Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Epiduralna analgezija

  1. #1
    -lana-

    Početno Epiduralna analgezija

    Hy! Ja sam nova forumašica i sve Vas lijepo pozdravljam!! :D Imam jedno pitanje, ako mi možete pomoći. U 36 tjednu sam, trudnoću mi vodi prof.dr.Podobnik (privatno) i trebao bi me i on porodit u bolnici Merkur. On mi savjetuje epiduralnu anesteziju,a ja kad o njoj čitam ne znam šta bi mislila, ima dobrih i loših strana, pa sam odlučila pitat Vas ako je netko takvo iskustvo s epiduralnom prošao da mi napišete kak Vam je bilo, da li to boli kad te pikne u kičmu, da li nakon uboda boli, u kojem položaju trebam bit, da li je to cijelo vrijeme zapiknuto u kičmu, onda možeš ili ne možeš se kretati, kako stisnem za bebicu kad trebam ako nemam osjeta i ako mi je sve zadrvenjeno, ja ne bi voljela da oni koriste kliješta za bebicu da je izvuku (jel ta kliješta mogu ozljedit bebicu?)...... Toliko pitanja i ne znanja da bi mi trebala Vaša pomoć i iskustva! :? Da li je bolja epiduralna ili stisnut zube i pretrpjet sve bolove i rodit vaginalno i bez epiduralne? Hvala!!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ISTRA
    Postovi
    125

    Početno

    Ja bih ti preporučila da se dobro informiraš, ali da ne odlučuješ sada, već na licu mjesta. Vidjet ćeš već ako ti sve ide ok, ako možeš imati normalan prirodan porod, onda ti epiduralna ne treba. Ako se nedajbože nešto zakomplicira, npr. ne otvaraš se pa ti uvale drip, pa trudovi od dripa još puno jače bole, onda još stigneš odlučiti da li to možeš izdržati ili ne. Inače mene samo pikanje nije ništa bolilo, noge nisam osjetila ali sam osjetila nagon za tiskanje. Kliješta nisu upotrebljavali, mislim da to nema veze s epiduralnom.

  3. #3

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Irmu sam rodila sa epiduralnom.
    Mirtu ne.

    I za nijedno slijedeće dijete mi neće trebati nešto što me umrtvljuje.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    56

    Početno

    Hladne glave, rodit bez ičega je najmanje rizično, do 90% takvih poroda prolazi uredno. Vruće glave, odlučujemo se za pogrešne stvari, poslije žalimo.
    Samo naprijed, ohrabri se i reci sebi da ti to možeš jer si ŽENA.
    I ne brini, uvijek je tamo doktor koji zna pomoć kod komplikacija, a oni koji nisu razvikani i zauzeti prikupljanjem ugleda - oni dežuraju u rađaonicama i pomažu ženama.
    Teuta je dobra babica u Merkuru i naklonjena prirodnom porodu.

  6. #6
    belurka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - Zagrebacka cesta
    Postovi
    139

    Početno

    Ja sam rodila s epiduralnom i imam super iskustvo. Ja nisam osjetila ubod u kicmu, ali moras lezati nakon toga. Noge osjetis super, a straznjicu koda si jako dugo lezala u jednoj pozi pa se umrtvila, a trudove uopce ne osjetis. Doslovce citas Gloriju dok se otvaras i trudovi divljaju. Kad bebica ide van to osjetis i imas osjet tiskanja ali puno slabije nego kad si bez anestezije pa zato ti cesto zavrse ovakvi porodi s nalijeganjem na trbuh kao i meni. Ja sam svoju bebu rodila u 10min nakon sto sam se otvorila 10cm. Preporucam, meni je porod bio super iskustvo a na kraju mi je dojenje i uspostava dojenja bila nocna mora. Ali i to je sad sve 5!!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,sestine
    Postovi
    125

    Početno

    Ja sam isto rodila sa epiduralnom i imam super iskustvo.Prije nego sto te pikne pravom iglom malom tankom iglicom ti anestezira to podrucje.Taj ubod osjetis kao da te komarac piknuo i onda kad te zapravo bocne to te nista ne boli.U kraljeznici ti ostaje kateter da ti mogu dati jos koju dozu ako treba.
    Noge normalno osjecas samo trudove ne ili u jako slbom obliku.Ja sam zadnjih 20 min oko 9 cm otvorenosti osjecala trudove ali nista strasno kao lagani menstrualni grcevi.
    Osjetis bebu i ja sam mogla normalno tiskati bez problema.
    Meni je moj porod ostao u super sjecanju i jedva cekam ponovo

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno Re: Epiduralna anestezija

    Citiraj -lana- prvotno napisa
    Hy! Ja sam nova forumašica i sve Vas lijepo pozdravljam!! :D Imam jedno pitanje, ako mi možete pomoći. U 36 tjednu sam, trudnoću mi vodi prof.dr.Podobnik (privatno) i trebao bi me i on porodit u bolnici Merkur. On mi savjetuje epiduralnu anesteziju,a ja kad o njoj čitam ne znam šta bi mislila, ima dobrih i loših strana, pa sam odlučila pitat Vas ako je netko takvo iskustvo s epiduralnom prošao da mi napišete kak Vam je bilo, da li to boli kad te pikne u kičmu, da li nakon uboda boli, u kojem položaju trebam bit, da li je to cijelo vrijeme zapiknuto u kičmu, onda možeš ili ne možeš se kretati, kako stisnem za bebicu kad trebam ako nemam osjeta i ako mi je sve zadrvenjeno, ja ne bi voljela da oni koriste kliješta za bebicu da je izvuku (jel ta kliješta mogu ozljedit bebicu?)...... Toliko pitanja i ne znanja da bi mi trebala Vaša pomoć i iskustva! :? Da li je bolja epiduralna ili stisnut zube i pretrpjet sve bolove i rodit vaginalno i bez epiduralne? Hvala!!
    Kako ms. ivy reče, ima već dosta tema o epiduralnoj, ali htjela bih ti samo napomenuti da će ti prof Podobnik uvijek preporučiti epiduralnu, jer je to njegov stav. Isto je pričao i na trudničkom tečaju u "Merkuru".
    Meni osobno porod pod epiduralnom nije bio baš nešto, radije bih da je prošlo bez, ali nagovorili su me u trenutku slabosti (te velika je beba, te namučit ćete se, te bit će vam lakše). Ono što nitko nije znao (pa ni ja) da imam tako krivu kralježnicu da me trebalo četiri puta bosti u leđa (i to iskustvo radije više ne bih ponovila), tako da je samo davanje epiduralne bilo zakomplicirano, a dežurna anesteziologinja je vrlo škrto dozirala anestetik, tako da me ipak sve boljelo, a nisam se smjela kretati zbog tog katetera od epiduralne. Na sreću, nisam imala komplikacija, ali ne mogu reći ni da sam imala neke koristi od epiduralne.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    254

    Početno

    Mene su isto pikal 3 puta i kad sam već izgubila nadu i rekla da odustajem ako ne ide glatko, ušla je igla . Stvar je u tome što moraju pogoditi između kralježaka, a meni se vraćala krv kroz kateter i morai su me ponovno pikati...ali ne boli jer te prije pikanja malo aneseteziraju u tom području. Trudove osijećaš kao veliki pritisak, boli nema, na kraju su mi malo pogurali bebu van, mislim dr. mi je pritisnuo trbuh , ali to nije bilo ništa strašno . Na kraju puno žena rađa i bez epidur. pa im sjedaju na trbuh. Ležiš s tim kateterom u leđima ali to te ne boli. Noge mi nisu bile umrtvljenje , guzom sam mogla miscati ali usporeno...mislim da puno ovisi o anesteziologu i njegovom iskustvu. U Americi je epiduralna uobičajena, ali tamo ti je daju uz ultrazvuk , tako da je šansa da te krivo piknu i ozljede svedena gotovo na 0. Zato je to tamo i najnormalnija stvar u većini poroda. Dobro je da imaš izbor, a ako možeš najbolje odluči na licu mjesta. ak vidiš da ide brzo ( što u principu nikad ne vidiš i nikad ne znaš ) nemoj ju uzimat. Meni je dr. rekao nemojte , otvoreni ste 8 cm, ali je sam rekla daj bilo što, ne mogu više, jer fala Bogu trudovi bole, ali nemoj se obeshrabriti... pokušaj bez...a ako budeš htjela nek ti je daju.

  10. #10
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno

    Evo, i ja sam rodila uz epiduralnu, i ne bih više nikada, radije carskim rezom. Jer kod mog poroda je sve pošlo po krivu, kao posljedica epiduralne- oslabili su trudovi, beba se nije spuštala, dobila sam visoku temperaturu, epiduralna je prestajala djelovati- bolilo me svejedno, a nisam imala kontrolu u mišićima da tiskam, i na kraju je sve završilo velikom epiziotomijom i vakumom.

    Tak da znaš da nisu sve epiduralne bez komplikacija.

  11. #11
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    ja sam rodila s epiduralnom i drugo bih isto htjela roditi s epiduralnom.divim se svim zenama koje radjaju bez,ali ja stvarno ne mogu podnijeti bol.

  12. #12
    nive avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    54

    Početno

    Ja sam htjela roditi što prirodnije, ali su se stvari malko zakomplicirale. Počela mi je teći plodna voda, a trudovi se nisu pojavljivali. Rekli su mi da će mi dati drip i da će mi trudovi biti bolniji nego što bi inače bili i da mi preporučuju epiduralnu. Tako da sam pristala na to. Što se tiče samog pikanja, nije me ništa boljelo, sve je bilo vrlo korektno izvedeno, dobiješ najprije lokalnu anesteziju, a onda iglu u leđa i sam postupak mi nije bio bolan. Trudove nisam osjećala, ali sam imala dojam da se sve užasno brzo odvija i vrlo brzo sam počela osjećati pritisak na debelo crijevo i imala sam užasan poriv za tiskanjem. Kad su mi dozvolili da tiskam, tiskala sam iz sve snage, a babica mi je stalno govorila da ne tiskam dovoljno jako. Rekla mi je da zbog epiduralne nemam dovoljno jak osjećaj koliko moram stisnuti i da probam još jače. Uglavnom, na kraju mi se doktorica legla na trbuh i pomogla bebaču da izađe.
    Sad da moram ponovo odlučiti, nisam sigurna što bih odabrala. Koliko mi je pomogla, toliko mi je i odmogla u samom izgonu.

  13. #13
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    premjestam na podforum Porod.

  14. #14
    mama2x

    Početno

    mislim ako ti dotični doktor vodi trudnoču da ćeš ipak najvjerojatnije završiti na carskom, pa se tak i tak ne trebaš brinut.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •