Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Tata o porodu u Osijeku

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    8

    Početno Tata o porodu u Osijeku

    Zdravo svima!
    Premišljao sam da li objaviti i konačno evo jednog pisma koje prenosi naše iskustvo u Osijeku:
    "Draga Vesna,
    Oprosti što se nisam stigao javiti sa više riječi prethodnih dana. Evo stoga jedne poruke o samom porodu, jer vjerujem da ćete zanimati kako je prošlo. Sjećaš se kako smo razgovarajući o izboru bolnica za porod i nekako došli do zaključka kako je u Osijeku prilično napredna bolnica uz mogućnost prisustva tate na porodu? To je Biljani bio odlučujući kriterij. Nažalost, Biljana prije i za samog poroda neće moći nositi takva sjećanja. Ostat će joj u lijepom sjećanju samo primalja Sanja, a meni portir. Oni su pokazali ljudskost kada je bilo potrebno. Drugi koji su se našli uz nju kao da su tu noć ostavili ljudskost kod kuće.

    Kako je izgledao porod u Kliničkoj bolnici Osijek? Evo ukratko, koliko je moguće:

    U ponedjeljak, 26. 10. dr. Bukumira veli Billie da će sutra roditi. Prestala uzimati tablete Prepar. Oko 21:00 intenzivni trudovi. Dežurni dr. Kalešić ju pregledava u 22:00 kada su trudovi gotovo svakih 5' i veli da još uvijek nije otvorena više od dva prsta. Vraća ju natrag u sobu 4 na odjel uz napomenu da proba zaspati i odmoriti se i spavati te da nije dobro često ju pregledavati. On drži da će se poroditi sutra. U međuvremenu sam stigao i ja. Nakratko vidim Biljanu i dolazi odjelna sestra Anica uz napomenu kako su zvali sa porte da odem. Portir na ulazu ne zna o tome.

    Utorak, 26. 10. U 0:41 me Bilja zove. Boli ju neprestano i ne zna što činiti. Trudovi su svakih par minuta. U 1:20 me zove. Pregledali su je dežurni liječnik odjela i liječnica iz rađaone. Oboje misle da još nije za rađaonu, ali ju odjelni liječnik šalje na klistiranje i u rađaonu "ako ona već to traži iako oni misle da još nije za rađaonu". Liječnica iz rađaone joj veli da kod prijevremenog poroda ne dopušta prisustvo oca. Zove me telefonom. Teško joj je i jedva hoda, jer su trudovi sada gotovo neprestani. Sestra Anica u pozadini razgovora komentira kako ju sada mora klistirati, jer "joj je doktor tako naredio i ona ga mora slušati". U Biljaninom glasu očaj. Kako li joj je teško? Teško mi je što nisam uz nju. Nakon klistiranja sestra traži da se strpi 10' minuta prije nužde, da se potom otušira, spremi stvari iz ormarića i ponese ih u rađaonu. Bilja u muci nije uspjela čekati niti se mogla otuširati i kroz trudove veli sestri da se ne može kretati i da će teško moći spremiti stvari. 2:00 Dolazim pred portu. Portir mi veli da su mu javili sa odjela da me ne pusti gore. Ali mi susretljivo zove rađaonu na 2313. Javlja mi se dr. Vujić i objašnjava kako ne mogu biti prisutan prijevremenom porodu zbog mogućih komplikacija te da je Billie najzad u rađaoni iako ona misli da se neće još poroditi. Vozim se po gradu autom. U 2:51 mi je sestra Anica telefonom javila da je Biljana rodila curicu i da mogu doći vidjeti ih. Kasnije saznajem da je rodila u 2:31 bez poteškoća u samom porodu uz samo tri velika tiskanja potrebna da Neva izađe. U 3:00 sam u bolnici. Dežurni liječnik intenzivne neonatalne pedijatrije Bistricki mi govori polako i detaljno o stanju djevojčice. Diše sama, uz malo kisika. Stavljena u inkubator. Sumnja da je brz porod bio zbog infekcije. Ostavit će ju mjesec dana na intenzivnoj njezi i mamu uz nju u internatu odjela, radi dojenja. Vodi me do bebe u sobi za intenzivnu njegu. Neva je u inkubatoru. Suze idu. Diše sama i dalje, ali kisik. Prima glukoznu otopinu sa antibioticima. Izlazim na hodnik. Prilazi mi sestra Sanja Trišić i dopušta mi biti uz Billie. Zahvalan sam joj na toplini kako mi se obratila i razumijevanju. Donosi mi stolicu da mogu sjediti uz krevet na hodniku. Ostajem do 4:40 kada ju odvoze na odjel, a ja idem na spavanje. 11:00 Posjećujem Billie. Izlazi na hodnik i hoda 10' sa mnom. Nije još vidjela bebu. Idem do Neve. Primaju me ljubazne sestre i dr. Kokeza. Neva je dobro. Dopuštaju mi snimanje. Snimam i hitam razviti par slika da ih pokažem mami…

    I nakon svega:
    U Osijek smo otišli roditi u nadi da ću moći biti na porodu uz Biljanu. Nažalost, nismo u tome uspjeli iako se pokazalo za vrlo potrebno. Biljana je trpjela uz porođajne bolove i nerazumjevanje dežurnih liječnika i sestre koji joj nisu vjerovali da se porađa i nepotrebno joj odgađali odlazak u rađaonicu. Teško će biti zaboraviti gorko iskustvo. Nadam se da će joj Neva pomoći. Još se više nadam da napori i muke u razdoblju od 21 do odlaska u rađaonicu neće ostaviti traga na Nevi.

    O Nevi i danima nakon poroda u narednoj poruci.

    Puno te voli,
    Tomislav"

    Beba? http://www.sfsb.hr/~tgaleta/neva/

    Svako dobro!

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Tomislave toliko mi je zao sto vam porod nije isao onako kako ste ga vi planirali - sto vasu Nevu niste uspjeli docekati zajedno

    Nadam se da ce okus gorcine ubrzo nestati u predstojecim danima, i da cete sto prije zajednicki uzivati s vasom malom Nevom - toplo se nadam da je vec kod kuce s vama

  3. #3
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ajme,ja sam zgrožena ovim.Ne mogu vjerovati.Uopće mi nije jasno kako su vam mogli reći da otac ne može biti prisutan na prijeveremenom porodu!Pa i ja sam imala porod ranije od predviđenog termina u istoj toj bolnici,ali nam nitko nikada nije niti pomišljao zabraniti prisustvo mm-a na porodu.Možda jer smo išli kod njih u bolnici na tečaj za trudnice,i platili im naravno?A ja sam baš uvijek pričala sve najbolje o liječnicima i sestrama na ginekologiji i rađaoni.Izgleda da ipak sve rodilje i njihove supruge ne tretiraju isto,prioriteti ipak postoje.Nažalost.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    nesto najnehumanije i najsirovije je buducem tati zabraniti prisustvo uz svoju zenu dok radja i rodenju njihovog diteta pa tako da bude uz majku kad joj je najpotrebniji i medju prvima pozeli dobrodoslicu bebi.
    zalosno i tomislave idi dalje, pisi novinama, upisi se u knjigu zalbe......... nemoj se sad zaustaviti. neki drugi tomislav ce se kao i ti vozat po gradu i osjecat usamljeno i van sebe od brige.

    od kud pravo zdravstvenim radnicima tebi kao roditelju i stvoritelju oduzeti pravo na najveci i najvelicanstveniji trenutak u tvom, zeninom i djetetovom zivotu i ostaviti te zauvik osakacenog za prvi pogled,prvi poljubac,prvi zagrljaj sa vasom bebom
    a kako je tek majci misecima nositi svoje dite ispod srca i onda proci kroz svu bol poroda bec da vidi svoje dite...... pretuzno

    moj muz je bio uz mene na svakom pregledu, kursu, posjeti babici, rodilistu i na porodu i svo vrime u rodilistu.
    ne znam,ne zelim i ne mogu ni zamisliti da sam sama morala prolaziti kroz tako veliki dogadaj u zivotu bez da podjelim sa njim

    saljem vam veliki zagrljaj iz svedske , cestitam na roditeljstvu a maloj nevi velika dobrodoslica na ovaj svit.

    p/s: za nedonoscad vec odavno se vani koristi kengur metoda tj da mame i tate drze bebu na sebi i dokazano je da tako bebe jako brze napreduju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Cestitke na maloj Nevi i zelje da dani odvojenosti sto prije prodju.

    Rodiliste u kojem tati ne dopustaju pristup na porodu "mogucih komplikacija", u kojem zenu u snaznim trudovima gnjave potpuno nepotrebnim klistirom, u kojem ne uvazavaju subjektivan osjecaj rodilje o tome sto se zbiva u njezinom tijelu i u kojem prijevremeno rodjenu bebu odvajaju od mame ne zasluzuje reputaciju naprednog rodilista.
    Zasluzuje zalbu i poziv na odgovornost.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    8

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Zasluzuje zalbu i poziv na odgovornost.
    Kopiju pisma sam uputio i voditelju rađaonice koji mi je ljudski odgovorio, izrazio žaljenje i u pismu i osobno mojoj supruzi. Iskreno, zavidim mu na mjeri ljudskosti i razuma koju pokazuje prema pacijentima. Nadam se da će takav i ostati.

    Hvala na čestitkama!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    drago mi je da ti se on javio i izvinio ali u slucaju da se slicno desi nekom drugom tati onda to izvionjenje je samo par slova nabacano na papir. ja bih na tvom mistu ( ako imas vrimena i volje) trazila da napravi sastanak sa osobljem i tu bi dosla zajedno sa muzem i bebom i objasnila im sta su svojim ponasanjem oduzeli kao roditelju i zahtjevala da ne ponove ucinjanu gresku.
    njima je to stoti, petstoti ili tisuciti porod i nisu prisli radjanju vase bebe sa osjecajima niti im je ostalo zauvik urezano u sjecanju ali je to zato bio vas prvi porod i nisu se ponili niti malo humano ili sa respektom prema vama koji ste stvaratelji i roditelji.
    drz te se!!!!!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Čestitam na Nevi (lijepo ime ). Što se posljedica na bebu tiče, zbog vaših živciranja prije poroda, mislim da se ne trebate brinuti. Meni se čini veći problem inkubator nakon poroda, ali to izgleda niste mogli izbjeći. No, u svakom slučaju, sad imate pregršt vremena sve to nadoknaditi, a vjerujem da to i radite. Lijepo da, nije bilo ozbiljnih problema. To je najvažnije.

    No ne i jedino važno. Postupak one doktorice je ispod svakog nivoa. Zove na portu da te ne puste unutra. Pa dobro da nisu zvali policiju. Ili tajne službe. Ili Carlu. Pošto zločinački želiš biti sa ženom dok rađa.

    Rekao si da se voditelj rađaone ispričao. A je li rekao zašto se to dogodilo? I je li demantirao ili potvrdio da muž ne smije biti uz ženu u slučaju prijevremenog poroda? Po meni je to ili pravilo bolnice ili je doktorica jednostavno zloupotrijebila svoj položaj, na vašu štetu. Ako je ovo drugo onda bi bilo dobro znati da li zbog toga ima nekih posljedica. Ili kod njih doktori mogu raditi što hoće (ne govorim o stručnom dijelu, jer ne puštanje tebe k ženi nije stvar medicine).

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    8

    Početno

    Citiraj Domagoj prvotno napisa
    No ne i jedino važno. Postupak one doktorice je ispod svakog nivoa.
    Da. Mučilo mi se kako mi je preko telefona objašnjavala da ne mogu biti na prijevremenom porodu zbog mogućih komplikacija, a ja ju molio da ode do moje supruge u rađaonu da netko bude uz nju.

    Citiraj Domagoj prvotno napisa
    A je li rekao zašto se to dogodilo?
    Iako nisam mislio, evo prenijet ću dio njegovo pisanog odgovora (isprika na kodiranju slova, nisam htio ništa mijenjati):
    "Poątovana obitelj Galeta, shvaćam Vaąu ogorčenost i nezadovoljstvo oko samoga tijeka poroda,
    na ąto kao ąef rađaonice u mom izostanku ne mogudjelovati.
    Neke stavove u vođenju poroda deľurnih liječnika i principe rodiliąta u Osijeku koje smo uveli
    zadnjih dvije godine teąko je proijeniti. Na sreću , takovih tvrdokornih kolega je malo. Osobno mi je
    ľao ąto nisam vodio porod Vaąe supruge kako smo i kontaktirali. Joą jednom isprika u moje ime za druge."

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    sweden
    Postovi
    106

    Početno

    Nadam se da ce Nevin prvi osmjeh izbrisati ruzno iskustvo poroda.
    Puno srece!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •