Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Rad u smjenama - pitanje

  1. #1
    Rinolina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    metropola
    Postovi
    34

    Početno Rad u smjenama - pitanje

    Bok drage forumašice!
    Imam jedno pitanje!
    Vraćam se na posao za tjedan dana (nakon navršenih godinu dana života mog sina). Moje radno vrijeme izgleda ovako, jedan tjedan ujutro (7-14) i jedan tjedan popodne (14-21). Ovih dana su me obavjestili da su uveli još jednu smjenu (12-19). Problem je u tome što i moj muž radi u smjenama, ali više u popodnevnim, tako da nam je onaj tjedan kad sam i ja popodne dosta problematičan. Nemamo nikoga da nam pričuva dijete, teta čuvalica zasada ne dolazi u obzir, a i da dolazi tko zna koliko bi nam trebalo da nađemo nekoga tko bi nam se svidio.
    E sad, mene zanima, dali imam pravo tražiti da radim samo ujutro (radim u državnoj firmi) do treće godine djetetova života ili barem bez ove međusmjene?
    Unaprijed vam zahvaljujem!

  2. #2
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    iz Zakon o radu:

    Trudnica i majka do dvije godine djetetova života te samohrana majka s djetetom do tri godine djetetova života, ne smije biti izuzeta od zabrane noćnoga rada, osim ako to sama traži.

    Članak 51.

    (1) Rad u vremenu izmedu 22 sata uvečer i 6 sati ujutro idućega dana, a u poljoprivredi između 22 sata uvečer i 5 sati ujutro idućega dana, smatra se noćnim radom, ako za određeni slučaj ovim ili drugim zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom ili sporazumom sklopljenim između poslodavca i radničkog vijeća nije drukčije određeno.

    (2) Ako je rad organiziran u smjenama, mora se osigurati izmjena smjena, tako da radnik radi noću uzastopce najviše jedan tjedan.


    nisam pravnica, ali mislim da te ne smije poslati da radis u trecoj smjeni.

  3. #3
    Rinolina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    metropola
    Postovi
    34

    Početno

    Hvala ti Kajsa!

  4. #4
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Ali ovdje se ne radi o nocnim smjenama?

  5. #5
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno Re: Rad u smjenama - pitanje

    Citiraj Rinolina prvotno napisa
    Bok drage forumašice!
    Ovih dana su me obavjestili da su uveli još jednu smjenu (12-19).

  6. #6
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    tek sam sad vidjela da nije noćna smjena.

    sorry.

    a da pogledas u kolektivni ugovor? mozda tamo postoji neka odredba koja bi ti pomogla.

  7. #7
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Moze molim vas novije info. Zena se vraca na posao s porodiljnog, dijete je godinu dana. Prije nego je ostala trudna radila je u 3 smjene i noćne smjene dakle. Ima li sad kakvo pravo raditi samo u jeenoj, jutarnjoj smjeni? Zele ju staviti u drugu, popodnevnu smjenu. Nemaju kud s djetetom u to vrijeme i suprug radi po cijele dane.

  8. #8
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Neka ti netko drugi da pouzdan odgovor za 2023., no moja prijateljica s troje djece i radom u 3 smjene je imala zakonsko pravo prije par godine ne radit noćne smjene.
    E sad moguće da je mogla i samo jutarnje smjene, al je njoj odgovaralo da radi ove dvije.

    Treba provjerit sadašnje zakonske propise. Nadam se da će netko pomoć s točnom i pouzdanom informacijom.

    Sretnooo!!!

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Nigdje u zakonu o radu ne navodi se kao pravo mogucnost rada samo prve smjene. To je iskljucivo dobra volja poslodavca.

  10. #10
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Hvala tako sam i ja protumacila. Nek salje mail mozda odobre...

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Ne raditi noćne smjene je pravo roditelja koje ima dijete starosti do 3 godine.
    Prva smjena je stvarno volja poslodavca

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Znam da ako popodne na završava iza 22, ne mora ju raditi ili drugačije dogovoriti smjenu s poslodavcem. To sam ja iskoristila s četvrtim.
    A to da ti nema tko popodne čuvati djecu, za to ti zakon baš briga. Ako se želi izvući popodnevne puno je mudrije ne spominjati propise nego se pokušati ljudski dogovoriti s kolegama i poslodavcem. I to sam s četvrtim prošla kod drugog poslodavca.

  13. #13
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Ne raditi noćne smjene je pravo roditelja koje ima dijete starosti do 3 godine.
    Prva smjena je stvarno volja poslodavca
    Tako je meni moja frendica rekla al ne poznajem propise iz tog područja.
    Ostavljam to pravnicima.

    Ako ne stoji izričito u Zakonu onda ljudski zamoliti rad u jutarnjoj smjeni.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •