Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: mogucnost mjenjanja položaja pri porodu

  1. #1
    fortress

    Početno mogucnost mjenjanja položaja pri porodu

    Zanima me da li igdje u hrvatskoj postoji neka bolnica koja dopušta rađanje u nekom drugom položaju a ne samo u svi znamo kojem...

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    128

    Početno

    Ne znam za ostale gradove ali u Osijeku ima. Stovise i sami to zagovaraju.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Zapravo je grozno što moramo rađati u najneprirodnijem položaju za porod samo zato jer liječnicima tako odgovara.

    Ja sam na kraju prvog poroda htjela doslovno sa stola skočiti i čučnuti koliko me naginjalo na takav stav, ali mi je debela sestra nasjela na trbuh i ni makac! A baš je taj položaj često krivac što su trudovi bolniji, što se sav porod otegne i što je tako često "potrebna" epiziotomija.

    Nažalost, meni je Osijek puuuuno predaleko, tako da ću vjerojatno opet rađati ležeći.

    Ma, ne želim uopće o tome razmišljati - želim samo roditi svoju bebicu

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja se isto grozim radjanja na ledjima, a i sami trudovi su mi bili puno neudobniji i bolniji kad bi pokusala leci na ledja. Tako da sam odustala od toga i vratila se na brzo hodanje po sobi. Bilo bi idealno kad bi te jednostavno pustili da nadjes polozaj koji ti najbolje odgovara jer nitko ti ne moze unaprijed reci koji ce to polozaj biti.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Koliko znam zena mora biti prikopcana na CTG. Kako ce onda imati mogucnost mjenjanja polozaja ili odabira :?

  6. #6
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Vidiš,ja sam rodila u vodi ali sam dosta i hodala i bila na lopti a stalno sam imala priključen ctg.Osim fiksnog koji te veže za krevet ima i prijenosni, pa neometano možeš mijenjati položaje pri porodu.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Snorki :? Ja sam na ctg bila pristekana samo prvih pola sata nakon sto sam dosla u rodiliste. Kasnije ne.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Ja sam zadnja 3-4 sata bila pristekana cijelo vrijeme. na drugoj ruci je bila infuzija (indukcija).
    Zorana, kad si ti radjala? Prije dvije tri godine je ovdje bio drugaciji sistem. znam po prijateljici koja je u to vrijeme radjala prvog sina. Sa klistirom, brijanjem.... prosle godine, kada je radjala drugo dijete sve je islo bez... osim CTG-a koji je obavezan. cak se i porod u vodi radi sa CTG-om.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam rodila prije dvi godine i neka tri mjeseca. Bez ama bas icega, klistira, brijanja, epiziotomije itd. Ctg sam imala samo kad su me tek primili u bolnicu, otprilike pola sata. I tih pola sata nisam morala lezati nego su mi rekli da mogu setat i po sobici jer je kabel od ctg-a bio dugacak, ili da se mogu vjesat muzu oko vrata. Kasnije su me poslali u radjaonu i tu smo ja i muz bili sami, sto mi je najvise odgovaralo. Povremeno bi dosla babica da vidi kako sam. ja sam citavo to vrijeme setala po sobi, tek pred sami kraj legla jer nisam vise mogla. Ali nisam lezala na ledjima nego nekako bocno, prema naprijed vise nego na ledjima. A muz drzao nogu. Ali i to lezanje je bila moja zelja, da sam htjela sigurno bi me pustili i drugacije.
    Mene nekad malo iznenadi kad ti pises o porodu jer imam osjecaj da uopce ne govorimo o istoj zemlji. A opet, moze bit i da ima dosta razlika i od bolnice do bolnice. :/

  10. #10
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    u rijeci mozes birati hoces li porod u vodi, a cak su nabavili i stolicu za porode. ne znam jeli u funkciji (tj. nisam jos cula da je netko rodio tako - sto ne znaci da nije )
    ako hoces, mogu ti se raspitati.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    128

    Početno

    Je, ja mislim da je u funkciji!

    Ja sam isto bila prikopcana na ctg i "skakala" na lopti, jerbo da sam ostala lezat na krevetu mislim da bi se polomila, lopta mi je jako olaksala trudove!

  12. #12
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Ja sam rodila na SD i prikopcali su me na CTG gotovo one minute kad sam dosla i iskopcali kad sam rodila.

    Naravno, sad malo karikiram, ali bila sam uglavnom prikopcana, dali su mi da hodam tek kad sam se posvadjala s njima (dezurni doktor mi je uspio izjaviti da izvolijevam, da se ponasam kao da sam u privatoj klinici, da sta si ja mislim, tko sam i sve u tom stilu - SAMO ZATO JER SAM ZAMOLILA DA HODAM! :shock: ), itd.

    Nije bilo lopte, tj. bila je jedna ispuhana i druga za koju su tvrdili da "nije u funkciji"... U predradjaoni sam bila nekih petnaest sati :shock: i vecinu vremena provela sam prikacena na CTG. Morala sam ih moljakati da me odvezu svaki put kad sam htjela na wc. Kad su me prebacili u boks, gdje sam provela daljnjih trinaest-cetrnaest sati, vise nije bilo ni price o promjeni polozaja.

  13. #13
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Zorana, ako nije indiskretno, u kojoj si beckoj bolnici rodila?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sanjo, poslala sam ti na pp, da dalje ne zacatavamo.

  15. #15
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Jel SD na kraju ima stolac za radjanje ili ne? Mislim da sam negdje procitala da ima.

  16. #16
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    (dezurni doktor mi je uspio izjaviti da izvolijevam, da se ponasam kao da sam u privatoj klinici, da sta si ja mislim, tko sam i sve u tom stilu - SAMO ZATO JER SAM ZAMOLILA DA HODAM! :shock: ), itd.:
    da, zato valjda i izjavljuju u TV emisijama da bi oni bili najsretniji kad bi mogli "udovoljiti svom komforu koji Roda traži " .
    da komfor! a sve sto zelis je da te puste hodat ...valjda im nije poznato da to pomaze jacim trudovima i brzem otvaranju ...

  17. #17
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    koliko sam ja čula, u Sinju se može rađati i u čučećem položaju, tamo definitivno idem drugom prilikom, neće me više zaplašiti pričama o tome šta mi sve može poći po zlu ako ne rađam u splitskom rodilištu koje ima operacijsku salu i bla bla bla....

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    1,400

    Početno

    Evo, Mony je rodila na Svetom Duhu prije par tjedana i kaže da je rađala na nekom stolu u polusjedećem, a ne u ležećem položaju. Valjda je to ta nova stolica za rađanje! Još kad bi na SD imali kadu za porode u vodi, ne bih se toliko mučila izborom rodilišta... Da mi dragog nije strah, rodila bih doma. Imam još 4 mjeseca, možda ga nagovorim

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    128

    Početno

    dOMA SE PO ZAKONU NE SMIJE RADATI, BAREM NAMJERNO, A AKO SE DESI DESILO SE oops sada tek vidim da mi caps lock bio ukljucen, sorry

  20. #20
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Bébé prvotno napisa
    dOMA SE PO ZAKONU NE SMIJE RADjATI, BAREM NAMJERNO, A AKO SE DESI DESILO SE
    Ne postoji takav zakon, ono sto nasim zakonom nije dozvoljeno je da primalja samostalno asistira na kucnom porodu, ona u tom slucaju moze snositi pravne posljedice (a ne rodilja).
    Udruga Roda to ne preporuca, ali ako to netko napravi na svoju odgovornost, napravio je to na svoju odgovornost, a ne nesto protuzakonito.
    Ono sto Roda nastoji je da se u buducnosti omoguci da se i u Hrvatskoj moze legalno i sigurno roditi i asistirano kod kuce.
    Dva su osnovna preduvjeta za to: da se primaljama omoguci visoko obrazovanje (4 godisnji studij) kojem bi stekle autonomiju i time mogle samostalno asistirati kako pri bolnickom, ambulantnom, tako i porodjaju kod kuce + da se promijeni zakon po kojem bi asistirani porod kod kuce (kao i u mnogim zemljama EU) postao legalan.


    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=683 .

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    75

    Početno

    Jel mi moze tko reći kakva je situacija s mijenjanjem položaja u Puli? Ja ne želim rađati ležeći cijelo vrijeme, jer ću pobjeći iz bolnice.
    Najrađe bi rodila doma.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Trinity, još ti dijete može i u alkare![/list]

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •