Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: članak u Metro-u

  1. #1
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno članak u Metro-u

    u današnjem, ne znam da li ima ne netu
    samo dio : "Za posvajanje poslali 120 molbi"

    ... Ravnateljica Splitskog doma ... kaže kako od 123 djece u ustanovi ,trenutačno tek toje djece ima čiste papire za posvajanje. Dvoje su već tinejdžeri od 13 i 14 godina i ne spadaju u najpoželjniju skupinu, a treće dijete četverogodišnjak s posebnim potrebama, što je također otežavajuća okolnost. Lani na području Splita nije usvojeno ni jedno jedino dijete. .....

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Fjora, mislim da su ovo više-manje poznati podaci. Split "slovi" kao centar s najmanje posvojenja u državi...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    396

    Početno

    ja bi se samo nadovezala na ovo...možda nema izravne veze, ali u dnevnim novinama čitala sam izjavu gđe Kelave koja kaže da je njihov dom krcat dječicom i da više nemaju slobodnog prostora za dječicu koja svakodnevno stižu....
    Mislim da bi trebalo apelirat na sudove da malo marljivije i brže zakazuju rasprave, vezane za oduzimanje roditeljske skrbi nepodobnim roditeljima..!!!....Jer u većini slučajeva oni su ti koji "koče" postupke posvojenja

  4. #4
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    baš o tome i piše u članku

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Više je puta bilo rasprava o Splitskom domu. Najmanje posvojenja u Hr, a prepun dom. Iz aviona se vidi da sudstvo ne radi svoj posao kako treba. Neznam šta im to znači da su im domovi puni, a roditelja koji žele posvojiti tu djecu krcato. Neznam kako ali stvarno bi trebalo nešto poduzeti da se domovi isprazne.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    396

    Početno

    slažem se definitivno sa Pliskom i zaista bi trebalo nešto poduzeti po pitanju sudova i njihovog "obavljanja" posla!!!!!!!!!!
    No zna li netko što mi mali možemo poduzeti ???? :?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    koliko bi pomogle nekakakve peticije ili nesto slicno (kontam jedino to mozemo) :/

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Članak u Metrou je vrlo površan (kao i novina, uostalom...kupus).
    Napr. spominju:
    "Glavni razlog zašto većina djece u domovima nije slobodna za posvojenje jest činjenica što se njihovi biološki roditelji ne žele odreći roditeljskog prava, iako im je oduzeta roditeljska skrb"
    Ako im je skrb već oduzeta roditelji nemaju što više željeti ili ne željeti, više jednostavno nisu stranka u postupku!

    "...u centre godišnje stigne 500 novih molbi..."
    vjerojatno misle na ukupan broj molbi koji leži u centrima.
    Da ih je 500 novih svake godine, ukupno bi ih bilo valjda preko 1000.

    Teško da su sudovi JEDINI krivci u splitskom slučaju. Da socijalni radnici obavljaju svoj posao malo revnije vjerujem da bi našli među njih 120 bar jednog roditelja koji nije ni pogledao dijete 90 dana, i 91. dana bi hitro napisali pisamce sudu i pokrenuli postupak oduzimanja skrbi.
    Da li su u Čakovcu, Zagrebu i sl. sudovi baš toliko puno "brži" da realiziraju 10-15 posvojenja godišnje?

    A baš su našli i poticajan primjer para koji su posvojili dvije sestrice "preko veze jer drugačije nikako nije išlo"...
    [/b]

  9. #9
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Tu se upliće i pitanje mentaliteta, jer inače kako objasniti da u velikim gradovima u Dalmaciji ima tako malo posvojenja. Biološki roditelji za njih su svetinja, bez obzira na to kako se ponašaju prema djeci. Isto u dobroj mjeri vrijedi i za sudove koji u dugotrajnim procesima nerijetko presuđuju u korist posve nepodobnih roditelja jer oni su ih rodili. Ne vjerujem puno u iznenadnu duševnu promjenu ljudi koji se više godina nisu uopće brinuli za svoje dijete. Oni će i dalje nastaviti po svom, samo što dijete neće dobiti šansu za život u boljoj obitelji.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Tu je još i pitanje dugotrajnosti sudskog postupka. Za dvoje djece smo saznali da su se "stekli uvjeti za posvojenje" kad su imala 8 i 11, a cijeli postupak oduzimanja roditeljskih prava zbog zanemarivanja trajao četiri godine. Koliko bi ta djeca imala bolje šanse da su mogla bit posvojena kad je počeo postupak, sa 4 i 7 godina.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zgb, Sesvete
    Postovi
    17

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Biološki roditelji za njih su svetinja, bez obzira na to kako se ponašaju prema djeci. Isto u dobroj mjeri vrijedi i za sudove koji u dugotrajnim procesima nerijetko presuđuju u korist posve nepodobnih roditelja jer oni su ih rodili.
    Upravo je ovo tekst koji smo čuli na razgovoru tijekom obrade u CZS.
    "Ako je ikako moguće, sudac uvijek gleda da presudi u korist biološkim roditeljima"

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    396

    Početno

    Teško da su sudovi JEDINI krivci u splitskom slučaju.
    ja osobno nisam mislila samo na splitsko područje, nego na ciju RH-čast iznimkama


    Da socijalni radnici obavljaju svoj posao malo revnije vjerujem da bi našli među njih 120 bar jednog roditelja koji nije ni pogledao dijete 90 dana, i 91. dana bi hitro napisali pisamce sudu i pokrenuli postupak oduzimanja skrbi.
    u potpunosti se slažem i sa tom tvrdnjom

    Da li su u Čakovcu, Zagrebu i sl. sudovi baš toliko puno "brži" da realiziraju 10-15 posvojenja godišnje?
    ne, ne, ne :/

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    396

    Početno

    Citiraj gejsha prvotno napisa
    koliko bi pomogle nekakakve peticije ili nesto slicno (kontam jedino to mozemo) :/
    ja sam za sve mogućnosti "otvorena".... :D

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Cijeli sistem je u banani, U tome i jest problem. Jako sam puta čula da je bolje da dijete bude sa biološkim roditeljima. Ma po čemu bolje Evo vam slučaj jedne curice za koju sam ja bila jako vezana. Od rođenja je bila u domu, njena "mama" je rodila 5 djece sve sa različitim očevima. Svi su u domu osim jedne curice koju je tata uzeo k sebi. Moja curica je bila u domu 6 godina. Napokon su oduzeli majci roditeljsko pravo i dana je na posvojenje. Taj je proces bio čudan stoga što je bio tajni. Naime bojali su se da mama neće dati da dijete ode na posvojenje. Njen odgovor je bio (i kad je udomljenje bilo u pitanju) "nitko neće dirati moje dijete"

    Pitam se samo zar je to dijete, ta prekrasna i pametna curica, morala provest punih 6 godina u domu, a znalo se da nikada neće moći živjeti sa majkom?

    To je jedan slučaj, a znam ih nažalost jako puno

  15. #15
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Naime bojali su se da mama neće dati da dijete ode na posvojenje. Njen odgovor je bio (i kad je udomljenje bilo u pitanju) "nitko neće dirati moje dijete"
    Ovo mi je čudno, jer osoba kojoj je oduzeto roditeljsko pravo više nije stranka u postupku i ne može ništa učiniti protiv posvojenja. Možda su se bojali nasilja i skandala mimo zakonskog postupka.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Koliko sam skužila, ona bi bila radila probleme i na samom suđenju i poslije. Malecka je u tajnosti otišla na posvojenje jer bi mama bila u stanju zagorčati im život.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •