Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: "Debljina endometrija u IVF postupku"

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    525

    Početno "Debljina endometrija u IVF postupku"

    http://www.poliklinika-harni.hr/teme...20&godina=2007

    Debljina endometrija u IVF postupku
    Objavljeno: 3/4/2007

    I dok između debljine endometrija i nastupanja trudnoće u postupku umjetne oplodnje i embrijskog transfera postoji jasna povezanost, ovaj odnos je više linearnog nego stupnjevitog karaktera, navodi se u znanstvenom časopisu Fertility and Sterility.

    Debljina endometrija - sluznice koja oblaže materničnu šupljinu predstavlja pokazatelj prijemčivosti maternice za embrij, i u tipičnom postupku će se mjeriti neposredno prije embrijskog transfera u okviru postupka umjetne oplodnje IVF (in vitro fertilizacija), navode američki znanstvenici, "no međutim interpretacija i klinička uporaba ovog mjerenja ostaje kontroverzna."

    Američki znanstvenici iz Shady Grove Fertility Reproductive Science Center, Rockville, Maryland, suprotno dosadašnjim rezultatima, našli su u retrospektivnom ispitivanju 1.294 IVF ciklusa s prijenosom jednog ili dva visoko kvalitetna embrija u stadiju blastociste, kako ne postoji pad učestalosti nastupanja trudnoća ukoliko se embrijski transfer obavlja kod endometrija debljine manje od preporučenih 8 - 10 mm.

    "Unatoč ranijim shvatanjima, našli smo vrlo blagi pad učestalosti u nastupanju trudnoće kod manje debljine endometrija," navode autori.

    "Stopa trudnoća je bila najviša (oko 75%) u skupini pacijentica kod kojih je endometrij bio najdeblji (14 mm ili više), dok je još uvijek bila odlična (više od 50%) u skupini pacijentica kod kojih je endometrij bio tanji od 8 mm," pojašnjavaju znanstvenici.

    "Neki kliničari će se odlučiti za prekid postupka embrijskog transfera ukoliko je endometrij ispod graničnih vrijednosti od 8-10 mm, te će pristupiti zaleđivanju embrija u nadi da će prijenos embrija biti moguć kasnije, kada će prijemčivost maternice biti daleko veća," naglasili su autori.

    "Naši rezultati ukazuju da zbog tankog endometrija nije nužno prekidati postupak embrijskog transfera, jer se visoka stopa trudnoća može ostvariti unatoč vrlo tankom endometriju ukoliko se radi o visoko kvalitetnim embrijima," zaključak je američkih istraživača.

    Fertil Steril 2007;87:53-59.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno Re: "Debljina endometrija u IVF postupku"

    Na istoj stranici ima i članak o uzv navođenom transferu. Koliko sam shvatila on se primjenjuje jedino u Mariboru. Možda su i zbog toga toliko uspješni!?

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Jedna od cura je napisala da je UZV transfer novost i na VV-u...

  4. #4
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Evo da se i ja "pohvalim" - meni je endometrij nikad manji od 13-14 mm na transferu..., a takav mi je za ovulaciju kad sam normalno u postupku. To je jedina stvar na koju se mogu pohvalit, pa dosad nix... Biće, biće, što bi neko rekao .

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    Pa to bi bilo super ako na VV primjenjuju uzv navođeni transfer!
    Da li je to točna informacija?

  6. #6

    Početno

    i ja sam čula takvu informaciju
    čekamo dva dečkića

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Nisam baš 100% sigurna. Jedna od cura koje su to rekle su rekle da im se to čini - od cura starosjedilica koje su nedavno bile na transferu, zaboravila sma koja. I da će uskoro dobit inkubator i svašta . I do wanna believe . Netko će se već javiti s ispravkom netočnog navoda, ako je netočan.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    Ultrazvučno navođeni transfer znači da prilikom transfera doktor na uzv traži najbolje mjesto u maternici i obavlja transfer.Što znači da i pacijentica na stolu može na uzv vidjeti to mjesto u maternici.Pa bi onda cure koje su bile na transferu na VV to trebale i znati.
    Mojoj frendici u MB je doktor baš pokazao: evo pogledajte sada tu stavljamo blastocistu...
    i do sada nigdje nisam čula da to rade u Hrvatskoj.Čak niti na IVF poliklinici.Možda je to s VV novost i bilo bi mi stvarno drago da pratimo svjetske trendove.

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ne znam, ja to nisam ni u Mariboru skužila. Bilo je samo lijevo na ekranu di su mi pokazali da gledam slikica mojih morula, onda se vidila neka cjevčica kako iz nje nešto bude izbačeno. Valjda je to UZV transfer 8). Jedino, tamo se ne leži tih 5 min koje su najnovije uvedene na VV - dakle na stolu od transfera se leži 5 min i onda ide u predsalu i tamo ostalih 15-20. I odmah se kao ide kući - nema ležanja, iako većina cura još prosjedi / proleži na onim "Kimsta" stolicama.

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Tj. nisam osjetila to "traženje" najboljeg mjesta na endometriju.

  11. #11
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Ja sam pitala u CITO-u da li to rade - ultrazvucni transfer (i s fleksibilnim kateterom) - odgovorili su da rade bas to.

  12. #12
    tini avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    262

    Početno

    U Rijeci rade transfer navođen uzv, moji svi transferi su bili takvi...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    184

    Početno

    Slazem se s tini i meni su u Ri uvijek pokazilvali gdje smjestaju embrije

  14. #14
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Mislim da rade i u Osijeku-to će Odra znati, baš mi se čini da su njoj još prije skoro dvije godine radili takav transfer i da je dobila sliku maternice sa smještenim embrijem.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •