Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 123 od 123

Tema: dojenje u trudnoci

  1. #101

    Početno

    Moj prvi i jedini post na ovu temu...nema puno veze s njom jer imam samo jednu malu bebu pa ćemo tek za koju godinu vidjeti da li ću ga nastavit dojit u trudnoći...i unaprijed se ispričavam jer znam da će bit reakcija...

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Dovoditi u pitanje se na ovom forumu može svašta i to stalno i radimo. Ako se dovodi u pitanje dojenje u trudnoći na temelju studije o vezi između intrauterine izloženosti hormonima u blizanačkoj trudnoći i pojave tumora u kasnijoj dobi, onda se mogu očekivati reakcije i drugačija razmišljanja, s obzirom da sve preporuke za koje znamo govore drugačije, da nam logika govori da je to jako nategnuti zaključak, i da smo udruga koja se bavi promicanjem dojenja, educiranjem i savjetovanjem majki i trudnica.

    Ovo potpisujem od riječi do riječi...ALI

    Jedno je dovodit nešto u pitanje i na osnovi toga pokušat razuvjerit osobu koja nije sigurna...drugo je toj istoj osobi, samo zato što je rekla nešto što se ne poklapa s tuđim mišljenjem i čak i argumentiranim stavom, reći 'Hvala Bogu' kad kaže da neće više postat na temu kao što je napravila marta :? ...i ne može me nitko uvjerit da se to može pročitati drugačije nego kao da ta osoba nekom nije poželjna na temi zbog svojih stavova ...to je već pitanje kulture...i koliko god da ovi postovi osima ako nije naglašeno NISU službeni stavovi, činjenica je da nitko nije našao razloga to prokomentirat a to izgleda kao da prešutno podržavaju njen neprijeteljski stav. Nema veze jesu članice RODE ili samo forumašice.

    I nakon takvog odgovora ne da ne bi postala više na forum, nego bi tražila da me se deleta kao korisnika...jer to stvarno nije u redu.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja ne vidim da je Marta ikoga uvrijedila. Sva forumska komunikacija je ponekad stvar interpretacije i to sto je ona rekla: Hvala Bogu moze se protumaciti na puno nacina.
    MNM je naprimjer uvrijedila Rodu rekavsi da ne cijeni doktore, uvrijedila je hercegovce kad se pravdala kako je ona prava dubrovcanka, uvrijedila je natasu kad je pitala sta radi jos na ovom topiku, a i ti si sad uvrijedila martu kad si joj rekla da je nekulturna.
    I molim te, nemoj zaboraviti da MNM nije iznijela niti jedan link, niti jedan citat, niti jedan jedini argument kojim bi potkrijepila svoje tvrdnje.
    Dakle, ne znam s kojeg polazista se zapocinje s ovako opsirnom raspravom.
    Cure su se tu polomile kako bi potkrijepile svoje tvrdnje, pronalazeci linkove i studije. A zasto? Radi nekoga tko je tu dosao, ispisao par postova, podigao prasinu i otisao jer nije bilo odaziva na te nekakve nazoviteorije.
    Tema je zaista zanimljiva, zahtijeva odredjeni stupanj ozbiljnosti, ako nista onda radi onih trudnica koje ce ovo eventualno procitati.

    Nadam se da cemo sada nastaviti malo konstruktivnije.


    Evo ja bi odmah zapocela. Mene naprimjer zanima kako dijete "pregrmi" tu krizu kada mlijeka skoro nestane. (mislim da su cure rekle da to bude negdje oko cetvrtog, petog mjeseca trudnoce)

  3. #103
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Kod nas nije baš to bilo jako naglašeno, vjerovatno je mlijeka bilo manje, ali bilo ga je opet dovoljno tako da nije bilo nekih problema. Ona je bila skoro 3 godine stara pa se i to u vezi pregrmljavanja nemože usporediti s mlađim djetetom.
    Kad malo bolje razmislim sva djeca koja doje u trudnoći su uglavnom u toj kriznoj fazi trudnoće stara najmanje godinu ili godinu i pol dana kad već uveliko jedu i drugu hranu pa to pregrmljavanje i nije tako katastrofalno. Znam da postoje djeca, ali rjetka samo dojena i u toj dobi pa mi se za njih čini onda to smanjenje mlijeka problematičnije.

  4. #104

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Ja ne vidim da je Marta ikoga uvrijedila. Sva forumska komunikacija je ponekad stvar interpretacije i to sto je ona rekla: Hvala Bogu moze se protumaciti na puno nacina.
    MNM je naprimjer uvrijedila Rodu rekavsi da ne cijeni doktore, uvrijedila je hercegovce

  5. #105

    Početno

    Zorana.
    Ako je citat izvađen iz konteksta, a glasi ovako "ovo je moj zadnji post na ovu temu" i onda Marta na to doda "hvala bogu" to se stvarno može shvatiti na nekoliko načina, ma daj molim te . Više sam vremena potrošila odgovarajući na nečije drske provokacije i glupo izvađene citate nego na ono radi čega i jesam na forumu - civiliziranog razgovora i diskusije - koji su očigledno nekima nepoznati. Previše je bezobrazluka na ovom forumu,a on prolazi neopažen jer je od strane članica udruge Roda. Pa moram naglasiti da ta ista članica udruge, Marta naravno, a tko drugi djeli savjete zabrinutim majkama da temperaturu od 39 C ne treba skidati ako se dijete osjeća dobro, bože sačuvaj, i to se nitko ne sjeti prokomentirati.

    Ali da budem konstruktivna, želim svim curama koje misle svojom glavom i koje su u bilo kakvoj nedoumici vezano za trudnoću i dojenje, kao što sam i ja bila da posjete stranice www.poliklinika-harni.hr, njihov forum i potraže post trudnoća i dojenje, tu će naći sve odgovore i interpretirati ih onako kako one misle da je najbolje za njih i njihovu djecu. To je ujedno i bio moj cilj, informirati se, a ne uvjeravati nekoga u nešto pod bilo koju cijenu.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    MNM moze jedno konstruktivno pitanje?Ovo je malo off topic i ne zamjerite Jel ti znas sta sve izaziva tumore?Koliko si puta radila UZV u trudnoci?Da li pusis?Da li drugi puse oko tvoga djeteta?Da li znas da dugo dojena djeca imaju bolje zdravlje cijeli zivot od one ne dojene ili kratko dojene?Ja znam iz prve ruke vjeruj mi.

    Nije ovo nikakav monopol pa da clanice mrze nove ljude.Vjeruj mi jer do nedavno sam i ja bila kao i ti.Cuj ustvari ja bi se sigurno i zesce zakacila sa Martom.Ali nije razlog sto mi podupiremo Martu na primjer u ovom topicu zato sto je ona clanica nego zato sto je u pravu i ima cime to pokriti kao i ostale cure koje su sudjelovale u ovoj diskusiji a ti na zalost nemas osim dr Harni i vidim da si naucila kako staviti link(super)

    Toliko od mene

  7. #107

    Početno

    Ni ja ne skidam djetetu fibru od 39 Ne pada mi na pamet
    Gle sto jos radim:
    Pustam ih da upale uha prebole bez antibiotika
    Pustam ih da imaju fibru 40, 4 dana a doktora nazovem na telefon
    I gle jos cuda, on nas niti ne zeli primiti i jos nam kaze da ne treban bezveze spustati fibru.
    Wow!
    Pedijatar. Ne homeopat nego pravi, skolovani pedijatar. A doktori su tu da bi se slusali, ne

  8. #108

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    McGonagall je napisala komentar koji sve govori. I nama je dr. isto rekao, 39 temperaturu skidati iskljucivo ako djetetu smeta.

    Na ovu MNM-inu uvredu nama koje ne mislimo svojom glavom, bezveznim linkovima, Marti i ostalim neodgovornim mamama koje bozesacuvaj ne skidaju povisenu temperaturu samo cu kratko odgovoriti:
    Da nije bilo cura koje su zaista mislile svojom glavom, ova udruga ne bi ni nastala.
    Zao mi je sto se MNM osjeca napadnuto pa bjezi, ali ona se (uz svo duzno postovanje) dohvatila poliklinike harni ko pijan plota i to joj je jedini argument. I taj argument bi trebao biti jaci i od argumenata Americke akademije pedijatara, Svjetske zdravstvene organizacijem, La leche lige, citave vojske lijecnika koji se slazu s njima, kao i hiljade i hiljade majki koje su kroz stoljeca dojile svoju djecu tijekom trudnoce.
    Ma daj molim te.

  9. #109
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ocito da sam stosta propustila. Sad mi je vec malo dosadilo.

  10. #110
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ja stvarno ne vidim gdje je problem
    dr harni ne preporucuje dojenje u trudnoci poslije 16. tjedna, mnogi drugi doktori preporucuju, mi vjerujemo ovima drugima i drzimo se toga....

    nekako, imam osjecaj da se zeli iscenirati to da nepotvrdjene informacije sirimo, koje cak i mogu nasteti bebama .... naravno, svatko moze misliti sta hoce, i drzati se cega zeli, mi smo glasno rekli cijih se preporuka drzimo, mi te preporuke nismo sami izmislili....

  11. #111

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    I jos jednom dr.Harni je ginekolog a ne pedijatar.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Evo oduži se ova diskusija po meni bez razloga. U dosadašnjim diskusijama se pokazalo i dokazalo da je majčina intuicija najvažnija i da ništa nije sigurno kao majčin osjećaj. Iz tog razloga smatram da svaka žena najbolje zna šta je za njeno dijete najbolje, kako za ono u stomaku tako i za ono starije. Žena treba da vjeruje sebi i signalima svoga tijela, a to što preporučuju jedni i drugi doktori treba po meni uvijek uzimati sa određenom rezervom. Pa ipak prije toliko godina nisu postojali veliki doktori i strašni savjeti majkama, pa su se one uvijek vodile svojim osjećajem i bile u pravu.
    Mislim da bi trebalo završiti sa ovom temom i ostaviti svakoj majci da odluči za sebe i za svoje dijete, tj. djecu, jer ovo prepucavanje ne vodi nikuda. Ima tako lijepih tema o kojima bi trebalo naveliko i naširoko pisati u ovom obimu kako je pisano na ovu temu. Kada bi se sve forumašice udružile na ovaj način da pomognu gdje je pomoć stvarno potrebna, mislim da bi majke koje posjećuju ovaj forum bile presretne i prezadovoljne.
    I ne želim stvarno da neko komentariše moj post, jer ga pišem u dobroj namjeri i zaista se divim RODI na trudu kojeg ulaže da pomogne gdje god je moguće i zaista se divim majkama koje žele najbolje svojoj djeci i zaista se divim svim forumašicama koje brane svoje stavove, ali mislim da je bilo dosta.
    Zato žene smanjite tenzije i vratite se ljepšim stvarima

  13. #113
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Htjela bi samo uputiti da sam ja i dalje u diskusiji s gđom Harni o dotičnoj temi pa tamo možete više pročitati. Koliko je meni sada jasno gđa dr. Harni čiji rad vrlo cijenim došla SAMA na osnovi svojih izvora informacija i svog kreativnog medicinskog razmišljanja do zaključka, a onda i do preporuke "ne dojiti od 16 tjedna trudnoće". Znači, ni jedna studija to nije dokazala za one koji vjeruju samo nećem materijalnom. Gđa Harni pokušava samo smanjiti na svaki mogući način ekspoziciju dojenog djeteta svakom mogućem izvoru estrogena, pa i majčinog mlijeka, koji bi mogli biti uzročnici raka dojki, prostate ili testisa u kasnijem životu djeteta. Tu se naravno otvaraju različita pitanja. Možda i vi imate koje pa ga i postavite. Tema je dovoljno zanimljiva da se njome ne bi bavili i da bi je ovako kako smo počeli samo stavili ad acta.

  14. #114

    Početno

    samaritanka, ja bih te zamolila, ako je moguće, da li bi nam ukratko opisala o čemu govore na tim linkovima i njemačkim web stranicama (s obzirom da ne znam njemački), a dr. Harni na njih upućuje kad piše o preporuci zabrane dojenja sredinim 90-tih u SR Njemačkoj? Navedeni su i grafikoni, pa koliko je sve to uopće utemeljeno? Čitala sam tamo u tvom postu da ti nisi čula za tu zabranu dojenja, a ona navodno tim likovima to argumentira?
    Please, pomozi nama koji najbolje kužimo na hrvatskom jeziku! :wink:

  15. #115
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Na žalost ne mogu ući u arhiv tog magazina Chronic koji ima arhivirane članke o STILLVERBOT-u tj zabrani dojenja u Njemačkoj devedesetih godina. Navodno za to moram platiti, a to ne želim. Pokušati ću nekako drugačije doći do tih članaka. Sa njemačke mailing liste "wirstillen" i "tandemstillen" nitko ništa ne zna o tome, što je za mene čudno jer tamo ima i mama sa starijom djecom. Iz mojih veterinarskih krugova također nitko ništa ne zna makar i to nije odlučujuće. Ispitane probe mlijeka evidentno pokazuju pad štetnih sastojaka u majčinom mlijeku, što se vidi na grafikonu. Naravno da je to ograničeno još uvijek na probe određene skupine žena. "Nationallstillkommission" piše o sve boljim rezultatima ispitivanja proba majčinog mlijeka na štetene sastojke. Inače je ona osnovana 1995. u Njemačkoj. Uglavnom potruditi ću se jer zašto to o zabrani dojenja ne bi bilo točno, ako ja za to nisam čula. Što su sve time takvi savjetodavci kod budućih naraštaja žena prouzrokovali, duga je i druga priča, još pogotovo kad se zna da njemci doslovce sve provode što im država preporući. Ostaje nam još dilema oko dojenja u trudnoći i poslije 16. tjedna, da ili ne? Kroz ovakve diskusije puno se naući zato su mi zanimljivi odgovori gđe dr. Harni. Danas se u Njemačkoj nitko ne bi usudio zabraniti dojenje, a "Nationallstillkommission" ga preporučuje na sve načine.

  16. #116
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    [quote="MNM"] U 5 mj. trudnoće dobila je trudove, otvorila se, te pobacila, pa su izjavili da dojenje vjerovatno ima veze s tim. quote]
    Zbog ovakvih ishitrenih izjava liječnika kojima često opravdavaju svoje skučeno i godinama neobnavljano znanje ( jer dobro potkovan i stručan te liječnik koji poštuje i suosjeća s pacijenticom nikad ne bi dao ovakvu površnu konstataciju ) majke se danas moraju otvoriti i drugim izvorima informacija te razumno, kritički i sa zrnom soli u glavi slušati savjete koji dolaze od njih!
    Naši liječnici prolaze jedno prilično "klasično" obrazovanje, a sredina nam je takva u kojoj smo naučili biti "kuš", najbolje ništa ne pitati, sačuvaj Bože, jer se svako pitanje i svaka sumnja u njegovu veleuvaženu djelatnost smatra jednom običnom provokacijom pacijenta neznalice!

    želim reći da pri tome mislim na mišljenja koja se ne baziraju isključivo na urađenim studijama.
    Stoga, ja osobno, ne priznajem ničiija "mišljenja" ukoliko nisu utemeljena baš na istraživanjima ili barem na pokušajima istraživanja. Svitu, budimo realni! Koliko je nas u pedijatrijskim ordinacijama dobilo savjet o dojenju dostojan ordinacije kakvu bi vodila neka "svekrva", tipa: dajte djetetu čajića, keksiće s dva miseca, meseko s tri, jaja s četiri... I koliko je žena tih dičnih liječnika uopće dojilo?

    A što se tiče same ove rasprave: ovdje ima toliko inteligentnih i samouvjerenih žena, mislim da svi možemo toliko toga naučiti jedni od drugih pa bi bilo zbilja korisno da se međusobno odnosimo s poštovanjem i uvažavanjem naših različitosti. Ovaj nas je problem potaknuo na razmišljanje i istaživanje i ja držim da je to nešto izvrsno.

  17. #117
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Gđa Harni mi je zaključala topik, na žalost.

    Malo me je razočarala, ali u neku ruku to sam i očekivala...

    Više bi me ugodno iznenadilo da su je znatiželjno zanimale zašto netko drugačije misli nego ona, ali to je valjda previše tražiti od nje.

    Osim one "zabrane dojenja" u Njemačkoj koja po meni nije točna, bar ne u devedesetima kako je na početku tamo bilo rečeno, možda u osamdesetima, ali o tome još ništa nisam našla na internetu
    da se ipak vratimo dojenju u trudnoći i novom-zadnjem tekst gđe Harni o sastavu mlijeka žena koje su i nisu dojile u trudnoći i posljedičnim češćim infekcijama dišnih puteva novorođenčadi čije su majke dojile u trudnoći.

    Title: An overlap of breastfeeding during late pregnancy is associated with subsequent changes in colostrum composition and morbidity rates among Peruvian infants and their mothers.

    Author:
    Source: J Nutr, 133(8): 2585-91 2003

    Abstract: An overlap of breast-feeding and late pregnancy is associated with decreased intake of human milk and reduced infant growth. We evaluated the association of an overlap with macronutrient and immunological components of milk, infant urinary IgA, and infant and maternal morbidity. On d 2 and 1 mo postpartum, staff measured 24-h intake of breast milk and collected samples from 133 Peruvian women; 68 had breast-fed during the last trimester of pregnancy (BFP) and 65 had not breast-fed during pregnancy (NBFP). Data on maternal and infant anthropometry and health were collected for 1 mo. On d 2, lactose and lysozyme concentrations were higher, total lysozyme intake was higher and concentration and total intake of lactoferrin were lower in the BFP than the NBFP group (P < 0.05). The total 1-mo IgA intake was lower among BFP than NBFP infants (P = 0.01). Urinary IgA concentration was correlated with breast milk IgA concentration (r = 0.29; P = 0.01) but not with breast-feeding during pregnancy. An overlap was not associated with diarrhea but BFP infants were 5 times as likely to have a cough for at least 7 d than NBFP infants (P < 0.05). Reported mastitis was rare and occurred only in the NBFP group (P = 0.05). An overlap of breast-feeding and late pregnancy was associated with changes in milk composition, an increased frequency in symptoms of infant respiratory illness but decreased reported mastitis. Further in-depth studies are warranted to determine the cumulative effects associated with a breast-feeding/pregnancy overlap on infant and maternal outcomes.

    Ne znam da li su uzeli u obzir da je izloženost infekciji dišnih puteva puno veća kod novorođenčadi koja dolaze u obitelj sa već prisutnim jednim djetetom. U svakom slučaju dišne infekcije mogu potvrditi kod mog tandema, ali ne mogu ni zaobići činjenicu da je Anna išla prvu godinu u vrtić. Tada sam se pitala da li je i tandem uzrok tome ili moja ne mogućnost da tako brzo produciram antitijela?
    Što vi mislite o tome?

    Međutim, imam kao usporedbu moje poznanike koji su dobili bebu tri mjeseca poslije nas, a majka nije dojila u trudnoći, niti imala tandem. Njihova kčerka je išla s Annom u isti vrtić i grupu i njihova beba nakon poroda nije imala dišne infekcije istim ritmom kao što je imao Karlo. S tim da oni nisu dozvoljavali njihovoj kčerki da se bebi previše približava jer je uvijek bila "šmrcava", dok smo mi svi spavali u istom krevetu. Njihova beba se rodila početkom proljeća točnije krajem ožujka, a naša pred Novu Godinu.
    Baš me zanima što vi mislite o tome i kakva iskustva imate?

  18. #118
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja nisam dojila u trudnoci niti imala tandem pa mi je malac stalno prehladjen. Pa najnormalnija je stvar da je mladje dijete vise izlozeno, pogotovo ako starije ide u vrtic.
    Svaka studija se moze prikazati u ovom ili onom svjetlu, ovisno o tome sto istrazivac zeli pokazati.
    Ja obicno ne citam ove sazetke nego uvijek uvjete i rezultate mjerenja (ako ih ima) jer oni puno bolje pokazuju koliko su zakljucci realno a koliko su namjesteni.

  19. #119
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Nina je bila vise bolesna u prvih godinu dana iako je bila iskljucivo dojena 6 mj. za razliku od brata, a doji jos uvijek. Naravno, on je cijelo vrijeme isao u vrtic.
    Logicno mi je da je drugo dijete vise bolesno zbog toga sto mu starije "donese" svakojake viruse.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    62

    Početno

    Prvo dijete je bilo dojeno samo par mjeseci a do godinu dana nije bio bolestan,niti temperatura.
    Moja kćerkica sad ima 6 mjeseci,dojim je,a stalno je bolesna,jedna upala uha,3 upale grla,nedavno bronhitis.
    Naravno da je "kriv"stariji braco iako sam se nadala da baš zato što je dojim ona neće biti toliko osjetljiva.

  21. #121
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Definitivno sam uvjerena da disne infekcije nemaju nikakve veze s dojenjem u trudnoci. To mi je jos jedna logicna i prirodna stvar koja, kod nas, sigurna sam, proizlazi iz stalnog kontakta. Jan ne ide u vrtic djelomicno i radi toga da ih ne uzlazem previse dok sam doma a Nola ima zacepljen nosic prakticki od pocetka. Jan je isto pobrao neku gadnu prehladu prije jedno dva tri tjedna bez obzira sto ne ide u vrtic, ali nismo ni zatvoreni u kuci. Cak i da nema dojenja, Jan je stalno na Noli, stalno je ljubi i to cak u usta iako mu to branimo. Pa onda, ljubimo se on i ja, pa ja i ona, naravno da smo u nekim fazama svi skupa prehladjeni. To mi se cini skroz normalno.

  22. #122
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Hvala cure na odgovorima i nadam se da ste dobro proslavile ulazak u Novu 2004.
    Osobno mislim o dišnim infekcijama kao i vi. Istina ne znam kako bi mislila da nemam ovo iskustvo koje imam. Zašto je gđa Harni sklona drugačijem razmišljanju ne znam, ali čini mi se da je ona osobno imala ovakvo iskustvo kao i mi, što predpostavljam nije, ne bi ovako razmišljala. Svatko ima pravo da misli što želi ne kažem, ali u ovom slučaju osjećam tedenciju zastrašivanja radi neslaganja ili bolje rečeno, suprostavljanja medicinskom stajalištu, što mi nimalo nije drago :? .
    Razuvjerite me ako griješim.

  23. #123
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Htjela sam samo reći da je gđa Harni opet otključala topik :D .
    Ne znam ni zbog čega ga je zaključavala . Nadam se da je nisam nečim uvrijedila. To mi nije bila namjera.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •