Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: dojenje i neredovita stolica

  1. #1
    Ivana Š.

    Početno dojenje i neredovita stolica

    Drage mame! Znam da je normalno do 8 i više dana da dijete, ako isključivo sisa, ne mora imati stolicu. Ali ipak me nešto zabrinjava. Domagoj ima 4 i pol mjeseca i u zadnjih više od pola mjseca jako rijetko ima stolicu. Prvo ima tri do četiri dana i to vrlo rijetko i obilno, a onda nema po 5 dana pa mu ja malo pomognem toplomjerom. Ne znam je li to zločin, ali radije to nego čepići jer ne želim da se ne nauči kakati, tj. tiskati. Budući da je rijetka stolica on uopće ne tiska. Zanimaju me vaša iskustva jer pedijatrima je očito sve normalno, a ne želim da se Domagoju ulijene crijeva pa da i poslije nema naviku ka...(Bož, o čemu ja pišem?) Hoće li to biti tako dok god samo dojim ili je to individualna stvar od djeteta do djeteta. Usput, puno jede kada jede i deblja se poprilično pa primjetim kada ne kaka da ga to muči i jako se buni kada to ne bude do 5 dana i ima vjetrove (Ponekada i zbog grčeva, još uvijek.) Ispričavam se ako sam negdje previdjela ovu temu. Vidjela sam samo sličnu temu.

  2. #2
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Draga Ivana, to ti je fakat istina da je kod isključivo dojene djece sve normalno

    Moja Leona je bila isključivi sisavac prvih 6 mjeseci i kakala je jednom tjedno
    Mislim s jedne strane je to bilo super, manje smrdljivih pelena ali s druge sam svaku kakicu maltene slavila i taj dan je bio spešl jer nam se dijete pokakilo

    Ali ona je super napredovala i nisam uspjela uočiti neku vezu između nekakanja i povremenih faza lošeg raspoloženja, nekad bi bila nagrintavija dan prije dugoočekivane kakice, a nekad bome i dan nakon nje...tak da ti je to sve relativno

    Ali kad smo krenuli s dohranom trebalo je oko dva tjedna da joj kakica postane čvrsta i nakon nekog vremena je počela kakati u presjeku svaki dan

    Tak da...niš se ne brini..sve bu došlo na svoje s vremenom
    Ljubi bebicu i uživaj

  3. #3
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    U ovoj dobi od 4 mj, ako beba dobiva normalno na tezini i dobro napreduje, neke bebe nemaju stolicu svaki dan. Obicno se u toj dobi prorijede stolice, i moguce je cak da beba nema stolicu i do 10 dana. Dokle god je beba iskljucivo dojena, to nije problem, i to je normalno. Vrlo vjerojatno je doslo do toga da je dijete pocelo sve vise sastojaka iz mlijeka koristiti, pa ostaje sve manje sastojaka za izbaciti

    Najtoplije ti preporucam da ga ne stimuliras toplomjerom da kaki, jer bi mu mogla naciniti vise stete nego koristi. Posto je on iskljucivo dojen, zaista nemas razloga za brigu. To je sve normalno i ok. :D

  4. #4
    ivarica

    Početno

    kakva je tvoja prehrana, koliko cesto ti imas stolice?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    moj vid je isto u toj dobi kakao recimo jednom u 5-6 dana, a jednom je prošlo i skoro 8,9 dana!!! super je dobivao na težini, sve u najboljem redu i ja se nisam oko toga zabrinjavala jer znam da je kod malih sisavaca to normalno. ali ja mu nikada nisam gurala toplomjer, to mi je nekak grozno. već će se on pokakati kad mu dođe, ne brini!
    kad smo krenuli s dohranom sve se izreguliralo; sad kaka svaki 2. dan.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Moj Luka je kakao prva 2 mjeseca, dok je bio na kombinaciji mojeg i umjetnog mlijeka, skoro nakon svakog obroka. Onda je odjedamput (a ja to nisam povezala sa isključivim dojenjem) počeo svaka 3 pa svakih 5 dana... najgore je bilo to što je tako počeo nakon jednog rektalnog mjerenja temperature (nisam čačkala, samo sam mjerila jer je bio malo šmrkav) pa sam bila uvjerena da sam mu oštetila neki živac.
    I te 5-dnevne kakice su bile mekane, zlatne i mirisa na kiselo mlijeko, ali vjetrovi koji smrad, u drugu sobu... A količina kakice... zbog njih sam prešla na babylove pelene, imaju dobru gumicu na leđima.

  7. #7
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    marko ima tri mjeseca isto prodje po 5 dana da ne kaka. onda ponekad bude rijetko i obilno a ponekad kasasto. uvijek zlatne boje i ne smrdi. inace je normalnog ponasanja, dobre volje, super napreduje i uglavnom ne cini mi se da ga to muci.meni je prehrana uvijek ista tako da to mislim nema veze s tim. citala sam da se majcino mlijeko gotovo u potpunosti iskorostava pa da je normalno da ne kaka po 5 dana. tako mislim da ako dobro napreduje i nije zbog toga nervozan nema razloga za brigu.

  8. #8
    Ivana Š.

    Početno

    Ma, ja jedem sve normalno i u normalnim količinama i oduvijek imam stolicu svaki dan. Ali mi nije jasno kakvu mu štetu mogu nanijeti toplomjerrom ako pazim, pa ne radim to nasilno. Valjda nisam naišla na objašnjenja da to nije dobro. Hvala na ostalim informacijama. Znam da je toplomjer starinska metoda, ali pazim. Pokušavam sebe zamisliti da nemam stolicu 5 dana. Sigurna sam da bih završila na intenzivnoj. A s druge strane u pravu ste, on ipak jede samo moje mlijeko. Tko zna u kojoj se mjeri optereti želučić. Uglavno u bolnici su ga zvali Pero-Ždero u šali. Stvarno puno jede, ne često nego puno, a ima preko 7 kg. Poslušat ću vas baš da vidim kada će sam ponovo kakati. Ovih dana opet ide bez problema.

  9. #9
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Ivana, pokusaj mu malo cesce nuditi dojku :D
    cesce dojenje moze pomoci kod regulacije kakanja

    ako vidis da mu smeta to sto ne kaka (ima grceve, vidis da ga muci trbuscic, puno prducka, napinje se...), probaj ga polegnuti na ledja, pa mu nozice savinuti u koljenima i lagano pritiskati prema trbuscicu.
    Ili ga masirati tj. gladiti rukama kruznim pokretima po trbuhu

  10. #10
    ivarica

    Početno

    Lu, Ivana,
    pitam to zato jer ponekad kod djece opstipacija moze biti i (jedini) simptom netolerancije na kravlje mlijeko sto ga mama uzima.

    takoder, ako mama ima problema sa stolicom (vi nemate, masala :D ), moze imati i beba, pa se tada savjetuje prehranu obogatiti vlaknastim.

  11. #11
    Ivana Š.

    Početno

    Pa, mogu vam reći da u zadnjih tjedan dana nije imao grčeve, a vježbali smo kada je imao i masirali se, tj. njega. Mlijeko ne pijem uopće od djetinjstva, a ne mogu mu ćešće davat jesti. Jede skoro svaka 3 do 4 sata dnevno i to kada uhvati ne staje dok ne izvuče. Povremo i škica okolo. Uostalom ima podosta kilograma za 4 i pol mjeseca, oko 7 i pol kg. Vjerojatno će se sve to stabilizirati kada počne jesti i dugu hranu. Ne znam, možda sam jela težu hranu. Meni ne smeta, a njemu bi ipak moglo. Dočekat ću kao i vi da se sve regulira. Zadnji tjedan je sve u redu i stolica, a nema ni grčeva. Hvala na pomoći.

  12. #12

    Početno

    Draga Ivana!
    U potpunosti te razumijem,naime i ja,odnosno moja beba(sin Ivan koji je napunio pet mjeseci)imam takve probleme!Samo sam se ja kasno informirala kod drugih dojilja već sam poslušala svoju doktoricu koja mi je NAGLASILA da beba mora imati svaki dan stolicu,pa mi već mjesecima koristimo čepiće jer on neće kakiti bez toga.A još uvije samo sisa!
    Tako poslušaj savjet ostalih cura i nemoj proći kao ja!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Citiraj aurelija prvotno napisa
    Samo sam se ja kasno informirala kod drugih dojilja već sam poslušala svoju doktoricu koja mi je NAGLASILA da beba mora imati svaki dan stolicu,pa mi već mjesecima koristimo čepiće jer on neće kakiti bez toga.A još uvije samo sisa!
    ..pa nadam se da onda više ne koristite čepiće svaki dan :?, pustite dijete nekoliko dana, sigurno se bude pokakalo - i do 8 dana zna proći, al kad onda krene.. :shock:

  14. #14
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Citiraj aurelija prvotno napisa
    Draga Ivana!
    U potpunosti te razumijem,naime i ja,odnosno moja beba(sin Ivan koji je napunio pet mjeseci)imam takve probleme!Samo sam se ja kasno informirala kod drugih dojilja već sam poslušala svoju doktoricu koja mi je NAGLASILA da beba mora imati svaki dan stolicu,pa mi već mjesecima koristimo čepiće jer on neće kakiti bez toga.A još uvije samo sisa!
    Tako poslušaj savjet ostalih cura i nemoj proći kao ja!
    Da, da, nije slušala savjete, a dobro sam joj govorila. 8) Kad me počela slušati, odmah se registrirala na Rodu. Bravo Aurelija!

  15. #15
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Dobro nam dosla Aurelija

  16. #16
    Ivana Š.

    Početno

    Cure, žene, dojilje, hvala.
    Redovna je stolica, neki dan sam malo jela kompota od šljiva i učinak je bio možete zamisliti kakav.

  17. #17
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Super Ivana :D

  18. #18
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Dakle, danas je 7. dan kako moj mali sin nije imao stolicu. Prvih 4-5 dana nisam primjetila da ga to pretjerano muči, ali od jučer je dosta nervozan i mislim da je to zbog toga. Pedijatrici sam na pregledu u ponedjeljak spomenula da nema rodovito stolicu, rekla mi je da se dojenom djetetu tolerira 7 dana bez stolice. I što sad, mislim što nakon tih 7dana? Ja bih čekala da to samo krene, ali kažem od jučer se baš muči. Teta u ljekarni mi je rekla da glicerinski čepići nisu za tako malo dijete (sad ima 1 mjesec i 7 dana) nego da bi mi ona preporučila laktozu u prahu, jednu žlicicu na 1-2 deci kamilice ili čaja?? Što mi je pametnije, pričekati još koji dan ili?? Moram napomenuti da od poroda ni ja nemam baš redovitu stolicu, svaki 2-3dana. Eh da, negdje sa 10dana života su mu krenuli grčevi, počela sam davati bio gaia kapi, nakon nekih par dana grčevi su se smirili, ali baš nekako od tada je i stolica počela biti neredovita, jel moguće da je to zbog bio gaie?

  19. #19
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Kako beba dobiva na težini? S koliko je rođen, otpusna težina i zadnje vaganje?
    Koliko ima mokrih pelena u 24 sata? Koliko podoja ima, i da li mijenjate obje dojke po podoju ili ga držite na jednoj unutar 2-3 sata?
    Dojenoj bebi se tolerira i više od 7 dana bez stolice, ali nakon 6. tjedna života. Do tada bi beba trebala svaki dan imati stolicu. Ja ne bih izazivala stolicu, već tražila uzrok zašto je nema...

  20. #20
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Rođen je sa 3770, otpušten sa 3580, na pregledu sa mjesec dana imao je 4900kg. Mokrih pelena ima dosta, presvučem ga 6-7 puta i svaka pelena je popišana, neka više, neka manje ali popišana. A koliko imamo podoja u 24sata..hmm, pa ne znam točan broj, ali oko 10sigurno. Najduži period bez sisanja je 3 sata otprilike i dva puta zaredom ga stavljam na istu sisu. Znači ako je sad dojio, sljedeći podoj je ista cika, pa onda mjenjam.

  21. #21
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Dobitak na težini je izvrstan. Jesi probala možda malo češće nuditi dojku? Navodno češći podoji pomažu regulaciji stolice. I mijenjati strane kako bi beba dobila više "prvog" mlijeka koje je bogatije laktozom i ima laksativni učinak.
    Nemam iskustva s biogaiom, niti znam dal može utjecati na stolicu. Ako ga baš jako muči, probaj masažu trbušćića kružnim pokretima, i stiskanjem nogica prema trbuhu. Tako možda izbaci suvišan zrak pa mu bude lakše.
    Da li konzumiraš dosta mliječnih proizvoda? Probaj jesti više voća, povrća, vlaknaste hrane...možda popiti koji sok od šljiva.

  22. #22
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Podoji su zaista česti, napisala sam da je najdulji period bez sisanja 3 sata, ali to je rjetko tako, nemamo još nikakav red ni raspored, a mogu probati svaki put promjeniti dojku. Inače jedem dosta mliječnog, ali od kad su mu bili krenuli grčevi, mliječno sam svela na minimum, to jest samo ujutro u kavu ulijem malo mlijeka. To stiskanje nogica prema trbuhu probavam već par dana, tada se isprducka i to je to. Jučer i danas kad prducne baš dosta smrdi, možda će onda i kakica skoro.

  23. #23
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Probaj sa šljivama, kompotom ili koncentriranim sokom, to bi trebalo upaliti.
    I inače ako imaš frku s probavom uvedi voće u prehranu, što više voća i žitarica, vidjet ćeš pozitivan učinak na probavu

  24. #24
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Inače ne volim kompot..ali zadnja dva tjedna se prisilim pojesti makar par komada kroz dana, kombiniram kompot od marelice i kruške, ali ne pomaže. Od kakice još uvijek ništa, dosta prducka ali nikako se isprazniti..Osjećam kao da sam mama po prvi put, sve što s njim prolazim sa curama nije bilo ni u tragovima..ni grčeva, ni neredovite stolice, ni muka po spavanju...No dobro, i on će odrasti

  25. #25
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Danas evo 9. dan bez kakanja. Zvala sam dr. za savjet, sestra mi kaže da pričekamo još danas, sutra pa ako ne krene da dođemo da će mu malo klizme dati, a kao do tada mu mogu probati par puta kroz dan malo sa toplomjerom iziritirati?????? Čitam i čujem da se to nikako ne preporuča?? Da prostite, je*e lud zbunjenog..
    Nego ponovno ću pitati, jel netko ima iskustvo da je dijete zbog bio gaia kapi imalo problema sa ne kakanjem? Ako je to uzrok, ne znam što dalje, jer su mu pomogle što se grčeva tiče. Kakanje je bilo uredno dok nismo počeli davati te kapi, možda se tako poklopilo, a možda je i povezano.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Čini mi se da je netko već spominjao da se djetetu probava poremetila uz Biogaia kapi. Ja bih pričekala još dan-dva, i onda stavila pola glicerinskog čepića (a ako se dijete muči, stavila bih odmah). Ne bih zbog toga vodila dijete u ordinaciju (pogotovo sad u sezoni raznih boleština).

  27. #27
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    Ja sam dr. zvala zbog savjeta i pitala što mi je činiti ako kakica ne krene, ona je rekla doći tamo. A ne vodi ga se meni u ordinaciju, prošli ponedjeljak sam na sistematski čekala više od sat vremena u prepunoj čekaoni. Ako se ništa ne pokrene danas, sutra zvati ću opet i pitati jel baš moramo tamo na klizmu ili mogu i čepićem to rješiti. A jel čepići jesu za tako malo dijete? Jer kad sam se prošli tjedan samo raspitala, teta u ljekarni mi je rekla da ti čepići nisu za tako malo dijete? Nego mi je preporučila laktozu u prahu. Ništa od toga mi se ne čini kao najsretnije rješenje, ali iz dana u dan se sve više muči. Tješi me to što su mu vjetrovi sve smrdljiviji, pa se nadam da je kakica blizu.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Jesu, nema u njima ništa agresivno, samo glicerol (koji se koristi i u klizmicama). Možeš probati i s laktozom, ali to trebaš davati nekoliko dana redovno da bi vidjela rezultate.

  29. #29
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Ne znam za cepice al nikako nemoj bebi iritirati crijeva toplomjerom, to se nikako, nikako ne preporuca.

  30. #30
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Probaj popiti donat mg, magnezij opusta trbusne misice i potice crijeva na kakanje...ja se iskreno ne bi previse brinula. Beba dobiva na tezini, ima mokrih pelena. Zala je i moja kakiti jednom tjedno...

  31. #31
    anabeg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,172

    Početno

    KAKAO JEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!! I to koliko!!!! Prije toga je bio jako nemiran, baš jako..kad odjednom krenulo. Hvala nebesima. Eto bez toplomjera, čepića, laktoza i ne znam čega sve ne. Uff, tko bi rekao da ću ovako slaviti kakicu Ne znam dal je pomoglo, ali ja sam sinoć i jutros popila po 3dcl, jako zašećerene kamilice.

  32. #32
    Vlatk@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    193

    Početno

    Super!
    Poslusaj Yummy_mummy, probaj popit donat ili uzmi neko vrijeme magnezij, sumeci ili u kapsulama, on otvara. Jedi sto vise voca, povrca i zitarica, i pij puno tekucine.
    Poslije ces zalit za danima kad je rijetko kakao malo se salim

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •