Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 59

Tema: "Sve je ok ako te razumije..."

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno "Sve je ok ako te razumije..."

    ...što bi to točno značilo?

    Stalno nalijećem na tu konstataciju - da nije bed ako dijete ne priča, ali da mora razumijeti što mu se govori.

    U kojoj bi mjeri 14-mjesečno dijete trebalo razumijeti što mu se priča? Kako procjenjujete koliko dijete razumije (ok, jasne su mi očite provjere - "donesi mi loptu" = dijete donese loptu)?

    Kaleb bez sumnje kuži:
    - lopta - gdje je lopta (traži je), baci loptu (baca je)
    - daj mami/tati (daje predmet koji drži)
    - piti vode (mislim da je par puta i rekao "oda" za vodu)
    - gdje su pas/maca (dva psa - Arija i Donu - zna po imenima, kad ga pitam gdje je Dona digne pogled prema balkonu na kojem ga ona svaki dan čeka)
    - gdje je lampa (pogleda lampu), sat, lavić (na slici), riba (na slici)
    - Polako! - uspori
    - idemo presvući kakanu pelenu (sam je prijavljuje)
    - papati/am
    - gdje je tata/mama/baka/osobe koje često viđa
    - gdje je nos i oko ponekad brka, kosu i nogu pokaže kad mu se da
    - ne papati kamenčiće - stavlja sijaset kamenčića u usta i smije se

    I...Mislim da je to sve od njegovog razumijevanja. Po mojoj procjeni, razumije malo, a ne govori ništa (mislim, brblja svašta, ali teško da sa stopostotnom sigurnošću mogu za nešto reći da je namjerna i smislena riječ vezana samo za taj jedan pojam).

    Mi se ipak dobro skužimo jer mu puno toga objasnim tako da mu pokažem ono o čemu govorim ili skuži po kontekstu (npr. ne zna što znači ići spavati, ali skuži da je vrijeme za spavanac jer pustim uspavanke. Ili ne reagira kad kažem da se idemo kupati, ali dojuri u kupaonu kad pustim vodu u kadu).

    Ajde budite ljubazni pa mi objasnite to s razumijevanjem, koliko bi dijete te dobi trebalo razumijeti i kako skužiti što točno razumije, osim očitog?

  2. #2
    momtobe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,078

    Početno Re: "Sve je ok ako te razumije..."

    Dobro ti je pitanje, Luna. Ti uvijek pitaš ono o čemu drugi razmišljaju u sebi.

    I moja Hana (mjesec dana mlađa) kuži otprilike toliko.
    Razumije još i "prati zube", "idemo van" i ne mogu se više ničeg sjetiti. Jedino što je nedavno počela slušati kad joj pričam o nečemu što ju trenutno zanima. Baš gleda u oči i sluša.

  3. #3
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    djeca ne razumiju uvijek naše riječi. ali razumiju glasove, zvukove, pokrete, geste, mimiku, boju glasa kojom im se obraćamo, pogled očiju... sve ono što mi kao odrasli zanemarujemo.

    i da, iako ne govore - jaaaaaaako puno toga razumiju.

    nemoj njegovo razumijevanje povezivati samo s odazivom na verbalnu komunikaciju.

    razumijevanje se odnosi samo 7% na verbalnu komunikaciju, 38% vokalnu (boja glasa, intonacija, ostali zvukovi), a čak 55% na neverbalnu.

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ja baš i ne kužim što NE razumije :?

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    24

    Početno

    mislim da nije bitno da dijete priča u toj dobi,ali je bitno da čuje.Ako nas gleda dok mu govorimo ili uradi nešto što mu kažemo sve je O.K.

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    24

    Početno

    koliko bi trebao razumijeti? Pa ja mislim da je to tek početak,pa i nebi trebalo baš previše očekivati od djeteta.

  7. #7
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    ovo je sasvim dovoljno za njegovu dob.

  8. #8
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Ajme opet ti s brigama...

    Ajde budite ljubazni pa mi objasnite to s razumijevanjem, koliko bi dijete te dobi trebalo razumijeti i kako skužiti što točno razumije, osim očitog?
    trebalo bi razumjeti upravo toliko koliko tvoje dijete razumije. Razumije iz dana u dan sve više i više, a skužit ćeš po reakcijama kao što si skužila sve gore opisano.

  9. #9
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    potpisujem sun.
    razumjeti znaci upravo to sto si opisala.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Onda dobro.
    Mene je zbunilo to što sam vidjela da svi naglašavaju (za djecu otprilike njegove dobi) da dijete (čak i ako ne govori) razumije SVE. Ja sam si to zamišljala kao - mama veli - idemo u dućan, dijete uzima novčanik. Ili, idemo zvati baku, uzima slušalicu. Ono, za svaki navod (naravno, ne sad neke teške dubioze tipa "Smatraš li da je ambivalentan karakter zelenih bičaša inherentan?") kuže kaj starci briju. Takav sam bar dojam dobila, jer se uvijek ističe to "sve" kuži. Ovo što sam navela nije sve, već ponešto.

    Nitko mi nije odgovorio kako znate koliko razumiju?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Sun prvotno napisa
    Ajme opet ti s brigama....
    I ovaj put nisu brige, nego čista znatiželja.

  12. #12
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ne možeš znati koliko točno razumiju, ali te svako malo iznenadi kad skužiš da razumije nešto novo. A onda jednog dana padneš na dupe kad nešto kaže, pa za dva dana još nešto, pa... Uglavnom, polako vam stiže period kada ćete jako često padati na dupe

  13. #13
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    luna, koja je ovotjedna dijagnoza?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Nitko mi nije odgovorio kako znate koliko razumiju?

    promatras ga, upravo kao sto si skuzila ovo sto si nabrojala, tako ces primjecivati kako te oponasa, povezuje... svakim danom sve vise, dok ne krene i konkretna verbalizacija.

    vidis koliko je danas pametniji/spretniji/snalazljiviji/samostalniji nego jucer i zadovoljna si.

  15. #15
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Razumiju one situacije s kojima su se susreli bar jednom. Ako si danas (razgovarajući s njim i upoznajući ga sa svime što namjeravaš) uzela novčanik, vrečicu i ključeve od auta i rekla da idete u dućan, on će to (vjerujem) napraviti sutra - kada kažeš da krećete u dućan. Naravno, možda ćeš ga morati i potaknuti na to, ali samo jednom, vjeruj mi. Ako mu, nadalje, kažeš u dućanu da ste došli po mlijeko i zajedno ga prebacite u korpu, sutradan u istoj situaciji on će znati gdje stoji mlijeko.
    Htjela sam reći koliko mu pokažeš (i koliko sam vidi, ne samo od tebe) toliko će znati.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Razumiju one situacije s kojima su se susreli bar jednom. Ako si danas (razgovarajući s njim i upoznajući ga sa svime što namjeravaš) uzela novčanik, vrečicu i ključeve od auta i rekla da idete u dućan, on će to (vjerujem) napraviti sutra - kada kažeš da krećete u dućan. Naravno, možda ćeš ga morati i potaknuti na to, ali samo jednom, vjeruj mi. Ako mu, nadalje, kažeš u dućanu da ste došli po mlijeko i zajedno ga prebacite u korpu, sutradan u istoj situaciji on će znati gdje stoji mlijeko.
    Htjela sam reći koliko mu pokažeš (i koliko sam vidi, ne samo od tebe) toliko će znati.
    Ovo, recimo, kod nas uopće ne pali, barem ne još. A ponavljam iste radnje pred njim uz objašnjavanje svaki dan.

    ms ivy, baš si zločesta.

  17. #17
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Dijete ne voli šopingirati jer nije muškog roda izrod, i potpuno se prirodno ponaša kada odbija uzeti vrečice, ključeve i novčanik jer si spomenula da ideš u dućan.
    S njim je sve u savršenom redu.
    Neka proba TD kada krene na redovni servis sa Mazdom. Javi.

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Što se tiče komunikacije i razumijevanja...

    Prije kojih 2-3 tjedna baš sam pričala sa MM o toj komunikaciji između nas i njega.
    Uglavnom, sjećam se da smo stalno nešto "pričali" i mi njemu i on nama. Uvijek smo imali osjećaj da nas razumije. Tako je bilo i dok je rastao.
    Sad kad ima 3 godine, kad priča ko mala mašinica..ne mogu skužiti kako smo to mi "pričali" i "siti se napričali" praktički od njegova rođenja.

    No jedno je sigurno...stvarno NIKADA nisam imala osjećaj da me ne razumije. Jedino kad skužim da ne razumije o čemu pričam to je kad nema nikakve reakcije od njega (tišina i šutnja) ili me pogleda sa ogromnim upitnikom u očima....Tada shvatim da sam složila (i za sebe ) prekompliciranu rečenicu i sve pojednostavim.

    Uglavnom, Luna, vjeruj mi, kad misliš da je dijete razumijelo 5 riječi u rečenici od 10 riječi, vjeruj mi da je razumijelo barem 8. Ono što ne kuži, shvatilo je iz konteksta. (ja to gledam ovako: kad gledam film na stranom jeziku koji donekle razumijem, sigurno neću moći doslovno razumijeti svaku riječ u tom filmu, ali film ću skužiti u potpunosti ).

  19. #19
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa

    No jedno je sigurno...stvarno NIKADA nisam imala osjećaj da me ne razumije. Jedino kad skužim da ne razumije o čemu pričam to je kad nema nikakve reakcije od njega (tišina i šutnja) ili me pogleda sa ogromnim upitnikom u očima....Tada shvatim da sam složila (i za sebe ) prekompliciranu rečenicu i sve pojednostavim.

    Uglavnom, Luna, vjeruj mi, kad misliš da je dijete razumijelo 5 riječi u rečenici od 10 riječi, vjeruj mi da je razumijelo barem 8. Ono što ne kuži, shvatilo je iz konteksta. (ja to gledam ovako: kad gledam film na stranom jeziku koji donekle razumijem, sigurno neću moći doslovno razumijeti svaku riječ u tom filmu, ali film ću skužiti u potpunosti ).
    Potpisujem, mamma san, i super ti je usporedba!

  20. #20
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Luna samo ću kopirati dio posta sa ZPD

    Citiraj magriz prvotno napisa
    moje dijete je reklo svoju prvu riječ. uperio prstom u Bambija na kutiji cipelica i rekao BAMBU
    istina, ne govori ni mama ni tata, ali stalno melje na nekom svom jeziku...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Luna draga, meni se sve čini da ti stalno tražiš nesavršenosti na mišonji jer ne možeš još uvijek povjerovati u sreću da si ti, tako nesavršena dobila tako prekrasno, savršeno čudo kao tvoj Kajeb...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj pikulica prvotno napisa
    Luna draga, meni se sve čini da ti stalno tražiš nesavršenosti na mišonji jer ne možeš još uvijek povjerovati u sreću da si ti, tako nesavršena dobila tako prekrasno, savršeno čudo kao tvoj Kajeb...
    Ja pa nesavršena?
    Ali fakat ne kužim što svi skupa brijete, pa ne radi se o traženju mana nego me stvarno zanima kako procjenjujete stupanj razumijevanja i koliko razumiju vaša djeca. Mislim, više ne smijem postaviti pitanje o razvoju djeteta, odmah ispadnem pacijent.

    Hvala onima koji su se potrudili složiti konstruktivne odgovore na zadanu temu.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Oprosti Luna, nisam mislila ništa loše, samo mi se čini da previše tražiš sitnice po razvojnim tablicama, svako dijete ima svoj tempo,u nekim stvarima žuri a drugim naizgled kasni, ovo govorim jer sam ja radila isto tako sa starijim sinekom.
    Da Kaleb zaista odstupa od svoje dobi, već bi to liječnici primjetili, meni se on čini savršeno

  24. #24
    Riana avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    međimurje
    Postovi
    1,726

    Početno

    po svemu sudeći moja kuži kao što ne netko ranije naveo od 8/10.

    ako i ne shvati, ponovim ili se potrudim pojasniti na drugi ili njoj razumljiv način.
    ima 18 mj.
    a komuniciramo (brbljamo) stalno i ona i mi.

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    73

    Početno

    Oprostite, al moram reagirati (malo kasno, al bolje ikad, nego nikad )
    naravno, ne sad neke teške dubioze tipa "Smatraš li da je ambivalentan karakter zelenih bičaša inherentan?"

  26. #26
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Luna, kupi "What to expect the toddler years". Najozbiljnije ti to kazem. Meni je dala puno odgovora i pripremila me na puno toga.
    Samo detalj o razvojnim tablicama: na početku svakog mjeseca (poslije tromjesečja) u ovoj knjizi, stoji:
    By the end of this period your toddler:
    - Should be able to...
    - Will probably be able to...
    - May possibly be able to...
    - May even be able to...
    (otprilike ovi izrazi, ne mogu se zakleti, ali svakako, jedna divna gradacija). A nakon toga ti još kažu da se ne zabrinjavaš ako ti beba ne radi ono što bi trebala, jer je raspon normalnog tako širok, ali da provjeriš ipak s liječnikom. Ali razloga zbog kojih volim ovu knjigu ima još puno, puno.

  27. #27
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Mislim, više ne smijem postaviti pitanje o razvoju djeteta, odmah ispadnem pacijent.

    padoh sa stolice

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moje osobno uvjerenje je da klinci od rodjenja kuze jedno 50 puta vise nego smo im spremni priznati. A petnaestomjesecnjaci kuze sve.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    moja ima 16mj i sve kuži...
    jednom sam prepričavala na tel šta ona radi i isto to je išla ponavljati, kad god joj velim dodaj mi nešto (skroz apstraktno) ona doda

    jedino ne kuži dok joj velim hrana se ne baca na pod ili ne želi kužiti
    i odlazak na tutu

  30. #30

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    366

    Početno

    draga moja Luna Rocco, mislim da više mi njih ne razumijemo nego što oni nas ne razumiju! ja se češće pretrgavam da skužim kaj ona meni tako mala i mudra priča, nego obratno 8) mi ne možemo ni naslutiti kojom brzinom i kojom logikom oni usvajaju svijet oko sebe! verbalno je samo manji dio, kako je netko već uvjerljivo to u postocima napisao.

    a što se samog verbalnog razumijevanja tiče, zamisli Milu koja sluša svakodnevno 3 jezika!?! meni je drago da je tolko izložena svemu ali nekad me malo brine da nije možda zbunjena... ona brblja stvarno puno za svoju dob kad uspoređujem s drugima - govori u principu hrvatski, danski s tatom komunicira i zna reci 4 rijeci na danskom, a na engleskom zna samo "bye" reći a ko zna šta razumije. njoj se nitko ne obraća na engleskom pa vjerojatno zato.
    puse Kalebu! baš mi je bilo veselo sresti vas onaj dan na Zrinjevcu

  31. #31
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Moje osobno uvjerenje je da klinci od rodjenja kuze jedno 50 puta vise nego smo im spremni priznati. A petnaestomjesecnjaci kuze sve.
    mislim ovako kao marta.

    a kad roditelji kazu da dete "sve razume", misle na to da u potpunosti percipira svet oko sebe, makar nije spremno da govori, ali odrazava percipirano svojim reakcijama, bio to pogled, mimika, rec...

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    I ja mislim kao marta, da djeca razumiju sve suptilne znakove koje im dajemo na uvid u svim mogućim varijantama. Ne mislim na to da dijete baci loptu kad mu se kaže da baci loptu, nego na neke druge stvari. Da razumije uznemirenost, svađu, ... kontekst svoga života, odnose među ljudima, ...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb, Knežija
    Postovi
    341

    Početno

    svaki dan me iznenadi s nečim novim što razumije ali nekak mi je avžnije da ja razumijem njega, jer nama se puno lakše izgubiti/zaboraviti/zanemariti ih u zbrci svakodnevice (ne znam se bolje izraziti) i nekako kroz njega ponovno učim
    iako osobno mislim da puno više kuže nego što mislimo jer da ne kako bi me svaki dan s nečim novim iznenadio, jako brzo sve uče i instiktivno su, čini mi se, zreliji i od nas

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj ovca_i_janje prvotno napisa
    razumije uznemirenost, svađu, ... kontekst svoga života, odnose među ljudima, ...
    Ma za ovo sam i ja 100% sigurna, zanimala me konkretno ta verbalna komponenta - koliko razumije jezične konstrukcije.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Meni to za sad izgleda kao da ja odem u, kajjaznam, Japan - isto bih kužila mimiku, poglede, vibre, simpatije i antipatije, ali bogme ih ne bih kužila da počnu pričati sa mnom.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    luna, a kako reagira na slikovnice npr.

    otvori slikovnicu i unutra su (lupam): auto, maca, pas, stol, kuca... prepoznaje li predmete?

    ili vadi igracke iz kutije, pa nek ih on prepoznaje. nece odmah prepoznati sve, ali napredak ce sigurno biti vidljiv vrlo brzo.

    meni se po ovom sto si u prvom postu nabrojala cini da on sasvim normalno komunicira s tobom, al ti bi jos. pa daj mu jos materijala.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Joj, ja mislim da je siroče predozirano stimulansima s moje strane, vjeruj mi.
    Nisam rekla da bih još, samo me zanimalo to s razumijevanjem, nisam točno kužila na što se misli.
    U knjizi ne prepoznaje niti pokazuje životinje ni predmete. U biti, možda ih prepoznaje (uvijek se nasmije majmunu), no kad ga pitam gdje je taj i taj ne pokazuje prstićem.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    zanimala me konkretno ta verbalna komponenta - koliko razumije jezične konstrukcije.
    Što se ovog tiče, malo sam pratila kako se to razumijevanje razvijalo kod Andreja. S godinu i pol definitivno nije razumio rastavne rečenice ("ili"). Štogod bih mu ponudila na izbor, on je odgovarao s "da", a pitanje tipa "hoćeš li vode ili mlijeka" nije razumio kao ponudu da izabere nego kao pitanje "hoćeš li vode? hoćeš li mlijeka?"
    Ne znam kad se to promijenilo (mnoge promjene u njegovom razvoju uopće ne mogu smjestiti u neki vremenski period, koliko su bile postupne i blage), ali negdje nakon 2. rođendana postala sam sigurna da shvaća i taj oblik rečenice.
    Evo, to kao jedan mali primjer o razumijevanju jezičnih konstrukcija.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Joj, ja mislim da je siroče predozirano stimulansima s moje strane, vjeruj mi.
    ... a mozda mu ides na zivce pa tako protestira...

  40. #40
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    U knjizi ne prepoznaje niti pokazuje životinje ni predmete. U biti, možda ih prepoznaje (uvijek se nasmije majmunu), no kad ga pitam gdje je taj i taj ne pokazuje prstićem.
    kad čitate slikovnice, jel mu ti prstom pokazuješ predmete/životinje koje spominješ?

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    U knjizi ne prepoznaje niti pokazuje životinje ni predmete. U biti, možda ih prepoznaje (uvijek se nasmije majmunu), no kad ga pitam gdje je taj i taj ne pokazuje prstićem.
    kad čitate slikovnice, jel mu ti prstom pokazuješ predmete/životinje koje spominješ?
    Naravno.
    Doduše, već dugo nema strpljenja za slikovnice (voli samo jednu s onim karticama koje se izvlače sa strane pa se prikaže skrivena životinja), draže mu je haračenje i penjanje.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    mi smo došli sa oko 15 mjeseci, ne znam točno koliko, i pita pedijatrica mene i muža koje rečenice priča da su složenice od 2 - 3 riječi...
    mi :shock:
    potpuno smo se izgubili, koje je sad to pitanje... nismo baš primjetili, mrmljala je, ali tko bi znao šta točno...
    i za par dana ona počinje... sve se desilo preko jednog dana...

    a naslov ove teme... isto se nam to desilo preko dana... jednom sam došla doma s posla i nisam mogla vjerovati koliko me razumije...

    svi imaju svoj tempo i biološki sat... sve će to doći na svoje...
    ne se brinuti...

    netko prije, nego kasnije, to definitivno ne znači da će onaj koji je počeo kasnije biti manje pametan ili ne znam šta...
    možda je nezainteresiran za to, a nešto drugo mu zauzima pažnju i srce...

    uživaj u njemu i pusti neka on vodi kroz svoj razvoj...
    ne znam, to baš ti kao mama primjećuješ ili to misliš zbog utjecaja okoline, i različitih komentara?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Ja imam osiječaj da me Mirtić sve kuži( ajd' dobro, ne baš ono o amebama, ilikajjeonobilo bićaši?)

    Velim treba obuči cipelice za ići van, ona ode po cipele, velim joj da dođe i sjedne do mene da joj pomognem ona dođe, kad ju pitam dal je gladna/žedna odgovara sa da ili ne.

    Ma ful m islim ko i

    Citiraj marta prvotno napisa
    Moje osobno uvjerenje je da klinci od rodjenja kuze jedno 50 puta vise nego smo im spremni priznati. A petnaestomjesecnjaci kuze sve.

  44. #44

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    432

    Početno

    Da se i ja uguram malo ovdje, i mene muci govor jako, samo sam ja otisla malo dalje i od straha da nece pricat odvela ga u logopeda prije 2 mjeseca. tad je imao 20 mjeseci...
    Nista, tj. govori mama, tata, i neke nesuvisle riječi... naravno, oponasa sve zivotinje, vau, mjau, muuu., beee... itd..
    al nista od price, al sto god mu kazem on to napravi i razumje, sve pokazuje sto ga pitam
    Logoped mi je rekao da je to normalno i dao mi je upute kako potaknuti govor kod djeteta(ako kome treba kopiram sto mi je dao) al moj je jednostavno preljen... sve upire prstom i govori mmmm mmm mmmmmmm
    a kad glumim da ga ne razumjem, onda dođe do mene, uhvati me za ruku i odvede do onog sto je htio tako da moji prsti tucu u tu stvar.
    A od price nula...

  45. #45
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Moje osobno uvjerenje je da klinci od rodjenja kuze jedno 50 puta vise nego smo im spremni priznati. A petnaestomjesecnjaci kuze sve.
    Ajd nek i ja nekog potpisem

    Nego, mislim da ce ti samo u jednom trenu postati jasno koliko kuzi. Naime, ja sam jedno vrijeme mislila kak me malac kuzi u stilu jer sam mu mama pa vibramo slicno i imamo neke neverbalne nacine komunikacije i tako, medjutim, pocela sam se cisto iz fore igrati s njim (tipa Kako se ti zoves?) i sve kuzi :shock: . Ja uzmem majicu s fotelje i velim, uzmi majicu i nosi u ves masinu. I on odnese. A zezala sam se i uopce to nisam ocekivala. Ili npr pitam jel se idemo kupati a on istog momenta skoci veselo na nogice lagane i pravac kupaona, stane kraj kade i pokusava ulovit kadicu i ceka. tak. Nemrem se sad sjetit svega jer sam gladna ko pas, ali mislim, fakat kuze.

    Nas je pedica prije neki dan (14 i pol mjeseci) pitala jel govori mama, tata i baba. Ocito je to dovoljno, ma kakve recenice. Mislim, ima fakat i klinaca koji rano pricaju (ja sam bila takva, klinka od mog buraza je takva) ali moj sin jos nije poceo govoriti razumljivo. Ali nas razumije

    I jos nesto, Luna - Tanja je progovorila s nekih 2 i pol ili cak 3 godine, a vidi je sad

  46. #46
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Rečenice djeca počnu slagati otprilike od 18 mjeseci.

    Mi smo sa 13 mjeseci bili na logopedskom pregledu. Tražila je Leu da pokaže dijelove tijela na bebi (nos, usta) - to nije znala. Napisala je da L. razumije upotrebu auta i telefona - jer je radila brrm brrm sa autićem i govorila avo na slušalicu. Pitala ju je da pokaže jednostavne stari u slikovnici.
    Mi smo npr. kad je Lea imala oko godine oko nje složili razne predmete pa smo joj govorili dodaj medu, dodaj češalj, i ona je sve znala dodati.
    To je otprilike razumijevanje koje se očekuje od djeteta sa godinu dana.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Rečenice djeca počnu slagati otprilike od 18 mjeseci.

    Mi smo sa 13 mjeseci bili na logopedskom pregledu. Tražila je Leu da pokaže dijelove tijela na bebi (nos, usta) - to nije znala. Napisala je da L. razumije upotrebu auta i telefona - jer je radila brrm brrm sa autićem i govorila avo na slušalicu. Pitala ju je da pokaže jednostavne stari u slikovnici.
    Mi smo npr. kad je Lea imala oko godine oko nje složili razne predmete pa smo joj govorili dodaj medu, dodaj češalj, i ona je sve znala dodati.
    To je otprilike razumijevanje koje se očekuje od djeteta sa godinu dana.
    Niš od ovog ne zna.
    A dobro, zna di je lampa, i to je nešto.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Ela tek ponešto govori i sva je puna pantomime, kao što je napisala Sretna mama voda me okolo ako je ne razumijem i opet pokazuje prstićem. Istina ispalila je banana prije neki dan... Ali, nas je zbunilo još prije dva mjeseca kad se MM ošišao i pitao ''Kako ti se sviđa tatina nova frizura?'' ona se ustala, pogledala ga u kosu i klimnula glavom. Eto, pitali smo se otkud zna što je frizura? i, onda smo mi zaključili: Ona SVE razumije''. A zeku neće nikad pokazati na slikovnici, nešto joj nije fora... kravicu obožava i ostae životinje, čak i bube i pokušava reći kako se zovu nekim svojim mumlanjem, al ''gdje je zeko'' ništa... A ja i dalje mislim da SVE razumije samo bojkotira zeku! A mislim da se i ovako dobro snalazi pa ni nema potrebe za pričanjem, to je neka optimala otprilike. kad vide da im nedostaje ono ''još nešto'' i uvježbaju glasanje, krenut će, bez brige...

  49. #49
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Joj Luna kaj se ti zabrinjavaš!!

    Moj je tri mjeseca stariji od Kaleba pa je otprilike na istoj verbalnoj razini. Moj tata navodno do 3 godine nije ništa govorio. Znaš da je često kod dječaka .Pa pogledaj samo odnos cura i dečkiju na jezičnim studijima!
    U mojoj grupi na faksu od 30 cura je bio 1 muški (a i taj mi je bio "sumnjiv" ).

    Ja samo čekam da ga pedijatrica pita "di je nos?" kad on ne bude raspoložen i da krene s hrpom primjedbi.

  50. #50
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Mene je zbunilo to što sam vidjela da svi naglašavaju (za djecu otprilike njegove dobi) da dijete (čak i ako ne govori) razumije SVE. Ja sam si to zamišljala kao - mama veli - idemo u dućan, dijete uzima novčanik....
    Nitko mi nije odgovorio kako znate koliko razumiju?
    Ko kaze da Kaleb ne razumije sve sto mu ti kazes/objasnjavas. To sto te on ne poslusa ili ne reagira onako kako ti ocekujes ne znaci da ne shvaca, nego da ima svoju volju

    Kako znas koliko razumiju?
    Hm. Osim sto nekad brijem da mi je dijete alien jer sam uglavnom u soku koliko me shvaca (i uzvraca!), znam da ne shvaca kada recimo, "zazuji", gleda me zbunjeno, pita sto sam rekla, ili kuda idemo...

    Najsvjeziji primjer: Idem na predavanja u auto skolu. Zna sto je auto, voziti, zna da tata vozi a mama ne, zna sto znaci uciti...rekla sam da mama ide u skolu uciti voziti pa cemo nas dvije ici sa autom blabla...al ne kuzi. Znam i zasto. Kuzi princip al pojmovi "skole" i "ici nekud nesto uciti" su joj strani.
    Dosad sam ju ostavljala samo kad sam isla zubaru tj. cekala je (setala se) vani s tatom, i kad mame nema i ne moze do nje - "mama je kod zubara". to kuzi, zna sto su "zubi, boli, popraviti, ne boli...".
    I tak, cim me nema dijete komentira "mama isla zubaaaaaaru. brzo dode mama". Cak i kad nestanem iz vidokruga - prvo zove "mama, mama", a onda "opet otisla zubaaru"

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •