Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567
Pokazuje rezultate 301 do 344 od 344

Tema: I dalje goli... pred djecom

  1. #301
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Vjerojatno je mislila na sidu i slične spolno prenosive probleme, ali imam velikih poteškoća povezati temu topica sa seksualnim ponašanjem. Osobito u našim ne-plemenskim uvjetima.

  2. #302
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Nena-Jabuka
    od kad znam za sebe znam i za gole roditelje (da se tako izrazim)
    nisu se goli prešetavali po kući, ali nisu se niti skrivali.

    Nikada o tome nisam posebno razmišljala, a još manje da mi se gadilo ili smetalo.
    I sada kad s odmakom razmišljam i pokušam prizvati u sjećanje djetinjstvo - ne nemam nekih trauma vezano uz to.

  3. #303
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ja na to gledam nekako u stilu 'nevolja nikad ne dolazi sama od sebe'

    tesko mogu povjerovati da samo zbog golotinje djeca mogu imati smetnje kasnije, smetnje imaju zbog kompletnog odnosa s roditeljem, golotinja je samo jedan aspekt tog odnosa i tesko ju je promatrati izolirano

    ako se djetetu nesto gadilo do stupnja da mu izazove teze smetnje kasnije, onda je pitanje na koji je nacin ono to izrazilo u konkretnoj situaciji ili opcenito u ponasanju, a roditelj je na to mozda neprimjereno reagirao, zanemario, forsirao i dalje svoje ponasanje unatoc djetetovu negodovanju itd.

    a bolesna prisnost s djetetom ne mora biti obavezno seksualnog karaktera, i ako bi cak i maknuli vanjske manifestacije te pretjerane prisnosti ona bi i dalje negdje morala izaci van i ispoljila bi se na neki drugi nacin.

    mislim da je golotinja sama po sebi neutralna, jel se neko skriva od djeteta ili ne ne govori puno. vazan je kontekst i odnos roditelja i djeteta. kao i kod vecine drugih stvari uostalom.

  4. #304

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa
    Zanima me kako se ponašanje vaših roditelja odrazilo na vas ili nekoga koga poznajeta, biste li voljeli da su vaši roditelji bili više ili manje konzervativni/slobodni?

    Što mislite o stavu struke koji sam navela?
    Voljela bih da s u bili više konzervativni.
    Slažem se sa strukom i još malo preko.
    Oko 4 godine se lagano javlja urođeni stid i 8 je gornja granica.
    .
    Vidiš, to je ono što je mene zabrinulo. Iskreno, nisam očekivala da će takav biti "stav struke", oni su mi u današnje doba po svemu drugome djelovali progresivnije, osobito glede spolnog odgoja, homoseksulanosti itd., pitam se zašto su ovdje tako tradicionalni, je li možda realnost pokazala da su roditeli u želji da se sami "oslobode" pretjerali u toj opuštenosti s djecom.
    Isto kao što sad ide i kontra prepopustljivom odgoju jer se pokazalo da su djeca zbog toga dezorijentirana, ne znam...
    No, evo, kod kahne sve pet, maksimalna prirodnost i svima dobro...

    pikula
    , je li ovo što si ti napisala samo tvoj osobni stav ili ...

  5. #305
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa
    ja na to gledam nekako u stilu 'nevolja nikad ne dolazi sama od sebe'

    tesko mogu povjerovati da samo zbog golotinje djeca mogu imati smetnje kasnije, smetnje imaju zbog kompletnog odnosa s roditeljem, golotinja je samo jedan aspekt tog odnosa i tesko ju je promatrati izolirano

    ako se djetetu nesto gadilo do stupnja da mu izazove teze smetnje kasnije, onda je pitanje na koji je nacin ono to izrazilo u konkretnoj situaciji ili opcenito u ponasanju, a roditelj je na to mozda neprimjereno reagirao, zanemario, forsirao i dalje svoje ponasanje unatoc djetetovu negodovanju itd.

    a bolesna prisnost s djetetom ne mora biti obavezno seksualnog karaktera, i ako bi cak i maknuli vanjske manifestacije te pretjerane prisnosti ona bi i dalje negdje morala izaci van i ispoljila bi se na neki drugi nacin.

    mislim da je golotinja sama po sebi neutralna, jel se neko skriva od djeteta ili ne ne govori puno. vazan je kontekst i odnos roditelja i djeteta. kao i kod vecine drugih stvari uostalom.
    ja isto ovako mislim.
    i imam osmogodišnjaka koji ne voli spavati sam.
    i te teorije mi idu na živce.

    a slažem se s nepodržavanjem preslobodnog seksualnog ponašanja roditelja pred djecom.
    jedino što gola mama i tata u kadi, za mene nema ama baš ništa seksualnog u sebi.:/

  6. #306
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    ovaj topic me stvarno pošteno nasmijao, kako smo samo svi različiti!!!

    Ovako ja imam potpuno prirodan odnos prema svome tijelu, volim ga, nemam srama, volim se prešetavat gola po kući, kao dijete sam ljeti stalno skidala gaće, čim bi mi ih navukli ja dole . Mamu sam naravno viđala golu,ali tatu ne, moram priznat da mi je drago zbog toga, nisam imala potrebu vidjet kako izgleda tatin pišo. Htjela sam ja al danas mi je jako drago što ne znam kako on točno izgleda.
    Starci su često uz šalu pričali o sexu, što je često u mom kraju, i zapravo dosta liberalni bili, kad sad malo bolje promislim.

    Bila sam jako radoznala, puno sam pitala, odgovarali su na moja brojna pitanja,ali se sjećam jasno kao dan kako sam se ja osjećala kad sam prvi put vidjela golog muškarca na divljoj, nudisitičkoj plaži (mi se kupali obučeni).

    Nisam imala brata,samo seku, ni bratiće, tako da mi je to bilo prvi put u životu uživo - meni je to bilo fuj,fuj (al fakat je frajeru bio ružan, neki kvrgav,ljubičast stvarno bljaki, sorry na slikovitosti,al ružniji u životu a ni na TV-u nisam vidjela).

    Ja sam se te "aždaje" tako prepala osim što sam u nju buljila ko blesava pa mi je mama rekla da baš ne buuuljim

    S druge strane moja seka odgajana na isti način, uvijek se sramila i skrivala kad se oblačila. Hoću reći da nije sve do odgoja i okruženja nego i do nečije osobnosti.Ja sam uvijek bila gola,a ona obučena a dogojena u istim uvjetima.

    Kad sam odrasla meni je bilo normalno kupat se gola,ona nije nikada.Jednostavno sam sama otkrila da mi tako odgovara i da se osjećam bolje u moru kad nemam krpice.

    MM je suprotnost, sramežljivi je što se tiče golotinje, on kao diejte nije dao gaće sa sebe , stalno ih je navlačio, u kući je gol isključivo dok je u kupaonici ili prije,tijekom i nakon keksanja,i naravno ne kupa se ljeti gol u moru.

    Zaključak svega je, po mom mišljenju, da stvarno ne treba pretjerivati, meni je normalno da naša L. mene vidi golu,al znam da MM ne bi bilo ugodno da ga ona gleda golog (to govorim kad poraste a ne sad kad je beba). Sjećam se ko jučer da kad sam bila mala da mi je bilo drago što ne znam kakav je tatin pišo(već vidim kako ga u svojoj maloj glavici analiziram do u besvijest),tata je bio tata,a mama, seka i ja cure i mi smo bile međusobno gole.To mi je nekako prirodno. Jer kad dođe pubertet ionako se počnu po glavi vrtiti raznorazne čudnovate ideje vezane uz seksualnost i to čak bližnjih(bar je tako bilo meni),tako da...se slažem s ovim stručnim mišljenjem znanstvenika.

    dijete će samo prirodno doći do toga jel želi biti golo na javnim mjestima, pred ukućanima, al da treba usadit djeci jedan zdrav,prirodan odnos prema vlastitim tijelu, to mislim da stvarno treba.

  7. #307
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    ja se ne skrivam pred djecom kad se npr. presvlacim ali s druge strane ne bi se kupala s njima gola, nekako me to ne privlaci :/
    kad se mm kupao s njima obavezno je bio u mudantama, dakle i on dijeli taj stav.
    a ni djeca mi bas ne hodaju gola okolo, kupace su obavezne

  8. #308
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    E da imali smo kućne prijatelje koju su se sa dvije kćeri uvijek kupali goli u kadi čak i kad su bile u pubertetu (meni je to stvarno ), i naravno ljeti na moru.

    Meni je bilo izrazito neugodno (iako uopće nisam sramežljiva) kad bi mi njihov tata znao reći ,a tman mi krenule rasti cice, da nosim li ja sisobran? baš mi je bio neki neugodan osjećaj u meni kad bi on to tako pitao i komentirao.

    Čovjek nije bio nikakav perverznjak (koliko znam),ali odrasli nekad stvarno pretjeraju i podcjenjuju osjećaje djece,ja ne znam definirat kako sam se tada osjećala ,al sjećam se ko da je bilo jučer da je bilo nekako neugodno, mučno, tak nekak...

  9. #309
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    ovo što je navela Nena u mišljenju stručnjaka,potpisala bih crveni dio:

    "struka ne podržava preslobodno seksualno ponašanje roditelja pred djecom i izlaganje djece golotinji jer oni jednostavno nisu emotivno za to zreli, i koliko god oni to kao djeca dobro prihvaćali, kasnije im u životu može uzrokovati smetnje".

  10. #310

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Joj, Lily, jesam se nasmijala na ovaj tvoj dojam s plaže ,

    mislim, meni to parče muškog tijela ni dandanas nema neku ljepotu, ako ćemo to tako gledati, ali budući da se s njim susrećem u posebnim okolnostima, onda ga gledam drugačijim očima i doživljavam na drugačji način, naravno,
    što kao dijete nisam,

    što opet dovodi do onoga o zrelosti, emotivnoj i svakoj drugoj,

    koju djeca još ne dosegnu.

  11. #311
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,516

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa
    Joj, Lily, jesam se nasmijala na ovaj tvoj dojam s plaže ,

    mislim, meni to parče muškog tijela ni dandanas nema neku ljepotu, ako ćemo to tako gledati, ali budući da se s njim susrećem u posebnim okolnostima, onda ga gledam drugačijim očima i doživljavam na drugačji način, naravno,
    što kao dijete nisam,

    što opet dovodi do onoga o zrelosti, emotivnoj i svakoj drugoj,

    koju djeca još ne dosegnu.
    NenaJabuka,
    upravo tako od riječi do riječi. Vidiš kako mi je taj nemili dojam bio jak da ga se sjećam do u detalje

    a što je, je i meni je nekako ljepša naša stvar ha,ha,...bez uvrede za muški spol.

  12. #312
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ostali prisutni stručnjaci
    gledala sam emisiju i koliko se sjecam s njom se slozila voditeljica i odmah uvalila i pricu o zajednickom spavanju majke i sina...meni se cijeli taj kontekst razgovora nije svidjao i to uvaljivanje svega i svacega po istu kapu.
    zajednicko spavanje ne mora imati ni naznake seksualnosti, a i moze (u emisiji su odmah dodali i dio o tome da majka radi zamjenu sina/muza), golotinja je ok i moze biti totalno aseksualna (kao i sto se seks. zlostavljanje moze desavati dok smo zakopcani do grla).
    meni fali kontekst dogadjanja, prica, odnosi, brdo toga...da bi znala reci jel to neprimjerno ili nije.

    ono sto znam (a i to je stav struke) je da granice postavljamo sami i prvo sebi, ako je meni neugodno da se kupam s njom jer ona svako malo zeli maziti moje cice onda joj ja to kazem i objasnim da ne zelim da mi to radi, pa se prestanem kupati u istoj kadi s njom, ako mm osjeti nelagodu dok se presvlaci pred njom onda se pocne presvlaciti u sobi kad ona nije prisutna, ako ona zatrazi da ide sama u garderodbu kad ide na bazen s mm-om on to postuje, kao sto i postujemo da sama brise guzu, ide sama na wc i uredno joj kucamo na vrata sobe kad ulazimo (posljedicno i ona nama kuca kad dolazi kod nas, pa makar to bilo u 2 u noci kad ima potrebu uvaliti nam se u krevet)

    i zanimljivo je da ona sad ima 7,5 god. i da nam se ovaj zaokret upravo sad desio kad i struka (tko je on? ja vise volim flanderica- ime i prezime) kaze.
    mislim da je najbolji savjet - onaj vec izlizan - pratite sebe i svoje dijete, kad primjetite da mu nesto smeta, prihvatite to...

  13. #313

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ostali prisutni stručnjaci
    gledala sam emisiju i koliko se sjecam s njom se slozila voditeljica i odmah uvalila i pricu o zajednickom spavanju majke i sina...


    mislim da je najbolji savjet - onaj vec izlizan - pratite sebe i svoje dijete, kad primjetite da mu nesto smeta, prihvatite to...
    S Buljan-Flander se složio i prisutni psihoterapeut, al' kako ga ne znam inače, nisam mu ni ime ubrala, no baš je on spomenuo probleme u odrasloj dobi, nemogućnost postizanja zdravog odnosa itd. kod onih koji su njemu dolazili, a gospođa iz udruge samo je klimala glavom na navode "...struka o tome ima nedvosmisleno stajalište....".

    Isto sam stajalište pročitala i u knjizi Hercigonja-Flander "Odgajam li dobro svoje dijete" i nisam fulala u točnom prenošenju onoga što preporučuju, prvo, jer me tema zanima, a drugo,
    recimo da imam profesionalnu deformaciju točnog prenošenja rečenoga.

    Druga je priča slažemo li se mi s tim ili ne.

    Lili, sitnim slovcima nešto napisati na "ženskom" forumu jednako je i kao da napisano označiš fluorescentnim svjetlom,
    i najćoravija baba, s najvećom dioptrijom, potrudit će se pročitati što piše.
    I,naravno,slažem se s tobom, a i velik dio muških bi se sigurno složio.

  14. #314
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    i uredno joj kucamo na vrata sobe kad ulazimo (posljedicno i ona nama kuca kad dolazi kod nas, pa makar to bilo u 2 u noci kad ima potrebu uvaliti nam se u krevet)
    Nije baš direktno vezano za temu, ali me zanima na koji način postupate nakon kucanja? Da li vam je praksa da čekate da onaj drugi kaže "da?" ili kuc-kuc i ulazite bez dozvole?

  15. #315
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Ja smatram da sam liberano odgojena-a nikad nisam vidjela roditelje gole, odnosno, ne sjećam se (ajde mamu u rublju, to ne računam),
    i nadam se da neću, da će se moći brinuti o sebi do smrti i sačuvati svoju intimu.
    Štoviše, mojim roditeljima nakon puberteta nismo ulazili u sobu bez kucanja-ni oni nama (bar dok smo mi bili u sobi, ako su nas špijunirali, ne znam )
    Uvijek, a pogotovo otkad sam u braku, sam smatrala da su cool jer imaju svoga posla tamo iza vrata (ne mislilim nužno na seks).
    Brat (velika razlika) me je zamolio da ne hodam više u donjem rublju po stanu, ne sjećam se koje dobi, mislim da je krenuo u školu. Naravno da sam to počela poštovati.
    Prijateljica me je jednom davno napala kako smo "patrijarhalni" zbog toga jer se ne sunčamo u toplesu na kvartovskoj plaži. A, opet, kad sam imala ginekoloških problema-.-bez ustezanja smo raspravljali o tome svi u obitelji, nikad mi nije ni bilo previše neugodno otići u ginekologa, štoviše, roditelji su me otpratili sa 18. Ona pak i danas ima neki čudan odnos s roditeljima, pogotovo s ocem..previše tabu tema, ni upola toliko povjerenja, a voli primjećivati i kategorizirati ljude po tome koliko su liberalni itd. (Zato sam alergična na takve opaske, priznajem)

  16. #316
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    i dalje nas naša kći vidi gole i ne vidimo nikakav problem u tome...niti ona komentira išta niti pokazuje pažnju na to što je tata gol prošao :/

  17. #317
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Ja ne vjerujem da golo tijelo samo po sebi moze ostaviti neke posljedice.


    Mama se pred nama nije skrivala, kad smo bili mali smo se znali i okupati zajedno. Mi smo ju kao sapunali i sl. u igri i nije nam palo na pamet da bi to, pa cak i taj dodir bilo perverzan ili krivi. Mislim da bi za nas bilo puno gore da je ona izregirala kao da smo napravili nesto krivo. Mi smo samo bili mali i isli sapunati nasu mamu - tako je to bilo u mojoj glavi.
    I nemam nikakvih problema s granicama danas.

    Ono sto mi je ostalo u sjecanju kao neugodno je, kad smo se braco (17 mjeseci mladi do mene) i ja u dobi od cca 8-10 godina sjetili da se idemo okupati zajedno kao kad smo bili mali, kako bi se igrali sa igrackicama u vodi, a mama i tata su se onako malo pogledali, pokusali njezno nesto reci, no nisu nas nista uvjeravali i forsali. Otisli smo i kupali se, ali mi je do danas ostalo to kao da to sto smo mi zeljeli nije bilo dobro, primjereno i da se tako "velika" djeca razlicitih spolova ne bi trebala kupati zajedno. Nis nam to direktno rekli, lai nisu ni trebali - klinci sve kuze. A mi nismo imali nikakve perverzne ideje - samo igru u glavi!



    Kad smo se poceli sramiti, u kupaonu nam vise nije nitko ulazio.
    Nakon srednje me je opet prestalo biti stam da me mama vidi golu ili da ja vidim nju i tako ce valjda i ostati.

    Nemam nikakve traume, cak ni od cica svoje prabake )) koja se isto nije skrivala pred nama kad bi prije spavanja skidala grudnjak. Opet cudniji nam je bio pradjed koji je ispanicario kad mu je braco uletio u wc .

    Mi se pred klincima ne skrivamo. Ne namjeravam raditi neku frku oko toga, kad pokazu sram to cu postovati (ili ako meni postane nelagodno kako ce oni rasti). Za sad mislim da je ovako bolje. Mama se kupa gola i u tome nema bas nista cudno i to sto vide je za njih po mom misljenju tijelo, a ne seksualni objekt (ok ima malo prehrambenih artikala ), barem u ovoj dobi - iako ne znam u kojij dobi bi uopce tijelo mame trebalo postati seksualni objekt? Ja nekako mislim da si djeca ako su zdravo odgajana bez problema odrede tu granicu.

    A imam prijateljice koji cijeli zivot normalno hodaju gole pred mamom i tatom i oni pred njima i nikome nije nista cudno (nisu nudisti, vec ono, doma oko tusiranja, presvlacenja ili na terasi za suncanje po ljeti) i sve stima. Nikakve traume.
    Meni bi bilo cudno da mi se tata presetava gol ili ja pred njim, no da smo to tako radili vjerovatno bi mi bilo narmalno kao i njima.

  18. #318
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    niš nije neutralno, a pogotovo golotinja. Sve nečemu služi pa je tako i oblikovano. i da pobudi i da realizira. 8)
    8 godina je gornja granica jer već u predpubertetu dijete može doživljavati prva svjesna spolna pobuđivanja i ona se mogu sasvim slučajno dogoditi i u kontaktu s bliskim srodnikom. Sigruno neće biti ništa strašno do jednog slučajnog doživljaja, ali ako se radi o pravilu :/
    S obzirom da dijete ne može predvidjeti svoje nagonske reakcije na roditeljima je da kreiraju okružje u kojem su takve situacije svedene na nužni minimum - neke zdravstvene situcije i naravno da nećete zauvijek ostati u kadi ako ste zaboravili šlafruk i smočili ručnik .
    mislim da nije stvar u tome da djeca nikad po cijenu života ne vide roditelje gole nego da roditelj predvidi vrijeme u kojem se budi osjećaj srama oko 4 godine i poštuje ga i zatim u predpubertetu polako širi razmk između svojeg i djetetovog prostora intime.
    Kao i na svakom području dijete mora samostalno ovladati i stidom i postepenim buđenjem spolnih osjećaja.
    Gađenje je u psihijatriji poznato i dobro obrađeno kao obrana - blokada prema ponašanjima koje našoj vrsti nisu produktivne ili su čak potencijalno bolesne odnosno destruktivne - blokada incestnog ponašanja je jedna od tih. Zato često mamama užasno smrdi veš/znoj sinova u pubertetu i počnu im kupovati čarobne deziće, ali to tako mora biti i to je ok. Njihovi hormoni i feromoni i nisu zato da bi mirišali mami.
    Ako se taj potrebni razmak stalno narušuje djetetov sponi nagon može skrenuti od pune pobude suprotnim spolom prema raznim odstupanjima u intenzitetu ili smjeru.

  19. #319
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Za razliku od suvremenih grura koji vas pokušavaju ozdraviti od osjećaja gađenja većina psihijatara i stručnjaka (usprkos kojekavim lobijima koji proguraju kojekakve zakonske promjene i školske programe) se još uvijek slaže da vam je u biološkom smislu upravo gađenje dobar kompas što je dobro za vas. Dakel potiskivati ili rušiti stid i gađenje navikavanjem jednako je loše kao i ne slušati svoju savijest.

  20. #320
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Za razliku od suvremenih grura koji vas pokušavaju ozdraviti od osjećaja gađenja većina psihijatara i stručnjaka (usprkos kojekavim lobijima koji proguraju kojekakve zakonske promjene i školske programe) se još uvijek slaže da vam je u biološkom smislu upravo gađenje dobar kompas što je dobro za vas. Dakel potiskivati ili rušiti stid i gađenje navikavanjem jednako je loše kao i ne slušati svoju savijest.
    Vidis, ja bih se s ovim slozila, zbog vlastitog primera. Meni se vise nista ne gadi, nemam nikakve zahteve, prohteve, tolerancija mi je na maximumu - ne osecam se ljudski!

  21. #321

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa
    Citiraj pikula prvotno napisa
    Za razliku od suvremenih grura koji vas pokušavaju ozdraviti od osjećaja gađenja većina psihijatara i stručnjaka (usprkos kojekavim lobijima koji proguraju kojekakve zakonske promjene i školske programe) se još uvijek slaže da vam je u biološkom smislu upravo gađenje dobar kompas što je dobro za vas. Dakel potiskivati ili rušiti stid i gađenje navikavanjem jednako je loše kao i ne slušati svoju savijest.
    vidis, ja bih se s ovim slozila, zbog vlastitog primera. Meni se vise nista ne gadi, nemam nikakve zahteve, prohteve, tolerancija mi je na maximumu - ne osecam se ljudski!
    kli-kli, ako ti nije problem, bi li to mogla malo opširnije pojasniti, djeluje mi jako zanimljivo.

    pikula, hvala ti na postu, to jako cijenim, drago mi je čuti kad subjektivno mišljenje ima i svoju dobro obrazloženu pozadinu, o kojoj itekako vrijedi porazmisliti.

  22. #322
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Nena-jabuka nema na čemu, ja sam brbljava. mene treba pohvaliti kad zadržim mišljenje za sebe
    Naravno moje je mišljenje subjektivno i popabričeno od prof. psihijatra na faksu i zbrda zdola literature od modernih psihijatara do klasike freud, lacan itd

  23. #323

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Nena-jabuka nema na čemu, ja sam brbljava. mene treba pohvaliti kad zadržim mišljenje za sebe
    Naravno moje je mišljenje subjektivno i popabričeno od prof. psihijatra na faksu i zbrda zdola literature od modernih psihijatara do klasike freud, lacan itd
    Neka, ja volim brbljave, barem ovdje na forumu, od njih nešto i naučim...
    Dobro si ti to popabirčila, no ne mogu odoljeti da ne spomenem kako Freuda obavezno ignoriram kao išta relevantno...
    Davnih dana sam se trudila pročitati nešto njegovo, eto, mislila sam, ipak moram pročitati, da budem upućena, da ne formiram i iznosim stavove iz čista mira,
    i tako...još sam sve kako- tako probavila, i svijest i podsvijest, i snove, i faze ovakve i onakve, i analne i oralne, i falus, i Edipa, ali, nikako, nikako, nikako mu ne mogu oprostiti teoriju ženske "zavisti na penisu".

    To je jedna od stvari koje su mi simbol svega patrijarhalnog, antifeminističkog, antiženskog, sve mi je to nerazumno i bezobrazno i podcjenjivački, a usput i beskrajno lažno,

    tako sam ja zabrijala u svojoj glavi da sam sad, i ovdje, vidiš sva se zajapurila koliko me to živcira .

  24. #324

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Pooh , koji prehrambeni artikli, čvarci?

  25. #325
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ma je slažem se Freud je jedan sfrustrani luđak, ali je popisao i kategorizirao koješta, a i poslije se svi neš referiraju na njega pa je dobro znat o čemu to oni. Al da je fulo poantu za cijeli gol je 8)

  26. #326

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa
    Pooh , koji prehrambeni artikli, čvarci?
    greškom je otišao ovaj ljuti, sorry

  27. #327
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Nije baš direktno vezano za temu, ali me zanima na koji način postupate nakon kucanja?
    kucanje savladali, sad ucimo da se saceka odgovor.

  28. #328
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    Nije baš direktno vezano za temu, ali me zanima na koji način postupate nakon kucanja?
    kucanje savladali, sad ucimo da se saceka odgovor.
    Mislila sam na vas, da li vi kada ulazite u njenu sobu čekate odgovor ili ulazite nakon kucanja

  29. #329

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    619

    Početno

    Moji su starci prošetali goli ako su npr. trebali uzeti ručnik u hodniku. Imali smo jednu kupaonu tako da smo ujutro znali svi troje biti u njoj-jedan se tušira, jedan na wc-u, jedan pere zube. I to mi je sasvim normalno, nikakve traume nemam. Nisu me izlagali golotinji ali se nisu ni skrivali. Kupaonica se nikad nije zaključavala i nisu mi davali da se zaključavam jer tata ima epilepsiju.
    Danas je u mojoj kući isto. Tuširamo se, oblačimo, ne skrivamo se. Mia je znala biti znatiželjna, kao šta mama ima, šta tata ima, danas joj je normalno da mi imamo pikicu, tata pišu.
    Ja sam u izlascima i spavanjima kod frendica bez problema bila zajedno s nekom na wc-u, jedna piški druga se šminka. Bez problema smo si pokazivale cice. Bez srama. Isto tako sam se cijeli život bavila sportom pa smo u svim svlačionicama bile gole prije i poslije tuširanja. Tijelo je predivno i nemamo se čega sramiti ili se skrivati.

  30. #330

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    između jave i sna....
    Postovi
    423

    Početno

    mm nikad nije ispred naša dva sina bio gol... mene su vidjeli N puta... ne prešetavam namjerno gola ispred njih, ali ako slučajno upadnu i vide me golu ne radim od toga frku...
    manje više svi imamo iste dijelove - neko mercedes neko fićo ali osnovne postavke su svima iste.... i meni je sasvim normalno da djeca poznaju ljudsku anatomiju... to je među ostalim i razlog zašto su moji klinci bili upoznati s menstruacijoom prije curica svog uzrasta...

    u posljednje vrijeme sam počela sa nekakvim upozorenjima kako nije ok upadati ljudima u WC dok se tuširaju.. ne zbog mog srama ispred njih, nego da ne bi mislili da je to ok raditi i kod drugih ljudi... zamisli idu prespavat kod frenda i mami mu uđu u wc dok je pod tušem... mislim da bi u mom mjestu žena dobila srčani udar...

    a ovo što su cure spominjale kolektivno jutarnje korištenje wc-a - kod nas nema šanse da ga svi koristimo odvojeno - previše ujutro volimo spavat i tih pet minuta je jako važno...

  31. #331
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    a, mislila si na nas
    a sacekamo...pa kucamo ponovno ako kaze ne, pa vicemo razlog i najcesce onda kaze da - neki dan je napisala na vrata sobe - pravilo je vi kucate, ja kazem da ili ne uci. ali nekad ni ne kucamo, ako je pak to primjereno - tipa igramo se, ja izadjem pa se vratim...to samo u ovaj period kad se skida ili ako se duze vremena sama igra pa ne znamo sto radi i sl.

  32. #332
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    pikula - Ma sve pet, ali nije sve ni tako opasno (po mom misljenju) i crno i bijelo kako se danas prikazuje. Sve istrazivanja danas jesu, sutra nisu i sl. Ne osporavam ih, da me ne bi krivo shvatila. Volim procitati i cuti. Volim da mi se obrati paznja... Ali na kraju biram po svojoj intuiciji i na temelju vlastitog iskustva.
    Mislim da je danas od golog tijela napravljen preveliki problem i mislim da do incesta dolazi i u obiteljima di su svi zakopcani do grla.

    Sta da smo se odselili/rodili i zivimo u drustvu gdje je golo tijelo sasvim normalan dio svakodnevnice?
    Mene cijela stvar u principu previse ne brine. Pretpostavljam da ce nekoga od nas u jednoj fazi poceti biti sram i to planiram 101% postovati.

    Citiraj Nena-Jabuka prvotno napisa
    Pooh , koji prehrambeni artikli, čvarci?
    Pa cice zeno !!!

  33. #333
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Pooh prvotno napisa
    Sta da smo se odselili/rodili i zivimo u drustvu gdje je golo tijelo sasvim normalan dio svakodnevnice?
    Ništa. Baš ništa. Ljudi slobodnih shvaćanja imaju veliki kapacitet za shvatiti čak i najkompliciranije među sobom. Možda bi im bili smiješni, ali na jedan vrlo relaksirani način.

  34. #334
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj Pooh prvotno napisa
    Sta da smo se odselili/rodili i zivimo u drustvu gdje je golo tijelo sasvim normalan dio svakodnevnice?
    Ništa. Baš ništa. Ljudi slobodnih shvaćanja imaju veliki kapacitet za shvatiti čak i najkompliciranije među sobom. Možda bi im bili smiješni, ali na jedan vrlo relaksirani način.
    Slazem se.

  35. #335

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    115

    Početno

    kod nas je ovako:
    Tuširamo se, oblačimo, ne skrivamo se. Dora (4 god) je znatiželjna, kao šta mama ima, šta tata ima....kad tatu vidi golog onda se smije njegovom kikaču i guzi...čak je u par navrata bila znatiželjna pa je htjela dotaknuti tatinog kikaća...to samo joj dozvolili....sad neki dan kad je vidjela tatinog kikača slala mu je puse...bilo nam je smiješno a li i pomalo neobično, čudno, da se tako izrazim.

  36. #336

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Eto ja sam nudist, MM nije pa onda sam na plaži samo u toplesu da mu je srce na mjestu. Pred malenim se ne skrivamo i nećemo se skrivati, ali i ne paradiramo goli po kući. Ovo sa kupanjem s roditeljim do puberteta mi je too much, nekako bez obzira što su moji roditelji i baka bili nudisti postojale su neke granice preko kojih se nikada nije prelazilo. Kad se ulazi sobu kuca se, tušira se svako sam, teme o seksu se nisu potezale za ručkom. Mislim da djetetu može naštetiti samo prelaženje nekih granica, nisam stručnjak pa ne mogu sad tvrditi, ali meni bi bilo neugodno da me tata ispitivao da li nosim grudnjak i takve stvari.
    Sama golotinja mi se ne čini kao nešto što bi moglo naštetiti djetetu. Sjetila sam se kako je jedno dijete napisalo ljubav je kad mama vidi tatu golog i ne misli da je to ružan prizor. Djecu ne privlači goli roditelj, oni ne misle da je to nešto super ili nešto loše, njima je to jednostavno normalno. Bez obzira što su moji roditelji bili nudisti, ne znam to objasniti, ali nisam ih promatrala kao ni druge ljude na plaži, bilo mi je jednostavno normalno biti gol isto kako mi je bilo normalno biti obucen.

  37. #337
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mm je od pocetka gol pred klincima, ja bas i ne, nikada nisam bila obozavateljica golog presetavanja. Kada su bili manji puno puta su me u kupaoni vidjeli golu, ali u zadnje vrijeme, kako su malo veci, nekako se uvrijezilo pravilo da nema upadanja u kupaonu bez kucanja. Misici je bilo jako smijesno kada je vidjela pimpaca, bilo od tate, bilo od brace. Ponekad ih je i znala na brzinu potegnuti, ali sada ih vise ne dozivljava.
    Decki isto hodaju goli, cak i pred bakom i dedom.
    Decki se uglavnom skupa tusiraju, tako da se jos ne zatvaraju u kupaonu. Ala kada pocnu, svi cemo to postivati i ne ulaziti bez kucanja i dozvole.
    Mislim da to klincima u pubertetu pono znaci.

  38. #338

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    177

    Početno

    mi se nikad nismo skrivali pred malim..
    Uglavnom,on zna što imaju on i tata i što ima mama
    Ali u zadnje vrijeme tu i tamo spomene da tata ima velikog pišu,nije mi to bed nego što ako to kaže u vrtiću? Oće li odgajatelji na to gledati normalno ili?

  39. #339

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Citiraj ***MARETA prvotno napisa Vidi poruku
    mi se nikad nismo skrivali pred malim..
    Uglavnom,on zna što imaju on i tata i što ima mama
    Ali u zadnje vrijeme tu i tamo spomene da tata ima velikog pišu,nije mi to bed nego što ako to kaže u vrtiću? Oće li odgajatelji na to gledati normalno ili?
    Ma kakvi normalno, odma u zatvor!

  40. #340
    vlac avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    302

    Početno

    Mi se ne skrivamo pred svojim klincima. Najnormalnije se preoblačimo i tuširamo u njihovoj prisutnosti. Ne smata nam ako su klinci kraj nas dok se tuširamo. Klinci se znaju zavući u kupaonu i kad smo na wc i nitko od nas nema posebne reakcije. Curka je jedno vrijeme primjećivala kako tata ima velikog p... a braco malog al prošla je ta faza. I čudia se kad se braco rodio kako nema pipicu. U to vrijeme je i MM pitao dal je vrijeme da se "sakrije" - tj da se više ne pokazuje pred D. gol... Razgovor smo došli do zaključka da nema potrebe i da je golotinja normalna... da ne duljim. Nama ne smeta da smo goli pred djecom sve dok njima ne smeta. Jednog dana ako nam djeca pokažu da im je neugodno radi naše golotinje, poštivati ćemo njihove osjećaje i "pokriti se".
    Kad sam živjela s roditeljima, svima nam je bilo normalno šetati u donjem rublju u kući. Mamu, mene i sestru nije smetalo ako smo upale jedna drugoj i dok smo bile skroz gole.
    Svi se mi razlikujemo i ne treba nekome gurati svoje mišljenje i tražiti da se prihvati.

  41. #341

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    177

    Početno

    Citiraj sanja77 prvotno napisa Vidi poruku
    Ma kakvi normalno, odma u zatvor!

    danas jedna jako zbunjujuća situejšon. On je bio u stanu u gačicama,bila mu frendica od 4 god,htjela je da se maze i tako se oni grle na kauču...
    On joj kaže da se skine
    ona skinula majicu i nastavili se grliti..Tad sam mu vidjela pišu kako se izbočio kroz gačice,a nije mu se piškilo.
    Jel to normalno za dvoipolgodišnjaka?

  42. #342
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Njegova reakcija je normalna fiziološki, ali situacija i igra je neprimjerena. Roditelji tako male djece bi trebali usmjeravati igre sa nepriličnog ponašanja na konstruktivnu i kreativnu igru uz kratko objašnjenje primjereno dobi. Jednako kako biste rekli ne smijemo se tući i nije lijepo udarati prijatelja čim igra krene u tom smjeru, normalno je i poželjno reći ne igramo se goli s prijateljima i pokazati kako se prijateljski zagrli i da pusa u obraz i zatim preusmjeriti pažnju na neku zanimljivu aktivnost. Na žalost ovakvih (ne)zgoda ima svakim danom sve više jer su i vrlo mala djeca izložena izrazito erotiziranom sadržaju i u dnevnom tv programu i upijaju kao spužve kako se zgodne tete i stričeki "igraju", a mnoga djeca i navečer s roditeljima gledaju otvorene erotske scene i vide kako je roditeljima to fora i ne treba puno da povežu fiziološku ugodu s osjećajem važnosti u društvu. U principu liječnici upozaravaju da se obrati pozornost kod veće razlike u godinama, mislim da ovo 4 i 2 godine nije to, ali liječnici kaću da treba biti oprezan kad se te "igre" ili "maženja" odvijaju na način da je jedno dijete starije i u mogućnosti manipulirati mlađim da pređe vlastite granice srama i neugode.

  43. #343
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    Citiraj ***MARETA prvotno napisa Vidi poruku
    mi se nikad nismo skrivali pred malim..
    Uglavnom,on zna što imaju on i tata i što ima mama
    Ali u zadnje vrijeme tu i tamo spomene da tata ima velikog pišu,nije mi to bed nego što ako to kaže u vrtiću? Oće li odgajatelji na to gledati normalno ili?

    mog je zanimalo kada će njemu narasti veliki kao tati ( a mm se čak niti ne prešetava gol pred njima, jedva podnese kad mu ulete u kupaonu )

  44. #344
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa Vidi poruku
    Njegova reakcija je normalna fiziološki, ali situacija i igra je neprimjerena. Roditelji tako male djece bi trebali usmjeravati igre sa nepriličnog ponašanja na konstruktivnu i kreativnu igru uz kratko objašnjenje primjereno dobi. Jednako kako biste rekli ne smijemo se tući i nije lijepo udarati prijatelja čim igra krene u tom smjeru, normalno je i poželjno reći ne igramo se goli s prijateljima i pokazati kako se prijateljski zagrli i da pusa u obraz i zatim preusmjeriti pažnju na neku zanimljivu aktivnost. .
    slazem se s ovim. i da dodam, da to sto se ne skrivamo pred djecom nikako ne znaci da neke granice intimnosti ne postoje. postoje dijelovi tijela koji se ne diraju ni mami ni tati ni drugima, koji se ponekad pokazuju poznatima i nepoznatima ovisno o kontekstu, bilo zbog pranja i presvlacenja, bilo zbog lijecenja i slicno, u ostalim situacijama se to ne radi.
    Posljednje uređivanje od meda : 25.08.2010. at 15:11

Stranica 7 od 7 PrviPrvi ... 567

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •