Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 110

Tema: Vegani - postrojimo se! :-)

  1. #51

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    73

    Početno

    ove slike izgledaju opako, e sad zar klistir ovaj o kojem vi pricate nije nesto poput onog prije poroda, ak je ja se ne sjecam da bi tako nesto izaslo iz mene, sad sam zbunjena...

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    144

    Početno

    claudy, pa ja baš nisam pročitala tu stranicu, odnosno proučila, ali sam skužila da se radi o konzumaciji biljaka, ljekovitih. i o peridou od 5 dana posta, klistiranja, valjda pijenja tih biljaka... ne znam, treba pročitati, ja baš nisam stigla detaljno.

    što se tiče klistira na porodu, ja ga nisam imala, pa ne mogu usporediti, ali mislim da je velika razlika.


  3. #53
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Lijep pozdrav svima koji teze veganstvu! http://zemljani.com/forum/images/smiles/smajl.gif[/img]
    Vegan sam oduvijek u srcu ali realnost ne odgovara uvijek nasoj zelji

    Zanima me vase misljenje/iskustvo
    Cini se da zaista postoje neke negativne poveznice kod dugogodisnjih vegana
    Nazvao sam to veganski smotan-spetljan-ogranicen sindrom
    Vise-manje ga primjecujem kod svih vegetarijanaca/vegana koje sam upoznao, i kod sebe naravno

    Nadam se da mozemo otvoreno razgovarati o tome
    Vi sami najbolje znate kako se osjecate kao vegani/vegetarijanci

    sirius obrisala nedopuštenog smajlića.

  4. #54
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Isto vegan. Uživam, osjećam se dobro i jedem bolje nego prije faze veganstva. Ex time, daj malo pojasni taj 'veganski smotan-spetljan-ogranicen sindrom'. Nisam ga primjetila, osim ako misliš na pokušaj većine vegana da 'preobrate' mesojede. Tog sam se nagledala, samo što ta ekipa izaziva otpor kod ljudi na tradicionalnoj prehrani nabijajući im na nos da jedu leševe i sl. To mi je koma.
    Davore, već sam te jednom to pitala, ali si zaobišao odgovor- Zašto laktovegetarijanstvo kada su dobro poznate loše strane mlijeka (stvaranje sluzi, antibiotici i hormoni zbog načina uzgoja...)?

  5. #55
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Jer nam odgovara, a ne znam niti za jednu drugu prirodnu jestivu emulziju koja bi bila u skladu s mojim nazorima o hrani.

  6. #56
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Jer nam odgovara, a ne znam niti za jednu drugu prirodnu jestivu emulziju koja bi bila u skladu s mojim nazorima o hrani.
    Zobeno mlijeko?

  7. #57
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nije emulzija.
    Uostalom, radi se o preslanoj imitaciji.

  8. #58
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Nije emulzija.
    Uostalom, radi se o preslanoj imitaciji.
    Zašto preslanoj? Ja ga radim sama uz malo soli i ispadne baš ok. Vjerojatno je stvar navike. Kupuješ li mlijeko iz domaćeg izvora (sa sela ili od kumica na placu) ili u dućanu? Pretpostavljam da izbjegavaš pesticide, hormone i antibiotike iz komercijalnog mlijeka.

  9. #59
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    A da ti nemaš možda taj famozni 'veganski smotan-spetljan-ogranicen sindrom'

  10. #60
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    A da ti nemaš možda taj famozni 'veganski smotan-spetljan-ogranicen sindrom'
    Ne bih se čudila! Još da mi objasne što je to...

  11. #61
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    pesticide, hormone i antibiotike iz komercijalnog mlijeka.
    dodanih hormona - nema. Uporaba hormona na europskom je tržištu, i našem, zabranjena odavno. u Americi nije.
    Antibiotika - nema. Da ima, mlijeko se ne bi kiselilo i ne bi bilo moguće napravit jogurt jer bi antibiotik pobio mliječne kulture. Ako sumnjaš, testiraj sama: probaj napravit jogurt. Uspjelo? Nema antibiotika.
    Pesticida: niš posebno. Ni više, ni manje nego u voću i povrću. Jetra je vrlo djelotvoran organ.

  12. #62
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Citiraj anchi prvotno napisa
    pesticide, hormone i antibiotike iz komercijalnog mlijeka.
    dodanih hormona - nema. Uporaba hormona na europskom je tržištu, i našem, zabranjena odavno. u Americi nije.
    Antibiotika - nema. Da ima, mlijeko se ne bi kiselilo i ne bi bilo moguće napravit jogurt jer bi antibiotik pobio mliječne kulture. Ako sumnjaš, testiraj sama: probaj napravit jogurt. Uspjelo? Nema antibiotika.
    Pesticida: niš posebno. Ni više, ni manje nego u voću i povrću. Jetra je vrlo djelotvoran organ.
    Aaa, nisam znala za antibiotike i hormone. Hvala na informaciji. Baš sam čitala Vegan- nova etika prehrane, a autor je iz Amerike.
    Svejedno, meni je kravlje mlijeko totalno nepotrebna namirnica zbog slabe apsorbcije kalcija i zbog stvaranja puno sluzi. Od kada ga ne pijem nestale su mi sve respirativne tegobe.

  13. #63
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj akasha prvotno napisa
    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    i evo me tu, debele i zdrave vegetarijanke.
    baš si simpa
    poštujem koncepciju Anita, ali ove dvije stvari nikako ne idu zajedno!

  14. #64
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Citiraj akasha prvotno napisa
    Citiraj Anita-AZ prvotno napisa
    i evo me tu, debele i zdrave vegetarijanke.
    baš si simpa
    poštujem koncepciju Anita, ali ove dvije stvari nikako ne idu zajedno!
    Prebrzo mi otišao post! Htjela sam te pitati, s obzirom da si se fantastično osijećala, a i sama pratim frutere, zašto si prestala.... znam da dvoje djece čini iznimnu razliku i sama bih bila na potpuno sirovom voću i povrću da nemam dijete koje traži neke drugačije stvari te koje se s okolinom ne može "pomiriti", ali sada su djeca već velika i bi li se željela vratiti na fruterijanizam?!

    Sada vidjeh tek da je ova tema stara kao Biblija i vjerojatno neću nikada dobiti odgovor na ovo moje pitanje, no vrijedi pokušati!!!!

  15. #65
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    ja tu uopće ne spadam (jedem sve - meso vrlo vrlo malo, nekad svega 2-3 x mjesečno, no svejedno svejed sam).
    Ja vas sve pozdravljam i pitam - a di vi živite?
    Mislim krećem se u dosta velikom krugu ljudi -posao s puno ljudi, obitelj, prijatelji, susjedi...... i od svih tih znam samo jednu curu koja je vegetarijanka i njoj se divim.
    No dobro..... ja osobno ne poznam ni jednu dojilju, ni jednu pobornicu platnenih ili nedajbože gologuzih beba, ne poznam necijepiše.... uglavnom ja sam među standardima.
    Ja isto maštam o prelasku na ..... pa na zapravo sirovu hranu i bez mesa, e ali sad sam trudna a prije toga 2 god. dojilja (mada još dojim) i poslije poroda opet ću dojiti i u tom periodu mi se čini zaista teško preći na drugu vrstu hrane. Imam par pitanja ak može:

    kako inače ide taj prelazak - koliko je težak?
    zar frutarijanci (jel tak) samo voće jedu i kako to bude?
    Jel moguće da si puniji (onako oku ugodno) ako si vegan? - ja se naime bojim da bi se osušila?
    koliko vam se zdravlje i vitalnost popravilo?
    Koliko vam je vremenski trebalo da taj prelazak pregrmite i napokon uživate?

    hvala unaprijed!

  16. #66
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    ja tu uopće ne spadam (jedem sve - meso vrlo vrlo malo, nekad svega 2-3 x mjesečno, no svejedno svejed sam).
    Ja vas sve pozdravljam i pitam - a di vi živite?
    Mislim krećem se u dosta velikom krugu ljudi -posao s puno ljudi, obitelj, prijatelji, susjedi...... i od svih tih znam samo jednu curu koja je vegetarijanka i njoj se divim.
    No dobro..... ja osobno ne poznam ni jednu dojilju, ni jednu pobornicu platnenih ili nedajbože gologuzih beba, ne poznam necijepiše.... uglavnom ja sam među standardima.
    Ja isto maštam o prelasku na ..... pa na zapravo sirovu hranu i bez mesa, e ali sad sam trudna a prije toga 2 god. dojilja (mada još dojim) i poslije poroda opet ću dojiti i u tom periodu mi se čini zaista teško preći na drugu vrstu hrane. Imam par pitanja ak može:

    kako inače ide taj prelazak - koliko je težak?
    zar frutarijanci (jel tak) samo voće jedu i kako to bude?
    Jel moguće da si puniji (onako oku ugodno) ako si vegan? - ja se naime bojim da bi se osušila?
    koliko vam se zdravlje i vitalnost popravilo?
    Koliko vam je vremenski trebalo da taj prelazak pregrmite i napokon uživate?

    hvala unaprijed!
    Ja sam sve osim 'standardna' kako ti kažeš (vegan, dijete bespelenaš, necijepiša...). Dakle, prelazak... Ja sam ga napravila u valjda najzahtjevnijem periodu, tijekom zadnjih mjeseci trudnoće i nakon poroda. Budući da je Vedran puno vremena spavao u marami imala sam prilike polako skupljati literaturu i proučavati je. Bila je potrebna jednostavna odluka. Naišla sam na krasne i jednostavne recepte koje sam počela pripremati. Kada jednom probaš čari veganske kuhinje, ne vraćaš se na staro. Ne mogu dovoljno opisati razinu energije i zdravlja koje takva prehrana donosi.
    Za frutarijanstvo ne znam jer nisam nikada tako jela.
    Teško da ćeš se baš osušiti. Malo eksperimentiraj. To što si vegan, ne znači da ne možeš unjeti i previše kalorija. Mislim da je Anita rekla da je bucmasta i zdrava veganka. Prilagodit ćeš hranu svom načinu života. Ja sam danas za doručak radila kašicu od prosa i amarantha sa zobenim mlijekom i prženim bademima, posipano sa organskom tamnom čokoladom . Nije baš dijetalno, ali s obzirom na moj tempo života, te kalorije mi trebaju.
    Zdravlje i vitalnost su nakon prelaska na veganstvo nebo i zemlja. Treba mi manje sna, osjećam se odlično od jutra do večeri, vrlo rijetko sam prehlađena, redovito i intenzivno treniram...
    Ja sam uživala od početka u takvoj hrani jer ona može biti i više gurmanska od standardne. Ako trebaš popis literature, javi se na pp.

  17. #67
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    bojim se da nisam karakter, ja sam jutros pojela pa skoro vege - zobena kaša, orasi, med i uz to suhe marelice nasjeckane koje su noće stajale u vodi. Fino! No sad upravo sam smazala kroasan sa čokoladom. A kad me čopi glad - pojest ću što nađem na putu.
    Ja znam da ću u budućnosti skoroj prijeći na pa na "vege" (u principu voljela bi da mi prehrana bude 70 % sirova a ostatak i tijesta malo i kuhano....) - mislim da je to ok.
    Literature imam sa drugog foruma i to dosta - hvala, najviše me brine karakter - i inače kad sam gladna ne biram više i bojim se da će mi dugi period biti kada ću zaista umirati od gladi i biti iscrpljena (dok se valjda organizam ne navikne i ne očisti), kakva su vaša iskustva s tom gladi?
    Voljela bih to učiniti iz ovih razloga:
    zdravlje
    energija
    vitalnost
    ljepota (da ljepši su vegani! Zrače svjetlo!)
    duhovno zdravlje (nije jedini čimbenik ali vjerujem da se unosi neki dio neg. energije od mesa)

    e sad napadnite me no sućut imam prema životinjama ali ne toliko ko vi, protiv sam tvornica mesa (tvornica smrti) i to je zaista prestrašno što rade životinjama, ali kad bi ljudi jeli manje mesa (puno manje) ne bi takve tvornice postojale, nego male farme gdje bi bilo životinjama ljepše i gdje bi se ubijale na drugačiji način. Znam - popljuvat ćete me (ubijanje je ubijanje), ali morate priznati da mnogi ljudi ne mogu bez mesa, ja ga jedem 2-3 x mjesečno (nas 4 - 1 kg mesa mjesečno) no svi moji poznanici nemaju ručak bez mesa, nekad i samo meso. I takvi su moji svi poznanici.
    Ja vam se divim, nekad ne vjerujem da postojite! Kad upoznam nekog - uštipnut ću ga!
    Pozitivno je to što mislim da ipak ima sve više ljudi koji to prihvaćaju.

  18. #68
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Glad se neće javljati ako zadovoljiš nutritivne potrebe organizma, a to se bez problema postigne veganskom prehranom. Probaj ubaciti zelene kašaste sokove:
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...er=asc&start=0
    Rješavaju takvu glad u sekundi!

  19. #69
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Što se životinja tiče, meni to nije bio jedan od motiva dok nisam pročitala knjigu 'Vegan- nova etika prehrane'. Užas, nisam znala da je tako strašno! Negdje sam pročitala da farmi više ne bi bilo kada bi imale staklene zidove. Nitko više ne bi jeo meso. Nisam protiv jedenja mesa, ali jesam protiv takvog stravičnog uzgoja.

  20. #70
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    Što se životinja tiče, meni to nije bio jedan od motiva dok nisam pročitala knjigu 'Vegan- nova etika prehrane'. Užas, nisam znala da je tako strašno! Negdje sam pročitala da farmi više ne bi bilo kada bi imale staklene zidove. Nitko više ne bi jeo meso. Nisam protiv jedenja mesa, ali jesam protiv takvog stravičnog uzgoja.
    Da i ja sam pročitala nešto o postupanju sa kravama i suze su mi išle na oči, tolika okrutnost........
    ja da imam kravu ne bi je sigurno ubila, baš bi i ljubimac bila, volim krave!
    a što ovo podebljano znači? samo simbolika?

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    Nemam ništa protiv vegana. imam protiv samo kad od toga krenu praviti ideologiju.

  22. #72
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Citiraj Jedan_tata prvotno napisa
    Nemam ništa protiv vegana. imam protiv samo kad od toga krenu praviti ideologiju.
    da - ali takvih ljudi ima svugdje, ja znam (jedan jedini primjerak koji ja znam) jednu curu vegetarijanka i ona je divna - nikoga s tim ne davi, ja volim s njom o tome pričati i cura je realna.
    No kad sam ja jedno vrijeme pokušavala preći na vege (nekih mjesec dana pa odustala) - pojedinci su solili pamet - i to oni koji koji jedu samo i isključivo meso (tako i dijete hrane) - ne moram ni reći da su stalno bolesni (ok - nije dokazano da je zbog mesa - ali..... znamo što znači prejedanje samo mesom), uvijek ima onih koji su pametniji od svih i koji se osjećaju pozvani soliti pamet i dijeliti pametne savjete.
    Meni je najveći poticaj ovo - davno (prije 7 g) upoznala sam čovjeka - 49 god, visok, zgodan, koža sjajna, vitak, koža napeta, blista, iz očiju sjaj, pršti od snage i vitalnosti - slučajno sam indirektno doznala da jede samo sirovo voće/povrće i da spava dnevo 3-4 h - meni on ne mora pričati o dobrobiti svoje prehrane, on je sam reklama koja hoda!
    E to je prava stvar.
    Hoću ja tak!
    taj čovjek je pravi poticaj!

  23. #73
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Dilala, boldano znači da kada bi ljudi vidjeli užas u klaonicama i na farmama, drugačije bi gledali na uzgoj i konzumaciju životinja.
    Jedan tata, slažem se. Tolerancija i prihvaćanje jedne i druge strane je ključna. Ono što vrijedi za mene kao vegana, ne mora vrijediti za nekog drugog. Moja šira obitelj jede standardnu prehranu.

  24. #74
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    Meni je najveći poticaj ovo - davno (prije 7 g) upoznala sam čovjeka - 49 god, visok, zgodan, koža sjajna, vitak, koža napeta, blista, iz očiju sjaj, pršti od snage i vitalnosti - slučajno sam indirektno doznala da jede samo sirovo voće/povrće i da spava dnevo 3-4 h - meni on ne mora pričati o dobrobiti svoje prehrane, on je sam reklama koja hoda!
    E to je prava stvar.
    Hoću ja tak!
    taj čovjek je pravi poticaj!
    Ja nedavno upoznala ženu 68 godina, izgleda kao da joj je 45. Isto jede sirovo. Ozbiljno razmišljam o prelasku na sirovu hranu. Isto hodajuća reklama!

  25. #75
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    Dilala, boldano znači da kada bi ljudi vidjeli užas u klaonicama i na farmama, drugačije bi gledali na uzgoj i konzumaciju životinja.
    Jedan tata, slažem se. Tolerancija i prihvaćanje jedne i druge strane je ključna. Ono što vrijedi za mene kao vegana, ne mora vrijediti za nekog drugog. Moja šira obitelj jede standardnu prehranu.
    je, tolerancija i prihvaćanje - to je najvažnije - dio je ljubavi a bez ljubavi badava svo znanje.

    a ovo što kažeš "kada bi ljudi vidjeli užas u klaonicama i na farmama, drugačije bi gledali na uzgoj i konzumaciju životinja." - vjeruj mi da mnoge ne bi nagnalo na promjenu. Jedan dio bi, ali ima onih koji su zaista okrutni i tvrda srca -
    u svakom slučaju drago mi je eto da vas ovdje preko foruma znam!
    Budite i vi živuće hodajuće reklame i vjerujte - to je najjača reklama!

  26. #76

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    Citiraj Jedan_tata prvotno napisa
    Nemam ništa protiv vegana. imam protiv samo kad od toga krenu praviti ideologiju.
    da - ali takvih ljudi ima svugdje, ja znam (jedan jedini primjerak koji ja znam) jednu curu vegetarijanka i ona je divna - nikoga s tim ne davi, ja volim s njom o tome pričati i cura je realna.
    No kad sam ja jedno vrijeme pokušavala preći na vege (nekih mjesec dana pa odustala) - pojedinci su solili pamet - i to oni koji koji jedu samo i isključivo meso (tako i dijete hrane) - ne moram ni reći da su stalno bolesni (ok - nije dokazano da je zbog mesa - ali..... znamo što znači prejedanje samo mesom), uvijek ima onih koji su pametniji od svih i koji se osjećaju pozvani soliti pamet i dijeliti pametne savjete.
    Meni je najveći poticaj ovo - davno (prije 7 g) upoznala sam čovjeka - 49 god, visok, zgodan, koža sjajna, vitak, koža napeta, blista, iz očiju sjaj, pršti od snage i vitalnosti - slučajno sam indirektno doznala da jede samo sirovo voće/povrće i da spava dnevo 3-4 h - meni on ne mora pričati o dobrobiti svoje prehrane, on je sam reklama koja hoda!
    E to je prava stvar.
    Hoću ja tak!
    taj čovjek je pravi poticaj!
    Zašto kažeš da su stalno bolesni? Zar uistinu jesu? Zar se to tako može generalizirati?

  27. #77
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Navi, mislim da Dilala govori o pojedincima koji meso jedu u ekstremnoj mjeri, a ne onima koji su na standardnoj balansiranoj prehrani na koju ti misliš.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    na žalost, s tim se susrećemo svaki dan. i za moju punicu kad kažeš povrće, ona misli na krumpir. no malo smo ju preodgojili u zadnje vrijeme, pa barem akd mi dolazimo na ručak pripremi i povrće,. no mislim da ona ima onaj sindrom izlaska iz siromaštva. prečesto je svojoj djeci morala kuhati kelj bez mesa za ručak, pa sad malo pretjeruje u drugom smjeru.

    no žalosno je što kod nas i srčani bolesnici i dijabetičar uopće ne paze što jedu-to su iskustva moje žene s terena. krumpir na masti, svinjetina, kruh, to su opsnovne namirnice. ponekad grah. katastrofa.

    kod nas je svaki dan povrće na stolu. mesa toliko da nas želja mine. i dalje smatram da je to najjednostavniji način opskrbe esencijalnim aminokiselinama. A i smatram da sam na vrhu prehrambenog lanca
    no svakome njegovo.

  29. #79
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    Navi, mislim da Dilala govori o pojedincima koji meso jedu u ekstremnoj mjeri, a ne onima koji su na standardnoj balansiranoj prehrani na koju ti misliš.
    je - to sam mislila, dakle - jedu samo meso i slatko u ogromnim mjerama(kolači, grickalice), voće nikad, možda tu i tamo varivo+meso.
    e sad - ma ja njih ne osuđujem (ko što su oni mene kad sam pokušavala vege) nit tvrdim da su bolesni zbog mesa - a bolesti su - stalne prehlade, viroze, alergije (cijela obitlej) a i tromost je očigledna, nema poleta, snage....... možda bi takvi bili i da jedu uravnoteženu prehranu - sumnjam da ću saznati (osim ako ne pređu na to) - no poznavajući ih teško. Po mojoj procjeni - pojedu bar 20 kg mesa mjesečno, ak ne i više.
    Mislim donekle mi je ružno od mene "zagledavat" u njihov tanjur na taj način, al kad se sjetim njihovih pametovanja meni i njihovog zdravlja - teško mi je nepovezati i nekomentirat.
    No nadam se da ću ja njima jednom biti hodajuća reklama pa možda i oni promjene nešto u prehrani - zbog njih, ne zbog mene, meni u principu svejedno - al me smeta pametovanje - pogotovo kad je očigledno krivo.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    670

    Početno

    Hvala na pojašnjenju. U užoj obitelji imam vegetarijanaca (samo jednog vegana), ali mi svi zajedno funkcioniramo bez problema kada se družimo. Napravi se puno fine klope pa tko kako voli.
    Znam da nije mjerilo, ali kladili su se moj tata i ujak tko ima bolju krvnu sliku obzirom na prehranu i pobijedio je onaj na uravnoteženoj prehrani koji sve jede, mislim i ovaj drugi je bio zdrav da me krivo ne shvatite, ali mesek je imao više crvenih krvnih zrnaca pa je to ostala anegdota za prepričavanje.
    Ja čitam ove teme jer su mi zanimljive, naučila sam puno o tome kako pripremati na drugačije načine povrće i uvrstila to u naš jelovnik jer prije nisam ni znala za neke vrste povrća da postoje.

  31. #81
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Još jedna stvar, samo zato što je netko vegan, ne znači da zna dobro balansirati obroke. Danas imaš puno vegetarijanaca kojima je većina prehrane tijesto i sir. Treba uložiti nešto truda u prikupljanje znanja.

  32. #82
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    Još jedna stvar, samo zato što je netko vegan, ne znači da zna dobro balansirati obroke. Danas imaš puno vegetarijanaca kojima je većina prehrane tijesto i sir. Treba uložiti nešto truda u prikupljanje znanja.
    X....ovo trubim od kada postojim na ovom forumu!


    Inače, družimo se s jednom četveročlanom obitelji polufrutersa koji 10 dana mjesečno provedu samo na voću...djeca pucaju od zdravlja!

    Inače, ubija me silno kuhanje, pripremanje, pranje suđa....priprema obroka me rastrgava jer traži od mene cjelodnevni angažman, a za mene je zapravo sve to čisti gubikatk vremena objektivnije gledajući... Bog nam je dao sve biljke oko nas koje rastu iz zemlje... čovjek samo treba pružiti ruku za dohvatiti koju gop voćku želi.... nema suđa, umaranja, frustracija -------> čisti božanstveni obrok!

  33. #83
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    i ja sam opčinjena tim veganstvom/vegetarijanstvom/row food....
    baš jedem smeđu rižu+ sirovi poriluk, celer, crveni luk, komorač, bučino ulje, kurkuma i curry
    .... ali još sam svejed
    zamišljam čistu kuhinju i kako režem sirovo voće/povrće i svi pucamo od zdravlja!
    nego pitanje - jel može i voće/povrće iz klasične trgovine (znači + pesticidi), mislim drugog izbora nemam (imam mali vrt ali zima je)?
    pa bolje i tako nego trash food, zar ne?

    "Još jedna stvar, samo zato što je netko vegan, ne znači da zna dobro balansirati obroke. Danas imaš puno vegetarijanaca kojima je većina prehrane tijesto i sir. Treba uložiti nešto truda u prikupljanje znanja."
    - pa kad jede samo sir i tijesto - bolje bi mu bilo da je svejed ko ja, samo tjesto/sir je zaista siromašno i nezdravo.
    I mislim da i ne treba uložiti puno truda i znanja - jedeš sve povrće i voće (ok - moraš saznati da ima bar 50 tak jestivih biljaka a ne samo krumpir, grah i luk) + voće = u biti jako jednostavno.
    Trud treba samo za prelazak koji mene još muči ali polako ću, kad bude - bude, pa može i postepeno ići, ne mora preko noći.

  34. #84
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Moja balansirana prehrana se sastoji od:
    žitarica: smeđa riža, slatka i basmati riža, proso, amaranth, heljda, zob, dinkel, pšenica, jećam, biserni ječam, kukuruz
    mahunarki: grah, grašak, leća, slanutak, soja
    voća: sve
    povrća:sve
    sjemenki: suncokret, sezam, bundeva
    algi: hijiki, arame, kombu, wakame, nori
    kvalitetnih hladno prešanih ulja: suncokretovo, maslinovo, bučino, sezamovo
    dodataka prehrani: zelena magma, spirulina
    mlijeka: sojino, zobeno, rižino
    jogurta: sojin
    Uglavnom još uvijek kuham hranu, ali razmišljam da polako sve postane sirovo. Žitarice i mahunarke ću klijati, od algi ću zadržati nori koju izmrvim u prah i posipavam, a jogurt i mlijeka ću izbaciti. No, za to još ima vremena.

  35. #85
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Ovo sa tjesetninom i sirom sam malo karikirala, ali kod mnogih nije daleko od istine. Samnom je na školi kuhanja prema makrobiotičkim načelima bila jedna polaznica koja je rekla da je kada je odlučila postati vegetarijanka samo izbacila meso, a ostavila tzv. prilog koji je uglavnom bio tjesetenina, krumpir ili bijela riža sa malo povrća i pokojom salatom i da im je svaki drugi obrok bio tjestenina sa sirom jer im je od toga svega to bilo najfinije. Tek je dolaskom u školu skužila da je veganska/vegetarijanska kuhinja puuuuno šira. I mora biti šira da bi organizam dobio sve što mu treba.

  36. #86
    vitekova mamuška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    846

    Početno

    Ne znam postavljam li pitanje na pravom mjestu, ali me jako zanima što mislite o ovom članku koji kaže da je soja nezdrava namirnica. Malo me brine ovo što piše, posebno ovo o soji i hormonima...
    Link je: http://www.val.hr/index.php?option=c...anci&Itemid=95

  37. #87
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Soja je već dugo kontraverzna namirnica. Sigurno je loša kad je u pitanju gmo soja ili soja u ljuspicama. Sve što se jede u velikim količinama šteti organizmu. Mislim da soja iz organskog uzgoja tu i tamo neće štetiti. Kao što je Davor rekao na pseudohrani, jednom tjedno je dosta.

  38. #88
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj anchi prvotno napisa
    Citiraj Davor prvotno napisa
    A da ti nemaš možda taj famozni 'veganski smotan-spetljan-ogranicen sindrom'
    Ne bih se čudila! Još da mi objasne što je to...
    Rekao sam da imam odmah u prvom postu
    Ali nebi to bio problem da isto nisam primjetio kod vise/manje svih dugogodisnjih vegana

    Kako objasniti sto je to..mm
    Prvo da naglasim kako su meni vegetarijanci/vegani izuzetno bitni i dragi ljudi

    Osjecaj je slican kao kad imamo temperaturu pa smo svjesni smanjene sposobnosti
    Dakle, od smanjene mogucnosti reagiranja i zakljucivanja u realnom vremenu pa sve do vrtoglavice i nestabilnosti
    Cesta je i pojava loseg pamcenja i agresije

    Osobno sam imao jos cijeli niz zdrastvenih problema
    Najvise me potakno na promjene problem sa srcem
    Sada sam bolje ali ne i dobro

    Prepoznao sam se u velikom broju simptoma za nedostatak B12 vitamina
    Jos uvijek mislim da je to uzrokovalo moje probleme
    B12 deficit nastaje jako jako polagano tako da ga ne mozemo primjetiti
    Jednostavno se suzivimo sa svim problemima i mislimo da smo to mi
    Da su to krive godine, stres, losa hrana

    Nadam se da mozemo ozbiljno razgovarati o tome
    Pomoglo bi mi da cujem vasa iskustva
    Nazalost jos uvijek smo prepusteni sami sebi
    U svijetu ne postoji ni jedan znanstveni centar za proucavanje ispravnosti veganske prehrane
    Svi nam samo guraju B12 tablete koje, meni, nisu opcija

  39. #89

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    da, po meni je manjak b12 glavni nedostatak veganske prehrane

  40. #90

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    @ex_time

    Zašto ti uzimanje dodatnog B12 u tabletama nije opcija?

  41. #91

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    pa ono, nije li ideja veganstva da se hraniš -prirodno?

  42. #92

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Deficit kobalamina nije prirodan

    Mislila sam da je poanta u nejedenju namirnica životinjskog porijekla iz etičkih razloga.
    Usput, moguće je da su tablete kontaminirane nekim sastojkom životinjskog porijekla, pa da je to razlog. Zanima me odgovor od ex_time.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Deficit kobalamina nije prirodan

  44. #94
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Vegani to rješavaju jednostavno tako da povremeno ne operu salatu

  45. #95

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    volio bih vidjeti engdje to istraživanje o b12 u zemlji. pravo istraživanje, a ne nešto što je entko smislio sjedeći za stolom.

    a ako ne operu salatu, onda će im i tako gliste pojest njihov b12 u crijevima

  46. #96

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ma nije u zemlji, nego u bakterijama valjda Iako se svodi na isto, bilo bi zanimljivo vidjeti kolika je to koncentracija B12 u neopranoj salati.

    Isprike na stalkanju

  47. #97
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    @ex_time

    Zašto ti uzimanje dodatnog B12 u tabletama nije opcija?
    Zato sto ne mogu prihvatiti da cu biti ovisan o tabletama cijeli zivot zato sto u veganskoj prehrani nesto nedostaje
    Zato sto nemam povjerenja u industriju vitamina
    Zato sto se ne mogu zalagati za veganski pokret sa sakom punom tableta iza ledja
    Zato sto mozda uz B12 nedostaje jos stvari koje cemo otkriti tek za 50g
    ...

    Svejedno, u jednom trenutku sam bio popustio i nabavio sam vani najkvalitetnije moguce B12 tablete ( ipak se radi o necemu sto sam planirao uzimati jako dugo )
    Nakon mjesec dana svakodnevnog uzimanja mi se toliko pogorsalo da sam skoro odapnuo

    Onda sam krenuo na citanje, 3mj. nisam nista radio osim pretrazivanja interneta na tu temu

    Ispostavilo se da je cijanokobalamin, forma B12 vitamina koja se koristi u 99% slucajeva, ustvari neaktivna forma koja bi se trebala u jetri pretvoriti u aktivnu
    Prema nekim izvorima to se ne dogadja ili se dogadja u zanemarivim kolicinama
    S druge strane neaktivna forma moze biti izuzetno opasna jer popuni receptore pa ono malo aktivne forme ne moze doci do izrazaja
    Neki izvor cak tvrde da je cijanokobalamin toksican, posebno u velikim kolicinama
    Cijanokobalamin se koristi zato sto je najjeftiniji za proizvodnju
    Svi veganski sajtovi savjetuju upotrebu necega za sto je mozda neucikovito i opasno

    Postoje i suplementi sa metilkobalaminom, navodno aktivnom formom, ali su jako tesko nabavljivi i obicno su doze konjske u odnosu na navodne dnevne potrebe

    Stvarno stanje aktivnog B12 je jako tesko sa sigurnoscu provjeriti
    Krvna pretraga nije pouzdana, MMA urina radi jedino KBC Rebro ali su mi otvoreno rekli da neznaju koristiti aparat i da rezultat nece biti pouzdan

    Nakon svega procitanog i mase kontradiktornosti, postaje jasno koliko je znanje ograniceno i da jedino mozemo imati povjerenje u prirodu

  48. #98
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Ma nije u zemlji, nego u bakterijama valjda Iako se svodi na isto, bilo bi zanimljivo vidjeti kolika je to koncentracija B12 u neopranoj salati.
    Da, navodno iskljucivo baterije stvaraju B12
    Mislim da nebi trebao biti problem kod kuce pripremiti hranu koju ce bakterije obogatiti sa aktivnim B12

    Ali kako to napraviti :?

    Pretuzno je da se vegani do sada nisu uspjeli povezati i naci zajedno kvalitetno, trajno i prirodno rjesenje

  49. #99
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj DiLala prvotno napisa
    Meni je najveći poticaj ovo - davno (prije 7 g) upoznala sam čovjeka - 49 god, visok, zgodan, koža sjajna, vitak, koža napeta, blista, iz očiju sjaj, pršti od snage i vitalnosti - slučajno sam indirektno doznala da jede samo sirovo voće/povrće i da spava dnevo 3-4 h - meni on ne mora pričati o dobrobiti svoje prehrane, on je sam reklama koja hoda!
    E to je prava stvar.
    Hoću ja tak!
    taj čovjek je pravi poticaj!
    Slazem se da je nas dobar primjer najbolja reklama za neki nacin prehrane i zivota

    Ali sumnjam u njegovu iskrenost, osim ako nije superman
    Samo 3-4h spavanja dnevno mislim da nikako ne moze biti dovoljno i zdravo
    Slazem se da je potrebno jesti sto vise sirovog, sve sto se moze tako jesti
    Ali mislim da to nije dovoljno

    Meni su klice psenice, kukuruza i graha osnovna hrana, jedem ih kratko kuhane svaki dan u velikim kolicinama
    +sirovo sezonsko voce i povrce
    Zdravlje mi je krenulo na bolje kad sam poceo sa njima i zelenim sokovima

    Ali srce me jos zeza, i jos sam smotan

  50. #100
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    http://www.zemljani.com/dokumenti/Vitamin_B12.pdf

    Najbolje sto sam do sada nasao o B12 na nasem jeziku

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •