Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 123

Tema: dojenje u trudnoci

  1. #51
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ljudi moji pa što je onda tek s kravljim mlijekom MNM.

    Pokušati ću na primjeru krave objasniti ono što mislim. Mislim da je graviditet krave i kasnije proizvodnja mlijeka s obzirom na eventualne štetne koncentracije u krvi više proučavano, nego kod žena. Do sada nikada nije bila zabranjeno uzimanje mlijeka u gravidnih krava za ljudski konzum. Dapaće štoviše jedino takvo mlijeko i imamo MLIJEKO GRAVIDNIH KRAVA koje pijemo i od kojih dobivamo mliječne proizvode!!!!

    Ne znam jesi li to znala, ali svaka krava da bi se čovjeku "isplatila" mora najkasnije dva mjeseca nakon poroda biti oplođena da bi se proizvodnja njenog mlijeka održala na nivou zbog koje ostaje na životu.

    Laički objašnjeno znači krava nam daje mlijeko kad je gravidna (trudna) inače ga ne daje.

    Krava se zasušuje dva mjeseca prije poroda ( opet odredio čovjek sigurno muškarac :D ). Tada ne daje mlijeko, ali kao što vidiš hormona je kao u priči prvih 6 mjeseci ( krava nosi kao i žena 9 mjeseci u prosjeku ).

    Da bi sve te studije bile vjerodostojne moralo bi se iz njih štošta izlučiti, ali to mora biti jasno onima koji provode studije, a oni vrlo često ne znaju ništa o proizvodnji mlijeka u krava itd.

    Cijenim medicinu i uvijek ću je cijeniti, ali svatko ima pravo na svoje mišljenje, a čorsokaci i krivi putevi postoje također u medicini kao i recimo kombiniranje novih podataka i starih saznanja.

    Osobno ne vjerujem da dojenje u trudnoći može praviti nekakve zdravstvene probleme kasnije dijetetu ako žena, ne pije alkohol i kinine, ne puši pasivno ili aktivno i ne jede previše mesa punog hormona ( JA BI TAJ PROBLEM STAVILA NA PRVO MJESTO - KOLIKO MESA I KAKVOG U TRUDNOĆI I DOJENJU pogotovo kad znam koliko se hormona prodaje tajno ispod stola u intezivno držanih životinja, a to su između ostalih i krave muzare ). Što su jele ispitanice ovih studija tj. konkretnije koliko mesa i kojeg vjerovatno nije nitko zabilježio, ako je ispravite me, a to onda meni može dati odgovore na par pitanja koji su ovdije u diskusiji recimo tumori spolnih organa. Trebalo bi se postaviti eventualno pitanje zašto se preporučuje mini hormonalana tableta od poroda na dalje radi zaštite od nove trudnoće??? Pitanja se gomilaju i na kraju ostaje

    PROKLETA MOGUĆNOST IZBORA

    ili

    KAKO PREPOZNATI SVOG GURUA???

    Hvala Ivarica na postu, bila sam u Francuskoj. Nemam sada odgovarajućih STUDIJA za podkrepu, ali imam svoju logiku, a za studije moram zagrijati stolicu pred kompom, a sad sam malo na knap. Potrudit ću se u svakom slučaju. Iskeno ne vjerujem da ću ih naći. 8) 8)

  2. #52
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ma da, kakvo mi to mlijeko pijemo, a tek kakvo meso jedemo.........

    dobro kaze moj mislav: necu kravlje mlijeko , to je za krave, ja cu mamino 8)

  3. #53
    LedinaMama

    Početno

    zrinka

  4. #54

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    MNM ili ti nisi dobro procitala neke citate ili ja nisam.
    Dakle da ponovim, bez obzira na kolicinu estragona u mlijeku, dobrobiti nadmasuju rizike ako eventualno postoje.
    Zamolila sam samo da iznosis argumente jer niti jedan nisi iznijela. Svi donose nekakve linkove, citate istrazivanja i sl. pa bi te zamolila da i ti necim potkrijepis svoju teoriju.
    Martin link mi je dovoljno velik argument jer se odnosi na ovo o cemu pricamo, a to je utjecaj estrogena na dijete koje doji.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29

    Početno

    Kako nisam dovoljno educirana po ovom pitanju, željela bih iznijeti samo svoje razmišljanje o potvrđenosti, odnosno nepotvrđenosti gore navedenih teorija. Konkretno, mislim da živimo u okruženju u kojem je sve manje ili više štetno; sve više je kancerogenih bolesti, a naravno naći im uzroka gotovo uvijek je nemoguće. Također, nekada su važila druga pravila i saznanja, kaja su se danas pokazala potpuno pogrešnima. A vjerojatno će se i neka današnja velika i pozitivna otkrića našim potomcima činiti katastrofalna ili u najmanju ruku smiješna. Stoga, ako nešto nije dokazano štetno, to ne znači da možda ipak nekim drugim metodama i studijama neće dokazati, a to je najmanje što svi želimo. Međutim, često se pokazalo da gdje ima dima ima i vatre. A kako nas danas plaše sa svim i svačim, dozvolite jednu poslovicu: Tko se jednom na mlijeko ofuri, i na jogurt puše.
    Dakle, što htjedoh reći? Drago mi je što ovaj forum postoji, tu sam pronašla više nego iscrpnih info i veliku pomoć u svemu što me zanima. A o ovakvim stvarima, mislim da treba vjerovati sebi (nakon što se dovoljno educiraš), svom instinktu, a život je ionako u Božijim rukama. Tko nam garantira da je sve od kumice na placu zdravo i nekancerogeno, itd. itd. kakva je voda, zrak, kravlje mlijeko, majčino mlijeko. Ljudi uživajte u životu i razmjeni mišljenja, i najviše vjerujte sebi. Oprostite što sam se ovolikao raspisala i nevezano o temi, međutim bila sam iznenađena nedostatkom volje za dijalogom i osudom žene koja je došla na "stup srama" jer je komentirala nešto što je čitala i možda krivo razumjela.

  6. #56
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    O kakvom stupu srama govoris? Molim te lijepo da argumentiras svoje izjave o "nedostatku volje za dijalogom i osudi žene ".

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29

    Početno

    Kao što sam već rekla, svi smo tu da razmjenimo mišljenja i saznanja,da se educiramo i proširimo horizonte. Barem smatram da nas je većina ovdje iz tih razloga. Ja zato uvijek i svugdje u ovom društvu, na poslu, među prijateljima, pa tako i na forumu volim čuti mišljenja svih strana, i svako mišljenje uvažavam, i svaku osobu cijenim, bez obzira kakvo stajalište imala. A ne trudim se ne osuđivati, zato me je i ponukalo da se javim, jer smatram da BAŠ OVDJE svi imamo pravo reći kako osjećamo prema nekoj temi, a bez da očekujemo ono što sam ja osjetila kao negativnu vibru iz dosta odgovora. Žao mi je ako sam nekoga uvrijedila, jer to mi nikada nije namjera, samo vjerujem u onu live and let live (može ju se tumačiti i kao: think and let think). Ne znam da li je to dosta argumenata o osjećaju nelagode koji se rodio u meni čitajući vaše argumente za i protiv. Samo hoću reći osjećaj nije bio ugodan, i nastojati ću se više ne uplitati u slične argumentacije, jer tko je bilo tko od nas da nekome drži predavanja o uvažavanju i cijenjenju svake osobe, mišljenja i pojave. I mislim da sam iznijela već previše argumenata na svoje mišljenje, a ta argumentacija ionako nije tema ovoga posta. Previše sam vam vremena uzela, i stoga se ispričavam. A ako je netko uvrijeđen, radi toga se ne mogu i ne želim ispričati, jer ponavljam namjera mi nije bila nekoga uvrijediti.

  8. #58
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    vidis, internet i forum su nezahvalna sredstva komunikacije i cesto dodje do gluhih telefona....mislim da svi mi ovdje zelimo razmijeniti misljenja i saznanja te prosiriti nase horizonte....i hvala Bogu, nismo svi isti, niti svi isto razmisljamo....
    meni je zao sto mislis da smo neku clanicu foruma stavili na "stup srama", uvjeravam te da nam to nije bila namjera.....vecina nas ima jedno misljenje, pokrijepljeno sa ozbiljnim izvorima, neke stvari propagiramo i sirimo dalje....ako se netko javi tko to opovrgava, naravno da cemo saslusati, ali trazimo neke argumente.....ne mora biti da smo mi u pravu...ali necemo ni tek tako promijeniti misljenje, odnosno stojimo iza nasih tvrdnji....
    eto, nadam se da konstrukivnu raspravu mozemo nastaviti i dalje....no hard feelings

  9. #59

    Početno

    Apsolutno se slažem s Jasenkom22, jer sam ja također od strane pojedinaca doživjela ovu raspravu kao napad na mene osobno, a ne kao civiliziranu diskusiju. Posebno me to smeta jer koliko ja znam ovaj forum ne odražava stavove Udruge osim ako to nije izričito navedeno, te mislim da je ovo mjesto gdje svi možemo i trebamo razmjenjivati informacije, mišljenja i stavove i na taj način doći do vlastitih zaključaka.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29

    Početno

    No hard feelings, stvarno. Jako mi je drago da se mogu čuti različita mišljenja, i svaka čast mamama koje su uspjele dojiti u trudnoći. A o štetnosti ili prednostima danas stvarno ima više za nego protiv, i iskreno se nadam da ništa što mama proizvede ne može biti štetno za njeno najdragocjenije blago.

  11. #61
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    MNM daj molim te komentiraj malo moje krave?

    Mislim primjer krava?

  12. #62

    Početno

    Primjer krava mi i nije nešto dojmljiv jer kravlje mlijeko je ipak po sastavu drukčije od ljudskog pa je možda i omjer hormona drukčiji.

    Još bih jednom htjela naglasiti da ovdje ne govorimo o dobrobiti dojenja beba jer nikakve studije me nebi mogle uvjeriti da je moje mlijeko štetno za moju bebu nego govorimo o dojenju u trudnoći. Imajući to u vidu ne možemo se razbacivati izrazima da dobrobiti dojenja nadmašuju eventualnu štetnost, jer dijete od 2 godine ne ovisi o majčinu mlijeku jer se količina "dobrih" sastojaka znatno smanji, a loših (u trudnoći) povečava.

    Molila bih da mi netko da link na studiju (ne samo izjavu) o "minimalnoj" količini hormona i njihovom "zanemarivom" utjecaju na dojeno dijete u trudnoći.

  13. #63
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Molim da argumentiraš tvrdnju da se količina "dobrih" sastojaka smanji. Naime, koliko je meni poznato, to nije točno.

    Isto tako molim da se javiš moderatoru ovog podforuma ako si nešto doživjela kao napad na sebe osobno. Za sebe osobno znam da sam jako pazila što i kako pišem.

    Druga stvar je što na ovom podforumu posta više mama koje misle drugačije od tebe pa se možda zbog toga osjećaš ugroženo. No, i mi imamo pravo reći što mislimo.

  14. #64

    Početno

    Prema The Breastfeeding Answer Book, "Bibliji" dojenja, pisanoj od strane znanstvenika i koja se koristi od strane znanstvenih radnika, izdanje iz 2003 (najnovije):

    - As of this writing, there are no medical studies that have examined the effect of breastfeeding during pregnancy on pregnancy outcomes.

    - The hormones that maintain a pregnancy are found in very small quantities in human milk, but they are not harmful to the breastfeeding child. The amount of these hormones the child receives will decrease as the mothers' milk suply decreases. The baby in utero is exposed to the hormones produced by the pregnancy at a much higher level than the nursing child.

    Izjava American Academy of Family Physicians:

    "Breastfeeding during a subsequent pregnancy is not unusual. If the pregnancy is normal and the mother is healthy, breastfeeding during pregnancy is the mothers' decision" (AAFP 2002)

    Da se ne bi, kao i marta, izlagala prepotentnim izjavama kako ne znam engleski, prevodim:

    - Do vremena pisanja ove knjige, ne postoje studije koje su istrazile utjecaj dojenja u trudnoci na ishod trudnoce.

    - Hormoni trudnoce se nalaze u malim kolicinama u majcinome mlijeku ali nisu stetni djetetu koje se doji. Kolicina ovih hormona koje dijete prima ce se smanjiti smanjenjem majcine proizvodnje mlijeka. Dijete in utero je izlozeno znatno vecoj razini hormona nego dojeno dijete.

    Izjava American Academy of Family Physicians:

    "Dojenje u trudnoci nije neuobicajeno. Ako je trudnoca normalna i majka zdrava, odluka o dojenju je majcina."

    Sad, ako je kome "jaca" izjava nekoga hr ginekologa, nego znanstvenika koji se bave dojenjem, to je vec osobna odluka. Meni nije. O znanju hr doktora o dojenju necu u detalje. Mislim da prosjecna rodina mama za pomoc zna barem 5 puta vise nego oni.

    Imam pitanje za jasenku22:
    Kako tamo gdje ima dima ima i vatre, pretpostavljam da ti onda svoje dijete (ili djecu, ispricavam se ne znam koliko ih imas) uopce nisi niti pokusala dojiti zbog toksina u majcinome mlijeku?

  15. #65
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ali se izlazes prepotentnim izjavama da ne znas rvacki

  16. #66

    Početno

    Pa ni ne znam ali svejedno mislim da se prijevodi kuze

  17. #67

    Početno

    Marta ako ti s tim tvojim "de" i "rvacki" insinuiraš da sam hercegovka mislim da si se prevarila jer sam čista dubrovčanka.
    I kao što sam ti već pisala putem privatne poruke, ako imaš što osobno meni za reč obrati mi se na taj način.

  18. #68

    Početno

    Nikako ne zelim ispadati martin advokat ali moram reci da se meni cini kako MNM nema nikakvih argumenata za svoje tvrdnje i zbog toga stalno pokusava topic okreniti na osobnu stranu.

  19. #69

    Početno

    [quote="McGonagall"]- Do vremena pisanja ove knjige, ne postoje studije koje su istrazile utjecaj dojenja u trudnoci na ishod trudnoce.

    - Hormoni trudnoce se nalaze u malim kolicinama u majcinome mlijeku ali nisu stetni djetetu koje se doji.

    Reci mi kako se zna da ti hormoni trudnoće nisu štetni za dijete koje doji kad se zna da za sada nema nijedne studije koja se bavila s time.

  20. #70

    Početno

    Mislim, stvarno sada se moram pitati ko ovdje ne zna hrvatski? Pokusati cu biti sto jasnija, ocito imam jezicna ogranicenja.

    Studije ne postoje za ishod trudnoce. Koliko sam u stanju zakljuciti, dijete koje se doji dok je mama trudna nikako nije ishod trudnoce. Ishod trudnoce je dijete koje mama trenutno ima u maternici.

  21. #71

    Početno

    To sam samo navela kao primjer još jednog ne postojanja studije o utjecaju na ishod trudnoće.
    Ali nisi mi odgovorila na moje pitanje; pokaži mi studiju koja dokazuje da utjecaj "minimalne" količine hormona nema štetan utjecaj na dojeno dijete.

  22. #72

    Početno

    Ja odustajem, moje mozdane vijuge i logika se pocinju buniti

    Mozemo napraviti deal. Pokazem ja tebi tu studiju nakon sto ti nama pokazes studiju koja pokazuje da je dojenje u trudnoci stetno za dijete koje doji.


    Isto tako i nesto sto pokazuje kako se kolicina hranjivih tvari u mlijeku smanjuje kada je majka trudna.

    Jedva cekam da je vidim :D

  23. #73
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a evo sta kaze dr sears:
    I am nursing my 18-month old and just found out I am pregnant. My friend told me it is dangerous to breastfeed while pregnant, but I have also heard it is safe. What is your advice?"
    This was a topic of debate many years ago. It used to be felt that breastfeeding while pregnant can steal important nutrients from the fetus and can increase the risk of miscarriage. Now we know that this is not true. Many research studies have demonstrated no nutritional risk to the fetus, and no increased risk of miscarriage. I encourage pregnant moms to continue to breastfeed as long as they want to.

    There is, however, one situation where breastfeeding during pregnancy is NOT considered safe. For moms who have a history of miscarriages or preterm labor (labor beginning before 37 weeks gestation) with previous pregnancies, breastfeeding may increase the risk of these events occurring again. Why? Because breastfeeding releases a hormone into mom's bloodstream that can cause the uterus to contract. If a mom's uterus is especially sensitive to this hormone (i.e., if a mom has had preterm labor or miscarriages before) then breastfeeding MAY trigger the uterus to contract.

    However, most women's uteruses are NOT sensitive to this breastfeeding hormone. It is therefore safe to breastfeed during pregnancy.

    You should discuss this issue with your own midwife or obstetrician.

    Dr. Bob

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29

    Početno

    Dojenje je najljepši dio majčinstva, barem meni bio, takoda mi je sada žao što ne mogu dojiti dok sam trudna po drugi put, obzirom na sve komplikacije kroz koje sam prošla u zadnja tri mjeseca (što nije tema ovoga foruma). Za one koji nisu razumjeli ono da možda gdje ima dima ima i vatre, ta moja konstatacija se odnosila ne na dojenje nego na sve općenito u životu.

  25. #75
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj MNM prvotno napisa
    Marta ako ti s tim tvojim "de" i "rvacki" insinuiraš da sam hercegovka mislim da si se prevarila jer sam čista dubrovčanka.
    I kao što sam ti već pisala putem privatne poruke, ako imaš što osobno meni za reč obrati mi se na taj način.
    Moj post je bio osobne prirode al se nije odnosio na tebe nago na McGonallku i njen post.
    To jesil ti hercegovka ili dubrovcanka ili marskovka mene uopce nije briga nit bih se tim bavila, a jos manje s tim sprdala.

  26. #76

    Početno

    Zrinka, kompletan post se odnosi na utjecaj dojenja na ishod trudnoće i na fetus.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    offtopic
    zar je lose biti hercegovka?

  28. #78
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Baš me zanima od kuda su za te studije koje navodi gđa Harni izvukli su tu djecu koja su bila dojena više od dvije, tri godine kad se prošla tri desetljeća masovno nije dojilo bebe više od tri mjeseca?

    Što je s hormonima nakon trudnoće kad krene menstruacija i kasnije? Pa onda recimo i s testosteronom koji se javlja sredinom ciklusa?

    A to s koncentracijama u kravljem mlijeku, a dodala bi i u mesu, vrlo je bitno, s obzirom na količine životinjskih produkata koje se dnevno jedu u neskrivenom i skrivenom obliku. A dam se kladiti da u studiji koju navodi gđa Harni majke sigurno nisu bile vegeterijanke ili možda jesu ? ...samo kako su onda isključili utjecaj fitohormona ?...vjerovatno nisu ni morali jer su bili dovoljno uvjerljivi :D 8) . Sva sreća da pedijatri i ginekolozi nisu pravnici jer mogu biti za ili protiv mislim studije.

    Isuse što je onda s kravama koje nose dvojčeke, a mi kupili tetrapak?

    Upravo promatram Karla ( 11 mjeseci ) u sredini mog menstrualnog ciklusa da vidim da li ga "udara" testosteron i da li je postao agresivniji nego u estrogenskoj ili progesteronskoj fazi ciklusa? Do sada nisam primjetila nekakvih značajnijih razlika.

  29. #79

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Baš me zanima od kuda su za te studije koje navodi gđa Harni izvukli su tu djecu koja su bila dojena više od dvije, tri godine kad se prošla tri desetljeća masovno nije dojilo bebe više od tri mjeseca?

    Što je s hormonima nakon trudnoće kad krene menstruacija i kasnije? Pa onda recimo i s testosteronom koji se javlja sredinom ciklusa?
    Ako se prošla 3 desetljeća masovno nije dojilo bebe više od tri mjeseca pa se nisu mogle praviti studije, kako onda objašnjavaš da LLL tvrdi da ti hormoni nisu štetni.

    A što se tiče hormona za vrijeme menstruacijem, mislim da se oni uopće ne mogu uspoređivati s onim u trudnoći.

  30. #80
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    LLL se i čini mi se , a ispravite me ako griješim i organizirao da širi iskustvo žena o dojenju od postanka svijeta na ovamo jer im je očigledno tada mršavo znanje medicine o tome bilo nedovoljno ili zapanjujuće u nekim detaljima.

    LLL ne treabaju studije kad imaju iskustvo žena koje doje, čega se medicina sjetila nažalost malo kasnije, valjda nakon brojnih amputiranih dojki i preporučenih sredstva kontracepcije. I dan danas žene dobivaju istu preporuku, ali sada u kombinaciji s pregledom dojke, makar se te dvije stvari ne dovode u isključivu vezu jer ima toliko toga na ovom svijetu što bi mogao biti "čimbenik raka".

    Cijenim medicinu i uvijek ću je cijeniti, ali na žalost ne u svim detaljima.

  31. #81

    Početno

    Koliko ja znam dojenje u trudnoći je relativno nova pojava s medicinskog stajališta, tako da o njemu i neznamo baš puno.

  32. #82

    Početno

    Citiraj McGonagall prvotno napisa
    Mozemo napraviti deal. Pokazem ja tebi tu studiju nakon sto ti nama pokazes studiju koja pokazuje da je dojenje u trudnoci stetno za dijete koje doji.
    Ovaj "deal" je nemoguć kao što i sama znaš jer ne postoji studija koja bi dokazala da nije štetno isto kao što i ne postoji koja bi dokazala da jest, a mene osobno više brine ova prva nego druga.

  33. #83
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj MNM prvotno napisa
    Koliko ja znam dojenje u trudnoći je relativno nova pojava s medicinskog stajališta, tako da o njemu i neznamo baš puno.
    Tko je to vi? Mislis medicinari?
    Pa vec smo zakljucili da nasi medicinski radnici o dojenju imaju uglavnom vise nego mizerno znanje, sto neke izjave (tipa one na koju se pozivas) samo jos dodatno potvrdjuju.

  34. #84

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj MNM prvotno napisa
    Koliko ja znam dojenje u trudnoći je relativno nova pojava s medicinskog stajališta, tako da o njemu i neznamo baš puno.

    Odakle ti ideja da je to relativno nova pojava.Pa zene doje u trudnoci vec od davno samo sto nije bilo nesto sto se ispoljavalo pred svima i to bas zbog ovakvih komentara jer zenama je dosadilo da ih svi osudjuju a pretezno osudjuju oni koji nemaju pojma.

  35. #85
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    mozes viditi ovdje:
    http://www.havinganotherbaby.com/articles/nursing.html

    http://www.drgreene.com/21_362.html

    i na jos mnogo njih, smatra se dojenje u trudnoci prihvatljivo i normalno ako to mami odgovara ...

    a ovo na:
    http://breastfeeding.hypermart.net/pregnant.html

    pise:

    Concerns About Your Nursing Child
    The hormones that help maintain your pregnancy do appear in your milk but in very small quantities, far less than the amount your unborn child is exposed to. These same hormones also will cause a decrease in your milk supply about the second half of your pregnancy, or the last four months. If your nursling is less than one year old, you will want to keep track of his weight gain to ensure that he is receiving enough milk for adequate growth.

    Your breastfeeding child may wean on his own during the course of your pregnancy due to the drop in supply and change in the taste of your milk as it transitions to colostrum during the last few months. Some toddlers continue to nurse despite these changes in milk quantity and flavor. If your child is still nursing as the birth of your next child approaches, you may consider tandem nursing (nursing your older child along with your newborn).

  36. #86
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

  37. #87
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    stvarno sam dugo trazila o dojenju u trudnoci na netu, i nisam naisla da se to ne smije a pogotovo zbog razloga kojeg ti navodis (mislim na MNM)...

  38. #88

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj MNM prvotno napisa
    Koliko ja znam dojenje u trudnoći je relativno nova pojava s medicinskog stajališta, tako da o njemu i neznamo baš puno.
    Tko je to vi? Mislis medicinari?
    Pa vec smo zakljucili da nasi medicinski radnici o dojenju imaju uglavnom vise nego mizerno znanje, sto neke izjave (tipa one na koju se pozivas) samo jos dodatno potvrdjuju.
    Pardon, zaboravih tko ono glupo izjavi da se na forumu ne cijeni mišljenje "medicinara" kad se iz ovog posta vidi da ga neki članovi udruge Roda jako cijene.

  39. #89

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Oprosti MNM ali mene jako zanima da li ti negdje drugdje na forumu postas osim sto postas na ovom topicu jer sda vec malo pretjerujes.Nemoj se ljutiti ali

  40. #90

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Odakle ti ideja da je to relativno nova pojava.Pa zene doje u trudnoci vec od davno samo sto nije bilo nesto sto se ispoljavalo pred svima i to bas zbog ovakvih komentara jer zenama je dosadilo da ih svi osudjuju a pretezno osudjuju oni koji nemaju pojma.
    Rekla sam nova pojava s medicinskog stajališta, a to jeli to netko skriva ili ne skriva nije moj problem niti ja takve žene osuđujem i neznam kakve to veze ima s hormonima u trudnoći.
    A što se tiče toga gdje ja postam to nije tvoj problem i ako sam ti dosadila što onda radiš na ovom topicu.[/quote]

  41. #91

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Cekam da nam pokazes da je istina to sto pripovjedas ali vidim da nema nista od toga.Nema potrebe da se tako ziciras jer steti zdravlju.Pitala sam te samo jer mi nije jasno kako je moguce da se netko ukljuci i samo procita jedan topic ili dva koja su skoro ista i samo tu isposta i ode.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja cu jos jednom zamoliti MNM da nadje argumente za svoje tvrdnje.
    Mislim da su ovakve provokacije, zasnovane cisto na osnovi subjektivnog osobnog misljenja, potrijepljenje isto tako subjektivnim misljenjima doktora u najmanju ruku nepotrebne.
    Udruga Roda veoma rado suradjuje sa lijecnicima, ali to ne mora znaciti da prihvaca misljenja svih lijecnika. I lijecnici sami se razilaze u misljenjima pa ne vidim zasto bi se to ovdje posebno naglasavalo kao nesto lose.
    Udruga se u svom radu uvijek poziva na vodece svjetske autoritete kada su trudnoca, porod i dojenje u pitanju, a cinjenica zaista jeste da jako malo pedijatara kod nas zna nesto vise o dojenju. Inace nam statistike ne bi bile tako bijedne kao sto jesu.
    Kako vidim vec je pocelo sa vrijedjanjem na osobnoj razini sto je, ako MNM pazljivo procita pravila ovog foruma, nedopustivo. Zamolit cu da se vratimo naslovu topica. Ako nije moguce, bojim se da cu morati zakljucati topic.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Udruga Roda veoma rado suradjuje sa lijecnicima, ali to ne mora znaciti da prihvaca misljenja svih lijecnika. I lijecnici sami se razilaze u misljenjima pa ne vidim zasto bi se to ovdje posebno naglasavalo kao nesto lose.
    Potpisujem

  44. #94

    Početno

    Kao prvo, tko kaže da postam samo na ovom topicu, kao drugo, čitam i ostale postove, a kao treće zašto uopće raspravljamo o tome.
    Ali evo da rezimiramo; izgubila sam jako puno vremena i živaca odgovarajući na postove uvredljive prirode i postove koji nemaju veze s ničim.
    Ja još uvijek ostajem pri svojoj tvrdnji da se ne može tako samouvjereno, a pogotovo preko Rodina foruma, davati savjete o dojenju u trudnoći kad se o tome tako malo zna. Jednoj mojoj poznanici je doktor savjetovao da doji u trudnoći s obzirom da joj je prva trudnoća protekla uredu, a i druga joj je bila uredna. U 5 mj. trudnoće dobila je trudove, otvorila se, te pobacila, pa su izjavili da dojenje vjerovatno ima veze s tim. I što mislite, da joj je bila utjeha to što joj je rečeno da je dojenje u trudnoći u redu.

    A što se hormona tiče; Na internetu sam našla studiju kojom je dokazano da štetni sastojci popušenih cigareta ne ulaze tako lako u majčino mlijeko, te da je potrebno popušiti više od 1 kutije dnevno da bi to kasnije moglo imati negativnog učinka na dijete. Bez obzira na to ja smatram da je pušenje za vrijeme dojenja bolje izbjeći. A eto za cigarete postoje studije, a za hormone ne postoje.

    VedranaV mi je napisala "da se ja vjerovatno osjećam ugroženo na ovom topicu jer ovdje posta više mama koje misle drugačije" to mi zvuči kao da ja pošto-poto želim nekoga uvjeriti u nešto, smiješno . Meni je baš drago da sam počela ovu temu jer ste se angažirali oko pronalaženja studija koje bi dokazale suprotno, pa možda to pomogne nekoj majci koja je u nedoumici, jer bar ih ja poznam nekoliko.
    Na kraju krajeva svi mi mislimo svojom glavom, donosimo svoje odluke i živimo s posljedicama tih odluka pa bile one dobre ili loše.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    LLL bazira svoje ideje na studijama koje se objavljuju u svijetu tipa AAP isl. Na kraju svakog poglavalja ili teksta nalazi se lista referenci koje podkrijepljuju njihove savjete.
    Dakle to nisu studije LLL nego studije uvaženih liječnika iz područja dojenja
    Problem Hrvatskog zdrastva u zoni dojenja nije u tome da nemamo liječnika koji dobro poznaju tematiku imamo npr Dr.Stanojevića, prof.Grgurića, dr.Pavičić Bošnja, dr.Gjurić i mnoge druge. Problem je da je baza neducirana i da u primarnoj i sekundarnoj zaštiti radi jako puno medicinskog kadra koje se nije doškolovavalo ili ne želi pratiti svjetske trendove. Pričam dakle isključivo o pedijatrima, jer smatram da je njhova struka da kazu da li je maj.mlijeko stetno za dojence a ne lijecnika ginekologa. A kako na ovo pitanje imamo i cvrst odgovor dr.Stanojevica da mlijeko nije stetno za dijete mislim da mozemo zakljuciti da osim sto smo konzultirajuci svjetsku literaturu i pub med kao mjesto gdje se mogu naci sve studije, te uz to konzultirajuci i renomirana imena iz zemlje ustvrdili da nema pokazatelja koji bi iz bilo kojeg razloga nametnuli zakljucak da je dojenje u trudnoci stetno i to niti za jednu od tri strane.

    Ovo sad govorim kao RODina savjetnica na SOS telefonu i kao jedna od mentorica u programu za edukaciju novih savjetnica.

    Dakle ovaj post nema za namjeru diskusiju nego jasno izražavanje službenog stava udruge

  46. #96

    Početno

    Znam samo da u nekakvim pravilima ovog foruma stoji da sve izrečeno na forumu nije stav udruge Roda osim ako to nije izričito navedeno, kao što je to sad navedeno.
    Budući da sam čitajući ovaj forum naišla na dosta umirujućih i korisnih savjeta jako mi je žao što ću se morati odjaviti, jer mislim da sam se ovdje mnogima zamjerila, što mi nije bila namjera, te stoga što više nemam dojam da je ovo forum otvorenog tipa, niti da je poželjno uopće dovesti nešto u pitanje, a da ne budeš ocrnjen. Pri tome ne mislim samo na ovu temu, ako pažljivo čitate naći ćete ih još.
    Pozdrav!

  47. #97
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    "Citirala" si ono što sam napisala, a to zapravo nije bio citat nego tvoja interpretacija.

    Moj citat je bio:

    "Isto tako molim da se javiš moderatoru ovog podforuma ako si nešto doživjela kao napad na sebe osobno. Za sebe osobno znam da sam jako pazila što i kako pišem.

    Druga stvar je što na ovom podforumu posta više mama koje misle drugačije od tebe pa se možda zbog toga osjećaš ugroženo. No, i mi imamo pravo reći što mislimo."

    a odnosio se na tvoj post u kojem je pisalo, citiram:
    "...jer sam ja također od strane pojedinaca doživjela ovu raspravu kao napad na mene osobno, a ne kao civiliziranu diskusiju."

    Dovoditi u pitanje se na ovom forumu može svašta i to stalno i radimo. Ako se dovodi u pitanje dojenje u trudnoći na temelju studije o vezi između intrauterine izloženosti hormonima u blizanačkoj trudnoći i pojave tumora u kasnijoj dobi, onda se mogu očekivati reakcije i drugačija razmišljanja, s obzirom da sve preporuke za koje znamo govore drugačije, da nam logika govori da je to jako nategnuti zaključak, i da smo udruga koja se bavi promicanjem dojenja, educiranjem i savjetovanjem majki i trudnica.

  48. #98
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    MNM žao mi je za tvoju prijateljicu. Sada te i bolje razumijem zašto tako misliš kako misliš. Međutim i ti moraš nešto prije znati o meni pa da možeš zaključiti zašto ja ovako mislim kao što mislim. Prvo i ja sam dojila u trudnoći. Drugo nije mi to smetalo negdje do 8 mjeseca, možda i zato što je i Anna bila stariji "sisavac" 2,5 godine. Starija dijeca drugačije doje nego male bebe. Ne tako često i kraće u pravilu, a možeš ih i odbiti ako nećeš da se često doji što će oni nekako bolje razumjeti nego oni manji do godinu i po dana. Kažem nije mi smetalo dok nisam dobila prečeste trudove, svakih 8 minuta pokazao je CTG krajem 8 mjeseca trudnoće. Do tada CTG ništa nije pokazivao, a ja ih također nisam osjećala. Međutim ne mogu reći da se tu samo radi o dojenju nego i o tome da sam se baš tada preselila i prilično često saginjala. Nakon toga sam često ležala preko dana, a dojenje je bilo ujutro, navečer i nekoliko puta preko dana, znači relativno često, ali pokušala sam da bude kratko. Ne mogu tvrditi da je dojenje samo bilo u pitanju jer sam tokom preseljenja iz stana u kuću puno radila, a i naotekla sam jer smo spavali dva tjedna u međuvremenu kod svekra, a on nas je hranio sa svinjetinom. Kad sam počela ležati, stanovati u novoj kući i jesti što inaće jedem, te skratila, ali ne prestala dojiti, trudovi su nestali. E da bila sam se i otvorila. Sad ti to možeš protumačiti kako hoćeš, međutim ono što cure kažu o tome da svaka majka treba imati pravo da donese odluku sama za sebe, treba se poštovati i od strane liječnika, kao i od svih nas ovdije. Meni je na početku trudnoće ginekologica rekla da prekinem s dojenjem i da mislim na dijete u trbuhu. U trudničku knjižicu mi je pod patologiju napisala dojenje skroz na početku trudnoće. To nije napisala kao nekakvu bilješku, nego ekstra napisala i označila pat! Ja sam ipak nastavila dalje dojiti. O tome sam i pisala na starom forumu, čini mi se baš pod tandem još dok je Maja bila trudna, a sada sam ima tandem.

    Ne znam koliko je staro bilo dojeno dijete tvoje prijateljice i što se u njenom životu još događalo, što je moglo osim dojenja doprinjeti nažalost pobačaju.

    Dojenje samo po sebi ne mora biti uzrok pobačaja, ali uz par dodatnih faktora nije zanemarivo i njegovo utjecanje na trudnoću, recimo kao i vođenje ljubavi u trudnoći ( kako i koliko često?).

    Na drugoj strani ne bi stvar generalizirala i uljevala strah svim trudnicama koje su sada u dilemi jer to i nije tako strašno. Svakom pobačaju prethode znakovi upozorenja koji nam još eventualno daju prostora za mjenjanje nečega u čemu griješimo, ako smo naravno sposobni to prepoznati.

    Ja dojim i dalje svoju djevojčicu Annu od 4 godine i dva mjeseca i zanimaju me takve studije da bi mogla sama za sebe kažem za sebe ocijeniti njihovu vjerodostojnost, ali i sa drge strane zanimalo me je zašto ti tako osobno misliš.

    Ja još nisam roda, ali se imam namjeru učlaniti ako me prime. Cure su tu u redu i baš ta različitost je zanimljiva. Gđi dr. Harni sam također napisala pitanje. Možda će nju nešto zanimati o kravama tko zna?

  49. #99

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Dojim u trudnoći i dobro sam se raspitala o tome prije nego sam donijela odluku.Upravo na ovom forumu sam naišla na beskraj korisnih informacija.u tom traganju saznala sam da je moja baba,koja je rodila sedmero djece ,petoro dojila u trudnoći(ne odjednom naravno) i svi su živi,zdravi dapače(sada su svi preko 70,i moj djed se sjeća kako je dojio dok je mama imala veliki trbuh).Između ostalog cijeli istočni svijet,nerazvijeni to prakticiraju dok se mi zapadnjaci pitamo da li je to normalno!Bolje bi bilo da se zapitamo što mi jedemo,pijemo i udišemo i kako se to odražava na naše zdravlje i na zdravlje naše rođene i nerođene djece!Koliko se raznih kemija i hormona danas konzumira u mljieku,mesu,...Koliko industrijski obrađene hrane se konzumira!!!Smatram da je to izvor većine današnjih bolesti i problema!Pa čak i da ima nekih štetnih tvari u majčinom mlijeku(što smatram nemogućim)svakako su ništa u odnosu na svo smeće koje se uzima hranom.

  50. #100
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Željka, baš bi mi bilo drago za čuti ovakve reference naših baka koje su možda bile trudne u drugom vremenu, ali valjda nisu uzimale kontracepciju koja tako srčano brani farmaceutska industrija i ginekolozi samo da bi nas učinili što ovisnije o njima, nažalost. Kontracepcija kao opasni estrogenski "izvor" je još uvijek najstrože rečeno samo "dilema", ali se kao "dilema" još uvijek ne dovodi u pitanje u toj mjeri da bi se zabranila, već pa i desteljećima...
    ...a o dojenju u trudnoći se tek počelo diskutirati kako treba pa su ga odmah na temelju ispitanica koje se vidim nigdje ne navode zaključilo najgore što se zaključiti može.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •