Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 289

Tema: Ali to nisu batine! 2. dio

  1. #1
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno Ali to nisu batine! 2. dio

    Nastavak s topica Ali to nisu batine!

    Nažalost nisam uspjela sve pročitati, tema je preopširna i preaktualna, ali zanima me što je s mamama čija djeca idu u jaslice/vrtić.
    Ja sam neki dan ostala frapirana izjavom tete u jaslicama kamo vodim svoje dijete koja mu je predamnom zaprijetila:"nemoj se penjati, opet ću te po guzi, nema veze što ti je mama tu" :shock: Inače radi se o teti koju sam doživjela zaista toplom i dragom osobom, nikada joj nije bio problem dijete dići na ruke, stalno ih sve ljubi, i vidim da je P najviše doživljava od svih. U šoku nisam mogla niti regairati baš kako sam trebala, ali bojim se i da jesam regirala, bi li to ubuduće spriječilo nešto takvo o čemu se uopće bojimo razmišljati.

  2. #2
    bubimirko

    Početno

    bla...blablabla...bla,bla bla bla bla....blablablabla............................... ...pec po guzi ili prstima NIJE isto ko i nekome izbiti zube i pretući ga.....po STOIPRVI PUTA

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    bubimirko, trebam za časopis "Mama i beba" nekoga tko bi zastupao stav "po guzi i prstićima".
    Ne moraš nikamo ići, sve se rješava putem maila (mali tekstić, sličica i to je to).

    Pliiiizzzz...

  4. #4
    bubimirko

    Početno

    pa di si ti breskvica......kako si?.....ajde pošalji na privat malo opširnije kaj trebaš i želiš pa da vidimo kako mogu pomoći

  5. #5
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    bla...blablabla...bla,bla bla bla bla....blablablabla............................... ...pec po guzi ili prstima NIJE isto ko i nekome izbiti zube i pretući ga.....po STOIPRVI PUTA
    OK, ali ipak ne smatram normalnim da bilo kakav odgajatelj to primjenjuje na tuđoj djeci, jer ako to rade odgajatelji, kakav je to primjer za roditeljima.
    Pogotovo ako je netko odlučio svoje dijete odgajati bez bilo kakvog fizičkog kažnjavanja, to bi značilo da ga mora držati doma pod staklenim zvonom i nikako ga ne slati u vrtić, a pogotovo ne u jaslice gdje se možda iskorištava to što djeca još ne mogu reći svojim roditeljima što im se događa. Svi bismo najradije bili doma sa svojom djecom, ali netko mora otplaćivati i kredite.
    Ova teta je to rekla, a pitam se ima li i drugih koje to rade, a ne govore o tome.

  6. #6
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Uvjerena sam da je odgajateljima to i strogoo zabranjeno i da bi im zbog toga mogao i prijetiti otkaz...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    ma ja isto mislim da je to odgajateljima zabranjeno. ali najgore je to sta ta teta koje je to rekla uopce vjerojatno ne misli da je rekla nesto lose. x puta sam se osvjedocila da kad nekom iznesem svu mogucu argumentaciju zasto "ne po guzi" i na kraju dobijem i iskreno slaganje s menom i na kraju cujem; ali ja svejedno nevidim sta ce mu biti ako ga lagano po guzi jer je napravio to i to. pa ne boli ga to. i on to brzo zaboravi. onda se bas osjecam jadno.
    zapravo, sve mame zele sve najbolje za svoje dijete, samo neki imaju pogresne (po mojoj procjeni) metode za postizanje istog.

  8. #8
    bubimirko

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    bla...blablabla...bla,bla bla bla bla....blablablabla............................... ...pec po guzi ili prstima NIJE isto ko i nekome izbiti zube i pretući ga.....po STOIPRVI PUTA
    OK, ali ipak ne smatram normalnim da bilo kakav odgajatelj to primjenjuje na tuđoj djeci, jer ako to rade odgajatelji, kakav je to primjer za roditeljima.
    Pogotovo ako je netko odlučio svoje dijete odgajati bez bilo kakvog fizičkog kažnjavanja, to bi značilo da ga mora držati doma pod staklenim zvonom i nikako ga ne slati u vrtić, a pogotovo ne u jaslice gdje se možda iskorištava to što djeca još ne mogu reći svojim roditeljima što im se događa. Svi bismo najradije bili doma sa svojom djecom, ali netko mora otplaćivati i kredite.
    Ova teta je to rekla, a pitam se ima li i drugih koje to rade, a ne govore o tome.
    nisam to napisao zbog one situacije iz vrtića već kao reakciju na cjelokupni topic........znam da će izgledati čudno ali savršeno vas podržavam u tome da odgajatelj u vrtiću ne smije dati djetetu po guzi ili prstićima........to je stvar isključivo za roditelje u početku a kasnije možda i za policiju

  9. #9
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    ah ti roditelji, svakakva prava oni imaju

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    Citiraj bubimirko prvotno napisa
    [cjelokupni topic........znam da će izgledati čudno ali savršeno vas podržavam u tome da odgajatelj u vrtiću ne smije dati djetetu po guzi ili prstićima........to je stvar isključivo za roditelje u početku a kasnije možda i za policiju
    Kaj ću zavšit u zatvoru ako udarim dijete po prstima?!
    Evo jednog primjera iz života pa nek mi neko odgovori.Hvala!
    Bila sam na rođendanu trogodišnjaka i jedna je mala (3god.) bila tako bijesna zbog nečega što je htjela, ne znam što, te je počela udarati mamu i tatu šakama i nogama. Oni su mirno stajali te objašnjavli da se ne smije i sl. Ništa nije pomoglo mala ih je i dalje tukla a oni su izbezumljeno stajali i crvenili se pred drugima, vikat ne smiju al udarit dijete!!! Bože moj dobri, udarit dijete to je pravo mućeničko zlostavljanje. ne dao Bog dignut ruku na svoje dijete! Zato je njihovo dijete tuklo njih oboje! Kojeg li poniženja za roditelje, koji su od kad je čovjeka na Zemlji predstavljali autoritet i poštovanje, ali danas se situacija mijenja. Danas imamo takvu mladež kakvu imamo i takvu djecu da rade ono što oni žele oni su ti koji odlučuju, pa oni znaju što je najbolje za njih. Kad sam ja išla u osnov. školu 80-tih god za nas je roditelj i učitelj bio autoritet imali smo divno poštovanje prema njima. A danas imamo što imamo! ni roditelj ni učitelj više nije autoritet jer se želi promijeniti kolektivna svijest u glavama ljudi mijenjati tradiciju najbolje ju izbrisati u svemu pa i u odgoju. Što će to dijete radit svojim roditeljima kad bude odraslo vidjet ćemo, doduše ne mi al možda je to samo hir 3 god. koji će proć karakterističan za tu dob. Drage RODE što će te dobit brisanjem tradicije vidjet ćemo...

  11. #11
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Pa ako te dijete udara ne znaci da imas samo dvije opcije: udarit nazad ili pustit da te lupa.

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    kad dresiraš psa trebaš mu se postaviti kao autoritet , stav, ton glasa, čvrstina odluke - onda si mu gospodar , nikad ga ne smiješ udariti, nagraditi da - pohvalom
    ima pasa koji matletiraju svoje gospodare jer se ovi ne znaju postaviti

    slično je i s djecom
    ako vide da nemaš autoriteta : raspašoj

    kod mene je tata bio autoritet, mama bi popuštala, nije izdržala moljenje, tužne poglede i sl ali kad bi tata rekao NE, nije bilo više diskudije

  13. #13
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj Bambi prvotno napisa
    . Drage RODE što će te dobit brisanjem tradicije vidjet ćemo...
    ne kuzim
    :?

    i nije rodin izum 'ne po guzi', nego i unicef i plavi telefon i ostale udruge i pojedinci koje se bave djecom isto govore...

    ako je tradicija losa i ide na stetu slabih, naravno da ju treba mijenjati...

    ne po guzi ne znaci neodgajanje i pustanje djeci da cini sto ih je volja i prije nego sto pocnete komentirati, to upamtite...

    ima nas ovdje koji svoju djcu ne udaramo (pa ni po prstima, pa ni po guzi), i koje nismo nikad udarane od strane roditelja, pa nismo roditelje tukli, niti nas tuku nasa djeca...

  14. #14
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Bambi (napisa):
    . Drage RODE što će te dobit brisanjem tradicije vidjet ćemo...
    ako je tradicija fizicko kaznjavanje djeteta, onda hvala lijepa na takvoj tradiciji

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj Bambi prvotno napisa
    Bila sam na rođendanu trogodišnjaka i jedna je mala (3god.) bila tako bijesna zbog nečega što je htjela, ne znam što, te je počela udarati mamu i tatu šakama i nogama. Oni su mirno stajali te objašnjavli da se ne smije i sl. Ništa nije pomoglo mala ih je i dalje tukla a oni su izbezumljeno stajali i crvenili se pred drugima, vikat ne smiju al udarit dijete!!! Bože moj dobri, udarit dijete to je pravo mućeničko zlostavljanje. ne dao Bog dignut ruku na svoje dijete! Zato je njihovo dijete tuklo njih oboje! Kojeg li poniženja za roditelje, koji su od kad je čovjeka na Zemlji predstavljali autoritet i poštovanje, ali danas se situacija mijenja. Danas imamo takvu mladež kakvu imamo i takvu djecu da rade ono što oni žele oni su ti koji odlučuju, pa oni znaju što je najbolje za njih. Kad sam ja išla u osnov. školu 80-tih god za nas je roditelj i učitelj bio autoritet imali smo divno poštovanje prema njima. A danas imamo što imamo! ni roditelj ni učitelj više nije autoritet jer se želi promijeniti kolektivna svijest u glavama ljudi mijenjati tradiciju najbolje ju izbrisati u svemu pa i u odgoju. Što će to dijete radit svojim roditeljima kad bude odraslo vidjet ćemo, doduše ne mi al možda je to samo hir 3 god. koji će proć karakterističan za tu dob. Drage RODE što će te dobit brisanjem tradicije vidjet ćemo...
    Pa možda ti roditelji nemaju baš najbolju metodu, ali još uvijek imaju izbor odlučivanja:
    1. pustiti dijete da je takvo kakvo je
    2. upotrijebiti neku drugu metodu koja može biti a) na psihološkoj bazi
    b) na fizičkoj bazi

    možda su to roditelji koji se drže principa: ne batine, ali se ne drže principa: rad sa djetetom...
    ja sam odgojena autoritativno, i to me nevjerojatno jako koči u životu... jer u situacijama gdje ja imam poštovanja a drugi ne, oni se naprave prijateljima, a ja ispadnem nesigurna...
    mislim da autoritet nije dobar za samopouzdanje, jer te defakto već taj sam osjećaj snižava kao osobu!
    u nekim slučajevima i dijete može biti u pravu, a ne roditelj, i zašto da ga onda roditelj ušutka?! jer je glavni, faca, nedodirljiv!

    pa i ti si dio Rode, zar nisi? gledaj, znam da se osjećaš napadnuto, ali formumašice nisu istomišljenice, koliko samo ima prepiraka po forumu? to je normalno! i naravno da imaš pravo to reći, to je javan forum, mi smo demokratska država... neko će misliti kao ti, a neko neće... i to je to... i u skladu s tim živjeti!

    Ja svoje dijete ne mislim nikad tući, da vidim npr. u parku kako netko blago udari dijete, nebi reagirala i to bi prihvatila kao njegov način odgoja, ali da netko baš namlati dijete, da ima modrice i to... taj mi je definitivno za policiju!

  16. #16
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Nije li glupo da malo dijete dobije po guzi zato jer ne razumije opasnost, ali će je jednog dana kad naraste moći razumjeti, pa su te batine valjda neka preventivna mjera, što li?
    :?
    kod opasnih stvari poput uticnice, pecnice il penjanja na prozor i sl znam da nema popravnog, pa ako dijete samo uz pomoc lupkanja po prstima (ne batina) u toj dobi moze shvatiti opasnost, onda ce to tako i biti. jer ja volim svoje dijete zhivo i zdravo, pa makar i "istraumatizirano" lupkanjem (koje se sve u svemu svelo na 2 puta), nego...

    Oni su mirno stajali te objašnjavli da se ne smije i sl. Ništa nije pomoglo mala ih je i dalje tukla a oni su izbezumljeno stajali i crvenili se pred drugima, vikat ne smiju al udarit dijete!!! Bože moj dobri, udarit dijete to je pravo mućeničko zlostavljanje. ne dao Bog dignut ruku na svoje dijete! Zato je njihovo dijete tuklo njih oboje!
    poznam i sama takve roditelje i grozim se takvih scena. osobno ne odgajam dijete uz batine, al ne dozvoljavam ni da mi se skache po glavi i da mi dijete od 3 god pravi majmuna od mene (il da ja pravim sama od sebe majmuna samo zbog djeteta, whatever).

    kad je moja digla ruku na mene, prvo sam joj uhvatila ruku (u pokretu) i strogim glasom rekla da to ne cini, i drugi put kad je podigla ruku isto sam postupila, kad nije fermala moj odgovor i ponovo (treci put u istoj sceni) zamahnula dobila je (lagano) po prstima. zabezeknula se i od tada joj nije palo da pamet da me udara niti bilo kog drugog. isto se desilo i sa nogicama, dva puta sam je upozorila da to ne cini, da ne smije mamu udarati, da to mamu boli, al ono, vidim joj na faci da ona to bas hoce, eto, njoj je bas gust tabanati mater po tijelu. kad je dobila (takodjer lagano) po golim butinama, predomislila se.

    netko je pitao za stjepana licu - tocno je, on je tajnik (cini mi se) na pravnom, a i u vijecu hrt-a je.

  17. #17
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    u nekim slučajevima i dijete može biti u pravu, a ne roditelj, i zašto da ga onda roditelj ušutka?! jer je glavni, faca, nedodirljiv!
    to vazi mozda (tek) za djecu u adolescentskoj dobi, al za recimo malu djecu roditelj je glavna faca i treba da bude.

  18. #18
    Hana_Sara avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    539

    Početno

    ajde neka vidim da se malo i promijenila klima na forumu, ljudi razmisljaju o odgojnim opcijama i izvan (kršitelj koda)y sablone 8) ... svaka cast!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    u nekim slučajevima i dijete može biti u pravu, a ne roditelj, i zašto da ga onda roditelj ušutka?! jer je glavni, faca, nedodirljiv!
    to vazi mozda (tek) za djecu u adolescentskoj dobi, al za recimo malu djecu roditelj je glavna faca i treba da bude.
    da, istina, vrijedi za veću djecu... i onda kad odrastu bi se trebao promijeniti način odgoja? navika se jako teško riješiti, pogotovo koje su stečene godinama!
    Ako govorimo o blagom autoritetu, misliš da djeca ne znaju tko su mama i tata a tko ono? kad se ide na spavanje? kad roditelji odrede! kad mama i tata idu na posao? kad je dosta igranja? kad se ide u posjete? kad se ide doma iz posjeta? tko kuha djetetu? tko stavlja lijek u usta? koliko samo puta djeca negoduju ali roditelji čine po svome, u skladu s životom i okolinom! Roditelji diktiraju život djeteta, to je prirodni autoritet kojeg djete shvaća! i zašto bi trebalo postavljati strahopoštovanje batinama?

    grozno je vidjeti kako djete mamu ili tatu udara? a jesi li vidjela djete koje ne udara, a nije dobilo batine?
    zašto uopće taj primjer poistovjećivati batinama! roditelji često griješe kad vide npr. u medijima metode odgoja kao ova: ne po guzi! i oni se toga drže, ali ništa konkretno ne rade da kvalitetnije odgajaju, jer toga nema po reklamama! to tučenje roditelja može biti npr. nedostatak pažnje pa hoću na sebe privući pažnju! batina je samo najlakši oblik smirivanja!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    kad je moja digla ruku na mene, prvo sam joj uhvatila ruku (u pokretu) i strogim glasom rekla da to ne cini, i drugi put kad je podigla ruku isto sam postupila, kad nije fermala moj odgovor i ponovo (treci put u istoj sceni) zamahnula dobila je (lagano) po prstima. zabezeknula se i od tada joj nije palo da pamet da me udara niti bilo kog drugog. isto se desilo i sa nogicama, dva puta sam je upozorila da to ne cini, da ne smije mamu udarati, da to mamu boli, al ono, vidim joj na faci da ona to bas hoce, eto, njoj je bas gust tabanati mater po tijelu. kad je dobila (takodjer lagano) po golim butinama, predomislila se.
    Mene ova izvrnula logika uvijek i iznova "oduševi" - kako učiti dijete da ne tuče? Udari ga! :shock:

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    izvrnula
    izvrnuta.

  22. #22
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    i onda kad odrastu bi se trebao promijeniti način odgoja? navika se jako teško riješiti, pogotovo koje su stečene godinama!
    :? pa naravno! il hoces reci da nije moguce odgajati dijete (koristiti razne odgojne metode) sukladne njegovoj dobi. glupost. sto hoces reci da cu ja svoje dijete kad jednom napuni 17 godina kaznjavati sto cu mu zaprijetiti da cu mu sve slikovnice baciti u smece ili da mora u time-out ? il cu sada svojoj 3-godisnjoj zxuji zaprijetiti da nema izlaska u subotu ?

    a jesi li vidjela djete koje ne udara, a nije dobilo batine?
    jesam, sebe.

    Roditelji diktiraju život djeteta, to je prirodni autoritet kojeg djete shvaća! i zašto bi trebalo postavljati strahopoštovanje batinama?
    pa rekoh da ne zagovaram niti prakticiram takav odgoj. no, to ne znaci da u danu nemamo barem 4-5 kazne koje upraznjavamo. ja jedino sto sam kroz iskustvo naucila je da mom djetetu dozvolim vise vremena (il uz malu modifikaciju) da uradi ono sto zelim. recimo, ono zeli samo se popeti u autosjedalicu. to su dvije sekunde vishe nego kad bih ju ja sama stavljala u sjedalicu, to mogu podnijeti, al da mi se ona sada baca na pod i uopce ne zeli sjesti u autosjedalicu, e toga nema kod mene.

    to tučenje roditelja može biti npr. nedostatak pažnje pa hoću na sebe privući pažnju! batina je samo najlakši oblik smirivanja!
    al ni slucajno ne moze biti npr. da dijete zeli ("samo") iskushati granice ? koliko daleko moze u svom bezobrazluku ici ?

    iz iskustva mogu reci da donekle i imas pravo, takvo dijete zeli privuci paznju na sebe, al ne iz razloga sto mu se dovoljno paznje ne posvecuje, nego naprotiv, sto se sve vrti oko njega, pa mora i u toj sekundi kad bi roditelji recimo htjeli nesto popricati s odraslima il bilo sto drugo uciniti a da to dijete nije u centru paznje. poznam i takve primjere i grozim ih se takodjer.

    kako učiti dijete da ne tuče? Udari ga!
    logika je: ako ti udaris nekog, moze se jako lako desiti da ti se vrati. stoga prije nego sto podignes ruku na bilo koga, dobro razmisli o posljedicama.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    I opet sam krivo shvaćena! Naravno, CRNO -BIJELI SVIJET takav je vaš stav ili batine ili "ljubav" bez granica(ukoliko je to zaista ljubav). Da se razumijemo, ja sam protivnik batina za mene je "šiba izišla iz raja" laž ali "tapšanje" po guzi nisu batine i zavšena diskusija (za nekog je, uvijek ima ekstrema) ali to nije opće prihvatlijv model odgoja za vas možda je i vi tako odgajajte. Tradicija nije sama po sebi loša već su je ljudi učinili takvom, a to granica roditelj-dijete ne smije biti dokinuta, zna se tko je roditelj, a tko dijete. Autoritet koji je utemeljen na ljubavi i (ali ljubavi koja odgaja i oblikuje, ne onoj koja slijepo vezuje) poštovanju isključuje stav "ja sam moćniji od tebe ti me bez prigovora slušaj", to nije autoritet na koji mislim. Ova diskusija nema napretka jer je to isto kao i raspravljat se o "ljubavi" prema životinjama, da li im nanosimo bol ako ih ubijamo zbog hrane, nošenja krzna...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    mama courage

    Sve potpisujem!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    i onda kad odrastu bi se trebao promijeniti način odgoja? navika se jako teško riješiti, pogotovo koje su stečene godinama!
    :? pa naravno! il hoces reci da nije moguce odgajati dijete (koristiti razne odgojne metode) sukladne njegovoj dobi. glupost. sto hoces reci da cu ja svoje dijete kad jednom napuni 17 godina kaznjavati sto cu mu zaprijetiti da cu mu sve slikovnice baciti u smece ili da mora u time-out ? il cu sada svojoj 3-godisnjoj zxuji zaprijetiti da nema izlaska u subotu ?
    evo što želim reći: gdje je granica? jel tvoje dijete ozbiljnije? djetinje? gdje je granica: nema više po guzi! npr. roditelj daje djetetu po guzi i odluči se da neće više... međutim u situacijama dok ga djete naživcira, i već mu je svega dosta posegnut će za starom metodom! a i djete će biti naučeno šta to znači po guzi!

    a o ovim granicama dat ću primjer na vlastitoj koži: ja sam dobivala po guzi... jako rijetko i ne prejako, ali opet me to jako vrijeđalo! jako se dobro sjećam tih granica! nešto sam učinila i dobila po guzi! ali ja ja stvarno nisam znala što sam učinila? zašto sam kriva? što nije bilo dobro? da sam dobila jedan razgovorčić od roditelja znala bi u čemu griješim! bila sam jadna i počela sam plakati, a onda sam još dobila po guzi jer plačem, jer je moj roditelj mislio da ja bezveze plačem jer me nije jako udario! ali kakav je to tek bio udarac psihički! a tek ovaj drugi? ja čovjek da nesmijem osjećati? meni se brani osjećati? to je samo jednom po guzi što se sjećam, ali ostalo za cijeli život, i s posljedicama! jer nažalost, dan danas se nekada osjećam kao da nisam dovoljno čovjek da mogu osjećati? i zašto, zašto ja moram to sada kao odrasla osoba rješavat i s tim se mučit? zbog samo jednih batina! taj osjećaj još dan danas pamtim onoliko snažan kakav je bio onda! a vi ne možete regulirati što će se vaše djete dojmiti? jer ono nije vi!!!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    Citiraj Hana_Sara prvotno napisa
    ajde neka vidim da se malo i promijenila klima na forumu, ljudi razmisljaju o odgojnim opcijama i izvan (kršitelj koda)y sablone 8) ... svaka cast!
    Naravno, da ima! Samo oni ostaju po strani jer se nema smisla dokazivat sa Jehovinim svjedocima. I oni imaju savšene argumente ali ne znači da su u pravu! Dao Bog da u svojim crno-bijelim stavovima vide i boje!
    Nije jedina igra na svijetu postoji i

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa
    evo što želim reći: gdje je granica? jel tvoje dijete ozbiljnije? djetinje? gdje je granica: nema više po guzi! npr. roditelj daje djetetu po guzi i odluči se da neće više... međutim u situacijama dok ga djete naživcira, i već mu je svega dosta posegnut će za starom metodom! a i djete će biti naučeno šta to znači po guzi!

    a o ovim granicama dat ću primjer na vlastitoj koži: ja sam dobivala po guzi... jako rijetko i ne prejako, ali opet me to jako vrijeđalo! jako se dobro sjećam tih granica! nešto sam učinila i dobila po guzi! ali ja ja stvarno nisam znala što sam učinila? zašto sam kriva? što nije bilo dobro? da sam dobila jedan razgovorčić od roditelja znala bi u čemu griješim! bila sam jadna i počela sam plakati, a onda sam još dobila po guzi jer plačem, jer je moj roditelj mislio da ja bezveze plačem jer me nije jako udario! ali kakav je to tek bio udarac psihički! a tek ovaj drugi? ja čovjek da nesmijem osjećati? meni se brani osjećati? to je samo jednom po guzi što se sjećam, ali ostalo za cijeli život, i s posljedicama! jer nažalost, dan danas se nekada osjećam kao da nisam dovoljno čovjek da mogu osjećati? i zašto, zašto ja moram to sada kao odrasla osoba rješavat i s tim se mučit? zbog samo jednih batina! taj osjećaj još dan danas pamtim onoliko snažan kakav je bio onda! a vi ne možete regulirati što će se vaše djete dojmiti? jer ono nije vi!!!
    A šta je tek s onima koji su dobivali šibom, remenom ti bi danas trebali biti psihopate. Tvoji roditelji su trebali to dobro objasnit. mislim da je problem u tebi jer nisi oprostila njima. Shvaćam tvoju bol i suosjećam se ali to za što se ti boriš to je upravo tvoja frustracija tvoja ljutnja na njihove postupke. Kad oprostiš od srca skida se osjećaj krivnje, boli i rane zacjeljuju i ti nikad nećeš postupit svom dj. kao što su tebi tvoji roditelji

  28. #28
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa

    evo što želim reći: gdje je granica? jel tvoje dijete ozbiljnije? djetinje? gdje je granica: nema više po guzi! npr. roditelj daje djetetu po guzi i odluči se da neće više... međutim u situacijama dok ga djete naživcira, i već mu je svega dosta posegnut će za starom metodom! a i djete će biti naučeno šta to znači po guzi!
    cuj, mora biti neke samokontrole i neke granice - il onda se moze desiti da sutra frcnem dijete kroz prozor ako me bas ono nanervira ? pa nije bas sve tako jednstavno, crno-bijelo, kao sto netko rece.

    iz osobnog iskustva: prestala sam tuci po guzi. jednom-dva puta sam to ucinila (preko pelene), al je to toliko bilo njezno "dozirano" (a jache nisam htjela) da ona to uopce nije ni osjetila niti registrirala. pa sam uvidjela da takav nacin ne samo da ne pokazuje neke pomake, nego se i ja osjecam uzasno. al sam takodjer primjetila (iz jednog drugog iskustva) da previse duga prica oko toga sto si smio ili ne, gdje si pogresio ili ne, blablabla toliko zamara moje dijete, da sam i od tog odustala. pokusala sam igrati na kartu empatije, u stilu:i mama je bila dobra kupila ti sladoled, a sad ti budi dobra pa blablabla... ona me samo blijedo gledala i sto sam sve vise pricala s njom, to me ona manje zarezivala. ja sve vise bila frustrirana.

    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa
    a o ovim granicama dat ću primjer na vlastitoj koži: ja sam dobivala po guzi... jako rijetko i ne prejako, ali opet me to jako vrijeđalo! jako se dobro sjećam tih granica! nešto sam učinila i dobila po guzi! ali ja ja stvarno nisam znala što sam učinila? zašto sam kriva? što nije bilo dobro? da sam dobila jedan razgovorčić od roditelja znala bi u čemu griješim! bila sam jadna i počela sam plakati, a onda sam još dobila po guzi jer plačem, jer je moj roditelj mislio da ja bezveze plačem jer me nije jako udario! ali kakav je to tek bio udarac psihički! a tek ovaj drugi? ja čovjek da nesmijem osjećati? meni se brani osjećati? to je samo jednom po guzi što se sjećam, ali ostalo za cijeli život, i s posljedicama! jer nažalost, dan danas se nekada osjećam kao da nisam dovoljno čovjek da mogu osjećati? i zašto, zašto ja moram to sada kao odrasla osoba rješavat i s tim se mučit? zbog samo jednih batina! taj osjećaj još dan danas pamtim onoliko snažan kakav je bio onda! a vi ne možete regulirati što će se vaše djete dojmiti? jer ono nije vi!!!
    postujem tvoje osjecaje, al mi nije jasno kako si znala di su granice ako tvoji roditelji nisu razgovarali s tobom? tesko mi je shvatiti da nisi znala koju si granicu presla, al si znala da si "covjek s osjecajima" i to sve s koliko godina ?!?

    evo, ja cu ti ispricati moju pricu... kchi od mamine najbolje frendice je (prije rata) jednom rekla mojom mami:"joj teta z. kako bih ja voljela da ste vi moja mama! vi svojoj kceri dozvolite da vash auto vozi, smije u izlazak do kada hoce (itd)." a moja mama joj je na to odgovorila:"ako bi htjela da tvoja mama bude kao ja, onda bi i ti morala biti kao moja kcer. znachi proci odlicnim, a ne zaredati jedinice, pa da se tvoja mama mora svako polugodiste sramotiti kod nastavnika i moljakati za vecu ocjenu i suze liti." ova mala je zasutila u trenutku.

    kad sam cula za taj razgovor zamislila sam se malo i stvarno sam dosla do zakljucka da za mene nikad nije bilo sporno da ce mi mama dati auto cim polozim vozacki, al mi takodjer nikad za nikad nije padalo na pamet da budem losh djak. moja mama mene nije tukla, niti kaznjavala, niti sam ikad (svjesno) povezala da moram proci odlicnim da bi mi ona dozvolila voznju autom, al se jednstavno samo od sebe znalo sto mi je chiniti i sto mogu od nje ocekivati (a to bi bilo skoro pa sve).

    moju mamu su njene prijateljce (bila je jos jedna ciji je sin takodjer tako zaredao jedinice) smatrale jako strogom. i bila je. al je ona recimo takodjer bila jedina mama koja bi u neko gluho doba noci sjela u auto i dosla po mene i onda ne samo mene odvezla kuci nego i moje frendice. a drugim mamama, popustljivijim koje su palamudile o ljubavi i o tome da treba s djetetom kao s odraslim covjekom i sl, nije padalo na pamet izaci iz toplog kreveta, sjesti u hladni auto samo da bi dijete moglo pola sata duze uzivati u izlasku i drustvu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    mama courage
    možeš li pojasnit što znači tvoj potpis, ono el.carski rez i.adapt. mlij. što time želiš reći? Zanima me, pozdrav

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj Bambi prvotno napisa

    A šta je tek s onima koji su dobivali šibom, remenom ti bi danas trebali biti psihopate. Tvoji roditelji su trebali to dobro objasnit. mislim da je problem u tebi jer nisi oprostila njima. Shvaćam tvoju bol i suosjećam se ali to za što se ti boriš to je upravo tvoja frustracija tvoja ljutnja na njihove postupke. Kad oprostiš od srca skida se osjećaj krivnje, boli i rane zacjeljuju i ti nikad nećeš postupit svom dj. kao što su tebi tvoji roditelji

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj Bambi prvotno napisa

    A šta je tek s onima koji su dobivali šibom, remenom ti bi danas trebali biti psihopate. Tvoji roditelji su trebali to dobro objasnit. mislim da je problem u tebi jer nisi oprostila njima. Shvaćam tvoju bol i suosjećam se ali to za što se ti boriš to je upravo tvoja frustracija tvoja ljutnja na njihove postupke. Kad oprostiš od srca skida se osjećaj krivnje, boli i rane zacjeljuju i ti nikad nećeš postupit svom dj. kao što su tebi tvoji roditelji
    sorry...zeznula sam...

    gle, nije da ja ne mogu s tim živjeti... nije to ne znam kakva bol, to je običan bezazlen primjer, ono što želim reći... to će okarakterizirati osobu, to je npr. ostavilo traga na meni kao osobi, pa makar to bip miljunti dio moje osobnosti! Ponavljam, bezazlen primjer...

    a ako ćemo o ekstremima, ako mene pitaš to je sramota za ljudski rod, to se niti ne usuđujem pomisliti...
    imamo u daljnjoj rodbini jednu ženu (40-tak godina danas) koju je tata tukao, premlaćivao bolje rečeno! u adolescenciji je birala između 2 dečka: jednog jako dobrog, koji se za njom i plakao i radio svakakve scene... i drugi, koji ju je tukao! šta misliš za koga se udala? za ono što ona jest, bila je ona osoba kakva je već sagrađena kroz djetinstvo... uopće ne želim spominjati kakav joj je danas život, i njezinoj djeci... horor!

    Evo blaži primjer: prijateljicu koja je i pametna i dobra i diplomirala i svašta, nju su "po guzi" znači "ništa strašno", ona sad ima dečka (ne muža, dečka) koji je tuče... to je otkrila nakon što ga je zavoljela i ne može bez njega... zašto u njezinom mozgu nije zapisano... on nije u redu, nema šanse da si to radim... zato jer je kroz odgoj to percipirala kao normalno! jednom im je psa bacio u zid, e šta će biti s njihovom djecom?
    ja želim reći da to gradi karakter, i blaga batina sudjeluje u karakteru osobe... većina cura bi dobila ok dečka, ali ona nije... dešava se pa imamo i ružne primjere!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    mama courage - očito me nisi skužila... dođe trenutak kad djete odraste i može razumjeti, možda nekome taj trenutak promakne i dalje daje po guzi... o tim granicama pričam!

    jer ne znam kakvo to ima veze s crno-bijelim!

    super, imala si dobru mamu!

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa
    Citiraj Bambi prvotno napisa

    A šta je tek s onima koji su dobivali šibom, remenom ti bi danas trebali biti psihopate. Tvoji roditelji su trebali to dobro objasnit. mislim da je problem u tebi jer nisi oprostila njima. Shvaćam tvoju bol i suosjećam se ali to za što se ti boriš to je upravo tvoja frustracija tvoja ljutnja na njihove postupke. Kad oprostiš od srca skida se osjećaj krivnje, boli i rane zacjeljuju i ti nikad nećeš postupit svom dj. kao što su tebi tvoji roditelji
    Zašto meni odgovaraš fotografijom? Da, prekrasne su i curica je prelijepa, ali što time želiš reći? :?
    A da tek vidiš moje, ja sam fotograf po struci al slikam analognim aparatom tako da ne mogu stavit ovdje. ove u avatru su jedine digitalne koje imam. Zabilježila sam sve one dječije trenutke koji se ne mogu snimit u foto studiju

  34. #34
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    bambi ma nije ona tebi pokazivala fotografije, nego su one u njenom signature, a diskutantica se zeznula objavivsi post s kvotanim tekstom bez komentara, al sa signature kojeg ima u svakom njenom postu. kuzis?

    ostatak objasnim kasnije 8)

  35. #35
    Hana_Sara avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    539

    Početno

    Citiraj Bambi prvotno napisa
    Citiraj Hana_Sara prvotno napisa
    ajde neka vidim da se malo i promijenila klima na forumu, ljudi razmisljaju o odgojnim opcijama i izvan (kršitelj koda)y sablone 8) ... svaka cast!
    Naravno, da ima! Samo oni ostaju po strani jer se nema smisla dokazivat sa Jehovinim svjedocima. I oni imaju savšene argumente ali ne znači da su u pravu! Dao Bog da u svojim crno-bijelim stavovima vide i boje!
    Nije jedina igra na svijetu postoji i
    haha, dobra analogija . meni je najgore sto oni u svojim stavovima misle da je to jedini ispravan nacin odgoja :? . sve drugo njima je za osudu i vec unaprijed i bez obzira na situaciju znaju da one tako ne bi postupile ... no da, dajmo im jos koju godinu. uglavnom su to ipak vrlo mlade mame .

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Bambi... tako si me dobro nasmijala !
    Baš ti hvala! umrla sam od smijeha !

  37. #37
    Hana_Sara avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    539

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    kako učiti dijete da ne tuče? Udari ga!
    logika je: ako ti udaris nekog, moze se jako lako desiti da ti se vrati. stoga prije nego sto podignes ruku na bilo koga, dobro razmisli o posljedicama.
    bas to. djetetu od 2, 3 godine vrlo je zamorno i kontraproduktivno popovati. ali neke stvari ga treba nauciti dok je jos malo i postaviti granice koje kasnije nece zloupotrebljavati. zato postoji po guzi. dovoljno cvrsto da peckanjem jos par trenutaka podsjeca na ne-ne poruku u malo ekstremnijem obliku, a dovoljno blago da nema sanse da bude fizicke ozljede... guza je ionako otporna na padove i razne nezgode, to je naj "podatniji" dio tijela.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj Hana_Sara prvotno napisa

    haha, dobra analogija . meni je najgore sto oni u svojim stavovima misle da je to jedini ispravan nacin odgoja :? . sve drugo njima je za osudu i vec unaprijed i bez obzira na situaciju znaju da one tako ne bi postupile ... no da, dajmo im jos koju godinu. uglavnom su to ipak vrlo mlade mame .
    Istina, bar što se mene tiče! nemam iskustva s tim! samo imam iskustva s svojim djetinstvom, zato to i navodim! ali poznajući sebe radije bi potrošila tjedan dana proučavajući knjige nego lupila guzu! vidjet ćemo...
    al ima tu i mama koje su za: ne po guzi s većom dječicom!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa
    Bambi... tako si me dobro nasmijala !
    Baš ti hvala! umrla sam od smijeha !
    Ajd da i ja nekog nasmijem

  40. #40
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Naravno, CRNO -BIJELI SVIJET takav je vaš stav ili batine ili "ljubav" bez granica(ukoliko je to zaista ljubav).
    nisi shvatila - ljubavi i njeznosti pregrst uz jasne granice koje se ne postavljaju silom.
    a da se ne postavljaju silom znaci da se ne primjenjuje - po guzi (ili bilo cemu) ili verbalno zlostavljanje, emocionalne uvrede i sl...
    to ne bi bio hipi, niti jehovin stil odgoja - to je nesto sto je najblize odgoju s postovanjem...
    valjda je problem shvatiti ako odgoj gledas kroz prizmu autoritarnosti i granicu kroz prizmu straha...onda je stvarno tesko shvatiti kako bez moci sile, bez osjecaja krivice i bez autoriteta "ja znam, mogu i hocu vise od tebe" odgajati...
    i ne kuzim paralele malo dijete po guzi-vece ne...djeluju mi kao one s ment. retardacijom (njih ne) ali one koji su norm. int. - da...

  41. #41
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    bez autoriteta "ja znam, mogu i hocu vise od tebe" odgajati...
    fali dodatak (vrlo bitan) i jaci sam od tebe pa ti mogu svasta napraviti...

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    bez autoriteta "ja znam, mogu i hocu vise od tebe" odgajati...
    fali dodatak (vrlo bitan) i jaci sam od tebe pa ti mogu svasta napraviti...
    ne kužim!!??
    tko je jači, tko može bolje odgajat..???!! :? :? :? :? :? :? :? :?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    flower, ova tvoja poruka mi je baš smiješna... :? :? :?
    ja sam protiv batina, protiv po guzi u bilo kojoj dobi ali kao što sam rekla moja iskustva su ona koja se sjećam, jer drugih nemam!
    rekla sam da i male batine karakteriziraju kakvo će to djete postati...
    samo navodim primjere koje znam, flower dok mi djete naraste navodit ću i ove druge...
    općenito sam protiv po guzi!!!
    ništa ne separiram ako me netko krivo shvatio, ispričavam se...

    Bambi, flower govori o ovim granicama, malo djete i zrelo djete...

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    valjda je problem shvatiti ako odgoj gledas kroz prizmu autoritarnosti i granicu kroz prizmu straha...onda je stvarno tesko shvatiti kako bez moci sile, bez osjecaja krivice i bez autoriteta "ja znam, mogu i hocu vise od tebe" odgajati...
    ovo isto ne kužim ko i Bambi,
    eh, brzopleta sam...
    znam Bambi da si ono prije skužila...

    i kad smo kod retardiranih, imam jednog u obitelji i obožavam ga...

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    flower, nisam s ničim ni rekla ni mislila da ću najbolje odgajat svoje dijete, to mi je smiješno... baš naprotiv, koliko sam pogrešaka učinila do sada, samo sam rekla da ću se truditi iz petnih žila... i ako nešto loše napravim, to ću pokušati ispraviti na najbolji mogući način...
    i svjesna sam da je odgoj ogroman i širok pojam, zavisi od milijun faktora i ne mislim da sam najbolja mama na svijetu! daleko od toga! ali mi se uvriježilo mišljenje ne po guzi i u skladu s tim mislim živjeti, a druge stvari ću prilagođavati tome!
    nemam ni ja vremena, mučimo se, tata po danu ide na faks, a cijele noći radi, ja vodim kućanske poslove, odgajam djece i učim za ispit i pišem diplomski! jedva da imamo novce i krpamo kraj s krajem! u zagrebu smo, cijela rodbina nam je daleko i nemamo nikoga tu! zato mi ne moraš govoriti da ja ne znam što je to odgoj, život, opseg i ne znam šta sve ne! i zbog svih tih obaveza nemogu se posvetiti 100% bebi! ne, nisam ni najača, ni najbolja! niti nikad ne mislim biti! ja mislim biti umjerena!

  46. #46

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    ili kojom sam ja rečenicom rekla da ja gledam odgoj kroz autoritet?
    samo sam odgovorila na moje mišljenje o autoritetu!
    ili da gledam granice kroz strah?
    samo sam dala 1 primjer, i taj nema veze sa strahom...

    sorry, planula sam... al tak me ta poruka povrijedila... zvučala je ko da smo nas nekoliko mama stvarno zadnje "balavice"

    koja to mama gleda odgoj crno-bijelo? tako možeš gledati majcu, ili hlače, ili auto, ili mišljenje o pelenama? ili platnene ili ne! ili mišljenje o dojenju? ili dojiti ili ne! možeš i o batinama gledati da ili ne?
    ali o odgoju? o osobi?
    možeš u vezi odgoja gledati jedan dan crno, drugi bijelo... ali u globalu! pa nije odgoj igračka! možeš ti svoje pojedinačne stavove o odgoju gledati crno ili bijelo? i sutra ih promijeniti?
    mi mame koje smo na ovom forumu s premalenom dječicom, pa valjda smo tu jer nas to zanima? jer se pripremamo! možemo za sada reći šta mislimo! možda se i predomislimo? a možda i ne? zato smo tu!
    po jednoj strani, ako se često predomišljaš, kao nemaš svoje ja? ako čvrsto odlučiš, vidiš crno-bijelo! pa svi se valjda prepoznamo i u jednom i u drugom, koja tema nema takve varijacije? to je zlatna sredina! nikad niste nešto čvrsto odlučili i predomislili se? ja jesam! nikad niste čvrsto odlučili i to sproveli? ja jesam! pa svi smo mi ljudi! ovo je jedan primjerčić, kao kap u moru!

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    224

    Početno

    Citiraj Adrijana66 prvotno napisa
    ili kojom sam ja rečenicom rekla da ja gledam odgoj kroz autoritet?
    samo sam odgovorila na moje mišljenje o autoritetu!
    ili da gledam granice kroz strah?
    samo sam dala 1 primjer, i taj nema veze sa strahom...

    sorry, planula sam... al tak me ta poruka povrijedila... zvučala je ko da smo nas nekoliko mama stvarno zadnje "balavice"

    koja to mama gleda odgoj crno-bijelo? tako možeš gledati majcu, ili hlače, ili auto, ili mišljenje o pelenama? ili platnene ili ne! ili mišljenje o dojenju? ili dojiti ili ne! možeš i o batinama gledati da ili ne?
    ali o odgoju? o osobi?
    možeš u vezi odgoja gledati jedan dan crno, drugi bijelo... ali u globalu! pa nije odgoj igračka! možeš ti svoje pojedinačne stavove o odgoju gledati crno ili bijelo? i sutra ih promijeniti?
    mi mame koje smo na ovom forumu s premalenom dječicom, pa valjda smo tu jer nas to zanima? jer se pripremamo! možemo za sada reći šta mislimo! možda se i predomislimo? a možda i ne? zato smo tu!
    po jednoj strani, ako se često predomišljaš, kao nemaš svoje ja? ako čvrsto odlučiš, vidiš crno-bijelo! pa svi se valjda prepoznamo i u jednom i u drugom, koja tema nema takve varijacije? to je zlatna sredina! nikad niste nešto čvrsto odlučili i predomislili se? ja jesam! nikad niste čvrsto odlučili i to sproveli? ja jesam! pa svi smo mi ljudi! ovo je jedan primjerčić, kao kap u moru!

    a kolko ti to imaš djece ako se smije znat?

  48. #48

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    jedno... a još bi najmanje 2-je! vidjet ćemo... :D

  49. #49
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj "Bambi prvotno napisa
    Nije jedina igra na svijetu postoji i
    da, ali ovo prvo se igra s elastičnom trakom, a ovo drugo s nerastezljivom.
    razlika?
    drastična!

  50. #50
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj "Bambi prvotno napisa
    Nije jedina igra na svijetu postoji i
    da, ali ovo prvo se igra s elastičnom trakom, a ovo drugo s nerastezljivom.
    razlika?
    drastična!
    :D
    carice!

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •