Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 124 od 124

Tema: Kazu li vam 'glupaco/glupane'?

  1. #101

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Meni to etiketiranje djece lakše ili teže odgojivima ide grozno na živce. Ne poznajem sudionike ove rasprave, pa ne mogu komentirate vaše primjere (znam samo ono što sami pišete), no među ljudima koje poznajem situacija je doista onakva kakvom je MC prikazuje: roditeljima čija djeca su "dobra i poslušna" (užasava me takva kategorizacija, pa zato termine stavljam pod navodnike) poluposprdno se govori da "imaju sreće" što imaju lako odgojivo dijete, eh da im je jedan dan s njihovim djetetom, vidjeli bi što je izazov...Mislim

    Djeca su karakterno različita, pa će neka biti popustljivija ili će više surađivati, dok će druga biti kompliciranija i svojeglavija u nekim aspektima - ali baš da postoji dijete koje je u svim aspektima svog bića "lako odgojivo", to mi zvuči kao pojednostavljeno (i uvredljivo) gledanje na jedno kompleksno ljudsko biće. Što se tiče pripisivanja zasluga, isto tako sam se imala prilike uvjeriti da roditelji koji imaju (po svojoj procjeni) "teže odgojivo" dijete sebi pripisuju zasluge za uspjeh. Bez uvrede ikome, ali i ovi komentari da neki smatraju kako je dijete sretno što je završilo s njima a ne s nekim drugim su mi, u najmanju ruku, pretenciozni.

    Primjer: moja prijateljica ima prekrasnu djevojčicu koja uglavnom tako divno surađuje s njom da joj ljudi uglavnom zavide i olako potežu taj "argument" o "dobroj, poslušnoj, lako odgojivoj djevojčici". No, kako se često družimo ja itekako imam prilike vidjeti "teške" osobine te curice - no, njezina mama se tako dobro postavlja i to tako lijepo riješava da dijete na kraju bude sretno i zadovoljno - i naravno da surađuje.

    Druga mama ima četverogodišnjeg sinčića za kojeg mi nikad ne propušta napomenuti kako je posve drugačiji od sve djece, nevjerojatni individualac, težak karakter (no uz to i sve ono što je MC poluironično navela - superinteligentan, nadaren, "indigo") - a imala sam prilike prisustvovati scenama koje je ta mama opisala kao "tantrume" - i definitivno su bili blaži nego tantrumi djevojčice iz prve priče! Razlika je bila u pristupu tih majki.

    Opet naglašavam, ograđujem se od ovdje spomenutih primjera, govorim o primjerima iz okoline...Navela sam dva, ima ih puno više. Vjerujem da ima izuzetaka, ali ne pušim teoriju o lako i teže odgojivoj djeci (a imam svoju teoriju o tome zašto se roditeljima čini da je jedno dijete, najčešće mlađe, lakše odgojivo).

  2. #102
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Luna Rocco, mi ne "pušimo nikakvu teoriju" i ne gledamo sa strane kao komentatori djevojčice koju ti spominješ, nego iznutra; govorimo o svojoj djeci, svojoj realnosti i iskustvima odgajanja. Sama kažeš, kao i MC, da se djeca razlikuju, ali ne dopuštaš da to ima ikakve reperkusije na odgoj. S mojeg stanovišta, to je naivno razmišljanje. Kažeš da smo Vertex i ja pretenciozne, a ne poznaš ni nas ni našu djecu. Ja iza onoga što sam napisala o svom sinu i našem odnosu čvrsto i argumentirano stojim.

  3. #103
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Luna, bezveze se zestis, a na kraju i sama sebi proturjecis.
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Djeca su karakterno različita, pa će neka biti popustljivija ili će više surađivati, dok će druga biti kompliciranija i svojeglavija u nekim aspektima - ali baš da postoji dijete koje je u svim aspektima svog bića "lako odgojivo", to mi zvuči kao pojednostavljeno (i uvredljivo) gledanje na jedno kompleksno ljudsko biće.
    Upravo tako kako si napisala. Neka su djeca u nekim aspektima lakse odgojiva, a neka druga djeca u nekim drugim. Nema vjerojatno djeteta koje je u svim aspektima lako odgojivo, ali ima djece koja su u vise aspekata lako odgojiva i djece koja su u manje aspekata lako odgojiva.
    I ne vidim sto je uvredljivo u tome da je netko 'lako odgojiv' ili 'tesko odgojiv'? Sve dok se to ne koristi u svrhu omalovazavanja tudjih roditeljskih napora, a to ni zdenka ni ja ni vertex ni adiomare nismo radile.

    Meni nije nikakav problem priznati daje npr. tonka lako odgojivo dijete (uglavnom, iako sam par postova prije navela i kontraprimjer), jednostavno zato jer mi je s njom lako. I u toj lakoci uzivam.

    Ono sto bih ja ipak dodala u ovu pricu o lako/tesko odgojivosti, je cinjenica da se ne radi o jednosmjernom tijeku odgajanja. Izvor teskoce/lakoce nije samo dijete, nego i roditelj, odnosno njihov 'spoj'. S antunom mi je npr. nekad tesko bas zato jer smo slicni i jer oboje eksplozivno reagiramo.

  4. #104
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Ono sto bih ja ipak dodala u ovu pricu o lako/tesko odgojivosti, je cinjenica da se ne radi o jednosmjernom tijeku odgajanja. Izvor teskoce/lakoce nije samo dijete, nego i roditelj, odnosno njihov 'spoj'. S antunom mi je npr. nekad tesko bas zato jer smo slicni i jer oboje eksplozivno reagiramo.
    Taj problema zavređuje daljnju diskusiju, jer je doista tako. Onaj dio mog "neskromnog ili pretencioznog" stava o mom odnosu s djetetom implicira i tu našu sličnost. It takes one to know one, već sam napisala. Nama je nekad zbog toga jako teško, ali se isto tako i razumijemo vrlo duboko. Mislim da je zbog toga naš odnos bogat i plodan i da ja mogu razriješiti neke njegove probleme bolje nego što bi to mogli mnogi drugi ljudi, jer su mi ti problemi velikim dijelom poznati iz mene same. Postoji i druga strana medalje, to jest i ja njemu, kao i on meni, mogu biti teška. Sreća je da on sve kaže, jako dobro definira što ga tišti i što osjeća. Postavlja probleme na dnevni red, pita, reagira i to žestoko i ne preostaje ti drugo nego da izvučeš sve resurse iz sebe, knjiga, okoline, stručne pomoći dok taj problem ne riješiš. On mi ne dozvoljava da se uljuljkam u neku letargiju, stalno me tjera da razmišljam. I on kaže isto za mene; nekad se jako ljuti, jer ja uvijek postavljam pitanje zašto. Neki dan mi je cendrajući rekao: Ti mama mene uvijek tjeraš da razmišljam. Ja to i želim, ali ne želim otići predaleko u tome. Kad gledam unatrag, točno znam u čemu sam dobro postupala, u čemu nisam, ali kad gledam naprijed ponekad mi se čini da tapkam u mraku. Imam vrlo jasne odgojne ciljeve, ali put do tamo mi nije baš osvijetljen. Zato i jesam ovdje, da bih učila i iz tuđih iskustava, pogotovo onih koji imaju djecu sličnu mome M.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Izvor teskoce/lakoce nije samo dijete, nego i roditelj, odnosno njihov 'spoj'.
    Gotovo identičnu rečenicu sam htjela napisati kao prilog svoje teze da postoji razlog što roditelji više djece nerijetko imaju većih problema s jedinim, dok s drugim sve ide glatko. Tako da ovu rečenicu koju si napisala potpisujem 100 puta i mislim da u tom grmu leži zekonja.

    I ne žestim se, ja uvijek tako gorljivo raspravljam, čak i o vremenu.

  6. #106
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Izvor teskoce/lakoce nije samo dijete, nego i roditelj, odnosno njihov 'spoj'.
    Tako da ovu rečenicu koju si napisala potpisujem 100 puta i mislim da u tom grmu leži zekonja.
    Onda se slažeš da stoji teza da su neki roditelji Bogom dani za pojedinu djecu?

  7. #107

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Izvor teskoce/lakoce nije samo dijete, nego i roditelj, odnosno njihov 'spoj'.
    Tako da ovu rečenicu koju si napisala potpisujem 100 puta i mislim da u tom grmu leži zekonja.
    Onda se slažeš da stoji teza da su neki roditelji Bogom dani za pojedinu djecu?
    Hm, vidiš vraga 8)
    Imaš pravo. Povlačim svoju nesmotrenu izjavu o pretencioznosti i ispričavam se. Ali i dalje se ne slažem s onim o lako odgojivoj djeci.

  8. #108
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Odgoj djece znači mnogo, ali zbog toga smo često skloni zaboravljati da postoje zadanosti osobe. Svatko od nas, kad se osvrne oko sebe jasno vidi da ima ljudi s kojima mu je teško (teže) i onih s kojima je lako (lakše), pametnijih, manje pametnih, društvenih, nedruštvenih, osjećajnih, manje osjećajnih, s ovim ili onim sposobnostima itd. Tako je isto i kod djece, njihova osobnost nije ništa manje izražena nego kod odraslih ljudi, dapače, čak se i snažnije manifestira, jer se odrasli ljudi u mnogim stvarima svjesno prilagođavaju.

    Inače, što se tiče terminologije, ja svog sina nikad nisam nazvala "teško odgojivim", niti bih neko drugo dijete nazvala "lako odgojivim". Samo sam rekla to da vidim da je u mnogim stvarima meni teže nego nekim drugima. Naša susjedica provodi mnogo vremena kod nas i mogu reći da je dobro poznam. Kad nešto hoću od nje dobijem odmah, kad želim da prestane nešto raditi, odmah prestane. Tako i svojim roditeljima. Kod mog M. to je nemoguće. On traži raspravu, objašnjenja, pregovara, dokazuje svoje, provodi svoje, pruža otpor, ljuti se, prekida komunikaciju.... Meni je razlika očita.

    To sve skupa ne znači da olako ocjenjujem poteškoće koje u odgoju imaju drugi ljudi, jer vidim da tzv. "mirna i poslušna" djeca imaju probleme koji su u konačnici daleko teži nego oni kod mog "razbarušenog" M.

  9. #109
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Izvor teskoce/lakoce nije samo dijete, nego i roditelj, odnosno njihov 'spoj'.
    Tako da ovu rečenicu koju si napisala potpisujem 100 puta i mislim da u tom grmu leži zekonja.
    Onda se slažeš da stoji teza da su neki roditelji Bogom dani za pojedinu djecu?
    i ovi drugi su "bogom dani" u jednom drugom smislu. da te potaknu na osobni rast, sirenje granica i nova iskustva.

    prijatelje biras, i sa nekim ljudima "kemija" stima, s nekim drugima ne, mada su to sasvim ok ljudi.
    dijete "izabire" tebe. zvuci hereticki, ali ponekad "kemija" isto tako ne stima. a dijete ipak volis bezuvjetno. i trudis se promjeniti kemiju.

    mislim da postoji jos jedan vazna komponenta koja odreduje termin djece s kojom "lakse ili teze zivis", zbog njihove osobnosti i zbog "kemije" dijete-roditelj, a to je opceniti pogled na svijet i djecu koji imaju roditelji.

    npr. nekim bi roditeljima odredeni aspekti licnosti moje kceri spadali u tesko odgojivo podrucje, jer njeno ponasanje u nekim situacijama je za njih potpuno neprihvatljivo, dok je meni prihvatljivo, ili cak i pozeljno.
    isto tako je vjerojatno nesto sto mene kod ine muci i smeta, nekim drugim ljudima potpuno nesmetajuce.

  10. #110
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    I opet mislim da ovdje razmišljamo slično, samo se drugačije izjašnjavamo.
    Kako ništa u životu nije potpuno crno niti bijelo termini "lako/teško odgojiv" postoje tek radi lakše komunikacije, koja se, na kraju zaplete upravo radi njih.

    Da, seni, i ja se slažem s ovim:
    a to je opceniti pogled na svijet i djecu koji imaju roditelji.
    Dapače, mislim da bi to mogao biti jedan od grmova u kojem leži zekonja, i još kada se uspješno prilagodi nekim društvenim pravilima ponašanja koje (ipak) treba poštivati...

    Inače, naravno da su svi brižni roditelji Bogom dani, na ovaj ili onaj način. Tu nema mjesta sumnji.

  11. #111
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    On traži raspravu, objašnjenja, pregovara, dokazuje svoje, provodi svoje, pruža otpor, ljuti se, prekida komunikaciju.... Meni je razlika očita.

    To sve skupa ne znači da olako ocjenjujem poteškoće koje u odgoju imaju drugi ljudi, jer vidim da tzv. "mirna i poslušna" djeca imaju probleme koji su u konačnici daleko teži nego oni kod mog "razbarušenog" M.
    Ova prva rečenica - o tome i ja pričam. I moja je rasprava krenula od toga da smatram da je u redu da je dijete takvo. I da je u redu ako ne posluša iz prve, pa ni iz druge.

    Termine lako i teško odgojivo nisam koristila, ali kad bih, obrnula bih im značenja: kad je A. imao 2 godine, bila sam 10 kila lakša nego ikad u životu i to mogu zahvaliti isključivo odgajanju svog slatkiša pa je po tome on lako odgojivo dijete!


    Vezano za drugi dio citata, ja razmišljam u ovom smjeru: A. je dosta osjetljiv, na sve reagira (često burno) i jasno mi daje do znanja da moram paziti što radim. On glasno traži da ga se uzima ozbiljno. To ne rade sva djeca. Možda neka nisu toliko osjetljiva, neka možda jesu, ali to ne daju do znanja. I zato se trudim biti jednako pažljiva s mlađim sinom i dobro slušati sve što mi govori, verbalno i neverbalno. Ukratko, pazim da mi u toj "lakoći" nešto ne promakne.


    Vidim da ste pretencioznost već raspravile pa se neću dirati te teme.

  12. #112
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Da se razumijemo i ja mislim da je u redu da dijete bude takvo i drago mi je da je M. takav. Što ne znači da ponekad ne bih htjela lakše doći do cilja, ne potrošiti uvijek po sat vremena za ono za što moji susjedi uopće ne troše vrijeme.

    Ovo drugo što kažeš, imaš posve pravo. Iza mirnoće se svašta može skrivati.

  13. #113
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Zdenka, mislim da smo se, što se ove teme tiče, u potpunosti razumjele.

  14. #114
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Ukratko, pazim da mi u toj "lakoći" nešto ne promakne.
    Evo, mama courage, odmah ti na ovoj temi mogu razbiti stereotip.
    U lakoći kojom sam odgajala svoje starije dijete, mislim da nisam bila tako pažljiva kao vertex i da mi je dosta toga promaklo.

    mislim da postoji jos jedan vazna komponenta koja odreduje termin djece s kojom "lakse ili teze zivis", zbog njihove osobnosti i zbog "kemije" dijete-roditelj, a to je opceniti pogled na svijet i djecu koji imaju roditelji.
    Bez obzira na tu lakoću, iz današnje perspektive, mislim da bih puno toga i drugačije. Da li bi drugačije zaista trebalo ili su se promijenili moji pogledi na djecu i svijet, to je već drugo pitanje.

  15. #115
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Zdenka, mislim da smo se, što se ove teme tiče, u potpunosti razumjele.
    Jes.

  16. #116
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Gotovo identičnu rečenicu sam htjela napisati kao prilog svoje teze da postoji razlog što roditelji više djece nerijetko imaju većih problema s jedinim, dok s drugim sve ide glatko.
    Hm, :/ meni se baš obrnuto dogodilo - sa starijom gotovo da nisam nikad morala ni podignuti ton, sve je išlo niz dlaku, a mlađa kad si nešto zacrta ...

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj paci prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Gotovo identičnu rečenicu sam htjela napisati kao prilog svoje teze da postoji razlog što roditelji više djece nerijetko imaju većih problema s jedinim, dok s drugim sve ide glatko.
    Hm, :/ meni se baš obrnuto dogodilo - sa starijom gotovo da nisam nikad morala ni podignuti ton, sve je išlo niz dlaku, a mlađa kad si nešto zacrta ...
    Nisam nužno mislila starije da je starije teže odgojivo, krivo je koncipirana rečenica - dakle, s jednim djetetom bude teže, s drugim lakše, bez obzira koje je starije a koje mlađe.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ja ne potpisujem nikoga

  19. #119

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    M. je već 6 mjeseci ko operiran od svake pristojnosti. Ali je jako zanimljivo da svom tatici (koji stalno glumi frajera 8) ) stalno prigovara i za najsitniju ružnu riječ.
    Što sve govori i radi M.
    - Ne volim te. Mrzim te. - ja mu onda mirno odgovaram da mu to uopće ne vjerujem jer i ja imam mamu i znam da se mama ne može prestati voljeti. On onda ljuto veli: dobro, onda te volim, ali se neću s tobom igrati „nešto“ dva dana... i sl.
    - Zla (kleta) babo (To mu je iz jednog crtića Roboti), Sad me hoćeš zagrliti, a maloprije si me mučila (za vježbanje klavira) - ovo uključuje revoltirano prepiranje sam sa sobom da ne će ovo, ne će ono. E tu ga pustim da se smiri, a onda duži, smireni i ljubazni razgovor. Dok se smiruje revoltirano prosvjeduje tako da drži prekrižena dva srednja prsta ispred glave - to mu valjda predstavlja onu gusarsku lubanju s dvije kosti. Poslije razgovaramo o tome zašto se ljutio i što je drugo mogao napraviti ili reći. A ponekad nemamo vremena za ceremoniju pa autoritarna mama riješi stvar po kratkom postupku instant kaznom, a razgovaramo kad se za to otvori prikladna prilika.
    - Za većinu uvreda imam sistem da okrećem cijelu stvar na šalu, a razgovaramo kad ga prođe ljutnja. Kad mi kaže „glupačo“ ja mu kažem da bih se ja sramila da je moja mama glupača, za „kravo“ mu kažem „telek moj slatki“ ili „nisam krava, ja sam bik“ itd. Na kraju smo leptirići i pčelice. A navečer kad razgovaramo o svemu i svačemu pa ako je taj dan bilo nešto od navedenog razgovaramo o osjećajima našim i drugih ljudi.
    - Jako neugodnu reakciju može očekivati jedino kad kaže „umukni“. To košta do 4 dana bez TV-a, kompjutora, gameboya i mobitela, a dogodilo se dvaput.

  20. #120
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    vidiš kako se ljudi razlikuju: mene "umukni" bi malo promrdalo, objasnila bi mu da se tako i nije lijepo razgovarati (moj kaže:zašuti!) ali za "Kravo" 8)

  21. #121

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Ja polazim od toga da može imati svoje mišljenje o nekome, i da ga čak može i iskazivati (iako ću ga pokušati uvjeriti da to ne čini uvredama), ali uskraćivati drugome prostor izražavanja po toj logici je nedopustivo.

  22. #122
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    vidiš kako se ljudi razlikuju: mene "umukni" bi malo promrdalo, objasnila bi mu da se tako i nije lijepo razgovarati (moj kaže:zašuti!) ali za "Kravo" 8)
    mislim da nije toliko razlicito od covjeka do covjeka, nego vise od podrucja do podrucja (geografskog). naime, ono sto je ovdje u sjev. dalmaciji normalno reci, npr. (bas taj) "umukni" je meni apsolutno prestrasan, i ne mogu se naviknut na to.

  23. #123
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Citiraj mama courage prvotno napisa
    al sad fakat moram ici...
    Idi, ali vratit' ćeš se ti, vratit' ...
    8)

    no, vidim da ste pricu fino dovele do kraja a tek mi je sad jasno zasto mi se stalno stucalo

  24. #124
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    vidiš kako se ljudi razlikuju: mene "umukni" bi malo promrdalo, objasnila bi mu da se tako i nije lijepo razgovarati (moj kaže:zašuti!) ali za "Kravo" 8)
    Ja sam mojoj starijoj kćeri kad je imala cca 3 g. u igri rekla "Ti si moje malo telence", na što sam dobila odgovor "Mama, a jel ti znaš tko je mama od teleta?" :/

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •