Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: estrada vs. umjetnost

  1. #1
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno estrada vs. umjetnost

    Toncek u zadnje vrijeme puno slusa Zabranjeno pusenje.
    I tako jucer pjevusi Ibro dirku i dodje do stiha 'na estradi sve je lazno, na estradi sve je fol', i naravno, ne zna sto je estrada.

    U prvi mah mi se cinilo da je problemu najlakse doskociti tako da mu ukazem na razliku izmedju umjetnosti i estrade, no tad sam se tek nasla na osjetljivom podrucju: kako sestogodisnjaku objasniti sto je to umjetnost?
    Pitala sam ga sto on misli da umjetnost jest. 'Pa, kad radis ono kaj hoces.'
    'Kak to mislis, ono kaj hoces?'
    'Pa znas, ko onaj stricek u onom filmu, koji je lezao nasred glavnog trga, i to je bila umjetnost.' (To me je skroz sokiralo, jer se opaska odnosila na snimku Gotovcevog performansa u kojem on izvodi radnje iz svakodnevice na najzivljim zagrebackim punktovima - npr. lezi u krevetu nasred jelacic placa. To smo gledali prije vise mjeseci, skupa s mojim roditeljima i diskutirali - mama je tvrdila da ako je umjetnost to sto sto on sjedi na wc-u nasred zgb-a, onda i ona svaki dan stvara umjetnicka djela, ja sam tvrdila da to nije isto, ali mama nije kuzila razliku. Ne zna mama sto je ocudjenje.)
    Uglavnom, dijete je povezalo stvari.
    Onda smo isli dalje, razgovarali, i dosli smo do toga da je umjetnost kad netko radi ono sto zeli i voli, i pritom nesto stvara, i radi to na onaj nacin na koji misli da treba. A ne onako kako misli da bi se vecini ljudi svidjelo, i da ce se onda moci dobro zaraditi.
    Npr. on crta zmajeve i cudovista jer to voli i osjeca potrebu da bas to nacrta. A ne crta cvjetice samo zato jer zna da bi se to svidjelo vecini ljudi.

    To je bio kraj diskusije. Ali nisam bas skroz zadovoljna svojim objasnjenjem. Imate li vi jos koji savjet?

  2. #2
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Baš je zanimljivo da se je T. uhvatio konceptualne umjetnosti koju nije baš uvijek lako shvatiti. Ali razlika između Gotovčevog i svakog drugog sjedenja na WC-u, je u tome što on to čini jer ima određeni odnos i stav prema svijetu koji želi izreći. Konceptualna umjetnost je zapravo najangažiranija umjetnost. Uz to, rekla bih mu da je umjetničko stvaralaštvo izraz nekih unutarnjih poriva - materijaliziranje unutarnjeg života darovitih i osobitih ljudi koji žele to podijeliti s drugima. Tu je, naravno, i ljepota, estetska dimenzija umjetnosti.

  3. #3
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa kud da bas slusa "ibru dirku". a jel zna sto znaci rahmet i fukara ? moja zxuja je prije neki dan rekla (kad sam joj napravila sendvic od kruha i sira): ovo sa kluhom i silom se zove zameziti.

    nemam sto pametno reci , mislim da ste prilicno dobro i sami dosli do zakljucaka. bravo.

    - mama je tvrdila da ako je umjetnost to sto sto on sjedi na wc-u nasred zgb-a, onda i ona svaki dan stvara umjetnicka djela
    mama ti je zakon to me podsjeca na emisiju opce prakse, kad se mandic cudio bojenju jaja u plavo... onih... u performansu :/

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    405

    Početno

    mislim da si mu super objasnila razliku...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Pa da, za šestogodišnjaka si i ti objasnila dosta, a i on pohvatao puno. Više nego mnogi veliki.

    Ja doma kod muške strane isto imam problema sa shvaćanjem svake malo "pomaknute" umjetnosti: to bi nacrtalo i dijete u vrticu, ovaj je sebe preozbiljno shvatio, ako je to umjetnost onda je umjetnost i kad ja šarafim ovo ili ono...

  6. #6
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    a zakaj, mislim da ti/vam se objasnjenju nema sto dodati. Zaista ne znam kako bih bolje objasnio sto je umjetnost, i to ne samo djetetu vec i odraslome. A "estrada" ... to sad, barem za mene, ima vise znacenja. S jedne strane su to zaista svi oni "umjetnici" koji rade to sto rade prvenstveno zbog zarade, dok je (barem za mene) "estrada" i sva ona masovna kultura koja se naslikava po TV-u, govori za novine itd koja uz svoje brojne bezvezne proizvode i lica sadrzi tu i tamo i ponesto originalno i novo (ovo bi valjda bila definicija pop-kulture?).

    Valjda je to to: unutarnji poriv vs. zarada ...

    Bas si mi sada dala ideju, pitat cu Vedrana sto misli o tome!
    U vrticu ga njegovi prijatelji zatrpavaju opcim mjestima sadasnje "kulture" (TV, pjesmuljci tipa "stikle" itd) o kojima mi doma skoro da i pojma nemamo (pogotovo o tekucim TV stvarima na programu) i rado bih mu malo odredjenije predstavio druge horizonte.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •