Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 57

Tema: "čuvanje mjesta" u jaslicama

  1. #1
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno "čuvanje mjesta" u jaslicama

    Primljeni smo u jaslice, al prvenstveno ja nisam spremna za taj korak, i rado bi da Keti još nekoliko mjeseci ostane doma u kombinaciji tete-čuvalice i povremeno bake. Samo, teta-čuvalica nam neće čitavu godinu biti dostupna, baka će put Dalmacije (dida ide u penziju), i onda mi izvisimo za čuvanje.
    A traženje nove pouzdane tete-čuvalice.. pa bi ja Keti tad u jaslice.

    Kako "čuvati" mjesto u jaslicama do tamo negdi iza N.godine?
    Koliko to plaćamo?

  2. #2
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    40% cijene vrtića

    znači 80 kn mjesečno do navršene 3 godine, ako je dijete staije onda 160 kn

  3. #3
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    to i mene zanima! :/

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    mi smo čuvali mjesto cijelu godinu, imali smo tetu-čuvalicu, a ovo je bilo zlu ne trebalo..80 kuna mjesečno ako je dijete jasličar, tj. do tri godine i to ako je vrtić u Zg, baš kako su cure i rekle

  5. #5
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    jel zna netko dal' postoji takva mogucnost cuvanja mjesta i u splitskim vrticima?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Mi smo se sad prijavljivali i ja sam već kod predavanja papira rekla da bi mi do zime čuvali mjesto (što je tajnica zabilježila na našu prijavu). Rekla je da ako nas prime, da plaćamo dio cijene te da je važno da obavezno sada u lipnju potpišemo ugovor a da dijete može krenuti bilo kad preko godine (uz prethodno obavljeni liječnički pregled i razgovor kod psihologa). Malo sam se bojala hoćemo li izvisit radi te posebne bilješke na prijavi ali nismo - primili su nas.

  7. #7
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    mi smo čuvali mjesto cijelu godinu, imali smo tetu-čuvalicu, a ovo je bilo zlu ne trebalo..80 kuna mjesečno ako je dijete jasličar, tj. do tri godine i to ako je vrtić u Zg, baš kako su cure i rekle
    Meni je ovo nepojmljivo. :shock: Neko drugo dijete koje nema mogućnost da ga čuva teta-čuvalica je ostalo bez mjesta u jaslicama blizu svoga doma te je moralo u neke druge jaslice zbog ovoga razmišljanja "zlu netrebalo". Baš mi je ravnateljica jaslica u koje će moje dijete krenuti komentirala takve roditelje koje je na kraju zvala telefonom kući da oslobode mjesto za dijete kojem su stvarno bile potrebne jaslice.

  8. #8
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    Citiraj trinity prvotno napisa
    jel zna netko dal' postoji takva mogucnost cuvanja mjesta i u splitskim vrticima?
    mislim da ti postoji mogućnost samo ako je dijete blizu godinu dana tj. ako do 12.mj puni godinu dana i potrebno mu je to malo za upis i polazak u jaslice
    ali npr. u privatnim vrtićima platiš upisninu i to je "čuvanje mjesta" javi se na pp ako te zanima šta konkretno

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    Citiraj Amelie32 prvotno napisa
    Citiraj sofke prvotno napisa
    mi smo čuvali mjesto cijelu godinu, imali smo tetu-čuvalicu, a ovo je bilo zlu ne trebalo..80 kuna mjesečno ako je dijete jasličar, tj. do tri godine i to ako je vrtić u Zg, baš kako su cure i rekle
    Meni je ovo nepojmljivo. :shock: Neko drugo dijete koje nema mogućnost da ga čuva teta-čuvalica je ostalo bez mjesta u jaslicama blizu svoga doma te je moralo u neke druge jaslice zbog ovoga razmišljanja "zlu netrebalo". Baš mi je ravnateljica jaslica u koje će moje dijete krenuti komentirala takve roditelje koje je na kraju zvala telefonom kući da oslobode mjesto za dijete kojem su stvarno bile potrebne jaslice.
    meni nije nepojmljivo. vise mi je nepojmljiva politika upisa i prijave samo jedan mjesec u godini. zato ljudi to rade, upisuju se 'za svaki slucaj'. jer ako im se nesto promijeni, iznenada ostanu bez cuvanja, sto ce do svibnja tj do rujna sljedece godine?

    s tim da bih svakako bilo dobro da se za takve koji samo cuvaju mjesto uvede neko pravilo koliko ranije se moraju javiti kako bi se vrtic mogao organizirati ili slicno. jer, ruku na srce, zbog jednog djeteta vise nece propasti.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    s tim da bih svakako bilo dobro
    :shock:

    ah, sorry, nesto sam drugo htjela...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    110

    Početno

    I mi smo bili za sebičnu varijantu čuvanja mjesta, ali u našim jaslicama, po informacijama s roditeljskog, to više ne prolazi. Cim dijete ne dođe više od mjesec dana neopravdano, poziva se prvo dijete s liste čekanja, pa ti preporučam da najbolje provjeriš u svojim jaslicama o toj mogućnosti, da ne bi izvisila u neznanju.

  12. #12
    Gemini avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    421

    Početno

    prvi put čujem za ovakvo nešto: čuvanje mjesta!!

    U Zadru je tako malo vrtića i jaslica da mislim kad bi neko spomenuo nešto takvo da bi ih dobro nasmijao, da bi ga pitali hoće li i muzičku želju!!

    Ispravite me ako se varam...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,652

    Početno

    Mi smo "čuvali" mjesto u Zadru mjesec dana. Platili smo to 500 kn. Ja sam se nadala da će nam bar hranu odbiti . Pa ko voli nek izvoli.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    u našim jaslicama te godine nije bilo niti jedno dijete na listi čekanja, same tete su nam rekle da možemo čuvati mjesto..mi smo plaćali iako ona uopće nije bila tamo i nemam nikakvu grižnju savjesti da je netko zbog nas izvisio..osim toga žena je pitala da li se to može i ja joj odgovaram da se može.. ne zanima me kako je to u Zadru i da li je to u redu prema drugima

    ja znam puno primjera iz parka gdje djeca imaju bake pa budu u vrtiću povremeno, po dva-tri sata da se malo igraju, a isto nemaju stvarne potrebe da idu i isto, očito, uzimaju mjesto drugima koji nemaju bake (kao mi,primjerice)

  15. #15
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    mi bi isto isli na varijantu cuvanja mjesta iz razloga sto nasa cuvalica ima jos 2-3 ispita za polozit na faxu, diplomirat i onda trazi posao u struci; jedna baka nam ima Parkinsa, a druga nije u stanju/mogućnosti čuvati Niku svaki dan po 9sati.
    Dakle,u slučaju da nam cuvalica diplomira, nadje posao i ode npr. u 12 mjesecu- mi nemamo kamo sa djetetom! :/

  16. #16
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    mi bi isto isli na varijantu cuvanja mjesta iz razloga sto nasa cuvalica ima jos 2-3 ispita za polozit na faxu, diplomirat i onda trazi posao u struci; jedna baka nam ima Parkinsa, a druga nije u stanju/mogućnosti čuvati Niku svaki dan po 9sati.
    Dakle,u slučaju da nam cuvalica diplomira, nadje posao i ode npr. u 12 mjesecu- mi nemamo kamo sa djetetom! :/

  17. #17
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Vrlo rado bi upisala dijete u jaslice ne u rujnu, nego par mjeseci kasnije.. Ali to je nemoguće.

    Zar samo zato što smo odlučili smanjiti sve ostale troškove, odreći se nekih materijalnih stvari da bi s tom lovom platili tetu čuvalicu, to moramo raditi na nivou godine?
    Ne namjeravam se opravdavati što želim čuvati mjesto u jaslicama zbog nefleksibilne politike upisa u jaslice.

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Mi smo "čuvali mjesto" skoro 1,5 g. Dok napokon nismo bili spremni..

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    moralno ili ne, to funkcionira. Pogotovo u ZGu, gdje to košta smiješnih 80kn/mj.

    Više mi je puta u vrtiću palo na pamet bi li i same preopterećene tete odgojiteljice (njih dvije iz skupine) VRLO RADO od svoje plaće izdvojile mjesečno, recimo, 160kn (2x80), pa si tako sigurno smanjile broj djece koja teoretski mogu doći ujutro s upisanih 20 na 16. :/

    Inače, ja bih naplatila punu cijenu vrtića za vrijeme nepohađanja ('čuvanje mjesta') - bar bi vrtići imali više novaca za igračke i opremu za djecu.

  20. #20
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj Foška prvotno napisa
    Inače, ja bih naplatila punu cijenu vrtića za vrijeme nepohađanja ('čuvanje mjesta') - bar bi vrtići imali više novaca za igračke i opremu za djecu.
    pa ne dobivaju vrtići direktno tu lovu. Ona ide u gradski nešto... i onda oni daju novce vrtićima.

    Sjećam se priče gdje kažu kako nema niti "kažnjavanja" roditelja za neplaćanja (kada znaju da su u lošoj financijskoj situaciji) baš zato jer vrtići novce dobivaju od grada

  21. #21
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    čuvanje mjesta naplaćuje se kao i kad dijete nije nijedan dan u mjesecu bilo u vrtiću zbog bolesti, putovanja ili nekog trećeg razloga. dakle, za to vrijeme dijete u vrtiću nije jelo, trošilo vodu, struju i potrošni materijal. i bolesnoj djeci bi naplatila punu cijenu? ili bi roditelji morali donijeti ispričnicu s objašnjenjem prema kojem bi se određivala opravdanost i tarifa, npr: ostavit ću dijete doma mjesec dana jer je u zadnja tri mjeseca popilo 4 antibiotika. ili: na porodiljnom sam pa ću dijete ostaviti doma da se navikne na seku. ili: iduća tri mjeseca bit ćemo na proputovanju po južnoj americi.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    sve kategorije stanovnika u ovom društvu imaju svakojake povlastice, od branitelja do bivših zaposlenika INE koji mogu kupovati povoljne dionice pa do umirovljenika koji se voze besplatno u tramvajima

    kad postoji slučaj da si roditelji malo pomognu ili imaju bar neku dodatnu sigurnost oko čuvanja dječice u ovoj izrazito non child-friendly državi, onda se odmah krene moralizirati

    da je mogu upisati u vrtić kad mi treba, a ne jednom godišnje, onda bi je valjda upisala kad mi treba, a ne bi plaćala cijelu godinu za nešto što uopće ne koristim

    ma zbilja..

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    Pa bih. Zar je tako teško dati 200 kuna mjesečno za tu uslugu koju nam Grad Zagreb nudi?
    Inače, kad je dijete odsutno dulje od mjesec dana, roditelj je dužan o tome obavijestiti vrtić. To stoji u ugovoru koji se potpiše s vrtićem kada se dijete upisuje. Je li dijete bolesno ili je kod bake - i to toleriraju, samo (kažu) da trebaju znati. I mi smo tako čuvali mjesto neko vrijeme i to je znala i gospođa u računovodstvu (mada nju nije previše interesirao taj podatak) i psihologica i obje odgojitelice. I nije im bilo nimalo krivo.
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    ili bi roditelji morali donijeti ispričnicu s objašnjenjem prema kojem bi se određivala opravdanost i tarifa, npr: ostavit ću dijete doma mjesec dana jer je u zadnja tri mjeseca popilo 4 antibiotika. ili: na porodiljnom sam pa ću dijete ostaviti doma da se navikne na seku. ili: iduća tri mjeseca bit ćemo na proputovanju po južnoj americi.
    Čemu taj ??
    Upravo ovako, kako si i napisala, je u jednom drugom hrvatskom gradu, gdje u vrtiću radi moja prijateljica i ona mjesečno sastavlja izvještaj (da, gnjavi se i s tim) za obračun cijene koju roditelj plaća:

    koliko je dana dijete pohađalo vrtić x tarifa
    +
    koliko je dana bilo dijete bolesno x tarifa
    +
    koliko je dana bio roditelj na godišnjem x tarifa.

    Pa se onda teta naganja s roditeljima oko raznih potvrda.
    A sve to rade zato jer je cijena vrtića puno viša nego u Zagrebu pa bi tamo roditelji podivljali da plaćaju punu cijenu za mjesec u kojem je dijete pojelo samo jedan doručak i jedan ručak.

  24. #24
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    sve kategorije stanovnika u ovom društvu imaju svakojake povlastice, od branitelja do bivših zaposlenika INE koji mogu kupovati povoljne dionice pa do umirovljenika koji se voze besplatno u tramvajima

    kad postoji slučaj da si roditelji malo pomognu ili imaju bar neku dodatnu sigurnost oko čuvanja dječice u ovoj izrazito non child-friendly državi, onda se odmah krene moralizirati

    da je mogu upisati u vrtić kad mi treba, a ne jednom godišnje, onda bi je valjda upisala kad mi treba, a ne bi plaćala cijelu godinu za nešto što uopće ne koristim

    ma zbilja..
    Sofke pametno zboriš.

  25. #25
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    pa jasno, i u našem vrtiću se zna koje dijete ne dolazi i zašto. samo što se ne ulazi u te razloge, nego se naplaćuje ovisno o tome je li dijete u vrtiću bilo 0, 5 ili 20 dana.

    ne vidim zašto bi se za "čuvanje mjesta" trebala naplaćivati puna cijena, za razliku od bolesti npr.

    ja sam znala da će moje dijete krenuti u vrtić tijekom godine, ali sam sebi zadržala pravo da odredim kad će to biti, iz raznih razloga i u dogovoru sa psihologicom (na razgovoru kod upisa) i tetama. ne razumijem zašto bi se to trebalo sankcionirati naplaćivanjem pune cijene, kad ne postoji drugi mehanizam određivanja polaska a novac ionako ne ide direktno vrtiću, kako je objasnila nanoibeba.

  26. #26
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Citiraj Foška prvotno napisa
    Pa bih. Zar je tako teško dati 200 kuna mjesečno za tu uslugu koju nam Grad Zagreb nudi?
    A zar je tako teško omogućiti upise cijelu godinu?

    Usput rečeno, grad Zagreb se skroz dobro naplaćuje i od prireza s moje plaće, i ostalih prihoda koje uredno prijavljujem (hoćemo sad proširiti temu na to koliko su zakinuti vrtići zbog neprijavljivanja pune plaće, iznajmljivanja stanova, raznih honorarnih poslova.. lažnog mjesta boravka i sl?).

    I nije problem platiti tih 200kn za čuvanje mjesta. Zanimalo me da li postoji takva mogućnost.. Mada bi ih radije potrošila na nešto konkertije za svoje dijete.


    A da baš mogu birati.. ne bi ni razmišljala o jaslicama, nego bi do njene treće godine ostala na neplaćenom.

  27. #27
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Vidim da su se neki ovdje našli pogođeni mojim moraliziranjem. Da pojasnim, ja nisam uopće mislila na klasično čuvanje mjesta od mjesec ili dva dok dijete nema punih godinu dana pa onda kreće u jaslice. Pa naravno da je u takvom slučaju to opravdano.
    Ja sam konkretno mislila na slučaj Sofke gdje netko cijelu godinu zauzima mjesto u jaslicama, a ima tetu čuvalicu doma. Meni je to apsolutno neprihvatljivo jer sam i sama bila u groznoj situaciji sa sinom kad je napunio godinu dana. U veljači kad ej napunio godinu dana više nije bilo moguće upasti u kvartovske jaslice pa smo ga
    1, 5 godinu vozili u drugi dio grada u jaslice koje su ga mogle primiti. Naravno da nisam bila sretna buditi dijete svako jutro u 6 sati i voziti se svaki dan kroz gužvu u 17 sati dok dijete na zadnjem sjedalu plače od gladi. Da ste prošli kroz to iskustvo drugačije biste govorile i mislile o čuvanju mjesta u jaslicama kroz cijelu godinu.
    Po meni jaslice nisu instant rješenje u slučaju ako se teti čuvalici nekaj dogodi pa što ćemo onda ? Za jaslice isto treba vrijeme prilagodbe bez obzira na dob djeteta tako da u slučaju da teta čuvalica zbog nečeg otkaže, dijete ionako prvih par tjedana neće boraviti u jaslicama cijelo vrijeme, nego će roditelji ionako morati uzeti godišnji kako bi bili s njime.
    Osim toga ne razumijem da je većina žena na ovom forumu jako osjetljiva na sve što nije child friendly, ali očito se to po nekima odnosi samo na njihovo dijete, ali kad su i tuđa djeca u pitanju onda ne.

  28. #28
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Osim u propisanom roku, zahtjev za upis može se podnijeti tijekom cijele godine.
    Komisija za prijem djece sastaje se tijekom godine oko 01. i 15-og u mjesecu i nakon toga roditelji mogu putem telefona dobiti informacije da li je dijete primljeno u vrtić odnosno jaslice.
    Ovako je u našem vrtiću; postoji mogućnost prijave i tijekom godine.
    A kako su gotovo svi prijavljeni u svibnju primljeni, valjda ima i šanse za naknadni upis.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    to što ti dijete plače od gladi na zadnjem sjedalu ne znam kakve veze ima sa mojim čuvanjem mjesta pa mi se čini primjedba ispod pojasa

    osim toga, najbolju frendicu moje kćeri mama svaki dan ostavlja u našem vrtiću u Novom Zagrebu, a živi na Jarunu, a radi na Žitnjaku?
    I sad, što je tvoj point?
    Da ona bezobrazno zauzima mjesto nekog kvartovskog djeteta zato što si je složila to s vrtićem kako joj bolje odgovara?

    Da mi je netko iz vrtića rekao da je moram ispisati ako ne ide, onda bi je ispisala, ali su oni meni u vrtiću sami predložili da čuvam mjesto pa sam ja opravdano zaključila da nitko zbog mene ne čeka na listi

    ali to sam već i prije napisala pa ne znam u čemu je problem

    tebi jaslice nisu instant rješenje ako otkaže teta čuvalica? a što je?

    pa i da mi teta čuvalica otkaže ili ja više ne mogu plaćati skoro pa 3000 kuna za nju mjesečno, ti mi objasni bolje instant rješenje za čuvanje djeteta, molim te

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    Sanja74, vidiš da im je teško. Pa im se možda ni ne da. I nemaju dovoljno vrtića jer je skupa zemlja za sagraditi nove (oćemo sad a zašto li je tako skupo građevinsko zemljište u Zagrebu? )
    I nema dovoljno odgojiteljica zaposlenih, a na birou čame čekajući. Tete, koje su, uz put, za ISTI posao bolje plaćene nego u drugim gradovima jer svi mi (pa i tete) u Zagrebu plaćamo visoki prirez. Pa?
    Ma, tu je hrpetina nelogičnosti i nepravednosti (vidi druge friške topike na podforumu vrtići) vezano za vrtiće,
    počevši od jadno prevelikog broja djece u skupini,
    premalog broja teta po skupini,
    toleriranje rada bez više stručne spreme iako nije po zakonu,
    upisa jednom godišnje,
    suludi rokovi tipa rođeni do 31.8.2006.,
    nemogućnost biranja vrtića,
    plaćanje cijelog mjeseca a dijete odsjedi tamo samo 5 dana,
    ...
    Kada smo mi (dotepenci) dobili prošle godine mjesto u obližnjim jaslicama, a naši susjedi, rođeni Zagrepčani, nisu, je li to bilo pravedno?? Meni je tada bilo neugodno. Da se nismo dotepli, možda bi njihovo dijete, malo mlađe od našeg, upalo i ne bi se moralo svaki dan vozikat na drugi kraj grada. Hm....
    Tako je kako je, pa mi roditelji nastojimo u tome plivati na način koji je najbolji za nas i za našu djecu.
    Tvoj je način da ćeš čuvati dobiveno mjesto do iza Nove godine i nisi jedina koja će ga čuvati, bez brige.
    Da ponovim, ni ekipa u vrtiću (dakle, ni tete ni psiholog, a ni ostali roditelji upisane djece) neće imati baš ništa protiv, svi će ti reći samo daj. Što manje djece dolazi, to bolje funkcioniraju svi u našim pretrpanim vrtićima. Koliko god to bilo teško za priznat.

  31. #31
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    Da mi je netko iz vrtića rekao da je moram ispisati ako ne ide, onda bi je ispisala, ali su oni meni u vrtiću sami predložili da čuvam mjesto pa sam ja opravdano zaključila da nitko zbog mene ne čeka na listi

    ali to sam već i prije napisala pa ne znam u čemu je problem

    tebi jaslice nisu instant rješenje ako otkaže teta čuvalica? a što je?

    pa i da mi teta čuvalica otkaže ili ja više ne mogu plaćati skoro pa 3000 kuna za nju mjesečno, ti mi objasni bolje instant rješenje za čuvanje djeteta, molim te
    Nema problema. Ti imaš svoje mišljenje o ovoj temi, suprotno mišljenje imam ja i to je to. Ako držiš da je tvoj postupak moralan ne vidim razlog da se dalje i iznova opravdavaš. Ja sam u svom prethodnom postu samo pojasnila zbog čega je moje mišljenje takvo kakvo je.
    A što se tiče instant rješenja u slučaju da teta čuvalica otkaže, pa zar nisam jasno napisala da roditelj treba uzeti godišnji ili neplaćeno da bi dijete prošlo proces prilagodbe u jaslicama ili vrtiću. Zar ti doista misliš da se možeš pojaviti na vratima vrtića i reći: "Otkazala nam teta čuvalica pa bi ja X danas ostavila kod vas."? Pa ne i de to tako lako, niti jedna teta neće uzeti odmah dijete u vrtić na cijeli dan. S obzirom da ionako treba uzeti godišnji bolje ga je iskoristiti za pronaći novu tetu čuvalicu.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    prošla sam i fazu prilagodbe u vrtić od skoro mjesec dana i tri puta sam tražila tetu čuvalicu tako da mi o tome ne trebaju ovakvi općeniti savjeti

    eh da, i ako mislim da je moj postupak moralan? ne zbilja, on je krajnje nemoralan, upravo je strašan

    da li je moralno da se za jaslice plaća 200, a za vrtić 400 kuna? Ili da je tolika cijena u Zagrebu, a pored Zagreba dvostruko, trostruko veća? Pa tko je čvrstih moralnih uvjerenja zašto koristi povlastice i ne uplaćuje preko toga i solidarizira se s drugima

    netko je na početku pitao da li se može čuvati mjesto u vrtiću i po kojoj cijeni, i to je bilo pitanje, a svoje subjektivne sudove o moralnosti, bogu hvala, svatko ima

  33. #33
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    da li je moralno da se za jaslice plaća 200, a za vrtić 400 kuna? Ili da je tolika cijena u Zagrebu, a pored Zagreba dvostruko, trostruko veća? Pa tko je čvrstih moralnih uvjerenja zašto koristi povlastice i ne uplaćuje preko toga i solidarizira se s drugima

    netko je na početku pitao da li se može čuvati mjesto u vrtiću i po kojoj cijeni, i to je bilo pitanje, a svoje subjektivne sudove o moralnosti, bogu hvala, svatko ima
    joj nisam sve čitala. ali ovo gore navedeno je jedina "povlastica" koju mi u Zagrebu za djecu imamo, plaćamo veliki prirez a to se na bilo čemu za djecu uopće ne vidi (ili ja ne vidim) osim toga da grad sufinancira vrtiće toliko da roditelji plaćaju samo 400 kn, i zadnje dvije godina 200 kn za jaslice.

    Ova cijena od 200 kn je aktualna nešto više od dvije godine i ne znam hoće li takva živjeti još dugo. Isto kao što se i dodatak grada Zagreba za djecu znatno smanjio.

    I jioš nešto - i ja svoju djecu vozim u jaslice/vrtić prek cijelog grada jer ih nisu primili u najbliži, ni onaj odmah do njih.

  34. #34
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    prošla sam i fazu prilagodbe u vrtić od skoro mjesec dana i tri puta sam tražila tetu čuvalicu tako da mi o tome ne trebaju ovakvi općeniti savjeti

    eh da, i ako mislim da je moj postupak moralan? ne zbilja, on je krajnje nemoralan, upravo je strašan

    da li je moralno da se za jaslice plaća 200, a za vrtić 400 kuna? Ili da je tolika cijena u Zagrebu, a pored Zagreba dvostruko, trostruko veća? Pa tko je čvrstih moralnih uvjerenja zašto koristi povlastice i ne uplaćuje preko toga i solidarizira se s drugima
    Pa ne znam zašto si onda izričito mene koja nisam koristila tetu čuvalicu baš upitala za savjet. :? Mogu ti samo reći da nakon duge pauze u jaslicama dijete opet ide na proces prilagodbe.
    O moralnosti više ne želim jer vidim da te to vrijeđa, a o tome što je moralno ili nemoralno svatko ima svoje mišljenje.
    Cijena za jaslice i vrtiće u ZG je takva kakva je i to nije nikakva "povlastica" jer mi izdvajamo najveći prirez u državi, pa mi je drago da se ti novci barem na ovakav način iskoriste. Cijene se formiraju na razini gradova, što znači da će to ovisiti koliko neka općina ima novca i volje da iz buđeta izdvoji svotu za vrtiće. Zaista ne vidim što bih ja tu mogla učiniti ?

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    ne bi se više raspravljala

    ništa me ne vrijeđa nego me iživciralo

    svatko si organizira čuvanje klinca kako najbolje može, a ovdje smo da razmjenimo iskustva..to da mi netko sad tu drži moralne prodike mi je diglo tlak

  36. #36
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Sofke namoj se ljutiti i meni je diglo tlak da netko zauzima mjesto u jaslicama cijelu godinu a nije da mu je nužno potrebno. Nisi ti meni kriva kaj je moje dijete moralo u jaslice na drugi kraj grada. 8)

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    istinu zboriš, da je nepošteno, ali sistem je takav

    sad ispada da smo se uspjeli snaći i pokrpati za cijelu godinu i da smo, iz današnje perspektive, neopravdano držali mjesto - iako je bilo maksimalno desetak klinaca te godine u grupi, a primili su ih oko 20-ak, znači, i ostali su čuvali mjesta

    moja logika je da je bilo djece na listi čekanja, a ovih deset ne dolaze, pa valjda bi nas pitali iz vrtića da li ćemo dolaziti ili bi nas ispisali

    a i da sam je ispisala, što bi to značilo roditeljima koji su izvisili, konkretno tebi?

    eto, znam koja ti mora biti gnjavaža probijati se s nervoznim djetetom po gradskoj gužvi svaki dan, ali tako očito funkcionira to s vrtićem, a za sebe možeš samo probati srediti premještaj za malog

  38. #38
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Amelie32 prvotno napisa
    Sofke namoj se ljutiti i meni je diglo tlak da netko zauzima mjesto u jaslicama cijelu godinu a nije da mu je nužno potrebno. Nisi ti meni kriva kaj je moje dijete moralo u jaslice na drugi kraj grada. 8)
    Ja sam svoje dijete upisala u vrtić točno sa 14 mjeseci sa namjerom da krene sa navršene dvije godine (4/2005). Zašto sam ga upisala tako rano?? Radi toga što u mojem vrtiću NIJE MOGUĆE LEGALNO ga upisati tijekom godine (kada bih ja npr. htjela). Zato sam ga upisala, SVJESNO SI natukla još mjesečni trošak od 80 kuna povrh troška za tetu čuvalicu i "plaćala grupu" do onog trenutka kada sam htjela da moje dijete krene u vrtić. To što sam ocijenila da taj trenutak nije došao kad je Lovro navršio 2 godine, ide meni na štetu, jer NISAM IMALA ISKUSTVA U ODGOJU SVOJE DJECE pa sam bila prisiljena plaćati i tetu čuvalicu dok nismo ocijenili da je malac spreman za vrtić.

    Amelie32, ne ljuti se ali i meni si digla tlak , kao i ja tebi, jer JA SAM PLAĆALA 1,5 godinu vrtić!

    Ljuti se na sistem. Jer sam i ja ljuta na sistem. Nemoj mi moralizirati ističući mene i primjere poput mene, jer ja nisam ništa drugo nego roditelj koji želi učiniti najbolje za svoje dijete, pa makar i platilo nešto preko svojih mogućnosti.

    Da sam bila na tvojem mjestu, upisala bih dijete u vrtić sa navršenih 6 mjeseci, plaćala to mjesto dok dijete ne bi navršilo godinu dana kada bi stvarno i krenulo u vrtić. To čine većina roditelja.
    Ili s druge strane, digla bih buku u vrtiću i primili bi mi dijete.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    158

    Početno

    Nitko ovdje ne snosi osobnu odgovornost ali ja se slažem s Amelie32, jer moje mišljnje je vrlo slično njenom!
    I nije istina da se tijekom godine ne može upisti dijete u jaslice/vrtić. Ukoliko ima mjesta, a u 90% vrtića se osobodi nekoliko mjesta jer se ljudi sele, ili (najčešće) sami ispišu dijete iz vrtića jer dijete nikako ne prihvaća vrtić ... (da ne navodim sad sve moguće razloge). A koliko ja znam sve je više prakse u vrtićima da odgovorni ljudi zovu roditelje koji ne šalju duže vrijeme u vrtić (tj. čuvaju mjesta) da se konačno odluče da li će voditi dijete u vrtić ili ne. Ni meni osobno se ne čini moralno da netko čuva mjesto u vrtiću/jaslicama po godinu dana kad već ima tetu čuvalicu, tim više što znam dosta ljudi koji si jednostavno ne mogu financijski priuštiti tete čuvalice i prisiljeni su dijete upisati u vrtić. Onda ispada da ga moraju upisati u vrtić u drugom dijelu grada i proživljavaju (zajedno s tim malenim slatkim stvorenjem) agoniju kroz koju je prošla Amelie. Naravno da svi mi želimo svojoj djeci najbolje i priznajmo sami sebi da smo ponekad u situaciji kada zbog dobrobiti vlastitog djeteta ne marimo na drugu djecu ....

  40. #40
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    [quote="mamma san
    Da sam bila na tvojem mjestu, upisala bih dijete u vrtić sa navršenih 6 mjeseci, plaćala to mjesto dok dijete ne bi navršilo godinu dana kada bi stvarno i krenulo u vrtić. To čine većina roditelja.
    Ili s druge strane, digla bih buku u vrtiću i primili bi mi dijete.
    [/quote]

    Moj sin je sada ionako krenuo u školu, kada se upisivao u jaslice nije bilo moguće ga upisati s 6. mjeseci (to nije moguće u svakom vrtiću), mada sam ga prijavila kad je bio upis, on je tada imao 3 mjeseca, ali smo odbijeni s obrazloženjem da je puno djece od godinu dana koja naravno imaju prednost, a mi neka se javimo mjesec dana prije nego on napuni godinu. I tada smo nazvali , ali mjesta nije bilo, ja digla halabuku, ali nije niš pomoglo, u tim grupama je maksimalno 18 djece i zaista su bili puni.
    Baj d vej ja sam tek sad pročitala da si i ti čuvala mjesto za Lovru, a ono ja se obrušila na Sofke.

  41. #41
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Pa vidiš da potpisujem Sofke..osim toga ona je ništa naspram mene...

  42. #42
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Rekorderko !

  43. #43

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    194

    Početno

    I ja podrzavam Amelie jer zbog nekih koji cuvaju mjesto mnogi ga ne dobiju!
    Kod nas je ostalo 60% neupisane djece, na srecu nismo medju njima!
    Ali znam ih puno oko mene koji danas razbijaju glavu kuda s djecom a nemaju mogucnosti platiti cuvalicu jer i sami rade za manju placu nego sto trazi cuvalica!

    Podrzavam i ono da upis ne traje jedan mjesec, papiri se mogu predati kroz cijelu godinu, a najkasnije do kraja petog mjeseca. Nazalos puno ljudi ceka zadnji dan da obavi upis. Osobno sam papire predala u pocetkom travnja i u razgovoru saznala da je vec tada za dva vrtica bilo 250 prijava! :shock:

    Poznato je da vrticka godina pocinje u devetom mjesecu i da nije bas fer da upadate kad vam treba!

    Mislim da tog cuvanja mjesta ima samo sto ga placate po minimalnim cijenama da ga placate u punoj cijeni(sto bi vam potpisala) nebi opce razmisljali o cuvanju nego bi letec dali dijete u jaslice!

  44. #44
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Knatkaj, čuvanje mjesta postoji iz dva razloga:
    1. upisi klinca u vrtiće su u 5 mjesecu, a nekome odgovara da mu dijete krene u vrtić na proljeće kad je starije.

    2. kad su klinci bolesni i ne idu vrtić tijekom jednog mjeseca, onda se plaća čuvanje mjesta

    3. plaća se i u ljetnim mjesecima


    Kod ovog razloga pod r.br. 1 stvar je u tome da bi vrtići trebali malo i promijeniti pristup upisima klinaca i drugo i najbitnije, Grad treba osigurati u tzv. mladim kvartovima (najveći broj mladih obitetlji sa vrtićkom djecom) veći broj vrtića.

    A to što ti govoriš o plaćanju pune cijene ili polovične,....kako god se odluči, uvijek će isto biti. Jer meni je zdravlje i emotivna sigurnost mojeg djeteta iznad tog iznosa mjesečne naknade vrtiću. Iskreno, manje mi je bilo dati i 200 kuna (za jaslice) nego ono što sam i plaćala 2000 kuna mjesečno (pa još plus čuvanje mjesta).

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj knatkaj prvotno napisa
    Podrzavam i ono da upis ne traje jedan mjesec, papiri se mogu predati kroz cijelu godinu, a najkasnije do kraja petog mjeseca. Nazalos puno ljudi ceka zadnji dan da obavi upis. Osobno sam papire predala u pocetkom travnja i u razgovoru saznala da je vec tada za dva vrtica bilo 250 prijava! :shock:

    Poznato je da vrticka godina pocinje u devetom mjesecu i da nije bas fer da upadate kad vam treba!
    kakve veze ima kad se predaju papiri? uvijek se to odnosi na sljedecu skolsku godinu. ako ti jaslice trebaju tek od sijecnja 2008. (naprimjer), svejedno upisujes dijete kao da ce ici od rujna 2007. razlog sto ce dijete ici tek od sijecnja moze biti opravdan (npr. pola godine provedene u inozemstvu zbog posla). da dodjes u prosincu 2007. i predas papire, ako mjesta nema (a najcesce nema), dijete ce biti upisano tek od rujna 2008. i sto u medjuvremenu...?

    dakle, predas papire do svibnja 2007. (tj. kad je natjecaj), ako je dijete primljeno, od rujna 2007. do sijecnja 2008. cuvaju ti mjesto i kad se vratis imas gdje s djetetom. ne vidim nista nefer u takvom upadanju "kad nekome treba". ali mislim da bi i roditelji u takvim situacijama trebali placati punu cijenu.

    ma zapravo mislim da bi trebalo omoguciti upis preko cijele godine ali za tu sk. godinu. ali s obzirom na prepunjenost, to ocito nije izvedivo. pa ljudi improviziraju.

  46. #46
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    [quote="Danka_"]
    Citiraj knatkaj prvotno napisa

    kakve veze ima kad se predaju papiri? uvijek se to odnosi na sljedecu skolsku godinu. ako ti jaslice trebaju tek od sijecnja 2008. (naprimjer), svejedno upisujes dijete kao da ce ici od rujna 2007. razlog sto ce dijete ici tek od sijecnja moze biti opravdan (npr. pola godine provedene u inozemstvu zbog posla). da dodjes u prosincu 2007. i predas papire, ako mjesta nema (a najcesce nema), dijete ce biti upisano tek od rujna 2008. i sto u medjuvremenu...?


    ma zapravo mislim da bi trebalo omoguciti upis preko cijele godine ali za tu sk. godinu. ali s obzirom na prepunjenost, to ocito nije izvedivo. pa ljudi improviziraju.
    Ovo apsolutno nije točno. Dijete u jaslice možeš upisati tokom cijele godine baš iz tih razloga preseljenja, života u inozemstvu, smrtnog slučaja, slučaja XY, a ako nema mjesta u tim jaslicama primit će ga neke druge jaslice u kojima mjesta ima.
    A pogodi zašto mjesta nema ? Nema jer netko "čuva" mjesto za svoje dijete, a vrtić može primiti samo određeni broj djece u tu skupinu bez obzira na broj "čuvanih" mjesta. I tako se sve vrti u krug.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    372

    Početno

    Kod nas vrtić košta 650 kuna, i nema čuvanja mjesta, jer išlo dijete u vrtić ili ne, cijena je gore navedena minus maksimum 50 kuna. Mislim da si to mogu priuštiti samo Zagrepčani kojima je vrtić na teret grada.

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Amelie32 prvotno napisa
    Ovo apsolutno nije točno. Dijete u jaslice možeš upisati tokom cijele godine baš iz tih razloga preseljenja, života u inozemstvu, smrtnog slučaja, slučaja XY, a ako nema mjesta u tim jaslicama primit će ga neke druge jaslice u kojima mjesta ima.
    A pogodi zašto mjesta nema ? Nema jer netko "čuva" mjesto za svoje dijete, a vrtić može primiti samo određeni broj djece u tu skupinu bez obzira na broj "čuvanih" mjesta. I tako se sve vrti u krug.
    hoces reci da ja lazem? pa bas ti hvala.

    receno mi je da NECU MOCI upisati dijete u sred godine (kad se vratimo), nego da papire predam u svibnju.

  49. #49
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj knatkaj prvotno napisa
    Poznato je da vrticka godina pocinje u devetom mjesecu i da nije bas fer da upadate kad vam treba!
    kako to misliš, nije fer? dijete sam odvela u vrtić kad sam procijenila da je spreman za to, a ne kad je netko mislio da je to fer učiniti. krenuo je 5 mjeseci nakon početka školske godine, i vjerujem da ti ne moram objašnjavati što 5 mjeseci znači u razvoju 2,5-godišnjaka. dakako, imala sam tu mogućnost i sretna sam zbog toga - sigurna sam da roditelji koji ostave dijete u devetom mjesecu u vrtiću, s još 15 uplakane djece koje tete nemaju vremena utješiti, to ne čine da bi bili fer nego zato što nemaju drugu mogućnost.

    savršeno mi je jasna ogorčenost roditelja koji nisu uspjeli upisati dijete a nemaju luksuz baka, čuvalica ili produljenog porodiljnog, ali usmjerena je na pogrešnu adresu.

  50. #50
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Citiraj Amelie32 prvotno napisa
    Ovo apsolutno nije točno. Dijete u jaslice možeš upisati tokom cijele godine baš iz tih razloga preseljenja, života u inozemstvu, smrtnog slučaja, slučaja XY, a ako nema mjesta u tim jaslicama primit će ga neke druge jaslice u kojima mjesta ima.
    A pogodi zašto mjesta nema ? Nema jer netko "čuva" mjesto za svoje dijete, a vrtić može primiti samo određeni broj djece u tu skupinu bez obzira na broj "čuvanih" mjesta. I tako se sve vrti u krug.
    hoces reci da ja lazem? pa bas ti hvala.

    receno mi je da NECU MOCI upisati dijete u sred godine (kad se vratimo), nego da papire predam u svibnju.
    Danka uopće nisam mislila reći da ti lažeš ! :shock: Nikako mi nije bila namjera uvrijediti te. Htjela sam samo reći da ako niste uspjeli u tom vrtiću negdje drugdje bi uspjeli. I sama sam bila u takvoj situaciji, isto su mi u željenim jaslicama u siječnju rekli da nema mjesta, neka se u 5. mjesecu prijavimo na natječaj. Dijete smo onda na vrat, na nos upisali u jaslice u kojima je bilo mjesta, druga stvar je kaj su bila na drugoj strani grada.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •