Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Što otvara, a što zatvara probavu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno Što otvara, a što zatvara probavu?

    Prema vašem iskustvu koje namirnice vašim bebama otvaraju, a koje zatvaraju probavu?

    D ima problema sa zatvorom.
    Izbacili smo mrkvu i bananu koje i u najmanjim količinama naprave nered.

    Ima tri obroka dnevno, ostalo dojenje (5-6 puta u 24 sata).

    Do sada smo uveli voće (nekoliko osnovnih vrsta), povrće (nekoliko osnovnih vrsta), žitarice (pšenični griz, palentu, proso) i meso (piletina, puretina, teletina, oslić).

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    D nije Duša iz potpisa, nego Mali koji ima 10.mj

  3. #3

    Početno

    kruske i suhe sljive otvaraju, a slani stapici i cola zatvaraju.
    onda recimo, za probavu su dobri kruh sa sjemenkama, razni musliji bez cokolade, obicni jogurti ili oni s probioticima...

  4. #4

    Početno

    hm, nisam vidjela ovo...
    onda definitvno kruske i kompot od suhih sljiva

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    neka ti mamma san kaže kako se ona napila soka od marelica pa su se oboje uneredili!

    ako ti budeš jela masniju hranu (ZNAM da ti to ne treba), njega će otvoriti.
    njemu, kruška (jako zrela, ima fantastičnih u onoj voćarni u mojoj ulici), kompot od suhih šljiva i marelica.. ne znam jesi li mu uvela kukuruz, ali i on jako otvara...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Kruške jede; sok od šljiva sam uzela kupovni jer nisam baš vična s tim kompotima ... Kukuruz isto stavljam žličicu-dvije ili palentu umiješam u sve ...I ne mogu svesti dohranu na tako malo namirnica... ili da opet krenem ispočetka - jednu po jednu namirnicu?!


    No probava je očito spora pa ne djeluje brzo ...

    Što bih mu (osim palente) mogla s tvaljati u sve kašice da crijeva stalno rade (nešto kao što su za odrsale lanene sjemnke i sl.)?


    Zanima me i taj mamma sanin sok... Jel svježi ili kupovni ...

  7. #7

    Početno

    mislis da on ne bi smio lanene sjemenke?, jednu malu zlicicu dnevno?
    jel mu dajes kruh? ako da, napravi domaci s lanenim sjemenkama

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Vrijeska, jel to njega muči?
    Buni li se?
    Boli li ga?

    Mislim, možda je jednostavno dijete sa usporenijim metabolizmom i ne treba kakati svaki dan...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Koliko vode pije?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Muči i te kako... Svaki se drugi-treći dan kada kaka napreže, i ne može se pokakati jer ga boli - kada mi već bude dosta primim ga i stišćem mu nožice o trbuh tako da krene ... Izađe tvrdi čep i onda se pokaka normalno ... I onda opet ispočetka ... A baš sporo uvodim sve namirnice i pazim ...

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Što više tekućine, voća...
    A ti probaj piti i Donat Mg, od njega ćeš se sigurno... omekšati. A valjda i on :/
    Špinat, blitva... sve što ima magnezija u sebi...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Koliko vode pije?
    Malo.
    Ne zna na bočicu, niti na čašu, samo na slamku - ponudim mu poslije krutog obroka i nekoliko puta tijekom dana, ali popije gutljaj-dva...
    Glavno piće mu je i dalje mlijeko ...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Koliko vode pije?
    Ne pije niti u kadi

    Možda papir zatvara?! I. ostavlja svuda po stanu papiriće on ih skuplja ...

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ne bi trebalo, papir je celuloza...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Mislim da je stvar definitivno u vodi. Kaleb pije puno vode i može pojesti tri banane i mrkvu, neće se zaštopati. Nudi mu češće vodu, možda da nabaviš kljunašicu bez onog zeznutog mehanizma, iz koje curi čim se nagne?

  16. #16
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    i M. pije u kadi
    a i inace iz case

    ja mu dam sljivu kad vidim da mu je malo tvrda i kad se napinje da se pokaka i onda bude ok

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    naribaj korabicu i tikvicu i prokuhaj.
    svaki odrastao čovjek se od cušpajza od korabice otvori.
    pa valjda će i tvoj sin.

    ali, voda je ključna.

  18. #18
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Moja H ima problema s probavom, od negdje 2 mj. tada je imala tvrdu stolicu, ali barem svaki dan, sada nema stolice i po 4-5 dana. Odlucili smo napraviti gastro obradu (pregled, UZV, jetreni enzimi, hormoni i dr.).

    Pedijatrica nam je godinu dana govorila da je stvar u prehrani: dajte kompot, dajte sljive, dajte vlakna, pa ovo pa ono...Pa neka pije puno vode (pije oko 1.5 l dnevno)...
    No, ono sto se zaboravlja: dijete nije odrastao čovjek pa da ja kazem: pojedi 3 sljive da kakas. Tako da je jako tesko djetetu nametnuti odredjenu prehranu. No, ono sto nam je gastroenterolog rekao, kada sam mu rekla kako nastojim hraniti H (hranom koja otvara, sa ostacima, puno tekucine, voca, povrca...) :Dijete treba imati normalnu probavu uz normalnu hranu. To je ono sto treba postici. Malim bebama ne treba nametati takve jelovnike, jer ce to samo pogorsavati problem. Moram priznati da sam se s tim slozila.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    možda da nabaviš kljunašicu bez onog zeznutog mehanizma, iz koje curi čim se nagne?
    to je meni bočica 8) nemam pravu dudu

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    naribaj korabicu i tikvicu i prokuhaj.
    svaki odrastao čovjek se od cušpajza od korabice otvori.
    .
    coprnjico!
    to sam jutros skuhala!


    a što je s prosom, krumpirom, brokulom, cvjetačom... zatvaraju li probavu? kada mu kuham povrće onda uvijek stavim više vrsta - stavim pokatkada i gore navedeno ...

    jabuka?
    imaju li makrobitičarke neke ideje? alge i sl.

    pitam ovako za pojedinačne namirnice jer zatvor traje po nekoliko dana (i to već 3 tjedna) i ne mogu odgonetnuti što mu još smeta ...

  21. #21
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    mislim da jabuke bez kore zatvaraju, riza opako zatavara, karfiol znam da nadima zbog sumpora ali i ne da li zatvara. eto ostali su dali preporuku sta otvara.

  22. #22
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Martu je u toj dobi otvarala palenta. U periodu kad nije bilo sezonskih breskvi, kupila bi joj Hipovu kašicu od breskve i pomiješala sa skuhanom palentom, e to je bila kombinacija koja je otvarala sva vrata!!!
    E, da i palenta s tikvicama. Inače obožavala je palentu, pa bih joj miješala i sa slatkim (voće) i sa slanim (povrće, juhe).

    zatvarao ju je krumpir i griz, jednom sam joj bila kupila Milupine rižine pahuljice, koji su se ispostavili kao najjači "zatvarači"

  23. #23
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Maslinovo ulje pomaže probavi, možda da mu dodaješ malo u kašice od povrća.

  24. #24
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ja si baš razmišljam kako je mene bilo strah da li će biti zatvora kod moje E. , ali zasad je ok i mogu reći da svaki dan stavljam malo maslinovog ulja u kašicu sa povrćem pa vjerovatno joj i to pomaže onda.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Tankaj ga vodom. Ja ti i dalje tvrdim da nema te klope koja će ga zatvoriti ako pije dosta vode. Od banane ili jabuke mu može biti kompaktnija stolica, ali ništa što bi mu stvaralo probleme.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Kad su moja djeca imala taj problem (i u toj dobi), mi bi jednostavno preskocili dohranu na dan-dva i stvar bi se rijesila. Ja nisam sigurna koliko probavu u tako ranoj dobi treba kojecim poticati jer organizam se jos navikava na nove namirnice. Normalno je da treba vremena. A gdje ces boljeg regulatora od majcinog mlijeka.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Potpisujem Zoranu. Mislim da neadekvatna probava moze biti znak da mala crijeva nisu jos spremna da vare sve sto ti dajes.

    Pokusaj malo smanjiti dohranu - vise dojiti.

  28. #28
    Ari avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Vinkovci - Osijek
    Postovi
    165

    Početno

    Citiraj tinkie winkie prvotno napisa
    Martu je u toj dobi otvarala palenta. U periodu kad nije bilo sezonskih breskvi, kupila bi joj Hipovu kašicu od breskve i pomiješala sa skuhanom palentom, e to je bila kombinacija koja je otvarala sva vrata!!!
    E, da i palenta s tikvicama. Inače obožavala je palentu, pa bih joj miješala i sa slatkim (voće) i sa slanim (povrće, juhe).

    zatvarao ju je krumpir i griz, jednom sam joj bila kupila Milupine rižine pahuljice, koji su se ispostavili kao najjači "zatvarači"
    Imamo (kršitelj koda)ovu breskvicu pa te molim da mi opišeš kako pripremaš palentu, koliko čega, masnoća ili ne? Pliz sve detalje!!!

  29. #29
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    Ari ja ti stavim jedno 1,5 deci vode i 2 velike zlice palente
    i to je to, kad se skuha malo ohladim i ubacim unutra voce (ili gotovo kasicu ili jabuku/bananu)
    masnocu stavljam kad kuham sa povrcem, par kapi maslinovog

    M. neki dan se jako tesko pokakao, bilo je tvrdo i ja mu skuhala 4 suhe sljive...3x se pokakao uh...bolje da vam ne pricam kako

  30. #30
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Citrusi otvaraju, sigurno.
    Manjem djetetu se pri zatvoru može dati jedna žličica svježe iscjeđenog soka naranče i/ili limuna.

    Sok od šljiva , kašica od šljiva, ima gotovo od poznatog proizvođača. A ako je sezona, najbolje je svježe voće.

  31. #31
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Kad su moja djeca imala taj problem (i u toj dobi), mi bi jednostavno preskocili dohranu na dan-dva i stvar bi se rijesila. Ja nisam sigurna koliko probavu u tako ranoj dobi treba kojecim poticati jer organizam se jos navikava na nove namirnice. Normalno je da treba vremena. A gdje ces boljeg regulatora od majcinog mlijeka.

    i mi ovako
    i sve 5

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Sve 5 je, ali nisu sva djeca ista. To je moglo proći s mojim prvim djetetom koje je moglo dojiti u svako doba dana i noći. No, dečko neće. Dečko želi nešto "konkretno" 8) .


    Polako se regulira. Tekućinu niti dalje ne želi ...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    malo iza Zaprešića
    Postovi
    200

    Početno

    Kruška otvara?! Šipak malo! Moje dijete se jučer tako patilo s kakanjem (prekjučer smo probali krušku, i taj dan prvi put u životu nije kakao) da je to strašno, ali uspio je i to više puta. Jučer sam mu zato umiješala prosene pahuljice u krušku, pa ćemo vidjeti danas. Inače smo dosad jeli jabuku, ali kuhanu i nije bilo problema. Sirova mu baš i nije fina. Kažu da te prosene pahuljice dobro reguliraju probavu, pa ću ih ja svuda dodavati, ne mogu škoditi, neutralnog su okusa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •