Vidi rezultate ankete: Podržavate li projekt obvezne srednje škole?

Glasači
64. Ne možete glasovati u ovoj Anketi.
  • DA

    36 56.25%
  • NE

    28 43.75%
Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: "Obavezna" srednja škola

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    12

    Početno "Obavezna" srednja škola

    Ovo je tema koja nas u zadnje vrijeme bombardira sa jumbo plakata i televizije, pa me zanima što mislite o tome?

    Obećaju djeci besplatne učeničke domove, udžbenike i ostale pogodnosti (ipak je izborna godina ), a mislim da toga nema u dovoljnom broju. Čini mi se da čak nema ni dovoljno učiteljskog kadra, a kamoli mjesta za sve učenike. Odakle će se financirati takva zamisao (koja nije loša, ako postoje uvjeti)??

    Otvaram raspravu i dodajem referendumsko pitanje:

    Podržavate li projekt obvezne srednje škole?

  2. #2
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ne, ne podržavam.

    plus - besplatno SAMO za prve razrede? znači oni koji su u drugom, trećem, četvrtom - nisu zaslužili, ili oni mogu prekinuti srednjoškolsko obrazovanje, ili...

    zar ne piše negdje u zakonu (ustavu) - da je škola dostupna svima pod ISTIM uvjetima?

  3. #3
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    uvijek me razljuti ova tema "obavezne sš" , pa ne dovršim...

    podržavam isključivo poticanje odlaska u srednju školu određenim mjerama, ali opet - ili svima, ili samo onima koji bez toga ne mogu. nikako obavezu...

  4. #4
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    kod nas je to samo nespretno podjeljeno na 8+4
    skolovanje bi zapravo trebalo trajat 12 godina u komadu s time da bih zadnje 2 godine dala djeci da se odluce sto ce... ak misle studirat imali bi pojacan program prilagodjen zeljenom faksu s 2 tjedna skole 2 tjedna prakse, a ovi ostali nek odma idu na praksu tam di misle radit i nek budu na praksi 1 mjesec pa tjedan dana u skoli, pa opet mjesec dana na praksi i tak... dodju ti gotovi u firmu radit

    ne bi ih opterecivalia nepotrebnim gradivom... akj ce im do vraga biologija, osim osnova, kaj ce im fizika, osim osnova koje nauce u prvih par godina skolovanja... tko zeli taj ce sjest za komp i naucit ono sto ga zanima van gradiva... onaj koga to ne zanima i onak ima slabu ocjenu iz toga ili ide na popravni... ili ne zavrsi skolu jer nije mogao nikak zbrojit -7+5 (ko da ce mu to ikad trebati u zivotu ak ce popravljat vure ili prepisivat direktorove dopise ili ucit buducu djecu engleski)


    evo jedan primjer:

    ide dijete u skolu i negdje u 10 razredu, znaci s jedno 16-17 godina, skuzi da bi se silno zelio profi bavit web dizajnom.. i oke
    posaljes ga u neki web studio da malo hvata konce i da vidi kak to ide u praksi...dajes mu da prolazi kroz sve procese... i tak mjesec dana.. onda dodje malo u skolu, prodje nesto teorije koju je vidio u praksi, napravimo par testica da vidimo jel sto ostalo u glavi... pa onda opet mjesec dana u studio... pa opet testic.. i tak...i za 2 godine imas gotovog covjeka, s zanimanjem u rukama i poslom u studiju u kojem je obavljao praksu... ili u nekom boljem... ili ak bas oce vise znanja i neku titulu, moze i na faks.. studirat graficki ili vec neki dizajn

    ovak se skoluju 12 godina i ak ne zavrse neki faks ili neku obrtnicku skolu, opet su di su i bili prije 4 godine

    da sam recimo u vladi i da me izaberu za ministricu obrazovanja - odma bi napravila veliku reformu... i ili bi me slavili.. ili bi me mrzili... 8)


    btw.
    znate li jel postoji negdje neko istrazivanje sto se dogodilo sa svakim sedmim koji nije upisao srednju?

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    [quote="Mukica
    btw.
    znate li jel postoji negdje neko istrazivanje sto se dogodilo sa svakim sedmim koji nije upisao srednju?[/quote]

    radi na bauštelu

    gle, pa državi triba i NKV radna snaga

    glasala sam NE
    srednja škola je odgovornost roditelja
    mislim da je naš školski sustav skroz ok

    imala sam prilike vidit u svom OŠ razredu kako su neki učenici "puštani" da završe OŠ jer je obavezna , ne želim ni pomisliti na takav slučaj s SŠ

    i ništa nije besplatno, da bi oni kupili sve te uđbenike i smještaje za djecu kod obaveznog srednjeg školovanja, moraju te novce negdje uskratiti ili uvesti neki dodatni namet

  6. #6
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Anketno pitanje je postavljeno crno - bijelo, pa moram odgovoriti da, odnosno da podržavam obaveznu srednju školu, ali imam rezerve prema tome. Zašto da? Zato što mislim da je potrebno dići razinu obrazovanja građana. Srednja škola daje opće obrazovanje i upravo zato mislim da bi je svi trebali pohađati. (Iako dijelim Mukičino mišljenje o završnosti koju bi barem neke srednje škole trebale omogućavati učenicima. Mislim da neke to i omogućavaju.) Vjerojatno je i kod uvođenja obavezne osnovne škole bilo onih koji su smatrali da to pravo pripada samo nekima. Pravo na obrazovanje smatram osobnim pravom, a svjesna sam toga da obaveza polaženje srednje škole za mnoge zapravo znači mogućnost ostvarenja tog prava koja bi im inače bila uskraćena zbog obiteljskih, financijskih i drugih okolnosti. Obaveznu srednju školu vidim prvenstveno kao šansu svih mladih ljudi. Oni koji inače ne bi pohađali srednju školu mogli bi tijekom tih godina otkriti neke svoje talente, zainteresirati se za neko područje i nastaviti školovanje. Drugo, u tome vidim jedno moguće sredstvo borbe protiv općeg primitivizma, polupismenosti i neznanja koje vidim u društvu i s kojim mi se teško nositi.

    Moje rezerve prema tom projektu nisu načelne prirode, pa im zato nisam dala prednost u glasovanju. Naime, iskusila sam primjenu Bolonjske deklaracije u visokom školstvu i niz reformi visokog školstva prije toga, pa se s punim razlogom bojim izvedbe tog projekta. Bojim se preuranjenog srljanja, političke odluke koju ne prate infrastrukturne mogućnosti i bojim se da će se sve to slomiti na leđima ionako preopterećenog profesorskog kadra. Ako srednja škola ima postati obaveznom za sve, to za mene podrazumijeva izgradnju novih škola i zapošljavanje novih profesora, a ne pojačavanje pritiska na postojeće škole i profesore. Nikako ne bih htjela da provedba reforme dovede do srozavanja razine rada u postojećim srednjim školama, jer bi to dovelo u pitanje načelne vrijednosti samog projekta. Primjena Bolonjske deklaracije na hrvatski način donijela je srozavanje nastave i znanja studenata na sveučilištima, a da ne govorim o tome da je sveučilište kao znanstvena ustanova njome postalo priča iz prošlosti. Ne bih htjela da tako prođu i srednje škole.

  7. #7
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Nemam baš puno vremena za pisanje, pa da samo velim kak su moja razmišljanja otprilike 90% kao i Mukičina

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    protiv sam obavezne srednje škole.

    ima tu već dosta izrečenih argumenata, da dodam da mi se općenito diže kosa na glavi od ovakvih i sličnih nametanja države, pa još k tome da smatram da bi se kvaliteta školovanja zasigurno srozala, da bi bilo puno nezadovoljnih među onima koji inače ne žele ići u srednju (što bi se odrazilo na sve), da bi trebalo imati više profesorskog kadra, koji bi uz to trebao biti pripremljeniji za takav opsežniji i zahtjevniji rad...

    a čujem da je navodno razlog i to da je "radna snaga" u HR preskupa za EU, pa je ovo "mjera" kojom EU želi pojeftiniti našu "radnu snagu".
    nije mi baš sasvim jasna ta logika, ako netko kuži, molim pojašnjenje.

    i nije li neobično da postanemo jedina zemlja u Evropi u kojoj je obavezno srednjoškolsko obrazovanje?

    u svakom slučaju, mislim da je to jedna skroz pogrešna mjera koja u osnovi ima dobru namjeru.

  9. #9
    iva_777 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    407

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Nemam baš puno vremena za pisanje, pa da samo velim kak su moja razmišljanja otprilike 90% kao i Mukičina
    potpisujem

  10. #10
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Anketno pitanje je postavljeno crno - bijelo, pa moram odgovoriti da, odnosno da podržavam obaveznu srednju školu, ali imam rezerve prema tome. Zašto da? Zato što mislim da je potrebno dići razinu obrazovanja građana. Srednja škola daje opće obrazovanje i upravo zato mislim da bi je svi trebali pohađati. (Iako dijelim Mukičino mišljenje o završnosti koju bi barem neke srednje škole trebale omogućavati učenicima. Mislim da neke to i omogućavaju.) Vjerojatno je i kod uvođenja obavezne osnovne škole bilo onih koji su smatrali da to pravo pripada samo nekima. Pravo na obrazovanje smatram osobnim pravom, a svjesna sam toga da obaveza polaženje srednje škole za mnoge zapravo znači mogućnost ostvarenja tog prava koja bi im inače bila uskraćena zbog obiteljskih, financijskih i drugih okolnosti. Obaveznu srednju školu vidim prvenstveno kao šansu svih mladih ljudi. Oni koji inače ne bi pohađali srednju školu mogli bi tijekom tih godina otkriti neke svoje talente, zainteresirati se za neko područje i nastaviti školovanje. Drugo, u tome vidim jedno moguće sredstvo borbe protiv općeg primitivizma, polupismenosti i neznanja koje vidim u društvu i s kojim mi se teško nositi.

    Moje rezerve prema tom projektu nisu načelne prirode, pa im zato nisam dala prednost u glasovanju. Naime, iskusila sam primjenu Bolonjske deklaracije u visokom školstvu i niz reformi visokog školstva prije toga, pa se s punim razlogom bojim izvedbe tog projekta. Bojim se preuranjenog srljanja, političke odluke koju ne prate infrastrukturne mogućnosti i bojim se da će se sve to slomiti na leđima ionako preopterećenog profesorskog kadra. Ako srednja škola ima postati obaveznom za sve, to za mene podrazumijeva izgradnju novih škola i zapošljavanje novih profesora, a ne pojačavanje pritiska na postojeće škole i profesore. Nikako ne bih htjela da provedba reforme dovede do srozavanja razine rada u postojećim srednjim školama, jer bi to dovelo u pitanje načelne vrijednosti samog projekta. Primjena Bolonjske deklaracije na hrvatski način donijela je srozavanje nastave i znanja studenata na sveučilištima, a da ne govorim o tome da je sveučilište kao znanstvena ustanova njome postalo priča iz prošlosti. Ne bih htjela da tako prođu i srednje škole.
    potpis na sve, a osobito na boldano!

  11. #11
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Anketno pitanje je postavljeno crno - bijelo, pa moram odgovoriti da, odnosno da podržavam obaveznu srednju školu, ali imam rezerve prema tome. Zašto da? Zato što mislim da je potrebno dići razinu obrazovanja građana. Srednja škola daje opće obrazovanje i upravo zato mislim da bi je svi trebali pohađati. (Iako dijelim Mukičino mišljenje o završnosti koju bi barem neke srednje škole trebale omogućavati učenicima. Mislim da neke to i omogućavaju.) Vjerojatno je i kod uvođenja obavezne osnovne škole bilo onih koji su smatrali da to pravo pripada samo nekima. Pravo na obrazovanje smatram osobnim pravom, a svjesna sam toga da obaveza polaženje srednje škole za mnoge zapravo znači mogućnost ostvarenja tog prava koja bi im inače bila uskraćena zbog obiteljskih, financijskih i drugih okolnosti. Obaveznu srednju školu vidim prvenstveno kao šansu svih mladih ljudi. Oni koji inače ne bi pohađali srednju školu mogli bi tijekom tih godina otkriti neke svoje talente, zainteresirati se za neko područje i nastaviti školovanje. Drugo, u tome vidim jedno moguće sredstvo borbe protiv općeg primitivizma, polupismenosti i neznanja koje vidim u društvu i s kojim mi se teško nositi.

    Moje rezerve prema tom projektu nisu načelne prirode, pa im zato nisam dala prednost u glasovanju. Naime, iskusila sam primjenu Bolonjske deklaracije u visokom školstvu i niz reformi visokog školstva prije toga, pa se s punim razlogom bojim izvedbe tog projekta. Bojim se preuranjenog srljanja, političke odluke koju ne prate infrastrukturne mogućnosti i bojim se da će se sve to slomiti na leđima ionako preopterećenog profesorskog kadra. Ako srednja škola ima postati obaveznom za sve, to za mene podrazumijeva izgradnju novih škola i zapošljavanje novih profesora, a ne pojačavanje pritiska na postojeće škole i profesore. Nikako ne bih htjela da provedba reforme dovede do srozavanja razine rada u postojećim srednjim školama, jer bi to dovelo u pitanje načelne vrijednosti samog projekta. Primjena Bolonjske deklaracije na hrvatski način donijela je srozavanje nastave i znanja studenata na sveučilištima, a da ne govorim o tome da je sveučilište kao znanstvena ustanova njome postalo priča iz prošlosti. Ne bih htjela da tako prođu i srednje škole.
    potpis na sve, a osobito na boldano!
    I jos jedan!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    mi koji radimo u srednjoj školi ,mogli bi puno reći na ovu temu...
    jaaaaaako puno


    ali neću ja prva, nego bih ovim putem pozvala kolegice da se one izjasne, znam da na ovom forumu ima par srednjoškolskih profesorica

  13. #13
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    zdenka je rekla da je anketa crno-bijela. i je.

    ja ju percipiram na način: da li ste SADA i u OVIM UVJETIMA za obaveznu srednju školu... i zato kažem: NE.

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    ja sam opcenito protiv obvezne skole, bial to osnovna ili srednja.

  15. #15
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Glasala sam za NE jer mislim da najprije treba početi više cijeniti obrazovanje i znanje, pa će i manje učenika otpadati iz obrazovnog sustava, a ne samo reći "srednja je obavezna". Drugim riječima, liječiti uzrok, a ne posljedice.

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    da sam recimo u vladi i da me izaberu za ministricu obrazovanja - odma bi napravila veliku reformu... i ili bi me slavili.. ili bi me mrzili... 8)
    Ima nas još.
    Ali moja reforma bi bila drugačija. 6 općih i obaveznih + 3 donekle usmjerena obavezna razreda - to bi bila osnovna škola. A srednja, neobavezna bi trajala 3-5 godina, ovisno o zanimanju. Problem je jedino u tome što za posao moraš imati barem 16 godina, ali učenici koji nemaju namjeru upisati srednju školu, nakon 9 razreda ionako imaju 16 godina.

    A da ja srednja danas obavezna, učenici koji je nisu imali namjeru upisati, a sada moraju, ne bi upisivali gimnazije i ostale "popularne" srednje škole, nego trogodišnje škole koje ionako zjape prazne i bore se svake godine za opstanak i svakog učenika, tako da ne bi trebalo zaposliti na tisuće novih učitelja i graditi nove škole jer one već postoje.

  16. #16
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ne znam koliko ste u kontaktu s djecom koja su napustila srednju školu ili nisu nikada krenuli u nju? Koma. KOja je perspektiva te djece? Koji su uopće bili razlozi što školu nisu nastavili?

    Ja sam neupitno za poticanje djece na završetak srednje škole. Koji je model najbolji pokazati će praksa ali ne treba odustajati...

  17. #17
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    oni koji nisu završili srednju mogu ići u večernje škole za odrasle ili da im se omogući upis srednje bez obzira na godine

  18. #18
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa
    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Anketno pitanje je postavljeno crno - bijelo, pa moram odgovoriti da, odnosno da podržavam obaveznu srednju školu, ali imam rezerve prema tome. Zašto da? Zato što mislim da je potrebno dići razinu obrazovanja građana. Srednja škola daje opće obrazovanje i upravo zato mislim da bi je svi trebali pohađati. (Iako dijelim Mukičino mišljenje o završnosti koju bi barem neke srednje škole trebale omogućavati učenicima. Mislim da neke to i omogućavaju.) Vjerojatno je i kod uvođenja obavezne osnovne škole bilo onih koji su smatrali da to pravo pripada samo nekima. Pravo na obrazovanje smatram osobnim pravom, a svjesna sam toga da obaveza polaženje srednje škole za mnoge zapravo znači mogućnost ostvarenja tog prava koja bi im inače bila uskraćena zbog obiteljskih, financijskih i drugih okolnosti. Obaveznu srednju školu vidim prvenstveno kao šansu svih mladih ljudi. Oni koji inače ne bi pohađali srednju školu mogli bi tijekom tih godina otkriti neke svoje talente, zainteresirati se za neko područje i nastaviti školovanje. Drugo, u tome vidim jedno moguće sredstvo borbe protiv općeg primitivizma, polupismenosti i neznanja koje vidim u društvu i s kojim mi se teško nositi.

    Moje rezerve prema tom projektu nisu načelne prirode, pa im zato nisam dala prednost u glasovanju. Naime, iskusila sam primjenu Bolonjske deklaracije u visokom školstvu i niz reformi visokog školstva prije toga, pa se s punim razlogom bojim izvedbe tog projekta. Bojim se preuranjenog srljanja, političke odluke koju ne prate infrastrukturne mogućnosti i bojim se da će se sve to slomiti na leđima ionako preopterećenog profesorskog kadra. Ako srednja škola ima postati obaveznom za sve, to za mene podrazumijeva izgradnju novih škola i zapošljavanje novih profesora, a ne pojačavanje pritiska na postojeće škole i profesore. Nikako ne bih htjela da provedba reforme dovede do srozavanja razine rada u postojećim srednjim školama, jer bi to dovelo u pitanje načelne vrijednosti samog projekta. Primjena Bolonjske deklaracije na hrvatski način donijela je srozavanje nastave i znanja studenata na sveučilištima, a da ne govorim o tome da je sveučilište kao znanstvena ustanova njome postalo priča iz prošlosti. Ne bih htjela da tako prođu i srednje škole.
    potpis na sve, a osobito na boldano!
    I jos jedan!
    i jos jedan!

  19. #19
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    ja sam opcenito protiv obvezne skole, bial to osnovna ili srednja.

  20. #20
    Zeera

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    Ja sam neupitno za poticanje djece na završetak srednje škole. Koji je model najbolji pokazati će praksa ali ne treba odustajati...
    S ovim se i ja slažem.
    Zaista, treba djecu poticati da nastave školovanje. Živim u maloj sredini i poznajem dosta ljudi koji nisu završili nikakvu srednju školu. kako vrijeme prolazi oni su sve više svjesni da su pogriješili jer im je izbor zanimanja i poslova prilično sužen, ali ne čine ništa da to promjene. Ne upisuju večernje ili neke dopunske škole, jer, kažu , više ne znaju kako se uči, ili jednostavno ne uspjevaju naći vremena za to od obaveza na poslu (rade u smjenama ili na terenu).

    Možda ova metoda prisile nije najsretnija, treba mladim ljudima pomoći da sami shvate da im obrazovanje treba, i ono što je isto tako važno da učenje nikako ne prestaje završetkom škole.
    Uči se čitav život, a mnogi toga, ne znam ni sama zašto, nisu svjesni.

  21. #21
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    oni koji nisu završili srednju mogu ići u večernje škole za odrasle ili da im se omogući upis srednje bez obzira na godine
    aha,ako su u nekom večem gradu možeš mislit šta bi netko npr s Visa
    putovao u Split u večernju školu
    možda i bi kad bi mu to garantiralo zaposlenje ali nešto sumnjam

    ja sam za obavezno školovanje ali ovako kako Mukica kaže
    inače mi je to bolna točka pa san malo osjetljiva jer MM nije završio srednju a živio je s roditeljima u Splitu
    kako kaže njegova mama pa nije htio,htio je raditi i tako je sa 15g otišao u rodno selo i radio i živio sam

  22. #22
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    poticanje i prisila nisu ista stvar

    moj dida je riješija motivaciju mog čače i strica: kad nisu htjeli učiti, to ljeto su proveli okapajući vinograde, dok su se drugi kupali ... rezultat: viša ekonomska i viša elektrotehnička

    obrazovanje dijeteta je odgovornost roditelja, država ih samo mora prisiliti da znaju čitati i pisati, i zbrajati

  23. #23
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    da,u biti mislim da smo svi za poticanje a ne prisilu odnosno puštanje u šta se na kraju pretvori kod onih koji ne žele učiti jer se mora završiti

    u slučaju MM-a su definitivno krivi roditelji i on je radio ko konj ali mu je
    zarada bila 100-200ondašnjih dojč mark DNEVNO,tako da ja kažem dobar je kakav je mogao biti s toliko love bez ikakve kontrole i u tim godinama

  24. #24
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Možda ja imam krivu percepciju jer dolazim u doticaj s posebnom populacijom, ali statistike pokazuju da je ta populacija jednako obrazovana kao i populacija općenito. No, ljudi s kojima ja radim, a nisu završili SŠ dolaze iz obitelji kojima roditelji nisu mogli ili nisu znali odgojno utjecati na svoju djecu, nisu ih znali motivirati za nastavak školovanja. Da li odgovornost onda svaljivati samo na roditelje i sve prepustiti njihovom znanju ili neznanju, ili?

  25. #25
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    da nastavim...svako dijete ima pravo na obrazovanje, u ovom kontekstu možemo reći i na srednjoškolsko obrazovanje, i to bi pravo trebalo biti neovisno o socijalnoj situaciji ili kompetentnosti roditelja...ovo je nešto što treba poticati...

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    12

    Početno

    Mislim da bi trebalo malo razmisliti i o uvjetima. Gdje će ta djeca ići u školu? Tko će im predavati?

    Razmislimo, ako npr. natrpate u gimnaziju koja sad ima razrede od prosječno 28 ljudi, njih 35, past će kvaliteta obrazovanja. Jer, de facto, mislim da nema dovoljno mjesta za svu djecu u srednjoj školi.

    Ako je srednja obavezna, po kojim će se kriterijima upisivati djeca u gimnazije, a po kojim u obrtničke škole? Po ocjenama? Statusu? Odokativno?

    Sve mi to miriši na velike probleme o kojima nitko zaista nije razmislio, nego se to gura samo zbog izbora.

    Svako dijete ima pravo na obrazovanje, no isto tako ima pravo i na mogućnost izbora! A u ovakvom brzopleto donesenom sustavu očito neće moći birati!

  27. #27
    nbiskup

    Početno

    Ne podržavam ideju obavezne srednje škole. Idemo rađe korak po korak - najprije izgradimo jednu školu više, pa podijelimo nekoliko stipendija više, pa informirajmo roditelje, a i klince o prednosti pohađanja i završavanja srednje i škole općenito... Ideja da se postavi ultimatum: Svi u srednje škole! a zatim rješavaju i te kako stvarni i ozbiljni problemi mi nije prihvatljiva. U životu sam za princip postupnosti rješavanja problema, a ne glavom kroz zid.

  28. #28
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Radim u srednjoj 3 i 4 godišnjoj strukovnoj školi i prošla sam uvođenje 2 sustava školovanja koji su bili ubačeni valjda eto promjene radi a realizacija je bila "snađi se druže".
    Primjer, za svaki predmet u NN postoji okvirni program koji se dalje razrađuje, međutim za moj predmet ga nije bilo(štamparska greška) nego sam ja samo znala da predajem u toplini(stručni predmet, novi, udžbenika nema). Nakon bezbroj bezuspješnih telefonskih poziva odgovorna osoba mi je rekla "Pa kolegice nekako vi to složite" :shock:

    To sam navela samo da ilustriram kako se kod nas uvode promjene. Donese se odluka, nešto okvirno isplanira(ne vodeći računa o puno stvari koje ta odluka nosi sa sobom), a mi na kraju ljestvice se snalazimo kako znamo.

    Uglavnom, i ja potpisujem Zdenku2

  29. #29
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    znate li da 1/3 mladih napusti sškolu?
    i to nisu oni koji bi radje homeskulirali ili kojima bi rod. svjesni vaznosti znanja na taj nacin usadili znanje, oni su vise na rubu - nepismenosti ili nemogucnosti financiranja skolovanja. (ne treba brkati pojam obaveznog obrazovanja i obaveznog skolovanja).
    ja sam definitivno za poticanje zavrsetka sr. skole - na koji nacin, ne znam. u svakom slucaju potpisujem bubicu i zdenku.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Drago mi je da će se djeci omogućiti da nastave školovanje ne odlučujući o struci i da se ne će tražiti potpuni financijski trošak roditelja. Ali:
    Nedostatak novca uloženog u taj projekt sigurno će se osjetiti negdje drugdje. Sigurno će se povećati postotak nasilja u srednjim školama jer će nestati filter koji onemogućuje nekim skupinama da upišu srednju. Osim povećanja broja profesora, trebat će veći broj drugih stručnjaka, koje vjerojatno ne možemo platiti.
    Ja mislim da je ideja dobra, ali da je trebalo organizirati prijelazno razdoblje od kojih 3-5 godina.
    Ovako sam dosta skeptična iako mi je nekako drago da djeca ne će doživljavati sve one stresove oko upisa.

  31. #31
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Drago mi je da će se djeci omogućiti da nastave školovanje ne odlučujući o struci.
    a kad bi se trebali odlučiti za struku?
    s 18 idu na biro za zapošljavanje kao šta?

  32. #32
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    iako mi je nekako drago da djeca ne će doživljavati sve one stresove oko upisa.
    zašto misliš da neće? bolje ocjene - bolja škola. neće samo ostati sljedeće 3 ili 4 godine u svojoj osnovnoj školi...

  33. #33
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    ... iako mi je nekako drago da djeca ne će doživljavati sve one stresove oko upisa.
    Nego što? Pa i dalje će se upisivati prema visini bodova, osim što će sada morati biti mjesta za sve. Ali ne u željenim školama, već prema ocjenama, zar ne?

  34. #34
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,031

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    uvijek me razljuti ova tema "obavezne sš" , pa ne dovršim...

    podržavam isključivo poticanje odlaska u srednju školu određenim mjerama, ali opet - ili svima, ili samo onima koji bez toga ne mogu. nikako obavezu...
    Potpisujem!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •