Stranica 1 od 14 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 692

Tema: Tate koji se ne bave djecom i njihove zene

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Tate koji se ne bave djecom i njihove zene

    Otvoram ovu temu na koju me je ponukala jedna usputna primjedba jedne nase forumasice da se njen muz bavi djetetom samo usput, kad nema pametnijeg posla.
    O ovoj temi imam svoje misljenje, mislim da sam ga vec dva-tri puta napisao na nekim drugim temama, no nikad detaljno, ali me sad bas svrbe prsti da to ucinim. I necu imati dlake na jeziku, za dobro vas mama i vasih muzeva ... a vi imajte na umu da to sto pisem pisem s dobrom namjerom.

    Na pocetku, da ne bude zabune, ne branim muzeve koji se ne bave djecom. Mislim da bi oni sami morali znati da oni jednako tako drze polovicu obitelji na svojim ledjima (tako nesto smo i slusali za sklapanja braka, nismo li?) i da je isto tako njihova briga da se brinu o djeci koliko im to mogucnosti dopustaju. Jasno da ce se odmah nakon poroda djetetom vise baviti mama, isto tako prihvacam da ce na porodiljni puno cesce otici mama (jer, na zalost, muskarci imaju ipak u pravilu vise place, a mamino prisustvo u toj dobi dojenja je ipak bitnije nego tatino) ... ali ne vidim opravdanje da se oni na bave djetetom usprkos svim poslovima, duznostima, popravcima auta, prijateljima, TV-u i svim ostalim stvarima.

    No, smatram da su isto tako mame jednim dijelom krive sto je tako, a ta krivica moze biti dvojaka.

    Ajmo prvo reci koju o patoloskim vezama. Recimo da je mozda 10-20% muzeva (ovo sad pisem odoka, bez neke analize) zaista iz nekog razloga nesposobno da budu dobri ocevi ... ali su isto tako nesposobni da budu i dobri partneri. I to je ono sto su zene morale prepoznati prije nego li su zacele djecu sa njima i trebale su odmah otici od njih kad su vidjele da su patoloski tipovi,a ne pokusavati ih izbaviti iz alkohola, nasilja, kocke, kradje, droge, obiteljskih patologija ili cega li vec. Imam iskustva s jednom takvom vezom u koju sam stjecajem okolnosti svojedobno uletio bez puno razmisljanja ... kad je popustio pocetni entuzijazam vidio sam da mi ta zena ne odgovara i da ima neke ajmo rec nezdrave poglede na svijet i okolinu ... pokusao sam razgovorom rijesiti probleme, no kad sam vidio da to ne funkcionira otisao sam. Bojim se da zene cesto predugo ostaju uz muskarce od kojih su u stvari trebale pobjeci cim prije ... a kad im se jos zalomi dijete, e onda pocinje tuzna prica ... pune su ih novine - nasilje, siromastvo, ozljede, cak i smrti, djeca sa tuznim djetinjstvom. grozno.
    I onda se uvijek sjetim kako je tesko vjerojatno da ta zena nije vidjela prije da je taj covjek nasilan. Vidjela je, sigurno, samo ga nije ostavila kad je bilo vrijeme, zivjela je u nadi da ce ga promijeniti, da ce sve biti bolje. A to se tako rijetko desava, niti mi mozemo nekoga promijeniti niti se ljudi tako cesto sami od sebe mijenjaju.

    Ok, toliko o patoloskim muzevima. Ajmo sad o onima koji se ne brinu puno o djeci, a "normalni" su ljudi, dobri muzevi. Neki od njih nisu nikad imali prilike baviti se djecom. Neke je sram (da, i muskarci poznaju sram, samo o njemu ne vole pricati), da ce im se smijati ljudi, prijatelji, mozda cak i zena sama. I onda oni neuki prime dijete k'o kristalnu vazu. Ili, mozda jos gore, k'o nogometnu loptu ili volan. A mama grakne "Hej, kako ju to drzis, primi glavicu, nemoj ovako, pelena ce ispasti, pazi, bodi ju zulja". I nakon takve dvije-tri scene i najdobronamjerniji tata ce otici za TV ili u radionicu ili sa prijateljem na pivu ili ce postati radoholicar i radit do ponoci. I nece se vise vracati djetetu osim kad bas mora.

    Svima od nas je neugodno kad treba napraviti nesto sto ne znamo, a kako je tek kad se tu radi o malom njeznom djetetu. Kad smo MZ i ja dosli iz bolnice sa Vedranom, nasim prvim djetetom, usli smo doma u sobu, pogledali se i istovremeno zapitali "Sto cemo sada sa njim? Kako cemo?", samo sto nismo zaplakali od srece, ali i od brige. Mislim da se tako osjeca 95% muskaraca kad primi malu bebicu u ruku. E, onda se treba nauciti kako i sto, i tu, mame, budite strpljive. VI ste puno sa bebom, dojite ju, vidite ju svaki dan kad ste doma ... a on dodje doma popodne i ne moze u tih 3-4 sata i da je najdobronamjerniji tata steci toliko iskustva koliko ga vi imate. I jasno da ce cesto napraviti nesto sto ne odobravate. Ako to moze biti opasno ili jednostavno ne valja, tad mu to recite, ali ne kao "Jesam ti ja rekla, ne takoooooo!", nego prijateljski. A ako nije tako vazno, tad ga pustite nek se sam snalazi. Bolje je nek je dijete i pet puta popisano, sesti put ce muz dobro priomijeniti pelenu. No, ako ga nakon drugog puta potjerate u kut, tad to nece nikad nauciti.

    Isto je i sa igrama, razgovorom, svime. Ako psuje ili prijeti ili nesto , opomenite ga. Ako pak prica o autima ili nogometasima, nek prica - znam da bi vi htjele da prica o necem drugom, no to je sad njegovo vrijeme - vjerojatno se on ne mijesa kad vi pricate o ljepotama prirode ili odjeci za barbiku.

    Dakle, moj savjet mamama bi bio: puno strpljenja sa muzevima (Znam da je tesko, ali mora se), polako ih uvodite u "posao" i dajte im "njihovo" vrijeme sa djetetom,a vi odite u kadu, kuhinju, frendici na trac-paryiju ili na plac. I nemojte po povratku odmah s vrata pitati sa zebnjom u glasu "Jel sve dobro?" nego "I, kaj ste se danas igrali?"


    Za kraj: sto se ovih stvari tice, mislim da je MZ jedna od najstrpljivijih i najboljih mama/zena na svijetu. Jasno, i njoj se nekad omaknu neke primjedbe tipa "Makni se, ja to znam bolje", no tad popricamo o tim stvarima i tad bude OK. Imamo uglavnom vrlo slicne stavove o odgoju, a kad razlike dodju na vidjelo, tad ravnopravno pricamo o njima ... a sve to zahvaljujuci i tome sto me je od pocetka primila kao ravnopravnog partnera u braku, ali i roditeljstvu.

    Eto, najte kaj zamjerit, ali to je moje vidjenje stvari i smatram da je tocno. I bit cu sretan ako cu ovim postom potaknuti barem jednu mamu da malo vise pripusti tatu djetetu i da mu vecu odgovornost.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    lijepo si to napisao.

    ja uvijek pricam sljedecu pricu: kad smo stigli iz rodilista s prvim djetetom, stavili malog na dasku za presvlacenje, uzmem pelenu i dodam je sm. on zbunjeno pogleda mene, pelenu, pa opet mene i promuca: "... ali... ja ne znam...". a ja cu na to mudro: "pa ne znam ni ja, i meni je ovo prvo dijete".

    uglavnom, sve smo zajedno prosli i znamo jednako. on ne doji, u svemu ostalom particiramo jednako, ima krasan odnos s klincima i to je prekrasno.

  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Tatek, potpisujem te. I upravo si napisao ono što sam ja tileici odgovorila. A i sama proživjela.

    Toliko sam bila pomahnitala u "samo ja" brizi oko Lovre do njegovog nekog 3 mjeseca, da MMa doslovno nisam puštala (nenamjerno) blizu Lovre... :/ Jednostavno ja sam sve bolje znala ...Onda smo se zakačili ...i trebalo mi je vremena....ali danas stvari dobro dobro funkcioniraju.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Tatek, evo samo potpis od control frikuše koja se smirila na vrijeme (a i zato jer MM nije htio odustati od brige za prvorođenca)

  5. #5
    Hannah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    300

    Početno

    Lijepo sročeno i samo bi napisala da obožavam mm, jer je fenomenalan i muž i tata!! Bio je na porodu (hvala Bogu na tome!), brinuo se o sinu kada sam ja ležala pod temp. od 40 stpunjeva s mastitisom, drag je, nježan, voli se igrati sa Š., najljepše mi je kada Š. savlada neku novu vještinu, ja pogledam mm, a on ponovno ima, kako on kaže, suze u očima (naravno od sreće). Zauvijek ću pamtiti trenutke kada me držao za ruku na porodu, ili kada se Š. prvi put nasmijao, sjeo, ustao se i sl., ali isto tako ću pamtiti mm-ovo savladavanje hranjenja našeg sina ili premotavanja platnenih, kupanje i ostale slatke stvari.
    Jako je važno imat potporu "jače" polovice. Imat razumijevanja i puuuno ljubavi s obje strane, zato želim svima koji to imaju da tako bude i dalje, a koji nemaju, neka s novom '07. im se to dogodi!

  6. #6
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Moram se složiti s tobom, tatek, od AdoŽ.
    Svjesna sam grešaka u svojem pristupu (dio u kojem pričaš kako je potrebno otići i pustiti ocu vrijeme da se samostalno bavi s djetetom) ali u mom slučaju to nije bilo moguće. Naime, mi smo živjeli u zajedničkom kućanstvu sa sveki 6 godina, tako da sam znala ostavim li dijete - ostavit ću ga svekrvi. Koja je, btw, vrlo tradicionalna ženica sa sela i njoj i nije bliska svijest o normalnosti u ravnopravnosti bavljenja oba partnera djecom. Sve ću reći time što mi je svekar 94. godine nakon pitaj Boga koliko godina rada vani, došao natrag u Hrvatsku. Dakle, briga je bila isključivo na njoj.
    A vrlo se slažem i sa ovim:
    I onda se uvijek sjetim kako je tesko vjerojatno da ta zena nije vidjela prije da je taj covjek nasilan. Vidjela je, sigurno, samo ga nije ostavila kad je bilo vrijeme, zivjela je u nadi da ce ga promijeniti, da ce sve biti bolje. A to se tako rijetko desava, niti mi mozemo nekoga promijeniti niti se ljudi tako cesto sami od sebe mijenjaju.
    Mada se o ovome ne radi u mom slučaju (ipak nije patološki slučaj ), ja moram naglasiti kako kao i ti duboko vjerujem da svaka žena zna što je dobila udajom/životom sa svojim odabranikom.
    Mogu se dogoditi tek mala iznenađenja.
    I meni se iskristalizirala slika koju je MM imao o svom odgoju koji je dobivao od majke i gotovo nikakvog, od oca koji je vječno bio po terenu.
    Samo, niti sam ja pristajala da to tako može i smije biti, niti je on to ikada želio - ali u iskustvo vlastitog odgoja se nije mogao pouzdati jer se svog oca često sramio i ustručavao. Pa ne bi ga vidio po nekoliko mjeseci, potom desetak dana kad je ovaj imao pametnijeg posla, a onda opet teren!
    Dakle, nisam bila iznenađena njegovim nesnalaženjem, krutošću i potrebom da zgiba, ali i dan danas mu uprem prstom u ono što sam ne vidi.
    Nije najbolji učenik na svijetu, ali ide to nekako.
    Nemam baš vremena za temu koja me jako zanima, baš mi je na poslu i privatno frkovito.
    Pozdrav, čitam vas poslije.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    tatek tako je dobro imati te na ovom forumu
    uvijek te rado čitam
    moram priznati da prepoznajem sebe u ovim "ja znam bolje" ženama.Iako se to promjenilo i trudim se čim manje komentirati, uvijek si kažem u sebi-pregrizi ga.
    Ja uživam gledati sad kad je A. veća i kad se jako voli igrati i maziti s tatom i naprosto ga obožava. Kad je bila mala cika je bila cijeli njen svijet i tata je stvarno imao malo posla oko nje, nosao ju je, ali uvijek se brže smirila kod mene.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Moj trenutak osvjetljenja je bio kad je MM ( koji je inace bio tata i prije nego sam ja bila mama - takvi ljudi jednostavno postoje) nazvao na pos'o sa pitanjem sta da obuce B? Kaze nista mi nisi ostavila - na sto sam ja frknula da si uzme nesto i da me ne zove za takve gluposti! Da bi mi on smireno objasnio da ja nikad nisam zadovoljna njegovim izborom odjece i da ako hocu da obuce dijete kako ja hocu - onda moram ostaviti.

    Na moram napomenuti da se licni komentari sa moje strane nikad' vise nisu ponovili!

  9. #9
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Drago mi je sto se slazete sa mnom, a osobito mi je drago zbog vas, mame, koje uvidjate da ponekad pretjerujete sa tim "ja znam najbolje" pristupom. Jer, tko uvidja, taj se moze i promijeniti - tezak slucaj su oni koji si to ne mogu/zele priznati.

    Jos koja rijec o vezama: znam veze (bez djece) u kojima svaki partner ima svoj niz interesa koje ne diejli sa onim drugim, te ih na karju veze samo ekonomija, seks i eventualno jos nesto. I kad u takvu vezu "udje" dijete (planirano ili ne) tad se cesto desavaju brodolomi, protesti, katastrofe ... jedan (zena) se mora zrtvovati radi djeteta, dok drugi (muz) tjera i dalje svoje poslove i hobije, jer do djeteta nije postojala neka osobita zajednicka "baza" osim tih financija i bracnog kreveta. Mislim da je u takvim slucajevima posebno tesko muzevima ukljuciti se u odgoj djeteta kad otprije niej postojala neka povezanost izmedju roditelja.
    (ne znam kako vi, ali ja znam neke od takvih veza ... iskreno, takvih ljudi mi je mozda jos i ponajvise zao, jer su OK i one i oni, ali jednostavno taj "okvir" veze (odnosno "veze") nije pogodan za odgoj djece. Mozda je njima to bilo OK dok su bili bez djece, no onda bi barem prije djeteta morali sjesti zajedno i popricati sa svjescu da se djetetom zivot stubokom mijenja i da tako ne mogu dalje nego ce ili mijenjati okvir svoje veze ili nastaviti dalje bez djece ili se pak razici trazeci druge partnere s kojima ce valjda moci uci i u neku dublju povezanost.)

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno Re: Tate koji se ne bave djecom i njihove zene

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Neki od njih nisu nikad imali prilike baviti se djecom. Neke je sram (da, i muskarci poznaju sram, samo o njemu ne vole pricati), da ce im se smijati ljudi, prijatelji, mozda cak i zena sama.
    Kad sam bila beba mama se morala vratiti na posao kad sam imala 4 mjesca pa su me čuvali svi,tko je kad stigao jer su radili u smjenama, a najviše tata i djed.Jednom prilikom tati je mama ostavila da objesi pelene van da se suše.On je zamislite vješeo jednu po jednu u nakon svake trčao na ogradu da vidi jel tko ide,da ga nitko ne vidi pa da ge ne zaje......
    Kod puno brakova vidim da se situacija i nije promijenila.MM je divan otac,radi puno,kod kuće ja malo ali kad dođe nadoknadi sve izgubljeno vrijeme i ne odvaja se od Dore danima

  11. #11
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    tatek, nick ti je sasvim na mjestu, ti si i muž i tatek kakvog bi si svatko mogao samo poželjeti samim time što si tih nekih stvari svjestan, a kamoli kako ih percipiraš i rješavaš. Mislim da si mnogim suprugama otvorio oči. Ja sam doduše do tih nekih stvari došla s vremenom i sama (a dosta mi je vremena trebalo) i svaka čast MMu da je to sve pretrpio, jer sve one besane noći (kojih još uvijek ima) ostavile su traga i na mojim živcima
    MM i ja smo se lijepo podijelili oko našeg P. i svatko je preuzeo jedan dio "posla" i brige. U početku je bilo kao i s većinom, prvih mjesec dana jedva ga se usudio taknuti, ali kasnije su bili tako slatki kad ga je nosio, uspavljivao (kad sam ja već navečer spadala s nogu), pjevao mu pjesmicu iz "A je to", i što god ga zamolim i kažem, uvijek napravi, samo ga treba malo uputiti i zbog svega toga jedna velika MMu

  12. #12
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    I još samo kratko, MMov prijatelj sad čeka treće dijete i nije baš nešto silno ushićen zbog toga, a MM mi je sladak kad to komentira u stilu: imao bi ja tako deset da me cijeli dan nema doma i da više ne znam s kojom bakom su mi djeca...
    To je takav stil očinstva da svaki petak ide drugoj baki po djecu (što će reći da su samo vikendom doma :? ) i jedina obveza koju ima je starije dijete odvesti povremeno u vrtić.
    Nemam osobno ništa protiv toga, tko voli nek izvoli (ne znam ni kako bi ja s trećim na putu), ali drago mi je kad MM to percipira kao nešto neprirodno

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    267

    Početno

    Zbog ljubavi se čovjek jako puno može promjeniti,oni koji kažu da ne mogu zapravo neće jer im odgovara kad žena sve sama tegli do besvjesti.Moj muž se prilagođavao situaciji,tako da se sada u potpunosti mogu osloniti na njega.Sve što se događa u našem životu tiče se oboje,dakle uvjek je tu kad treba i to me jakoooooooo :D veseliiiiiiiiiii Puno djeci pomaže sa zadaćama i vozi svuda gdje treba.Ma jednostavno sam presretna jer zaista svakodnevno pokazuje ljubav,poštivanje i razumjevanje.Znam da nisu svi te sreće i stvarno mi je žao što se neki neće prilagodit i pomagat oko djece
    Pozdrav svima

    Ljubica 97
    Filip 98
    Sandra 99
    Romea 03

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    stvarno mi je žao što se neki neće prilagodit i pomagat oko djece
    prilagoditi?
    pomagati?

    pa to su nasa zajednicka djeca.

  15. #15
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj ljubica krizanovic prvotno napisa
    Znam da nisu svi te sreće i stvarno mi je žao što se neki neće prilagodit i pomagat oko djece
    Drago mi je, Ljubice, sto je kod tebe/vas sve OK, ali malo bih samo prokomentirao ovu recenicu iz tvog posta.

    Naime, vjerujem da vecina tata ipak nije protiv toga da se bave djecom i nije da se ne zele prilagoditi, no nekima bas zene stoje na putu tiem sto smatraju da su one te jedine, nenadmasne i sveznajuce mame, a ocevi ne znaju sto i kako treba sa djecom. I onda iz toga proizlaze one poznate uloge majki-patnica i bescutnih oceva. Znam, ima oceva kojima se bas fucka za djecu, kojima je puno lakse prepustiti posao oko djece mami ili bakama (uostalom, vecina je bas odgojena tako da se briga oko djece prepusta zenama), no cvrsto vjerujem da bi barem dio njih bio drugaciji da im se, sto milom, sto silom (ne stvarnom silom, vec suocavanjem sa potrebom pomoci oko djece) prepusti dio brige oko djece.

    Dobro poznajem tu ulogu "dezurnog patnika" u obitelji, i sam sam ju nesvjesno igrao u roditeljskoj kuci, zajedno sa mamom, kao ravnoteza autoritarnom ocu, koji je pak bio "dezurni patnik" u nekim drugim sferama zivota. LAko je uci u tu kolotecinu, radis to sto radis, zalis se svima kako te nitko ne postuje, nitko te ne pomaze, ljudi te sazaljevaju i gledaju kako se zrtvujes ... a kad bi se poslovi raspodijelili ravnopravno, tad bi zivot bio laksi ... ali, vidi vraga, vise ne bi bilo tog sazaljenja, ne bi te vise nitko gledao kao sveca.
    I sad se ponekad ulovim u takvoj ulozi u ponekoj sferi zivota i odmah smisljam kako da preuzmem aktivnu ulogu i izvadim se iz tog drecka sazaljenja ... to podriva ne samo osobnu samosvijest vec i komunikaciju medju ljudima i odnose sa okolinom.
    (sigurno ste se vec nekad ulovili u mislima tipa "ja tu radim i radim, a on(a) ni prstom mrdnuti, e bas se necu nista zaliti pa ce vec vidjeti kad me bude trebao/la ...")

  16. #16
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    stvarno mi je žao što se neki neće prilagodit i pomagat oko djece
    prilagoditi?
    pomagati?

    pa to su nasa zajednicka djeca.

    Tako i ja razmišljam, zajednička djeca, a bome i zajedničko kućanstvo. Muž ne bi trebao ženi pomagati, već normalno sudjelovati u svim obvezama. Ospem se na izjave "Divan je, pomaže mi puno". Ma, pomaže on i sebi.
    Ali nažalost, nisu sve mame tako odgajale svoje sinove, mislim da su čak u manjini, tako da je u većini slučajeva potreban preodgoj. I mom mm-u također.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    zajednička djeca, a bome i zajedničko kućanstvo
    e, da. to sam zaboravila.

  18. #18
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    E, sad znate kako odgajati djecu, a posebno sinove.
    Samo im nemojte reci "ja to znam bolje, ja cu oprati sudje da ti nesto ne razbijes" ili "odi se ti igrati, ja to znam bolje" pa da onda kao rezultat odraste sin koji ne zna nista ni skuhati nit si oprati ves.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    tatek, na svojim ledjima i svojim greskama sam naucila da je sve sto si pisao istina na neki nacin...

    i iako sam to skuzila malo pre kasno... skuzila sam i da NIKAD NIJE KASNO... i odnos nas troje je bolji nego ikad iako tata trenutno ne zivi s nama, a mozda nikad vise i nece... no svakodnevno smo zajedno i cistimo nase oneciscene komunikacijeke kanale...
    puno ljubavi...

  20. #20
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    tatek, na svojim ledjima i svojim greskama sam naucila da je sve sto si pisao istina na neki nacin...

    i iako sam to skuzila malo pre kasno... skuzila sam i da NIKAD NIJE KASNO... i odnos nas troje je bolji nego ikad iako tata trenutno ne zivi s nama, a mozda nikad vise i nece... no svakodnevno smo zajedno i cistimo nase oneciscene komunikacijeke kanale...
    puno ljubavi...
    Bolje ikad nego nikad!
    Vjerujem da to vrijedi za sve!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    267

    Početno

    Moj muž svaki dan putuje u Zagreb na posao a živimo u Slavoniji.Svaki dan 200km tamo i vamo.To je kao da radi dva posla jer na putovanje izgubi šest sati.I tako dragi moji kako nebi bila presretna što mi pomaže!?Dođe umoran i još vozi vamo daj tamo de ovo de ono.Nikad ne prigovara,zaista se nemogu žalit na financije a i na bilo što.Rjetki su takvi muževi, bar ovdje jer vidim kako drugi žive i kako žene prigovaraju i žale se.Kako mi ih nebi bilo žao kad mi rodbina baš tako živi i ne zna šta da radi jer boli njega briga za sve :? Zato mislim da sam sretnica jer se zajednički maksimalno trudimo A i rezultati se vide a srce mi je veće od zemaljske kugle kad mi učiteljice i susjedi hvale djecu kao dobro odgojenu.Ma to mi je sva sreća u životu,a mužić i ja zajedno guramo taj teret života i drugačije ne mogu zamislit.
    Pozdrav od sretne obitelji!

  22. #22
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ja sam davnih dana rekla, da u nasem zajednickom zivotu, braku, kucanstvu, roditeljstvu - moj muz moze meni pomoc samo istrljat mi ledja kad se tusiram.

    sve ostalo je zajednicki posao. ne moze on meni pomoc prat robu ni sudje ni brisat podove ni cijepat drva ni kosit travu po dvoristu ni kopat kanal za temelje ni skuhat rucak ni okopat vrt ni okupat djecu ni promijenit plahte ni ista drugog sto cinimo radi zajednickog zivota i iz zajednickih potreba.


    a kako se medjusobno organiziramo, kako je posao raspodijeljen, tko ga obavlja i kada, to je stvar prakticnosti, organizacije, spretnosti, ponekad brzine, a jako cesto (pogotovo u posljednje dvije godine) i prisutnosti u kuci...

  23. #23
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj ljubica krizanovic prvotno napisa
    Moj muž svaki dan putuje u Zagreb na posao a živimo u Slavoniji.Svaki dan 200km tamo i vamo.To je kao da radi dva posla jer na putovanje izgubi šest sati.I tako dragi moji kako nebi bila presretna što mi pomaže!?Dođe umoran i još vozi vamo daj tamo de ovo de ono.Nikad ne prigovara,zaista se nemogu žalit na financije a i na bilo što.Rjetki su takvi muževi, bar ovdje jer vidim kako drugi žive i kako žene prigovaraju i žale se.Kako mi ih nebi bilo žao kad mi rodbina baš tako živi i ne zna šta da radi jer boli njega briga za sve :? Zato mislim da sam sretnica jer se zajednički maksimalno trudimo A i rezultati se vide a srce mi je veće od zemaljske kugle kad mi učiteljice i susjedi hvale djecu kao dobro odgojenu.Ma to mi je sva sreća u životu,a mužić i ja zajedno guramo taj teret života i drugačije ne mogu zamislit.
    Pozdrav od sretne obitelji!
    E, onda si posebno pozdravi muza!
    Volim voznju, ali ne mogu si ni zamisliti da moram svaki dan toliko ... :shock: svaka mu cast!

  24. #24
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    jednom sam prilikom pitala JJ kako potaknuti muskarce u Hrvatskoj da se vise pozabave djecom - odgovorio mi je onda kad im to zene dopuste...vrlo slican odgovor i razmisljanje kao tatek - ako zena ne daje prostora onda otac ni nema gdje ni kad ni kako uletjeti u odnos. jos je napomenuo da bi on vrlo rado nakon prestanka dojenja zenu poslao na jedan go od barem 10 dni s pravom da samo jednom telefonira muzu i pita za dijete/djecu...i rekao je - ja znam da bi bilo sve ok, ona se jos samo mora u to uvjeriti.
    nisam pitala za sebe - MM je izvrstan otac i recio uzasno mi fali u ove dane kad sam ja doma s njom a on na inventuri skoro pa 24 sata, a fali i njoj - tocno se jucer rastuzla u 17.00 kad zna da on dolazi, a zatim pred spavanje.
    i slazem se s litalom...

  25. #25
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    ja sam davnih dana rekla, da u nasem zajednickom zivotu, braku, kucanstvu, roditeljstvu - moj muz moze meni pomoc samo istrljat mi ledja kad se tusiram.

    sve ostalo je zajednicki posao. ne moze on meni pomoc prat robu ni sudje ni brisat podove ni cijepat drva ni kosit travu po dvoristu ni kopat kanal za temelje ni skuhat rucak ni okopat vrt ni okupat djecu ni promijenit plahte ni ista drugog sto cinimo radi zajednickog zivota i iz zajednickih potreba.


    a kako se medjusobno organiziramo, kako je posao raspodijeljen, tko ga obavlja i kada, to je stvar prakticnosti, organizacije, spretnosti, ponekad brzine, a jako cesto (pogotovo u posljednje dvije godine) i prisutnosti u kuci...

  26. #26
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ...i meni MM u svemu pomaže..ali recimo kad je trenutak za mjenjanje pelena Karlo u jedno cca 80% slučajeva viče mamiiiiii,mamiiii,mamaaaaa......neda da ga tata presvuče..pusti ga u onih 20ak %.... ...možda mu paše kad ga ženska ruka maže kremicom po guzi.. he he..ali recimo kad tata nesto radi primjerice kopa po kutiji s alatom-Karlo se ne miče od njega....kod hranjenja je slična situacija..Karlo zove mamiiiiii,mamaaaaa,ma-mam-ma-mam!..tu je ajd' omjer jedno 70-50% za mene... ....eto..uglavnom MM me zeza da sam ja sektor za sra... i hranu.a ostalo smo skupa...he he

  27. #27
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Kod mene kao i kod Litale muž ne "pomaže" nego mi zajednički dijelimo poslove u kućanstvu, kako prije nego smo imali M. tako i sada. No, kod nas je problem drugi: M. doslovno nekoliko godina nije dao da ga tata pipne ako sam ja bila doma, a najčešće sam bila. To je značilo da sve u vezi s njim, od hranjenja, pranja, oblačenja, maženja itd. obavljam isključivo ja. MM se trudio, nije da nije, ali ipak je sve ostajalo na meni. Tek u posljednje vrijeme M. je počeo to izjednačavati, ali ipak više traži mene. Bilo mi je dosta teško raditi baš apsolutno sve oko djeteta, iako je MM preuzimao druge poslove - nabavka, čišćenje itd. A bilo mi je i krivo što ne da tati blizu. Ali, takav je bio njegov razvoj. Danas je sasvim drugačije i ima mnogo toga što radi s tatom.

  28. #28
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    zdenka:

  29. #29
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Kod mene kao i kod Litale muž ne "pomaže" nego mi zajednički dijelimo poslove u kućanstvu, kako prije nego smo imali M. tako i sada. No, kod nas je problem drugi: M. doslovno nekoliko godina nije dao da ga tata pipne ako sam ja bila doma, a najčešće sam bila. To je značilo da sve u vezi s njim, od hranjenja, pranja, oblačenja, maženja itd. obavljam isključivo ja. MM se trudio, nije da nije, ali ipak je sve ostajalo na meni. Tek u posljednje vrijeme M. je počeo to izjednačavati, ali ipak više traži mene. Bilo mi je dosta teško raditi baš apsolutno sve oko djeteta, iako je MM preuzimao druge poslove - nabavka, čišćenje itd. A bilo mi je i krivo što ne da tati blizu. Ali, takav je bio njegov razvoj. Danas je sasvim drugačije i ima mnogo toga što radi s tatom.
    Ajme, isto tako i kod nas! Tek sada pomalo pušta i tatu k sebi iako sam ja prisutna. najčešće ipak prvo pozove mamu ali ga kad je god to moguće usmjerim na tatu. I dalje to nije ni približno izjednačeno samnom ali barem se ruši ta barijera između njih dvojice i tata je konačno sretan što se može pomaziti sa sinom i dok je mališa budan.

  30. #30
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    zajednička djeca, a bome i zajedničko kućanstvo
    e, da. to sam zaboravila.
    prema nekim statistikama u njemackoj kad dvoje ljudi stupi u brak suprug u prosjeku u domacinstvu pomaze 50%, kad se rodi prvo dijete jos 17% a kad se rodi drugo dijete 0%. radilo se o clanku zasto u njemackoj zene nisu spremne radjati, a pisan je negdje 2002 (cini mi se).

  31. #31
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Kod mene kao i kod Litale muž ne "pomaže" nego mi zajednički dijelimo poslove u kućanstvu, kako prije nego smo imali M. tako i sada. No, kod nas je problem drugi: M. doslovno nekoliko godina nije dao da ga tata pipne ako sam ja bila doma, a najčešće sam bila. To je značilo da sve u vezi s njim, od hranjenja, pranja, oblačenja, maženja itd. obavljam isključivo ja. MM se trudio, nije da nije, ali ipak je sve ostajalo na meni. Tek u posljednje vrijeme M. je počeo to izjednačavati, ali ipak više traži mene. Bilo mi je dosta teško raditi baš apsolutno sve oko djeteta, iako je MM preuzimao druge poslove - nabavka, čišćenje itd. A bilo mi je i krivo što ne da tati blizu. Ali, takav je bio njegov razvoj. Danas je sasvim drugačije i ima mnogo toga što radi s tatom.
    Ajme, isto tako i kod nas! Tek sada pomalo pušta i tatu k sebi iako sam ja prisutna. najčešće ipak prvo pozove mamu ali ga kad je god to moguće usmjerim na tatu. I dalje to nije ni približno izjednačeno samnom ali barem se ruši ta barijera između njih dvojice i tata je konačno sretan što se može pomaziti sa sinom i dok je mališa budan.
    Znači, moguće je da ni kod nas to nije zbog isključivo moje brige od prvoga dana?
    Ja ne kužim s čime to ima veze, da li je njihov razvoj jednostavno takav kako kaže Zdenka, ali ja sam živjela u uvjerenju da se MM ne trudi dovoljno kako bi joj pronašao žicu i približio se . Nikada ju nije uspavao, okupao, pa ni obrisao guzu :? , a nije da nije želio...
    Dali mi, mame djece koja vjeruju samo u nas, jednostavno toliko zračimo samopouzdanjem da dijete ne želi izaći iz okruga te sigurnost?
    Vidim da sada (ona je 3,5) pomaže vrijeme koje provodi isključivo s MM. Puno su si bliži.

  32. #32
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    Od svog muža od prvog dana očekujem ravnopravnost i tako funkcioniramo. Divan je muž i divan je otac našoj kčerkici. Nema mojih i njegovih poslova - sve djelimo. Mada ponekad u žaru svađe on mi kaže kako moram biti sretna da koji bi drugi muž tako...na to apsolutno poludim i to jednostavno u svojoj glavi ne mogu shvatiti.... ali neka ja njega imam

    Moram reći da on često očekuje aplauz za obavljene poslove na što ja uopće ne reagiram jer mi je to normalno btw ni meni nitko ne aplaudira. Mislite li da bih trebala?

  33. #33
    babyiris avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    1,013

    Početno

    Moj je muž baš jučer komentirao kako je o ovoj temi pričao s kolegom s posla i čudio se kako tip još ni jednom nije premotao svoju kćerkicu, a cura ima godinu dana.

    Naš je dogovor biod početka zajedničko roditeljstvo u punom smislu. Početna borba s grčevima, prematanja, ispuhivanje nosića aspiratorom kad je bilo potrebno, igre, šetnje, učenje prvih koraka, kupanje!!!!, ništa nije prošlo bez tate -iako kad radi bude odsutan od 5 ujutro do 8 navečer i tako danima... pa onda čitav dan doma...

    Kad dođe s posla obavezno premota bar prije spavanja, ako slučajno propusti kupanje. Veliki je pobornik platnenih pelena, iako se u početku zgražao jer mu se činilo prekomplicirano. Jedino kakicu ne ispire. Ostalo sve da i to 100%!

  34. #34
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    Od svog muža od prvog dana očekujem ravnopravnost i tako funkcioniramo. Divan je muž i divan je otac našoj kčerkici. Nema mojih i njegovih poslova - sve djelimo. Mada ponekad u žaru svađe on mi kaže kako moram biti sretna da koji bi drugi muž tako...na to apsolutno poludim i to jednostavno u svojoj glavi ne mogu shvatiti.... ali neka ja njega imam

    Moram reći da on često očekuje aplauz za obavljene poslove na što ja uopće ne reagiram jer mi je to normalno
    btw ni meni nitko ne aplaudira. Mislite li da bih trebala?
    Potpisujem! Mi smo i inače različiti. On kad nekaj napravi veli: "gle kolko sam puuno napravil", a ja za sebe "joj, nisam napravila još to i to". I naravno tu nastaje fight: kaj se ti stalno hvališ, zamisli da ja sebe hvalim za sve kaj sam napravila i da sve nabrajam. Nikak da nam taj translator proradi

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    267

    Početno

    Možda zvuči glupo ali ja svog uvjek pohvalim za sve,znam da je to i njegova dužnost ali ljepo ipak od njega što se trudi,pa to volim primjetit tako da zna da to sve cjenim.Inače smo jako romantični pa ga dočekujem sa večerama uz svijeće,kažem mu da mi puno znači itd....A oni to vole čuti,ma vole oni kad je žena maštovita i to tako fino začini brak.Auuu ovo je za drugu temu!
    Pozdrav

  36. #36
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    oni to vole čuti
    a ja kao ne volim da mene netko dočeka s večerom uz svijeće, da meni netko kaže da me voli, da on bude maštovit i začini brak, da on mene pohvali za sve ....

  37. #37

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    267

    Početno

    Ma u pravu si Lutonjica,ja nekad to i kažem u ovom smislu"Joj dragi baš me zanima kakvo ćeš ti meni iznenađenje napraviti"Onda pomaknem te moždane vijuge pa gle čuda sjeti se nešto jako slatko napravit.Ja nekako njega guram,učim itd.... Ma često moramo to reć jer eto on se ne sjeti pa valjda trebaju uzor Već sam se i previše razbrbljala.
    Puno pozdrava!

  38. #38
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Ne znam, meni to malo baca na savjete Zuzi Jelinek...

    Ja se sa MM ne igram pogadjanja, nagadjanja, nagovaranja ter aludiranja - ako imamo primjedbi, kazemo to jasno. Njegove mozdane vijuge rade savrseno dobro i ne podcjenjujem ga misleci da je on bice koje ja trebam suptilno, ili manje suptilno, preodgajati ili 'dresirati'.

    Odlican je i suprug i otac. Nije savrsen, kao ni ja, ali sve detaljcice razrijesimo razgovorom

  39. #39
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Kod mene kao i kod Litale muž ne "pomaže" nego mi zajednički dijelimo poslove u kućanstvu, kako prije nego smo imali M. tako i sada. No, kod nas je problem drugi: M. doslovno nekoliko godina nije dao da ga tata pipne ako sam ja bila doma, a najčešće sam bila. To je značilo da sve u vezi s njim, od hranjenja, pranja, oblačenja, maženja itd. obavljam isključivo ja. MM se trudio, nije da nije, ali ipak je sve ostajalo na meni. Tek u posljednje vrijeme M. je počeo to izjednačavati, ali ipak više traži mene. Bilo mi je dosta teško raditi baš apsolutno sve oko djeteta, iako je MM preuzimao druge poslove - nabavka, čišćenje itd. A bilo mi je i krivo što ne da tati blizu. Ali, takav je bio njegov razvoj. Danas je sasvim drugačije i ima mnogo toga što radi s tatom.
    Ajme, isto tako i kod nas! Tek sada pomalo pušta i tatu k sebi iako sam ja prisutna. najčešće ipak prvo pozove mamu ali ga kad je god to moguće usmjerim na tatu. I dalje to nije ni približno izjednačeno samnom ali barem se ruši ta barijera između njih dvojice i tata je konačno sretan što se može pomaziti sa sinom i dok je mališa budan.
    Znači, moguće je da ni kod nas to nije zbog isključivo moje brige od prvoga dana?
    Ja ne kužim s čime to ima veze, da li je njihov razvoj jednostavno takav kako kaže Zdenka, ali ja sam živjela u uvjerenju da se MM ne trudi dovoljno kako bi joj pronašao žicu i približio se . Nikada ju nije uspavao, okupao, pa ni obrisao guzu :? , a nije da nije želio...
    Dali mi, mame djece koja vjeruju samo u nas, jednostavno toliko zračimo samopouzdanjem da dijete ne želi izaći iz okruga te sigurnost?
    Vidim da sada (ona je 3,5) pomaže vrijeme koje provodi isključivo s MM. Puno su si bliži.
    Ja sam prvo mislila da je to zato što je on muško dijete, pa zato što je bio zakinut za mamu prvu godinu svog života. Međutim, vidjela sam da je i u mnogim drugim obiteljima tako, bez obzira na to jesu li curice ili dečki u pitanju. Jedan moj doktorand koji obožava svoju malu kćer i sve je oko nje radio kad je mama bila odsutna, kao i MM, da se ona čim je mama prisutna prema njemu počne ponašati kao prema pariji, zraku, smeću (to su njegove riječi). Istini za volju, moj M. je prvih mjesec, dva (dakle u dobi od 13-14 mjeseci) dopuštao da ga i tata presvlači itd., no onda je MM završio na operaciji slijepog crijeva, pa ga prvo nije bilo doma, pa dugo nije smio dizati M. i nakon toga više nije bilo teorije da ga pipne. To je išlo do takvih ekstrema da je M. npr. odbijao bočicu mlijeka ako bi vidio da je tata to pripremio. Časna riječ, ovo nam je prva godina da mu tata pomaže kod oblačenja i spremanja iako sam i ja kod kuće. Kupanje je još uvijek moje, kao i priprema za spavanac. U čemu su razlozi? Vjerojatno većinom u M., ali ne samo u njemu. Ja mislim ipak da sam se otpočetka više trudila.

  40. #40
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Da, da ne budem nepravedna, MM je uvijek jako brinuo za sve stvari što se tiču organizacije, odlasci doktorima, sve kaj treba za malog, tu je on nepogrešivo točan i brižan.

  41. #41
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Da, da ne budem nepravedna, MM je uvijek jako brinuo za sve stvari što se tiču organizacije, odlasci doktorima, sve kaj treba za malog, tu je on nepogrešivo točan i brižan.
    Istina je, MM je horoskopska djevica i organizacija mu je jača strana, i njegove kvalitete su u konkretnim slučajevima: npr. dok ja radim, on je klincima u stanju skuhati pošten obrok i iza sebe pospremiti sav nered, uposliti klince da rade zajedno s njim i dati im se na neki svoj način ali!
    ja mislim ipak da sam se otpočetka više trudila
    očito u ovom grmu leži zec. MM nema toga šlifa, meni je žao zbog toga, ali već se polako mirim da je njegov krajnji domet izvesti dijete u šetnju ili na slatkač, a ja sam ta koja osmišljava kreativne radionice, kvalitetno slobodno vrijeme i sl. Nepravedno bi bilo da kažem kako MM zanemaruje našu djecu, ali kad npr. dođemo roštiljati u prirodu ne bi mu samom niti palo na pamet da bi mogao zaigrati nogač sa sinom ili badmington s kćeri. Prva mu je pomisao kako se došao odmoriti po načelu svojih vlastitih pogleda na odmor (ležaljka, novine.. nešto..), nego ono što je meni primarno:ponašati se kao dio obiteljskog tima. Ali kad mu skrenem pažnju na to - pokrene se. Dok opet ne zaboravi .
    Kad se sada vratim i ponovno čitam što sam napisala, možda samo tražim pored kruha pogače :/ ...

  42. #42
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ni Sven nije htio jedno vrijeme od tate primiti ništa, niti jelo, niti piće...
    Sada to više nije tako. Sada mu dopusti i da ga okupa i presvuče iako još uvijek više voli da ja to obavljam.
    Kod nas u okolini nije bilo takvih slučajeva. Mislim, uvijek su sve moje prijateljice više oko klinaca nego njihovi muževi, ali djeca nisu odbijala tate.
    Ja sam si naš slučaj protumačila da je tako jer ja imam više strpljenja sa njim, više se igram sa njim. MM nije baš previše spretan u ulozi partnera u igri jer se, imam takav osjećaj, ne uživi previše u Svenov pogled na stvari i događaje oko njega. kao da je zaboravio šta mu je bilo interesantno i važno dok je bio klinac kao on. Ja baš obrnuto, sve nekako gledam iz Svenove perspektive, pa čak ponekad imam osjećaj da mu i previše popuštam, baš iz tog razloga jer uvijek sebe stavljam u njegovu poziciju.
    Što se tiče samog vremena koje je MM provodio sa njim, nije manje od onog što ga ja provodim, samo je možda nekvalitetnije. On ga je čak i čuvao od Svenovih 9,5 mjeseci starosti do iza godine dana dok nije krenuo u jaslice, jer sam se ja tada vratila na posao.
    I interesantno, da u toj dugoj fazi Svenovog odbijanja tate, nikada nije bio problem kada su sami, samo dok sam ja prisutna. Kada su bili sami sasvim su se lijepo slagali.

  43. #43
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    oni to vole čuti
    a ja kao ne volim da mene netko dočeka s večerom uz svijeće, da meni netko kaže da me voli, da on bude maštovit i začini brak, da on mene pohvali za sve ....
    Kao sto zene vole cuti kako su skuhale dobar rucak, kako lijepo izgledaju ili kako su dobro napravile ovo ili ono, tako i muzevi vole cuti koju lijepu rijec za nesto sto rade ... ni vise ni manje. Mislim da su tu spolovi sasvim jednaki.
    Puno muzeva zaboravlja na te lijepe rijeci, a bogami i puno zena. Najblizi primjer iz prirodjene obitelji: jedna starija gospodja se ponasa prema svom muzu k'o da je malo dijete ili neznamnijasto, stalno ga grdi, pred svaki rucak ga salje prati ruke kao da je kopao po blatu ili da ne zna da to treba (A zna i cini to) a kad nesto dobro napravi i onda mu nadje neku manu ...

    Ja osobno ne trazim priznanja ni medalje za brigu o djeci i kucne poslove, no zelim da "u zamjenu" dobijem malo slobodnog vremena za sebe, recimo koji sat za setnju po gradu (sto si sad mogu priustiti cca jednom mjesecno). Dok je MZ radila dnevna rutina nam je bila takva da sam ju odvezao do tramvaja i poslije ostavio klince u vrticu, zatim iz rtica otisao u ducan, kupio speceraj, zatim se preselio u firmu koja je 100 m od vrtica i ducana (dakle, bez sanse da se malo usput izvjetrim, prosecem, pogledam izloge itd), radim 8 sati i onda opet iz firme drito u vrtic pa s klinciam doma i onda sam jos sat vremena s njima (nahranim koga treba, premotam Zrinku itd) dok MZ dodje. Ona se u medjuvremenu moze malo prosetati do firme, skoknuti nakon psola do grada, kojeg ducana itd i onda opet u tramavaju na miru razmisljati o cemu hoce (a to je ono o cemu ja od jutra do veceri mogu samo sanjati) ... i onda naravno da ocekujem da se to prizna i "uravnotezi" kojim mojim trenutkom mira i povremenom njenom brigom za oboje klinaca.

    Mozemo to nazvati dogovorom, trampom, kako god, ali to je to. A pohvala ... naravno da ju je lijepo cuti, ali nit je nuzna nit ju ocekujem.

    A ovaj argumenat "budi sretna sto ja to sve radim, da ti je tu neki drugi vidjela bi ti ..." .... iskreno, pao je i meni na pamet 2-3 puta kad sam bio radi necega ljut na MZ, no nisam ga nikad izustio. Jer ni nju ni mene nije briga sto rade ljudi oko nas i kakvi su "vani" obicaji, jer je ovo NAS brak, NASA obitelj i u njoj vrijede NASI dogovori. Na zalost, vani je drugacije, muzevi zaista u puno slucajeva ne rade (sve) sto bi trebali ... ali o tome i o nekim razlozima za to smo vec dosta rekli u ovoj temi, i ja i drugi.

  44. #44
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja sam prvo mislila da je to zato što je on muško dijete
    A ja sam upravo mislila da naša kćer od prvog dana traži isključivo mene da je to možda zato što je žensko dijete, a možda i zato što su nam rođendani sedam dana razlike, pa se horoskopski kužimo . Zezam se, ali vidim zbilja da ima dosta slučajeva da klinci traže samo mame, iako se očevi trude. :?
    MM isto spada u one koje se trude, ali ipak, kao što neko reče, i ja imam više "šlifa". On zna i prečuti kad ona nešto traži, pa ispuni tu potrebu tek iz trećeg pitanja, dok ja odmah čujem, ili je ne sluša dovoljno pažljivo, a ja svaku riječ upijam i sve propitujem, naprosto jer me SVE zanima.
    Ili dok je bila manja, kad je spavala ja čujem i najmanji kme, dok bi mm-a valjda probudila tek kad bi urlala pola sata. Ne znam, valjda je to ipak priroda tako uredila.
    A da je točno ono što tatek kaže i sama sam se danas uvjerila. Danas se ribica razderala da nek ne idem na posao, a muž me uvjerava da samo nek odem, on će to "srediti". A ona po običaju, "mama će obući", "mama će napraviti kakao". Jer, ako je iz njegove ruke, dere se :? . I ništa, poslušam ga i pokupim se na posao, i ma jedva da sam izašla ispred kuće, ona prestala plakati :/
    Dakle, give them some credit

  45. #45
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Istina je, MM je horoskopska djevica
    I moj, ha, ha.


    I interesantno, da u toj dugoj fazi Svenovog odbijanja tate, nikada nije bio problem kada su sami, samo dok sam ja prisutna. Kada su bili sami sasvim su se lijepo slagali.
    I kod mene je bilo tako.

    Čini se da je djeci većinom prvi izbor mama i da je odnos između mame i djeteta ispočetka intenzivniji, a tate, većinom, tek kasnije dolaze na red.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    e, al kad dodju na red, to je to. barem kod mene.

    tek sad kuzim zasto se mm ponekad tako jadno osjecao dok su bili manji. otkad su obojica zaljubljeni u njega, kao da ne postojim.

  47. #47
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    i onda naravno da ocekujem da se to prizna i "uravnotezi" kojim mojim trenutkom mira i povremenom njenom brigom za oboje klinaca.
    i mi smo to uravnotezili bez puno rasprave... doslo samo od sebe... ona osoba koja dodje po nju u vrtic, najcesce provede i slijedecih sat dva s njom (druga ima slobodno), al se onda zna da druga osoba uskace recimo za veceru i i spremanje u krevet (dok ova prva moze provesti vremena na kompjuteru/tv il sl)...

    imamo slucaj vrlo bliske (muske) osobe koja svoje dijete do njegove 1. god. zivota nije ni jednom premotalo. a kamo li da je svoje vlastito dijete samo izvelo van i sl. u ovom slucaju mislim da je to klasican primjer posesivne majke, ciji je jedini smisao zivota postao briga oko djeteta. kroz nista drugo se nije u svom zivotu uspjela dokazati i razviti, pa se usredotocila na majcinstvo. nama je to nevjerovatno jer mm je recimo sa nasim djetetom sam isao 7 dana na more kad je ona imala 9 mjeseci.

  48. #48
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    kroz nista drugo se nije u svom zivotu uspjela dokazati i razviti, pa se usredotocila na majcinstvo. nama je to nevjerovatno jer mm je recimo sa nasim djetetom sam isao 7 dana na more kad je ona imala 9 mjeseci.[/quote]

    Pa meni je to ok. Na pravi je se način našla žena našla dokazivati i razvijati :D

    Nema šanse da bih mogla bez svoje Nie biti razdvojena niti jednu večer a kamoli 7 dana

  49. #49
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    jednom sam prilikom pitala JJ kako potaknuti muskarce u Hrvatskoj da se vise pozabave djecom - odgovorio mi je onda kad im to zene dopuste...
    To se zove "job security". Važno je zadržati stečenu ulogu pod svaku cijenu.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    AdioMare i MM dolazi iz istog okruženja kao i tvoj, ali unatoč tome što je doma imao sve na pladnju, jako se dobro snašao u zajedničkom životu.
    S tim sa smo mi počeli živjeti u svom kućanstvu.
    Nikad neću zaboraviti kad smo došli kod njegovih i njegova ga mama pita: Jel ti larmama 8) skuha čaj ujutro prije posla ? A MM odgovori, ja kuham čaj, larmama voli ujutro duže spavati.

    Ja bi mogla u potpunosti potpisati litalu i za MM mogu reći da je on moj partner u svemu pa tako i u bavljenju s djetetom. A da treba partneru dati vremena i slobode da sam kreira svoj odnos i da nauči neke stvari, treba. I naravno ne moraju oboje u dlaku isto napraviti.
    Ja se sjećam prvih kupanja naše curke. MM je to u početku obavljao, ja sam asistirala koliko sam mogla. I tako je proslo neko vrijeme i krenem ja kupati L i uhvati mene panika kad sam ju trebala spustiti u kadicu. Tako da je ipak i tu vecer obavio MM. Naravno i ja sam to kroz neko vrijeme naučila
    MM i ja nikada nećemo zaboraviti naša prva dva mjeseca kako smo učili utroje. L je ljetna beba, pa je MM uspio spojiti godišnji i slobodne dane i biti dva mjeseca na porodiljnom

Stranica 1 od 14 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •