Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: Prehlada i dojenje

  1. #1
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno Prehlada i dojenje

    Sta se tada desi ?
    Da li se nastavlja normalno sa dojenjem ?
    Sa obzirom da je zavladao veliki sezonski virus prehlade i gripe i usao cak u moju kucu tj. na mm pa me zanima sta ako se ja prehladim ? Da li se i beba lako razboli ?

  2. #2
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    najbolje bi bilo da nastavis dojiti i ako se razbolis, tako ces prenijeti bebici svoja antitijela pa postoji mogucnost da se ona ne razboli ili da dobije laksi oblik gripe.
    svakako nastavi dojiti i ako imas temperaturu, samo pazi na dovoljan unos tekucine da sama ne dehidriras.
    svejedno, drzim fige da do toga ne dodje
    pusa tebi i bebacu!

  3. #3
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ako je virus vec u kuci, ko sto kazes, tvoj je organizam vec poceo proizvoditi antitijela za prehladu. luka ih mlijekom od tebe vec dobiva. sto to znaci? ne garantira da se luka nece prehladiti, ali ce ako i oboli, simptomi ce biti blazi, kraci je tijek bolesti i brzi oporavak.

    ako ti "pokupis" virozu, pazi na unos tekucine i odmaranje. luku doji kao do sada, pazi da njemu ne bude zacepljen nosic jer mu je tada nemoguce dojiti.

    moguce je da ce cesce traziti ako i on pokupi virus, to je normalno, kad prehlada prodje, sve ce se vratiti na svoje...

  4. #4
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Cure su ti već odgovorile, a ja se pridružujem odgovorima + moje iskustvo: ljetos sam se tak grdno prehladila da su me sinusi rasturali boljelo grlo i curio nos skoro tri tjedna, naravno da sam cijelo vrijeme dojila Tana i uglavnom se ja brinula o njemu, a njemu niti nos nije procurio, a kamoli što gore

  5. #5
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Hvala na brzim odovorima sada mi je malo lakse.

  6. #6
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    A sta ako mu se nedaj Boze zacepi nosic ??? Vjerovatno postoje kapi i za bebe kao i za nas, nesto ne vjerujem u ucinkovitost soljene vode.
    Uff,samo da mi se ne nahladi moj mis slatki.

  7. #7
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Mostarčice,počni vjerovati u moć i djelotvornost soljene vode odnosno fiziološke otopine!
    Jako je moćna ta vodica

  8. #8
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    ne znam sjećaš li se kad sam pitala za savjet koje lijekove smijem pit dok dojim????
    moj Luka je imao jedva dva mj (mislim da niti toliko) kad sam ja skupila užasnu virozu i temperaturu 39.....držalo me je 2 tjedna....njega sam dojila kad god je tražio jedino se u ta dva tjedna dva puta desilo da ga nisam mogla dojit jer sam imala temperaturu 39,6 i tresla me groznica pa smo mu tad dali bočicu....
    kad smo svi prošli prehladu nakon dva tjedna se razbolio i on....nosić se začepio i mala temperatura nas je ipak posjetila....
    dobili smo "kapi za nos" (baš se zovu kapi za nos) prave se u ljekarni i uz pomoć pumpice smo čistili nosić....
    nama su čak preporučili i neke kapi "operil" za bebe,kažu da su fenomenalne....
    trajalo je dobra dva tjedna ta muka s nosićem al sve je proslo ....

    saljemo puno poljubaca malom imenjaku i držimo fige da se ne razboli

  9. #9
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Ja sam malo polupala loncice sa ovim topicem jer umjesto da ga stavim na "opcenito o dojenju" ja ga stavila "nakon poroda", zato bih zamoljela moderatorice da ga prebace gdje mu je mjesto.
    UNAPRIJED VELIKA HVALA

  10. #10
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Kapi za nos ja ne bih davala bez konzultacije s liječnikom i to kad je stvarno frka, ali to sam ja. Kad je prošle godine bio prehlađen, špricala sam mu nos ili Sterimarom (to je sterilna morska voda) pa ispumpala pumpicom (pumpica je dobra samo prvih par mjeseci, u biti sve dok se ne počne opirati jer nema šanse da mu onda time očistim nos) ili sam ušpricala svog mlijeka i to je bilo bolje od sterimara

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ustrcaj malo svog mlijeka. To pomaze. Nama je recimo pomagalo ustrcati mlijeka, onda sacekati koju minutu i okrenuti bebu da legne potrbuske na moje noge, ali tako da jednu nogu malo nadignes. Tako da nije skroz u vodoravnom polozaju. Ili ga nakon toga nosi na rukama, ali isto tako da bude potrbuske, gornji dio tijela neka bude malo prema gore nadignut.

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Nemoj bebi davati bilo što drugo osim fiziološke otopine, svoj mlijeka ili sljezovog čaja (sve ovo je za nosić). Iskreno ti preoporučujem da bebici i sada dok je zdrava prije večernjeg spavanja i još barem dva puta dnevno staviš kapljicu fiziološke otopine u nosnice, jer je lako moguće da mu se isuše zbog grijanja. Suha sluznica = magnet za viruse.

  13. #13
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Još nešto, sve druge kapi koje se daju klincima (a nisu ovo gore navedeno) u svakom slučaju isušuju (i uništavaju) sluznicu. Zato jako oprezno s time...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja bi onda radije rekla da trpa dosta mokrog vesa po radijatorima nego da se beba gnjavi sa kapanjem bilo cega bespotrebnog u nos. Znate i sami kako je to nelagodno.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Mostarka, znam da to nije ugodno, ali preporučam ti da u slučaju prehlade staviš masku (onu kiruršku) dok si s djetetom, a i drugi koji su prehlađeni kad se vrte oko njega. I jako jako dobro peri ruke prije nego što ga diraš po licu ili rukama. I svi ostali, naravno. A naročito nakon brisanja nosa.
    Ja sam svog Luku dočekala u bolnici strahovito prehlađena (gnojni sinusi, a nisu mi htjeli dati antibiotik), bila sam beskrajno disciplinirana dva tjedna dok nije prošlo, ali on nije dobio nikakvu prehladu. Bilo me zapravo strah jer nisam znala kakve bakterije nosim, da ne bi bilo nešto zbilja opasno za male bebe.
    Inače smo mi u kući s prvim djetetom nosili maske kad god smo bili prehlađeni, tako da se on nije ozbiljnije prehladio dok nije krenuo u vrtić (2.5 godine). Drugi malac je već s 2-3 mjeseca pokupio nešto od starijeg brata.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    181

    Početno

    Slušala sam na radiju savjet liječnika u svezi sušenja rublja na radijatoru- ne preporuča se nikako, jer isparava detergent i to nije dobro za bebinu sluznicu ok. Radije razmisliti o nekakvim keramičkim, poroznim posudama koje se stave na radijator ili ovlaživačima.

  17. #17
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Luka se prehladio
    Kise,kasljuca i nos mu se zacepio.Citavu noc nismo spavali.
    Danas idemo kod doktora.Jucer kad sam bila u apoteci i pitala za fiziolosu otopinu pa su mi dali nesto za ciscenje nosa i ociju.Zove se psyhologica 5ml. To sam stavljala nocas al bez velikog efekta.
    Sta da radim ???????????????????????

  18. #18
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Nema bolje stvari od TVOJEG MLIJEKA :D

    Stavi mu ga u nos, i bolje djeluje od bilo koje fizioloske otopine, a ne moze mu se nista lose dogoditi od toga....

    Ja sam se toga sjetila (da sam to prije procitala) kad je mali bio vec preko godinu dana, pa sam lupala glavom u zid kako se prije nisam toga sjetila, i da smo mu onih par puta sto mu je bio zacepljen nos mogli rijesiti u par dana umjesto sto smo se mucili daaaanima. I doslovce kad bih skuzila da mu pocinje curiti nos, stavila bih mu mlijeko 3-4 x dnevno, i sljedeci dan vec prestaje curiti i bit zastopan, i onda jos par dana da sve dodje na svoje.

    E sad me nazovi ludjakinjom, ali nakon sto je njemu curio nos zadnji puta, poceo i meni curiti... I ja kontam, pa ak sam njemu stavila mlijeko, sto ne bih i sebi - i tak sam rijesila i svoj problem 8)

    A ne moram ti ni reci kakav mi je izraz lica bio kad sam za to prvi put cula :shock:

    Probaj... nemas sta izgubiti....malo mlijeka izdoji (spricni) u zlicicu, i onda iz zlicice ulijes u jednu nosnicu, pa isto ponovis i za drugu.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Melrose, ovo za doktora stvarno pojma nemam. Moze biti da on misli tako. Nasa doktorica ne misli, a nocas nas je od kasljanja i hroptanja doslovno spasilo par mokrih krpa na radijatoru. I doktorica nam je uvijek savjetovala trpati sto vise mokrog vesa u prostoriju gdje je dijete plus strcanje mlijeka u nos.
    Pa taj ves se ispere, zar ne? Ne namace se u detergentu pa se vjesa? A mislim da tu ima stvarno masu cura koje tako i tako zimi suse ves u stanu. Mislim, bio na radijatoru ili ne, to isparava. ( Ja ga uvijek moram susiti u stanu jer niti imam susilicu niti balkon)
    Ja imam te gluposti za ovlazivanje zraka, nekakve plasticne sa umecima u koje se kao nalijeva voda. Ali stvarno mi nicemu ne sluze.

  20. #20
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    E pa ja cu probati to sa mlijekom. Hvala puno na savjetu !

  21. #21
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    za efikasno otcepljivanje zastopanih noseva i nosica pokusajte u prostoriju u kojoj se spava na tanjuric staviti prerezan crveni luk. isparavanje njegovih etericnih ulja jako dobro djeluje na otcepljivanje zastopanih disnih puteva...

    ja tanjuric/zdjelicu stavim na pod pored kreveta gdje spava zastopani nos

    mozda malo "smudi" prvih par minuta - ali uspjeh je zagarantiran

  22. #22
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    za efikasno otcepljivanje zastopanih noseva i nosica pokusajte u prostoriju u kojoj se spava na tanjuric staviti prerezan crveni luk.
    Vidis, vidis, ovdje uvijek dobis korisne informacije... Cool 8) Probat cemo i to jednom (ne skoro - nadam se )

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    181

    Početno

    Zorana, ne znam jel taj dok brije ili ne. Ja isto sušim rublje malo na rešetkama, malo na radijatoru, pa kad hidrometar pokaže da je postotak vlage povećan, ja happy. Btw, ti plastični ovlaživači ništa ne podižu vlažnost, navodno su efikasniji električni.
    Ovo s lukom mi je super!!!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Vidis, nisam ni ja znala za luk...probat cu sigurno 8)

  25. #25
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Probala sam ukapati mlijeko u nos i ucinak je trajao samo nekih 10 tak minuta a luk cu sada.
    Jucer smo bili kod doktora i sve je u redu osim malo upaljenih krajnika pa mu je dao sirup Hélicidin da pije ujutro i na vecer po pola kasikice od kave i kapi za nos ProRhinel ujutro,podne i na vecer po kapljicu.
    Rekao je da to ne skodi za bebu od 25 dana.
    Sinoc i jutros sam mu dala taj sirup i vec manje kaslje a isto me je i strah ako mu ga ne dajem da moze ne daj Boze preci i na upalu pluca a kapi sam mu ukapala jutros i mislim da mu i to pomaze.Sirup mu trebam davati 6 dana a kapi 5.
    Samo me zanima zasto je stalno uspavan ?? Nocas se probudio samo 2 puta, jednom se ukakao a drugi put sam ga dojila. Inace se budi svako 1h30/2h.
    Bas je uspavan, da li je to mozda od tog sirupa i kapi ili jer ga je malo osamutila prehlada ?
    Bas me je strah .
    Sta vi mislite o tome?? Meni nije svejedno sto je prehladjen jer ima samo 25dana.
    Molim sve mame koje su imale slicnu situaciju da mi kazu nesto o tome i da li da nastavim mu davati sirup i kapi ??
    Molim vas ako znate da mi odgovorite.
    HVALA PUNO

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Hajde lijepo uzmi te kutijice od sirupa i točno pogledaj koje su aktivne supstance. Ako su nešto kao diphenhydramine, butamirat (e to ne znam kako bi se pisalo ne-hrvatski), dextromorphane - naročito ove 1. i 3. mogu biti uspavljujuće. To su ti naši Dimidril i Pholcodine.

  27. #27
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    pročitala sam sad postove, nadodala bih još da se problem može probati rješiti sa otopinom sljezovog korjena, to nije čaj, nego staviš par korjenčića u hladnu prokuhanu vodu (pola deci) i staviš da odstoji sat-dva, a onda uz pomoć pipete ukapaš u nos. To je dosta slatko i lagano sluzavo, nije lošeg okusa kada dođe do usta. Mojim curama uvijek pomogne, to su nam ustvari jedine kapi koje smo koristili kod prehlada.

  28. #28
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Renci, pa tak se i priprema čaj od sljeza.... I stvarno je super za nos....

    Mostarko, pogledaj što daješ bebaču....ja bih uvijek preporučila nešto na prirodnoj bazi...ipak nije ozbiljno bolestan (barem mislim)...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Renci, ne slažem se s tobom, ja sam nakon nekoliko velikih dječjih pobuna probala sebi ukapati sljez i nije bilo baš bajno - mislim, fini je za popiti, ali kad se slije niz grlo peče kao obična voda.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Mostarka, i moj ti je bebač od 6 tjedana (nedonošće!) već 4 dana jaaako prehlađen. Nije ni bilo šanse da ne pokupi virozu koja nas već desetak dana drži; iako smo se trudili (čak smo i maske držali). zbog zaštopanog nosića jako krklja, kašlje, a imao je i lagano povišenu temperaturu.
    I prva dva dana je samo spavao. U jednom navratu je potegao 10-tak sati. Nisam ga mogla duže razbuditi čak ni razmatanjem, pranjem. Promrmljao bi ciku 2-3 min i ponovo bi zaspao. Već sam bila spremna na odlazak u bolnicu. Ali izvukli smo se i bez toga. Normalno ti je da su bebe pospanije ( u određenoj mjeri) kad su bolesne i da imaju slabiji apetit. Zamisli samo sebe kad si bolesna. Svu energiju troše na obranu organizma i ne da im se dodatno je trošiti na normalne aktivnosti....Ipak jesti (piti) mora. Meni dosta pomaže pumpica; nakapam fiziološke, pustim 10-tak puta i onda izvučem više sekreta; i tako svako par sati. Probali smo i mlijeko, sljez,...Čini mi se da je jutros bolje. :D
    Nek te ne obeshrabri ako negoduje zbog pumpice.

  31. #31
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Nezgodno je sa skroz malom a bolesnom bebom.

    Bibai, mislim da bi trebala buditi cesce bebu da je silom dojis da nebi upala u zacarani krug ili kako se to vec kaze.
    Bas mi je zao sto i vi prolazite kroz tu zlu prehladu.

    Ja dajem svako jutro i vecer npr. oko 09h i 21h pola cajne kasikice sirupa i poslije toga Luka place al krevelji,nije da place i takodjer naidje u komadu 1 min. da se bas dere, isto kao da ima grceve(al ne grci se)nisu grcevi.
    Da li moze mom jednomjesecnjaku stetiti taj sirup ??
    Ipak mislim da doktor zna sta radi al isto mi je cudno sto mu je dao sirup tako malom. Dao je zbog upale krajnika :?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ne možemo ti ništa reći dok ne napišeš sastav tih sirupa.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    koprivnica
    Postovi
    1,264

    Početno

    jel smijem korisiti ephedrin kapi dok dojim?? pretpostavljam da smijem ako smije dijete...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj Angelina_2 prvotno napisa Vidi poruku
    jel smijem korisiti ephedrin kapi dok dojim?? pretpostavljam da smijem ako smije dijete...
    Ne!
    To dijete koje dojiš ih također ne bi trebalo koristiti, osim u krajnjoj nuždi.
    Tj, ako stvarno ne možeš izdržati onda stavi.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    bibai, a zašto ne? Ako joj ja zaštopan nos, zašto ne efedrin ili nešto slično (operil, nasic...)?

  36. #36
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Evo prva prehlada nakon godine dana. Manja virozica. U strahu sam da mala ne dobije (3 mj). Za sada ne pokazuje znakove, nadam se da i neće. Ja sam smanjila s brbljanjem lice u lice i ostavim je duže u baby gymu da baš ne bude izložena mom kihanju. Što još mogu napraviti da je zaštitim?

  37. #37
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Doji ju.
    Meni se par puta kao bolja pokazala kombinacija kad mene uhvati prvu, jer bi onda klince uhvatio blaži oblik zbog mojih antitijela.

    Ako se i zarazi, shvati to kao jačanje njenog imuno-sustava i uobičajeni dio života...


  38. #38
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno Kašalj

    Pregurali smo virozu. Tj. svi u kući osim mene. Traje već tjedan dana i ne mogu se riješiti kašlja. Jak je, nadražujuć, kao da ću pluća iskašljati. Dr je rekla da bi mogao potrajati tjednima. Eh, sad, mala se strese svaki put. Najgore je pred spavanje, čvrsto se primi cice, treba zaspat, dojimo desetak minuta, i počne me neizdrživo škakljati u grlu. Zakašljem se ko konj, mala se izbezumi, okrene glavicu i zaspi, a inače dojimo puno duže. Preko dana zna preskočiti dremku jer je ovo instant probudi, a taman se uspava na cici. To će mi živce pojest.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •