Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 351

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 7. dio

  1. #1
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno Neasistirani porod kod kuće - 7. dio

    Ovo je nastavak topica Neasistirani porod kod kuće - 6. dio

  2. #2
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ma nije guma uzrokovala upalu bubrega nego hladnoća a to ima više veze s radijatorima nego madracem

    nije bitna boja plahte

  3. #3

    Početno

    Aha, sad nije više guma kriva nego radijatori? A koje su boje radijatori bili?
    Tinna Z, tvoja trudnoća i porodi su mi zaista misterija, šta je bilo s tim zadnjim uzv-om ? jesi li ga odbila napraviti ili je to, kako tvrdiš na topicu "Samo sto nisam rodila neasisitrano ali eto nesto mi se isprijecilo, ali eto sljedeci put hocu ili mozda necu jer bas bi ali ne mislim vise radjati"
    NETKO zaboravio napraviti taj UZV.
    :?

  4. #4
    gosca

    Početno

    ja bih imala jedno pitanje za fancy,ako moze.

    ti tvrdis da drip,dakle infuzija umjetnog oksitocina,nije rutina.

    pa mi sada samo objasni kako to da su meni slucajno htjeli inducirati porod na tri prsta otvorenosti,u jednom jaaako poznatom hrvatskom rodilistu,nikakvih medicinskih indikacija,sve pet....bez trudova (radilo se o laznima)

    jer sta,pa termin je ionako za dva dana,pa kad sam vec tu jelte...
    okrenula sam se na peti i nakon svade i rasprave su dobili lijepi telefonski poziv od mog doktora da ako me samo pipnu da ce imati problema jer se radi o stranoj drzavljanki...da vidis kako su bili glatt...

    dodatak-dijete je rodeno tek 10 dana nakon toga,4300 g,sa povrsinskom ogrebotinom (nisu mi crijeva ispala) sa rijecima moje babice-da je porodaj induciran vi biste zavrsili na carskom...

    meni se cini da je ovo gore od rutine...koju bi mi jos i naplatili nakon toga jer nemam hrvatsko osiguranje,ali eto zateklo me u zagrebu visom silom...

  5. #5

    Početno

    nije guma uzrokovala upalu bubrega nego hladnoća a to ima više veze s radijatorima nego madracem
    dokad cete tako tupiti po svojemu? Upalu bilo cega u tijelu izazivaju uzrocnici- bakterije i/ili virusi. To nema nikakve veze s radijatorima niti gumom. Dajte se naucite necemu kad pocnete nesto decidirano tvrditi. Dosadne ste i ploca vam preskace. Mozda da probam razumljivije:
    da se upala bubrega dobiva od hladnoce u Moskvi bi imali epidemiju upale bubrega, a ni Finska ne bi bila daleko.

  6. #6

    Početno

    Oni koji se smrzavaju, kojima je hladno i koje su za to vrijeme na vlažnom i dobiju je. Đizus...

  7. #7
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa kako je dobila upalu bubrega, pa zar nismo stalno u kontaktu s bakterijama koje uzrokuju bolest kad organizam oslabi
    pa bila je na relativno sterilnom mjestu - bolnici

  8. #8
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    nije guma uzrokovala upalu bubrega nego hladnoća a to ima više veze s radijatorima nego madracem
    dokad cete tako tupiti po svojemu? Upalu bilo cega u tijelu izazivaju uzrocnici- bakterije i/ili virusi. To nema nikakve veze s radijatorima niti gumom. Dajte se naucite necemu kad pocnete nesto decidirano tvrditi. Dosadne ste i ploca vam preskace. Mozda da probam razumljivije:.
    da se upala bubrega dobiva od hladnoce u Moskvi bi imali epidemiju upale bubrega, a ni Finska ne bi bila daleko.
    Ovakve postove i ostale omalovazavajuce i uvredljive (mentalne onanije i slicno) ne zelimo ovdje. Ako nije vise preostalo nista drugo nego vrijedjanje, onda se, molim vas, suzdrzite od postanja.

    Hvala.

  9. #9
    fancy usisivac

    Početno

    ja bih imala jedno pitanje za fancy,ako moze.

    ti tvrdis da drip,dakle infuzija umjetnog oksitocina,nije rutina.
    Tvrdim da drip nije rutina, moje misljenje nije nikavo sluzbeno misljenje vec je temeljeno na cistoj empiriji i velikom broju zena koje znam da su rodile bez dripa u HR. zato tvrdim da nije rutina barme u ovim rodilistima ciju pakrsu poznam. Da se upotreba dripa smanjila zadnjih desetak godina i to je tocno. I da mi je drago zbog tog podatka i to stoji.

    O goscinom porodu ne znam nista a isto tako niti zasto su je htjeli inducirati. Kaze da jesu ali opet gosca nije 100% HR populacije rodilja, tako da ne vidim sta time dokazuje. Istu tezinu ima da sad ovdje bilo tko izjavi: "Ako ja nisam dobila drip znaci da nije niti jedna rodilja u Hr". I da toj izjavi damo tezinu koju ne zasluzuje. Draga gosco, ako se tebi nesto dogodilo, zao mi je, ali nemoj molim te to svoje iskustvo odmah proglasavati rutinom.

    sa rijecima moje babice-da je porodaj induciran vi biste zavrsili na carskom...
    Izjave ovoga tipa su mi u rangu kako ja kazem "prica s pijace", a spadaju i u "gatanja iz kave". Ne znam temeljem cega babica moze tvrditi da bi indukcija dovela do toga da se porod zavrsi carskim rezom. Mozda bi, a mozda ne biIshod indukcije je jako tesko predvidjeti. A pogotovo kad indukcija nije niti započeta pa se ne zna niti kakav je bio odgovor na primjenu oksitocina. .
    Indukcija poroda mora biti medicinski indicirana, s time se apsolutno slazem ali ova izjava goscine babice je pretjerana. Volila bi znati na cemu je utemeljena. Slazem se da ne treba nepotrebno inducirati porod oksitocinom ali izjavljivati sta bi bilo kad bi bilo isto je tako i suvisno i nepotrebno pa i opasno :?

    BB, cudi me da nisi tako brza na tastaturi i ukorima kao moderator i u drugim slucajevima. Ocito je ovdje dozvoljeno i pozeljno omalovazavanje i vrijedjanje samo lijecnika i sestara.

  10. #10
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    fancy ima doktora i sestara koji zaslužuju vlastite spomenike,
    ali oni doktori i sestre koji se odnose neljudski prema rodilji ne zaslužuju ništa (možda otkaz)

  11. #11
    fancy usisivac

    Početno

    Nitko ne zasluzuje nikakve spomenike zato jer obavlja svoj posao kako treba. To je posao koji je svatko od nas izabrao raditi. Neljudski odnos nema opravdanja i treba ga sankcionirati, ali isto tako morala sam primjetiti koga se na ovom topiku smije omalovazavati i vrijedjati
    Nista novo, doduse.

    MGrubi, sta je to rutina po tvom misljenju? Na koliko posto rodilja otprilike neki postupak mora biti primjenjen da bi ga nazvali rutinskim??

    Ja rutinom u rodilistu dozivljavam CTG kod dolaska, procjena vitalnosti bebe po Apgarovoj, injekcija ergometrina nakon porda posteljice (aktivno vodjenje III porodjanog doba), mjerenje temperature svako jutro u 5 sati (mrzila iz dna duse!!!), svakodnevne vizite itd......
    Infuziju okscitocina temeljem iskustava iz nekoliko rodilista ne dozivljavam rutinom po mom shvacanju rutine. Ja bi rekla da je to postupak koji se u nekim HR rodilistima nepotrebno i prekomjerno koristi ali opet na nivou HR ne bi rekla da je rutina.
    Idem se preispitati kakve to ja zapravo imam poznanice, rodbinu i prijateljice. :?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Fancy, zasto kritiku dozivljavas kao vrijedjanje? Ako odredjen broj zena ima prigovor na tretman koji dobiju u npr. rodilistu, u kakav papir bi trebalo umotati te kritike da bi bile prihvatljive? I sto sve treba uraditi da se te kritike cuju, i onako iskreno, iz srca shvate? Sumnjam da je ikome zabavno iznositi tu svoja bolnicka negativna iskustva...pogotovo kad je rijec o dogadjajima kao sto su porodi. ..Gdje se zena u jednom od najvaznijih trenutaka svog zivota tako ruzno stavlja u polozaj subjekta...i onda se jos i ismijava na njen racun kad se usudi nesto reci protiv "struke"..

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Htjela sam reci u polozaj objekta, ne subjekta.

  14. #14
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    rutinski po meni je ako se daje bez potrebe (dobijaju svi osim onih koji idu na carski , cca 85% - izuzmemo mame koje znaju da je drip nepotreban bez medicinske indikacije i bore se za prirodni porođaj)
    ima na ovoj stranici rezultati upita Varaždinskoj bolnici:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=136&Show=1782
    gdje je u odgovoreno da se rutinski daje drip (i može se odbiti)

    prirodan porod (PP) bi trebao biti standard a ne medikaliziranje, zar ja moram pročitati brdo knjiga da bi sebi osigurala pravo na PP
    ja sam prešla 400km da si osiguram PP i doktora koji to podupire, nemaju svi te mogućnosti

    drago mi je za tvoje poznanice i nadam se da će biti još više pozitivnih iskustava s poroda a manje horor priča

  15. #15
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    BB, cudi me da nisi tako brza na tastaturi i ukorima kao moderator i u drugim slucajevima. Ocito je ovdje dozvoljeno i pozeljno omalovazavanje i vrijedjanje samo lijecnika i sestara.
    Mislim da nisam brzopotezna i da vec dugo moderatori sute i ne reagiraju na svaku loptu (i vrijedjanje, grub ili otresit komentar) te pustaju raspravu da se rasteze puno dalje od pocetne, dokle god je konstruktivna i u granicama pristojnosti.
    Omalovazavanje i vrijedjanje ne potice se nigdje na forumu pa ni ovdje.

  16. #16
    fancy usisivac

    Početno

    Ne znam, ja vidim razliku izmedju rutinskog postupka i nepotrebnog postupka. Rutinski ne znaci nuzno da je nesto nepotrebno ali bogme 85 posto poroda s upotrebom dripa ne moze biti medicinski opravdano. Ja sam najvise poroda dozivila u Petrovoj i zaista bi grijesila dusu kad bi rekla da je 80% zena tamo dobilo drip. Ili sam ja imala srecu da sam naletila na neke normalnije smjene doktora. A recimo na mojoj ljestvici je to zadnja bolnica u koju bi isla roditi. I nisam isla iako sam tamo spadala prema mjestu stanovanja.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    fancy usisivac
    Gost
    Postano: ned pro 10, 2006 9:41 am Naslov:

    --------------------------------------------------------------------------------

    Sta na afirmativnom topiku "Samo sto nisam rodila neasisitrano ali eto nesto mi se isprijecilo, ali eto sljedeci put hocu ili mozda necu jer bas bi ali ne mislim vise radjati" nije dovoljno zanimljivo pa evo vas ipak ovdje. .
    da ja malo u tvome stilu uzvratim: cini se da i tebi nije dovoljno zanimljivo na nekim drugim forumima pa evo te ovdje.
    (Da se razumjemo, ja ne mislim ja da je ista neobicno ili kontradiktorno u tome, a jos manje za ironizirati)

    I nije nista neobicno da zene nakon poroda koji su bili asistirani, razmisljaju o buducima ili potencijalno buducima ili retrospektivno (ako nece vise biti buducih) o neasistiranome. Jer nisu bile zadovoljne asistencijom, na primjer.
    Da ti se tu javi dvadesetak zena koje su to uspjesno ucinile, vjerojatno ne bi ironizirala; ali bi ih onda mozda krivnicno ganjala. Mozda da pricekas koju godinu.


    Zanimljivo koliko je potencijalnih kandidatkinja za neasistirani porod ali eto u zadnj tren odustanu, jer sve se kunu da im se na putu isprijecila "patologija koja ih je prestrasila".
    Sto je tu zanimljivo? Strah je normalna stvar. Ako razmisljas o neasistiranom, zasto bi trebao biti imun od straha?
    Netko bi ti mogao ukazati i na to da je ta patologija mozda sasvim opravdan razlog za nekoga da ne rodi neasistirano.

    Ili neasistiranim porodom nazvati porod gdje sudjeluje australski GP ( a da se pri tome zaboravlja da su GP -jeve u pojedinim zemljma educirani i izvjezbani za pomoc u porodu).
    Vidim da pratis pozitivisticki topik pa onda mozda odes i do njezinih stranica na kojima se zanimljivih stvari moze procitati. Tvoja opaska se onda moze iskoristiti kao argument u prilog tome da ginekolozi asistiraju pri porodu svojim zenama kod kuce...

    A kunu se u porod kao cisto fiziološki dogadjaj. On jest fiziološki čin preko 90% slucajeva. U odredjenim postocima nije, bilo sa strane majke bilo sa strane bebe.
    Mislim da se s ovime vecina ovdje slaze.

    Cudi me samo jedno, kako od tolikog silnog znanja i iskustva, a potaknuta "mesarijom" u HR bolnicama i trikovima kojima se doktori sluze da bi odvojili majku i bebu (UV lampa je jedan od trikova, ovo me dobro nasmijalo) nisam procitala ovdje da bi ijedna u HR iz ove "afirmativne sklupine " za neasistirani nakon poroda potpisala za sebe i bebu i par sati nakon porda otisle doma. Ja recimo ne bi dozvolila da na meni netko vjezba svoje "trikove i neznanje".
    U logici se ovo zove logicka pogreska zakljucivanja argumentum ad hominem. Ideja je mozda ok, mozda nije, ali radje da se usmjerimo na one koji je propagiraju i da njih okarakteriziramo kao nedosljedne, prestrasene, kontradiktorne...
    Primjecujem da tijekom cijele ove sage, vrlo cesto ubacujes opaske o tome kako se lijecnici "ovdje" karakteriziraju kao neznalice, kao oni koji svoj posao obavljaju traljavo, nestrucno itd...
    Mislim da si u krivu. Vec sam ti to jednom bila napomenula, ali vjerojatno te ne mogu uvjeriti u suprotno, pa cu samo jos jednom reagirati i reci da, sto se mene tice, a to mogu tvrditi i jos za neke koji se ovdje javljaju,to nije istina. Problem ne vidim u nestucnosti lijecnika, nego u tome sto se bave fiziologijom, a obrazovani su da se bave patologijom. Dva svijeta, dva razlicita modela skrbi i dvije razlicite skupine iskustava "na terenu".

    Osam kreveta ili osam strunjaca (velicine ne za malu djecu nego odrasle zene) ne vidim bas ustedu na prostoru osim sto se zaboravlja cinjenica da ta rodilista s osam kreveta nije lokalna bolnica s najnormalnijim porodima vec centar u koji se dovoze zene iz cijele HR i gdje se ipak generira velik broj patoloskih trudnoca. U nedostatku prostora nema prostorne odijeljenosti radjanja "nerizicnih" koji dolaze jer eto zive blizu ili zele tu bolnicu i "rizicnih" koje su tamo upucene iz recimo Dubrovnika i odlezale cijelu trudnocu. I bas bi bilo lijepo zenu s eklampsijom staviti na strunjacu, u slucaju da izbacimo bas sve krevete i stavimo strunjace
    J

    S dvije strunjace i sest kreveta mozes ponuditi alternativu onima koje ne zele lezati, polulezati ili sjediti na krevetu dok radjaju. Dakle, ne bi bilo, kao sto si primijetila, na ustrb prostora, samo se zamijene dva kreveta s dvije strunjace ili dva madraca (od ovih uklonjenih kreveta, na primjer). Moje spominjanje Jamieja i njegove nakane nije pravilno shvaceno. Oni je htio da sve prostorije u novom dijelu (koji je kao nekakav birth centar unutar rodilista, dakle, samo je za nerizicne trudnoce/porode, dakle, one s eklampsijom ne bi tamo ni primirisale), zelio opremiti bez kreveta (dakle, kade, madraci, lopte i slicno). A kreveta ima na ostatku odjela, koliko hoces. MOj point je bio u tome da je on, kao procelnik tog novog dijela, imao slobodne ruke u uredjivanju prostora, imao novac, ali nije mogao dobiti odobrenje da ga ne potrosi na krevete. Jer je krevet esencijalna alatka modernog porodnistva. Da bi se zanemarila, potreban je mentalni skok, a ne materijalni skok. Da bi se ukinulo brijanje ili klizma, potreban je mentalni skok, ne dodatna materijalna sredstva. Da bi se ukinulo rutinsko ubrzavanje poroda potreban je opet mentalni skok, ne materijalni. Isto vrijedi i za odvajanje majke od njihove djece nakon rodjenja, i u bolnicama koje formalno imaju rooming in.


    a se pitam jel netko tko pise o nedostatku volje a ne novca i o uvjetima u HR rodilistima vidio kao zaista izgleda bolnica Sv. Duh. Velicinom prostora, komforom, brojem osoblja a tu priuamrno naglasavam koliko babica obavi te brojne porode, itd...
    Stalno se pitas je li netko uopce vidio to o cemu prica, kao da je vazno to da se vidi prostor, zna broj babica i njihovih radnih sati, oprema itd... To sto ti pricas i ovo sto ja pricam su ti dva razlicita mentalna svijeta i sto nastavaka nam ne bi bilo dovoljno da ih priblizimo. Ti kazes da su materijalni uvijeti ti koji koce promijene. Ja smatram da se u bilo kakvim materijalnim uvijetima, mogu napraviti promijene, ako ima razumijevanja, volje i mitivacije onih koji mogu utjecati na te promijene. To nema veze sa Sv. Duhom, ni sa bolnickom praksom radjanja, nego sa svime postojecim u ljudskome drustvu.


    Citat:
    trebao se boriti rukama i nogama da mu u nove prostorije centra za radjanje ne ubace krevete, nego samo neke strunjace.

    Zabrijao je onako kako cesto ljudi u reformama zabriju, unatoc dobroj namjeri. Srecom, netko je u tom trenutku bio "s obje noge na zemlji" koji pri tome i sudjeluje u odlucivanju i snosi odgovornost pa mu nije dozvolio da stavi samo strunjace. I dobro da nisu bili iskljucivi niti u jednoj namjeri. [/b]
    Vidis, ti mislis da je on zabrijao, jer ne znas za drugacije. Nepostojanje bolnickih kreveta na odsjeku za nekomplicirane trudnoce i porode, nije brijacina, nego logika fizioloskog poroda. Zene, kada mogu, ne penju se na bolnicke krevete i tamo radjaju, nego puze, klece, prigibaju se, cuce. Mozda zene u Hrvatskoj to ne bi radile. Mozda je gost u pravu i one koje zive u Hrvatskoj su svjetska i povijesna iznimka.
    Ili mozda nisu.
    Necemo znati dok su kreveti imperativ.

    Sto se boldanog tice: znaci, smatras da su tvoje kolege na Sv. Duhu, s osam kreveta, a bez ijedne strunjace, iskljucivi u svojim namjerama?


    .

  18. #18
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Fancy, da li je moguce da pojam "rutinske upotrebe" ti i neki drugi lijecnici drugacije definirate?

    Napisala sam kako su nam u zadarskom rodilistu prije neke tri godine sami odgovorili da je upotreba dripa rutinska (post mi je otisao neregistriran, kasno sam vidila).

    Trudim se, ali se mogu sjetiti malo koje zene koja nije dobila drip ako:
    a) je u rodiliste dosla dovoljno kasno
    b) ga je izricito odbila

    Cini mi se (dopustam da je moj dojam pogresan) da sve ostale dobiju drip. Ali evo, ne moram se niti oslanjati na moj subjektivan dojam kad imamo izjavu voditelja rodilista o tome (nesto staru, ali ipak). A radi se o rodilistu koje je jako puno napravilo u humanizaciji poroda i sigurno je medju boljima u drzavi u tom smislu.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Ne znam, ja vidim razliku izmedju rutinskog postupka i nepotrebnog postupka. Rutinski ne znaci nuzno da je nesto nepotrebno ali bogme 85 posto poroda s upotrebom dripa ne moze biti medicinski opravdano. Ja sam najvise poroda dozivila u Petrovoj i zaista bi grijesila dusu kad bi rekla da je 80% zena tamo dobilo drip. Ili sam ja imala srecu da sam naletila na neke normalnije smjene doktora. A recimo na mojoj ljestvici je to zadnja bolnica u koju bi isla roditi. I nisam isla iako sam tamo spadala prema mjestu stanovanja.
    rutinsko ubrzavanje poroda je nepotreban i nepozeljan postupak.
    Ima svoju pragmaticku svrhu ako imas tri radjaone i 10 000 poroda godisnje, sto u Hrvatskoj nije slucaj. A i u tom slucaju, potrebno je evaluirati i druge ucinke, osim pragmatickih.

    Pravo stanje stvari bi saznali tek da svako rodiliste objavi svoje postotke koji su svima dostupni na uvid, I da ne varaju, mozda da im WHO napravi adjustment...
    Anecdotal evidence pokazuje da je to rutina u hrvatskim rodilistima. Iste anecdotal evidence cini se pokazuje da se to mijenja (iako mnoge koje izbjegnu ulete u zadnji tren u rodiliste).
    Buduci da nam nisu poznati friski oficijelni podaci, mozemo se samo natezati cije iskustvo je mjerodavnije.
    Neoficijalini podatak za Rijeku, prije godinu i pol, je bio taj da je oko 90 posto poroda ubrzavano.

  20. #20
    fancy usisivac

    Početno

    Tvoja opaska se onda moze iskoristiti kao argument u prilog tome da ginekolozi asistiraju pri porodu svojim zenama kod kuce...
    Kad sam ja rijec rekla protiv asistiranog poroda kod kuce uz dobar probir trudnica za isti, kao recimo u Svedskoj. Nikad. Uostalom, ja sam govorila o australskim GP lijecnicima a ne o ginekolozima.

    Primjecujem da tijekom cijele ove sage, vrlo cesto ubacujes opaske o tome kako se lijecnici "ovdje" karakteriziraju kao neznalice, kao oni koji svoj posao obavljaju traljavo, nestrucno itd...
    Mislim da si u krivu
    Procitaj pojedine postove na ovim topicima ponovno pa ces vidjeti epiteta i raskosi komplimenata spram doktora i sestara. A po tebi nitko to ne tvrdi. Molim te ponovno procitaj ako jos nisi uocila postove na tu temu.
    A na moj komentar o napustanju bolnice par sati nakon poroda jos se nitko nije javio.

    nego u tome sto se bave fiziologijom, a obrazovani su da se bave patologijom.
    Da bi znao patologiju i patofiziologiju moras poznavati anatomiju i fiziologiju. Evo, ja ti rado pokazem svoje biljeske s predavanja o trudnoci i porodu, 70% cini fiziologija trudnoce i poroda vjerojavala ili ne. Prvo ucis fiziologiju. Kao sto ja studentima kazem da prvo moraju barem 100 puta poslusati normalan nalaz na srcu i plucima auskultatorno da bi onda uopce krenuli slusati i uciti te pokusali prepoznati patoloski. I da moraju prvo nauciti xy varijanti normalnog EKG nalaza kako ne bi fizioloski EKG proglasili patoloskim a tek onda uciti patoloski. Ali, eto ti bolje od mene znas kako se educira u medicini, da se educiramo u patologiji, to si negdje procitala, jako te se dojmilo i sad okolo prodajes tu foru bez obzira koliko ta tvrdnja ima uporiste u stvarnosti. Ajde bas me veseli kad mi ti objasnis kako mi to ucimo i za sta smo educirani.

    A kad predlazes promjene onda moras voditi racuna i u kojoj kulturi i tradicijskim navadama govorimo. Procitala si i sama da imaju strunjace u Varazdinu ali da ih zene ne preferiraju. Zasto, ne znam ti odgovoriti ali nisam niti previse zacudjena. Nemam nista protiv strunjaca, samo sam ti navela razliku izmedju tercijarnog centra gdje se upucuje gro HR patologije trudnoce i bolnice gdje mozes prostorno odvojiti normalne porode od patoloskih. Ja ne vidim prostora za takvo odvajanje u ovakvim prostornim uvjetima barem u Zg rodilistima i bijednoj kvadraturi kojom raspolazu. E tu nas koce materijalne prilike koliko god to tebi smijesno izgledalo.


    kao da je vazno to da se vidi prostor, zna broj babica i njihovih radnih sati, oprema itd...
    Ajde bas bi volila da mi se sudionice ove rasprave izjasne o ovoj tvojoj opasci, je li to za humanizaciju radjanja u HR vazno po njima ili nije. Ajde, bas bi volila cuti misljenje ostalih diskutantica.

  21. #21
    fancy usisivac

    Početno

    Nadjite 100, 200 zena koje su rodile u Rijeci prije godinu, dvije i anketirajte ih pa provjerite taj neoficijelni podatak. Tko ti ga je iznio??? I temeljem kojih podataka? Govorim o ovom kvotanom:

    Neoficijalini podatak za Rijeku, prije godinu i pol, je bio taj da je oko 90 posto poroda ubrzavano.

    Sad cu zbilja ici pitati za barem okvirnu procjenu pojedine giniće diljem HR kojima vjerujem da me nece muljati vezano na tu temu.

  22. #22
    gosca

    Početno

    hvala fancy,

    nije bilo potrebe da dovodis u pitanje ono sto mi je babica rekla,ja njoj doista vjerujem,zasto ona misli da bi inducirani porod tako velike bebe kod osobe sa sicusnom zdjelicom mogao zavrsiti carskim ne znam,ja nisam ginic-ona ocito ima iskustva,ali mi je bilo dovoljno da nije bilo nikakve indikacije zbog koje bi se porod inducirao...osim ta tri prsta,sto se njoj kada sam nazvala nije cinilo dovoljno...

    nisam cak niti pokusavala generalizirati,niti svoj slucaj predstaviti kao rutinski,ali ocito da nesto tu ne stima ako bar nisu pricekali da vide da li cu dobiti trudove ili ce me poslati doma...(ali mislim da nisam jedina,jer sam uspjela malo pohvatati iskustva ovdje s foruma,a mozda su se i te stvari dogodile negdje drugdje,a ne u hrvatskoj...)

    ali bilo je kao sto si i rekla,ne inducira se bez razloga,p ana kraju nisam inducirana,dapace sve je zavrsilo kako treba,malo smo zapeli ramenom ali se rijesilo..

    i da,drago mi je da sam se tada pokupila iz bolnice,jer se ipak pokazalo da za indukcijom nije bilo potrebe,a to su mi mogli i ti isti doktori reci pa ne bi bilo potrebe za prepirkom,mene je vise ta samovolja zasmetala i
    mislim da ces se tu sloziti sa mnom,da takvih dokova jednostavno ima,i u austriji ih ima,kako ne,ali zasto k vragu to nitko ne moze priznati...

    drago mi je da su porodi kojima si prisustvovala bili bez dripa i da ce se opcenito ta praksa sa indukcijom smanjiti kao i sve ostale intervencije i da ce hrvatska rodilista dozivjeti mentalni zaokret-cast izuzecima koji vec jesu.

  23. #23
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Ajme fancy, ja bih ti tako rado rekla sto mislim, ali se mojim da nemam dovoljno umijeća da doprem do tebe. Da se možemo razumijeti, kao žena ženu.
    Evo, mi smo u Zadru pokrenule jednu udrugu koja za razliku od Rode ne djeluje reformatorski već nam je prioritet djelovati afirmativno. Surađujemo s osobljem rodilišta koje je vrlo otvoreno i srdačno prema nama. Zapravo su simpatije obostrane. Ono što nas veseli je svaki njihov pomak u smislu uvažavanja žene i njezinih želja i želimo da oni znaju koliko nas to veseli. To im je jedina nagrada za njihov trud koju mogu opipati.

    Istovremeno imamo radionice za trudnice na kojima pričamo ženama o fiziologiji poroda i načinima na koji ga mogu učiniti ljepšim. Pokušavamo im osvjestiti i činjenicu da same sebi moraju dati šansu da se osjećaju dostojanstveno na svom porodu tako da ne pristanu na to da se ponašaju kao pacijentice u polusvjesnom stanju već kao zdrave žene koje su došle roditi.

    Uvjeti? Nazalost, cesto su iskljucivo mentalne prirode. U nasem rodilistu je postao standard dojiti odmah po rodjenju. Taj postupak je netko ucinio standardom. Vjerojatno uz otpore dijela osoblja. Sada ima je vecini na ponos to sto rade. Nema veze s materijalnim resursima. Ovo je samo jedan primjer, ima ih puno.

    Tebi jedno pitanje: ako su materijalni razlozi tako presudni, zašto se tako pozitivno priča o epiduralnoj na bolničkim tečajevima. A znamo koliko ona košta bolnicu. U redu je da je žene kojima je zbilja potrebna imaju na raspolaganju, ali čemu je toplo preporučivati na tečajevima? Valjda je za bolnicu jeftinije pustiti ženu da odradi svoje trudove u položaju koji joj najviše pomaže, dišući kako joj najviše odgovara, povremeno prateći otkucaje.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Tvoja opaska se onda moze iskoristiti kao argument u prilog tome da ginekolozi asistiraju pri porodu svojim zenama kod kuce...
    Kad sam ja rijec rekla protiv asistiranog poroda kod kuce uz dobar probir trudnica za isti, kao recimo u Svedskoj. Nikad. Uostalom, ja sam govorila o australskim GP lijecnicima a ne o ginekolozima.


    ZASTO U SVEDSKOJ? ZASTO NE U HRVATSKOJ? ZAR NISU HRVATSKI GINEKOLOZI DOVOLJNO OBRAZOVANI O PORODU DA ASISTIRAJU PORODIMA KOD KUCE, KAO STO JE ZA TO DOVOLJNO OBRAZOVAN AUSTRALSKI GP LIJECNIK (KOJI ZIVI NEGDJE NA FARMI, NE BAS U BLIZINI PRVE BOLNICE)?


    Primjecujem da tijekom cijele ove sage, vrlo cesto ubacujes opaske o tome kako se lijecnici "ovdje" karakteriziraju kao neznalice, kao oni koji svoj posao obavljaju traljavo, nestrucno itd...
    Mislim da si u krivu
    Procitaj pojedine postove na ovim topicima ponovno pa ces vidjeti epiteta i raskosi komplimenata spram doktora i sestara. A po tebi nitko to ne tvrdi. Molim te ponovno procitaj ako jos nisi uocila postove na tu temu.
    A na moj komentar o napustanju bolnice par sati nakon poroda jos se nitko nije javio.

    PROCITALA SAM O OGORCENJU, NEPOVJERENJU, SKEPTICIZMU. OPCI DOJAM NIJE TRALJAVOST. TI GOVORIS O OPCENITOM TONU NA TOPIKU, NE O TOME DA IMA POJEDINIH ZENA KOJE SU TO REKLE.


    nego u tome sto se bave fiziologijom, a obrazovani su da se bave patologijom.
    Da bi znao patologiju i patofiziologiju moras poznavati anatomiju i fiziologiju. Evo, ja ti rado pokazem svoje biljeske s predavanja o trudnoci i porodu, 70% cini fiziologija trudnoce i poroda vjerojavala ili ne.

    KAKO DA NE, TO MI JE SASVIM JASNO I POZNATO. NE VRIJEDI SAMO ZA GINEKOLOGIJU, KAKO SI SAMA NADODALA.
    DA BI ZNAO PATOLOGIJU RAZVOJA DJETETA, MORAS ZNATI NORMALNI RAZVOJ. ALI DJECOM NORMALNOG RAZVOJA SE BAVE TETE U VRTICIMA, A DJECOM S POREMECAJIMA U PONASANJU SE BAVE STRUCNJACI ZA POREMECAJE.

    MENE BI SVEJEDNO ZANIMALO VIDJETI TVOJE BILJESKE, ILI JOS BOLJE KNJIGU ZA GINEKOLOGIJU, PA MI PREPORUCI STO DA TRAZIM.

    Ali, eto ti bolje od mene znas kako se educira u medicini, da se educiramo u patologiji, to si negdje procitala, jako te se dojmilo i sad okolo prodajes tu foru bez obzira koliko ta tvrdnja ima uporiste u stvarnosti. Ajde bas me veseli kad mi ti objasnis kako mi to ucimo i za sta smo educirani.

    EVO, OBJASNIH TI GORE, SKRACENO. TI MENI AUTORE I NASLOVE PO KOJEMU SI SPREMALA ISPIT PA CU JA TO S GUSTOM JEDNOM PRELISTATI.
    O TOME KAKO SE EDUCIRA U MEDICINI, BAREM NA MEDICINSKOM FAKSU U ZAGREBU, PRIJE DVADESETAK GODINA, PONESTO ZNAM.
    ISTINA, REVOLUCIJE I PREVRATI SU SE DOGODILI OD TADA....

    A kad predlazes promjene onda moras voditi racuna i u kojoj kulturi i tradicijskim navadama govorimo. Procitala si i sama da imaju strunjace u Varazdinu ali da ih zene ne preferiraju. Zasto, ne znam ti odgovoriti ali nisam niti previse zacudjena.

    MOZDA ZATO JER OSOBLJE NE POTICE ZENE DA IH KORISTE, ILI SU NEGDJE U ZAPECKU, NI KADA SE U PETROVOJ NE KORISTI, A U RIJECI SE KORISTI, KAKO JE VEC TU NEKOLIKO PUTA NAVEDENO.
    KAKO SE KREVET POCEO KORISTITI? ZENE VECINU POVIJESTI NISU RADJALE U KREVETU, NITI LEZECI., BEZ OBZIRA NA KULTURU.
    KREVET I LEZECI POLOZAJ JE , NAVODNO, POPULARIZIRAO LOUIS XIV KOJI JE ZA SVOJE LJUBAVNICE, DOK SU MU RADJALE DJECU, ZELIO IMATI DOBAR PREGLED ZBIVANJA...


    Nemam nista protiv strunjaca, samo sam ti navela razliku izmedju tercijarnog centra gdje se upucuje gro HR patologije trudnoce i bolnice gdje mozes prostorno odvojiti normalne porode od patoloskih. Ja ne vidim prostora za takvo odvajanje u ovakvim prostornim uvjetima barem u Zg rodilistima i bijednoj kvadraturi kojom raspolazu. E tu nas koce materijalne prilike koliko god to tebi smijesno izgledalo.

    MENI NISU MATERIJALNE NEPRILIKE SMIJESNE, NEGO OD SEKUNDARNOG ZNACAJA, AKO IMA RAZUMIJEVANJA, VOLJE I MOTIVACIJE


    kao da je vazno to da se vidi prostor, zna broj babica i njihovih radnih sati, oprema itd...
    Ajde bas bi volila da mi se sudionice ove rasprave izjasne o ovoj tvojoj opasci, je li to za humanizaciju radjanja u HR vazno po njima ili nije. Ajde, bas bi volila cuti misljenje ostalih diskutantica.
    IZJAVA SE ODNOSILA NA TVOJ CITAT

    se pitam jel netko tko pise o nedostatku volje a ne novca i o uvjetima u HR rodilistima vidio kao zaista izgleda bolnica Sv. Duh. Velicinom prostora, komforom, brojem osoblja a tu priuamrno naglasavam koliko babica obavi te brojne porode, itd...
    JA NE TREBAM FIZICKI VIDJETI MIZERNE UVJETE BOLNICE DA BIH IZJAVILA DA PROMIJENE U PRISTUPU SKRBI TIJEKOM PORODJAJA NISU PRVENSTVENO MATERIJALNO OGRANICENE.
    ZASTO, OBJASNIH TI U NASTAVKU.
    KADA U RURALNOJ GHANI UREDJUJU NOVU KLINIKU ZA RADJANJE, TROSE DONIRANI NOVAC NA KREVETE I EFM. U KULTURI U KOJOJ JE NAJNORMALNIJA STVAR RADJATI CUCECI.
    RADI SE PRVENSTVENO O PRISTUPU, A NE O NOVCU.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Nadjite 100, 200 zena koje su rodile u Rijeci prije godinu, dvije i anketirajte ih pa provjerite taj neoficijelni podatak. Tko ti ga je iznio??? I temeljem kojih podataka? Govorim o ovom kvotanom:

    Neoficijalini podatak za Rijeku, prije godinu i pol, je bio taj da je oko 90 posto poroda ubrzavano.

    Sad cu zbilja ici pitati za barem okvirnu procjenu pojedine giniće diljem HR kojima vjerujem da me nece muljati vezano na tu temu.
    izvor za Rijeku je primalja rijeckog rodilista.
    pitaj ih je li imaju bolnicke statistike za augmentiranje poroda

  26. #26

    Početno

    Fancy - a što ti misliš o simpatičnoj praksi pojedinih hrvatskih ginekologa koji rodilji kad se u tranziciji malo "pogubi" i počne, na primjer, plakati da ne može više i slično što već iscrpljenoj ženi može u tom trenu pasti na pamet - lijepo zalijepe pljusku, da joj malo pomognu da dođe k sebi? Pričam o porodu s nemogućnošću pristupa supruga - zbog famoznih materijalnih uvjeta u rodilištu.

    Isto pitanje i za Saradadevii

    Doživjela na svojoj koži. I poslije toga u razgovoru s jednom liječnicom koja je bila nazočna na više poroda u jednoj drugoj poznatoj hrvatskoj bolnici, saznala da je to u nas relativno uobičajena metoda "discipliniranja" žena na porodu. Mnogo brža i učinkovitija od lijepe ohrabrujuće riječi, humora, držanja za ruku.

    Sad bih mogla, ovako anonimno, napisati puno rečenica o tome kako sam se osjećala i kako se još uvijek osjećam dok vrtim film unazad. Ali samo ću napisati, ukrali su mi moj porod... Trebalo mi je nekoliko godina da zaista osvijestim da ja nisam tu ništa krivo napravila. Slušajući priče o tuđim porodima shvatila sam da su moje ponašanje i reakcije na porodu bili sve, samo ne čudni i neuobičajeni, a kamoli pretjerani. I da su se ONI, a ne ja, u tom najsvetijem trenutku mog života ponijeli loše. Ponizili me, pretvorili me u nemuštu, nemoćnu, osramoćenu hrpu mesa, bacili ružnu sjenu na moj prvi susret s najljepšim ružičastim stvorenjem...
    I još napomena da je bila noć, i da uopće nije bilo gužve u rodilištu.

    Fancy, sve ovo je i moj odgovor na tvoje pitanje o presudnosti materijalnih uvjeta. Meni je, recimo, ovaj njihov postupak, kao i cjelokupno ponašanje, bio gori od oksitocinskog dripa, na koji su me bez obrazloženja (a kako sad vjerujem, i bez pravog razloga) stavili. Ja sam se tada s povjerenjem predala u njihove ruke i pomišljala da je to valjda dobro i za mene i za bebu, jer ću tako brže roditi. Uostalom, rutina im je bila takva, pa preko toga još i mogu prijeći.
    Ali nisam, i ne mogu im prijeći preko iskazanog potpunog nedostatka empatije i poštovanja prema nečijim najvažnijim trenucima u životu.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    pitaj ih i o statistikama za klizmu i brijanje te epiziotomiji prvorotki.

    za rijecku primalju, ne znam koji su joj izvori.
    ako ne postoje bolnicke statistike, tada se stvarno mozemo samo natezati svako sa svojim izvorima i pozivanjem na poznate slucajeve.

  28. #28
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Nadjite 100, 200 zena koje su rodile u Rijeci prije godinu, dvije i anketirajte ih pa provjerite taj neoficijelni podatak. Tko ti ga je iznio??? I temeljem kojih podataka? Govorim o ovom kvotanom:

    Neoficijalini podatak za Rijeku, prije godinu i pol, je bio taj da je oko 90 posto poroda ubrzavano.

    Sad cu zbilja ici pitati za barem okvirnu procjenu pojedine giniće diljem HR kojima vjerujem da me nece muljati vezano na tu temu.
    baš me zanima kaj će ti reći ti ginići kojima vjeruješ, nadam se da ćeš to podjeliti s nama.
    A za Rijeku evo ja sam jedna i još mogu dodati sve 4 preostale žene iz moje sobe u ta tri dana. I svaku s kojom sam o tome pičala nakon poroda...

  29. #29
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    U Splitu je drip definitivno rutina, ja mislim da ne postoji žena koja ga nije dobila, osim ako ima neka koja je izričito odbila. Naime, čak su ga htjeli dati mojoj šogorici koja je bebu neplanirano rodila kod kuće ali je porod posteljice uslijedio u bolnici. Pa da brže rodi posteljicu. Ona je odbila, i dok se raspravljala s njima posteljica je izašla bez dripa.

    Da ne govorim o cijelom nizu žena koje su u rodilište stigle 8-9 cm otvorene - sve su dobile drip. U ST rodilištu je rutina sve ovo:

    - brijanje i klistir
    - amniotomija
    - drip, konstantni CTG, ležanje u krevetu i nemogućnost čak i odlaska u WC
    - epizitomija prvorotkama, i vrlo vrlo često drugorotkama (da im spriječe inkontinenciju u starosti, blablabla)

  30. #30
    fancy usisivac

    Početno

    Evo, mi smo u Zadru pokrenule jednu udrugu koja za razliku od Rode ne djeluje reformatorski već nam je prioritet djelovati afirmativno. Surađujemo s osobljem rodilišta koje je vrlo otvoreno i srdačno prema nama. Zapravo su simpatije obostrane. Ono što nas veseli je svaki njihov pomak u smislu uvažavanja žene i njezinih želja i želimo da oni znaju koliko nas to veseli. To im je jedina nagrada za njihov trud koju mogu opipati.
    Dijanam, ovo me zbilja veseli jer igrom slucaja poznam nekolicinu ZD ginekologa, neki od njih su studirali sa mnom, i zaista mi je drago da ste zajedno napravili te male ako jako vazne pomake. Cak mogu i pogoditi o kojim ljudima se radi. Ne moras se truditi dopirati do mene, nisam ti ja na suprotoj strani kako ti se moze ciniti zbog cinjenice da imam potrebu reagirati samo zato jer gledam iz drugog kuta na to.



    Fancy - a što ti misliš o simpatičnoj praksi pojedinih hrvatskih ginekologa koji rodilji kad se u tranziciji malo "pogubi" i počne, na primjer, plakati da ne može više i slično što već iscrpljenoj ženi može u tom trenu pasti na pamet - lijepo zalijepe pljusku, da joj malo pomognu da dođe k sebi? Pričam o porodu s nemogućnošću pristupa supruga - zbog famoznih materijalnih uvjeta u rodilištu.
    Nisam vidjela pljusku ali sam kao student i stazist vidila grubost, ruzne rijeci sto je bio i temeljni razlog da zaobidjem bolnicu kojoj pripadam. iako je ta bolnica u sklopu ustanove u kojoj sam zaposlena, i zbog same te cinjenice bi dobila poseban tretman. Ali meni nije trebao poseban tretman nego ljudski pristup. I kad me tadasnji predstojnik sreo na hodniku s trbuhom i onako sretno priupitao jel se barem vidimo na porodu kad se vec ne kontroliram kod njega, iznenadio se kad je cuo da ne mislim roditi tamo gdje spadam po mjestu stanovanja a sto ujedno znaci i ustoanovi u kojoj sam zaposlena. I nije mi se nimalo svidilo kad sma mu navela svoje razloge. Gost, zato razumijem o cemu pricas. Evo ni na tu temu ne mislim nista drugacije nego Gost koji je napisao gore kvotano.

    Saradadevii
    O TOME KAKO SE EDUCIRA U MEDICINI, BAREM NA MEDICINSKOM FAKSU U ZAGREBU, PRIJE DVADESETAK GODINA, PONESTO ZNAM.
    ISTINA, REVOLUCIJE I PREVRATI SU SE DOGODILI OD TADA....
    Nema potrebe za vikanjem, mozda samo da dozvolis mogucnost da o med faksu u Zagrebu znam mozda mrvicu vise nego ti.


    ZAR NISU HRVATSKI GINEKOLOZI DOVOLJNO OBRAZOVANI O PORODU DA ASISTIRAJU PORODIMA KOD KUCE, KAO STO JE ZA TO DOVOLJNO OBRAZOVAN AUSTRALSKI GP LIJECNIK (KOJI ZIVI NEGDJE NA FARMI, NE BAS U BLIZINI PRVE BOLNICE)?
    Dovoljno su educirani samo nemamo postavljen sustav zdravstvene zastite za porod kod kuce, sto nema niti bitno naprednija Slovenija. Ne znaci da necemo imati. Ti meni radije obajsni kako bi to izgledalo (ne u teoriji nego u praksi) da ovaj broj primalja i ginekologa (koji je bitno manji od potrebnom broja da bi se izvodili porodi kod kuce) krene s porodima kod kuce. Negdje bi nastao manjak. Babica bi isla zeni doma, nemam nista protiv toga, sama bi volila takav porod. Ali ta ista babica ili ginekolog, kako hoces, bi bez dodatnih ulaganja u edukaciju i broj osoblja morala biti od nekud uzeta i nedostajala na nekom drugom mjestu.

    ALI DJECOM NORMALNOG RAZVOJA SE BAVE TETE U VRTICIMA, A DJECOM S POREMECAJIMA U PONASANJU SE BAVE STRUCNJACI ZA POREMECAJE.
    Stoji za primjer koji si navela a ne vrijedi za bas sve struke opcenito. I upravo je posebnost ginekologije i porodnistva (osobito potonjeg) i pedijatrije (osobito one u primarnoj zastiti) u cinjenici da se ne bavis samo patologijom vec i fiziologijom i to značajnim udjelom u ukupnom radnom vremenu i kazuistici. Dok se nasuprot njima ja u svojoj struci bavim prakticki iskljucivo patologijom. I tu zavidim ginekolozima i pedijatrima.

    KADA U RURALNOJ GHANI UREDJUJU NOVU KLINIKU ZA RADJANJE, TROSE DONIRANI NOVAC NA KREVETE I EFM. U KULTURI U KOJOJ JE NAJNORMALNIJA STVAR RADJATI CUCECI.
    RADI SE PRVENSTVENO O PRISTUPU, A NE O NOVCU.
    Opet nisi bas navela kulturološku i tradicijsku paralelu Hrvatskoj.

    Dijanam:
    zašto se tako pozitivno priča o epiduralnoj na bolničkim tečajevima. A znamo koliko ona košta bolnicu. U redu je da je žene kojima je zbilja potrebna imaju na raspolaganju, ali čemu je toplo preporučivati na tečajevima? Valjda je za bolnicu jeftinije pustiti ženu da odradi svoje trudove u položaju koji joj najviše pomaže, dišući kako joj najviše odgovara, povremeno prateći otkucaje.
    Nitko ti nece protivno tvojoj volji dati epiduralnu. Meni je predlozena ko mogucnost, ja sam rekla svoje uvjete u kojima bi je uzela, nisam ju izabrala, ali volim znati da sam imala mogucnost. I o.k. mi je da me se upozna s mogucnoscu izbora. Sta ti mislis da je o.k. ne reci zenama da je mogu dobiti??? Po meni je o.k. zene upoznati s mogucnostima u pojedinim rodilistima. A to sto ti kazes da je toplo preporucuju jos uvijek nije zabrinjavajuce s obzirom da je epiduralna u nasim rodilistima bitno manje zastupljena nego u zemljama u koje se neki na ovom topiku kunu.

  31. #31
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    lijepo zalijepe pljusku, da joj malo pomognu da dođe k sebi?
    Ma zašto i ti njoj nisi lijepo vratila pljusku da ona malo dođe k sebi? Ja sam obično nekonfliktna osoba, ali iznimno znam doslovno poludjeti. U mom slučaju bi ova situacija bila jedna od njih. Ja srećom imam drugačije iskustvo. Unatoč svim mogućim intervencijama, svoj porod smatram lijepim zbog nasmiješenog doktora koji me hrabrio i još valjda 2 sestre koje su me bodrile (bravo bravo hrabrice, još malo, mazile me po kosi, držale za ruke i sl.).

  32. #32
    fancy usisivac

    Početno

    Danci, to za Split ti vjerujem samo ono sto ja govorim da ne mozemo bas tvrditi da je svugdje rutina. Pa ja onda definitivno ne bi isla u Rijeku ako tamo 90 posto zena dobije drip. Jer garantirano na Sv Duhu dobije manji postotak od toga.

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Danci, to za Split ti vjerujem samo ono sto ja govorim da ne mozemo bas tvrditi da je svugdje rutina. Pa ja onda definitivno ne bi isla u Rijeku ako tamo 90 posto zena dobije drip. Jer garantirano na Sv Duhu dobije manji postotak od toga.
    Postoji "Rijeka" i Rijeka. Nazalost. Koliko sam skuzila, uglavnom po smjeni ima 1 ekipa koja radi s zenama koje su dosle na prirodniji porodjaj od onog kojeg inace mogu ocekivati, ostatak ekipe u smjeni odradjuje sve rutinski. Ako se ne izjasnis odmah i to vrlo eksplicitno, ili se ne dogovoris unaprijed s odredjenim primaljama, ne gine ti "paket".

  34. #34
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Danci, to za Split ti vjerujem samo ono sto ja govorim da ne mozemo bas tvrditi da je svugdje rutina. Pa ja onda definitivno ne bi isla u Rijeku ako tamo 90 posto zena dobije drip. Jer garantirano na Sv Duhu dobije manji postotak od toga.
    Postoji "Rijeka" i Rijeka. Nazalost. Koliko sam skuzila, uglavnom po smjeni ima 1 ekipa koja radi s zenama koje su dosle na prirodniji porodjaj od onog kojeg inace mogu ocekivati, ostatak ekipe u smjeni odradjuje sve rutinski. Ako se ne izjasnis odmah i to vrlo eksplicitno, ili se ne dogovoris unaprijed s odredjenim primaljama, ne gine ti "paket".
    tako je, dakle postoji rutina i postoji neka alternativa za koju se u Rijeci možeš izboriti.

  35. #35
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    kad govorimo o rutini dripa nije dobro govoriti koja bolnica to primjenjuje nego koji doktor
    primjetila sam (subjektivno) da na nekim rodilištima (VŽ, ŠI) postoje dvije skupine doktora - jedni se zalažu za što prirodniji porod (samo nužne intervencije) a drugi bi po staroj maksimalnoj intervenciji

  36. #36

    Početno

    BB, sto bi se trebalo reci zeni koja je uporna u tome da upalu bubrega izaziva hladnoca?
    Postoji cijeli mehanizam u organizmu koji ce dovesti do toga da neka od bakterija prevlada i postane patoloska jer ju imunitet ne moze svladati. Ali to uporno ne dopire do usiju zene koja trabunja i bunca uporno o tome da je zena imala upalu bubrega od hladnoce.
    Hladnoca je mogla i nije morala biti okidac i oslabljivac imuno sustava, pa to su osnove medicine!! Na koji nacin ona ili bilo tko drugi tko uporno drvi po svojemu i ne zeli razumjeti kad netko tko zna vise kaze smatra da ce se njenu argumentaciju uzeti u ozbiljno razmatranje?
    Sto se svega ostaloga tice, postalo je dosadno. Nitko ne odgovara na pitanja jel vadi zub bez anestezije i ako mu to bas ne pada na pamet, zasto je onda tako suludo na trudnickim tecajevima govoriti o epiduralnoj kao o ogucnosti izbora za smanjenje bola u porodu?
    Saradadevii uporna je sa svojim strunjacama. Ako su strunjace tako popularne u porodima, zasto Zagrepcanke ne idu radjati u obliznju Sloveniju, gdje je rodiliste opremljeno strunjacama, ljestvama itd., u Brezicama? A zjapi prazno. Ne zele sve zeen porod kakav su si Rode zamislile.
    Nijedan samar ne moze se opravdati na porodu i nitko to nece ni pokusati, ostaje pitanje zasto zena nije tuzila osoblje ili barem svoju pricu dala u javnost s imenima i prezimenima aktera s njenog poroda. Nego se sad ovdje povlace sve ruzne stvari koje su zene dozivljavale po rodilistima, a kad treba cuti glasa, glasa cuti nema. Tako nekako.
    I da, to sto jedna smjena u rodilistima preferira jedno, druga drugo, vraca nas opet na pocetak u kojemu je bilo rijei o toem kako stariji ginekolozi jednostavno ne zele voditi porode na nacin na koji to vode mladji, a to nas opet vraca na hzzo, specijalizacije itd., itd.
    I ne da mi se vise.
    To je bas kao prica o gluhima, slijepima i nijemima.
    Saradadevii prica o onome sto bi zeljela, a istodobno ni u Velikoj Britaniji, dakle zemlji koja je kudikamo naprednija, ne moez se dobiti to da se cijela prostorija presvuce u strunjace, a tu se bulazni o tome sto bi u jednoj siromasnoj Hr trebalo biti.
    fascinira me i to da se tvrdi da za sve to ne treba novac, vec dobra volja. To je zaista kako mujo zamislja Ameriku. Pa ako en treba novac, sto se bunite kad su radjaone hladne? I za grijanje prostorija treba novac, ne treba? Ili cemo i to nazvati mentalnim skokom.

  37. #37

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Fancy - a što ti misliš o simpatičnoj praksi pojedinih hrvatskih ginekologa koji rodilji kad se u tranziciji malo "pogubi" i počne, na primjer, plakati da ne može više i slično što već iscrpljenoj ženi može u tom trenu pasti na pamet - lijepo zalijepe pljusku, da joj malo pomognu da dođe k sebi? Pričam o porodu s nemogućnošću pristupa supruga - zbog famoznih materijalnih uvjeta u rodilištu.
    Nisam vidjela pljusku ali sam kao student i stazist vidila grubost, ruzne rijeci sto je bio i temeljni razlog da zaobidjem bolnicu kojoj pripadam. iako je ta bolnica u sklopu ustanove u kojoj sam zaposlena, i zbog same te cinjenice bi dobila poseban tretman. Ali meni nije trebao poseban tretman nego ljudski pristup. I kad me tadasnji predstojnik sreo na hodniku s trbuhom i onako sretno priupitao jel se barem vidimo na porodu kad se vec ne kontroliram kod njega, iznenadio se kad je cuo da ne mislim roditi tamo gdje spadam po mjestu stanovanja a sto ujedno znaci i ustoanovi u kojoj sam zaposlena. I nije mi se nimalo svidilo kad sma mu navela svoje razloge. Gost, zato razumijem o cemu pricas. Evo ni na tu temu ne mislim nista drugacije nego Gost koji je napisao gore kvotano.
    Hvala na razumijevanju, hvala što nemaš riječi opravdanja za jednostavnu neljudskost.

    Citiraj Daniela32 prvotno napisa
    lijepo zalijepe pljusku, da joj malo pomognu da dođe k sebi?
    Ma zašto i ti njoj nisi lijepo vratila pljusku da ona malo dođe k sebi? Ja sam obično nekonfliktna osoba, ali iznimno znam doslovno poludjeti. U mom slučaju bi ova situacija bila jedna od njih. Ja srećom imam drugačije iskustvo. Unatoč svim mogućim intervencijama, svoj porod smatram lijepim zbog nasmiješenog doktora koji me hrabrio i još valjda 2 sestre koje su me bodrile (bravo bravo hrabrice, još malo, mazile me po kosi, držale za ruke i sl.).
    Daniela, ali kako sam mu mogla vratiti? Danas bih mu u sličnoj situaciji vjerojatno uzvratila riječima da me ne smije tako tretirati i da ću sigurno nakon poroda napraviti "halabuku" zbog tog postupka. Ali onda sam, osim bolova, osjećala samo strah. Moje još nerođeno dijete i ja bili smo u njihovim rukama i bojala sam se, možda iracionalno, da će bilo kakva reakcija s moje strane samo pogoršati našu situaciju. Inače, pamtim ime i prezime dotičnog doktora, i da danas ponovo naletim na njega, rado bih mu rekla par riječi.

    (Da ne bude sve tako crno, moram pohvaliti samo jednu od babica koje su mi tada bile na porodu. Jedino mi je ona omogućila da se osjećam kao osoba.)

    Usput, Daniela, rodile smo u istom rodilištu... i željela bih vjerovati da je ljudski tretman kojeg si tamo dobila bio rezultat isključivo ljudskosti dežurne ekipe na koju si naišla, a nikakvih veza i preporuka.

    U vezi "vrlo čestih" epiziotomija drugorotkama u istom rodilištu, ja ću se samo ironično nasmiješiti i reći da su sve trećerotke koje ja osobno poznam, a rodile su tamo - dobile epiziotomiju. I drip, naravno. Nemojte mi sad reći kako tvrdim da SVE trećerotke u Splitu dobijaju epi. Eto, pukim slučajem, dobijaju je žene koje poznam.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Procitala si i sama da imaju strunjace u Varazdinu ali da ih zene ne preferiraju.
    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    "Prvo su govorili da nisu educirani, pa da nemaju "dozvolu" za takve porode; na kraju se žene ipak porađaju na stolčiću.
    Primalja nam je govorila da imaju i uvjete za većinu drugih položaja, strunjače (koje su bačene u nekom ćošku), krevet kojem se diže naslon (nisu se mogli načuditi kako ću se ja poroditi ako mi dignu naslon, pa rađa se ležeći u koprcajući kukac položaju, itd.). Ipak sam rodila s dignutim naslonom. Prva. Sad ide navodno pod normalno. I stolčić. Još nitko nije probio led za klečeći položaj; ali hoće nadam se."

    "gle, u Varaždinu imaju strunjače, ali još niti jedna žena nije rodila na njima."
    Gost
    PostPostano: pon pro 11, 2006 7:31 pm Naslov:
    Aha, sad nije više guma kriva nego radijatori? A koje su boje radijatori bili?
    Tinna Z, tvoja trudnoća i porodi su mi zaista misterija, šta je bilo s tim zadnjim uzv-om ? jesi li ga odbila napraviti ili je to, kako tvrdiš na topicu "Samo sto nisam rodila neasisitrano ali eto nesto mi se isprijecilo, ali eto sljedeci put hocu ili mozda necu jer bas bi ali ne mislim vise radjati"
    NETKO zaboravio napraviti taj UZV.
    TinnaZ,
    "ja se ne bih odlučila ne neasistirani doma, ali ne bih smatrala neasistiranim ako bih imala uz sebe osobu koja ne mora nužno imati diplomu, odnosno hr diplomu.
    Iako razumijem i ne osuđujem osobe koje su spremne na takav porod."

    "od doma bi mi trebalo 5 minuta do bolnice, međutim sumnjam da bih se odučila rađati doma bebu od 4,5kg da mi je to itko rekao.
    U svakom slučaju bih to rekla primalji ili ginekologu s kojim bih namjeravala odraditi porod, pa bih vidjela kakvo je gledište sa stručne strane.
    Međutim u cijeloj priči je meni diskutabilna namjera forsiranja odnosno ubrzavanja poroda (bez ikakvog smislenog razloga) u kojem se radi o bebi od 4,5kg, a da se nije znao niti osnovni podatak o toj trudnoći, a to je da je beba 4,5kg ili barem da je teža od 4kg."

    "nisam odbila zadnji, nego negdje 2 mjeseca prije termina sam pitala da li baš moramo svaki puta ultrazvuk (znači nisam ih odbila nego sam pitala da li ih možemo prorijediti).
    To nije značilo da više ne radimo ultrazvuk, nego da radimo samo one koji su potrebni iz nekog konkretnog razloga."
    Gost
    PostPostano: uto pro 12, 2006 11:36 am Naslov:
    BB, sto bi se trebalo reci zeni koja je uporna u tome da upalu bubrega izaziva hladnoca?
    Postoji cijeli mehanizam u organizmu koji ce dovesti do toga da neka od bakterija prevlada i postane patoloska jer ju imunitet ne moze svladati. Ali to uporno ne dopire do usiju zene koja trabunja i bunca uporno o tome da je zena imala upalu bubrega od hladnoce.
    TinnaZ
    "Meni je doktor objašnjavao da većina bakterija s kojima sam u nekom periodu imala problema, normalno živi kod većine ljudi. Samo ih u nekim situacijama neki okidač potakne, pa imamo problema."

    "A ja odgovaram na pitanje gdje je bio okidač kod moje dvije kolegice da su dobile upalu bubrega i mokraćovoda: pa npr u tome da je jedna rađala na nekakvom čudnom stolu gdje su joj visile noge cijelo vrijeme poroda dolje, nije se mogla okrenuti, sva se ukočila, bila je u totalnom stresu brinući se o stvarima koje nemaju veze sa porodom. Druga se danima smrzavala na krevetu gdje je ispod plahte bila guma, svađala sa sestrama da si donese svoju dekicu i stavi ispod da je grije. Imala je epiziotomiju, beba je hranjena na bočicu, ona je dobila naravno i mastitis.
    E sad meni bi to bio stres, ogromni.
    Možda je taj stres bio okidač."
    Ancica
    "A di je napisala da je doslo do upale bez bakterije ili virusa? I di su dobile uzrocnike? I jel im pomoglo da se od njih obrane to sto se tijelo moralo trositi na zagrijavanje?

    Pazi da se ne zapetljas..."

  39. #39
    Daniela32 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    284

    Početno

    Usput, Daniela, rodile smo u istom rodilištu... i željela bih vjerovati da je ljudski tretman kojeg si tamo dobila bio rezultat isključivo ljudskosti dežurne ekipe na koju si naišla, a nikakvih veza i preporuka.
    Uvjerena sam da je Dr Mimica bio takav prema svim ženama koje je porodio. Šteta što nije više u KBC. Moja jedina preporuka je to da sam u trudnoći bila njegov pacijent. Tijekom poroda ga uopće nisam zvala ni tražila, ali je ipak došao. Da sam rodila nekoliko sati ranije ne bi ga bilo, a onda bi mi se možda dogodilo što i tebi, stvarno ne znam.

    Da, onaj dio o strahu razumijem. Grozno je to sve skupa. Ali stvarno mislim da bismo svi mi trebali poraditi na tome da slobodnije izrazimo svoje pritužbe, bilo jedan na jedan, bilo pismeno upravi bolnice. Vjerojatno bi tada bilo pomaka, barem u tom dijelu cijele priče (ljudskost, odnos prema pacijentu).

  40. #40
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Daniela32 prvotno napisa
    Ali stvarno mislim da bismo svi mi trebali poraditi na tome da slobodnije izrazimo svoje pritužbe, bilo jedan na jedan, bilo pismeno upravi bolnice. Vjerojatno bi tada bilo pomaka, barem u tom dijelu cijele priče (ljudskost, odnos prema pacijentu).
    to bi moglo imati rezultate

  41. #41

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    [
    Saradadevii
    O TOME KAKO SE EDUCIRA U MEDICINI, BAREM NA MEDICINSKOM FAKSU U ZAGREBU, PRIJE DVADESETAK GODINA, PONESTO ZNAM.
    ISTINA, REVOLUCIJE I PREVRATI SU SE DOGODILI OD TADA....
    Nema potrebe za vikanjem, mozda samo da dozvolis mogucnost da o med faksu u Zagrebu znam mozda mrvicu vise nego ti.

    NEMA VIKANJA, VELIKA SLOVA ZATO DA SE MOJ KOMENTAR ODVOJI OD TVOJEGA
    TVOJE ZNANJE TI NITKO NE OSPORAVA, ALI TI, NA ZALOST, REDOVITO OSPORAVAS TUDJA ZNANJA...


    ZAR NISU HRVATSKI GINEKOLOZI DOVOLJNO OBRAZOVANI O PORODU DA ASISTIRAJU PORODIMA KOD KUCE, KAO STO JE ZA TO DOVOLJNO OBRAZOVAN AUSTRALSKI GP LIJECNIK (KOJI ZIVI NEGDJE NA FARMI, NE BAS U BLIZINI PRVE BOLNICE)?
    Dovoljno su educirani samo nemamo postavljen sustav zdravstvene zastite za porod kod kuce, sto nema niti bitno naprednija Slovenija. Ne znaci da necemo imati.

    OVO JE BILO U KONTEKSTU TOGA DA TI POROD GP KOJEMU PRISUSTVUJE MUZ GP NE SMATRAS NECIM STO SE MOZE NAZVATI POROD BEZ TUDJE POMOCI (A NA TOM TOPIKU JE BIO SPOMENUT). AKO JE ASISTIRANI, ONDA NEMA PROBLEMA NI U HRVATSKOJ DA POJEDINI MUZ GINEKOLOG ASISTIRA KOD KUCE SVOJOJ ZENI.
    U SLOBODNO VRIJEME. KAO STO SI TI ISLA NA PORODE SVOJIH PRIJATELJICA ILI KAO STO NEKE PRIMALJE DODJU NA PORODE SVOJIM PRIJATELJICAMA, ALI SVE U BOLNICU.


    Ti meni radije obajsni kako bi to izgledalo (ne u teoriji nego u praksi) da ovaj broj primalja i ginekologa (koji je bitno manji od potrebnom broja da bi se izvodili porodi kod kuce) krene s porodima kod kuce. Negdje bi nastao manjak. Babica bi isla zeni doma, nemam nista protiv toga, sama bi volila takav porod. Ali ta ista babica ili ginekolog, kako hoces, bi bez dodatnih ulaganja u edukaciju i broj osoblja morala biti od nekud uzeta i nedostajala na nekom drugom mjestu.

    O OVOME U KONTEKSTU AUSTRALSKOG GP NISAM GOVORILA. ON NIJE OTISAO NIKUDA I NAPRAVIO MANJAK OSOBLJA U USTANOVI U KOJOJ JE RADIO. SAMO JE BIO SA ZENOM KOD KUCE DOK JE RADJALA I NISU NIKOGA DRUGOGA POZVALI.

    PREMA MOJIM PODACIMA IMA NEZAPOSLENIH BABICA U HRVATSKOJ.


    ALI DJECOM NORMALNOG RAZVOJA SE BAVE TETE U VRTICIMA, A DJECOM S POREMECAJIMA U PONASANJU SE BAVE STRUCNJACI ZA POREMECAJE.
    Stoji za primjer koji si navela a ne vrijedi za bas sve struke opcenito. I upravo je posebnost ginekologije i porodnistva (osobito potonjeg) i pedijatrije (osobito one u primarnoj zastiti) u cinjenici da se ne bavis samo patologijom vec i fiziologijom i to značajnim udjelom u ukupnom radnom vremenu i kazuistici.

    TO JE POSEBNOST GINEKOLOIJE U HRVATSKOJ I U NEKIM ZEMLJAMA. TO NIJE UNIVERZALNA POSEBNOST. MOGUCE JE DA TO I NE BUDE TAKO I DA SE ONI KOJI SU STRUCNJACI I ZA PATOLOGIJU (AKO NE MOZES PRIHVATITI DA SU STRUCNJACI ZA PATOLOGIJU), BUDU SAMO STRUCNJACI ZA PATOLOGIJU, A PRIMALJE DA BUDU "CUVARICE NORMALITETA U PORODU" (OVO SAM ISTO NEGDJE PROCITALA, I ISTO MI DOBRO ZVUCI....)

    NAVELA SI SVOJE OBRAZOVANJE U GINEKOLOGIJI KOJE JE 70 POSTO BILO O NORMALITETU I FIZIOLOGIJI TRUDNOCE I PORODA.
    PRETPOSTAVLJAM DA TIJEKOM SPECIJALIZACIJE GINEKOLOGIJU, NE BAVIS SE 70 POSTO SVOJE SPECIJALIZACIJE NORMALITETOM I FIZIOLOGIJOM PORODA. u TOME LEZI OBRAZOVANJE GINEKOLOGA, ZAR NE, NE U GODINI ODSLUSANE GINEKOLOGIJE NA FAKSU I STAZIRANJU NA ODSJEKU PORODILJSTVA.

    Dok se nasuprot njima ja u svojoj struci bavim prakticki iskljucivo patologijom. I tu zavidim ginekolozima i pedijatrima.

    KADA U RURALNOJ GHANI UREDJUJU NOVU KLINIKU ZA RADJANJE, TROSE DONIRANI NOVAC NA KREVETE I EFM. U KULTURI U KOJOJ JE NAJNORMALNIJA STVAR RADJATI CUCECI.
    RADI SE PRVENSTVENO O PRISTUPU, A NE O NOVCU.
    Opet nisi bas navela kulturološku i tradicijsku paralelu Hrvatskoj.
    NAVELA SAM ILUSTRACIJU ZA TO DA KADA DOBIJES LOVU I MOZES JE UTROSITI NA POBOLJSANJE UVJETA RADJANJA, ONDA TO MOZES NAPRAVITI NA DVA NACINA. OVO GORE JE MEDIKALIZIRANI PRISTUP PORODU I LOVA U RUKAMA ONIH KOJI IMAJU TAKAV PRISTUP, NECE PROMIJENITI PRISTUP NEGO CE GA "OBOGATITI"

    HRVATSKA, KAO I CIJELA ZAPADNA CIVILIZACIJA IMA U POSLJEDNJIH NEKOLIKO STOLJECA MEDIKALIZIRANI PRISTUP RADJANJU, S TIME DA JE PRETJERANO RECI NEKOLIKO STOLJECA ZA HRVATSKU, VJEROJATNO SE RADI SAMO O RAZDOBLJU NAKON DRUOG SVJ. RATA. NA ZAPADU SE TAJ PRISTUP POCEO DOVODITI MASOVNIJE U PITANJE (OD STRANE KORISNICA I OD STRANE DJELATNIKA) U SEDAMDESETIM.( U HRVATSKOJ SU U SEDAMDESETIM BILA DRUGA PROLJECA I DRUGE SU SE STVARI DOVODILE U PITANJE. ). KOJA JE KULTUROLOSKA I TRADICIJSKA PARALELA ZA HRVATSKU, NE MOZE TI SE JEDNOZNACNO ODGOVORITI, OVISI KOLIKO DUBOKO U PROSLOST POSEGNES.
    AKO KRENES NA POCETAK PROSLOGA STOLJECA I ZAOBIDJES BOLNICKE PORODE, REZULTATI BI MOGLI ZAOBICI KREVET U VELIKOM LUKU. POSAO ZA NEKOG ANTROPOLOGA ILI POVIJESNOG SOCIOLOGA DA SE BAVI TIME. ALI TESKO DA CE SE NEKO TAKVO ISTRAZIVANJE FINANCIRATI U ZEMLJI KOJA PATI OD KRONICNOG NEDOSTATKA MATERIJALNIH SREDSTAVA

    pojedinim rodilistima. A to sto ti kazes da je toplo preporucuju jos uvijek nije zabrinjavajuce s obzirom da je epiduralna u nasim rodilistima bitno manje zastupljena nego u zemljama u koje se neki na ovom topiku kunu.
    AJMO, RIJESITI OVO JEDNOM DO KRAJA...TKO SE KUNE I U STO?
    JE LI TI PROBLEM SPOMINJANJE NIZOZEMSKE?
    EPIDURALNA JE OBLIK KONTROLE BOLI, NIJE JEDINI. AKO SE U HRVATSKOJ NE UPOTREBLJAVA U POSTOTKU U KOJEM SE UPOTREBLJAVA NPR. U VB (IAKO NE ZNAM NACIONALNE POSTOTKE NITI ZA JEDNU ZEMLJU, OSIM SKANDINAVSKE, GDJE JE, CINI MI SE OKO 40AK POSTO), JOS UVIJEK NE ZNACI DA SE NE UPOTREBLJAVAJU DRUGI FARMAKOLOSKI OBLICI KONTROLE BOLI. ZAGOVARANJE FARMAKOLOSKIH SREDSTAVA ZA BOL (NE MOGUCNOST IZBORA, NEGO ZAGOVARANJE, PROPAGIRANJE) ODAJE JEDAN POSEBAN PRISTUP RADJANJU, KOJI MOZEMO NAZVATI MEDIKALIZIRANIM.
    ZENE BI TREBALE MOCI IZABRATI STO ZELE.
    DAKLE, I NEMEDIKALIZIRANI PRISTUP. NEGDJE U OKVIRU SVOJE DEMOKRATSKE DRZAVE, NE DA TREBAJU ODLAZITI U CENTRE ZA RADJANJE PREKO GRANICE, ZVATI I PLACATI BABICE IZVANA, EVENTUALNO CILJATI JEDNU POSTAVU U RIJECI ILI IGRATI RULET SVUGDJE DRUGDJE.

    ZA GOSTA, BOL PRI VADJENJU ZUBA NIJE ISTE PRIRODE KAO BOL PRI PORODU. POREDBA JE NAPRIMJERENA. OSIM RAZLIKE U PRIRODI BOLI (NE GOVORIM O MEHANIZMU NASTANKA BOLI), BITNA JE I RAZLIKA U UTJECAJU NA PRIMATELJE. KADA VADIS ZUB, UGLAVNOM TE NIJE BRIGA STO CE SE S TIM ZUBOM POSLIJE DOGODITI. KADA RADJAS DIJETE, UGLAVNOM TE BRIGA, STO JE BITI S NJIME TIJEKOM PORODA, STO CE BITI POSLIJE, KAKVI CE MU BITI REFLEKSI; AKO TE ZANIMA DOJENJE, HOCE LI BITI, NA PRIMEJR, PREDROGIRANO DA ODMAH DOJI

  42. #42
    fancy usisivac

    Početno

    I dalje ne vidim potrebu za vikanjem, ja dobro razlikujem sto sam ja rekla a sto netko drugi. Ne treba sad gubiti zivce.

    AJMO, RIJESITI OVO JEDNOM DO KRAJA...TKO SE KUNE I U STO?
    JE LI TI PROBLEM SPOMINJANJE NIZOZEMSKE?
    EPIDURALNA JE OBLIK KONTROLE BOLI, NIJE JEDINI. AKO SE U HRVATSKOJ NE UPOTREBLJAVA U POSTOTKU U KOJEM SE UPOTREBLJAVA NPR. U VB (IAKO NE ZNAM NACIONALNE POSTOTKE NITI ZA JEDNU ZEMLJU, OSIM SKANDINAVSKE, GDJE JE, CINI MI SE OKO 40AK POSTO), JOS UVIJEK NE ZNACI DA SE NE UPOTREBLJAVAJU DRUGI FARMAKOLOSKI OBLICI KONTROLE BOLI. ZAGOVARANJE FARMAKOLOSKIH SREDSTAVA ZA BOL (NE MOGUCNOST IZBORA, NEGO ZAGOVARANJE, PROPAGIRANJE) ODAJE JEDAN POSEBAN PRISTUP RADJANJU, KOJI MOZEMO NAZVATI MEDIKALIZIRANIM.
    ZENE BI TREBALE MOCI IZABRATI STO ZELE.

    Diskutirala sam o epiduralnoj i ne vidim da je u HR zlorabljena, nisam odgovorala tebi nego onima koji su pisali da se epiduralna reklamira. S jedne strane svi zelimo informacije od svojih doktora. S druge strane nekima ne pase kada im te informacije i mogucnost izbora doktori i ponude. Ec onda je to reklama prema necijem tumacenju. Ni o kakvim drugim metodama ublazavanja boli nismo ovdje diskutirale da bi ti sada mene prozivala zbog neceg izrecenog o problemu epiduralne u HR i to pitanje nepotrebno sirila na druga farmakoloska sredstva.

    O boli sam prosla nekoliko medjunarodnih edukacija i ono sto treba imati na umu kada govorimo o percepciji boli kao subjektivnog osjeta vazno je reci da niti bol nema jednaku percepciju u razlicitim kulturama i tradicijama. Ako uzmemo na primjer samo Europu onda je dobro poznato da kad idemo od sjevera prema jugu podnosljivost boli, verbalizacija te podnosljivosti boli kao i potreba za uklanjanjme boli je to vec sto ides juznije. I ja bi nas promatrala kao dio juzne Europe, mediteranskog bazena. Pa iako nemamo tako visoke postoke upotrebe epiduralne analgezije ( a o njoj smo raspravljali) treba dozvoliti mogucnost da velika uporaba farmakoloskih sredstava tijekom poroda nije samo odraz zagovarackog stava med. osoblja vec i cinjenice da smo kao i ostali juznjaci skloni uzimanju analgetika, da moguce i nase zene cesce traze nego sto to cine zene iz drugih kultura. Jako cesto sam se susretala sa slucajevima da zene inzistiraju na analgeticima tijekom poroda a osoblje im ne zeli vise davati jer zna da vise niti ne bi smjeli.

    Nitko ovdje ne spori da je humanizacija radjanja potrebna, da je i to jedna evolucijska i kulturološka tekovina, da se ne moze nazalost preskociti desetljeca razvoja, moze se ici nesto brzim korakom i uciti na tudjim greskama ali isto tako moje je skromno misljenje da pomjene preko noci ne dovode do nicega dobroga.
    Pogotovo u svjetlu podatka da se NE radi o zemlji koja ima loše pokazatelje zdravstvene skrbi trudnica i novorodjencadi, vec naprotiv, bitno bolje parametre nego zemlje s kojima bismo se mi trebali usporedjivati i po ulaganjima u zdravstveni sustav i po stupnju ekonomskog razvitka.

    Diskusiju mozemo nastaviti kada malo molas s ovim velikim slovima, sasvim je npotrebno i neprimjereno.

  43. #43
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    fancy da li postoji veza između zaostajanja komadića posteljice i aktivnog vođenja 3 faze poroda i ubrzavanjem prirodnog procesa izbacivanja posteljice (davanje one inekcije za izbacivanje posteljice, nekim ženama je posteljicu babica vukla van - ne svom snagom)
    nama na tečaju su rekli da nakon poroda izlazi u vremenu do 2 sata

    zašto se aktivno vodi 3 faza, mislim koji su pozitivni rezultati toga?
    jasno mi je u slučaju epi onda se treba što prije šiti ali uzmimo prirodni porođaj bez epi i bez pucanja

  44. #44
    fancy usisivac

    Početno

    MGrubi, da sad ponovno ne trazim imas linkove o studijama na tu temu u ranijim nastavcima ovog "trakavica" topika. Nemam sad vremena ponovno traziti te studije ali rezultati nisi bas jednoznacni. Imas Cochrane studije, WHO itd... Vrati se natrag na ranije nastavke, imas neke linkove.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    objasnih ti da su velika slova zbog preglednosti onoga sto ja novo pisem, jer je sve u citatu tvojem i mojem proslom citatu. Velika slova nisu da bih izrazila vikanje, nego zbog preglednosti.
    Meni nije pregledno ako pisem u istomu citatu svoj komentar nakon tvojih misli, a jednostavnije mi je promijeniti velicinu slova nego svaki dio stavljati u poseban quote.
    Dakle, nema vikanja, ako koristim velika slova.
    Probat cu u buducnosti s italicom, aka te velika smetaju.

    Zanimljivo je to sto pises o boli i izrazavanjuu bola....sto juznije to snaznije.
    Mozda bi to mogao biti argumenat za to da se zene mediteranskog kruga onda jednostavno puste da se izrazavaju, kako to zele, a ne da ih se usutkava analgeticima.
    Ako traze, to je druga stvar.
    Ipak, cijeli pristup boli onih koji su oko zene u trudovima, sto oni rade, govore, kakva je fizicka okolina , sve to ubjece na percepciju boli, ne samo klimatski pojas i mentalitet. Naravno, i dostupnost lijekova.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ni o kakvim drugim metodama ublazavanja boli nismo ovdje diskutirale da bi ti sada mene prozivala zbog neceg izrecenog o problemu epiduralne u HR i to pitanje nepotrebno sirila na druga farmakoloska sredstva.
    komentirala sam ovo

    A to sto ti kazes da je toplo preporucuju jos uvijek nije zabrinjavajuce s obzirom da je epiduralna u nasim rodilistima bitno manje zastupljena nego u zemljama u koje se neki na ovom topiku kunu.
    tamo gdje je epiduralna visoka, druge metode ublazavanja boli derivatima morfija ili slicnima padaju.
    U Hrvatskoj je jos uvijek obrnuto. Zato reci da epiduralna nije jos u Hrvatskoj tako zastupljena kao u zemljama u koje se kune, nije relevantno, ako su popularne ove druge. NIje relevantno za pristup. Pristup je slican u oba slucaja.
    Ali dok ne saznamo koji je postotak upotrebe petadina u hrvatskim rodilistima, necemo moci tocno usporedjivati nego samo nagadjati. Niti dok se ne pojasni koje su to tocno zemlje u koje se kune.

  47. #47
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Kad sam u splitskom rodilistu pitala anesteziologa koliki je postotak poroda s epiduralnom, odgovorio mi je 2%.

  48. #48
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ono sto mene zanima (nemam nist drugo osim anegdota) je to da kad zena pri porodu zatrazi da joj se pomogne u smanjenju bolova, sto se tada nudi? Jel samo epiduralnu/farmakologiju ili se ide na to da se pokusa zeni pomoci prvo kroz druge metode (promjena polozaja, masiranje od strane partnera, setanje, plesanje, klecanje, tusiranje, vizualizacija, oblozi, bodrenje...)?

  49. #49
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Zaboravih

    ... ili je se vecinom prepusta samoj sebi?

  50. #50

    Početno

    kad zena pri porodu zatrazi da joj se pomogne u smanjenju bolova
    Dajte molim vas, kad žena na porodu zatraži da joj se pomogne to onda znači DAJTE MI DROGE- Jasno i glasno.
    Napisala bih sad i što bi majke rekle da im se na porodu ponudi da malo otplešu ili da malo vizualiziraju, ali bi fakat bilo neprimjereno.
    Što ne znači da nije istinito.

Stranica 1 od 8 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •