drugim zeznutim polozajima i stanjima, nego na one porodjaje koji zapocnu i zavrse se bez nekih poteskoca.
    Meni je u ovom problem - kako to znati prije nego se odlucis roditi neasistirano... Mislim da se vecina ne bi usudila roditi neasistirano bas zbog straha, lako je kad si gotov reci - pa ovo sam mogla i sama doma...
    zbog ovakvih razmisljanja se meni i ne da razgovarati. ljudi koji se stalno pitaju kako znati ovoiliono se nikad niti nece odluciti na neasistirani porodjaj jer im treba potvrda lijecnika babice ili uredjaja da je nesto u redu ili da nije u redu. ovdje bi se trebalo razgovarati o drugim stvarima.
    Duboko i ponizno se ispricavam sto vas moje razmisljanje odbija od razgovora. Sama si napisala da neasistirani porodjaj najbolji moguci za one porode koji zapocnu i zavrse se bez nekih poteskoca. Ja sam jednostavno prokomentirala da je tesko znati unaprijed. Al dobro, ocigledno sam nepozeljna, pa vas pozdravljam

  18. #18
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nisi ti uopce nepozeljna i ispricavam se ako si to iscitala iz mog posta. Cinjenica je medjutim da ljudi za puno stvari ne znaju unaprijed kako ce zavrsiti pa ih svejedno rade. Ne zato sto nesto znaju ili ne znaju nego zato sto nesto osjecaju ili ne osjecaju.

  19. #19
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Marta i ja sam s Karlom dugo imala u polozaju na zadaka i jedno vrijeme poprecke i to se primjeti i osijeca.

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    pa da, to sam i napisala. ne kuzim kud ciljas?

  21. #21
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Zelim samo preko tebe dati odgovor summer i naglasiti da se to vec prije zna.

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno


    ja sam zabrijala da si ti jos na pisanju i kakanju... nekako te uvijek povezem s eliminacijom.

  23. #23
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Pa i ja sam mislila da si imala vise mjesta za mjehur ak su bile noge dolje?

  24. #24
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    S obzirom na dimenzije i kilazu mojih deckiju nije bilo prevelike razlike jer su svi bili nagurani da tako kazem.

  25. #25
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Je si li ti detaljno proucila faze poroda kad si se pripremala za eventualni PBTP ili si se vise oslanjala na svoja iskustva?

  26. #26
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    PBTP zvuči istinski prirodno, onako kako bi trebalo biti
    ALI, naša vrsta se odavno odmakla jasnom utjecaju evolucije zahvaljujući samilosti, inteligenciji, znanju, društvu...
    da je ljudska rasa ostala pod jasnim utjecajem evolucije sve ženke ove vrste koji bi imale komplikacije pri porodu bi nastradale i tako nedovoljno dobar gen se ne bi nasljeđivao, opstali bi samo jaki i dobro "napravljeni".
    zato u našoj vrsti u odnosu na druge životinje ima daleko veći % komplikacija na porodu, i zato se nikad ne bi odlučila na PBTP, jer ne daj bože da se nešto zakomplicira i beba umre pa ne bi si nikad oprostila, mislim da me iz te depresije ni najači ljekovi ne bi izvukli

    tip bolničkog poroda treba mjenjati

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    skoro Zagreb
    Postovi
    305

    Početno

    Mene to pitanje odgovornosti ne muci puno. Tj. ne vise od pomisli da odem u bolnicu i tam neko zariba i djetetu se nesto desi. Sto se dogada, mozda ne cesto ali se dogada.
    I opet sam ja odgovorna jer sam odlucila tamo otici. I od toga ne mogu pobjeci.
    Dapace, po mom je PBTP je odgovorniji od onog u bolnici.
    U smislu da sam u PBTP odgovorna samo ja a u bolnickom odgovornost dijelim s med. osobljem.

  28. #28
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    PBTP zvuči istinski prirodno, onako kako bi trebalo biti
    Ta mi se baš rečenica sviđa...

    pa bas zato se trebamo zauzeti za njega

    Gdje nam je vjera u dobro?

    Zene trebaju znati puno vise o samom porodu nego sto znaju ili misle da znaju. Bitno je zato izanalizirati porod do kraja. Od pozicije koja najvise odgovara u fazi otvaranja, prepoznati fazu tiskanja, osjetiti dolazak glave, pricekati okretanje rodene glave i roditi trup. Pustiti da izpulsira pupcana...itd...

    ajmo na detalje normalnog poroda, ajmo instruirati sebe...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ne bih se usudila imati PBTP. Beba je u drugom porodu bila 4550 gr., trebala mi je pomoć educirane osobe (ali ne nalijeganje na trbuh, no što je tu je); pitanje da li bih ja znala da se trebam okrenuti četvoronoške i ne znamkoji još način je da se riješe zapela ramena. Mada, da sam slijedila svoju intuciju, ne bih sigurno rađala ležeći na leđima, pa možda ne bi niti došlo do zastoja ramena. Ne znam. U svakom slučaju mislim da više rukovođenja porođajem, manje slušanja govora tijela - vodi neminovno do više komplikacija.
    Ali opet ne možemo reći da ih ne biti bilo i da se ponašamo savršeno u skladu sa svojim potrebama (što u bolnici ne možemo).
    Zato bih uvijek uz neku osobu koja ima određenu dozu iskustva i teoretskog znanja. Ne mora biti babica niti liječnik.

  30. #30
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Tinna bitno je da razmisljas o tome kako bi ti to ucinila da ti to radis sama? Zamisli sto si kuzila sto nisi kod poroda?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    kužila sam u tranziciji da se trebam dignuti: no to je i Odent negdje opisao da žene imaju u određenom trenutku taj nagon. Nisu mi dali da se dignem, jer primalje nisu mogle biti uz mene u tom trenutku.
    Izgon je nedugo nakon toga krenuo. Da sam se dignula, vjerojatno bih se nagonski nagnula prema naprijed, da li stojećki ili četveronoški. Po tome možda ne bi niti došlo do problema zapinjanja. Samim time ne bi mi nitko niti nalegao na trbuh. A onda ne bi bilo niti pucanja. Samim time niti šivanja.
    Ali obzirom da sam rodila bebu 4550, a činila sam i nadala se da će drugi puta biti manja beba od prve (3580), sad sam nesigurna, jer kako su se moja nadanja izjalovila, treća bi mogla biti 5kg. A ja sam ipak ženica od 50kg. I to me plaši kod eventualnog neasistiranog poroda.

    Al da sam sigurna da bih ostala do zadnje minute doma sama sa mužem treći puta - to jesam. I to me uopće ne plaši. Mada je tanka nit onda do toga da se porodiš neočekivano sama. Ma ne znam.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ja mislim da je najbolja vodilja za prorodni porod osloboditi se straha, imati podrsku partnera koji zna slusati i tvoje tjelo kad' ti to nisi u stanju i slusati sebe, svoje tijelo i instinkte. Sve ostalo je priroda, sve ostalo dolazi samo po sebi i ne trena se forsirati.

    Smatram da upravo iz te forsiranosti nastaju razne komplikacije na porodu.

  33. #33

    Početno

    kako ja planiram jos jedno dijete(bar) u nekom dogledno vrijeme, sve vise i vise razmisljam o tome da ovog puta zaista rodim doma...ne govorim nikom o tome, ali sam sve sigurnija da bi (ukoliko trudnoca ide kako treba) mogla i bila u stanju obaviti sve sama.. sad, dal bi to bila moja kada, ili nesto drugo jos mi je malo daleko... ipak, vjerujem da bi nakon toga pozvala hitnu, bar ako nista da mi pregledaju posteljicu i eventualno zasiju perineum ukoliko dodje do pusanja(za sto vjerujem da BI doslo jer nakon 5 eipziotomija tkivo vise nije jednako elasticno) ali bi isto tako odbila odlazak u bolnicu

  34. #34

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Daphne, 5 epiziotomija ... pa kaj su ti rekli zašto?

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    za ovaj (drugi) porod razmisljala sam da rodim kod kuce ali sam ipak odustala zbog odredjene doze rizika u koju se ne bih zeljela upustiti.
    da zivim vani sigurno bi se odlucila za asistirani porod kod kuce.
    s obizrom da sam prvi porod imala klasican bolnicki sa svim intervencijama, a drugi u vodi bez iti jedne intervencije (jedina medicinska intervencija je bila sivanje i inekcija protiv bolova prije sivanja) uvijek bih se dolucila za sto prirodniju varijantu poroda, po mogucnosti kod kuce.
    ako se odlucim za jos jedno dijete gotovo sam sigurna da cemo se nakon ovog iskustva prirodnog poroda, odluciti za porod kod kuce ali asisitirani. zasto? meni nekako jako pase ta zenska podrska primalje tijekom poroda i ne bih se odrekla toga.
    inace je i meni PBTP ok i isto smatram da bi ta opcija trebala biti data na izbor roditeljima. tim vise sto nikada nije znanstveno potvrdjeno da je radjanje u bolnici sigurnije od ostalih nacina radjanja.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ma gle ti nju, par dana nakon poroda već tipka (još mi samo reci da sjediš normalno) .

  37. #37
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    meni nekako jako pase ta zenska podrska primalje tijekom poroda i ne bih se odrekla toga.

    vidis i meni pase zenska podrska. ali bih ja da tu osobu poznam dovoljno dugo da se u njenom prisustvu mogu opustiti. a dobra primalja koju vidim prvi put u zivotu pol sata prije nego cu roditi moze biti super genijalna primalja i osoba, medjutim u tih pol sata ona nije ono sto meni treba.

    upoznala sam nedavno jednu ruskinju koja je zavrsila primaljsku skolu a zatim i medicinski fakultet. ona kaze da je na vecini porodjaja ona samo doula. na jednom malom broju je babica, a tek zanemarivo doktorica.

    da rodim doma, i da sve bude ok, za razliku od daphne sigurno nikad ne bih pozvala hitnu. posteljicu bih pregledala sama. nije rijedak slucaj da u rodilistima pregledaju posteljicu i ne primijete da fali komad. za bebu bih zvala doma svoju pedijatricu, ili seosku doktoricu.

    inace za onaj moj neostvareni NP imala sam pripremljene razne rekvizite, od najlona za krevet, do hrpe rucnika i plahti i deka. mislim da sam imala i skare i svilenu vrpcu. al ono sto mi je sad smijesno a sto me je tada ozbiljno brinulo je bilo pitanje gdje nabaviti Rhogam i koga uzicati da mi ga da.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ma gle ti nju, par dana nakon poroda već tipka (još mi samo reci da sjediš normalno) .
    da, sjedim normalno. a o spokoju njezno porodjenih beba, drugom prilikom

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    al ono sto mi je sad smijesno a sto me je tada ozbiljno brinulo je bilo pitanje gdje nabaviti Rhogam i koga uzicati da mi ga da.
    sorry na upadu na topic na kojemu mi nije mjesto, ali - zasto ti je smijesno?

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    tebi nije smijesno da me je od svih stvari u porodjaju koji je mogao biti neasistirani kucni, brinulo najvise gdje cu kupiti Rhogam?
    meni je smijesno. doduse ne samo iz te pozicije nego i iz pozicije zene koja danas malo vise zna i tom famoznom Rhogamu. no, to je prica za sebe.

  41. #41
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    a smijesno mi je i to kako se uvijek fokusiram na neku glupost.
    za drugi porodjaj to je bio Rhogam, a za treci GBS...

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    tebi nije smijesno da me je od svih stvari u porodjaju koji je mogao biti neasistirani kucni, brinulo najvise gdje cu kupiti Rhogam?
    nije mi smijesno, vec posve logicno. kad si vec ozbiljno razmisljala o PBTP, pretpostavljam da si dovoljno cvrsto vjerovala kako sve ostale bitne stvari oko takvog poroda mozes rijesiti sama ili uz muzevu pomoc. a dozu rhogama ocito niste mogli proizvesti u kucnoj radinosti, to nije bilo pod vasom kontrolom. zapravo, vjerujem da bi i mene na tvom mjestu opterecivala ta ista tehnikalija
    meni je smijesno. doduse ne samo iz te pozicije nego i iz pozicije zene koja danas malo vise zna i tom famoznom Rhogamu. no, to je prica za sebe.
    pa, upravo to sam i pretpostavila iz tvog posta, zato sam i postavila pitanje...

  43. #43

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Daphne, 5 epiziotomija ... pa kaj su ti rekli zašto?

    ustvari prvi put sam dosta pukla... drugi i treci put su me rezali rutinski. odonda konstantno ucim i educiram se, ali mi je gin objasnio da na tom mjestu gdje je oziljak od prethodnih nije tkivo elasticno kao ostalo, li kaosto bi bilo nakon prve epi...slijedom toga isla je i cetvrta i peta. ipak, za petu sam molila da me ne rezu ako ne pocnem pucat, tako da sam imala samo 3 mala sava.


    marta, bez namjere da provociram, u slucaju da puknes u toku poroda doma, kako bi to rijesila? bi li sivala ili bi pustila da samo zaraste?ovo pitam samo iz radoznalosti, da me ne shvatis kao da provociram

  44. #44
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ne bih ni u tom slucaju zvala hitnu nego bih otisla sama do bolnice ili bih pustila da zaraste, ovisi koliko bi to krvarilo. moj naglasak je na NE HITNA jer oni bi te samo strpali u auto i odvezli do prve bolnice gdje bi dobila tretman antibioticima i ti i beba jer si rodila "tko zna gdje", vjerojatno bi vas odvojili i slicno. to bih definitivno zeljela izbjeci.

    ne mislim da mi medicinska pomoc sigurno ne bi trebala, nego da je hitnu pozeljno zaobic.

  45. #45

    Početno

    ma da to sam shvatila, ali kad bi dosal sama do bolnice zar ne mislis da bi te oni svejedno zadrzali? u isto vrijeme, ako i zoves hitnu da ti recimo dodju doma nakon poroda,svejedno mozes odbiti da te voze u rodiliste, zar ne? jednako kao i u bolnici kad kazes, ne hvala ja ne ostajem?

  46. #46
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    hm, ne bih sad o hitnoj sluzbi u hrvata, al nisam sigurna da bi te oni samo tako doma zasili, izljubili se i otisli.

    ako mi vec treba koji sav, nekako bih radije da me siva neki ginic nego stazist. ne znam.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Marta, ne znam gdje živiš, ali nisam sigurna da hitna u Hrvata je uopće osposobljena i opremljena za bilo kakvo šivanje. U stilu one dr. sa hitne od prije neki tjedan, koja je govorila ne tiskajte, moramo prvo doći do bolnice.

  48. #48

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    hm, ne bih sad o hitnoj sluzbi u hrvata, al nisam sigurna da bi te oni samo tako doma zasili, izljubili se i otisli.

    ako mi vec treba koji sav, nekako bih radije da me siva neki ginic nego stazist. ne znam.

    imas pravo, nisam tako o tome razmisljala...

    evo jedne situacije: ja u trudovima idem na hitnu(glupaca) i trazim uputnicu. dok mi je pisu ja govorim muzu nek me ceka s upaljenim autom, jer neznam hocu li stic do pule(relacija labin-pula(do rodilista)je cca 30 min)a doktor mi govori nek ostanem tamo ako mislim da necu stic.. moj ginekolog stanuje par minuta hoda od hitne. mislis li da bi ga zvali?

  49. #49

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    Marta, ne znam gdje živiš, ali nisam sigurna da hitna u Hrvata je uopće osposobljena i opremljena za bilo kakvo šivanje. U stilu one dr. sa hitne od prije neki tjedan, koja je govorila ne tiskajte, moramo prvo doći do bolnice.

    ja sam se vec vise puta uvjerila da je nasa hitna(u labinu) dosta dobro opremljena i tehnikom(jel se tako kaze uopce) i educiranim osobljem...a bas i lijepo znaju zasit ranu da ostane skroz mali oziljak..(ovo iz vlasitog iskustva govorim)

  50. #50
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    pitanje je da li bi htjeli zasiti takvu vrstu rane.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •