Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 99

Tema: Moze li BEZ KOLICA?!

  1. #1
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno Moze li BEZ KOLICA?!

    Curke moje drage...

    evo jedno pitanjce: sto mislite o odrastanju djeteta bez kolica? dal je istina da se danas zaista NE MOZE bez njih?

    Jos mjesec do poroda. Kolica nemamo, i nekako razmisljamo (cijelo vrijeme) da ih niti ne bi kupovali. Maramu imamo, i bas bih voljela cuti neke mame , koje nisu imale kolica (na ZGRAZANJE, ostatka svijeta) kako je to bilo kod njih.... Pokusali bi se samo nositi, pa ako se predomislimo ici cemo svi troje po kolica u ducan. Nije da nismo u prilici, nego dojadio taj silni komercijalizam....i sve đinđe sto se prodaju po ducanima....

    Sto mislite?
    (Mozda su to ipak samo hormoni )

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    krasna zemlja
    Postovi
    515

    Početno

    pozdravljam ovakav stav i odluku!!!!
    i ja sam mislila tako, al smo kolica dobili, no iskreno, nemam ih namjeru koristit.
    znam da ima cura koje imaju samo maramu, javit će se!!!

  3. #3
    Tea avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,027

    Početno

    ja znam curu kojoj dijete neće u kolica niti pod razno, i eto snašla se sa maramom i slingom bolje nego sa kolicima.

    moram priznati da ja svoja kolica upotrebljavam samo za duuge šetnje po kvartu i to vozim unutra Niku da ne moram trčati za njom, a ines u slingu. nekad ih obrnem! ali realno gledajuć iz ove perspektive, ne trebaju mi!

    nema te tko osuđivati za što, tvoj odabir i točka. onaj tko se zgraža, samo mu reci da u africi nema kolica! osim toga puno je prirodnije vidjeti dijete na sebi nego od sebe.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    grad baroka i cvijeća
    Postovi
    337

    Početno

    MOŽE!

    mi kupili (čitaj - bacili novce) za super duper bomba kolica, a Stjepan u njima ne želi biti ni minute
    beba u marami, klokanici ili na rukama, a ako se tko vozi u kolicima to je stariji sin, makar najčešće u njima spava naš macan Sivko.
    i sad kad razmislim, bilo bi mi bolje da sam za onih 4.000 kn kupila par marama, hrrrrrrrpu platnenih pelena, igračaka... i još bi mi ostalo da si ponovim cijeli ormar. i opet bi mi ostalo....

    uostalom, lakše je ići gradom s bebom u marami, nego gurat kolica. a tek ako voliš obilazit dućane... nema toga gdje nebi mogli ući

    a zgražanja, to niti ne primjećujem. najdraže mi je kad mi se osmjehne ciganica (ilitiga Romkinja da budem politički korektna), kad vidi kako nosim Štefeka u marami, a Janka na boku!

  5. #5
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Nije da nismo u prilici, nego dojadio taj silni komercijalizam....i sve đinđe sto se prodaju po ducanima....
    meni je iskreno receno ta furka s maramama, te sling, te ellaroopooh il kako vec, te mibovske marame, i kojekakve ostale djindje postala cista pomodnost.

    imala sam klokanicu (cak i sling maramu dobila na poklon), al iz zdravstvenih razloga nisam bila u prilici dugo nositi svoje dijete u tome. dok nije prerasla klokanicu taj privileg je preuzeo mm. i nitko se nikad nije zgrozio na takav nacin nosenja djeteta, dapace njih dvoje su bas bili sladak par. od pocetka koristimo (i) kolica, naucena na njih, uopce joj nije predstavljalo problem sjediti u njima, nit se ikad postavljalo pitanje hoce li ili nece sjediti u njima (kao ni u AS). i danas zna kad je umorna zatraziti kolica.

    a djeci u africi su prije svega prioritet nahraniti se i napiti, pa mislim da je malo licemjerno teziti njihovom nacinu zivljenja.

    moj savjet: duboka velika kolica nastojte od nekog posuditi, jer za tih 2-3 mjeseca stvarno je bacanje para kupiti ogromna kolica (posebice sada kad ionako dolazi ljeto). il se odlucite za varijantu onih maxi cosi na tockove. tu imate i as i kolica u jednom. nama su najbitnija postala ona laksa kolica, a posebice sada ova kisobran-kolica. eto, nije prirodno, al dijete mi - za sada - ne pokazuje neke vece traume zbog toga sto nije danonocno priljepljeno za moja ledja. il naravno, probajte s maramama. pitanje je samo hoces li ti (fizicki) moci izdrzati nosanje djeteta, koje stalno dobija na tezini. inace, ne vidim razloga da se bilo tko zgraza nad tim.

    sretno.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    45

    Početno

    Menu su super kolica, ali i marama, sling, klokanica.......trenutno si želim nabaviti mei hip nosiljku.
    Kolica volim jer u njih mogu staviti hrpu stvari i ne moram ih tegliti.

    Klokanicu koristim kada znam da ću morati ići negdje s tramvajem ili na neka druga mjesta gdje bi mi kolica samo smetala, ali onda ne planiram ništa kupovati jer mi je dosta sama težina djeteta.

    Kada idemo u neke veće centre u shopping onda je definitivno klokanica super!

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    sjever
    Postovi
    34

    Početno

    Meni su kolica bila neophodna,jer smo jako puno bili vani(i po kisi,i po vjetru i po snijegu),a s druge strane nisam ispustala dijete iz ruku kad nije bilo u kolicima.Sad su mi jos nephodnija kad imam bebu od tri mjeseca i trogodisnjaka.Pa moram se u parku igrat sa starijim djecakom.Mislim da ne bi bilo zgodno da se spustam niz tobogan s tromjesecnom bebom ili sutiram loptu drzeci bebu koja spava

  8. #8
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj pliskavica prvotno napisa
    Meni su kolica bila neophodna,jer smo jako puno bili vani(i po kisi,i po vjetru i po snijegu),a s druge strane nisam ispustala dijete iz ruku kad nije bilo u kolicima.Sad su mi jos nephodnija kad imam bebu od tri mjeseca i trogodisnjaka.Pa moram se u parku igrat sa starijim djecakom.Mislim da ne bi bilo zgodno da se spustam niz tobogan s tromjesecnom bebom ili sutiram loptu drzeci bebu koja spava

    meni je iz istih razloga marama neophodna.
    s kolicima baš nisam išla van po kiši, mećavi i tuči, ali s maramom jesam. cijelu prvu zarinu jesen i zimu smo koristili isključivo maramu.

    sad imam 4godišnjakinju i dvomjesečnu bebu i isto je samo u marami. meni je puno lakše trčati za zarom dok je margita zavezana na meni i spava, nego da mi leži negdje pored u kolicima.

    eto, koliko smo različiti.

  9. #9
    maaja79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    bih
    Postovi
    178

    Početno

    mi smo neki dan ipak kupili kolica
    postalo je prevruce za maramu

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj pliskavica prvotno napisa
    Meni su kolica bila neophodna,jer smo jako puno bili vani(i po kisi,i po vjetru i po snijegu),a s druge strane nisam ispustala dijete iz ruku kad nije bilo u kolicima
    Mi iz istog razloga planiramo kupiti kolica. Beba stiže u listopadu, pa mi se čini da je u kolicima bolje zaštićena kad budemo izlazili s njom.
    Meni marama za sad ne dolazi u obzir. Nisam baš najspretnija inače, pa mislim da bi mi trebalo tri dana da složim tu maramu kak spada. Osim toga, uvijek si mislim: Kaj ako se negdje popiknem i padnem? Pogotovo kad je vani sklisko.

  11. #11
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    MC, jest da su u zadnje vrijeme kod nas postale popularne različite nosiljke (jupi!), vjerojatno ima i mama koje ih započnu koristiti radi mode ali sigurna sam da te ubrzo odustanu.

    u nošenju djece nema ništa pomodno niti in, to je najprirodniji način hendlanja djeteta koji omogućava daleko veću bliskost i povezanost od bilo kojih kolica, krevetića ili ležaljke. kolica jesu praktična ponekad i neka ih djeca vole - ok, što je u tome loše? ali nošenje omogućuje djetetu da promatra svijet iz "odrasle" perspektive, sudjeluje u aktivnostima i razgovoru, da se socijalizira, lako i brzo umiri, da osjeti sigurnost roditeljske blizine, doji kad zaželi.

    svoje dijete još ponekad vozim u kolicima i naš razgovor tad izgleda ovako: ... mumljmumlj... što si rekao, ljubavi? daj ponovi glasnije!... mumljmumlj... ne čujem te, što si rekao?!

    eto, mi smo navikli stalno biti u mogućnosti komunicirati i mogu jako dobro vidjeti razliku između kolica i nošenja. i mogu sa sigurnošću govoriti o prednostima marame, zajedničkog spavanja, odgovaranja na djetetove potrebe i ostalih AP tehnika. moje dijete ne bi bilo isto da sam ga hendlala na nepovezujući način.

  12. #12
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno Re: Moze li BEZ KOLICA?!

    Citiraj we&baby prvotno napisa
    Pokusali bi se samo nositi, pa ako se predomislimo ici cemo svi troje po kolica u ducan.
    Mislim da je ovo odgovor na tvoje dileme. I ja sam odlučila isto, a u međuvremenu dobila troja kolica raznih veličina i dvije košare za bebe. Do sada smo bili vani isključivo u marami/slingu i trenutno ne mogu zamisliti da vučem kolica sa sobom. Gea za sada kolica koristi samo za spavanje na balkonu. Kada poodraste i oteža vidjet ću što će mi onda odgovarati pa ću se tako i ponašati.

  13. #13
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Pokusali bi se samo nositi, pa ako se predomislimo ici cemo svi troje po kolica u ducan.
    Najbolje da ovako i napravis. Sve skupa puno ovisi o tome kakav vam je stil zivota, gdje idete, sto radite, ... Nekome pase jedno, nekome drugo, nekome kombinacija.

    Ako pitas za osobna iskustva, kolica su (uz krevetic) moj najgluplji trosak. S prvim djetetom nisam imala nikaku maramu ni sling, ali sam je nosila na rukama. S drugom sam bila pametnija i nabavila sling.

    Ipak sam iskoristila i ta kolica: zgodna su za otici na plazu (onih 5 minuta setnje izgleda kao pola sata kad treba vuci 100 stvari s djecom) ili kad treba biti negdje cijeli dan, dijete lijepo moze zaspati u njima, a mama se malo odmoriti. Ipak, snasla bih se i bez njih, koristila sam ih najvise zato da ne bude da sam uludo bacila par tisuca kuna.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    i mi smo oba dva puta isli po kolica tek kad su se djeca rodila.

    prvi put se to zaista pokazalo kao propala investicija. m. se nosila u marami prakticki do kad je prohodala. ali smo zato s nekih 8 mj. kupili najlaksa kisobran kolica i u tome se vozila do druge godine. iskreno, ne znam sto bi bilo s mojim ledjima da nije bilo tih kisobran kolica jer su i ovako u komi

    s drugim djetetom kolica opet nisam kupila (ona stara smo prodali). i prva tri mjeseca sam ga iskljucivo nosila u marami. medjutim nakon toga sam otrcala po kolica i zahvaljivala bogu sto se za razliku od kceri hoce voziti u kolicima jer je sa 3 mj. imao vec skoro 8 kg te nastavio u istom tempu

    sve ovisi koliko ce ti tesko biti dijete. bebe ti se strasno razlikuju po tezini, tezinu koju neke bebice imaju s godinu dana, neke ti dosegnu vec u prva tri mjeseca. takodjer bebe se drugacije nose. dok se jedne fino ususkaju mami, druge ti se izvijaju, okrecu i sl. jedne se iskljucivo vole nositi, druge se zadovoljno smjeskaju dok leze u kolicima. jedne ti lijepo hodaju za rukicu cim prohodaju, dok sa drugima budes sretna da ti hoce sjesti u kolica jer u suprotnom ne mozes nis obaviti...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Nama su kolica itekako poslužila. U brojnim šetnjama uvijek bi nešto pazarila što bi dobro popunilo onu košaru od kolica - voće, kruh, mlijeko, ... Nakon (nekad i prije) toga bi napravili krug-dva oko kvarta i vratili se doma. Ne znam baš kako bi to ispalo da sam maloga nosila u marami. Vjerojatno bi se dobro oznojila. Ruke i leđa da ne spominjem - i sada još patim od DeQuervain-ovog sindroma na šakama.

    Opet, koristila sam i klokanicu kad je trebalo ići platiti račune, u MUP, HZZO, na raznorazne šaltere, ... Da sam opet u toj situaciji, koristila bi maramu, a ne klokanicu, jer su mi leđa doslovce okidala.

    Tako da preporučam jedno i drugo, pa kombiniraj po potrebi

  16. #16
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    evo ti još jedan stari topic s raznim iskustvima

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    301

    Početno

    Ne vidim zasto bi se netko zgrazao zato sto nemas kolica?
    Mi smo ih imali i imali bi ih opet jer je jednostavnije s njima (ne bole te ledja, dijete moze spavati u njima dok ti nesto obavljas vani, mozes u njih utrpati stvari koje kupujes, na njih mozes objesiti torbetinu sa prirucnim beba-stvarima i td.). Ak netko voli/moze bez njih zasto ne ali kompliciras si stvari a nikakve koristio za dijete i tebe..

  18. #18
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ivy, ispalila sam na rijec "cist komercijalizam". po cemu se to ne odnosi i na kupovinu raznolikih marama koja postoje danas na trzistu (uslijed ogromne potraznje)?

    marama ima svojih prednosti i ljepota, bez pogovora, no ja sam ju do sada shvacala kao JEDNU od mogucnosti transportiranja djeteta, koja je u posljednje vrijeme ponovo dosla u modu, da je sad toooliko presudna u djecjem razvoju, da predstavlja jedan od nacina AP tehnike i da oko toga sad treba voditi filozofsku raspravu, da je ona ocigledno conditio sine qua non AP tehnike mi je novost. al mi sve to malo izgleda uniformirano, ako smijem priznati.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    kolica ima sasvim OK za 800 kn - ja imam takva, nemaju nikakvih fancy dodataka ali su lagana, lako sklopiva, imaju 3 položaja i izdržavaju evo već drugo dijete, u košaru dolje trpam i do 10 kg (iako piše max 4,5)

    mogla bih bez kolica da hodam isključivo rekreativno a da kupovinu i sve moguće errande obavljamo utroje ili prepustim MM-u

    marama je super za neke situacije i puno je koristim, ali nije baš za sve

  20. #20
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja bih voljela da se nošenje u marami ne povezuje s povezujućim roditeljstvom tako direktno. Nošenje u marami može biti divno i povezujuće, a može to uopće i ne biti. Osim ako ne pretpostavimo da je jedino što djetetu treba mamina blizina pa čim se nosi, sve je ok.

    Inače, vjerujem da se bez kolica sigurno može ako se to želi i uopće ne primjećujem nikakvo iščuđavanje javnosti na bebe koje se nose. Doduše, u Splitu je više klokanica nego marama, ali to je ista kategorija.

  21. #21
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    mi nemamo kolica, odlučili smo probati bez njih jer smo vidjeli da jaaaaako puno mama šeće noseći bebu i gurajući kolica

    još uvijek funkcioniramo odlično bez njih, imamo nekoliko marama i u usporedbi s drugim bebama Sunčana značajno manje plače. možda je to u uskoj vezi s nošenjem?!

    s maramom sad šećemo svuda, doslovno, a ponajviše po šumicama uz more jer je svugdje drugdje pretoplo. tamo se s kolicima ne može...

    kako stvari stoje, još neko vrijeme nećemo ni nabavljati kolica (a možda i uopće ne - vidjet ćemo)...

    ne slažem se da je to pomodarstvo ( u PUli pogotovo nije jer se meni puno njih čudi...a posebno s NEGODOVANJEM mlade mame ne zbog imanja marama nego zbog neimanja kolica...). meni to spašava leđa a Sunčani je bio jedini lijek protiv grčeva i jedini način za uspavati ju kad se ne može umiriti

  22. #22
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    sad ste me zapravo povukli za jezik....
    bila sam neko vrijeme u civilizaciji drugačijoj od naše gdje mame, sestre, braća, tate....nose bebu dok ne prohoda. tamo kad djeca prohodaju idu ZA roditeljima a ne roditelji za njima. tamo nisam vidjela ono što se kod nas izgleda čini neizbježno, a to je kad dijete prohoda trčati za njim...tamo djeca lijepo ko pačići slijede roditelje....

  23. #23
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj kailash prvotno napisa
    mi nemamo kolica, odlučili smo probati bez njih jer smo vidjeli da jaaaaako puno mama šeće noseći bebu i gurajući kolica
    Prvih par mjeseci sam ja bila jedna od njih.

    U početku smo kombinirali maramu i kolica, a nekad ni marama nije pomagala nego samo nosanje na ruke. Sad, otkad sjedi u kolicima, uživa u vožnji. A u maramu više neće. A i bolje jer mi je pretežak - dok ga nosim OK, al kad skinem maramu imam osjećaj da će mi puknut križa.

    Sjećam se kako su neki komentirali kako ne želi u kolica jer sam ga naučila na ruke .
    I kako netko reče, nije sama marama izazivala čuđenje nego nosanje i šetnja bez kolica. A pogotovo kad bi mi dijete zaplakalo u kolicima a ja ga odmah dižem...TO SE NE SMIJE!!!! A moje dijete je puno bilo i jest nosano. Nismo imali problema s grčevima pa ću se ja usudit zaključit da je i nosanje djelomičan razlog.

    Pitanje je bilo da li se može bez kolica. Sve je to individualno. Meni su sada super. Ali ne kupiti kolica jer je to "silni komercijalizam"...nije baš neki razlog. :/

  24. #24
    bebelina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,609

    Početno

    Imam kolica i sling i svaka od tih stvari ima svoje prednosti i mane. Po meni nije vazno sto imas vec da je dijete sretno u tome.
    A to da djeca idu za roditeljima mi ne odgovara jer ja svoju djecu moram vidjeti i zato ih vodim za ruku! Frane je vec doduse veliki , ali ga zato zagrlim kad dopusti.Tako sam najsigurnija!

  25. #25
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj kailash prvotno napisa
    tamo kad djeca prohodaju idu ZA roditeljima a ne roditelji za njima. tamo nisam vidjela ono što se kod nas izgleda čini neizbježno, a to je kad dijete prohoda trčati za njim...tamo djeca lijepo ko pačići slijede roditelje....
    Zašto je to nužno bolje, osim što je lakše roditeljima? Ja iz takvog malog fragmenta nečijeg načina života zaista ne mogu ništa zaključiti.

  26. #26
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mi smo po defaltu kupili kolica i naručilil klokanicu za poklon tada još nismo bili upoznati svjetom marama). U kolicima nije volio biti, pa je najviše vremena proveo u klokanici, rođen je u 10. mjesecu i bilo mi je lakše zabundati ga uz sebe nego u kolicima, lakše mi je bilo ući u bus, gtramvaj i odšetati na Sljeme (istina tada ga je MM nosio). Nema još 3 godine, ali se već dosta dugo ne vozi u kolicima. Samo par puta smo u zadnje vrijeme išil s kolicima kad sam išla sama s njim na plac, pa da imam kam sa svim tim stvarima koje kupim, jer ne mogu u jednu ruku sve vreće a u drugu njega držati za rukicu, a još k tome trudna i jedva se gegam. Tako da kolica ne koristimo više. Ne kažem da ja svoju bebu neću nikada porošetati u kolicima, ali kako reće Lutonjica, čini mi se jednostavnije potrčati za njim s bebom u marami nego gurajući kolica.
    A kaj se tiče pomodnosti, za klokanice znam od prije 20-ak godina i uvijek sam razmišljala kako ću i ja jednog dana kada ću imati bebu imati tu stvar jer je tako super svoju bebu nositi uz sebe u tome. Sjećam se jer su moji roditelji tada krsni kumovi jednom malom, sada 20-godišnjaku kupili klokanicu, bila je cijela žuta, i bila sam oduševljena s tim. Tako da to nije nikakva pomodnost! To što sada imamo i marame i slingove, možda bolje rečeno sada znamo i zato, nekome izgleda pomodno, samo je praktičnije...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    To je sve skupa tako individualno. Meni je bilo preteško otići na 5 sati u grad s bebom teškom 10 kila u marami. Onda, bilo mi je glupo buditi Ria kad bi zaspao u autu, pa bi ga samo prebacila zajedno s autosjedalicom u kolica. I, osim toga, kad sam ponovo ostala trudna, nije više bilo šanse da ga nosim na duže relacije. Pa ipak, nosili smo se jaaaako puno, i bez marame ne znam kako bih preživjela. Bez kolica bi preživjela, ali bi mi ritam života definitivno bio drugačiji.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj NatasaM... prvotno napisa
    puno ovisi o tome kakav vam je stil zivota, gdje idete, sto radite, ...
    upravo to.
    ja npr. ne mogu zamisliti cjelodnevne izlete bez kolica, pogotovo nakon sto dijete napuni godinu dana.
    a mislim da proslo ljeto na moru ne bih prezivjela bez kolica. f. je tada imao 13 mjeseci. navecer bi isao spavati izmedju 9 i 10, a mi nikako nismo tipovi koji ljetne veceri provode kod kuce, tako da bi svaku vecer zaspao za vrijeme vecernjeg izlaska na veceru ili u setnju.

  29. #29
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj kailash prvotno napisa
    sad ste me zapravo povukli za jezik....
    bila sam neko vrijeme u civilizaciji drugačijoj od naše gdje mame, sestre, braća, tate....nose bebu dok ne prohoda. tamo kad djeca prohodaju idu ZA roditeljima a ne roditelji za njima. tamo nisam vidjela ono što se kod nas izgleda čini neizbježno, a to je kad dijete prohoda trčati za njim...tamo djeca lijepo ko pačići slijede roditelje....
    mi Karla nosali dok nije prohodao ... a kad je prohodao, počeli trčati za njim. i uopće ne mogu zamisliti na koji način i koliko moraš nosati svoje dijete da bi ono kad prohoda slijedilo tebe.

  30. #30
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Citiraj kailash prvotno napisa
    tamo kad djeca prohodaju idu ZA roditeljima a ne roditelji za njima. tamo nisam vidjela ono što se kod nas izgleda čini neizbježno, a to je kad dijete prohoda trčati za njim...tamo djeca lijepo ko pačići slijede roditelje....
    Zašto je to nužno bolje, osim što je lakše roditeljima? Ja iz takvog malog fragmenta nečijeg načina života zaista ne mogu ništa zaključiti.
    to je rečeno doslovno ali i simbolično...i nisu jedine razlike u odgoju njihovom i našem - nošenje, ali ta je razlika jako vidljiva.

    simbolično jer ta djeca imaju veliko poštovanje spram roditelja i slijede ih i slušaju što je vrlo različito od onog što vidim radeći u školama kod nas....
    no sad smo skroz OT pa više neću skretati s teme...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ja isto podrzavam nosenje i mislim da je to i prirodno i lijepo, sama sam nosila i nosim oboje svoje djece...ali u civilizacijama o kakvim pretpostavljam govoris, djecu odgaja i podize cijelo selo, a ne kao u uobicajenoj zapadnjackoj obitelji u kojoj je tata cijele dane na poslu, dok mama obavlja kucanske poslove i brine se oko djeteta sama dok je na porodiljnom. njena zaduzenja najcesce ukljucuju i nabavku hrane, te svakodnevno nosenje gomile vrecica s placa i iz ducana. i tu su ti kolica recimo jako prakticna. eto to je samo jedan od razloga zasto se u nasoj civilizaciji upotrebljavaju kolica

  32. #32
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    za prvo dijete nisam znala da postoje marame, za klokanice sam znala ali nisam naisla na neku dobru, pa smo kupili (inercijom, naravno) kolica i puno ih koristili. a ida je i voljela biti u njima i rijetko je protestirala...

    s drugim djetetom - druga prica noa je prvih devet mjeseci bio non stop u babybjorn klokanici (posudjenoj ) otputovao do australije i vratio se natrag i bio u tih devet mjeseci mozda 4-5 puta u kolicima (vrlo nezadovoljan)... kasnije ih je poceo koristiti, ali ne pretjerano...

    trece dijete je dobilo - maramu bilo nam je super, kolica samo u rijetkim slucajevima, i vec kad je bio veci...



    sto se tice shoppinga s maramom/slingom/klokanicom - ne vidim zasto vam je odbojan? pa gdje pise da morate tegliti u rukama stvari koje kupite? ja sam koristila ona kolica s torbom i dva kotacica i super rjesavala i prometnu guzvu i drzanje starijeg djeteta za ruku i voznju potrepstina od preko nekoliko kilograma...


    a ono sto smo kolica i koristili - cim bi prohodali ucestalost se drasticno smanjivala... a u dobi kad su bili stariji od cca 18mj. vise ih gotovo nismo ni koristili...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    sto se tice shoppinga s maramom/slingom/klokanicom - ne vidim zasto vam je odbojan? pa gdje pise da morate tegliti u rukama stvari koje kupite? ja sam koristila ona kolica s torbom i dva kotacica i super rjesavala i prometnu guzvu i drzanje starijeg djeteta za ruku i voznju potrepstina od preko nekoliko kilograma...
    dobra ideja...ma nije meni odbojan shoping s maramom, nego ja kombiniram kako mi je zgodnije...a s obzirom da ionako moram nositi i dijete i vrecice na treci kat, onda mi je lakse da barem po vani setam bez tereta dok mi je dijete u kolicima. ja sam prvo dijete uglavnom nosila dok nije prohodalo i moram priznati da zahvaljujem bogu svakodnevno sto mi ovo dijete relativno voli kolica. cijele dane po meni dvoje djece skace. tako da zaista uzivam kad moram samo gurati kolica...ali ne nogu reci, mozda da su mi djecica malo laksa mozda bi i ja vise uzivala...

  34. #34
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno

    litala:

    "sto se tice shoppinga s maramom/slingom/klokanicom - ne vidim zasto vam je odbojan? pa gdje pise da morate tegliti u rukama stvari koje kupite? ja sam koristila ona kolica s torbom i dva kotacica i super rjesavala i prometnu guzvu i drzanje starijeg djeteta za ruku i voznju potrepstina od preko nekoliko kilograma..."

    jao pa da, koja super kombinacija! Ako mogu birat sto cu nosit na rukama dijete ili vrece, definitivno prije cu stavit bebalinku
    u mramu, a stvari u TU torbu, pa nju gurati/vuci. Ovo je odlicno!!

    za kolica cemo cekati da se pokaze potreba....kako je sa kupovinom polovnih kolica (koja stvarno izgledaju ko nova, ali umjesto 800 eu kostaju 250)?!? Quinny set


    Nije mi zao trositi vise love na autosjedalice, lude dj. sobe, pametne/kreativne igracke i nesto sto djetetu znaci u zivotu, ali ove "vozilice" koje su potrebne 2x tjedno, i onda se sve to (kako cujem) povlaci po kuci, spajzama, i skupi se hrpa velikih komada u roku 1-2 god.....onda opet : kam' s tim?

    joj, cure, mozda su to samo hormoni, sva sam u "silnim kombinacija" 8)

  35. #35
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Citiraj kailash prvotno napisa
    jer smo vidjeli da jaaaaako puno mama šeće noseći bebu i gurajući kolica
    Priznaj da si to mislila na mene

  36. #36
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Citiraj kailash prvotno napisa
    jer smo vidjeli da jaaaaako puno mama šeće noseći bebu i gurajući kolica
    Priznaj da si to mislila na mene
    ne samo na tebe

    ja imam iskustva u guranju tuđih kolica dok nosim svoje dijete u marami a vlasnica kolica nosi bebu na rukama

    tu mislim na tebe

  37. #37
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    litala ljubim te za ovu ideju s "kariolom" za shopping

  38. #38
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Citiraj kailash prvotno napisa
    ja imam iskustva u guranju tuđih kolica dok nosim svoje dijete u marami a vlasnica kolica nosi bebu na rukama

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    sto se tice shoppinga s maramom/slingom/klokanicom - ne vidim zasto vam je odbojan?
    pa nije odbojan, ali je zgodnije imati slobodne ruke i sve rekvizite pri ruci... ja sam sa bebom u kolicima obavila kompletni shopping robe za povratak na posao (a bilo je toga ), to baš ne bih mogla s maramom

    onda u marami zna biti vruće, pa bi čovjek htio malo predahnuti, otići na wc u kafiću itd... problem je i sagnuti se...

    kako je sa kupovinom polovnih kolica (koja stvarno izgledaju ko nova, ali umjesto 800 eu kostaju 250
    zašto ne, ja sam kako rekoh uzela nova za 800 kuna ali ako hoćeš više funkcija i bolji dizajn uzmi finija rabljena

    inače baš na ludu dječju sobu ja bih potrošila samo da imam love na bacanje, soba ionako djetetu niš ne znači u prvim godinama...

  40. #40
    ivanaos avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    osijek-bilje
    Postovi
    414

    Početno

    mi imamo i kolica i maramu i sling i ne mogu zamisliti biti ni bez jednog. sling za uspavljivanje i aktivne šetnje- kad je budan i gleda na sve strane, marama za pospane šetnje a kolica i za jedno i drugo. da, često guram kolica I beba je u marami ali bar nemoram nositi torbu itd-na kolicima je a imamo uvijek prtljage (platnene pelene, trodupla robica....). u poslijednje vrijeme nekako voli biti u kolicima, slobodniji je. a što se tiče šetnje po raznim terenima, mi smo pravi šetači i zato imamo trikolica slalom za sve podloge !

  41. #41
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    mi smo bili kupili kolica, i zaista smo se trudili da ih koristimo, ali ih novi nije zeleo. nisam ih ni ja nesto obozavala, ali sam mislila da je ok da se deca voze u kolicima, pa sam pokusavala.
    bio je to fijasko za fijaskom, osim u periodu od 2 do 3 meseca, nekih 15-ak dana, kad je stvarno hteo u kolica.
    posle vise ni pod razno.
    nosila sam ga u marami do nedavno, a sad ga nosim u slingu.
    nije mi tezak (ima oko 12kg) i uzivamo oboje.
    za drugu bebu se necu ni cimati oko kolica.
    sa novijem je klima bila drugacija, a sad imam iskustvo s novijem, i jos sva iskustva mama sa foruma.

    reakcije su razne, uglavnom ljudi pricaju kako oni nisu mogli ni hteli da nose svoju decu zbog bolova u ledjima, neki me zale jer imam zahtevno dete i sa smeskom komentarisu kako njima nije bilo tako, ali bas me briga, nama je super.
    mene ledja ne bole, niti me to umara, bas uzivam!

  42. #42
    we&baby avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Nl
    Postovi
    546

    Početno

    inače baš na ludu dječju sobu ja bih potrošila samo da imam love na bacanje, soba ionako djetetu niš ne znači u prvim godinama...
    ma apsolutno tocno. ja sam mislila kad se dijete zna zaigrati samo i uziva u igrackama penjalicama, kucicama, kreveticima i tako. to mi je super (stvarno sada ima za kupiti "carstvo od sobe")
    lude beby sobe kupuju se vise radi maminog gusta, pa kad dode netko da je fora za pokazat (nek se nitko ne naljuti).

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    111

    Početno

    Mi jos uvek nemamo kolica, a Shiva ce evo sest meseci. Za sada nismo imali problema, sem malo na pocetku dok nisam savladala stavljanje bebe u sling. Kolica me nisu privlacila, jer volim da je beba uz mene, u kolicima mi je nekako mnogo nezasticena I izlozena ludilu gradske buke I vreve. Doduse, kako dolaze vreliji dani pitam se da li ce nam biti prevruce da se nosimo? Volela bih da jos neko vreme mozemo bez kolica. Meni nema lepseg osecaja kad me Shiva obgrli nogicama I rukicama I zaspi naslanjajuci glavicu na moje grudi, I posle kad se probudi pa ko pticica netremice gleda odozdole iz slinga u mene.
    Sto se sopinga tice, mi najcesce natrpamo sve u ranac pa mm nosi. Inace skoro svuda idemo svi zajedno tako da mu nije tesko da nosi.
    Da li si za kolica ili ne, zavisi gde I kakvim nacinom zivis, kako gledas na nosenje dece, da li bi povremeno da malo odmoris telo, ruke, um od deteta…
    I da, super mi je sto u slingu mogu da ga ljuljuskam dok stojim I pricam sa nekim. Kolica bih trebala da drmusam, to mi je nekako bezveze.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    164

    Početno

    Mi svoja kolica jako volimo ! I mislimo da bi nam bilo teško bez njih !!! Ovo su nam druga jer smo s prvima uvidjeli sve što nam treba i ne treba od kolica !!! Planiram skoro kupiti još jedna kao neka obična extra lagana za kratke transport i stan !!!

    Svi smo različiti nekom pašu kolica nekome ne ( ali nama definitivno su super i potrebna )

  45. #45
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    ma može se bez kolica... iako korištenje kolica itekako ima svojih prednosti.

    ja npr kupila maramu... super je to stvarca, al, iskreno, mislim da sam bezveze bacila novce. istina, nezgrapna sam abnormalno, al brate mili dok to namontiram na sebe prođe me volja izać van. a kad namontiram i odem van, preznojim se ko majmun. i nije baš praktično za sjedit negdje.
    fkt, mogla bi ju i prodat, koliko sam ju koristila mogu nabrojat na prste jedne ruke.
    eh, da mi se dijete hoće vozit u kolicima a ne sakupljat čikove po cesti bila bih presretna (iako je jučer i danas dost vremena provela u kolicima, nekim čudom....)

  46. #46
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    kolica, u svakom slučaju, nisu nužna /pogotovo ona s raznim điđa-miđama/.
    moje starije dijete ih baš nije voljelo. jedino su mi ljeti dobro poslužila kao kolijevka na dvorištu. nosila sam je u klokanici dok nije prohodala.
    sin mi sa 4 mj ima 9 kg, a klokanica je predviđena za nošenje do te težine. postalo mi je gotovo nepodnošljivo nositi ga u njoj. riknu mi ramena.
    sa maramom nemam iskustva pa su mi preostala kolica.
    mane:
    - teško je po stepenicama
    - auti parkirani na pločniku me
    - teško kretanje po neasfaltiranim terenima
    prednosti:
    - možeš štošta od potrepština na njih okačiti
    - rasterećena su leđa
    eto, to mi je palo na pamet od prednosti i mana. možda netko dopuni popis.

  47. #47
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Meni su kolica super stvar. Nedavno sam kupila jako lijepi sling od josie za sestričninu bebu, i pokušala sam staviti Nikolu u njega. Jednako mi je odvalio rame/leđa/vrat kao i kad ga nosim u ruci. Dakle, svakom kako paše, ali uz moju konstituciju i njegovu težinu, ako ja njega ne budem vozila u kolicima, morat će on mene za par godina

  48. #48

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb/Tresnjevka
    Postovi
    867

    Početno

    Kolica su mi spas, Ema voli biti u kolicima. Spas su mi kad idem sama s njom negdje tipa shopping ili k mami s puno stvari. Ja sam stina, i ona je sitna ali ipak sada ima preko 9kg i ne mogu ju nositi, a MM ima problema s kicmom i ne moze ju nisiti ni malo. Nama su kolica zaaakooon!!

  49. #49

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Evo, mi smo imali posuđena kolica. Vratili smo ih kad je dijete napunilo oko godinu dana. KOristili smo ih malo, valjda kroz period od 3-4 mjeseca max 2x tjedno. Ma i to sam pretjerala. Zašto? Zato što živimo na 3 kat, imamo usko stubište, kolica su bila teška, nisu mogla stati u auto, kad bi se iz šetnje vratili kući kola bi isprljala kuću, ne mogu se voziti po makadamu, auta su bila prečesto parkirana na pločniku, u blizini moje kuće nema parkova ni zelenih površina za šetnju pa sam imala osjećaj da samo prelazim raskršća višetračnih prometnica i da mi je dijete točno u razini auspuha, pa da se ne nadiše u toj šetnji zraka nego ispušnih plinova, čuti ga od buke ne bi mogla...Imali smo klokanicu, rado je koristili, puno kasnije pribavili sling i nosili se u njemu na izletima i godišnjem, dijete je rado šetalo uz nas...
    Eto malo mojih iskustava i situacije, pa ako netko se u tome nalazi, super.
    Ko što je lutonjica rekla, eto koliko smo različiti.
    I hvala za ovu potezalicu (torbu s kolima) kao šoping ideju.

  50. #50
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    Ni ja ne namjeravam kupiti kolica! Gaba sam tek nešto malo vozila u onom ful horizonatlnom položaju i stalno brinula je'l mu hladno, je'l me vidi, je'l mu dosadno, itd. . Onda je on počeo strašno negodovati pa smo prešli na pouch (nisam imala hrabrosti za maramu ). Kasnije sam uzela lagana kišobran kolica koja su bila dobra investicija: malo se nosi, malo se vozi, a sada najviše trčkara ili sam gura kolica. Sad kad čekam drugu bebu neću ju ni stavljati u kolica dok ne bude mogla sjediti u ovim istim kišobran kolicima. Još kad se sjetim da sam kolica teška 14 kg vukla svaki dan gore dolje na 4 kat bez lifta... NEMA ŠANSE da to ponovim!

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •