Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Pedijatar i dizanje na nogice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    68

    Početno Pedijatar i dizanje na nogice

    Evo ovako, moj Karlo još uvijek najviše voli ležati i sjediti i pomalo mi se čini lijen za drugo. Još ne pokušava se dizati na nogice, ali zadnjih dana pomalo hopsa kad ga se pridržava da stoji. Išli smo jučer kod pedijatrice na kontrolu, i digne ona njega da on stane na nogice, a beba sve četiri u zrak, ko žaba. I neće pa neće. Kaže, nije dobro. Trebao bi se već dizati i malo sam održavati na nogicama. I da je to zbog toga što se stalno nosi. Što moram reći da nije točno. I tako , veli ona, ako za 15 dana nema poboljšanja morat ćemo na vježbe. Sve mi se to čini čuudno malo. Jel to zbilja tako kritično?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    jel sjedi samostalno?
    tj da li se samostalno iz ležećeg postavlja u sjedeći položaj?

  3. #3
    Tea avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,027

    Početno

    meni također Nika neće na noge. ona sad ima 8 mj. pa mislim da je možda i prerano za to. koliko Karlo ima mjeseci? Nika još ne puže, samo diže guzu i nogice, i odguriva se rukama.

  4. #4
    Tea avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,027

    Početno

    zaboravila sam reći da sjedi samostalno ali još malo tetura!!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Križ
    Postovi
    72

    Početno

    Luna se isto još ne diže na noge,samo klekne i digne ruke u zrak da ju dignem.Puže brže nego što ja hodam i stalno je u pokretu ko mali zvrk.Leo je već sa 10 i pol mjeseci hodao ali nije puzao uopće.Lunina pedijatrica kaže da ona ide pravilnijim redoslijedom jer ne preskače faze.Ja se ne brinem previše jer vidim da napreduje u razvoju-svaki tjedan može nešto novo.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    68

    Početno

    Karlo ima 9 mjeseci i 6 dana. Sjedi samostalno, al ne diže se sam iz ležećeg u sjedeći. I na trbuhu ne voli biti. A o puzanju ni traga. Kao da ga to uopće ne zanima.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    sunčice nemoj paničarit, realno je da bi prema nekom normalnom rasporedu on trebao već neke stvari raditi, ali uvijek postoje odstupanja od nekoliko mjeseci od bebača do bebača koja su normalna..Mislim da je tvoja pedijatrica u pravu iako sam pomalo i ljutna na nju, jer je trebalo već ranije neke stvari primjetiti i reagirati, pa si čak mogla možda i sama vježbajući kući poboljšati njegovu motoriku. Dobro bi bilo da sada kreneš k fizijatru da ti pokaže vježbice s kojima ćeš malog lijenčinu natjerati na rad. Moja prijateljica je bila u puno težoj situaciji, njena curica je čak imala pri porodu izljev krvi na mozak, imali su puno problema, a danas su uz vježbanje došli do toga da je to savršeno, veselo, živo i žilavo dijete, koje sve radi bez problema!
    Prema tome, ti si u fantastičnoj situaciji, sve će biti o.k. uz malo vježbe

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    sunčice raspitaj se malo o hipertoniji i hipotoniji, znam da su izrazi vezani uz ukočenost i mlohavost mišića, koji utječu na to, ali ne znam stručno...

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Moja Lea je nedonošče pa mi idemo na vježbice tj. razvojnu gimnastiku, tako da je meni to posve normalna stvar, dapače, ja želim što više ići na vježbe s njom, ali jasno mi je da se roditelji prestraše kad im doktor kaže da beba možda motorički kasni i da treba vježbati. Možda bi ti najbolje bilo otići fizijatru (ili neuropedijatru) u privatnom aranžmanu, da te ne šalju na Goljak (zapravo, ne znam jesi li u Zagrebu ), jer koliko kužim po iskustvima cura s foruma na Goljaku te ne puste baš na miru i kad je dijete već skroz OK. Ali, inače, Goljak je stvarno super, fizioterapeutice su odlične i zaista nema ništa strašno u vježbanju - dapače, to je zgodna igra za dijete. Ako beba stvarno ima neki problem (a to će najbolje procijeniti fizijatar) onda je bolje da s vježbicama krene što prije - i sigurno će za čas naučiti raditi ono što mu možda ne ide najbolje.

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Cure su ti dobro rekle - najbolje je otići fizijatru ili neuropedijatru. Ako je sve u redu - bit ćeš sretna da si dobila i potvrdu za to, a ako treba početi s vježbicama, bolje da počneš što ranije - svaki dan je dragocjen!
    Ne postoji lijena beba!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    apricot to se tako kaže...baš si ne volim te!

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ah, već sam navikla

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno


  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Ne postoji lijena beba!

    a ja stalno govorim da je Joco lijena beba
    No, ipak nije jako lijen jer se poceo dizat na nogice

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    To je rečenica koja se provlači kroz mnoge priručnike za fizijatriju.
    Često roditelji ne žele vidjeti da dijete ima neki problem, pa se skrivaju iza takve izjave.
    Oriana, mislim da Joco nije "lijena beba"!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Sunčica prvotno napisa
    Karlo ima 9 mjeseci i 6 dana. Sjedi samostalno, al ne diže se sam iz ležećeg u sjedeći. I na trbuhu ne voli biti. A o puzanju ni traga. Kao da ga to uopće ne zanima.
    iz ovog je razvidno da bi mu trebale ciljane vježbe razvojne gimnastike
    što prije to bolje

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    68

    Početno

    Hvala na savjetima. Jel možemo otići samostalno na Goljak ili nam treba dr dati uputnicu?

  18. #18
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Moraš imati uputnicu svojega pedijatra.
    Ali, ja bih ti preporučila da odeš negdje privatno - ako odeš na Goljak, čak i ako je sve u redu naručivat će te još barem godinu dana.
    Osim toga, na pregled se čeka više od mjesec dana, a stvarno je svaki dan dragocjen.
    Na Goljak se, u slučaju potrebe, uvijek stigneš vratiti nakon postavljene dijagnoze.

  19. #19
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    I mi smo svojevremeno išli na Goljak kod fizijatra jer se P nije u dobi od 7 mjeseci okretao s trbuha na leđa i obrnuto. Pedijatar nam je dao uputnicu, nismo dugo čekali, možda desetak dana (ali to je ipak bilo prije godinu i pol, možda je sad drugačije),.
    Dobili smo neke vježbice (išli smo na dva termina kod terapeutkinje da nam pokaže u praksi, isto na Goljaku), poslije smo jednom bili na kontroli i to je bilo sve.
    Do te kontrole P je savladao okretanje, usput i propuzao i još par stvari naučio, tako da nas nisu dalje naručivali.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    68

    Početno

    Jel može neka preporuka privatnika? MM je jako protiv toga da se plaća bilo kakvog doktora, al i ja bi radije to što prije.

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    PP

  22. #22
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa
    I mi smo svojevremeno išli na Goljak kod fizijatra jer se P nije u dobi od 7 mjeseci okretao s trbuha na leđa i obrnuto. Pedijatar nam je dao uputnicu, nismo dugo čekali, možda desetak dana (ali to je ipak bilo prije godinu i pol, možda je sad drugačije),.
    Dobili smo neke vježbice (išli smo na dva termina kod terapeutkinje da nam pokaže u praksi, isto na Goljaku), poslije smo jednom bili na kontroli i to je bilo sve.
    Do te kontrole P je savladao okretanje, usput i propuzao i još par stvari naučio, tako da nas nisu dalje naručivali.
    :shock:
    Mi smo još uvijek kod njih po kontrolama. Činjenica je da je to sada jednom u pola godine, ali opet.
    Konstatirali su da je sve ok još kad je imao 6 mjeseci, a bilo je i ranije ali nismo bili na kontroli.
    Btw, s leđa na trbuh se okretao s 3,5 mj, a sa trbuha na leđa s 4,5. Sa 7 je propuzao, sa 7,5 samostalno sjedio, sa 8,5 se digao na noge, a sa 11 prohodao. A dijagnoza je bila Dystoni i to hipo...
    Nedavno su promijenili dijagnozu u rizično dijete. A neš ti dijagnoze :/
    Valjda to ipak ovisi od fizijatra do fizijatra, a ne do same ustanove kako nam je rečeno.

    Sunčica, idite što prije jer se motorički problemi najbolje i najbrže riješavaju do godine dana.

  23. #23
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Brunda, ozbiljno, još uvijek vas naručuju? :shock:
    A zašto ste uopće u početku išli? Pa meni Sven djeluje skroz napredno po ovom što si napisala.

    Patrik je inače imao neki skroz neuobičajen motorički razvoj, već sam o tome negdje i pisala - on je najprije sa 6 mjeseci samostalno prosjedio, sam se podizao u sjedeći položaj iz ležećeg, pa je sa 7 i pol mjeseci se naučio posjesti iz potrbušnog, sa 8 je propuzao a tek kad je propuzao skužio je i okretanje trbuh-leđa i obrnuto. :?

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Brunda, možeš li možda napisati inicijale fizijatra kod kojeg idete, ili na PP?

  25. #25
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    barbi, možeš malo opisati te vježbice za okretanje?

  26. #26
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Prerano sjedenje je največa zamka u razvoju motorike djeteta ako se dijete ne zna samo posjesti nego ga mi posjednemo. Zašto? Da bi se dijete samo posjelo mora imati dobro uigrane i razvijene leđne i trbušne mišiće. Tkvo dijete se vrlo lako iz sjedečeg položaja prebacuje u druge. Dijete koje mi posjednemo pokušava održati tu poziciju i praktiči se ne miće. Zapravo može se reći da je njegovo sjedenje jedna vrsta pasive i statike kojege se dijete može osloboditi samo padom an leđa ili na stranu. U razvoju motorike djece bitno je okretanje na trbuh i zadržavanje djeteta u tom položaju i to što duže, a nakon toga podizanje kukova, vojničko puzanje na trbuhu pa više puzanje i onda oslanjanje na jednu ruku pa posjedanje. Zbog našeg načina života da ih ne nabrajam sve je usmjereno manje više na sjedenje šo dijete voli jer ima bolji pregled i ne mora se mučiti jer će biti od nas odraslih usluženo tj. postavljeno u poziciju. Bolje je dijete stimulirati od početka da se igra ležeći na trbuhu i to najbolje kad je odmoreno i dobre volje. Tako mu se jačaju leđni mišići koji su potrebni za puzanje. Ležanje na leđima i prerano nesamostalno posjedavaje te mišiće nažalost ne vježba. Dobro je djetetu zarolati ručnik ispod prsiju tako da se osjeti ugodnije u trbušnom položaju.

    Za Karla bi bilo dobro da vježbaš s njim položaj na trbuhu, da ga masiraš uljem kojeg dobro podnosi, najčešće bademovo, ali je dobro i maslinovo. To oni vole. Preporučam kad bude još koji mjesec stariji, tako s godinom i pol jogu za djecu. Moj Karlo vježba kroz igru i jogu....
    Puno toga možeš kako vidiš i sama učiniti.
    A ako misliš da sve to ne možeš sama posavjetuj se s fizijatrom.

  27. #27
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Mima, imaš pp.

  28. #28
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa
    Brunda, ozbiljno, još uvijek vas naručuju? :shock:
    A zašto ste uopće u početku išli? Pa meni Sven djeluje skroz napredno po ovom što si napisala.
    Sa tri mjeseca na pregledu kod pedijatra nije kod podizanja u sjed pratio glavom tijelo. Malo mu je glavica zaostajala.
    Međutim, čim smo počeli vježbati s njim, ma niti par dana, najnormalnije ju je podizao.
    Još je fizijatrica jedino primjetila da mu se još javljao, kako je ona napisala u tragovima, Moorov refleks i refleks hodanja. To je bilo meni čak i neprimjetno, ali pošto su do tada trebali skroz nestati i to je bio valjda uzrok takvoj dijagnozi.

  29. #29
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Prerano sjedenje je največa zamka u razvoju motorike djeteta ako se dijete ne zna samo posjesti nego ga mi posjednemo. Zašto? Da bi se dijete samo posjelo mora imati dobro uigrane i razvijene leđne i trbušne mišiće. Tkvo dijete se vrlo lako iz sjedečeg položaja prebacuje u druge. Dijete koje mi posjednemo pokušava održati tu poziciju i praktiči se ne miće. Zapravo može se reći da je njegovo sjedenje jedna vrsta pasive i statike kojege se dijete može osloboditi samo padom an leđa ili na stranu. U razvoju motorike djece bitno je okretanje na trbuh i zadržavanje djeteta u tom položaju i to što duže, a nakon toga podizanje kukova, vojničko puzanje na trbuhu pa više puzanje i onda oslanjanje na jednu ruku pa posjedanje. Zbog našeg načina života da ih ne nabrajam sve je usmjereno manje više na sjedenje šo dijete voli jer ima bolji pregled i ne mora se mučiti jer će biti od nas odraslih usluženo tj. postavljeno u poziciju. Bolje je dijete stimulirati od početka da se igra ležeći na trbuhu i to najbolje kad je odmoreno i dobre volje. Tako mu se jačaju leđni mišići koji su potrebni za puzanje. Ležanje na leđima i prerano nesamostalno posjedavaje te mišiće nažalost ne vježba. Dobro je djetetu zarolati ručnik ispod prsiju tako da se osjeti ugodnije u trbušnom položaju.

    Za Karla bi bilo dobro da vježbaš s njim položaj na trbuhu, da ga masiraš uljem kojeg dobro podnosi, najčešće bademovo, ali je dobro i maslinovo. To oni vole. Preporučam kad bude još koji mjesec stariji, tako s godinom i pol jogu za djecu. Moj Karlo vježba kroz igru i jogu....
    Puno toga možeš kako vidiš i sama učiniti.
    A ako misliš da sve to ne možeš sama posavjetuj se s fizijatrom.
    Jako lijepi post! Nisam provjeravala nigdje ovo što kažeš ali zvuči tako beskrajno logično.. Ovo bi bilo izvrsno polazište za medicinsku-kulturalnu analizu utjecaja životnih navika, normi i vrednota roditelja na formiranje ne samo djetetova kulturnog bića, nego i njegovog tijela. Očito je puno tih utjecaja (divan post o nošenju i kolikama od anchie76 na http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...er=asc&start=0 i onaj od Saradadevii na http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...hlight=#120327 o vezi sids-a i običajima kulture o gljenju i ljubljenju djece (ili ne) i zajedničkom spavanju i još mnogi, mnogi informirani i pametni postovi na ovom forumu) i očito su jako važni - to je dodatni argument za holističku medicinu... i još jedna kritika suvremene medicine i pedijatrije, odnosno njihovog za sad uskog i ponekad iščašenog aspekta promatranja problematike.

    To bi vrijedilo poduzeti! Kulturalci, gdje ste?

  30. #30
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Mislim da je ovo što samaritanka piše zaista krasno i ok, ali za zdravu djecu - naime, svako dijete apsolutno treba stimulirati i poticati na sve moguće načine. No, ako se radi o patologiji onda teško da će ovakvo stimuliranje pomoći; nego je djetetu potrebna medicinska, razvojna gimnastika koju može pokazati i provoditi samo kvalificirani fizioterapeut (i roditelji, naravno, pod njegovim nadzorom)

  31. #31
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Točno.

  32. #32
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ne bi vjerovala Mima koliko je dijece danas uslijed nesvjesnog kocenja roditelja imala otezan motoricki razvoj, a da i ne govorim sto jos. Recimo svakodnevna masaza moze dijetetu otkociti kojekakve blokade nastale recimo pretjeranim lezanjem na ledima, boku ili polusjedecoj poziciji koja onda ima za posljedicu slabi razvoj misica pa je onda tesko zauzeti djetetu neku novu poziciju. poznajem djecu koja nisu htjela stati na noge ni sa 18 mjeseci potpuno zdrava. Masazu moze svatko izvesti. Ja recimo moje masiram svatko vecer kroz igru i djeca su puno zadovoljnija i pokretnija. Recimo moja mala Anna od 5 godina ima izvrstan osjecaj u rukama kad masira mene ili tatu po ledima, cak razlikuje i nacine masiranja, a Karlo se takoder pridruzuje.

  33. #33
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj samaritanka prvotno napisa
    Ne bi vjerovala Mima koliko je dijece danas uslijed nesvjesnog kocenja roditelja imala otezan motoricki razvoj, a da i ne govorim sto jos. Recimo svakodnevna masaza moze dijetetu otkociti kojekakve blokade nastale recimo pretjeranim lezanjem na ledima, boku ili polusjedecoj poziciji koja onda ima za posljedicu slabi razvoj misica pa je onda tesko zauzeti djetetu neku novu poziciju. poznajem djecu koja nisu htjela stati na noge ni sa 18 mjeseci potpuno zdrava. Masazu moze svatko izvesti. Ja recimo moje masiram svatko vecer kroz igru i djeca su puno zadovoljnija i pokretnija. Recimo moja mala Anna od 5 godina ima izvrstan osjecaj u rukama kad masira mene ili tatu po ledima, cak razlikuje i nacine masiranja, a Karlo se takoder pridruzuje.
    Masaža je divna stvar i fakat radi za miljon stvari, provjereno

    Složila bih se da sve navedeno radi za zdravu djecu, kao prevencija. Bolest je bolest i tu su nam liječnici nenadomjestivi, naravno. Jedino trebamo prvo nastojati da ne stvaramo probleme sami i da otklonimo one manje.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    nikome ne treba baš slijepo vjerovati

    jedna terapeutica mi je Marka proglasila neurološki oštećenim,a pristup joj je bio koma
    i
    a) promijenila sam je
    b) potužila sam se na njeno ponašanje njenoj nadređenoj

    i prešli smo kod druge
    Marko ima 8 mjeseci i 11 dana i samostalno stoji,toliko o oštećenjima...............
    pod samostalno iz ležećeg u sjedeći i hop na noge lagane (jednom rukom se pridržava za kauč)

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    To je rečenica koja se provlači kroz mnoge priručnike za fizijatriju.
    Često roditelji ne žele vidjeti da dijete ima neki problem, pa se skrivaju iza takve izjave.
    Oriana, mislim da Joco nije "lijena beba"!


    Pa ja isto mislim da nije prelijena beba, cisto se on dobro snalazi na trbuhu i sam se pocinje lagano dizati. Ruke su mu cvrste i moze jednom rukom nakratko posegnuti za predmetom.
    Mozda je moja greska (citam sad ove postove od samaritanke) sto ga previse drzim u sjedecem polozaju. No, pocela sam ga vise stavljati na trbuh u posljednje dane.
    Primjetila sam kod njega da je jako bitno vjezbati ga. On nije dizao glavicu do cca 3 mjeseca starosti. onda mi je dr. pokazala kako da ga vjezbam i za nekoliko dana je vec bilo super.

  36. #36
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    Negdje na forumu sam već pisala kako je Nika tek sa 8 mj. počela samostalno sjediti. Ja je prije toga nisam stavljala već sam je pustila da se sama diže. Čim se digla u sjedeći, nakon par dana počela je puzati, a sa 9 i samostalno dizati. Sad već koraca oko stola i svega za što se uhvati. Ima tu i padova i udaraca, ali valjda to sva djeca moraju proći.
    Moj savjet vam je da ih ne forsirate, na prisilno sjedenje. Eventualno im možete pomoći tako da im pokažete kako bi se trebali dizati.
    A kad jednom krenu više ih ništa neće zaustaviti!

  37. #37
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    samaritanka,
    imas li neku dobru literaturu (ili web) po mogucnosti na njemackom, gdje su opisane metode masaze, ali za vecu djecu (4, 5 godina).
    kad je cura bila beba, ja sam je onako intuitivno (plus to sto sam mi u bolnici pokazale sestre nakon poroda) kod presvlacenja i poslije kupanja masirala.
    poslije vise ne, pa mi se sada pogotovo zimi, cini da bi joj dobro doslo, ali nisam bas upucena kako se to radi. hvala

  38. #38
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    barbi, možeš malo opisati te vježbice za okretanje?
    Te vježbice nisu bile ništa drugo nego da polegneš bebu na krevet/ pod, legneš pored nje i "mamiš" nečim zanimljivim (nama je recimo daljinski tada bio jako in ) da se okrene prema toj strani. Ili staviš bebu na bok i neki zanimljivi predmet pored nje ali da ne može baš lako dohvatiti rukom, pa se trudi i tako i okrene.

    Pritom paziš da se ne izvija unazad.

  39. #39
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    kod nas to "vježbanje" izgleda tako da na sve načine pokušava dohvatiti predmet bez okretanja, a ako ne uspije počne se derati na mene "mamaaaa daaaaj, pa kaj me..."

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •