Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 124

Tema: Auto sjedalica

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    snorki svedska je poznata po najstrozijim zakonima o sigurnosti pa zato ni nema za kupiti npr autosidalica koje nisu prosle njihovu kontrolu i zadovoljavaju uvjete. mislim da bas zato ni nisam vidila ta kolica koja prodaju autosidalice zajedno kao za voiznju diteta u njima pa sam zato i piutala koje su marke ta kolica tj autosidalica i koju oznaku imaju

  2. #52

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Ja licno nemam ta kolica, ali uopste mi nije jasno sta je lose u njima. To je samo postolje od kolica, na koji se montira autosjedalica i to ova do 9 kg.
    mene i supruga su prije desetak dana na ulazu u Metro i jedan trgovinski centar, zamolili da ostavimo kolica i da Editu stavimo u cosi, pa u njihova kolica. I to su naglasili da je to iz bezbjedonosnih razloga.

    S druge strane, jednako mi nije jasno ni nepreporucivanje hodalice. Isto, isprepadana savjetima, nisam je kupila za svoje dijete, ali ponekad pomislim da bi sada cijela moja Bosna trebala rahiticno hodati. A Boga mi, ne hodaju nista losije ni od Austrijanaca, Svedjana, Amerikanaca....

  3. #53
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    S druge strane, jednako mi nije jasno ni nepreporucivanje hodalice. Isto, isprepadana savjetima, nisam je kupila za svoje dijete, ali ponekad pomislim da bi sada cijela moja Bosna trebala rahiticno hodati. A Boga mi, ne hodaju nista losije ni od Austrijanaca, Svedjana, Amerikanaca....
    Nemoj tako - zašto onda ti stalno ispituješ za savjete u vezi sa Editinom prehranom - i tebe je tvoja mama (kao i mene moja), hranila juhicom u trećem mjesecu, piletinom u četvrtom, pola godine smo dočekale sa šniclom u zubima, a prvi rođendan sa sarmom i kolačima. I nije nam ništa, jel tako?! Ja nikada nisam bolesna! Ali svoje dijete sigurno neću tako hraniti.

    Već smo sto puta pisali da hodalica nije vezana isključivo uz poremećaje u hodanju, ne da mi se više o tome...

  4. #54
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    :? Sad više ni ja neznam..... Sidalica ili ne...... A opet si mislim... ako djetetu nešto ne paše, ono će naći način da to da do znanja, plačem ili negodovanjem. Moja, sad već tromjesečna zvrkica, ne želi ni čuti za šetnju u ležećem položaju! Toliko se rita u kolicima, gunđa, katapultira dudu van kolica, puše, stenje... Stavim je u tu sidalicu, milina. Samo se smješka, gleda okolo, pa zakunja, pa opet gleda, pa se smješka. Inače, šetnja nam traje 2, max. 3 sata. I tako svaki dan. Je li to previše za sjedalicu?? Uglavnom vjerujem svojim instinktima, ali opet s druge strane uvijek postoji onaj "što ako".... :/ Ufffff...

  5. #55

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Ja ispitujem zato sto me stvarno sve interesuje, i hocu da imam informacija iz vise ruku. Meni je ovaj forum zlata vrijedan (ne bih visila na njemu da nije), ali isto tako nije jedini izvor informacija. Mnoge informacije su mi kontradiktorne, sa nekim se slazem, sa nekim ne. I sta cu primjenjivati na svoje dijete ovisi samo o meni. S obzirom da sam sa Editom 24 sata dnevno, ipak najbolje znam sta joj odgovara. Mislim da je tako sa svim drugim mamama koje se informisu.
    Moje dijete nema hodalicu, niti ce je imati. Mislim da je nepotrebna, jer je Edita uglavnom na podu. da mi nije autosjedalice ne znam kako bi Editu uspavala. Ljuljam je po 10-15 minuta i tako zaspi.
    Pomenuta kolica za autosjedalicu nemamo, niti planiram kupiti, jer takodjer mislim da su nepotrebna i da su ustvari samo blago pre....... tzv. modernog doba. Ima jos hrpa stvari koje su nepotrebne, ali da ne duzim vise....
    A sto se tice dohrane, mene je mama pocela dohranjivati sa cetiri mjeseca. I nista mi ne fali. Isto nisam nikada bila bolesna. Sa Editom imam blagih problema oko dohrane, iako sam pazljivija sa hranom nego sto je bila moja mama.

  6. #56
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Točno kako si i rekla - kako ćeš postupati sa svojim djetetom, odlučit ćeš sama.
    I nema tog Foruma i informacije koji bi te mogli natjerati na suprotno.
    Meni se čini da ovdje nitko ni ne "izlazi van2 sa informacijom koja nije provjerena. Na tebi je da dalje vidiš hoćeš li je i kako iskoristiti.
    Svaka od nas je ovdje vjerojatno pronašla neke autoritete kojima će vjerovati. Ja neke informacije više ni ne provjeravam - uzimam ih zdravo za gotovo.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Fortuna, te autosjedalice su savim obicne i nisu posebne. Nego je postolje za kolica napravljeno tako da se umetne obicna autosjedalice. Kad kazem "obicna" mislim na ove svakodnevne marke. Znaci, postolje za kolica (bez korpe) je posebno, a ne autosjedalica. Valjda sam objasnila.
    Bas sam se neki dan u Ikei onako ispod oka zagledala u ta kolica. Imaju u Toysu da se kupe, ali ne uvijek.

  8. #58
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ova autosjedalica za novorodencad koja ima bazu za auto je npr. Gracov travel system mada se, barem u Hrvatskoj, baza mora kupiti zasebno (u S. Americi automatski dolazi s autosjedalicom). Ta autosjedalica se moze vezati u auto i s bazom i bez baze. S bazom je lakse jer je bazu opcenito lakse ucvrstiti i tako stoji dok god se koristi autosjedalica (i dok ne treba to sjediste za nesto drugo). Autosjedalica u bazu "uskoci" na vrlo jednostavnom principu i ne moras se muciti svaki put kad stavljas autosjedalicu u auto da je cvrsto namjestis. Ali ako ne smeta svaki put vezat autosjedalicu u auto ili se autosjedalica uopce ne vadi iz auta nego samo beba, onda baza nije potrebna.

    Peg Perego mislim da ima jedan noviji model koji dolazi samo sa bazom, znaci ne mozes autosjedalicu namjestit bez baze.

    Sto se tice dugog vremena provedenog u autosjedalici, jedino na sto sam ja naisla je da kod beba rodenih prije termina ne preporuca se provodenje vise od sat vremena u komadu u autosjedalici zbog mogucih problema kod disanja (nesto sa smanjenjem zasicenosti kisikom u krvi). Takoder postoji jedna studija koja pokazuje da bi do smanjenja zasicenosti kisikom moglo doci i kod beba koje su rodene oko termina ali ne pokazuje da to smanjenje moze dovesti do problema (kod beba rodenih na termin).

    Nazalost, nisam jos nista nasla o tome o cemu apricot prica (sto ne znaci da nema).

    Jos cu se probat raspitat o pitanju o koliko vremena se smije provesti u autosjedalici (tu pricam o novorodencetu) pa javim. U meduvremenu, svi se slazu da je za dijete voznja u autosjedalici uvijek sigurnija nego voznja bez.

  9. #59
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Nazalost, nisam jos nista nasla o tome o cemu apricot prica (sto ne znaci da nema).
    branka1 ima dopis od Polovine i Sabola koji tako kažu. Odnosi se na bebe koje još ne sjede samostalno.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Ovako ja gledam na to:
    Svaki normalan roditelj (a iskljucivo takvi obitavaju na Rodi ) zna procijeniti kada bi djete trebalo uzeti u ruke i dati mu prostora da se razgiba jer previse dugo sjedi u stolici. I ne samo kada sjedi u stolici nego i kada je u bilo kojem drugom polozaju koji ga sputava i sprijecava da normalno razvija svoje motoricke sposobnosti i kroz pokrete iskaze ono sto osjeca i misli.
    Ja sam si, prije kupnje kolica sa stolicom, dala truda i dugo kopala po podacima o tome sto se prica i do kakvih zakljucaka su dosli ljudi kojima je posao da dodju do zakljucaka i dosla do zakljucka ( ) da je uvrijezeno misljenje vecine strucnjaka da dijete nije dobro duze vrijeme drzati u stolici (vecina se vrti oko neke granice od 3 sata ali po meni nema razloga niti za ta 3 sata) a o nekakvim radikalnim misljenjima nije bilo govora. Cinjenica je takodjer da posljednje generacije djece ne pate od masovnih deformacije kicme, natucenih rebara i sl. sto je cesto spominjan razlog straha od upotrebe stolice. Tome bi pridodala masovno koristenje iste vec godinama u zapadnim zemljama, gdje je tkzv. travelling-system (kolica+sjedalica) cak i cesci (Norveska) od standardnih kolica sa kosarom a smatram da doktorska struka u tim zemljama nije nuzno losija od nase pa da se radi o neznanju o opasnostima stolice. Prema tome, moje misljenje je da umjereno koristenje stolice nece uzrokovati nikakve deformacije i ostaviti posljedice na djetetovo zdravlje a ako netko pretjera pa drzi djete non-stop u stolici onda ce vjerojatno problema biti, ali onda je taj problem malo slozeniji jer se postavlja pitanje zanemarivanja djeteta i nedostatka potrebite brige oko njega tako da stolica s time nema nikakve veze jer ce dijete trpjeti i u kosari, i u krevetu......
    Naravno, to je samo moje misljenje i moj izbor.
    Bokic

  11. #61
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    autosjedalica i pripadajuca kolica nikad vidjena koja su u upotrebi evo vec petu godinu, kupila sam u hrvatskoj, u turbolimacu, proizvodi ih graco. platila sam ih tada skoro 2.000 kuna. nije previse ali ni malo.

    model se zove graco voyager travel sistem xl

    i kolica su sasvim normalna kolica u kojima dijete lezi ili sjedi, nista se s kolica ne skida, imaju cetiri polozaja za naslon i veliku kosaru ispod sjedala. jedino je ona plasticna precka koja bude s prednje strane kolica i moze djetetu posluzit za odlozit nesto mrvicu adaptirana (ima jedan mali usjek) u koji "sjedne" kopca od autosjedalice. nikakva teksa filozofija. umjerenim pritiskom autosjedalice kopca se prikopca za kolica, podizanjem osiguraca autosjedalica se s kolica skine.

    a ja ne zivim u svedskoj i ne moram kupovat opremu po svedskim standardima. zadovoljavam se ovim sto ima tu i svojim, nadam se, zdravim razumom koji zna razluciti sto je dovoljno dobro i sigurno za moje dijete.

    u pet godina upotrebe nije se nikad dogodilo da se ista otkopcalo ili otkacilo ili razbilo. djeca su mi u svakom trenutku (pa i ne samo moja, jer smo i posudjivali prijateljima) bila sigurna i udobno smjestena. a kolica su presla zavidnu kilometrazu i evo ih, cekaju proljece i daljnju uporabu.

    masalah.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    autosjedalica i pripadajuca kolica nikad vidjena koja su u upotrebi evo vec petu godinu, kupila sam u hrvatskoj, u turbolimacu, proizvodi ih graco. platila sam ih tada skoro 2.000 kuna. nije previse ali ni malo.

    model se zove graco voyager travel sistem xl

    i kolica su sasvim normalna kolica u kojima dijete lezi ili sjedi, nista se s kolica ne skida, imaju cetiri polozaja za naslon i veliku kosaru ispod sjedala. jedino je ona plasticna precka koja bude s prednje strane kolica i moze djetetu posluzit za odlozit nesto mrvicu adaptirana (ima jedan mali usjek) u koji "sjedne" kopca od autosjedalice. nikakva teksa filozofija. umjerenim pritiskom autosjedalice kopca se prikopca za kolica, podizanjem osiguraca autosjedalica se s kolica skine.

    a ja ne zivim u svedskoj i ne moram kupovat opremu po svedskim standardima. zadovoljavam se ovim sto ima tu i svojim, nadam se, zdravim razumom koji zna razluciti sto je dovoljno dobro i sigurno za moje dijete.

    u pet godina upotrebe nije se nikad dogodilo da se ista otkopcalo ili otkacilo ili razbilo. djeca su mi u svakom trenutku (pa i ne samo moja, jer smo i posudjivali prijateljima) bila sigurna i udobno smjestena. a kolica su presla zavidnu kilometrazu i evo ih, cekaju proljece i daljnju uporabu.

    masalah.
    I mi imamo takva!! :D
    Plava trokolica sa velikim kotacima na napuhavanje i jos smo kupili postolje za auto..

  13. #63
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    e da, to je nova verzija, mi imamo onu staru, sto ispred ima dva para duplih kotaca koji se mogu okretati i fiksirati, a iza po jedan nesto veceg promjera. u ono doba to su bili najveci kotaci na trzistu nakon par mjeseci stigli su prvi modeli s kotacima na napuhavanje... joj sto sam bila ljubomorna al me muz tjesio da ovako necu morat vulkanizeru

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    e da, to je nova verzija, mi imamo onu staru, sto ispred ima dva para duplih kotaca koji se mogu okretati i fiksirati, a iza po jedan nesto veceg promjera. u ono doba to su bili najveci kotaci na trzistu nakon par mjeseci stigli su prvi modeli s kotacima na napuhavanje... joj sto sam bila ljubomorna al me muz tjesio da ovako necu morat vulkanizeru
    Krajnje je vrijeme da konacno pocnu uz kolica isporucivati rezervni kotac i dizalicu...

  15. #65
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    model se zove graco voyager travel sistem xl
    Takva imamo i mi. Zna li netko gdje se moze kupiti baza za sjedalicu? Da si malo olaksamo stavljanje u auto.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    22

    Početno

    Mi smo sa velikim zadovoljstvo kupili tricikl kolica neke italijanske firme Primi sogni, ali takoreći identična kolica prave (i prodaju) Chicco i Mothercare - prosto ne verujem da ih nema i u većem izboru u svetu, kad ih ima kod nas!
    MM je rekao - ta kolica i nijedna druga; bio je oduševljen velikim točkovima, i pumpicom koja ide uz kolica... Zaista, gledajući kako druga, manja kolica tandrču i zvekeću po iole lošijem putu, a mi „klizimo” - dođe mi baš drago. Što se komfornosti tiče, razlika između ovih i občinih kolica je kao između auta i autobusa - ovaj drugi znatno bolje amortizuje, zar ne? Uglavnom zahvaljujući većim točkovima.
    Za autosedište i mi smo se lomili, na kraju smo pitali dr na UZV kukova, ona rekla može i sad više ne mislimo. Naravno, ne provodi baš previše vremena u njima. Inače, to se sedište nakači na kolica, tako da je beba okrenuta licem ka onome koji gura kolica. Kad još malo poodraste - skinemo to sedište, i metemo ga da leži, ili kasnije sedi u normalna tropoložajna kolica kakva ova jesu.
    Takođe nam veoma dobro dođu u autu.
    U pratećem uputstvu nalgašeno je ogromnim slovima kako je to autosedište uslov za bezbednu vožnju. Na svim modelima kolica kakva su ova naša piše da je to sedište za bebe 0-13 kg, to jest od rođenja. Da li bi smeli da naprave tako nešto, a da nije u skladu sa propisima - bezbedonosnim i zdravstvenim? :?
    Ne znam, mi smo rešili da verujemo da ne bi...
    Svima mogu da preporučim ta tricikl kolica, snažna su, stabilna, idu „ko metak” - pa, Štefi Graf ih gura na rolerima, ne zovu se džabe sprotski model. :D
    Uostalom, na forumu sam pročitala tekst o tom uglu od 45 stepeni koji nije opterećenje za bebina leđa...
    P.S. Da bismo do kraja delovali ozbilno, prekjuče smo imali i pravi gumi-defekt sa kolicima! Sad MM opravlja gumu, kao pravi vulkanizer...

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    22

    Početno

    P.S. 2
    Na priloženom avataru možete videti kako to izgleda beba u pomenutom sedištu... On je happy , e sad, videćemo ...

  18. #68
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj MamaRibice prvotno napisa
    Citiraj litala prvotno napisa
    model se zove graco voyager travel sistem xl
    Takva imamo i mi. Zna li netko gdje se moze kupiti baza za sjedalicu? Da si malo olaksamo stavljanje u auto.
    Imas u TL-u mislim, al pogledaj u drugim ducanima gdje se prodaje taj sistem (Graco kolica+autosjedalida) pa usporedi cijene.

  19. #69
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    ja imam kolica chicco picku up i sjedalicu coccount...
    sjedalicu sasvim normalno mogu postavit na kolica i normalno vozit bez ikakvog straha,evo kako to izgleda na kolicima....slikano prije 20-ak dana


    apropo onog sto me ancica pohvalila za dekicu....ja dijete nikad ne oblačim debelo i stavljam u sjedalicu,radije ga pokrivam debljom dekicom a ako je puno hladno (a moram vani) ne stavljam sjedalicu na kolica već dijete stavim u kolica jer su duboka i vjetar ne može do njega


  20. #70
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    brane, pohvale za neudebljavanje ali mala ispravka za ovu posljednju sliku - naime, prsna kopca je prenisko. trebala bi biti u visini pazuha kako bi namjestila trake pojasa tamo di trebaju biti (a sto joj je osnovna i jedina uloga )

    a sad me zanima, di si nabavila tu autosjedalicu i je li dosla s tom prsnom kopcom?

  21. #71
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    postoji li negdje neko objašnjenje ili slika kako vezati dijete u sjedalici od 18kg do 30kg????
    na našoj nema nikakvog pojasa i čini mi se vrlo klimava????

  22. #72
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    hehehhehehehheehh....samo sam te čekala za kopču...kopča stoji visoko to znamo ...al ovo ga je brat vezao 8) pa smo to malo ovjekovječili...
    sjedalica je kupljena u TLS-u 399kn dođe kopča s njom!

  23. #73
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    brane, ti pricas o boosteru (18-30 kg). Imas na rodinom portalu tekst o ispravnom vezanju djece u autosjedalicu (vidi http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...=226&Show=1287) i tamo ima odlomak o tome kako ispravno vezati dijete u booster.

    nema veze sto je booster klimav - nece biti klimav kada dijete sjedne u njega i veze se pojasom automobila. booster se ne ucvrscuje za sjediste automobila - on sluzi samo da dijete podigne te da spusti pojas automobila tako da ide djetetu preko ramena i preko bedara (a ne preko vrata odnosno trbuha). jel imas uputstva koja idu s tvojim boosterom?

  24. #74
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    pokusavam uci na stranice TLS-a pa da ti pokažem kako izgleda...nije to o čemu ti govoriš...naša ima i naslon za leđa i za glavu koji se izvlači kako dijete raste.....nikakva poseba uputstva nemamo za nju sem da se može montariat i na prednje sjedalo (hitni slučajevei,dvosjedi itd.)i na zadnje sjedalo i da se kopča sa auto pojasom...al mi se čini jaaaaaako klimavo.... :? :? :? :? isto je coccount kupljena prije dvije godine

  25. #75

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    hm, prsna kopca? :?

    prvi put za to cujem...
    mi imamo sjedalicu chicco synthesis i uz nju nesto takvo nismo dobili.
    a nije bila jeftina. i izabrala sam je nakon citanja recenzija raznih autosjedalica na webu, prema kojima je ova sjedalica bila medju boljima...
    da li je ta kopca neophodna za sigurnost or what?
    molim, prosvijetlite me!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Citiraj MamaRibice prvotno napisa
    Citiraj litala prvotno napisa
    model se zove graco voyager travel sistem xl
    Takva imamo i mi. Zna li netko gdje se moze kupiti baza za sjedalicu? Da si malo olaksamo stavljanje u auto.
    Imas u TL-u mislim, al pogledaj u drugim ducanima gdje se prodaje taj sistem (Graco kolica+autosjedalida) pa usporedi cijene.
    Ancice i MamaRibice, htio bih samo upozoriti na jednu stvar.
    Postolje koje se prodaje u TL, na koje ide Graco auto sjedalica kosta 149,00 HRK, na njemu pise "Made by Magma-Hong Kong" i nema nikakve oznake atesta.
    Originalno Graco postolje za autosjedalicu kosta oko 400 HRK i svojedobno su ga imali u TL ali koliko sam ja vidio vise ih nema. Kada usporedite ta dva postolja odmah uocite zasto je ovo drugo toliko skuplje. Ne samo sto je plastika puno deblja i cvrsca nego postoji mogucnost regulacije nagiba postolja a samim time i sjedalice, sto je vrlo bitno. Osim toga na njemu postoji dodatni teleskopski drzac (podupirac) koji se uglavi u pod i na njega prenosi sile nastale kod sudara. I najbitnije, na njemu je jasno istaknuta oznaka ECE.R44/03 o kojoj je Ancica vec pisala u mnogim postovima i naglasila njenu vaznost. Evo jednog linka na kojem mozete vidjeti kako izgleda originalno postolje i vjerujte da je razlika velika. Mozda su ih u medjuvremenu dobili u TL pa ce te se uvjeriti na licu mjesta. Na zalost razlika u cijeni je ogromna.... :/

    Ovoga puta tata

    http://www.beebie.de/images/produkte/Base-Blue.jpg

  27. #77
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    wildflower, prsna kopca je ona kopca koju mozes vidjeti na zadnjoj slici od brane gore, odmah iznad kopce pojasa u preponama. Ona sluzi iskljucivo za osiguravanje ispravnog polozaja gornjeg dijela pojasa i nizasto drugo. Na toj slici je u neispravnom polozaju al brane ocito zna gdje treba biti

    Stvar je u tome da vecina autosjedalica u Sj. Americi dolazi s tim kopcama dok je ova (branina) prva koju sam vidjela u Europi s tom kopcom. Standardi za autosjedalice su razliciti izmedu Europe i Sj. Amerike (pa cak i od zemlje do zemlje) tako da je ova razlika vjerojatno zbog razlike u standardima.

    Ako tvoja autosjedalica nije dosla s tom kopcom (niti je u uputstvima ne spominju) onda se ne brini. Samo pazi da kad je dijete vezano da je pojas dovoljno cvrsto zategnut (kod kljucne kosti prostor izmedu pojasa i tijela ne smije biti veci od debljine jednog (odraslog ) prsta. I da trake pojasa koje idu preko ramena prolaze kroz utore koji su u ravnini ili malo ispod bebinih ramena.

  28. #78
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Mamaitata, hvala na informaciji Mene jako zabrinjava to sto si napisao. Kontaktirati cu Graco i vidjeti sto oni imaju za reci. U meduvremenu ja ne bih preporucila kupovati ista sto nije provjereno i potvrdeno da zaista dolazi sa tom autosjedalicom (znaci, ako u uputstvima za autosjedalicu pisu uputstva kako je montirati na postolje, a trebalo bi, i postolje opisano u tim uputstvima odgovara postolju koje mislite kupiti, kao i odgovarajuce oznake na samom postolju).

    Inace, stariji modeli postolja nemaju donji teder (taj podupirac), kao ni Sj. americki.

    Al cijena je koma!!!

    U Sj. Americi Graco kolica+autosjedalica+postolje dodu oko 1000-1250 kuna! Samo postolje je oko 240 kuna

  29. #79
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    brane, jel TLS -Turbo Limac Split ili nesto drugo? Sorry na neznanju Koje oznake su na autosjedalici (jel pise ECE R44.03 ili E(nekibroj) ili nesto drugo)?

    Sto se tice boostera kojeg imas, zvuci skroz normalno (za Europske boostere ). Kako to mislis, da je klimav?

    Dijete koje je lakse od 18 kg treba biti u autosjedalici koja se ucvrscuje za vozilo a u koju se dijete onda veze pojasom sa pet tocaka kontakata. Ovo je neophodno jer djeca laksa od 18 kg koja su direktno vezana sigurnosnim pojasem mogu iz pojasa tijekom sudara jednostavno iskliznuti.

    Ali kad dijete dogura do 18 kg, ono se moze vezati direktno sigurnosnim pojasom a da ne isklizne, medutim sigurnosni pojasevi u automobilima su dizajnirani za odrasle osobe pa ih se treba prilagoditi djeci koja su dovoljno teska ali ne dovoljno visoka. Tu u pricu ulaze boosteri.

    Ako je dijete ispravno vezano u boosteru onda je:

    - njegova guza uz naslon sjedista/naslona boostera (ako booster ima naslon)
    - donji dio pojasa automobila je provucen kroz utore boostera koji se obicno nalaze sa strane (obicno izgledaju kao rucke), po uputstvima proizvodaca a sto osigurava da pojas ide preko bedara djeteta a ne preko trbuha
    - gornji dio pojasa automobila ide preko sredine ramena djeteta ili, ukoliko je booster s naslonom, kroz utor u naslonu namjesten na visinu tako da pojas ide preko sredine ramena djeteta
    - pojas zategnut sto vise (tako da nema lufta niti u donjem niti u gornjem dijelu pojasa)

    Jel znas gdje je ovaj utor za gornji dio pojasa kod tvojeg boostera? Obicno je on dio naslona za glavu kod ovih koji imaju naslon za glavu koji se moze pomaknuti gore-dolje.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Ancice, to jeftino postolje u TL je jedino koje imaju i nigdje se ne spominje Graco na njima ali kada sam dosao sa nasom Graco sjedalicom i pitao imaju li postolje, prodavacica je rekla da je to to, probao sam ga i pase ko saliveno. Mozda pasu i druge sjedalice jer mi je malo cudno da su imali toliki broj tih "jeftilen" postolja za Graco sjedalice koja u HR nisu toliko popularna kao Peg-Perego ili Inglesina.

    Inace, mi smo kupili postolje u Toys-r-usu (34,00 EUR) a trokolicu zajedno sa auto-sjedalicom za 199,00 EUR tako da je sve skupa kostalo, nakon sto smo dobili natrag Mwst i nagovorili carinika da nas pusti, 200,00 EUR sto je blizu cijene koju si spominjala (1.500,00 HRK).
    Kod nas ih nismo mogli naci ali nesto mi govori da bi cijena bila i da jesmo...


  31. #81
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    brane, jel TLS -Turbo Limac Split ili nesto drugo? Sorry na neznanju
    ........
    Jel znas gdje je ovaj utor za gornji dio pojasa kod tvojeg boostera? Obicno je on dio naslona za glavu kod ovih koji imaju naslon za glavu koji se moze pomaknuti gore-dolje.

    je to ti je turbo limac split...ako ne moras nemoj ic tamo jer su toliko nestručni,toliko nekulturni....nemam riječi....šta god ih pitaš ne znaju o čemu pričaju sve rade tako bezvez

    znam gdje je utor,držimo provučen pojas i je kod naslona za glavu je....

    vidjela sam ta postolja i kod nas u splitu....baš ću prvom prilikom otić i provjerit može li moja sjedalica na to postolje...

    mi imamo mali problem sa ovom sjedalicom do 13kg....a sta je problem?
    ne možemo je propisno vezat okrenutu naslonom prema vozačevu sjedalu jer imamo twinga i kad tako postavimo sjedalicu mm ne može normalno vozit jer mora pomaknut sjedalo naprijed a onda mu noge tuku u volan...hehehe ipak on ima dva metra....tako da se moramo snalazit i pričvrstit je okrenutu prema naprijed i malo podignutu tako da pojas čvrsto pritišće sjedalicu i ne može se pomaknut ni lijevo ni desno ni naprijed ni nazad...znam da to nije pravilno al to je jedini način da je postavimo...
    ne može ni iza suvozača jer nam je tamo sjedalica starijeg sina koji je dosta visok i ako tata vozi ne može spustit noge....

  32. #82

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    hvala Ancice

  33. #83
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj brane prvotno napisa
    mi imamo mali problem sa ovom sjedalicom do 13kg....a sta je problem?
    ne možemo je propisno vezat okrenutu naslonom prema vozačevu sjedalu jer imamo twinga i kad tako postavimo sjedalicu mm ne može normalno vozit jer mora pomaknut sjedalo naprijed a onda mu noge tuku u volan...hehehe ipak on ima dva metra....tako da se moramo snalazit i pričvrstit je okrenutu prema naprijed i malo podignutu tako da pojas čvrsto pritišće sjedalicu i ne može se pomaknut ni lijevo ni desno ni naprijed ni nazad...znam da to nije pravilno al to je jedini način da je postavimo...
    ne može ni iza suvozača jer nam je tamo sjedalica starijeg sina koji je dosta visok i ako tata vozi ne može spustit noge....
    Nemoj nikako autosjedalicu za novorodence okretat prema naprijed! U suprotnom stavljas bebu pod strasno veliki rizik. Cak i ako je autosjedalica zacementirana za sjediste, ukoliko je Luka okrenut prema naprijed prilikom sudara njegova ce glava poletit prema naprijed (jer je nista ne drzi, a poletjet ce jos i vise nego kod starijeg djeteta jer su bebama glave jako velike i teske u odnosu na ostatak tijela). A kad poleti istegnuti ce se vrat i moze doci do ozbiljne povrede, ako ne i puknuca, kicmene mozdine. Zamisli si da imas elektricni kabel utaknut u uticnicu i da ga potegnes svom silom drzeci za kabel. Mozda ce i vanjski dio kabla nakon tog naglog istezanja izgledati OK ali zice ce u njemu proci kroz veliki stres a mozda i puknuti jer nisu rastezljive kao guma koja ih omotava. Isto tako je sa kraljeznicom i mozdinom. Kraljeznica vrata se moze rastegnuti puno vise nego mozdina koja je unutra.

    Jeste li probali staviti autosjedalice jednu pored druge (jel ima twingo tri pojasa na straznjem sjedistu?), iza suvozaca i u sredinu?

  34. #84
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Trebam pomoc.

    Ovi koji imaju Graco autosjedalice za novorodencad (po mogucnosti one koje se mogu koristiti i u sklopu kolica), je li mozete pogledati oznake koje se nalaze na kolicima i vidjeti koji je broj pored zaokruzene oznake E (npr, zaokruzeni E6), po mogucnosti ako ste ih kupili u TL-u? Ovo mi treba da vidim koja zemlja je atestirala tu autosjedalicu koja se prodaje u Hrv pa da njih kontaktiram u svezi postolja.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Ancice,
    jedno jedino originalno Graco postolje koje su imali u TL je bilo E11. Nasa sjedalica i postolje (koji su kupljeni u Austriji) su isto E11.


  36. #86
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Hvala

  37. #87
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Informacije radi - E11 znaci da je atestirana u Velikoj Britaniji

  38. #88
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Na stranici TLa (online katalog) ima baza, navodno graco, koja kosta 450kn. To je valjda to.
    U prospektu nasih kolica postoji tablica sa popisom automobila u kojima se moze koristiti baza - znaci nije za svaki auto!

  39. #89

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Mi ovaj vikend planiramo malo obici ducancice a izmedju njih i TL pa cemo pogledati imaju li trenutno i kakva postolja pa vam javimo. MamaRibice, ako zelis isprobati da li ti pase Graco postolje u auto, nase je na raspolaganju. Mislim da ti ide u 99% auta a samo su neki monovolumeni problem jer imaju veliku "stengu" kod nogu ispred straznjeg sjedala pa onaj teleskopski drzac ne moze do poda od nje. Na prednje bi moralo ici naravno, bez ukljucenog airbaga.


  40. #90

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    146

    Početno

    bemti viruse i internet,ove dane sam bila odsječena od svijeta

    imam još par možda blesavih pitanja.

    gledala sam na portalu onu tablicu sigurnosti auto sjedalica i nigdje nisam našla peg perego model a meni baš zapeo za oko.
    i gdje bi uopće mogla naći neke od onih modela koji su u tablici.

    i ima li neko iskustva(odnosno znam da ima ali pliz dajte koji savjet) u vezi kolica,znam da je bio negdje topic o kolicima ali ga ne mogu naći.
    vidjela sam da je razlika između npr. graca i peg perega oko 1000 kn šta i nije baš malo :shock: .

  41. #91
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Vesna, evo link - cure su pričale o svojim iskustvima:

    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...ghlight=kolica

  42. #92

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Evo friskih informacija iz TL.
    Originalnih Graco baza za auto-sjedalicu vise nema i ne znaju kada ce ih dobiti. Onih drugih neatestiranih "Made by Magma Ltd. Hong-Kong, Made in China" po 149,99 HRK ima koliko god hocete.
    Ne sumnjam da ce im prof. za aut.sjed. Dr. Ancica reci sve sto ih spada
    Vidimo se na rasprodaji
    [/u][/b]

  43. #93
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Hvala :D Javim kad sto saznam

    (A za titule "malo" si pretjer'o )

  44. #94
    tina

    Početno

    Sva sreca da sam nabasala na ovaj topic-bas mi je to trebalo! Mi imamo prekrasna Chiccova kolica, kupljena u kompletu s autosjedalicom (0+). Malena ima tri mjeseca i mrzi ih, bolje reci, mrzi kosaru u kojoj lezi ravno. Pokusali smo sve, ali nece; place, vristi, i na kraju se setnja pretvori u pakao i kuci se vratimo smozdeni i frustrirani

    Nakon svega, ispalo je da joj se jako svidja u autosjedalici, stavili smo je na kolica i malena je uzivala, smjesila se, gugutala... Medjutim, nismo se jos usudili izici vani u toj kombinaciji (sve se to odvijalo u hodniku naseg malog stancica ), jer ne znamo smijemo li, obzirom na njenu dob (iako ne sjedi pod pravim kutom)???

    Pomagajte, pliz!

  45. #95
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    moj luka ima 2,5 mj i vani sa vozi u sjedalici montiranoj na kolica od kad smo prvi put u šetnju izišli(15.dan)
    imaš sliku gore

  46. #96
    tina

    Početno

    Hvala, Brane, vidjela sam sliku . Stvar je u tome sto su misljenja o toj autosjedalici u kolicima toliko oprecna, a ja onda, kao jedna novopecena mama, postajem nesigurna i bojim se da ne napravim nesto krivo :/ .

  47. #97
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    tina, mi smo šetali u toj autosjedalici na chiccovim kolicima od početka. pa ionako ne ideš van na 6 sati, je l' tako??

  48. #98
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Vraćam se na početak teme. Mi smo imali auto sjedalicu Per Perego 0-13, i ja sam bila prezadovoljna, koristili smo je kao nosilicu i sjedalicu do Vanjinih 13 mj, i dalje bi, ali ona stvarno više nije stala dužinski unutra.
    Frendica mi treba roditi u siječnju i ja sam joj ponudila sjedalicu, rekla je da neće, da je to pesavijeno za dječju kralješnicu i ona misli uzeti košaru. Probala sam je ubijediti da je dijete i u trbuhu savijeno, da joj košara ne valja, da joj nije dobra za u autu, a i da nije po zakonu, ali ona je rekla da joj se fućka za zakone (što ne bi bilo tragično da i ona i suprug nisu suci :shock: ). I ona misli dijete voziti u košari dok ne bude zrelo za sjedalicu 9-18 kg, a to misli da će biti s 6-7 mj . Ne znam kako bi je ubijedila, probat ću joj poslati ovu raspravu, mada poznavajući nju, nema pomoći. Hoću reći puno je ljudi u dilemi oko toga da li je ta sjedalica presavijena za malu bebu, ali većina prihvati stručne argumente, ali ima tvrdih. I 1 pitanje, kada će opet biti pregled autosjedalica?

  49. #99
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    I 1 pitanje, kada će opet biti pregled autosjedalica?
    Mozda oko Nove Godine

  50. #100
    tina

    Početno

    Taman sam se obradovala, napokon mogu normalno u setnju, kad :/ ; danas, na redovnoj kontroli, pedijatrica kaze jos je rano, do 6 mjeseci treba biti u lezecem polozaju (napominjem da je s bebom sve u najboljem redu :D )!
    Stvarno mi vise nista nije jasno, na sjedalici pise 0+, neko kaze da, neko kaze ne. Totalno bezveze...

    Sve to s bebama stalno se mijenja, iz godine u godinu neka su druga pravila i zaista se nije lako snaci u svemu tome. Izmedju ostalog, sustina rotiteljstva i jeste preuzimanje odgovornosti, ali sto se tice te male kicmice, bebinih kostiju, fizijazrije, pedijatrije... nemam pojma :?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •