Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Genijalac ?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno Genijalac ?

    S mojom T ide u razred jedan dečko koji je jako dobar đak , tj.
    najbolji. Uglavnom , sve zna i prije nego im učiteljica objasni .
    Dečko je miran i pristojan. Učiteljici su uvijek puna usta hvale za njega.
    Prošlo ljeto smo ga sreli u šetnji i on nije znao kako se zove moja T, iako
    idu već 3 godine u razred.
    Danas mu je učiteljica rekla da napravi popis svih učenika u razredu koji uče talijanski i on nije znao kako se zovu djeca u razredu !
    Meni je to skroz čudno.
    Kao da se sav pogubio u silnom učenju. Socijalna komponenta na nuli.
    Znam da nisu moja posla , ni moje dijete , ali cijeli dan se pitam kakvo je
    to djetinjstvo bez druženja , bez prijatelja.
    Može li on izrasti u sretnog čovjeka okružen samo knjigama?

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    potpuno je uobičajeno da nadarena djeca imaju problema u emocionalnim i socijalnim odnosima, te je i to jedan od razloga zašto ih se naziva djecom s posebnim potrebama.
    međutim, ona nisu takva od silnog učenja i okruženosti knjigama (dapače, toj djeci često treba puuuuno manje vremena za učenje od ostalih), već upravo zbog toga što su intelektualno ispred svojih vršnjaka i/ ili se razlikuju od vršnjaka po nekim svojim talentima.

  3. #3
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mnogo darovite djece ima taj problem sa socijalizacijom, iz više razloga. Njihov unutarnji poriv za učenjem traži svoje vrijeme. Istina je, kako kaže Lutonjica, da oni brzo i lako savladavaju školski program, ali oni troše mnogo vremena za dodatno učenje u području svog interesa. Imaju silnu žeđ za znanjem i u tome ih je nemoguće zaustaviti. Za to im je potrebno vrijeme, odnosno samoća. Njima samoća s jedne strane teško pada, jer i oni trebaju socijalizaciju, ali s druge strane ne pada im tako teško kao prosječnoj djeci, jer se u svojoj samoći bave onim što njih jako interesira i u tome nalaze nagradu. Iznimno darovita djeca imaju problema u socijalizacijji s vršnjacima, jer s njima imaju malo toga zajedničkog - njima više odgovaraju starija djeca, a najviše im odgovara društvo djece slične njima. Suprotno od uobičajenih uvjerenja, razlog takvom ponašanju nisu obiteljski odnosi, jer darovita djeca u velikoj većini imaju vrlo podupiruće obiteljske odnose. Stvar je naprosto u tome da su darovita djeca drukčija i što su darovitiji utoliko su više drukčiji. Drukćije gledaju na stvari, imaju drukčije interese i sustav vrijednosti. S njima zato treba posebno raditi, pogotovo na planu socijalnih vještina i osvještavanja emotivne domene. Ako su prihvaćena u obitelji i okolini, ta djeca itekako mogu biti sretna, pa tako može i dječak iz razreda tvoje kćeri. Ako se on bude razvijao na način kao do sada, u odrasloj dobi mogao bi na izvanredan način realizirati svoje sposobnosti i postići velike rezultate na odabranom polju. Uz potporu obitelji i šire okoline, on isto tako može postići i dobre socijalne odnose, među kojima i obiteljske. Iz tvog posta se dade zaključiti da on ima poteškoće u socijalizaciji, ali nema poremećaje ponašanju i ne stvara probleme profesorima i djeci. Objasni svojoj kćeri da on nije freak nego samo dijete izvanrednih sposobnosti i da mu je teže nego drugima.

  4. #4
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Još ponešto o toj temi naći ćeš ovdje: http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=37626

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •