Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: 2 x 15 min?

  1. #1
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno 2 x 15 min?

    Vjerojatno znate na što mislim. Većina patronažnih i pedijatara će vam preporučiti da dojite bebu na svakoj dojci po 15 min. Ja sam pokušala to izvesti (pošto ništa drugo ne djeluje) i to izgleda tako da nakon 15 min izvadim bradavicu iz njezinih usta, a iz bradavice curi potočić mlijeka.
    I što bi sad trebala, pustiti da to mlijeko iscuri u jastučić a nju prebacivati na drugu dojku?
    I kako da dijete tako dođe do masnog mlijeka?
    Što s djecom koja sporije cicaju?
    Kasnije kad dijete treba veće obroke kako da u 15 min izvuče onoliko koliko mu treba?

    Što vi mislite o tim njihovim savjetima?
    Moja frendica tako hrani svoju curicu i mala odlično dobiva na kilaži. Ne znam što da mislim.

    Čini mi se da je bolje da joj pustim da pola sata cica istu pa na sljedećem podoju dam drugu dojku.

    Kako vi radite?

  2. #2
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Kao laik znam da je bitno da ne prekidas podoj jer na kraju dolazi ono masno i hranjivo mlijeko. Utoliko mi nije jasna ta uputa s 15 minuta... No, to su samo moja razmisljanja, nisam kompetentna za savjet, no i mene zanima odgovor, uskoro i nas ceka dojenje!

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Ja sam to probala jednom, u rodilištu, kad je cicala prvi puta. Ne da joj nisam mogla izvaditi cicu iz usta... naišla i sestra, njoj je trebalo da drži Nevi barem 10 sec. začepljen nosić pa da pusti. Onda sam vidjela da mi dijete nešto drugo govori. Pustila bi cicu kada bi se najela masnog mlijeka i vrtila bi se.

    Vidjela sam vaš 'problem' na nekom drugom topiku pa htjedoh predložiti onujednu prirodnu dohranu - izdojiš se, pustiš mlijeko da odstoji 24h, da se razdvoji masno i voda, te uz pomoć žličice ili šaličice davaš bebi ono masno. To se radi kada beba slabije dobiva na težini. Pitaj savjetnice kako točno ide.

  4. #4
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    opet biserni savjeti, jel ga pratio savjet o dojenju svaka 3 sata?

    doji se na zahtijev, koliko dugo god beba želi

    kako bi se ti osječala da pojedeš juhu (prvo mlijeko) i taman navališ na pečenu koku (masnije mlijeko) i onda ti netko makne tanjur i dobiješ još jednu porciju juhe?

    super za tvoju prijateljicu da beba napreduje, jer da nije napredovala rekli bi joj da joj je mlijeko slabo i uvalili formulu, a ne bi posumnjali u pogrešan savjet :/

    odakle 3 sata: tako hrane bebe na pedijatriji i u još nekim rodilištima, odakle 15min: toliko im je dano vremena da nahrane 1 bebu - bolnička organizacija

    a kasnije ti maleni tako uvježbaju sisanje da ovo pola satno početno sisanje prelazi na 5-10min u trku

    viruj svom instiktu, dobro ti govori, tvoje sumnje su opravdane 8)

    i tekstovina na Rodinom portalu

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ako beba slabo dobiva na težini i brineš se da li dolazi do masnijeg mlijeka onda se svaki slijedeći podoj počima ....
    1. podoj: sisa A
    2. podoj sisa A pa sisa B (kad beba ispljune sisu A , jer ju je iscjedilo)
    3. podoj, sisa B pa sisa A

  6. #6
    clio180 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    908

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ...kako bi se ti osječala da pojedeš juhu (prvo mlijeko) i taman navališ na pečenu koku (masnije mlijeko) i onda ti netko makne tanjur i dobiješ još jednu porciju juhe?...

    tako je i meni nasa pedica rekla, da ne dozvolim da mi mrcvari bradavice, pa da mu dajem 10-15 minuta najvise svaku. hvala ti boze na rodi, pa znam da je mlijeko na kraju masnije i zasitnije.
    uglavnom, danas se cicanje svodi na 5-10 minuta, jer mu je to dovoljno .

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Da smo mi dojili 2x15 minuta, odustala bih nakon max. 2 tjedna. Prvih mjesec i pol nije bilo ni početka ni kraja, nema veze je li dan ili noć... A onda, odjedenom, podoj 15, pa 10, pa 5 minuta, i gotovo. Pusti dijete da jede koliko hoće, kad malo poraste sama će skratiti podoje.

  8. #8
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    gle, tesko je reci kada mijenjati dojku...dojka se mijenja kada se efikasno isprazni iz razloga sto onda znamo da dijete dolazi do zadnjeg masnijeg mlijeka. a kada je to...svakih sat, dva, tri, cetiri....to zapravo najbolje mama zna.
    podoj ne treba prekidati.
    istina je da se nekad savjetovalo (a negdje se jos uvijek savjetuje) da se daju obje dojke unutar jednog podoja.
    ALI to ne znaci 15min jedna- stop- 15 min druga- stop.
    zapravo bi to znacilo da se daje jedna pa beba SAMA prestaje dojiti i ponudi se druga.
    no da bi bili sigurni da beba dolazi do zadnjeg mlijeka shema mora izgledati:
    1. desna pa lijeva
    2. lijeva pa desna
    3. desna pa lijeva....
    uvijek je zadnja u sljedecem podoju prva.
    ljudsko tijelo je savrsenije nego sto mnogi misle pa stime i pametnije. pa ce se i proizvodnja mlijeka prilagoditi takvom nacinu.
    no najbolji pokazatelj je bebin napredak. ako beba dobro napreduje a majka doji na gore opisan nacin nema problema.
    stvar je u tome da je lakse i sigurnije da ce beba doci do zadnjeg mlijeka ako efikasno isprazni dojku u jednom/dva/tri/vise podoja pa tek onda majka ponudi drugu.

    najbitnije je NE PREKIDATI podoje i NE DAVATI po RASPOREDU vec da beba doji KADA zeli i KOLIKO zeli.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Mi smo prekidali podoje. Ali nakon sat i pol . Dala bih mu jednu sat vremena, pa prekid, pa drugu pola sata.

    Što mogu, jednostavno je bio takav. Pred kraj prve ja bih radila kompresiju da sebe uvjerim da je prazna, i prešli bi na drugu. Onda sa i pol pauze, pa udri Jovo nanovo!

  10. #10
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Tibice, ja sam Janka hranila svaki obrok na drugoj cici. Nisam ih mjenjala tijekom podoja, nego se u jednom podoju najeo iz jedne u drugom iz druge....Jedino kad bi još kao tako mali cikio i duže od sat vremena, provjerila bih curka li išta i onda kada bih vidjela da nema ništa stavila bih ga na drugu. Super je napredovao.

  11. #11
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Ja ju isto uglavnom pustim duže vremena na jednoj, pa podrigne pa ju opet vratim na istu jer vidim kad stisnem bradavicu da još curi. E onda ako nakon 30-45 min pusti tu cicu stavim ju da podrigne pa ponudim drugu. Ovu drugu obično cica nekih 5 min pa zaspi. I onda sljedeći podoj počnem s ovom drugom. Što se tiče razmaka pokušavam napraviti 2-3 sata razmaka (ne više - za sada), ali navečer bude nervozna pa joj pustim da cica i po 2 sata ako hoće dok ne zaspe.
    Prvi dio noći mi odspava 4 sata u komadu, ali nakon toga još možda 2 sata spava i onda ju moram staviti kod sebe u krevet jer stalno stenje i kmeči pa joj samo gurnem cicu u usta i spava dalje. Nadam se da će ubrzo uloviti noć jer je dosta opasno spavati s MM-om u krevetu kad imaš 3 kg i 51 cm . Nije baš sigurno ni kada imaš 70 kg i 170 cm.

    Sutra idemo na vaganje pa ćemo vidjeti da li smo dobili koji gramić.
    Da li može pedica mene priciliti nekako da joj dajem dohranu? Rekla mi je jedna ženska: "Samo ti još treba da ti ju pošalje u bolnicu na dohranu jer ne dobiva na kilaži." Što to znači? Nisam nikad čula da je netko slao dijete u bolnicu jer slabije dobiva.

  12. #12
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Za pocetak (nemam vremena) radis 2 greske:
    1. gledas na sat tijekom podoja (mjeris ga!)
    2. preveliki su ti razmaci izmedju podoja
    Poslije se javim s vise info (ili neka druga od savjetnica).

    Koliko ima popisanih i pokakanih pelena dnevno? Je li ono tvoja beba ima problema s kakanjem (ili sam pobucala)?

  13. #13
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj tibica prvotno napisa
    Što se tiče razmaka pokušavam napraviti 2-3 sata razmaka .
    zašto?

  14. #14
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Da, to sam i ja htjela pitati.

    Stvar funkcionira na nacin da na pocetku ide vodenije mlijeko, na kraju masnije, od vodenog se piski, od masnog kaki, od svega skupa napreduje.

    Beba mora imati barem 6 popisanih pelena u 24 sata, od toga barem 3 moraju biti pokakane. I to je sve od brojki sto ti treba za pracenje na pocetku, ostalo je na pedijatrima da mjere i vazu. Pedijatar moze poslati dijete u bolnicu ako mu opce stanje nije u redu (npr. ako je dehidrirano ili ako je bolesno).

    Sto se ostalog tice, bitno ti je znati da se vecina beba trudi sto vise i sto cesce biti na sisi, jer im je to najbliskija veza s mamom u cijem su stomaku donedavno boravile i gdje im je bilo tako lijepo, a na mami je da se tome prilagodi dok se beba ne navikne na novo stanje stvari (obicno se stvar sredi oko 2. ili 3. mjeseca bebinog zivota).

    Pliz, odgovori na ona gore pitanja.

  15. #15
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Prvih mjesec dana smo pokušavali onako kako smo naučili na rodi. Jela je kad god hoće i koliko god hoće. Nije mi bilo uopće važno što sam cijeli dan ukrevetu s njom. Ali nakon mjesec dana dobila je samo 160 grama. Onda sam već iz očaja poslušala pedijatricu. Njezina logika je bila da treba bar 3 sata da se mlijeko proizvede u dovoljnim količinama i da će bolje jesti ako napravim veću pauzu. Ovaj savjet s 15 min nisam baš slušala jer nakon 15 min meni mlijeko još masovno curi iz cice pa mi nema smisla skidat ju s te da bi jela na drugoj.
    Popišanih pelena ima 6-7 na dan i to jako popišanih.
    Ne kaka po 5-6 dana, ali jako prdi. Već sam joj 2 puta stavljala čepić da se pokaka i onda je imala žutu stolicu, mekanu, u velikim količinama.
    Rekli su mi da je normalno da dojena beba nema stolicu po tjedan dana.
    Danas idemo opet na vaganje kod pedice da vidimo je li što dobila.
    Ja imam dovoljno mlijeka, i pokušavam ju stalno vraćati na istu cicu dok ju ne isprazni ali očito ona ne dolazi do masnog mlijeka. Ne znam kako da joj pomognem.

  16. #16
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pedica ti daje savjet za hranjenje na adaptiranom
    majčinom mlijeku je dovoljno 90min za potpunu razgradnju , dakle 1,5h, što bi značilo da na razmaku od 3 sata je beba gladna 1,5h

    uzrok slabijem dobivanju na težini može biti puno, a može biti da je beba neunčikovito sisala (kao kod moje rodice)
    mnoge žene su izgubile mlijeko upravo radi tih savjeta od 3 sata i 2x15min

  17. #17
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj tibica prvotno napisa
    Prvih mjesec dana smo pokušavali onako kako smo naučili na rodi. Jela je kad god hoće i koliko god hoće. Nije mi bilo uopće važno što sam cijeli dan ukrevetu s njom. Ali nakon mjesec dana dobila je samo 160 grama. Onda sam već iz očaja poslušala pedijatricu. Njezina logika je bila da treba bar 3 sata da se mlijeko proizvede u dovoljnim količinama i da će bolje jesti ako napravim veću pauzu. Ovaj savjet s 15 min nisam baš slušala jer nakon 15 min meni mlijeko još masovno curi iz cice pa mi nema smisla skidat ju s te da bi jela na drugoj.
    Popišanih pelena ima 6-7 na dan i to jako popišanih.
    Ne kaka po 5-6 dana, ali jako prdi. Već sam joj 2 puta stavljala čepić da se pokaka i onda je imala žutu stolicu, mekanu, u velikim količinama.
    Rekli su mi da je normalno da dojena beba nema stolicu po tjedan dana.
    Danas idemo opet na vaganje kod pedice da vidimo je li što dobila.
    Ja imam dovoljno mlijeka, i pokušavam ju stalno vraćati na istu cicu dok ju ne isprazni ali očito ona ne dolazi do masnog mlijeka. Ne znam kako da joj pomognem.
    majcino mlijeko se radi kako se trosi.
    znaci ne treba se cekati da se napuni.
    da pace, u dojkama postoji protein, povratni inhibitor laktacije (Feedback Inhibitor of Lactation FIL), koji regulira proizvodnju mlijeka.
    kako se alveole pune, sastav mlijeka (FIL, peptidi, masne kiseline i drugi sastojci) signaliziraju stanicama da uspore proizvodnju. Sto je dojka praznija brze se nastoji napuniti. Proces je slican automatskom ledomatu i moze se opisati konceptom 80:20- 80% je uobicajen postotak kolicine mlijeka kojeg beba isprazni tokom jednog dana (24h) dok 20% ostaje u dojkama. Ako beba isprazni vise od 80% povecava se proizvodnja, a ako isprazni manje od 80%, proizvodnja se smanjuje.
    tako da se ne ceka da se dojke «napune» da bi se beba najela jer u dojkama uvijek ima dovoljno mlijeka da bi se beba najela. u slucaju prepunjenosti mlijeka dolazi do suprotnog ucinka- kolicina se smanjuje pa bi se sljedeci dan dojka koja je bila tvrda i prepuna mogla ciniti praznijom jer je slala signal da je proizvodnja prevelika;

    znaci to "cekanje da se napuni" moze stvarati samo suprotni ucinak.

    u danima kada beba ima skok u razvoju, non stop je na sisi, zar ne. na taj se nacin priroda pobrinula da beba sama poveca kolicinu mlijeka i osigura si dovoljnu kolicinu.

    jeli imas problem sa refleksom otpustanja mlijeka?

  18. #18
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Vratili se od pedice. Iamo 3550 g, znači u 5 dana je dobilaskoro 200 g. Rekla je pedica da je to super i da samo tako nastavimo. A rekla sam joj da ne dajem dohranu. Baš sam sretna.

    Imamo dobar refleks otpuštanja.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    286

    Početno

    nikada,ali baš nikada ne gledam na sat koliko dugo doji,a nemam ni pojma koliko puta dnevno papa,zato mi je najgluplje kada me netko pita koliko obroka ima dnevno? kao da je moj sin vekerica,ja čak ni nemam sat u stanu(osim na mobu i compu)

  20. #20
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Tibice, odlicno! Sad samo prestani gledati na sat, doji kako beba trazi i opusteno, imas i dokaz da nemas razloga za brigu.

    Dramica, super!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •