Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: plan poroda????

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    48

    Početno plan poroda????

    cure trebam pomoć, neznam gdje da nađem tekst o planu poroda.
    Neznam da li je to bilo na portalu ili smo o tome postale, stvarno neznam.
    Znam da je netko preveo tekst sa neke strane stranice (možda teddy nisam sigurna), ali molim vas da mi pomognete da si mogu to pročitati, unaprijed zahvalna.

  2. #2
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Sanja je prevela, nisam ja. Idem probati naći taj topic.

  3. #3
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Buduci da sam provela skoro dva cijela dana prevodeci planove, prekopirat cu ih ovdje, da se ne izgube (stari forum ionako od 1. 1. 2004. nece biti dostupan, a vjerujem da nas je vise kojima su planovi i te kako potrebni i aktualni).

    Dakle, prvi plan poroda:

    Link: http://www.babycenter.com/calculators/birthplan

    Plan poroda:

    Plan je u originalu interaktivni (sto znaci da mozete kliknuti na odredjena polja, obiljezavajuci na taj nacin svoje zelje, a zatim isprintati svoj osobni plan), a ovdje ce biti prevedene sve opcije, bez mogucnosti personaliziranja, no i to je odlican nacin da se upoznamo s onime sto je u "razvijenijim" zemljama zapravo normalnan izbor svake zene prilikom njezinog poroda.

    Autori plana predlazu da ga najprije procitate, dobro se informirate o tockama o kojima nemate dovoljno znanja, zatim isprintate svoj zeljeni plan, s njim posjetite svog lijecnika, te se s njim detaljno dogovorite oko svake tocke. Mozda cete, nakon razgovora s njim, i promijeniti misljenje u vezi nekih pitanja. U tom slucaju, sastavite novi plan.

    Takodjer je vazno da prije ispunjavanja ovog plana znate sto je u ustanovi u kojoj namjeravate roditi moguce, a sto nije. Raspitajte se prije nego sto ispunite ovaj plan.

    Konacni plan isprintajte u tri primjerka. Prvi dajte osobi koja ce voditi vas porod. Drugu dajte bolnici u kojoj ste odlucili roditi, kako bi taj plan mogao biti spremljen u vas karton. I, konacno, treci spakirajte u torbu koju namjeravate ponijeti u bolnicu na porod.

    Jos samo mala napomena: plan je zaista pisan za americke uvjete - u planu se nalaze imena lijekova, trava i drugog, koje se mogu naci samo u Americi. Takodjer nisam uspjela sve prevesti, pa bih bila zahvalna na pomoci i ispravcima od strane vas koje ste vec prosle kroz porod i poznajete terminologiju bolje od mene. Samo da kazem da sam se malo preracunala sto se tice tezine prijevoda. Sve je izgledalo dosta dobrocudno, a kad sam krenula, nisam vadila glavu iz enciklopedijskog rijecnika.

    Evo i plana poroda.

    OKOLIS:

    1. Zeljela bih roditi:
    * u radjaoni
    * kod kuce

    2. Zeljela bih da sljedeci ljudi prisustvuju mom porodu (oznacite sve koje zelite):
    * partner
    * prijatelj(i)
    * rodjak/rodjaci
    * doula (privatni ucitelj poroda - kod nas ionako ne postoji)
    * sestre ili braca

    3. Zeljela bih sa sobom donijeti glazbu.

    4. Zeljela bih prigusena svjetla.

    5. Tijekom poroda i izgona zelim nositi svoju vlastitu odjecu.

    6. Zeljeli bismo snimati ili fotografirati u radjaoni.

    7. Takodjer bih zeljela dodatne pogodnosti (video, glazbenu liniju, cvijece, itd.).

    PRIPREMA:

    8. O klistiru:
    * voljela bih ga dobiti odmah po primanju u bolnicu
    * preferiram NE DOBITI rutinski klistir.

    9. Voljela bih nositi kontaktne lece sve dok ne dobijem anesteziju.

    PRVO PORODJAJNO DOBA:

    10. Voljela bih ne odvajati se od svog partnera tijekom svih stupnjeva poroda i izgona.

    11. Voljela bih imati mogucnost odlaska kuci u slucaju da sam otvorena manje od 5 cm.

    12. Ako mi vodenjak pukne odmah na pocetku poroda, voljela bih pricekati sest do dvanaest sati prije induciranja poroda, ukoliko moje stanje i stanje moje bebe to budu dopustili.

    13. Ako prenesem, voljela bih izbjeci inducirani porod sve dok smo beba i ja u redu.

    14. Ako induciranje poroda ili pojacavanje trudova postane neizbjezno, zeljela bih pokusati sa sljedecim tehnikama (oznacite sve sto zelite):
    * pitocin (ime lijeka koji sadrzi hormon oksitocin)
    * ljustenje ili pucanje membrane
    * akupunkturu
    * ricinovo ulje
    * biljke (blue i black cohosh - sjevernoamericko bilje, blue cohosh je Caulophyllum thalictroides iz obitelji Leonticacae, a black cohosh je Cimicifuga racemosa iz obitelji Ranunculaceae - sorry, nisam uspjela naci hrvatski prijevod)
    * stimulaciju grudi/sisanje prsta
    * klistir
    * setnju
    * seksualni odnos

    15. Voljela bih ne biti podvrgnuta unutarnjim pregledima tijekom poroda, osim ako ne postoji medicinska potreba.

    16. Zeljela bih jesti i piti tijekom poroda.

    17. Zeljela bih uz vodu i kockice leda sprijeciti dehidraciju.

    18. Ako ce mi biti potrebna infuzija, zeljela bih koristiti heparin (polisaharin prisutan u vecini tjelesnih tkiva, a koristi se i prilikom lijecenja tromboze) ili solnu otopinu (tj. izotonicnu otopinu).

    19. Lijekovi protiv bolova zanimaju me samo ako:
    * ce mi biti pretesko nositi se s bolovima
    * ih sama zatrazim. Ne zelim da mi sredstva protiv bolova budu ponudjena.

    20. Zeljela bih se nositi s bolovima na sljedece nacine (oznacite sve sto zelite):
    * akupresurom
    * akupunkturom
    * masazom
    * hipnozom
    * opustanjem
    * tehnikama disanja/odvlacenja paznje
    * terapijom toplo-hladno
    * kupkom ili tusiranjem
    * ako se odlucim za kupku ili tusiranje, zelim da mi se partner pridruzi
    * lijekovima

    21. Ako koristim lijekove, zeljela bih da to budu:
    * lokalni analgetici ili lokalna anestezija
    * sedativi i sredstva za uspavljivanje
    * sredstva za smirenje
    * narkotici

    22. Zeljela bih biti slobodna hodati i kretati se po vlastitom izboru tijekom poroda.

    23. Zeljela bih da beba bude promatrana:
    * eksterno (izvana)
    * povremeno, uz doppler
    * povremeno, uz fetoskop (pitanje za one koje se razumiju bolje od mene - da li je ovo dobar prijevod? Naime, nisam ga nigdje uspjela naci.)

    24. Sve dok smo beba i ja u redu, zeljela bih biti oslobodjena vremenskih ogranicenja, a zelim i da mi trudovi ne budu umjetno pojacani.

    DRUGO PORODJAJNO DOBA:

    25. O epiziotomiji:
    * zeljela bih biti podvrgnuta epiziotomiji, ako u suprotnom riskiram da puknem
    * radije bih riskirala da puknem, nego bila podvrgnuta epiziotomiji
    * ukoliko ne dodje do hitne medicinske potrebe, ne bih zeljela da mi se epiziotomija ponudi

    26. Ako trebam epiziotomiju, voljela bih da to bude epiziotomija pritiskom (help, opet trebam pomoc onih koje bolje vladaju terminologijom).

    27. Zeljela bih pokusati roditi u sljedecim polozajima (oznacite sve sto zelite):
    * klasicni ili polulezeci polozaj
    * lezanje na boku
    * čučanje
    * "dlanovi i koljena"
    * uspravno stajanje
    * stogod mi se u tom trenutku ucini dobrim

    28. Zeljela bih imati na raspolaganju sljedecu opremu za porod (oznacite sve sto zelite):
    * krevet za porod
    * tronozac za porod
    * stolicu za porod
    * stolicu-loptu (stolicu napunjenu gumenom pjenom, koja se oblikuje u najudobniji polozaj za tijelo)
    * precku za cucanje
    * bazen ili kadu za porod

    29. Zeljela bih donijeti sa sobom sljedecu opremu:
    * tronozac za porod
    * stolicu za porod
    * bazen ili kadu za porod
    * nesto drugo

    30. Zeljela bih promatrati porod pomocu ogledala.

    31. Zeljela bih dotaknuti djetetovu glavu kad se pojavi na izlazu iz vaginalnog kanala.

    32. Ne zelim da na mom porodu budu prisutni specijalizanti ili studenti.

    33. Voljela bih tiskati instinktivno i da me se ne upucuje kada da tiskam.

    34. Sve dok smo beba i ja u redu, voljela bih biti oslobodjena vremenskih pritisaka za tiskanje.

    35. Ako asistirani porod postane medicinski potreban, zelim:
    * upotrebu klijesta
    * upotrebu vakuuma

    CARSKI REZ:

    36. Zeljela bih da moj partner bude prisutan tijekom cijele operacije.

    37. Zeljela bih biti pri svijesti.

    38. Zeljela bih da paravan bude spusten, kako bih vidjela dijete dok izlazi.

    39. Zeljela bih imati jednu ruku slobodnu, kako bih mogla dotaknuti glavu djeteta pri njegovom izlasku iz vaginalnog kanala.

    40. Zeljeli bismo snimiti na video ili fotografirati cijelu operaciju i izlazak djeteta.

    41. Zeljela bih imati kontakt s djetetom odmah po operaciji (ako je dijete zdravo).

    POSTPORODJAJNO DOBA:

    42. Moj partner bi htio uhvatiti dijete.

    43. Zeljela bih drzati dijete odmah po rodjenju.

    44. Moj partner bi htio sam posisati sluz iz bebinih usta neposredno nakon poroda.

    45. Zeljeli bismo da pupcana vrpca prestane pulsirati prije nego je odrezemo.

    46. Moj partner bi zelio prerezati pupcanu vrpcu.

    47. Zeljela bih poroditi placentu (posteljicu) bez pomoci.

    48. Ne bih zeljela primiti rutinsku dozu Pitocina (objasnjeno gore) po porodu.

    49. Zeljela bih odgoditi procedure za novorodjencad sve dok nedobijem mogucnosti zbliziti se s bebom.

    50. Zeljela bih da se sve procedure za novorodjencad odvijaju u mojoj prisutnosti.

    51. Ako ja necu moci biti kraj bebe tijekom procedura za novorodjencad, moj partner bi zelio ostati s bebom cijelo vrijeme.

    52. Zeljela bih:
    * dojiti svoje dijete
    * ako se odlucim za dojenje, zeljela bih ga podojiti odmah po porodu
    * hraniti ga nadomjestkom (formulom)

    53. Sljedeca sredstva za umirenje mogu biti ponudjena mojoj bebi (obiljezite sve sto zelite):
    * formula (nadomjestak za mlijeko)
    * secerna vodica
    * duda
    * ne bih zeljela da se ista nudi mojoj bebi ni u kojem trenutku

    54. Zeljela bih da se moje dijete hrani:
    * prema potrebi
    * prema rasporedu

    55. Sto se tice mog kontakta s bebom, zeljela bih:
    * dvadesetcetverosatni rooming-in sa svojom bebom
    * rooming-in samo kad sam budna
    * da mi se beba donese samo kad je treba nahraniti

    56. Ako je moja beba djecak, zelim:
    * da ga obrezete
    * da ga ne obrezete

    57. Zeljela bih boraviti u privatnoj sobi (sama u sobi, bez drugih rodilja).
    b) Zelim biti u sobi sa svojim partnerom.

    58. Zeljela bih da moj boravak u bolnici bude:
    * sto je moguce duzi
    * sto je moguce kraci

    59. Zeljela bih da moje starije dijete/moja starija djeca mogu posjetiti mene i bebu.

    OSOBNI PODACI:
    Ime i prezime:
    Partnerovo ime:
    Danasnji datum:
    Ime osobe koja ce biti prisutna na porodu (babice):
    Ime bolnicke ustanove:

    Ovo je moj prijevod uz sugestije koje je dala Ancica i na kojima joj najiskrenije zahvaljujem.


    Drugi plan poroda:

    Link: http://www.parentsplace.com/pregnancy/birthplan

    Plan poroda:

    I na gore navedenom linku postoji plan poroda, pa iako je slican, prevest cu i taj, cisto da imate dva za medjusobnu usporedbu.


    Dakle, u uvodnom tekstu pise da taj plan nije scenarij, niti pravni ugovor, nego mu je namjera biti alatom za ucenje o porodu i za usredotocenje na proces poroda. Koraci opisani dolje trebali bi nam pomoci da demistificiramo porod i iskustvo boravka u bolnici. Imajte na umu da je cilj ovog plana povecati suradnju i razumijevanje, a ne razlike i podjele, izmedju vas i vaseg medicinskog osoblja. Dok su vase zelje iznijete na ovom planu, medicinske potrebe i osobna iskustva mogu promijeniti ishod.

    Kad sastavite plan, podijelite ga sa svojim lijecnikom, kao sredstvo zapocinjanja rasprave. Mozda cete se htjeti vratiti na svoj plan, unijeti izmjene, napisati svoje vlastite pocetne izjave i isprintati konacnu verziju. Konacno, jednu cete kopiju trebati dati svome lijecniku, jednu osoblju koje ce pratiti vas porod, jednu cete dati svom partneru, a jednu cete ostaviti za radnosnicu (knjigu o djetetu, koja prati njegovo rodjenje i prve godine zivota).

    Zapamtite: zena koja radja prelijepa je, ranjiva i vrijedna postovanja. Zivot doslovce prolazi kroz vas, sto izaziva divljenje. Budite ponosni na sebe i na ulogu koju igrate u ovom cudesnom dogadjaju!


    OPCI PODACI:

    Ime plana poroda (npr. Plan poroda obitelji x.y.):
    Ime i prezime:
    Ime i prezime babice:
    Ime i prezime pedijatra:
    Ime i prezime asistenta pri porodu:
    Ime bolnice ili medicinskog centra:
    Okvirni datum poroda:

    PRIJE NEGO STO TRUDOVI POCNU:
    Tvrdnje s kojima se slazete oznacite plusem:

    1. Ocekujem i vjerujem da ce moj lijecnik u vezi svih pitanja koja utjecu na moj porod ili koja mogu dovesti do odstupanja od ovog plana porazgovarati sa mnom i s mojim partnerom i traziti nase misljenje.

    2. Ako smo beba i ja u redu, u slucaju da prenesem termin, zeljela bih pricekati sve dok ne dobijem prirodne trudove.

    3. Ako mi pukne vodenjak, a nema znakova infekcije, u idealnom bih slucaju zeljela cekati najmanje 24 sata prije induciranja poroda.

    4. Ako prenesem termin, a indukcija se mora provesti, prije indukcije bih zeljela probati sljedece tehnike (uz vodstvo babice ili mog lijecnika):
    * stimulaciju grudi
    * spolni odnos (u slucaju da vodenjak nije puknut)
    * ricinovo ulje
    * klistir
    * biljke (cohosh - opis vidi na prethodnom planu poroda)
    * kiropraktiku
    * akupunkturu

    PRVO PORODJAJNO DOBA: TRUDOVI

    PRVI STUPANJ, PRVA FAZA - LATENTNI POROD

    OPCA NAPOMENA:

    5. Nakon dolaska u bolnicu, za mene je od izuzetne vaznosti da ni u jednom trenutku ne budem odvojena od svog partnera.

    OKOLINA:

    6. Iako razumijem vaznost skolovanja i obrazovanja, ne znam kako cu se osjecati ako za vrijeme mog poroda uz mene budu setkali specijalizanti i studenti (stazisti). Stoga bih molila da postujete zelje koje cu izraziti u tom konkretnom trenutku.

    7. U idealnom slucaju, zelim neke stvari u svojoj okolini:
    * zamracena svjetla
    * tihi govor, bez povisenih glasova
    * glazbu, koju cu sama osigurati
    * nesto drugo (dopisite sami)

    OSOBNI STIL:

    8. Zeljela bih imati mogucnost nosenja svoje vlastite odjece.

    9. Zeljela bih imati mogucnost nosenja kontaktnih leca sve dok njihovo skidanje ne postane medicinski opravdano.

    10. Zeljela bih da moj partner ima mogucnost snimiti ili fotografirati porod i izgon.

    11. Zeljela bih da bolnicko osoblje bude svjesno da cu mozda imati svoj osobni stil poroda, koji ce ukljucivati hodanje, stenjanje ili gundjanje. Bila bih zahvalna da mi se da dovoljno osobnog prostora da budem komotna u njihovom provodjenju, bez osjecaja da me osoblje utisava ili pozuruje.

    O PRIPREMI:

    12. Nakon dolaska u bolnicu, zeljela bih izbjeci rutinski klistir.

    13. Ne bih se osjecala dobro da mi se obriju pubicne dlacice, osim ako za to ne postoji medicinski razlog. Ukoliko dodje do toga, zelim da mi se prije pristupanja brijanju objasni procedura.

    PRVI STUPANJ, DRUGA FAZA - AKTIVNI POROD - DOLAZAK DO DESETOG CENTIMETRA

    PRETRAGE:

    14. Zeljela bih da unutarnji vaginalni pregledi ostanu na minimumu.

    JELO I PICE:

    15. Shvacam da je preda mnom zaista tezak posao. Stoga:
    * zelim imati neogranicen pristup jelu i picu
    * ako bolnicka pravila zabranjuju hranu, inzistiram na dobivanju tekucina poput vode ili kockica leda (spomenuta su i neka pica koja se kod nas ne mogu nabaviti)

    PRIPREMA:

    16. Umjesto da mi se introvenozno odmah da drip, zeljela bih da se najprije razmisli o heparinu ili solnoj otopini (objasnjenje vidi u prethodnom planu poroda).

    VITALNI ZNAKOVI:

    17. Buduci da mi je pokretljivost vazna, zeljela bih povremeno provjeravanje uz upotrebu:
    * fetoskopa
    * dopplera
    * vanjskog elektronickog monitora

    18. Osjecam se dobro uz koristenje:
    * vanjskog elektronickog monitora
    * unutarnjeg elektronickog monitora

    SREDSTVA PROTIV BOLOVA:

    19. Moj partner i ja voljeli bismo imati nekoliko trenutaka nasamo kako bismo mogli porazgovarati o metodama protiv bolova, prije nego sto donesemo odluku.
    * u idealnom slucaju, zeljela bih porod bez lijekova. Ponudite mi ih samo ako cu vas to traziti
    * molim vas da mi ponudite lijekove ako vidite da se ne osjecam dobro
    * molim vas da mi date uvid u mogucnosti uzimanja lijekova sto ranije

    20. Zeljela bih mogucnost probati metode savladavanja bolova bez lijekova ili invazivnih metoda. Neki terapeuti smatraju da bi bilo korisno kada bih u njih ukljucila:
    * masazu
    * vodjeno opustanje
    * vodu (tus ili kadu)
    * ako se odlucim za tus ili kadu, voljela bih da mi se partner pridruzi
    * promjenu polozaja
    * terapiju toplo-hladno
    * akupresuru
    * akupunkturu

    21. Lijekovi protiv bolova za mene su vazni. Zelim da mi se omoguci sljedece:
    * epiduralna s kojom mogu hodati
    * klasicna epiduralna
    * introvenozni lijek - Stadol
    * introvenozni lijek - Nubain
    * introvenozni lijek - Demerol
    * nesto drugo

    22. U idealnom slucaju, zeljela bih imati slobodu da se krecem po svojoj volji - da setam, njisem se, koristim kupaonicu i krecem se onako kako ce mom tijelu u tom trenutku odgovarati.

    23. Zainteresirana sam za upotrebu neke opreme za porod. Ako je moguce, upotrijebila bih:
    * krevet za porod
    * tronozac za porod
    * stolicu za porod
    * stolicu napunjenu gumom, koja se oblikuje prema polozaju mog tijela
    * precku za cucanje
    * bazen/kadu za porod

    PRVI STUPANJ, TRECA FAZA - PRIJELAZ

    24. Shvacam da je prijelaz nepredvidiv. Moze mi se dogoditi da povratim, da mi pukne vodenjak, ako vec nije, ili da ispustim neke druge tjelesne tekucine. Bit cu zahvalna na svakoj pomoci da mi se umanji strah i nelagoda, kao i moj osjecaj ranjivosti.

    25. U ovom trenutku moje tijelo moze biti preosjetljivo. Ako osjetim da glas ili dodir mog partnera ili osobe iz pranje, kao i babice, budu preintenzivni, dat cu vam do znanja.

    DRUGI STUPANJ PORODA: TISKANJE I IZGON

    TISKANJE

    VODJENJE TISKANJA:

    26. Imam sljedece zelje koje se ticu vodjenja tiskanja:
    * ne zelim da mi se kaze kada da tiskam. Smatram da cu biti posve otvorena i da ce moje tijelo instinktivno uciniti najbolje.
    * zeljela bih vodjenje prema Lamazeu
    * zeljela bih vodjenje prema Bradleyju
    * nesto drugo.

    VREMENSKA OGRANICENJA:

    27. Sve dok je jasno da se srce mog djeteta dobro cuje i da dijete dobiva dovoljno kisika, voljela bih biti neogranicena u smislu vremena tiskanja. Za mene je vazno da svom tijelu dozvolim da se ponasa u svom najprirodnijem ritmu.

    POLOZAJI:

    28. Ako moj lijecnik ili babica smatraju da tiskanje ne pomaze, zeljela bih da me podsjete da ponekad promjena polozaja moze pomoci. Vjerojatno cu biti usredotocena na svoju psihu, pa bih zbog toga zeljela dobiti poticaj da promijenim svoj polozaj u neki od sljedecih:
    * cucanje
    * lezanje na boku
    * uspravno stajanje
    * dlanove i koljena na podu
    * klecanje s rukama na krevetu
    * poluoslanjanje na krevet, s koljenima kod prsa, s osobom koja ce mi pruziti podrsku, odnosno pritisak, sa straznje strane.
    * stogod mi se u tom trenutku ucini dobrim

    VAGINALNI POROD:

    29. U idealnom slucaju, zeljela bih izbjeci epiziotomiju. Sto se toga tice, zeljela bih da me moj lijecnik i babica podupru u sljedecem:
    * stavljanje toplih obloga na perineum
    * masazu perineuma sterilnim maslinovim uljem
    * ohrabrivanje u disanju koje prati tiskanje, kako bih se kretala u skladu sa snagom svoje maternice.

    30. Ako mi je potrebna epiziotomija, radije bih imala epiziotomiju pritiskom (bez anestezije).

    31. Voljela bih dobiti lokalnu anesteziju za sivanje.

    32. Ako ce potpomognut porod postati medicinski neophodan, zeljela bih sljedece:
    * uporabu klijesta
    * uporabu vakuuma

    33. Voljela bih dobiti mogucnost promatranja dolaska svog djeteta na svijet pomocu ogledala.

    34. Voljela bih dotaci glavu svog djeteta po izlasku iz vaginalnog kanala.

    35. Zeljela bih uloviti svoje dijete, ili bih zeljela da moj partner ulovi dijete, kako ono izlazi iz vaginalnog kanala.

    36. Voljela bih da nasi glasovi budu prvi koje ce nasa beba cuti.

    37. Zeljela bih da mi dijete bude polegnuto na trbuh cim se rodi.

    38. Ako ce biti potrebno grijanje, molim vas da dozvolite mojoj bebi da se ugrije na mom trbuhu, pokrivena dekom.

    AKO KOMPLIKACIJE DOVEDU DO CARSKOG REZA:

    39. Molim vas da ostavite komunikacijske kanale otvorenima. Ako ce biti moguce, pricekajte na moj izricit pristanak ili na pristanak mog partnera prije no sto pocenete s bilo kakvim procedurama.

    40. Vrlo mi je vazno da je moj partner sa mnom tijekom svih stadija poroda.

    41. U idealnom slucaju, zeljela bih ostati budna i svjesna, kao i izbjeci opcu anesteziju, ako je to moguce.

    42. Molim vas da me uputite u mogucnosti anestezije.

    43. Molim vas da rez preko mog trbuha i maternice bude nizak i dijagonalan.

    44. Buduci da sam vec imala carski rez, molila bih vas da, ako je moguce, rez bude na istom mjestu.

    45. Zeljela bih ili spusteni paravan ili uporabu ogledala, kako bih mogla promatrati dolazak svog djeteta na svijet.

    46. Molim vas da mi ostavite najmanje jednu ruku slobodnu, kako bih mogla dotaknuti dijete nakon sto se rodi.

    47. U idealnom slucaju, voljela bih mogucnost snimanja ili fotografiranja rodjenja svog djeteta.

    48. Pod pretpostavkom da je beba zdrava, voljela bih ju sto prije staviti na svoja prsa i podojiti.

    49. Voljela bih mogucnost vidjeti i (ili) fotografirati svoju posteljicu.

    50. Molim vas da mi infuziju i kateter uklonite sto prije po rodjenju djeteta.

    51. Molim vas da mi objasnite sve mogucnosti poslijeporodnog lijecenja, ako ce mi ono biti potrebno.

    52. Molim vas da mi date zasitnu hranu i pice sto je prije moguce.

    TRECI STUPANJ PORODA: POROD PLACENTE (POSTELJICE)

    53. U idealnom slucaju, voljela bih poroditi placentu bez pomoci - bez Pitocina (objasnjeno ranije), masaze maternice ili potezanja za pupcanu vrpcu. Ako je potreban neki zahvat, molim vas da mi ga objasnite.

    54. Pod pretpostavkom da cemo i beba i ja biti dobro nakon poroda, zeljela bih vidjeti svoju posteljicu. Znam da je posteljica mojoj bebi bila sustav koji joj je omogucavao zivot, opskrbljivao je svakodnevno potrebnim namirnicama i toplinom, te uklanjao njezin izmet. Ako je moguce, voljela bih da mi lijecnik ili babica pokaze stranu posteljice okrenutu prema majci i stranu okrenutu prema bebi.

    55. Voljela bih da moj partner ima mogucnost fotografirati posteljicu.

    56. Cula sam da neke obitelji uzmu posteljicu kuci i zakopaju je pod novoposadjeno drvo u svome vrtu. To je hranjivi izvor za tlo, a i sjecanje na rodjenje bebe. I ja bih zeljela tu mogucnost.

    TRENUTNA NJEGA NOVORODJENCETA

    USISAVANJE SADRZAJA IZ USTA I NOSA (naucila sam, he ):

    57. Ne zelim da moja beba bude podvrgnuta usisavanju, ako nema medicinske potrebe.

    58. U idealnom slucaju, zelim da moj partner ima mogucnost usisati sadrzaje iz usta i nosa bebe.

    NJEGA PUPKA:

    59. U mom idealnom svijetu, moja zdrava beba ce mi biti polozena na trbuh odmah po porodu. Ako to bude slucaj, on ili ona bit ce iznad posteljice i stoga bih zeljela pricekati da pupcana vrpca prestane pulsirati, prije nego bude prerezana.

    60. Zeljela bih prerezati ili zelim da moj partner ima mogucnost prerezati bebinu pupcanu vrpcu.

    61. Zeljela bih sacuvati malo bebine krvi iz pupcane vrpce, kao sigurnost za neke eventualne buduce medicinske zahvate. U tom sam smislu s bolnicom dogovorila cuvanje te krvi.

    DAVANJE KAPI ZA OCI:

    62. Shvacam da je davanje antibiotijskih kapi za oci novorodjenim bebama rutinski postupak te da stiti oci novorodjenceta od gonoreje i klamidije, kao i od nekih drugih, uobicajenijih bakterijskih infekcija.
    * Voljela bih da moje dijete uopce ne bude podvrgnuto tom postupku
    * Voljela bih da taj postupak bude ucinjen sto prije po porodu
    * Voljela bih obaviti taj postupak, ali u idealnom slucaju najprije bih zeljela imati dovoljno vremena za povezivanje sa svojom bebom.

    DAVANJE VITAMINA K:

    63. Shvacam da je (u Sjedinjenim Drzavama) davanje jednokratne injekcije vitamina K novorodjenim bebama rutinski postupak.
    * Voljela bih da date vitamin K mojoj bebi
    * U idealnom slucaju, voljela bih da vitamin K bude dan u oralnom obliku, a ne injekcijom u misic
    * Vise bih voljela da moja beba uopce ne prodje kroz taj postupak

    DRUGE PROCEDURE ZA NOVORODJENCAD:

    64. U idealnom slucaju, i kod vaginalnog poroda i kod poroda carskim rezom, voljela bih da se procedure odgode sve dok nemam mogucnost povezati se sa svojom bebom.

    65. Voljela bih da nam se sve dodatne procedure podrobno objasne.

    66. Voljela bih da ili moj partner ili ja budemo prisutni tijekom svih procedura za novorodjencad.

    67. Voljela bih odgoditi bilo kakvo cijepljenje za kasniji period.

    BEBINA PRVA KUPKA:

    68. Zeljela bih da moja beba bude njezno obrisana kako bi se uklonile tjelesne tekucine, a zatim umotana u jastuk. Molim vas da je ne kupate, kako biste omogucili da se njezin prirodni verniks nastavi opustati i stititi kozu.

    69. Smatramo vaznim da nasa beba bude oprana i okupana sto ranije, tj. cim bolnicko osoblje procijeni mogucim.

    OBREZIVANJE:

    70. Ako se rodi djecak:
    * molim vas da ga ne obrezujete
    * namjeravamo ga obrezati, ali ne na mjestu rodjenja
    * namjeravamo ga obrezati, ali zelimo da to u bolnici ili medicinskom centru ucini djetetov lijecnik
    * zeljela bih da se obrezivanje obavi na mjestu rodjenja, ali zeljela bih da ga obavi lijecnik po mom izboru

    71. Zeljeli bismo da ili ja ili moj partner budemo prisutni tijekom tog zahvata.

    72. Voljela bih da tijekom obrezivanja koristite anesteziju kao sredstvo protiv bolova.

    PITANJA ROOMING-INA I ODVAJANJA:

    73. Moje zeljeno smjestanje u bolnici je:
    * potpuni rooming in - bez odvajanja
    * odgodjeni rooming in - zeljela bih dobiti svoju bebu nakon sto se odmorim
    * djelomicni rooming in - zeljela bih da beba tijekom dana bude kod mene, a da nocu bude smjestena s drugim bebama
    * zeljela bih da o mojoj bebi iskljucivo bude vodjena briga u zajednickoj prostoriji s drugim bebama

    HRANJENJE BEBE:

    74. Molim vas da mojoj bebi ne nudite sljedece:
    * formulu (nadomjestak za mlijeko)
    * secernu vodicu
    * dude
    * umjetne bradavice

    75. Zeljeno hranjenje moje bebe je:
    * iskljucivo dojenje
    * iskljucivo formula (nadomjestak za mlijeko)
    * kombinacija dojenja i hranjenja iz bocice
    * zeljela bih dobiti dodatnu pomoc po ovom pitanju

    76. Zeljela bih podrsku strucnjaka za dojenje, kako bih imala pomoc u dojenju.

    POSJETE:

    77. Voljela bih da moja starija djeca posjete mene i bebu sto je moguce prije.

    AKO MOJA BEBA NECE BITI DOBRO:

    78. Voljela bih:
    * pratiti svoju bebu, ili da ju partner prati, ako ce biti prebacena u drugu bolnicu ili ustanovu
    * dojiti dijete ili koristiti svoje izdojeno mlijeko za hranjenje bebe
    * za sebe i svog partnera imati neograniceno pravo posjete
    * drzati, ljuljati i brinuti se za svoju bebu, ako je moguce
    * drugo (molimo, navedite)

    MOJA POSTPORODNA NJEGA:

    79. Zeljela bih da moj boravak u bolnici bude sto kraci.

    80. Voljela bih da moj boravak u bolnici bude nesto duzi.

    I za kraj... Mozete napisati svoju zavrsnu (ili pocetnu) misao, a ako vam nedostaje ideja, posluzite se predloskom:

    Shvacamo da porod moze biti nepredvidljiv. Dajemo vam ovaj plan poroda kako bismo ohrabrili razgovor te siguran i zadovoljavajuci porod. Zdravlje i dobrobit nase bebe od najvece nam je vaznosti. Veselimo se suradnji s vama i zahvalni smo na vasoj susretljivosti u pomoci da nasoj obitelji pomognete u postizanju nasih zajednickih ciljeva.


    Vazna napomena: najbolje je ne ispuniti cijeli plan, jer ce biti predug, nepregledan i mozda necete dobiti ono do cega vam je najvise stalo. Odaberite NEKOLIKO tocaka koje su vam vazne i koncentrirajte se na njih.

  4. #4
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Vidi Sanje što je vrijedna!

  5. #5
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    Sanja
    hoce bit taj plan na portalu il da si ga sad printam?
    ak imas informaciju...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    38

    Početno

    Sanja RULES :wink:

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    48

    Početno

    cure hvala vam puno

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    74

    Početno

    :? Ovaj plan poroda je super stvar ali mislim da je prilagođen je za rađanje u privatnim bolnicama gdje se plaćaju usluge osoblja oko smještaja i poroda. Tako da svaka rodilja može za svoj novac tražiti i posebne usluge i to sa punim pravom. Tako da ovaj plan poroda olakšava osoblju ispunjavanja želja rodilje. Naše bolnice i naše osoblje je od toga jako, jako daleko. Neznam kakvo je iskustvo rodilja koje su se pojavila sa bilo kakvim planom poroda u našim bolnicama. Ali , pretpostavljam da se osoblje na to vjerovatno samo zagonetno i kiselo nasmije i naravno mahne rukom u smislu " ma što ona jadna zna, trudna žena je neuravnotežena žena" . Što u svakom slučaju djeluje potcjenjivački.

    Mislim da osoblje u našim bolnicama najmanje poštivaju želja pacijenata-rodilja, već rutinski obavljaju svoj posao sa željom da se sve brzo završi i da ima prođe radno vrijeme. A kako će se pacijent - rodilja emotivno osjećati , to je manje važno. Čak vam i dijete otmu, jer je to rutinska stvar. Za vaše osjećaje nitko ne mari. A za vaš oporavak , još i manje.
    Ja ponekad kažem da su doktori = mesari. Neznam skoro gdje je razlika.

    Mrzim naše bolnice i osoblje u njima a trebam ih. UH kako je to teško.

  9. #9
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Marinela, razumijem kako se osjecas.
    Evo ti link: http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...t2ID=&Show=767 to je moja prica s poroda, mozda te razveseli

  10. #10
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Ines, nemam pojma - nemam nikakve veze s portalom, pitaj curke koje su zaduzene za to.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    74

    Početno

    Hvala Maja na optimističkoj priči. Žena je vrlo hrabra i odlučna. Svaka joj čast. Moje velike čestitke njoj i bebi a naravno i tati. Neznam za sebe dali bi se jako tako ponijela u to situaciji ali razmisliti ću, pa tko zna, možda i ja dođem sa planom poroda kada malo proučim cijelu stvar. Istina je jedno da porod vodi moje tijelo i moja beba. Evo mene moje tijelo jako iznenađuje u ovoj trudnoći. Tako se dobro drži tj. ni mučnine nisam imala, ni glavobolje , ne preveliki apetiti i zasada sve ide OK. Beba ima dovoljno plodne vode i šutira me s vremena na vrijeme. A tako sam se bojala trudnoće jer imam i godina a i lošu kičmu. A sada još uvijek radim puno radno vrijeme i neosjećam nikakve tegobe. Daj Bože, da tako bude do kraja pa i porod da prođe brzo, lagano i manje bolno.

    Lijep pozdrav.

  12. #12
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    To ti je Maja dala link na svoju priču .

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    74

    Početno Pitanje ?

    Neznam u koju rubriu bi stavila ovu pitanje, pa se stoga obračam u ovu
    "sobicu".

    Ja obavljam preglede u Poliklinici Eljuga. Zasada sam vrlo zadovoljna sa pristupom. Sada sam u 27 tjednu trudnoće. Vršila sam dosada jednom kompletan pregled krvi . A na svakom UZV se pomokrim, mjeri mi se tlak i težina te se vrši se vaginalni pregled. Obzirom da moje visoke godine i prvu trudnoću nisu me slali na dodatne preglede tipa - koronornih resica te amnicinteze. Trudnoća zasada prolazi bez poteškoća i ja se dobro osjećam , još radim puno radno vrijeme.
    Dodatno sam zdravstveno osigurana preko tvrtke osigurana na Addendu. Ta ugovorna polica omogućuje mi 9 besplatnih specijalističkih pregleda u koje spada i moji mjesečni ginekološki, zatim krvnu sliku itd. dosada nisam ništa prelgeda platila osim krvne grupe, zatim i biranje npr.sobe,prehrane itd. čak i za vrijeme boravka u bolnici kod trudnoće.
    Dali ću to sve koristiti zasada neznam, zgodnije mi je mislim biti u sobi sa 3-4 žene nego sama a nevolim se nešto izdvajati ako to nije potrebno. Naime u bolovima i muci u društvu je lakše.

    Stoga je moje pitanje : Dali neko od Vas ima iskustvo kakav je odnos osoblja u bolnici kada dođe sa pregleda privatnih poliklinika kao npr.ja , tj. dali si to gleda mrko i površno tj. dali to pomaže ili odmaže. Naime ja nemoram ako neću imati uputnicu od svoje doktorice iz doma zdravlja već to sve mogu obaviti sa uputnicom od Addende koja mi osigurava sve osim naravno nemože osigurati osobu koja će me poroditi. To moram "sama". Neznam, kako se gleda da pacijente ako dođu u bolnicu sa ovakvim "statusom"? Poliklinika Eljuga mi daje potrebne izvještaje sa svakog UZV i na njemu sve piše. To su obično mali memorandumi ovjereni žigom i potpisom doktorice koja vodi trudnoću u toj poliklinici.

    Voljela bi da mi opiše netko od Vas dali je imao i kakva je imao iskustva a i kakvo je Vaše mišljenje o tome?

    Unaprijed Vam puno hvala na odgovoru.

    Pozdrav, Marinela

  14. #14
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    evo-ja sam se u trudnoci kontrolirala kod privatnika i u bolnici nije bilo nikakvih problema.

  15. #15
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Kod nas isto tako.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    74

    Početno

    Hvala na odgovorima i drago mi je da je sve bez problema

  17. #17
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Arijana je na
    temi "Nova ginekologica" napisala post koji prebacujem ovamo:

    "Arijana



    Pridružen/a: 09. 12. 2003. (16:29:06)
    Postovi: 59
    Uporno svi pričaju o izbjegavanju klizme, brijanja, epiziotomije itd.

    Ono što meni najviše nije jasno je zašto izbjeći klizmu. Moja mama je moju sestru rađala bez klistira i kad je trebala tiskati izašla joj je glavica i za dobrodošlicu ostala pos*ana. To me je zgrozilo. Znam da je kao prirodno da se crijeva samostalno isprazne tjekom poroda, ali eto nije to uvijek slučaj, pa jadna beba, koju kasnije pazimo od svih raznoraznih bakterijica, odma na početku bude zasuta našim, kako da kažem, izmetom. Grozno

    A što se tiče brijanja ja sam za, ali bolje je napraviti depilaciju (depilacijskom kremom uz pomoć partnera) nego se brijati. Kod brijanja se javlja svrbež, peckanje i bockanje koji dan poslije što u kombinaciji s eventualnom epiziotomijom nije baš sretan izbor.

    A što se tiče epiziotomije, voljela bih čuti iskustva mama koje su je odbile, a popucale same, da li je to strašnije nego epiziotomija i kako je rana zarastala? Ja je se osobno grozim, ali me isto strah da ne popucam pretjerano. "

  18. #18
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Možda možeš pogledati tekst naše peticije na
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...st2ID=&Show=47

    i komentare Međunarodne federacije ginekologa i obstetričara (FIGO) na peticiju na
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...st2ID=&Show=48

    Na FIGO nas je uputilo i Hrvatsko društvo za perinatalnu medicinu koje je autoritet hrvatskim ginekolozima i pedijatrima u području ginekologije i porodništva.

    Ako je porod normalan, ako se ženi dozvoli da se kreće za vrijeme trudova, ako se žena ne suzdržava od obavljanja velike nužde, zbog svega što se u porođaju događa će žena sama imati nagon za obavljanjem velike nužde i očistit će se na prirodan način. Osim toga se vaginalnim pregledom može ustanoviti da li su joj crijeva puna pa se samo u tim slučajevima može dati klistir, nema potreba da on bude rutinski. Osim toga, i nakon klistira se može dogoditi da tijekom izgona izađe i izmet iz crijeva, a tada je takav izmet teže očistiti jer stolica nije formirana.

    Prema istraživanjima, postotak infekcija majke i djeteta ne mijenja se u ovisnosti o tome da li je žena dobila klistir ili ne, niti se ubrzava porod, o čemu piše u mišljenju o peticiji i prof. di Renzo - "Enemas and pubic shaving have been abandoned as a routine by most hospitals in Italy. The reason of their application in women has been proved to be factitious."

    Dobiti klistir i morati trčati na WC kad imaš trudove i boli te, mnogim ženama nije baš neki doživljaj, da ne pričam o tome kako u nekim našim rodilištima nemaš ni dasku na WC-u ili moraš čekati da dođeš na red.

    Što se brijanja tiče, osim što je mnogim ženama ponižavajuće, u nekim rodilištima se ne brije s jednokratnim britvicama, nego s dobrom starom starinskom britvom, događa te da te sestra poreže za vrijeme brijanja, a opet je sve nepotrebno, opet prema medicinskim istraživanjima.

    Epiziotomija također ne bi smjela biti rutinska (preporuka je da se teži prema 10%), ako babica zna uputiti ženu kako kontrolirano tiskati i ako položaj žene u izgonu nije ležeći, puknuća obično nema ili je minimalno. Puknuti se može i ako ti rade epiziotomiju i u tom slučaju su poknuća češće trećeg stupnja nego ako se epiziotomija ne radi, pogotovo kod reza koji ne ide postrance nego ravno natrag (kod nas se radi ovaj postranični).

  19. #19
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ako znaš engleski, možeš na bilo kojoj tražilici (npr. www.yahoo.com) upisati evidence based medicine i enema ili pubic shaving ili episiotomy pa ćeš naći medicinska istraživanja na tu temu.

  20. #20
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno Odgovor Arijani - klizma i epiziotomija

    htjela bih iznijeti svoj stav sto se tice klizme, brijanja i epiziotomije. dakle, ovo je sa cisto intuitivne i zdravo-logicke strane, ne strucne.

    zasto klizma ne? gledaj ovako. izmet je, jeli, uglavnom kompaktan. priroda se, kao sto smo vec puno puta rekli, uglavnom sama pobrine da se trudnica ocisti prije poroda. ukoliko koji 'komadic' ostane, ako izleti van, boze moj, pokupi se u gazu i baci u smece.. s druge strane, ako ti rade klizmu, cijela stvar postane mekana i nekompaktna.. osim sto vjerujem da biti na wc-u (ili jos gore, cekati u redu pred wc-om!) nije najugodnija stvar dok imas trudove, cini mi se da se tako ne moze potpuno ocistiti analni otvor, jer moze stalno pomalo curkati voda pomijesana sa izmetom.. smatram da se na taj nacin upravo povecava mogucnost zaraze zbog nehigijene. a to nikome nije u interesu. ja osobno bih prihvatila klizmu, stovise inzistirala na njoj, jedino u slucaju da sam taj dan ili dan ranije bas puno jela, a nisam sve izbacila van i osjecam da mi smeta.

    pitanje brijanja i klizme je takodjer pitanje epiziotomije. oni ne bi bili potrebni ako nece biti rezanja, zar ne? zelim reci da vecina problema ove prirode dolazi iz nedostataka lezeceg polozaja rodilje. ako lezis, povecava se pritisak na debelo crijevo i na medjicu, ucestalost epiziotomija i pucanja, a jedna stvar za sobom povlaci drugu.

    sto se tice epiziotomije, opet cisto osobno stajaliste: mislim da rana brze i lakse zaraste kod prirodnog pucanja nego kod cistog reza. zasto? jer kad tkivo puca, logicno je da ce popucati najslabiji dijelovi, i rana nije ravna. kad zenu rezu, rez je ravan i prereze vise slojeva tkiva, od koze do misica. cini mi se da kod pucanja popuca koza, ali ne i npr. misici. zato sam veliki protivnik epiziotomije i mislim da cu u takvoj situaciji odbiti rezanje, pod cijenu da popucam. opet, nekako, vjerujem svom tijelu i mislim da ce to ono bolje obaviti nego skare.[/b]

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •