Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 51

Tema: Tata u bolnici, spava tamo , brine o bebi u roomin-inu?

  1. #1
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno Tata u bolnici, spava tamo , brine o bebi u roomin-inu?

    Jel se može platit doplatit ili nekako postić da tata bude na porodu i nakon poroda s mamom, spava u bolnici i brine o bebici dok se mama odmara?

    Mi bismo to jako rado - ne moraju mu ni jest dati, već će neka rodbina prošverat neki batak kroz prozor - samo da mi ga pusti da ja mogu odspavat, a da bebica bude sigurna i mažena i pažena i da tata odmah može gradit vezu sa svojim malenim sinčekom

    PS Mi bi odmah doma - kad će nas najranije pustit ako potpišemo da idemo van na vlastitu odgovornost i kakve sve papire trebamo dobit prije nego izađemo?

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Vjerujem da će ti ako si platiš apartman dozvoliti da muž bude s tobom čitavo vrijeme. Ne znam da li je baš 'legalno' da on bude s tobom i preko noći, ali koliko mi se čini ako si u apartmanu imaš zaista poseban tretman, pa teško da će ti netko prigovoriti.

  3. #3
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    A koje bolnice imaju taj apartman? Kako ga bezeciram i koliko platim?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    46

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa
    A koje bolnice imaju taj apartman? Kako ga bezeciram i koliko platim?
    U Osječkoj bolnici ima apartmana i 400 Kn je po danu.... ne znam kako je u Zg....!

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    U Zagrebu ga imaju u Petrovoj, mislim da je cijena oko 800 Kn na dan. Jako je mali. Na SD isto imaju apartmane, ali na odjelu za potpomognutu oplodnju, tako da ne znam da li rodilje mogu biti u apartmanu. ZA Merkur i vinogradsku ne znam.

  6. #6
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Znam da Rijeka ima apartman. 400 kn.

  7. #7
    JaMajka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    501

    Početno

    Na dan naravno .

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    U Na SD isto imaju apartmane, ali na odjelu za potpomognutu oplodnju, tako da ne znam da li rodilje mogu biti u apartmanu. .
    mogu, znam jednu koja je bila tamo.

    Za Rijeku ti mogu vise reci Domagoj (njihova prica s poroda- http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=4263 ) i Smucka.
    Znam da su Domagoja pustali i po noci i da je dosta pomagao mamici oko bebe jos u bolnici :D .

  9. #9
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Merkur ima apartmane, Vinogradska ne

  10. #10
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Hvala na info-u. A mogu li ja to vidjet prije, raspitat se, jesu li frendly po pitanju tih apartmana?

  11. #11
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Na vlastitu odgovornost mozes izaci kad hoces, moras samo potpisati. Za bebu mora potpisati i tata.

    Ja sam potpisala i izasla dan ranije.

  12. #12
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Na vlastitu odgovornost mozes izaci kad hoces, moras samo potpisati. Za bebu mora potpisati i tata.

    Ja sam potpisala i izasla dan ranije.
    Odlično! Hvala na informaciji! A jesu li bili neugodni?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Nisam izasla ranije iz bolnice, iako sam vec bila na rubu. No, kako se mali mjesec dana prije rodio nisam htjela riskirati
    Kad sam bila tamo onih uzasnih 13 dana, jedna je zena potpisala i otisla doma, isti dan kad je rodila. Rodila je u ranim jutarnjim satima, otisla je isto popodne. No, ona je bebu ostavila
    Mislim da se nikad nije vratila po bebu. Nije niti pitala sto je s bebom (koja je bila u inkubatoru). :?

  14. #14
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    to je pitanje o kojem sam i ja dosta razmisljala.

    ne vidim razloga za otici iz rodilista cim prije, ako je s bebom sve u redu i ako se ti osjecas dobro. to znaci i par sati nakon poroda. naprosto, ako u stranim zemljama mame i bebice slobodno mogu otici isti ili iduci dan nakon poroda, zasto bi u nasim rodilistima to bio neki posebni problem? :/ osim natezanja sa med. osobljem, ne vidim nekog posebnog razloga za ostajanje u rodilistu... o dojenju ionako bolje uciti sto dalje od njih

    citam u 'zensko tijelo, zenska mudrost' da je autorica, dr. northrup, otisla doma 6 sati nakon prvog poroda i 1 sat nakon drugog. i to je bilo potpuno normalno (barem nije komentirala da je to nesto posebno). mislim da je nuznost 5-dnevnog ostanka u rodilistu u hr, kod normalnog poroda, jos jedan od mitova koji nemaju veze sa razumom... naravno, to je samo moje misljenje i ne zelim ga nikome nametati.

    stvarno, ima li sto ljepse nego provesti prvu noc sa bebom zajednicki, svo troje u istom krevetu (ili jos bolje, s ostalom djecom), intimno, ljubiti se i maziti? :D

  15. #15
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Vidim da u popis stvari za nosit na porod treba ubilježiti par pouzdanih kemijski. Za potpisivanje odlaska, zabrani ovoga ili onoga itd. Da ne zakažu


  16. #16
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    jos nesto. nije li i zdravstvenoj ustanovi isplativije sto prije se 'rijesiti' rodilja i beba koje su zdrave, osloboditi krevete za one kojima je to potrebnije i rasteretiti zdravstveni budzet??? ne bi vise bilo radjanja po hodnicima u pomocnim krevetima samo zato sto su kreveti zauzeti rodiljama koje se oporavljaju nakon poroda, bez svoje bebice uz sebe i bez svojih bliznjih.

    to se naravno povezuje sa onim silnim a dokazano nepotrebnim troskovima koji prate druge rutinske postupke u nasim rodilistima... :/

  17. #17
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja bih se spasila kad bih čula liječničko-bolničke argumente za takve ideje i postupke. Ali
    a) kaj bi oni NAMA (crvima ovozemaljskim) bilo što iz svoje UZVIŠENE BOGOLIKE praxe objašnjavali
    b) kak reć da je to jednostavno financijski isplativo bolnici (za svaku našu noć u krevetu bolnica dobije neku lovu - a nit orali nit kopali )

  18. #18
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    ... u stranim zemljama mame i bebice slobodno mogu otici isti ili iduci dan nakon poroda
    jedna poznanica koja je rodila u Amsterdamu otisla je s bebom doma ona famozna dva sata nakon poroda, tj. oni su joj rekli da ako se dobro osjeca nema potrebe da ostaje u bolnici.
    uz patronaznu sluzbu koja je na raspolaganju za mamu i bebu, nema uopce medicinskog razloga za one silne dane provedene u bolnici za zdrave rodilje i novorodjencad.
    a novorodjenacku zuticu moze pratiti i patronazna, pa ako je bas nuzno uputiti bebu u bolnicu ili ambulantu na fototerapiju (mada ja tu imam neke svoje rezerve oko ucestalosti "poptrebnosti" takve terapije, al to je za drugu temu).

    i tak sve one koje se odluce za bolnicki porod u Holandiji.
    to je u biti ono pod cim se podrazumijeva pojam "ambulantni porod"-dodjes u bolnicu samo rodit, ako je sve proteklo bez problema zadrzis se minimalno, ti i beba ste nakon 2-3 sata doma, u svom krevetu, svom wc-u, svom domu, sa svojom klopom, medju svojima.
    I svi sretni, a zdravstvo taj dio novca moze preusmjeriti na one zaista bolesne.

  19. #19
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Ja moram priznati da ne bih bila dosta hrabra da odem iz bolnice nekoliko sati nakon poroda. Ne zato jer mi se ne svidja ambulantni porod, koji je, poslije poroda doma, moj prvi izbor, ali ne bih , pogotovo nakon prvog poroda, prepustila pracenje bebe i mene patronaznima. S obzirom da znam kolko znaju o npr dojenju, nisam uvjerena ni u njihovo znanje po nekim drugim pitanjima. Tako da, dok sustav ne bude bolji, a to podrazumijeva sluzbu obucenu za kvalitetno pracenje rodilja i beba nakon poroda u vanbolnickom sustavu, moj izbor je jos uvijek 24 satni rooming kao najbolja opcija trenutno.

  20. #20
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ma ja kad malo razmisljam osim onog pokazivanja lohija i mjerenja temperature- sto drugo ti u bolnici kontroliraju??
    za bebicu jos ajde, barem poslusaju pluca, srce, pregledaju ( a to sve mozes obavit i da odes u ambulantu pa lijepo doma)ali za rodilju :?..

  21. #21
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Na vlastitu odgovornost mozes izaci kad hoces, moras samo potpisati. Za bebu mora potpisati i tata.

    Ja sam potpisala i izasla dan ranije.
    Odlično! Hvala na informaciji! A jesu li bili neugodni?
    Vrlo. Al ni sam ni ja zaboravila jezik kod kuce...

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa
    Vidim da u popis stvari za nosit na porod treba ubilježiti par pouzdanih kemijski. Za potpisivanje odlaska, zabrani ovoga ili onoga itd. Da ne zakažu

    ako imas nesto napismeno sto apsolutno zelis da postuju, moras to ovjeriti kod javnog biljeznika. jer tvoj potpis tamo na licu mjesta nista zapravo ne vrijedi. odnosno vrijedi toliko da te puste iz bolnice, ali pravno gledano ne znaci nista.

    ja sam u toku poroda potpisala nekoliko stvari jer su mi stalno gurali pod nos ako necete ovo potpisite. nadijelila sam se autograma ko beatlesi... i lijepo smo se gledali, oni su pizdili sta ja znam da mogu s tim guzicu otrt, a ja sam pizdila sta mi zele uvalit "cijeli paket s dodatnim uslugama".

  23. #23
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa

    Vrlo. Al ni sam ni ja zaboravila jezik kod kuce...

  24. #24
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Samo da te upozorim, Ifigenija, koliko se meni čini - a ispravite me ako griješim - ako se porodiš kod kuće imaš zakonsku obavezu u nekom roku (kratkom) pozvati Hitnu, i onda voze i tebe i bebu u bolnicu. Naime, sjećam se priče one cure kojoj sam zaboravila ime, a koju se moglo pročitati negdje na netu, koja je rodila kod kuće i sam porod joj je bio krasno iskustvo, ali ono što se nakon poroda dogodilo baš i ne. Zato, ako se stvarno spremaš na takvo što, raspitaj se dobro kakve su ti obaveze.

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ako rodis doma nemas nikakvu zakonsku obavezu zvati hitnu. ali, naravno da postoji neki fakin' ali, da bi ti dijete uopce postojalo (administrativno) mora ga pregledati pedijatar i usput popuniti nekakve formulare.

  26. #26
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    zaboravih reci, ti se osobno uopce ne moras pojaviti ni na hitnoj ni kod doktora. mada ne bih bas savjetovala takav scenario.

  27. #27
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Ja bi samo htjela reći da je meni ostanak u bolnici jako koristio dok sam Učila dojiti. Sve je bilo ok ali ja sam ipak stalno zapitkivala, dal je Fran dobro namješten, kako da mu namjestim usta.......i još tisuću sitnica kojih se sad ne mogu sjetiti.Čak i kad sam vidjela da je sve ok, htjela sam potvrdu za to. Koliko imam nelijepih riječi za ekipu u rađaoni , toliko i još više imam zahvalnosti ekipi koja je danonoćno bila na odjelu nakon poroda (za babinjač, mi je ružan izraz).
    Dvije žene su imale gadnih problema sa upaljenim cickama. Sestre su ih masirale i tješile preko dana , a i cijelu noć!

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja bih samo komentirala da bih osobno bila puno sretnija da mi upaljenu sisu masira muz, a ne neka potpuno nepoznata medicinska sestra.

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Kao što rekoh, ovo o hitnoj sam pročitala u priči s poroda te curke koja je rodila doma, i tamo je pisalo da su imali zakonsku obavezu nazvati hitnu pomoć.

    Što se masiranja cica tiče slažem se - sestre imaju tehniku koja nepodnošljivo boli; moj muž je to radio puno nježnije

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kao što rekoh, ovo o hitnoj sam pročitala u priči s poroda te curke koja je rodila doma, i tamo je pisalo da su imali zakonsku obavezu nazvati hitnu pomoć.
    znam da je to pisalo, ali to su oni imali krivu informaciju. naime u hrv zakonu se porod kod kuce uopce ne spominje, dakle nije nicim obuhvacen i nemas nikakve zakonske obveze ici bilo kamo.
    problem nastaje kod prijave djeteta, jer ti za to trebaju neki papiri koje ispuni pedijatar koji u bolnici pregleda dijete.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Pa sad, sto se tice ostanka u bolnici to uveliko ovisi i o mami. Ja sam morala svakako ostati tamo barem 5 dana jer mi se tlak nista nije poboljsao nakon poroda (prije je bio do 200/220). Nakon 5 dana totalno se srozao dolje tako da sam jedva gmizala po rodilistu :/

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    45

    Početno

    Čitam sad ove vaše postove i kao da slušam sebe prije poroda - ful sam se pripremala na sve prirodno, bez ikakvih lijekova, berbu odmah na ciku, ne dam ju od sebe ni trena, MM samnom, ja na lopti, ne dam epiziotomiju, ja ću najbolje znati sa svojim djetetom, šta mi oni trebaju....

    Nigdje kraja samopouzdanju... završih na carskom, osuđena na 7 dana u bolnici, najgorih 7 dana u životu, nikad nisam više plakala i manje spavala.... ALI - opet ću vjerovatno na carski (sa bebama koje još planiram imati), i opet ću ostati svih 7 dana, ovaj puta dragovoljno i mirnije.... i znam da je s carskim malo drugačiji slučaj, više te paze i oblijeću oko tebe, ali bilo je i žena koje su normalno rodile, pa mogu reći da znam i kako su one podnosile...
    Istina da su to najgori dani, i jedva čekaš da ideš doma i sam si urediš život NO - tamo ti bebu zaista paze, pregledavaju, mjere, bilježe zaista svaki gram koji dobije i izgubi, ako se hoćeš odmoriti, imaš puno pravo tražiti da je odnesu u dječju sobu, pomažu ti oko dojenja, često i odmažu ali to onda ignoriraš, dobiješ pokoji vrijedan savjet, što od babica, što od "iskusnijih" mama.
    Poslije poroda dosta toga može krenuti krivo, tlak, krvarenje, šavovi se mogu zakomplicirati, temperatura... i tamo si na sigurnom, kad pozvoniš u pol noći, dođu, pitaju te što trebaš, donesu ti to - ponavljam, ne samo ako si "sekcija" kako oni zovu carske...
    A beba uglavnom spava i siki, ja sam svoju previjala tek predzadnji dan, nisu nam dali ranije, oni je kupaju, onako zagonetno i neponovljivo umataju u onaj jastučić... ja bih je svaki put razmotala i one su bez pogovora doalzile zamotati je, jer ja nisam znala kako...

    Sve ovo sam sad napisala da vam kažem da sam isto tako mislila kao i vi - prije poroda - a sada sam promijenila mišljenje (priznajem, svatko ima pravo i ne promijeniti mišljenje). Mislim da se isplati preživjetiu tih par dana u bolnici, stisnuti zube i pregrmiti - ionako se većina zaboravi vrlo brzo
    ostane samo nekakav pomalo gorkast osjećaj da sad znaš kako je to i da te to opet čeka - ali drugi put znaš što te čeka.

    Ja mislim da su tamo i mama i beba ipak najsigurnije, bez obzira na sve ostalo što spominjete.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    45

    Početno

    Evo i jednog ekstremnog slučaja pa si usporedite
    Ležala je samnom žena koja je rodila 6. dijete u 5 godina. Rodila je navečer, i sutradan u vrijeme posjeta je pitam tko će joj doći a ona meni odgovori:
    "Prvi dan? NITKO!!! ne želim da mi itko dođe, prvi se dan odmaram od poroda! Sutra neka dođu ako hoće."
    Napominjem da niti bebu nije htjela kraj sebe, samo su ga donosili na dojenje (imao je 5005g!!! i bio je plav kao Dinamova zastava jer je došlo do zastoja u porodu), i čim je posisao, poljubila ga je i odmah zvala sestru da dođe po njega!!!
    I okrenula se i nastavila hrkati (doslovno). Kad joj je treći dan jedna oštrokondžasta sestra rekla da beba od sad mora biti kraj nje - još ju je pokušavala uvjeriti kako je bolje da je beba u dječjoj sobi.
    A u posjetu joj nije došao nitko, sva 4 dana, jer "muž radi" a djeca su podijeljena bakama i didama pa ne mogu doći!!!

    Eto, ima i takvih!!!

  34. #34
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Kako je to tužno kad ti se rađanje djece pretvori u rutinu i samo zato što ti je to npr. šesto dijete zaboraviš kakvo je to čudo....
    Glede boravka u bolnici, meni bi neki moj psihološki minimum bio 24 sata. Čak i da je porod prošao ok i beba super, zamišljam se da sam došla kući 2 sata nakon poroda, i odjednom počela jače krvariti ili mi je beba počela povraćati plodnu vodu. Pa ja bih se izbezumila i isti čas krenula natrag u bolnicu, koja mi i nije baš blizu, a i taman da mi je na pet minuta, svi jako dobro znamo koliko traje pet minuta kad ti se radi o djetetu.

  35. #35
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ja potpisujem Tweety... Osim što sam rodila u gluho doba noći, pa s te strane o pažnji baš ne želim pričati, oporavak u bolnici mi je bio super (izuzev klope).

    O sestrama koje brinu o rodiljama i onima koje su nam donosile bebirone i učile dojenju imam samo riječi pohvale (možda sam izuzetak, ali...). S druge strane, tih tri dana u bolnici mi je dobro došao da skužim dojenje i da se pripremim za doma. Cure koje su bile sa mnom u sobi podučile su me sitnim cakama za bebicu i dan danas sam im zahvalna...

    PS Rodila sam u Petrovoj...

  36. #36
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    ja bih samo komentirala da bih osobno bila puno sretnija da mi upaljenu sisu masira muz, a ne neka potpuno nepoznata medicinska sestra.
    Možda ima cura kojima, na žalost, muž ne može masirati upaljenu sisu...

  37. #37

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno Re: Tata u bolnici, spava tamo , brine o bebi u roomin-inu?

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa
    ....malenim sinčekom

    sincekom?!? to je potvrdjeno? prekrasno...

  38. #38
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno Re: Tata u bolnici, spava tamo , brine o bebi u roomin-inu?

    Citiraj sandraf prvotno napisa
    Citiraj Ifigenija prvotno napisa
    ....malenim sinčekom

    sincekom?!? to je potvrdjeno? prekrasno...
    Izgleda da je sin, a nama je lakše da mu pripišemo neki spol, pa sad govorimo siiiin na temelju doktorove procjene na brzinu pa šta bude bude

  39. #39

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    52

    Početno

    Po našem iskustvu je moje prisustvo prve noći bilo vrlo važno. Pa i kasnije ima noći kad je mama umorna i pomoć joj dobro dođe. A kako neće prve noći. Doduše ovisi i o tome u koliko sati rodiš. MŽ je rodila u 21:30 nakon cijelog dana hodanja. Također ovisi o bebi. Neva je prve noći trebala dosta brige (hranjenje, podrigivanje, smirivanje...). Slijedeće jutro je zaspala i slijedeće dvije noći (i dana) je spavala ko top. Plus to što te može mučiti pucanje ili epiziotomija (MŽ je dosta dobro prošla, al ipak je prvih par dana imala problema sa sjedenjem i ustajanjem). I k tome ti sestre par puta ponude da uzmu bebu, pa kad si sama vjerojatno dobro preispitaš plan da se uopće ne odvajaš od nje.

    U Rijeci je ostajanje muža prek noći zabranjeno tako da bi i u Zg to mogao biti slučaj. Ali probajte se dogovoriti bar za prvu noć.

    Što se tiče odlaska, kod nas je bilo sve ok i treći dan smo išli doma. Iako mi najviše volimo biti doma, ima prednosti i biti tamo. Prva stvar je dojenje. U RI su sestre stvarno bile susretljive i stručne, tako da su nam puno pomogle. Drugo je da si (pogotovo s prvim djetetom), i usprkos tome što dosta čitaš i razmišljaš te imaš pomoć muža, u dosta stvari nesiguran i bolnica te može malo ohrabriti u svemu. I bar ne moraš brinuti o zdravstvanim stvarima, ako te nešto zaboli. Npr. MŽ su iznenadile kontrakcije skupljanja maternice, pa je pitala sestru i sve je bilo ok. I dalje, kad dođeš doma, pa dede i bake počnu sa savjetima da je bebi prehladno, da je ne smiješ tako nositi, da je umotaš, da je ne smiješ razmaziti, da je možda gladna, da je staviš da spava na prsima, pa na leđima, pa na boku i još milijon potencijalnih nesigurnosti. I uz sve što sam nabrojao mi bi najradije bili doma, ali hoću reći da ima i kontra argumenata.

  40. #40
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Meni bi drugu noc muz bio jako dobro dosao. Nama je ta druga noc bila jako zahtjevna, prvu smo spavale ko bebe 8)

  41. #41
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    ma ja kad malo razmisljam osim onog pokazivanja lohija i mjerenja temperature- sto drugo ti u bolnici kontroliraju??
    meni osobno nisu ni to, baš me zanima na temelju čega su upisali podatke u karton, vizitu ni vidjela nisam

    Kako je to tužno kad ti se rađanje djece pretvori u rutinu i samo zato što ti je to npr. šesto dijete zaboraviš kakvo je to čudo....
    meni je treći put bio najintenzivniji doživljaj, vjerujem da bi i s idućima bilo isto

    cure, da krivo ne shvatite, sve ovo što se priča o odlascima doma, intimnoj atmosferi...itd-vrijedi ako je trudnoća+beba+porod bez ikakvih komplikacija. i samo ako mama i tata to žele i dovoljno su educirani i samouvjereni. nitko ne misli da uplašenu prvorotku treba spičiti doma s bebom a ona ne zna otkud bi krenula. tot je već stvar toga što nemamo edukaciju trudnica kakva bi trebala biti i toga što većina još misli da je trenutno stanje o.k. i da tako mora biti.

    zato se borimo da se bar malo osvijeste i žene i doktori.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Problem nastaje ako se nešto, čak i relativno banalno, iskomplicira.
    Recimo, beba dobije žuticu (a dobije je 2-3-5 dan,već kad) i mora na fototerapiju. E sad, beba je bila u gadnom velikom svijetu punom bakterija i virusa (nemaju svi iste uvjete, osim toga ako vam je doma vrtićko dijete možete živjet u dvorcu, nema pomoći) i recimo pokupi RSV i lijepo je vrate u rodilište na terapiju i sve bebe dobiju RSV...
    Ili, mama prokrvari, mora u bolnicu, i smjeste je na ginekologiju a ne u rodilište - znači, beba ostaje doma.
    Druga priča je testiranje na metaboličke poremećaje koje se mora obaviti nakon što je beba već par dana hranjena mlijekom (svejedno kojim).
    Treće je BCG. Otom potom da li treba...
    Znači i za normalnu recimo zdravu bebu bilo bi potrebno doći negdje 3. dan u nekakvu ambulantu... mama baš i nije u ludom stanju tako brzo, a ni bebe ne vole landrati okolo bez mame...
    Sve bi to zahtijevalo veliku vanbolničku logistiku koje sad nema.

  43. #43
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Problem nastaje ako se nešto, čak i relativno banalno, iskomplicira.
    Recimo, beba dobije žuticu (a dobije je 2-3-5 dan,već kad) i mora na fototerapiju. E sad, beba je bila u gadnom velikom svijetu punom bakterija i virusa (nemaju svi iste uvjete, osim toga ako vam je doma vrtićko dijete možete živjet u dvorcu, nema pomoći) i recimo pokupi RSV i lijepo je vrate u rodilište na terapiju i sve bebe dobiju RSV...
    Ali i bolnice su pune svakojakih bakterija (mit je da su sterilne)?
    Ili, mama prokrvari, mora u bolnicu, i smjeste je na ginekologiju a ne u rodilište - znači, beba ostaje doma.
    Ja sam zavrsila na hitnoj zbog prevelikog krvarenja (puknuo sav)tjedan dana nakon poroda i Robi je bio sa mnom cijelo vrijeme. S time da kad je moje krvarenje zaustavljeno (nakon par sati), pustili su me da idem doma. Nisu smatrali potrebnim da zauzimaju bolnicki krevet samnom samo da bi me promatrali (i na tom sam im zahvalna).
    Druga priča je testiranje na metaboličke poremećaje koje se mora obaviti nakon što je beba već par dana hranjena mlijekom (svejedno kojim).
    Kakva su to testiranja?
    Treće je BCG. Otom potom da li treba...
    Kada se daje BCG?
    Znači i za normalnu recimo zdravu bebu bilo bi potrebno doći negdje 3. dan u nekakvu ambulantu.
    Zasto? Zar ne moze patronazna obaviti osnovni pregled bebe?

  44. #44
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Problem nastaje ako se nešto, čak i relativno banalno, iskomplicira.
    Recimo, beba dobije žuticu (a dobije je 2-3-5 dan,već kad) i mora na fototerapiju. E sad, beba je bila u gadnom velikom svijetu punom bakterija i virusa (nemaju svi iste uvjete, osim toga ako vam je doma vrtićko dijete možete živjet u dvorcu, nema pomoći) i recimo pokupi RSV i lijepo je vrate u rodilište na terapiju i sve bebe dobiju RSV...
    Ili, mama prokrvari, mora u bolnicu, i smjeste je na ginekologiju a ne u rodilište - znači, beba ostaje doma.
    Druga priča je testiranje na metaboličke poremećaje koje se mora obaviti nakon što je beba već par dana hranjena mlijekom (svejedno kojim).
    Treće je BCG. Otom potom da li treba...
    Znači i za normalnu recimo zdravu bebu bilo bi potrebno doći negdje 3. dan u nekakvu ambulantu... mama baš i nije u ludom stanju tako brzo, a ni bebe ne vole landrati okolo bez mame...
    Sve bi to zahtijevalo veliku vanbolničku logistiku koje sad nema.
    E vidiš - takve stvari bih ja htjela pročitat i čut na tečaju; a ne koliko ću popucat ako mi ne zarežu međicu i da će mi jetra će mi kroz ***** otić vani u roku par godina ako me ne sijeku i slično.

    Čitam KO SUMANUTA o SVEMU što ima veze s bebama, porodom, ali NIGDJE nisam našla ovakve informacije.

    Stvarno su kreteni ti liječnici Jel se može malo nešto na Rodi napravit da saznamo i kako protječu dani nakon poroda; što se može dogoditi mami, a što bebi, što je banalno, a što nije; koje testove treba napraviti i zašto... Ja želim znati!!!

  45. #45
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Malo sam se nezgrapno izrazila - hoću reći da mi nije jasno kako to naši vrli liječnici na trudničkim tečajevima pričaju o tome kako se zatrudni, koje su etape trudnoće i slične gluposti ženama s trbuhom do zuba, a da niti ne spomenu što se treba kontrolirati nakon poroda i koje se to misteriozne stvari zbivaju s djecom kad ih pedijatri i ini uzmu nekamo sa sobom.

    BTW jel ima u hr mogućnost da se sve što se bebi radi radi u sobi, dok to nadgleda barem jedan roditelj?

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    45

    Početno

    Mojoj su bebi BCG dali na mom krevetu i ja sam to iščekivala kao smak svijeta, ali ona nije niti pisnula, malo se zgrčila i to je bilo sve!!! To je bilo mislim 5. dan , uglavnom negdje pri kraju.
    A petu im bocnu, mislim, treći dan. Tom nisam nazočila, niti sam znala kad su joj to napravili, samo sam u kartonu koji joj je visio na kolijevci pročitala.
    Tada uzmu uzorak krvi i šalju na analizu za neka dva metabolička poremećaja, koja su zaista rijetka ali ih rade predostrožnosti radi. Ako ima problema, oni te nazovi ili već nekako jave, ako je sve OK, nitko ti ništa ne govori i tako je u većini slučajeva.

    I također nitko nije spomenuo provjeru sluha koja se isto radi u rodilištu, nakon nekoliko dana i beba mora spavati da bi to napravili.
    A u nekim se rodilištima i radi kompletan pregled UZV-om, ili minimalno kukove i mozak (da uoče eventualna krvarenja ili poremećaje)

    Što se patronažne tiče... ne bih nikoga vrijeđala, ali mojoj sestrični nije nikada došla, nikada, nikada....Meni je došla nakom što sam sama nazvala, i to nakon tjedan dana kad je problem s pupkom već bio riješen.

    Ako se dobro sjećam, bilo je burnih reakcija na situaciju u ST rodilišto, kad su bebe i mame slali kućži nakon tri dana... prije možda godinu dana ili tako nešto.... ni to nekima nije odgovaralo...

    Zbog svega toga... još uvijek misllim da se može preživjeti tih 5 dana i stisnuti zube...

  47. #47
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    moje je misljenje da su sve ove price sa zapadne strane nama potrebne da bi znale sto treba i u kojem smjeru mijenjati. ali nikako da se sad, ovog trena, povodimo za njima. bar ne za svima.

    zasto?

    zato sto u hrvatskom zdravstvu danas fale zivotno vazne komponente koje su vani vrlo dobro uredjene i uvijek prisutne. a to su - logistika. infrastruktura. mogucnost izbora.

    recimo ove stvari:

    pregled djeteta koji se obavlja u rodilistu ne bi trebao biti problem obaviti pred roditeljima. sto za to treba? lijecnik (pedijatar), stetoskop, stol i dijete. sve to postoji jos u boxu u radjaoni. a i u vecini soba na odjelu za babinjace postoje presvlacilice (a dobar je i krevet u slucaju da ih nema...). ali. ali kod nas vlada red, rad i disciplina koji ukljucuju ponasanje pomocnog medicinskog osoblja (recimo sestre) kao na traci - uzmi dijete, okupaj ga, presvuci i odnesi brze bolje i na isti nacin i na isto mjesto kao u posljednjih 36 godina... nedajboze nesto mijenjati... nedaj boze nesto pitati... nedajboze nesto zahtijevati...

    i tako je u svemu. odbij klistir, brijanje, lezanje, ctg, trazi da te ne rezu, da ti daju bebu odmah po porodu, da ti ostave dijete u narucju dok te siju namjesto da ga smjestaju pod lampu, da ti dijete bude s tobom cijelo to vrijeme, da ti partner svemu prisustvuje... to je sve godinama, desetljecima tako kako jest. i naravno da cemo mi mijenjati (mi, trudnice, rodilje, majke) taj odnos i ta ponasanja. al za to treba vremena. treba senzibilizirati to osoblje, treba ukazati da je potrebna drugacija filozofija i drugaciji pristup svemu tome... a i tu treba mnogo raditi na nama prvo, pa tek onda na njima... (ovo o onom drugom topicu s krpom medju nogama)

    dalje - zasto ne otici doma par sati nakon poroda i zasto ne bi patronazna pregledala dijete. prvo jer hitna nije sasvim sigurna da ce doc ako se sto zakomplicira (to je logistika). drugo jer patronazna nije obucena da osim pupka i "neimanja" mlijeka u majcinim cicama ista odgovornijeg dijagnosticira. za to treba put pod noge pa do pedijatra.

    ne zelim reci da kod nas nista od ovog sto sam navela nije moguce ostvariti. ja sam, recimo, nakon poroda odmah oba djeteta dobila na grudi. drugo dijete je bilo samnom cijelo vrijeme sivanja i onog poslijeporodnog promatranja (gledali smo se on i ja, nitko drugi nas nije gledao...). ima cura koje su odbile klistir, brijanje, koje su se izborile da ne leze i nemaju nonstop ctg prikopcan... sve se moze, polako, pitajuci, uz malo srece da se potrefi netko dobre volje...

    ali ono o cemu pricam - globalno gdje smo - na zalost, nismo nigdje.

  48. #48
    ivarica

    Početno

    Citiraj Didi prvotno napisa
    Ako se dobro sjećam, bilo je burnih reakcija na situaciju u ST rodilišto, kad su bebe i mame slali kućži nakon tri dana... prije možda godinu dana ili tako nešto.... ni to nekima nije odgovaralo...
    Mislis na lanjsku situaciju kad su babinjace otpustali doma 3. dana, a bebe (koje su npr. imale zuticu) zadrzavali u bolnici?
    To je bilo krivo tumacenje pravilnika o zdravstvenoj zastiti od strane splitskog rodilista, tad je Roda reagirala i ta praksa je prekinuta.

  49. #49
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Mene zanima kako to da u zemljama civiliziranog svijeta puštaju žene nakon dan ili čak par sati (znam da neki cijenjeni pedijatri to preporučaju zbog niza razloga) a kod nas se moraju sva ta čudesa izradit i napravit i ne znam ti niti ja šta.

    Bit će naša djeca bolesnija od ostalih...

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nema baš nikakvog problema da se i mama i beba vrate u bolnicu ako za njih postoji posebna soba (tj. apartman) - naravno podrazumjeva se da su sve rodilje u takvima, eventualno i s mužem. Neka američka rodilišta imaju apartmane u koje možete dovesti i svoju djecu. Ali mi smo 100 svjetlosnih godinaa daleko od toga.
    Kod pravog rooming-in-a ne postoje tzv dječje sobe u kojima su bebe naslagane kao štruce jedna na drugoj, po mogućnosti nemaju ni svaka svoj krevet nego ih onako pošlihtaju u kinderbet i poslažu na bok pa jedna pridržava drugu. Tu jedna beba stvarno može zaraziti sve ostale.
    Metabolički poremećaji su rijetki, ali neki (fenilketonurija na pr.) ako se odmah ne liječe strogom dijetom, dovode do teških oštećenja, dok uz dijetu bez fenilalanina (kojeg prirodno ima u svim bjelančevinama) dijete normalno raste bez problema. Ne znam točno koji su sad testovi obavezni, ali mnogi mogu spasiti zdravlje djeteta.
    Za BCG u rodilištu smatram da je u 99,9% slučajeva nepotreban, ali onih 0,1% koji će u svom domu doći u dodir s TBC-om zbog toga neće oboljeti.
    Patronažna ne može izmjeriti bilirubin - može samo vidjeti žuticu, ali koliko će se ona pokazati na koži ovisi o tome kakvu kožu dijete ima - nije baš pouzdano.
    Btw, prije puno godina sam čitala da novorođenče uopće ne reagira na bol ako ga se recimo pika (vadi krv) kad je na dojci. Stvarno mi nije jasno zašto se to ne prakticira. Isto ništa ne košta...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •