Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: AD kod bebe - prehrana mame dojilje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno AD kod bebe - prehrana mame dojilje

    Nisam sigurna da li sam na dobroj temi otvorila, ako ne, molim da me premjeste. Naime, Jakov ima AD, isključivo je dojen. Na razne strane sam čula i čitala da moram paziti što jedem, a s druge da to nema veze. Ja uglavnom pazim šta jedem, ali me zanima da li to znači da ama baš nikad ne smijem niti komadić čokolade pojesti, zalogaj torte s orasima, šniticu naranče i sl.? Jesu li to baš tako jaki alergeni da će i jedan moj zalogaj njemu naškoditi? Nemam snage još za testiranje i isprobavanje, jer mu taj osip nikako ne prolazi skroz, već mjesecima. Molim savjetnice za dojenje, da me prosvijetle...

  2. #2
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Čula sam da mame dojilice mogu jesti sve. E, sad, sve je to lijepo dok se ne pojavi neki problem tipa tvog. Možda uopće nije stvar u tvojoj prehrani, ali možda i je. Moje iskustvo je ovakvo: jela sam sve i nije bilo problema, ali se mi trudimo biti bezpelenaši pa sam primijetila da diuretici tipa čokolada i kava imaju utjecaja na njegovo pišanje. Po tome zaključujem da se u naše mlijeko izlučuje sve i svašta, tj nema 'filtra' kako sam ja voljela misliti... Nedavno sam krenula sa prehranom prema makrobiotičkim načelima i vidim da se njegova eliminacija nekako ustalila. Jučer sam neplanirano popila kavu i odmah se njegovo piškenje poremetilo. Moje iskustvo sa makrobiotikom je fenomenalno! A da probaš? :?

  3. #3
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Kod nas se AD smirio nakon što sam iz prehrane izbacila mlijeko i mliječne proizvode, kivi i citruse. Sve sam to polako vraćala u prehranu nakon što sam počela s njenom dohranom. Danas normalno jedem sve i još uvijek dojim. Dakle, trebaš jako paziti u razdoblju dok isključivo dojiš.

  4. #4
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Hermina, nazalost nitko nezna koja ce namirnica zasmetati tvom djetetu, pa tako ti ne mozemo ni reci na sto i koliko trebas paziti.

    Moguce je da tvom djetetu smeta samo jedna namirnica, a moguce je da mu smeta puno toga. Nazalost to se moze saznati samo sistemom eliminacije

    Najcesce klinci reagiraju na mlijecne proizvode - i u najmanjim tragovima. Jesi probala potpuno izbaciti mlijeko i mlijecne proizvode iz svoje prehrane? (ovo znaci do te mjere ne jesti mlijeko da ni petit beure kekse ne jedes jer imaju mlijeka u prahu u sebi)

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Anchie76, nisam probala do te mjere, a bojim se da niti ne mogu, zbog svog zdravlja. Naime, imam 8 kg manje nego prije trudnoće, i bojim se da bi mi to moglo ozbiljno naštetiti, tj. ne znam šta da uopće onda jedem.

  6. #6
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ovdje se dosta o tome pricalo

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=19414

    Majka, dok doji, treba izbjegavati u vlastitoj prehrani ono na što je dijete alergično ili na sto moze biti alergicno...
    a to moze tako da ako si do sad bila na strktnijoj dijete, uvodis polako jednu po jednu namirnicu u svoju prehranu i gledas stanje djeteta....



    Neke namirnice češće urokuju alergiju te se njihovo uvođenje odgađa, primjerice jaja. Određene namirnice pojačavanju svrbež, kao što su čokolada, jagode i rajčica, te ih je dobro izbjegavati. U slučaju da liječnik utvrdi preosjetljivost djeteta na određenu namirnicu, uputit će vas u način primjene dijete. Pojavi li se preosjetljivost na mlijeko, morat će se primjeniti neko od zamjenskih preparata. U svakom slučaju, obratite pozornost na eventualne reakcije na neke namirnice, primjerice crvenilo oko usta, te na pojavu probavnih smetnji kao što su grčevi, povraćanje ili proljev.


    ALERGIJSKI POTENCIJAL NAMIRNICE


    Rizične namirnice
    rijetko alergeni

    riža, krumpir, mrkva, repa, grašak, pastrnjak,
    kelj,kupus, prokulice, cvjetača,
    jabuka, kruška, banana,
    zob, pšenica, soja,
    piletina, puretina, teletina, junetina,
    rajčica, citrično voće,



    često alergeni
    med,
    kravlje mlijeko, kozje mlijeko,
    mliječni proizvodi,
    jaja, jagode, školjke, kivi, kiki-riki

  7. #7
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Hermina, izbacivanjem mlijeka zaista ne vidim kako bi mogla nastetiti svome zdravlju. Pa to ne znaci da trebas prestati jesti, samo da trebas poceti jesti kreativnije i drugacije.

    Dosta mama je to na forumu proslo, i sve su se navikle s vremenom. Sve je to samo stvar navike i nista drugo

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Ma, samo mlijeko ja niti ne pijem. Ali, jogurt, sirevi kojekakvi, pa kapuccino, pa da stvarno ne mogu pojesti ništa u čemu ima imalo mlijeka, čak niti u prahu?

  9. #9
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja nisam jela ništa mliječno 4mj (kolike)
    prilagodiš se
    za kapučino, makijato i ostale uzmeš rižino mlijeko (možeš ga i sama napraviti), dođe na isto
    također može i u kolače i ostalo..
    za lazanje možeš i bašamel napraviti na njemu
    (kravlje mlijeko nema neki izražen okus, onako neutralan, ali daje određenu gustoću u odnosu na vodu, pa da je rižino dođe na isto)

  10. #10
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj hermina prvotno napisa
    Ma, samo mlijeko ja niti ne pijem. Ali, jogurt, sirevi kojekakvi, pa kapuccino, pa da stvarno ne mogu pojesti ništa u čemu ima imalo mlijeka, čak niti u prahu?
    Ako zaista zelis saznati da li je problem u alergiji na kravlje mlijeko, nema drugog nacina Bitno je sve izbaciti na minimum 3 tjedna, tek onda se vide rezultati (jer se proteini kravljeg mlijeka dugo zadrzavaju u tijelu)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Ma, vadili smo mu krv na ukupni IgE, ujedno posebno na brašno i mlijeko, pa se nadam da će se tamo vidjeti, da ne moram sama isprobati. Samo oni s... na Klaićevoj nisu poslali nalaze već 3 tjedna ! Ovo je dobro znati za zamjenu za mlijeko - rižino, nisam to znala, hvala MGrubi!

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nema na čemu

  13. #13
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Hermina, ima puno recepata u kojima nema mlijeka, a niti zbog kalorija se ne trebaš brinuti. Riža i mnoge žitarice su dosta kalorične. Ako želiš, pošaljem ti na pp recepte za par finih kašica bez mlijeka koje možeš jesti za doručak, a kalorične su.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Može, Anchi.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Citiraj hermina prvotno napisa
    Ma, vadili smo mu krv na ukupni IgE, ujedno posebno na brašno i mlijeko, pa se nadam da će se tamo vidjeti, da ne moram sama isprobati. Samo oni s... na Klaićevoj nisu poslali nalaze već 3 tjedna ! Ovo je dobro znati za zamjenu za mlijeko - rižino, nisam to znala, hvala MGrubi!
    Iako je sojino punije bjelančevinama i gušće.

    ________________________________

    Ja sam vec nekoliko puta primjetila da kad krenem u pohod na slatkiše, on dobije gljivice na guzi!!!

  16. #16
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    Iako je sojino punije bjelančevinama i gušće.
    soja je izrazito jaki alergen, uz to, danas je teško znati da li je soja GM ili nije, a deklaracijama ja puno ne vjerujem... zato je kod djece sa sklonošću alergijama dobro izbjegavati soju, barem prvu godinu...
    bjelančevine se mogu nadoknaditi i drugim namirnicama, kao i gustoća...

  17. #17
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj hermina prvotno napisa
    Ma, vadili smo mu krv na ukupni IgE, ujedno posebno na brašno i mlijeko, pa se nadam da će se tamo vidjeti, da ne moram sama isprobati. Samo oni s... na Klaićevoj nisu poslali nalaze već 3 tjedna ! Ovo je dobro znati za zamjenu za mlijeko - rižino, nisam to znala, hvala MGrubi!

    Hermina, moj mali je bio alergican na mlijecne proizvode --> saznali to metodom eliminacije, jer su nam rekli da je kod iskljucivo dojenog djeteta nemoguce dobiti tocne rezultate alergoloskih testova. Pa nismo ni isprobavali.

    Ja sam bila na nemlijecnoj dijeti pa mozda vise od 6 mjeseci. Isto sam bila na tezini manjoj od predtrudnicke, pa sam nastavila uzimati prenatale, a mlijeko i mlijecne stvari mi nisu uopce nedostajale. Osim toga, bitnije mi je bilo zdravlje mojeg djeteta, nego moje mrsavljenje. Treba ti par dana da se ti, a i ostali oko tebe naviknu da ne konzumiras mlijecno i bit ce ti puno lakse. Al, ovo sto ti je anchie rekla, moras izdrzati barem 3 tjedna da vidis rezultate.

    A imas i to rizino mlijeko koje nadopunjuje nemogucnost uzimanja mlijecnih stvari kod mnogo cega. Proizvodi se i s dodatkom kalcija.
    Sto se sojinog mlijeka tice,m slazem se s magriz, nemoj ni isprobavati jer je alergen, a ako ti je maleni alergican na nesto, nije dobro davati mu niti proizvode ostalih alergena.

    Sretno!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Evo, stigli nalazi s Klaićeve, i na mlijeko i na brašno je 0, znači da nije alergičan, čak mu je i ukupni IgE oko 34, tako da je to OK. Kaže pedica do 60 je normalno. Znači da ipak smijem mliječno, hvala Bogu!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •