Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Loše strane nošenja u marami

  1. #1
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno Loše strane nošenja u marami

    Odlučila sam čitajući vas i sama nabaviti maramu. U knjizi "Što očekivati prve godine" od Eisenberg, sam našla uz sve prednosti i neke nedostake marame pa me zanimaju vaša iskustva. Dakle redom se navode:
    1. "pregrijavanje" - ovo mi se čini rješivo
    2. "premalo stimulacije - beba ima vidokrug usmjeren na mamino tijelo točnije grudi i lice, u kolicima ipak vidi više" kako ovo riješiti ?
    3. "previše spavanja" - ovo mi se čini kao ozbiljniji problem, što ako se previše naspava na mami a po noći ??? :/ :/
    4. "rizik ozljede" - što s glavicom koja klima naokolo ili nedajbože da ispadne iz marame ??

    možda neko ima i drugih primjedbi ili savjeta
    hvala unaprijed

  2. #2
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    1. ima tanjih i debljih marama, i različtih vezova / dakle, rješivo
    2. beba vidi puno više nego gledajući u svod kolica, ovo "premalo stimulacije" je starno, da prostiš, glupost. jer u marami vidi sve okolo, a ne samo mamino lice i grudi
    3. ne znam
    4. ispasti ne može sve i da dubiš na glavi (pogotovo u npr. križnom vezu) a ako namjestiš maramu tako da podupre glavicu s jedne strane a s druge strane je naslonjena na majčino tijelo, onda nema straha...


    ne pišem (još) iz svog iskustva, nego što pročitah i vidjeh

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    1. "pregrijavanje" - Naravno da je potrebno "uračunati" toplinu tijela roditelja plus slojeve marame kada se dijete oblači.
    2. "stimulacija" - kao sto je i Kailash rekla, beba je još više stimulirana u marami i to na više načina:
    - promatra usta koja govore, oblikuju riječi i povezuje uz zvuk, kaže dr. Sears da je to jedan od razloga zašto bi dijete moglo početi govoriti prije beba koje nisu imale takvu stimulaciju
    - promatra svijet sa visine odraslih dok istovremeno ima priliku učiti i percipirati reakcije roditelja - što je vrlo korisno jer automatski moze vidjeti sto je/nije opasno, čemu se mama/tata vesele, čega se boje... itd itd.... u kolicima te stimulacije nema, u kolicima je manje/vise too much nekontrolirane stimulacije, previse ljudi, previse svega iz preniske perspektive. Ne znam. Kolica su tu samo da olaksaju NAMA, ne vidim jedan dobar razlog za bebe. Samo, srecom, nisu posebno losa za djecu, pa ih zato i mi koristimo.

    3. previše spavanja? Činjenica je da kad je beba mala (do par mjeseci) i ima potrebu za čestim spavanjem (više nego što su mame inače svjesne, pa djecu ne stavljaju spavati, pa se čude što djeca kako kažu "kenjkaju") i u marami će lijepo, spontano zaspati kad će za tim imati potrebu.

    Nema te marame na svijetu u kojemu će zaspati beba kojoj se ne spava!

    Mi smo sa maramom uštedili hrpu suza i tih sitnih nezadovoljština.... baš zato što je spavao češće. A po noći je spavao isto, nevezano uz dan. Osim toga, umornije dijete (po danu) ne znači da će spavati bolje po noći, već baš suprotno.

    4. Iz slinga bi se vec moglo dogoditi da beba ispadne, ako nije dobro namjestena. Ali iz marame, ne tako lako. No, naravno da treba takvo upozorenje stajati isto kao sto se mora dijete u kolicima vezati da ne bi ispalo.

    MM zove.... puse svima.

  4. #4
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    AnitaAZ ti je sve lijepo napisala, ja ću samo dodati da malim bebicama neke vanjske stimulacije ne treba i može mu je samo biti previše.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    viskovo
    Postovi
    62

    Početno

    uvijek postoji i jedna i druga strana medalje,iz svo iskustva mogu reci da je sling izvrsna stvar i isto tako da sam s njim dobila gomilu slika i uputstva kako nositi bebeca ali i upozorenje da nije bas za nosenje zivlje djece,da se kod saginjanja treba drzati beba...uglavnom mi smo puno pokretniji od kad ga imamo i vise me ne brine kad maloj dosadi voznja u kolicima jer je u kosari spreman-sling.

  6. #6
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno Re: Loše strane nošenja u marami

    Citiraj Ana i mamino zlato prvotno napisa
    1. "pregrijavanje" - ovo mi se čini rješivo
    2. "premalo stimulacije - beba ima vidokrug usmjeren na mamino tijelo točnije grudi i lice, u kolicima ipak vidi više" kako ovo riješiti ?
    3. "previše spavanja" - ovo mi se čini kao ozbiljniji problem, što ako se previše naspava na mami a po noći ???
    4. "rizik ozljede" - što s glavicom koja klima naokolo ili nedajbože da ispadne iz marame ??
    1. nama se nije desilo ni usred ljeta. ako je baš tako vruće - tanka marama, mama pazi da se ne preznoji, beba samo u bodiju, izvadiš je ako misliš da joj je vruće. puno je veća prednost grijanje kad je hladno.
    2. netočno. andrej je bio izrazito budna i znatiželjna beba i najsretniji je bio u marami - sudjelovao je u svemu što sam radila, sve sam mu objašnjavala, razgovarala s njim, pratio je moj razgovor i interakciju s drugima. kad bi se umorio, jednostavno bi zaspao. beba se u marami lakše socijalizira jer "sudjeluje" u aktivnostima odraslih.
    3. da odvališ . beba ne može spavati ako nije pospana, ali u marami može dobiti potrebnu količinu sna jer je mirna kad je uz mamu. u dobi od cca 2 mjeseca andrej je van marame spavao deset minuta dnevno - nervozu ne moram opisivati. u marami je spavao po dva sata i navečer bi zaspao bez problema jer nije bio premoren.
    4. maloj bebi glavica se fiksira tako da ne klimata. ispasti ne može ako mama ne radi stoj na rukama. naravno da maramu treba koristiti na pravilan način, baš kao i autosjedalicu, kolica, prematalicu etc. ali nije to tako komplicirano kako izgleda prije nego je počneš koristiti.

  7. #7
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    sve sto su cure napisale stoji. bebe se nose u maramama od pamtivijeka, a prije toga u rukama. znaci najprirodnija stanja na svijetu, za bebu, su 1) ruke, 2) marama. ja npr na kolica vise ni ne racunam jer mali podivlja u njima, a u marami je najsretnija beba na svijetu. i najsigurnija

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    ad 1. eventualno mami može biti nezgodno ako je vani baš opako vruće, ja oblačim sloj manje nego što bi inače (ali meni je i inače uvijek vruće)
    ad 2. može biti za veće dijete i jako duge šetnje, isto nije neki problem u praksi
    ad 3 i 4 - sve već rečeno

  9. #9
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Nema te marame na svijetu u kojemu će zaspati beba kojoj se ne spava!
    P o t p i s u j e m!!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja volim maramu i volim nosenje djece u marami.
    Ali, bez obzira kakvo je vani vrijeme i kako ja obucem sebe ili dijete, uvijek se preznojavam. I nemam pojma kako da tome doskocim. Proslo ljeto sam morala jednostavno odustati od nosenja i nosila sam dijete u rukama. Jer niti je meni niti njoj bilo ugodno.

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    464

    Početno

    Slažem se sa svim što je napisano, samo da dodam da se pod "rizikom od ozljede" vjerojatno misli na opsanost da mama padne. Često mislim o tome, ali me to samo potakne na veći oprez - držanje za rukohvate i sl.
    Po meni je jedini nedostatak marame veliko opterećenje za leđa koja moraju na neki način "platiti" (pa i kod najsavršenijih vezova).

  12. #12
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    1. meni je znojenje u marami bas smetalo, uvijek sam se bojala da se ne prehladi takav mokar, a i ja

    najugodnije mi je nosenje po zimi, jer znojenja nema

    2. maloj bebici ni ne treba previse stimulacije, cak se i nosenje da beba gleda prema van ne preporuca zbog previse stimlacije s kojom se beba ne moze nositi

    a kad ga pocinje zanimati vanjski svijet, opet je bolje da je u marami, nego da pasivno lezi u kolicima

    3. previse spavanja ? ovo me podsjeca na ono da zena ne moze biti premrsava
    beba koja dobro spava po danu, bolje ce spavati i po noci.

    4. glavica maloj bebi koja jos ne drzi samostalno glavicu OBAVEZNO mora biti dobro pricvrscena, znaci birati vezove koji drze glavicu cvrsto na mjestu

    za ispadanje isto tako, malo vjerojatno kod marame, makar je sling malo nesigurniji po tom pitanju, bar je meni malo teze namjestit da dijete ne klizi

  13. #13
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pišem ovaj post kao netko tko nije koristio maramu, ali zbog toga žali ( ne da mi je bilo loše bez nje, ali je moglo biti u nekim stvarima bolje s njom) i kao štovatelj knjige u kojoj su nađene primjedbe iz prvog posta (i nastavka "What to expect the toddler years") jer mislim da je pisana dosta promišljeno i s velikim trudom.

    Vi svi koji ste pisali znate o marami iz prve ruke, ali ipak:
    - Većini beba ne treba previše stimulacije, ali ima i iznimaka. Moj stariji sin je bio nesretan već kao bebica od 15 dana ako mu se neprestano nije nešto novo događalo i nije podnosio nošenje prema tijelu, jedino prema van, da gleda svijet. Nije podnosio ni šetanje po kući, već je tražio pravu šetnju i nove prizore. Nije ni poslije podnosio nikakav oblik sputanosti pa za njega česta upotreba marame možda ne bi bila najbolji izbor. Možda bi se navikao, ali mi se čini da bi se to protivilo njegovoj prirodi.
    Mislim da u knjizi žele reći da se djeca u marami osijećaju lijepo i sigurno, ali da ne treba zaboraviti ni na ostale oblike zabave koji im trebaju.

    -Argument o previše spavanja nije tako smiješan. Ja zaspem čim me netko vozi u autu duže od pola sata, u vrijema kad ne bih bila pospana da se ne vozim. Mislim da se ovdje govori o sličnom efektu, i da do toga može doći ako se bebu nosi čitav dan. Ritmičke kretnje, toplina...naravno da to uspavljuje.
    U knjizi je na više mjesta naglašeno da danju dobro odmorena djeca (dakle s dovoljno dnevnog sna) bolje spavaju i po noći i nisu se ovdje vodili argumentom da djecu treba izmoriti da bi spavala po noći.

    Nadam se da shvaćate (budući da nisam na ovom podforumu) da ovaj post nikako nije protiv marama, već da želim reći da ni prema dobrim stvarima ne treba biti nekritičan.

  14. #14
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa
    Nema te marame na svijetu u kojemu će zaspati beba kojoj se ne spava!
    P o t p i s u j e m!!
    potpisujem sve cure a i ovo- ako joj se ne spava, nema sanse!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Vertex

  16. #16
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    4. dok je bio jako mali, stavljala sam mu zarolanu tetru pokraj glave, tako da ima oslonac. i u marami i u slingu.

  17. #17
    ivanaos avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    osijek-bilje
    Postovi
    414

    Početno

    Mene je isto brinulo to da li previše spava, naime uvijek zaspe u marami za par minuta pa sam se bojala da neće spavati po noči ali sam isto skužila da bolje spava ako je odmoran. Inače sve pohvale i maramu i slingu ali moja leđa

  18. #18
    Engls avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    549

    Početno

    Probaj zamisliti da nije bilo marame i slinga? Sada bi tražila dobrog kiropraktičara...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    108

    Početno

    meni je mali unazat par tjedana prihvatio sling i nikad, ali bas nikad nije zaspao u njemu...[/b]

  20. #20
    Ana i mamino zlato avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    937

    Početno

    hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •