Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 200

Tema: CARSKI REZ - buduća mama moli pomoć

  1. #51

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    144

    Početno

    uf, meni je trebalo dost da se oporavim od carskog, jedva sam se dizala iz kreveta 2 mjeseca, nakon 4 mjeseca su mi iskocile nekakve priraslice,
    ma uglavnom nocna mora :/

  2. #52
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    k2007, draga, da li si sasvim sigurna da želiš carski?
    znaš, mislim da se ti ne bi javila baš na ovaj forum da si sasvim sigurna! možda si se, svjesno ili podsvjesno ipak javila baš nama, jer želiš da te odgovorimo.
    gle, evo ja sam ti mama koja je, recimo, uspjela pogledati u oči strahu od poroda. ako želiš razgovor ili ohrabrenje, javi mi se na pp.
    imaš to sreću da živiš u rijeci, zašto ne pokušaš stupiti u kontakt s babicom barbarom finderle koja se educirala za "vođenje" prirodnih poroda i porazgovaraš s njom, objasniš joj svoje strahove i pretreseš s njom, točku po točku, svoj traumatičan porod i probaš s njom vidjeti što je pošlo u krivo i da li bi se to i kako moglo izbjeći. mogla bi čak "podmazati" doktora za carski, ako je to jedini način, pa ipak probati s barbarom porod na stolčiću ili u vodi, znajući da ti je on na stand by-u i možeš na carski ako poželiš.
    ako ti je prvi porod bio traumatičan ovo ti je prilika da prevladaš te traume...

  3. #53
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa
    moja seka se od epi šava oporavljala mjesec dana.
    koja je onda razlika?
    1. tvoju seku su nepotrebno rezali (ukoliko nije nedonošće)
    2. većina žena pri prirodnom porodu u prirodnom položaju neće imati velika oštečenja (većina neće ni puknuti)

    ja sam rodila 4kg bebe s 3 površinska šava, na stolčiću

    bolnički pristup porodu je pogrešan

  4. #54
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj sladjanaf prvotno napisa
    moja seka se od epi šava oporavljala mjesec dana.
    koja je onda razlika?
    1. tvoju seku su nepotrebno rezali (ukoliko nije nedonošće)
    2. većina žena pri prirodnom porodu u prirodnom položaju neće imati velika oštečenja (većina neće ni puknuti)

    ja sam rodila 4kg bebe s 3 površinska šava, na stolčiću

    bolnički pristup porodu je pogrešan
    a ja se slažem.
    htjedoh reći da je vrijeme oporavka individualno.

  5. #55
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Puhica tako si to lijepo napisala. Nadam se da ćemo ponekad prošetati nekom livadom s klincima pa da te mogu malo ispitati

    I ja sam imala strahove. Na žalost, iako sam ih prevladala, nisam uspjela spriječiti "bolnički pristup" i završila na hitnom carskom. Nadam se - nikad više.

  6. #56
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    čuj, ja sam ti inače iz samobora! (premda sad živim u zgb)
    naravno, bit će mi drago!

  7. #57

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Razlika je ta da ti šav od epi ne utiče na slijedeće trudnoće, a od carskog se zapravo nikad ne oporaviš u potpunosti - postoji smanjena šansa za slijedeću trudnoću, veća šansa za komplikacije u trudnoći, a izvan toga mogućnost stvaranja priraslica koje mogu poremetiti genitalni ili probavni trakt.
    Pa sad tko voli nek izvoli namjerno skakati u taj rizik. Ja sam imala 2 carska, nemam neke gadnije posljedice (osim što gadno izgleda) ali da sam mogla birati ne bi ga nikad izabrala.
    Ako je problem zbog kojeg želiš carski psihičke prirode, bolje je otići na psihoterapiju i normalni porod doživjeti kao oslobođenje, pročišćenje...
    A ako je samo bol to čega se bojiš - epiduralna je bolje rješenje od carskog.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    644

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    leonisa, ljudi su individue. Mozes samo dati svoj primjer i saslusati tudje.
    moram se složiti iako nisam još rodila, i svi znate kakvom porodu težim. kol'ko ljudi, tol'ko čudi. koliko žena, toliko različitih viđenja poroda. naslušala sam se savjeta i savjeta, zbilja raznoraznih iskustava (npr. ona koja je rađala 15 sati, bila sva razrezana, depresivna, ne shvaća onu koja se porodila za pola sata ni ne primijetivši; i obrnuto). naravno, svako je iskustvo dragocijeno, pogotovo onome tko to još nije prošao. no nažalost nešto me zove da ipak postupim po svom (i zbilja se nadam da ću to uspjeti postići), jer svi smo mi individue, naša tijela, naša djeca, naše situacije i njihovi daljnji razvoji. mislim da je na kraju priče ipak najvažnije fokusirati se na produkt poroda (malu bebicu, novi život), jer nakon što ovako postrance, znači bez vlastitog iskustva o sličnom, pratim što koja mama priča o svojem porodu, moram zaključiti - kakav god tko porod imao, na kraju se ipak sve zaboravi. i ostane samo iskustvo (bolno ili manje bolno,haha) na najljepši trenutak u životu - donošenje novog života na svijet. jesam dobro zaključila?

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    644

    Početno

    Citiraj puhovi obožavaju smokve prvotno napisa
    k2007, draga, da li si sasvim sigurna da želiš carski?
    znaš, mislim da se ti ne bi javila baš na ovaj forum da si sasvim sigurna! možda si se, svjesno ili podsvjesno ipak javila baš nama, jer želiš da te odgovorimo.
    gle, evo ja sam ti mama koja je, recimo, uspjela pogledati u oči strahu od poroda. ako želiš razgovor ili ohrabrenje, javi mi se na pp.
    imaš to sreću da živiš u rijeci, zašto ne pokušaš stupiti u kontakt s babicom barbarom finderle koja se educirala za "vođenje" prirodnih poroda i porazgovaraš s njom, objasniš joj svoje strahove i pretreseš s njom, točku po točku, svoj traumatičan porod i probaš s njom vidjeti što je pošlo u krivo i da li bi se to i kako moglo izbjeći. mogla bi čak "podmazati" doktora za carski, ako je to jedini način, pa ipak probati s barbarom porod na stolčiću ili u vodi, znajući da ti je on na stand by-u i možeš na carski ako poželiš.
    ako ti je prvi porod bio traumatičan ovo ti je prilika da prevladaš te traume...
    puno hvala na ohrabrivanju, ali ja sam potpuno odlučna. razlog nije trauma prethodnog poroda, jer do sad još nisam rodila. (a nije razlog ni taj što mi je ovo prvi porod)
    javila sam se na ovaj forum prvenstveno zbog željene informacije, znači ako je netko imao iskustvo odabrati carski, da mi objasni gdje i kako.
    teško mi je ovako na forumu objasniti svoje razloge, jer iako sam anonimna, malo je sve to skupa preduga priča, i i dalje stojim iza toga da bi malotko uopće shvatio, čak i da pročita.
    ps.ja sam isto iz zgb-a

  10. #60
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Bez obzira kako na kraju rodila, zelim sve najbolje tebi i tvojoj bebici.

  11. #61
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    i da nam se što prije oporaviš

  12. #62
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Točno znam kako se osjećaš i u potpunosti se slažem s tobom. Oko mene su svi šizili kada sam se za prvo odlučila za carski, govorili da nisam normalna itd. Medjutim, to je ono što sam ja htjela, to je moje tijelo i ja odlučujem. Jako sam puno čitala, informirala se na reznim forumima, pitala žene koje su rodile normalno vs carski (ali ne carski da te najprije izmuče sa trudovima 24 sata pa te režu nego dogovoreni) i sve, ali uistinu sve su se izjasnile da bi ponovno na elektivni carski pa čak i one koje i nisu imale tako težak vag porod. Pitala sam doktore što je manja trauma za ženino tijelo, što nosi manje dugoročnih posljedica i odgovorili su da je carski bolji. Moje dvije ginekologice rodile su na carski jer su tako one izabrale (po dvoje djece i jedna i druga visoko kotiraju u inozemnoj liječničkoj komori). Znam da će me sada neke žene ovdje popljuvati i možda stvoriti krivu sliku o meni, ali imala sam svoje razloge ( u koje neću ulaziti) i za njih se ne moram opravdavati jer je to moja želja i odluka. Istina je - nakon carskog sam bila avion nakon 3 dana. Ne mora mi nitko vjerovati, ali istina je, čak je i doktor ostao šokiran rekavši da još nije imao nijednu pacijetnicu koja je 24 sata nakon carskog hodala po bolnici, normalno se dizala iz kreveta, kuhala gostima kavu (imala sam svoj apartman), saginjala se, nosila bebu... Carski je bio u nedjelju u 8,a otpuštena sam bila u utorak u 1 poslijepodne (i malena je imala apgar 10/10). Kad sam došla kući, raspakirala sam svoju torbu, dobro se najela za ručak, oprala 2 mašine robe, sve stavila sušiti, popeglala što mi je još bilo ostalo prije odlaska u bolnicu, usisala kuću od 300 kvadrata i išla kuhati večeru i uz sve to se bavila i malenom. Pet dana nakon carskog sam se vozikala okolo, šetala i uživala u kavama sa curama. Moj dragi je bio pilot na avionu i kako nas je dovezao kući iz rodilišta, išao je pakirati kofere i otputovao na 10 dana. Nisam imala nikakve pomoći već sam bila prepuštena sama sebi sa bebom od 3 dana i carskim rezom i sve sam to prošla da nisam ni osjetila. Što se vag poroda tiče, NIKAD NIKAD više! Trebalo mi je duuuuugo dugo da se oporavim. Još 6 mj poslije nisam se dobro osjećala, a do pred malo sam osjećala poljedice. Iako sam imala epiduralnu, nisam osjetila niti jedan trud, ni malo boli, ali ono poslije je bilo pakleno. Ne možes sjesti, ići na WC, hodati...noćna mora. Moj dragi želi na treće dijete, ali sam ja rekla da ne dolazi u obzir osim ako mi neki doktor ne zagarantira, ono - milion posto, da ću se moći poroditi na carski, inače ništa od trećeg bebača. K2007, znam kako se osjećaš i nadam se da ćeš uspjeti u svojoj namjeri. Molim te javi mi kako teku stvari.

  13. #63
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ima jedna jako poučna i inspirativna knjiga koju je napisla žena ginekolog, prevedena je na hrv.:
    Christiane Northrup "Žensko tijelo, ženska mudrost".
    preporučam od srca!

  14. #64

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    625

    Početno

    Pitala sam doktore što je manja trauma za ženino tijelo, što nosi manje dugoročnih posljedica i odgovorili su da je carski bolji.
    manja trauma za ženino tijelo? :shock:
    mislim, to je rezanje trbuha, maternice.. razmislite što to znači na energetskom nivou..
    kako žalosno da liječnici daju takve dezinformacije, a još je žalosnije što i vjeruju u to..

  15. #65
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj macek prvotno napisa
    .. razmislite što to znači na energetskom nivou..
    kako žalosno da liječnici daju takve dezinformacije, a još je žalosnije što i vjeruju u to..
    Mislim da liječnici ne znaju da postoji energetski nivo.Jer ako bi mislili da postoji cijela teorija o medicini pada u vodu.
    Ali mislim da smo odlutali sa teme...

  16. #66
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Kad sam došla kući, raspakirala sam svoju torbu, dobro se najela za ručak, oprala 2 mašine robe, sve stavila sušiti, popeglala što mi je još bilo ostalo prije odlaska u bolnicu, usisala kuću od 300 kvadrata i išla kuhati večeru i uz sve to se bavila i malenom
    jedno je sigurno, moji razlozi za elektivni cr nikad za nikad nisu sadrzavali zelju da 3. dana nakon operacije budem vrijedna ko stepfordska supruga.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    A ja sam nakon carskog došla doma nakon sedam dana ko zadnji invalid...dijete nisam mogla držati.
    Dan danas znam osjetiti rub ožiljka kako me zateže,šavove vaginalnog koji se dogodio dvije godine kasnije-ne.
    A da vidite fotografije pred rodilištem...nakon carskog su svi komentirali da izgledam ko da sam se "iz lijesa digla",a nakon drugog čist normalnog.
    Isprobala sam dakle jedno i drugo....nikad više na carski.(a imala sam težak vaginalni porod,da se razumijemo)

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    114

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    Isprobala sam dakle jedno i drugo....nikad više na carski.(a imala sam težak vaginalni porod,da se razumijemo)
    Sve žene koje sam srela u RL izjavile su isto. Sve carice s kojima sam ležala nakon oporavka, prvih 24 sata nakon operacije morale su ležati ako je bila spinalna anestezija, u sobi na odjelu za intenzivnu njegu. Nakon toga smo MORALE ustati, da se smanji rizik od stvaranja tromba. Bile smo prikopčane na infuziju, imale kateter u mokraćnom mjehuru, primile injekciju heparina, imale ranu koju su sestre prematale dvaput dnevno, neke su imale dren, bila je jedna komplikacija - ženi koja je ležala do mene ODŠILI su se unutarnji slojevi tkiva pa je jako krvarila i završila u sali ponovno... moje iskustvo s carskim je dobro (bio je medicinski indiciran), i oporavak je bio relativno brz, ali ne mogu zamisliti da je vaginalni porod veća trauma za organizam od carskog, osim u specifičnim slučajevima.

    Iz nekih postova ovdje dalo bi se pogrešno zaključiti da je carski uvijek bolja opcija i da ga doktori ne rade jer su zločesti valjda, ali to jednostavno nije tako.

  19. #69
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Citiraj macek prvotno napisa
    .. razmislite što to znači na energetskom nivou..
    kako žalosno da liječnici daju takve dezinformacije, a još je žalosnije što i vjeruju u to..
    Mislim da liječnici ne znaju da postoji energetski nivo.Jer ako bi mislili da postoji cijela teorija o medicini pada u vodu.
    Ali mislim da smo odlutali sa teme...
    ma pustimo energetski nivo - gledajmo samo fizicki nivo. rezanje nekoliko slojeva tkiva, misica, maternice, nasuprot eventualnom rezanju medjice, do kojega ni ne mora doci - pa zar se to uopce moze usporediti?? :shock:

  20. #70
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    glejte curke , ja sam skroz pukla :/
    ostala mi zabetonirana rečenica kako se žena ginekologica odlučila za elektivni carski, da sam sinoć sanjala kako pričam s nekom ginekologicom i pitam je a kako je ona rodila, na što mi odgovara pa naravno el. carski, na što sam njoj objašnjavala o snazi prirodnog poroda, i Postojni i Feldbachu ... :/
    sve mi se čini zalud, jer naše specijalizacije ginekologije proizvodi doktore koji smatraju da je žena nesposobna sama roditi

  21. #71
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ja znam dvije ginekologice u Čk koje su rodile carskim rezom. Ne znam točno, ali mogla bih se kladiti da su imale elektivni.

    No, kako će se one odlučiti za nešto drugo kad kroz cijelo školovanje uče samo o djelovanju lijekova, mogućim komplikacijama i intervencijama. Pitam se koliko studenata medicine i specijalizanta ginekologije vidi zaista prirodni porod.

  22. #72
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Htjela bih biti objektivna, ali nakon sto sam procitala tekstove o carskom, jednostavno ne razumijem kako se netko na to moze odluciti bez indikacija :? . Ne zelim osudjivati, i zbilja bi htjela razumjeti, jer mi se cini da je staviti svoje zelje ispred sigurnosti djeteta, bez obzira na razloge, nakraju ipak sebicno.

    Dok su neke žene voljne preuzeti rizik nad zdravljem svoga tijela, teško da će ikoja žena preuzeti rizik nad zdravljem ili životom svoga djeteta smo zbog udobnosti ili da bi izbjegla bolne trudove. Stoga je spominjanje rizika za dijete rođeno carskim rezom jako važno. Prilikom izvođenja samog kirurškog reza postoji čak 5 % šanse da se skalperom slučajno ozlijedi (zareže) i dijete. Pošto iz djetetovih pluća ne dolazi do potpunog istiskivanja plodne vode, kao što se to spontano događa prilikom vaginalnog poroda, mnoga djeca rođena carskim rezom imaju poremećaje rada dišnog sustava što je veliki «ubojica» novorođenčadi.
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...t2ID=&Show=910

  23. #73
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa
    Htjela bih biti objektivna, ali nakon sto sam procitala tekstove o carskom, jednostavno ne razumijem kako se netko na to moze odluciti bez indikacija :? . Ne zelim osudjivati, i zbilja bi htjela razumjeti, jer mi se cini da je staviti svoje zelje ispred sigurnosti djeteta, bez obzira na razloge, nakraju ipak sebicno.

    Dok su neke žene voljne preuzeti rizik nad zdravljem svoga tijela, teško da će ikoja žena preuzeti rizik nad zdravljem ili životom svoga djeteta smo zbog udobnosti ili da bi izbjegla bolne trudove. Stoga je spominjanje rizika za dijete rođeno carskim rezom jako važno. Prilikom izvođenja samog kirurškog reza postoji čak 5 % šanse da se skalperom slučajno ozlijedi (zareže) i dijete. Pošto iz djetetovih pluća ne dolazi do potpunog istiskivanja plodne vode, kao što se to spontano događa prilikom vaginalnog poroda, mnoga djeca rođena carskim rezom imaju poremećaje rada dišnog sustava što je veliki «ubojica» novorođenčadi.
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...t2ID=&Show=910
    pa onda budi objektivna, i ostavi prostora drukčijim razmišljanjima.

    članak za koji si navela link - nema blage veze s "tehnologijom" poroda. ali ima s prestravljivanjem.

    ajmo konkretno na NAŠU državu. ako sam dobro zapamtila podatke s naših stranica (nađeno preko googla)...

    u HRVATSKOJ godišnje ima cca 40.000 poroda (nekakav prosjek u zadnjih par godina). od toga se cca 5.000 dovrši carskim rezom.

    daj mi podatak ZA HRVATSKU:

    1. koliko od tih 5.000 majki je umrlo
    2. koliko od njih je imalo sve ove stravične posljedice
    3. koliko beba niže porođajne težine (od ukupno rođenih s nižom porođajnom težinom) je rođeno carskim rezom
    4. koliko od tih beba je umrlo
    5. koliko od tih beba je zarezano skalpelom
    itd...

    termin "mnoga djeca" ne znači baš ništa.

  24. #74
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa
    Htjela bih biti objektivna, ali nakon sto sam procitala tekstove o carskom, jednostavno ne razumijem kako se netko na to moze odluciti bez indikacija :? . Ne zelim osudjivati, i zbilja bi htjela razumjeti, jer mi se cini da je staviti svoje zelje ispred sigurnosti djeteta, bez obzira na razloge, nakraju ipak sebicno.
    Mislim da je stvar u slobodi izbora. Ako zena ima pravo birati da li ce uopce roditi, zasto ne bi imala pravo birati kako ce roditi?

  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Mene zanima zašto se žene odlučuju na unaprijed dogovoren carski rez ako nema medicinskih indikacija za njega? Ne osuđujem odluku,za mene ona osobno nema ni malo smisla,ali za nekog tko to unaprijed odluči sigurno ima.
    Što je dakle prevagnulo u odluci?Strah od boli?Strah od intervencija?
    Strah od nepoznatog?Strah da će se dijete više mučiti u vaginalnom porodu?Strah da će se nešo dogoditi dijetetu u vaginalnom porodu pa je bolje igrati na "sigurno"?Kozmetički razlozi(bolje biki rez nego rez od epizotomije)?

  26. #76
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Mislim da je stvar u slobodi izbora. Ako zena ima pravo birati da li ce uopce roditi, zasto ne bi imala pravo birati kako ce roditi?
    Razumijem pojam "slobode izbora" ,ali iza njega stoje drugi razlozi.

    Nitko ne osporava slobodu izbora ,ali koji se razlozi kriju iza izbora?

  27. #77
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Mislim da je stvar u slobodi izbora. Ako zena ima pravo birati da li ce uopce roditi, zasto ne bi imala pravo birati kako ce roditi?
    Razumijem pojam "slobode izbora" ,ali iza njega stoje drugi razlozi.

    Nitko ne osporava slobodu izbora ,ali koji se razlozi kriju iza izbora?
    Osobno ja ne znam, ali pretpostavljam da su individualni za svaku zenu. I to treba postovati, zar ne?

  28. #78
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Nitko ne osporava slobodu izbora ,ali koji se razlozi kriju iza izbora?
    Vidis, ja mislim da se sloboda izbora zene KAKO ce roditi stalno osporava. Sa svih strana. Bilo da odberes prirodni, neinterventni porod ili elektivni carski rez.

    Npr. ne moze se reci da se podrzava slobodu izbora, ako se podrzava carski rez samo kod medicinskih indikacija. Jer onda nisi priznao druge, individualne, osobne razloge. Gdje je onda tu sloboda izbora zene da donese odluku?

    Ovo je u zadnje vrijeme vec n-ti topic o carskom koji dovede do ove rasprave, a ja se uvijek "upecam". Over and out.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Mislim da je stvar u slobodi izbora. Ako zena ima pravo birati da li ce uopce roditi, zasto ne bi imala pravo birati kako ce roditi?
    Razumijem pojam "slobode izbora" ,ali iza njega stoje drugi razlozi.

    Nitko ne osporava slobodu izbora ,ali koji se razlozi kriju iza izbora?
    Ako poštujemo pravo na slobodu izbora onda automatski poštujemo i razloge koji su do tog izbora doveli(ne znači da se s njima i slažemo)-to mi je jedino logično.

    Čini mi se da se autorica topica definitivno odlučila na elektivni carski(na to su se nadovezala mišljenja o opravdanosti/neopravdanosti i rizicima;tu sam i sama sudjelovala svojim iskustvom) i da traži konkretan odgovor na pitanje kako ga u Hr sprovesti u djelo.

    Možda bi bilo korisnije da se javljaju one koje joj u njenom problemu stvarno mogu savjetom pomoći i da se to istovremeno ne pretvori u n-tu raspravu o carskom rezu na ovon forumu.

  30. #80
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Bravo Daedi! Točno si u bit pogodila ono što ja cijelo vrijeme hoću naglasiti, a to je sloboda izbora da žena rodi kako joj drago, a da ju okolina ne osuđuje ili nameće način. Ja se osobno divim ženama koje su više puta rodile vaginalno jer što se mene tiče - nikad više!

  31. #81

  32. #82

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    357

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ima jedna jako poučna i inspirativna knjiga koju je napisla žena ginekolog, prevedena je na hrv.:
    Christiane Northrup "Žensko tijelo, ženska mudrost".
    preporučam od srca!
    Ovo bi trebala procitati svaka zena bez obzira je li i hoce li radjati i bez obzira na godine. Ja se znam nasaliti i reci da je ovo biblija za zene. Prvi puta sam za nju cula prije trudnoce, ali sam ju tek u trudnoci procitala.

  33. #83
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj macek prvotno napisa
    Pitala sam doktore što je manja trauma za ženino tijelo, što nosi manje dugoročnih posljedica i odgovorili su da je carski bolji.
    manja trauma za ženino tijelo? :shock:
    mislim, to je rezanje trbuha, maternice.. razmislite što to znači na energetskom nivou..
    kako žalosno da liječnici daju takve dezinformacije, a još je žalosnije što i vjeruju u to..
    Da baš, a i jako se dobro zna da je za dijete puno bolje da "ipak", ako je naravno sve u redu, prođe kroz porođajni kanal a ne da ga izvade iz mamine buše onako, na prepad.

  34. #84
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    netko je tražio konkretne rezultate, pa evo:
    Od ukupnog broja 18.653 poroda, 17.828 poroda su bili planirani vaginalni porodi, dok se kod 825 poroda radilo o planiranom carskom rezu. Učestalost premještaja novorođene djece na neonatalnu intenzivnu skrb je iznosila 5.2% nakon planiranog vaginalnog poroda i 9.8% nakon planiranog carskog reza.
    Plućne komplikacije su dokumentirane u 0.8% novorođenih beba nakon planiranog vaginalnog poroda i 1.6% novorođenih beba nakon planiranog carskog reza. Nisu utvrđene statistički znakovite razlike glede niskih vrijednosti Apgar indeksa ili neuroloških simptoma.
    a nabasala tu:
    http://www.poliklinika-harni.hr/teme...14&godina=2007

  35. #85
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    netko je tražio konkretne rezultate, pa evo:
    Od ukupnog broja 18.653 poroda, 17.828 poroda su bili planirani vaginalni porodi, dok se kod 825 poroda radilo o planiranom carskom rezu. Učestalost premještaja novorođene djece na neonatalnu intenzivnu skrb je iznosila 5.2% nakon planiranog vaginalnog poroda i 9.8% nakon planiranog carskog reza.
    Plućne komplikacije su dokumentirane u 0.8% novorođenih beba nakon planiranog vaginalnog poroda i 1.6% novorođenih beba nakon planiranog carskog reza. Nisu utvrđene statistički znakovite razlike glede niskih vrijednosti Apgar indeksa ili neuroloških simptoma.
    a nabasala tu:
    http://www.poliklinika-harni.hr/teme...14&godina=2007
    Naravno da su % postporodjajnih problema veci kod djece rodjene carskim rezom, s obzirom da se carskim rezom zavrsavaju trudnoce kod kojih postoji medicinska indikacija, odnosno neki problemi kod mame ili bebe. Za ispravnu sliku trebalo bi napraviti detaljniju usporedbu.

  36. #86
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    radilo o planiranom carskom rezu..
    planirani, ne hitni carski

  37. #87
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    radilo o planiranom carskom rezu..
    planirani, ne hitni carski
    ?

    Upravo to sam i mislila. Na planirani carski rez.

  38. #88
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa u tekstu se spominje planirani carski a ne hitni kad porod zapne
    :?
    je li planirani i elektivni ista stvar?

  39. #89
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nismo se skuzile

    Htjela sam reci da su zdravstveni problemi kod beba rodjenih carskim rezom ocekivano veci, jer se cesto prepoznaju jos u trudnoci, pa se ide na carski.

  40. #90
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ima hitan carski i elektivan/planiran koji moze biti medicinski opravdan i medicinski neopravdan/ sa ili bez indikacija


    Pitala sam doktore što je manja trauma za ženino tijelo, što nosi manje dugoročnih posljedica i odgovorili su da je carski bolji.
    :shock:
    ne mogu vjerovati da si dobila takav odgovor.

  41. #91
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Jooj, ljudi, teško je pratiti kolko se zahuktalo...

    Draga k2007, oprosti što sam se i ja ubacila, ne mogu ti pomoći informacijom, ali imam neodoljiv poriv reći svoje iskustvo.

    Majka sam dva para blizanaca.
    Prvi su rođeni vaginalno (ne prirodno, na žalost, ali priča o tome kako sam se uopće izborila da ih iznesem do 38+6tjedana spada negdje drugdje...). Tako sam i željela. Ništa ljepše od trenutka kad sam rodila mog Luku i kad me, onako novorođen, istog časa pogledao u oči...

    Druge sam rodila planiranim carskim (uz spinalni blok) - jer su bili položeni poprijeko. Za mene je to, slutiš već, bio neželjen ishod. Ali to nisam mogla birati. Bila sam sretna da su došli na svijet živi i zdravi. ALI - nisam imala osjećaj da sam rodila. Ne u potpunosti. Iako sam bila pri svijesti (koliko se to može reći za osobu nakljukanu svim mogućim kemikalijama) i vidjela moje anđele nakon poroda, pretužno mi je bilo da ih nisam mogla dotaknuti, zagrliti. Niti podojiti. Ni odmah po porodu. Niti 6 sati kasnije. A niti 24 sata kasnije (računaj na 24h u intenzivnoj, na infuziji, žedna a ne smiješ piti, gladna a bez jela...), kada sam ih konačno dobila u rooming-in, nije bilo lako podojiti ih - jer nisam mogla ustati. Ni okrenuti se. Ni dignuti bebu. A nema nikog da ti pomogne. Ne onako kako bi bilo zaista od pomoći - da ti doda djetešce, namjesti ga na prsa, bude uz tebe, ohrabri, posavjetuje, digne ga nakon podoja itd.

    Da su mi to bili prvi blizanci, sigurno ih ne bih dugo dojila. A dojim.

    Da ne duljim - važno je ZAŠTO želiš CS, ali to je tvoja stvar. Na forumu ne moraš reći. Onaj tko ima pravo znati je tvoje djetešce, a jednom će te i na glas to pitati. Jer se moram složiti s već napisanim da CS nije bezazlen zahvat kako ga prikazuju. To je složena operacija, kao takva rizična i za mamu i za bebu, a da ne govorimo o oporavku. Svaka čast ženama koje su nakon 3 dana hodale bez problema, ali pitajmo se koliko treba vremena maternici i mišićima da zarastu? I hoće li ti ta maternica ikad više trebati? I kada ćeš moći mirne duše podići veći teret, starije dijete (nemaš ga još, ali ako planiraš imati još jedno dijete, opet razlog za vaginalni porod!), kad ćeš moći fizički vježbati itd.

    I da se vratim na pitanje dojenja: nije istina da je dojenje jednako lako uspostaviti nakon carskog kao i nakon prirodnog ili vaginalnog. Ima divnih iskustava, hvala Bogu. Ali tijelu je prirodno roditi. I zato je bolje. Nazovite me konzervom ili kako vam drago. No u čemu je sloboda izbora, ako se svodi na izbor ZA mene, ali PROTIV drugoga - a pogotovo bebe? Da li je ista sloboda razlogom, bolje reći opravdanjem da žena puši u trudnoći? Ili da pije alkohol dok doji? Gdje je granica?...Otiđoh u filozofiju, sorry

    Dakle, moje iskustvo - vaginalni uvijek, carski samo ako moraš! Ja sam se duugo oporavljala (u odnosu na vag.), upala i u posporođajnu depresiju (pripisujem ju šoku odmah nakon operacije kad mi je pzuls pao na 39 i osjećala sam da umirem, a nikoga u prostoriji jer je uletila hitnoća pa svi u sali), imala manje mlijeka, trebala puno više pomoći sa strane i šta je najvažnije meni - nisam imala iskustvo poroda. A to je u mom životu i te kako iskustvo N.1!

    K2007, ništa te ne košta još se jednom preispitati- najveća je hrabrost pobijediti sebe - svoje strahove, svoju povijest, svoje nepokolebljivosti... Vjerujem da ćeš time djetetu biti izvrstan primjer, a to svi želimo.

    Oprosti još jednom na upadu, želim tebi i bebici svako dobro i budi hrabra - kako god rodila, trebat će ti!

  42. #92
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    I još:
    Puhice -divno sročeno!

    Moji drugi anđeli imaju stalno problema s laganim upalama dišnih puteva - možda ipak ima nešto u tome...

  43. #93
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Nekako si tesko zamisljam razloge zena za elektivnim carskim.

    Nekako mi je tesko shvatiti da je ruka kirurga sigurnija od bozje ruke za neke...

    Ne znam, zbilja ne znam...

    Tebe ne poznajem K...., o Majoli i nekim slavnima se pise po novinama pa je njihov izbor po meni logican slijed rada njihovih mozgova...mozda pomodni rekla bi...mozda "poslovni"...Osobno mislim da su te zene prevarene... a da toga nisu svjesne...mozda je to i ceh njihove privilegirane pozicije...poput dosadnih paparaca...Novinari danas jos uvijek ne negiraju negativno javno u novinama kad je u pitanju bio elektivni carski. To se samo spomene i eventualno je prizvuk BLAGO NJOJ...Dalo bi se zakljuciti da je to za privilegirane...izabrane...s puno novaca...

    Mislim da je vaginalac pa i neprirodan sto se tice mozga i tijela zene puno vrijedniji za svaku zenu od carskog reza. Carski kao nuzni ima drugu tezinu i ako nije navuceni carski, a ima i toga danas kako se zna zbog kirurske kartice i obaveznog broja recimo izvedenih carskih...zato kazem one nuzne...istinski nuzne...dobro je da ih imamo...kao alternativu.

    Ja svoju maternicu ne dam za vjezbanje nekom kirurgu za neke druge zene i djecu...niti dozvoljavam da me izmanipuliraju "dobrobitima" elektivnog carskog...

  44. #94
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    dok sam čekala na POROD (ne operaciju), srela sam dosta žena koje su TREBALE roditi carskim rezom - zbog komplikacija. naime, bila sam nekoliko dana na odjelu za čuvanje trudnoće.

    većina njih bila je isprestavljena pričama poroda carskim rezom (a kakve se i ovdje provlače), i nisam ih mogla smiriti. ridale su i kukale satima. doslovno.

    ja sam otišla dežurnoj doktorici, tražila ju da mi u detalje opiše postupak i moguće posljedice. pitala koji je najbolji način za oporavak, što se smije i što se ne smije.

    edukacija čuda radi. imala sam informacije, i odlučila sam da ja vladam situacijom, a ne obratno.

    samaritanka - ovo smatram isključivo tvojim osobnim doživljajem:

    "Mislim da je vaginalac pa i neprirodan sto se tice mozga i tijela zene puno vrijedniji za svaku zenu od carskog reza."

    i sigurno se ne odnosi na SVAKU ženu.

  45. #95
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Slažem se da je edukacija jako bitna za psihičku pripremu. Ja, recimo, nisam imala tu privilegiju kao ti da se nađe doktor koji bi mi odgovorio na pitanja. A imala sam ih puno. I pitala mnoge, koliko sam stigla u dva dana koliko sam znala da će biti carski. No imali su vremena samo uopćeno konstatirati da ću "se brzo oporaviti, da to ne utječe na dojenje" i slično. Cijenim trud da me usmjere pozitivno - ja sam u to ušla bez straha i predrasuda. Ali nisam znala što očekivati nakon poroda - gotovo ništa konkretno mi nisu natuknuli. I tu sam pala. To je moje iskustvo.
    Jer sve što sam unaprijed pročitala i što se vidi u filmovima radilo se o porodu. Jako malo se piše o tome što slijedi. Žao mi je da nisam stigla više surfati, vjerojatno bi me vaša iskustva bar malo pripremila...

  46. #96
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Uh otišlo dvaput - moderatorice, briši...

  47. #97
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    dupla duplica, ja sam rodila 1992. nisam imala pojma o internetu, rode nisu postojale. ali imala sam zdrav razum, želju da rodim živo i zdravo dijete uz najmanji mogući rizik - i nije bilo šansi da mi netko odbije informaciju. išla sam za njima po hodniku, kucala na vrata, zaustavljala...

    a kad sam rodila - vizita nije mogla van dok mi nisu rekli ono što sam pitala. ako su slučajno rekli da "sad žure, pa će navratiti kasnije" - zvrcala sam zvoncem sestrama - dok se onaj tko mi je obećao informaciju nije pojavio u sobi. i ja sam ju dobila.

    žene u mojoj sobi su šutjele (sve carice). meni su izvadili iglu za infuziju, kateter (nakon što se smjelo, naravno), prali me, namještali mi krevet, čak su mi i kavu kuhali. JA sam bila ta koja je pitala zašto DRUGIMA nisu to sve napravili - pa su im bar igle i katetere skinuli na moj zahtjev (ali njima dan kasnije).

    kad sam ih pitala zašto same nešto ne traže - ostale su :shock: ... a samo smo dvije bile prvorotke...

    sestre su nam po dolasku "izrecitirale" sve što smo trebale znati o postupcima i pravilima. ja sam zapamtila - i tražila. dakle, informaciju smo sve dobile.


    btw - "status" osobe koja dobiva informacije - nisam dobila na lijepe oči .

    kad sam došla u bolnicu, donesla sam i svoju dokumentaciju. tabelu trudnoće napravljenu unaprijed i unatrag, tabelu po danima u kojoj su dva puta dnevno upisivani temperatura i tlak, svaki lijek koji sam uzela (doza i dan), u kojem periodu (po danima) sam bila prehlađena ili imala probleme s povraćanjem, probavom, itd...

    na tabelama su bile označene kontrole (po vrsti i brojevima), a nalazi kontrola složeni po redu, sortirani u fasciklima.

    moja dokumentacija je obišla valjda sve doktore - i oni s kojima sam razgovarala - rekli su da je to pravi pristup trudnoći i da to još nisu vidjeli.

    a ja sam od njih tražila isto za sebe .

  48. #98
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    sorcire, to sto ti mislis da si vladala situacijom to ne opravdava elektivni carski o kojem sam ja pisala.

    Znas li sorcire sto je kirurska kartica?

  49. #99
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Sorciere, to ti je dobar pristup. Slično sam i ja radila pri prvom porodu, obzirom da sam 10 dana čekala na odjelu. Svi su brzo shvatili da je bolje da mi daju odgovore, bila sam dosadno asertivna, i hrabrila druge žene i pitala za njih. Ipak, unatoč informiranosti, ne možemo kontrolirati sve i to sam gorko iskusila, ali to spada negdje drugdje...

    Ovo što sam opisala gore ne znači da se ne mogu pobrinuti za sebe nego znači da je moje iskustvo carskog bilo takvo da sam se razočarala. I da sam sve unaprijed znala kako će ići, i dalje bi jednako bolilo. Pritom ne mislim na fizičku bol, nego duševnu zbog odvojenosti od djece i strašnog nerazumijevanja od strane većine osoblja - čast izuzecima.

  50. #100
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    dupla duplica, uistinu mi je zao sto si imala takvo iskustvo sa carskim, ali bitno da imas ta zdrava 4 andjela... Zanimljivo, dvaput blizanci 8) .
    No, ja znam jaaaaako puno zena koje su rodile na carski i svima je to bilo prekrasno iskustvo i niti jedna od nas nije imala dojam da 'nismo rodile'. Medju nama je bila jedna cura, Engleskinja (a one su pobornice sveg prirodnog), koja je svoju prvu kcer rodila vaginalno i rekla nikad vise te su njene druga i treca trudnoca zavrsile elektivnim carskim. Isto tako, moja starija, koja je rodjena elektivnim carskim nikad nije imala problema sa zdravljem (a rodjena je 2 i 1/2 tj prije termina), apgar joj je bio 10/10. Dok mladja, koja je rodjena na termin, vaginalno, stalno ima problema sa bronhitisima, prehladama... Mislim da je sve to individualno. Kao sto, recimo, moj brat (sad ima 23 god) u cijelom svom zivotu nije stavio komad voca ili povrca u usta, ni taknuo ih ne bi, pa nikad nije bolestan. Meni je carski bio prekrasno iskustvo, ja sam od poceka trudnoce jako puno citala za i protiv, pitala doktore, ostale zene i to je bio pravi izbor za mene. Mislim da svaka zena zna najbolje za sebe i svoje dijete.
    Bas ti duplice zavidim na toliko krasne djecice!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •