Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 219

Tema: Koje adaptirano kupiti?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    I opet se od drveca ne vidi suma.....

  2. #52
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj suzyem prvotno napisa
    Već smo negdje na forumu zaključili da nije u redu nazivati hranu smećem i zlom, kakva god ona bila.... ja mogu baciti paštetu i hrenovke a za nekog siromaha to život znači!
    Mislim sve je jasno i stav Udruge i pravila, ne znam zašto se i dalje raspravlja o adaptiranom, pa pobogu, postoji toliko foruma gdje majke mogu dobiti informacije i o toj temi...
    Prvi dio posta se odnosio na Davora (pošto je rekao da se njemu obrati).... Jel majci, koja recimo ide na kemoterapiju ili recimo mora piti neke lijekove te ne smije dojiti, jeli za nju ta formula zlo ili spas?
    Ma uostalom, dala bi ja tebi dvije cice, dvije blizanke, 2 mastitisa, pa nek ti budu prištekane 24 sata na dan, pa još jedno veće dijete, koje ima potrebe, pa ti doji, doji dok se ne raspadneš.... baš me zanima jel bi ti tad formula bila zlo ili spas?
    Gle, no hard feelings, al taj tvoj potpis stvarno stvarno nije u redu.... mogao si bar napisati: Marketing formula je zlo, ilitištajavećznam, upotrijebi maštu, jer ovime vrijeđaš!
    Ne slažem se s kategorizacijom formule kao hrane, jer je marketing formule prohibiran. Jednako kao marketing duhana i alkoholnih pića. UNICEF, IBFAN i drugi su prije više od deset godina iznijeli svoj stav o tome, štetnost formule je dokazana, a ja sam tomu dodao slogan: "formula je zlo".

    Ne kosi se s mojim egom promijeniti retoriku pa ću udovoljiti tvojoj sugestiji:

  3. #53

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Evo, Davor je promijenio potpis

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Svaka cast! Kad bi bar svi bili tako fleksibilni.

  5. #55
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Hvala Davore! To ima više smisla.... ja kužim od početka što si htio reći tim potpisom: Formula je zlo!, jer čitam tvoje postove... ali netko tko nije upoznat s tvojim stavovima, krivo shvati!

  6. #56

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Tko je odgovoran kad se na jednom poznatom portalu, na forumu, vrijeđa Roda na 12 stranica?
    Nemojte me krivo shvatiti ali baš bih voljela pročitati tko i zašto?

  7. #57
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno RE:

    Citiraj irenas prvotno napisa
    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Tko je odgovoran kad se na jednom poznatom portalu, na forumu, vrijeđa Roda na 12 stranica?
    Nemojte me krivo shvatiti ali baš bih voljela pročitati tko i zašto?
    http://www.index.hr/forum/default.as...idt=103943&p=1

  8. #58
    makka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    785

    Početno

    slučajno sam naletjela na ovaj topic,
    vidim da je počelo ovim...

    Citiraj ira prvotno napisa
    Moja bebica papa od Nestla Beba 1 HA. Da li je to isto mlijeko kao u Hrvatskoj (kršitelj koda)ov *** 1 HA?
    Uopće mi nije bilo do bilo kakvog reklamiranja.Ne živim u Hr i svoje dijete nisam rodila već sam ga usvojila sa njenih 7 dana pa normalno da ju ne mogu dojiti iako bih strašno željela. Dijete mora nešto jesti a moje pitanje je bilo povezano s tim što se nisam srela sa hranom *** a moja pedijatrica je dala tu Ha hranu još u bolnici poslije poroda.Dakle zato pitam.Nema potrebe odmah pustiti paljbu.normalno da sam otvorila dohranu jer me zanima sve a naročito to kako hraniti dijete.Srdacan pozdrav

    ja bi samo htjela reći iri, da je i usvojenu djecu moguće dojiti
    ja ne znam puno o tome, ali pisalo se već i na ovom forumu, a sigurno ima dosta informacija na drugim stranicama.
    ako bi stvarno, kako kažeš, strašno željela dojiti, pogledaj si malo po netu.
    nadam se da ćeš uspjeti

  9. #59
    Brundo

    Početno

    Pozdrav svima!
    Nikako se ne slažem da je formula zlo, kako je rekao Davor!!!????Halo??
    Apricot, nikako se ne može uspoređivati formula i hodalica. Formula je hrana, i prije svega nužna bebi ako nije u mogućnosti dojiti, a bez hodalice se svakako može, protiv nje sam!!

  10. #60
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno Re: RE:

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj irenas prvotno napisa
    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Tko je odgovoran kad se na jednom poznatom portalu, na forumu, vrijeđa Roda na 12 stranica?
    Nemojte me krivo shvatiti ali baš bih voljela pročitati tko i zašto?
    http://www.index.hr/forum/default.as...idt=103943&p=1
    Išla sam malo čitati :shock: anchie hvala ti, što na ovom forumu nema prostačenja!!!

  11. #61
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Brundo, nisi sasvim u pravu. Pivo ulazi u rang prehrambenih proizvoda i može se reklamirati, a formula se ne smije reklamirati. To je vjerojatno zato što čini neizrecivo puno više štete među bebama nego dva tri piva među prijateljima. Nego, zašto vjerovati meni ili Apricot, kad možeš nešto o tome naučiti na UNICEF-ovim stranicama. Nikad nije kasno za učenje.

    Ja i dalje vjerujem da je formula zlo, a njene prehrambene vrline može u privatnosti iznijeti pedijatar koji ti nešto takvo preporuči. Hoće li preuzeti i odgovornost za time nastalu štetu, ne znam - pitaj ga. Sve ostalo je marketing, dakle zabranjeno.

  12. #62

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno Re: RE:

    Citiraj cekana prvotno napisa
    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Citiraj irenas prvotno napisa
    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Tko je odgovoran kad se na jednom poznatom portalu, na forumu, vrijeđa Roda na 12 stranica?
    Nemojte me krivo shvatiti ali baš bih voljela pročitati tko i zašto?
    http://www.index.hr/forum/default.as...idt=103943&p=1
    Išla sam malo čitati :shock: anchie hvala ti, što na ovom forumu nema prostačenja!!!
    Potpisujem i kažem da nije bitno što piše već tko piše.

  13. #63
    Brundo

    Početno

    A reci mi Davore onda što bi majke trebale ponuditi svojim bebama koje iz inih razloga ne mogu dojiti; pivo npr? Jer je ono popraćeno marketingom i odmah je ok? Dječja hrana je sigurno kontrolirana više od bilo koje druge. Da to nimalo ne valja, onda bi je Unicef i zabranio.
    Inače, ja imam bebača od 10 mjeseci i još uvijek ga uspješno dojim, ali da ne mogu, nimalo ne bih dvojila ponuditi mu formulu, šta drugo. Manja šteta (ako se to uopće može tako formulirati) nego ga ostaviti gladnog...bez mliječnog obroka.

  14. #64
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Brundo prvotno napisa
    A reci mi Davore onda što bi majke trebale ponuditi svojim bebama koje iz inih razloga ne mogu dojiti
    ...
    Da to nimalo ne valja, onda bi je Unicef i zabranio.
    Za prvi dio pitanja, lijepo dojenče u košaru i pravac pedijatru po preporuku što dalje. Za preporučiti formulu su jedino pedijatri kvalificirani, a takvu situaciju možeš promatrati kao obiteljsku nesreću većih proporcija od većine zaraznih bolesti.

    Za drugi dio pitanja ti mogu čak kvalificirano odgovoriti jer sam radio u UNICEF-u: UNICEF stvarno zabranjuje isporučivanje formule u humanitarnim pošiljkama. Postoji čak i uputa što napraviti s formulom kada ju netko prošverca u humanitarnu pomoć, jer se prečesto događalo da takva "pomoć" postane humanitarna katastrofa. U uljuđenim zemljama razvijenog marketinga u primjeni je kod kojim se zabranjuje marketing formule.
    Formula je među dojenčadi daleko smrtonosnija od dva tri piva među (punoljetnim) prijateljima. Upravo zato formulu ne preporučuju roditelji nego pedijatri, a marketing formule je zabranjen. '97 je upravo UNICEF donio procjenu da bi se intenzivnijim dojenjem godišnje spasilo živote oko 1,5 milijuna djece, uostalom vidi http://www.unicef.org/pon97/nutr1.htm. I prije i nakon '97 se još puno toga dogodilo, a dobro mjesto za početak istraživanja je http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/, gdje ćeš naći i neke druge organizacije koje se bave istim "poslom" na http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/links.htm.

    Znam da je područje prilično opširno, ali mi slobodno vjeruj na riječ: niti na jednom od ovih linkova nećeš naći niti jednu dobru riječ o formuli.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    BiH/HR
    Postovi
    159

    Početno

    Ja ovu svu raspravu ne shvaćam, dobro, ostavljam mogućnost da sam priglupa ili odgojena u strogom poštovanju pravila, ali...
    Ako se kaže da na ovom forumu nema rasprave o vrstama formula, jer to potpada u nadležnost pedijatara, što Udruga nije, pa onda je to kraj priče.
    Nije pitanje kakav je ko roditelj, koji su razlozi za nedojenje, nego nećeš otići ortopeda pitati za savjet oko bolnog zuba.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Brundo prvotno napisa
    Dječja hrana je sigurno kontrolirana više od bilo koje druge. Da to nimalo ne valja, onda bi je Unicef i zabranio.
    Dječja hrana se pri uvozu ne analizira. Analiza se radi tek ako se pojavi kakav "problem" kao npr. povlačenje s tržišta neke serije. Analiziraju se samo lijekovi, hrana ne (iako je riječ o dječjoj hrani). Nažalost.

  17. #67
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Brundo prvotno napisa
    A reci mi Davore onda što bi majke trebale ponuditi svojim bebama koje iz inih razloga ne mogu dojiti;
    Prvo i osnovno je: Zasto ne bi mogle dojiti? Znamo da 99% zena moze dojiti, samo je potreban pravi savjet i prava podrska. Znaci sanse za potrebu davanja adaptiranog su zaista male. A i zene koje istinski ne mogu dojiti (zbog kemoterapije, drogiranja, neimanja mlijecnih zlijezda zbog neke operacije, itd), nisu osudjenje na adaptirano - jos uvijek se djetetu moze dati mlijeko iz banke mlijeka ili druge dojilje.

    Prema Svjetskoj Zdravstvenoj Organizaciji, adaptirano nije odmah iza majcinog mlijeka. Redosljed je ovakav:

    1. dojenje
    2. izdajanje
    3. banka mlijeka ili mlijeko druge dojilje
    4. adaptirano

    Znaci na tvoje pitanje, sto bi trebala raditi majka koja ne moze dojiti, jos uvijek postoje opcije 2 i 3, samo sto ih se u nasem drustvu automatski preskace i odlazi do broja 4.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    ...Za prvi dio pitanja, lijepo dojenče u košaru i pravac pedijatru po preporuku što dalje. Za preporučiti formulu su jedino pedijatri kvalificirani...
    Da,samo što pedijatri olako preporučuju formule, i to ne na temelju poznavanja pojedinih, već na temelju uvjerljivosti predstavnika proizvođača adaptiranih pripravaka koji redovito obilaze pedijatrijske ordinacije.
    Znam da nisu svi takvi,ali za jednog sam sigurna i uvjerena da nije jedini.
    Ja do sada nisam susrela majku dojilju koja ne daje barem jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost".

  19. #69
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Citiraj buca prvotno napisa
    Ja do sada nisam susrela majku dojilju koja ne daje barem jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost".
    Evo nas ovdje hrpa :D

  20. #70
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    to za "svaku sigurnost" se može o glavu odbiti
    -šta ako beba odbije sisu radi bočice
    - ili se zadnji obrok da adaptirano da duže spava što može rezultirati smanjenjem količine mljeka (znam za taj slučaj), jer nakon što se prsa prepune i procure zbog razmaka od 8 sati između podoja mozak smanji količinu mljeka na onu kojoj je potrebno 8 sati da se prsa napune, a to je malo, i bez obzira koliko bilo dnevnih podoja.

    a kakvu to "sigurnost" pruža prerađeno kravlje mljeko u prahu?

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj buca prvotno napisa
    Ja do sada nisam susrela majku dojilju koja ne daje barem jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost".
    Pa bar tu na forumu nas ima hrpa :D , a i van foruma mnoge mame koje poznam su prvih 6 mj. isključivo dojile (opet :D ).

    Ja Andriju "za svaku sigurnost" još koji put probam staviti na ciku ako mislim da nije dovoljno papao.

    (kad bolje razmislim, uopće ne znam mamu koja daje bočicu "za svaku sigurnost", ili isključivo doje ili uopće ne doje).

  22. #72
    Irchi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,221

    Početno

    Citiraj buca prvotno napisa
    Ja do sada nisam susrela majku dojilju koja ne daje barem jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost".
    :?

  23. #73

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    vidim da sam bila nejasna-"za svaku sigurnost" znači da majka bebi pripremi barem jednom dnevno i bočicu adaptiranog da beba slučajno ne bi bila gladna,a to da nisam srela se ne odnosi na vas s foruma,već na majke koje susrećem van foruma

  24. #74
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ma taj izraz "za svaku sigurnost", izgleda da niste sigurni u svoje mljeko

    usporedimo li majčino mljeko s zdravom hranom (puno voća, povrća, integralno, manje mesa..), a adaptirano onda je junk food,
    taj "za sigurnost" bi zvučao ovako: nakon finog zdravog ručka dajem još i jednu porciju pomfrija s extra soli i ulja, za svaki slučaj.

    taj izraz je još jedan uspjeh marketinga adaptiranog, svaka im čast, ipak za njih radu diplomirani stručnjaci za marketing, potrošačku psihologiju....

  25. #75
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ne želim te napadati, nego samo taj izraz

  26. #76

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    pa ja sam s ironijom i upotrijebila taj izraz,jer upravo je to objašnjenje koje čujem kad pitam čemu ta dodatna bočica upravo junk fooda,kao što kažeš,kad majka već doji.
    sve je ok 8)

  27. #77

    Početno

    Ovo je moj zadnji post na rodama i definitivno više nemam namjeru posjećivati ovaj site. Godinama visim na ovim stranicama, dugo sam bila na potpomognutoj i napokon mi se ostvario san i dobili smo sina. Prekrasnog sinčića koji ima 3 mjeseca. Nakon carskog reza (ne svojom voljom nego hitnošću situacije i odlukom doktora, prije toga sam imala trudove 8 sati i bila otvorena 9 cm) jer naime i ako rodiš carkim rezom, baš nisi dobrodošao na ove stranice, i dojenja svoga sina prekrasnih 8 dana, završila sam u bolnici s upalom maternice i mnogim drugim komplikacijama i unatoč izdajanjima itd nestalo mi je mlijeko nakon 3 tjedna u bolnici. Uostalom ne mora se nitko nekome ovdje opravdavati.
    Mame koje hranite djecu adaptiranim mlijekom ne morate se sramiti jer neka mi se javi samo neka mama koja doji svoje dijete 2-3 godine i onda mu više nikada u životu ne da pojesti pomfrit, pizzu ili hamburger ili dati coca-colu. Molim vas ljudi da malo mislite na osjećaje ljudi koji jednostavno nisu vam ništa skrivili samo hrane djecu tako da prežive. Svima želim da puno uživate sa svojom dječicom.


    anchie76 editirala tj. prebacila velika slova u mala zbog lakseg citanja posta

  28. #78
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj dd29 prvotno napisa
    NAKON CARSKOG REZA (NE SVOJOM VOLJOM NEGO HITNOŠĆU SITUACIJE I ODLUKOM DOKTORA, PRIJE TOGA SAM IMALA TRUDOVE 8 SATI I BILA OTVORENA 9 CM) JER NAIME I AKO RODIŠ CARKIM REZOM, BAŠ NISI DOBRODOŠAO NA OVE STRANICE, I DOJENJA SVOGA SINA PREKRASNIH 8 DANA, ZAVRŠILA SAM U BOLNICI S UPALOM MATERNICE I MNOGIM DRUGIM KOMPLIKACIJAMA I UNATOČ IZDAJANJIMA ITD NESTALO MI JE MLIJEKO NAKON 3 TJEDNA U BOLNICI. .
    pa prvo ti si MORALA na carski - ja ne podržavam samovoljni carski bez medicinskog razloga
    fino si dojila svoje djete, došle komplikacije, hospitalizacija, nisi SMJELA dojiti i dakako izdajanje nije učinkovito ka sisanje i NORMALNO da se količina mljeka smanjila i da si ostala bez mljeka

    zašto se osječaš napadnuto?

    jedino majke koje ODABERU (dakle dojenje normalno ide) adaptirano jer im se ne da dojiti najvjerojatnije neće naći na razumjevanje na ovim stranicama.
    većina ovdje shvaća situacije kad je za djete NUŽNA prehrana adaptiranim

  29. #79

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj dd29 prvotno napisa
    ... JER NAIME I AKO RODIŠ CARKIM REZOM, BAŠ NISI DOBRODOŠAO NA OVE STRANICE

    mislim da si potpuno u krivu,pogotovo što se gore navedenog tiče
    a još više mi je žao ako se ti osjećaš nepoželjnom ovdje zbog toga
    ovdje su dobrodošli svi koji žele znati više,naučiti nešto novo...

  30. #80
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    potpisujem MGrubi

  31. #81

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ja do sada nisam susrela majku dojilju koja ne daje barem jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost".
    Moje starije dijete nikad u životu nije pojelo bočicu adaptiranog, a nadam se da neće ni mlađe.

    pritom uopće ne osuđujem majke kod kojih je stvar drugačija, otkud mi uopće to pravo?!!

    Žao mi je što se ovdje konstantno brkaju stvari. To što Roda ima svoju viziju i što je odlučeno da će se ovdje apsolutno podržavati dojenje i neće se raspravljati o adaptiranom se često brka s time da majke koje ne doje ovdje nisu dobrodošle. roda samo želi pomoći održati to dojenje
    I stalno tako.
    Meni je to stvarno žao. Nikako na zelenu granu s tim raspravama i osjećajima.


    dd29, stvarno mi je žao što se tako osjećaš

    Mame koje hranite djecu adaptiranim mlijekom ne morate se sramiti jer neka mi se javi samo neka mama koja doji svoje dijete 2-3 godine i onda mu više nikada u životu ne da pojesti pomfrit, pizzu ili hamburger ili dati coca-colu
    Pa, ja bih recimo mogla u ovu skupinu. Lea još uvijek doji (3,5 god), a samo tu i tamo pojede možda komad pizze, ostalo ne. Vjerojatno će se kasnije stvari malo promijeniti, kad više neću moći skroz utjecati na njenu prehranu, ali nastojat ću joj usaditi što zdravije navike.
    Ali ZNAM da ima djece koja jednostavno masu hrane odbijaju i čiji su roditelji sretni da pojede makar i komad pizze ili pomfrit.
    Ali ne znam kakve to sad ima veze s ovim.
    Opet naglašavam da ni takve roditelje nikad ne bih osuđivala. Ne znaš kako je dok nisi u nečijoj koži. Osim toga, nemaju svi iste ideale i prioritete. Nekima je birno da se dobro i kvalitetno jede, neki smatraju da se previše pažnje obraća takvim stvarima i da neki pretjeruju u tome. MIslim, ne znam. Svatko ima pravo na svoje mišljenje i pravo tražiti od drugih da se to mišljenje poštuje, ali i obvezu poštivanja pravila nekog mjesta, nečije kuće, foruma i sl.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Dječja hrana se pri uvozu ne analizira. Analiza se radi tek ako se pojavi kakav "problem" kao npr. povlačenje s tržišta neke serije. Analiziraju se samo lijekovi, hrana ne (iako je riječ o dječjoj hrani). Nažalost.
    MartinaP, ovo je neistinito i doista neodgovorno s tvoje strane.

    Napisat cu par stvari kad vec pravite, nadam se, iznimku u pravilima i iznijeti svoj privatni stav:
    Iznosenjem poluistina i neistina na forumu i portalu, Roda radi cak i lose stvari. Zasto se spustiti na razinu onih koji manipuliraju javnoscu?
    Prije nego li ste stavili slijedece na portal , trebali ste provjeriti kad ste se vec odlucili (ne)savjetovati o formuli... Iako je vecina dolje navedenih tvrdnji istinita za vecinu formula, ne odnosi se na sve. (Ne mislim time da formula na i jedan nacin moze parirati mlijeku zene.) A u to su pedijatri upuceni i duboko vjerujem da su oni jedina prava adresa za pitanja o zdravlju djeteta ili barem vjerodostojni izvor informacija od-neke-tamo-forumasice, ukljucujuci mene.

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=239&Show=2296

    Autorica: Marsha Walker, RN, IBCLC
    *bebe hranjene mliječnom formulom imaju visoku pH vrijednost crijevne flore od približno 5.9-7.3 s mnoštvom različitih putrefaktivnih (onih koje uzrokuju gnjiljenje) bakterijskih vrsta
    *uvođenjem dohrane mliječnom formulom, crijevna flora dojene bebe skoro se nezamjetno razlikuje od normalne crijevne flore odrasle osobe, već unutar 24 sata (Gerstley, Howell, Nagel, 1932)
    (studija iz 1932?)

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2213

    ..."Ukoliko bi bilo tko zapitao 'koju dojenačku formulu bi trebalo koristiti' ili 'koja je po okusu i sastavu najbliža majčinom mlijeku?', odgovor bi bio 'nitko ne zna', zato što ne postoji niti jedan objektivan izvor takve informacije", kaže Mary Smale, koja radi kao savjetnica za dojenje pri National Childbirth Trust-u (NCT) već 28 godina. "Samo proizvođači znaju što se nalazi u njihovom proizvodu, no oni to ne govore. Oni će reklamirati posebno "zdrave" sastojke kao što su oligosaharidi, masne kiseline dugog lanca ili, donedavno, beta karoten, ali vam zapravo nikada neće reći što čini osnovu njihovog proizvoda i koje je porijeklo sastojaka."

    Obično se naučnici koji stvaraju dojenačku formulu, pozivaju na poznate sastojke iz majčinog mlijeka. No, do današnjeg dana ne postoji "formula" za pravljenje formule. Zapravo, proces proizvodnje dojenačke formule je od prvog dana bio proces pokušaja i greški...
    ...Zapravo, recept za određeni proizvod može varirati od serije do serije, shodno cijeni i dostupnosti sastojaka. ...
    ... Zbog rupe u zakonu, dojenačke formule moguće je reklamirati kao proizvode koji ne sadrže šećer. ...
    (U Hrvatskoj je kaznjivo pisati na proizvod "BEZ DODANOG SECERA" .)

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2216

    FORMULA
    *Ne sadrži DHA.
    *Ne sadrži kolesterol.
    *Teže za probavu, kazein skute.Ne apsorbira se kompletno, pa se više gubi, teže za bubrege.
    *Nema ili ima vrlo malo proteina dobrih za razvoj mozga.
    * Željezo se apsorbira 5-10%.
    *Sadrži manje selena (antioksidant).
    Podrzavam Smoki u cijelosti i trazim da se ovaj topic barem zakljuca:

    smoki:
    Ja ovu svu raspravu ne shvaćam, dobro, ostavljam mogućnost da sam priglupa ili odgojena u strogom poštovanju pravila, ali...
    Ako se kaže da na ovom forumu nema rasprave o vrstama formula, jer to potpada u nadležnost pedijatara, što Udruga nije, pa onda je to kraj priče.
    Nije pitanje kakav je ko roditelj, koji su razlozi za nedojenje, nego nećeš otići ortopeda pitati za savjet oko bolnog zuba.

    I na kraju, jedna ovakva recenica moze uciniti 100 puta vise nego blacenje bilo koga, jer u sebi sadrzava svo dostojanstvo ovog svijeta.

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2216

    "Ne može postojati hrana koja je više lokalno proizvedena, više održiva ili više ekološki prihvatljiva od majčinog mlijeka, jedine hrane koja je novorođenčetu potrebna u prvih šest mjeseci života. To je prirodno obnovljiv izvor koji ne zahtijeva pakiranje i transport, ne rezultira gubitkom i besplatan je. Dojenje također može pomoći u smanjenju siromaštva u obitelji koje je glavni uzrok neishranjenosti."

  33. #83
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ne kužim poantu :? Možeš li ovo sažeti u dvije rečenice i obrazložiti što predlažeš?

  34. #84

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Dakle: *zeljela bih da se Roda drzi pravila koje je postavila
    * da i dalje na portalu nalazimo profesionalne tekstove u ciju
    kvalitetu ne trebamo sumnjati
    * i da se napokon savjeti o izboru formule traze kod pedijatra.

    Ne mislim da je lose kad netko kaze npr: "Moje dijete je na formuli koju nam je savjetovao pedijatar. Ima taj-i-taj problem. Po pedijatrovom savjetu, promijenili smo formulu i sad smo zadovoljni jer nemamo vise doticni problem." Mislim da je lose reci:" Formula MMJUVAU koju nam je savjetovao pedijatar izaziva xy problem kod mog djeteta. Po preporuci pedijatra smo presli ma CICIMICI formulu i sad smo se preporodili." Zasto? Jer je to marketing (a ovo je Rodin forum koja je clan IBFANa) i savjet od nestrucne osobe (koja ima dobru namjeru). Mozda ono sto je dobro za moje dijete nije dobro i za tvoje.
    Opet vise od 2 recenice...

  35. #85
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Nuna, drzimo se pravila koje smo postavili, a to je da ne dozvoljavamo medjusobno podrzavanje majki i razmjenu iskustva o koristenju raznih brandova adaptiranog - uvjerenja smo da se trebaju savjetovati s pedijatrom.

    Nismo zabranili razgovor o adaptiranom mlijeku kao takvom (opcenito govoreci), to je dopusteno i vidis da o tome pricamo. Ti topici postoje u svrhu edukacije.

  36. #86
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj nuna prvotno napisa
    Mislim da je lose reci:" Formula MMJUVAU koju nam je savjetovao pedijatar izaziva xy problem kod mog djeteta. Po preporuci pedijatra smo presli ma CICIMICI formulu i sad smo se preporodili."
    Potpisujem Ono što svi prije ili kasnije naučimo (ili puuuuuno kasnije) je da je formula u najboljem slučaju nužno zlo i to potpuno neovisno o brendu.

    IBFAN kojeg spominješ zadaje kruta pravila financiranja udrugama koje pristupe i kako vrijeme odmiče sve više uviđam da je u pravu. Roda svoje aktivnosti provodi bez financiranja iz izvora kojima su ruke umrljane proizvodnjom i distribucijom dojenačke formule.

    UNICEF je najbliže opisu korištenja formule došao u dokumentu Guiding principles for feeding infants and young children during emergencies, a i tamo samo kao specijalan slučaj pod stručnim nadzorom, s navedenom štetnošću formule kako za individuu, tako i za cijelu zajednicu.

    Uzgred, koji dio citata od MartinaP smatraš neistinitim?

  37. #87
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ispravak vlastitog krivog navoda: gore nije UNICEF, nego WHO

    Što se tiče UNICEF-ovog stava, dovoljno je detaljno opisan u dokumentu: http://www.unicef.org/nutrition/file...C_IFRC_rev.DOC

  38. #88

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno

    Evo, da i ja izrazim svoje mišljenje...

    Formula za mene nije zlo, a nije ni nužno zlo... To je hrana, i to jedina hrana koju bebica može papati i od koje će živjeti ako žena ne može dojiti ili nema mlijeka. To ne znači da mislim nešto protiv dojenja, dapače... I ja sam žarko željela dojiti, ali nije išlo...Sve sam pokušavala, ali ništa... Mlijeka niotkuda i mislim da me nitko nema pravo osuđivati radi toga...

    Na početku sam radi toga imala jaku grižnju savjesti, osjećala sam se bezvrijedno, jadno. Tome je MNOGO, MNOGO pridonijela okolina, svi članci koje sam čitala, a i većina komentara (koji se tiču prehrane) na ovome forumu.
    Imala sam osjećaj da će mi dijete biti uvijek bolesno, alergično na sve i svašta, da sam čudovište koje ga truje...
    Mislila sam da doje svi osim mene, ali sam nakon nekog vremena shvatila da to uopće nije istina, samo se o tome u javnosti ne raspravlja zbog lošeg publiciteta- svih je strah u javnosti reći da dijete hrani formulom.

    Ne kažem da mi nije žao što nisam dojila, ali kad vidim sad moju curicu (ima 7 mjeseci) zdravu, veselu, debeljuškastu..., Uostalom, i ja sam od mojeg 1. dana odrasla na formuli, i što mi sad fali... Nikad bolesna, na ništa alergična-zdravija od većine ljudi koji su bili dojeni kao bebe...

    I ja mogu reći da sam se puno puta osjetila uvrijeđenom čitajući komentare mnogih ljudi na ovom forumu. Znam da je vizija foruma podržavati dojenje-u potpunosti se zalažem za to, ali dajte malo potpore i mamama moje to ne mogu... Mislite i na njihove osjećaje...Većini nije to vlastiti izbor...

    Čitajući Davorove postove ne preostaje mi zapitati se "koliko još života preostaje mojoj curici?"

  39. #89
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Cijenim tvoje mišljenje, suosjećam s tvojim neuspjehom i... ne slažem se s idejom da većini odustajanje od dojenja nije vlastiti izbor.

    Shvati isto da će lisica dosta teško pačićima prenijeti svoje duboke emocije o boli u trbuhu izazvanoj glađu. Ali svakako može pokušati.

    Skoro svaka žena koja uspješno doji prošla je čuda dok dojenje nije uspješno krenulo i znam da je u svakoj krizi uložila puno više dvojbi i emocija od bilo koje formulašice. Svakoj izražavam svoje najdublje divljenje.

    Ako ne znaš bolje, niti ne pokušavaj nametati osjećaj krivnje. Pritisak okoline je i bez toga sasvim dovoljan. Osuđujem tvoj način korištenja patetike u promicanju formule. Empatija ne podrazumijeva demenciju.

  40. #90
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Davore daj stani na loptu.

    Cijenim tvoje mišljenje, suosjećam s tvojim neuspjehom i... ne slažem se s idejom da većini odustajanje od dojenja nije vlastiti izbor.
    Vecini zena u Hr. prestajanje dojenje NIJE vlastiti izbor. Sistem ih "tjera" da prestanu dojiti. Puuuno je mama koje su htjele dojiti, trazile pomoc ali je nisu dobile. Tim mamama nije bio izbor prestanak dojenja, to je jednostavno stavljeno pred njih.



    Skoro svaka žena koja uspješno doji prošla je čuda dok dojenje nije uspješno krenulo i znam da je u svakoj krizi uložila puno više dvojbi i emocija od bilo koje formulašice.
    Ne slazem se uopce! Ima jako puno mama koje nisu imale NIKAKVIH problema oko dojenja, da je dojenje islo glatko od dana 1. Mozda te iste mame danas ne bi dojile da su naletile na neki problem, no to necemo znati jerbo se nije desilo. A osudjivanje mama koje nisu uspjele s dojenjem da se nisu dovoljno potrudile mi je nedopustivo! Otkud ti znas koliko se tko trudio i u kojoj je situaciji bio? :shock: Trubim vec na sve strane o tome pa cu opet, mama se moze truditi koliko god hoce, i traziti pomoc i inzistirati na dojenju ako ona dobije LOS savjet, ako dobije antibiotike koji nisu kompatibilni s dojenjem i jos puuuuno toga, moze ona htjeti koliko god hoce, sistem ce je zeznuti.

  41. #91
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj zeko prvotno napisa
    Formula za mene nije zlo, a nije ni nužno zlo... To je hrana, i to jedina hrana koju bebica može papati i od koje će živjeti ako žena ne može dojiti ili nema mlijeka.
    Ovo je sve istina sto si napisala gore, ALI, prehrana adaptiranim nosi svoje rizike. I to ne znaci da se roditelji cije je dijete hranjeno adaptiranim trebaju ubijati od muke i razmisljanja sto je njihovo dijete na toj prehrani. Tako je, kako je. To treba prihvatiti. I niti ne znaci da ce sva djeca hranjena adaptiranim imati te posljedice - naravno da nece (evo ja se nadam da ja necu imati te posljedice prehrane adaptiranim, kao i vecina ljudi na ovom forumu koji su odrasli na adaptiranom). No rizik postoji, i ne smije ga se zanemarivati zbog svih koji ce u buducnost razmisljati da "mozda uzmu malo adaptiranog" iako nije nuzno.


    Mlijeka niotkuda i mislim da me nitko nema pravo osuđivati radi toga...
    Ja te prva ne osudjujem. I mislim da je najveci problem sto vecina majki ima svoje nerazrijesene osjecaje, i same sebe osudjuju, pa tako onda vide osudu i u tudjim ocima. Proiciraju svoje osjecaje. Nitko ne napada te majke, nitko im ne govori da nisu dobre majke, nitko ih ne osudjuje, a kamoli Roda. Mozda netko da, ali recimo ja se jako trudim da te osude na nasem forumu ne bude.



    Ne kažem da mi nije žao što nisam dojila, ali kad vidim sad moju curicu (ima 7 mjeseci) zdravu, veselu, debeljuškastu..., Uostalom, i ja sam od mojeg 1. dana odrasla na formuli, i što mi sad fali... Nikad bolesna, na ništa alergična-zdravija od većine ljudi koji su bili dojeni kao bebe...
    Ja se nadam da ce to tako i ostati i da tvoja mala nece imati bas nikakve posljedice od prehrane adaptiranim. No statistike pokazuju da rizici te prehrane postoje, i ako tvoje dijete bude savrseno sve ok (sto se ja najiskrenije nadam da ce i biti i zbog sebe same koja sam bila na toj prehrani i mog zdravlja ), necije tudje dijete nece biti takve srece.

    I ja mogu reći da sam se puno puta osjetila uvrijeđenom čitajući komentare mnogih ljudi na ovom forumu. Znam da je vizija foruma podržavati dojenje-u potpunosti se zalažem za to, ali dajte malo potpore i mamama moje to ne mogu... Mislite i na njihove osjećaje...
    Zao mi je da si se osjetila uvrijedjenom citajuci komentare (voljela bih recimo da se mene obavjesti o takvim komentarima, jer je moguce da sam ih propustila ) Odlukom da propagiramo dojenje, zatvorili smo si vrata mogucnosti da pomazemo mamama s prehranom adaptiranim. Razumijem(o) njihove osjecaje, no ne mozemo raditi puno vise od ovog sto radimo, a to je da pokusavamo promijeniti sistem te pruziti tocne informacije da sljedeci put mozda bude bolje.

    Većini nije to vlastiti izbor...
    I nije, slazem se. Pogledaj sto sam napisala Davoru gore.


    Čitajući Davorove postove ne preostaje mi zapitati se "koliko još života preostaje mojoj curici?"
    Davor ima tendenciju pisati crno-bijelo. A to u zivotu najcesce nije tako. Zivot je u nijansama raznih boja

  42. #92
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Davore daj stani na loptu.
    OK

  43. #93

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ne kažem da mi nije žao što nisam dojila, ali kad vidim sad moju curicu (ima 7 mjeseci) zdravu, veselu, debeljuškastu..., Uostalom, i ja sam od mojeg 1. dana odrasla na formuli, i što mi sad fali... Nikad bolesna, na ništa alergična-zdravija od većine ljudi koji su bili dojeni kao bebe...
    Ja znam djecu koja su odrasla na adaptiranom i nemaju nikakvih zdravstvenih problema, ali i dojenu djecu alergičnu na svašta. Ipak, to je rjeđi slučaj.

    Također znam jako kratko dojenu djecu alergičnu na sve i svašta.
    Ja sam, npr, kao mala bila alergična na masu hrane. Možda radi adaptiranog ili preranog uvođenja dohrane. Nikad neću saznati

    Ništa nije crno-bijelo.
    Ali nitko ne može poreći neprocijenjivu vrijednost kolostruma na imunitet i zdravlje.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno

    Archie 76, hvala ti.
    Čitala sam o mogućim posljedicama prehrane adaptiranim mlijekom, sigurno ima nečeg u tome, ali mislim da se dosta toga i preuveličava... Unatoč tome što se više pazi na prehranu, što se više doji, kasnije uvodi dohrana, bolesti, alergija i infekcija kod djece ima sve više.
    Ne umišljam osude okoline zbog mojih nerazriješenih osjećaja jer sam nešto komentara o prehrani čitala i prije poroda i sjećam se da sam još onda pomislila (a nisam znala da neću imati mlijeko) da su radi osuda jadne žene koje ne doje. Možda to nitko ne kaže, ali se da pročitati između redaka.

    A za Davora, ne mogu vjerovati... Šokirana sam čitajući tvoje postove. :shock: :shock: Kao da ti je mozak ispran...

    Ja ne pokušavam nametati osjećaj krivnje nikome. Baš suprotno, vidim da me uopće nisi shvatio- ne želim da se nameće krivnja ženama koje ne mogu dojiti (NE MOGU, a ne NE ŽELE). Molim te, što ti znaš tko se kako i koliko trudi oko dojenja? Zar se baš sve žene idu tebi povjeravati?

    Još me zanima, kako ja to propagiram formulu? Jer sam rekla da njome hranim dijete da ne umre od gladi? Jer sam napisala da puca od zdravlja? ili jer sam ja zdrava unatoč tome što sam odrasla na formuli?

    Znači, treba se diviti samo ženama koje doje? E pa, svaka ti čast na tako ograničenom razmišljanju...

  45. #95

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Citiraj buca prvotno napisa
    Ja do sada nisam susrela majku dojilju koja ne daje barem jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost".
    (kad bolje razmislim, uopće ne znam mamu koja daje bočicu "za svaku sigurnost", ili isključivo doje ili uopće ne doje).
    Na žalost, ja ih poznajem puno, i kad ja razmislim, čini mi se da znam samo dvije odobe koje isključivo doje, a i te dvije su počele s dohranom nakon 4. mj. SVE druge koje znam daju jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost". Najmračnije mi je obrazloženje - "pa, bolje će spavati!" da bebica od mjesec dana prespava noć našopana adaptiranim a mama napuni grudnjak jastučićima, da upija mlijeko koje curi...

  46. #96

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj buca prvotno napisa
    Da,samo što pedijatri olako preporučuju formule, i to ne na temelju poznavanja pojedinih, već na temelju uvjerljivosti predstavnika proizvođača adaptiranih pripravaka koji redovito obilaze pedijatrijske ordinacije.".
    Da, meni je upravo pedijatar predložio formulu, jer je beba u petom mjesecu dobila samo 300g. Ja sam bila tako zbunjena i šokirana i splašena, pa sam istu večer, nakon što sam obrisala suze i ispuhala nos, sjela za komp i proguglala "dojenje" i naiđoh na Rode i savjete i podršku

    A baš jučer s frendicom i njenom bebom kod pedijatra, odnosno u čekaoni pronašla sam nekakav (kršitelj koda)ov letak o adaptiranom mlijeku, koji sam onak neprimjetno zgužvala i bacila u koš

    Citiraj buca prvotno napisa
    Ja do sada nisam susrela majku dojilju koja ne daje barem jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost".
    Jesi, ali ne znaš to 8)

  47. #97

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj buca prvotno napisa
    Da,samo što pedijatri olako preporučuju formule, i to ne na temelju poznavanja pojedinih, već na temelju uvjerljivosti predstavnika proizvođača adaptiranih pripravaka koji redovito obilaze pedijatrijske ordinacije.".
    Da, meni je upravo pedijatar predložio formulu, jer je beba u petom mjesecu dobila samo 300g. Ja sam bila tako zbunjena i šokirana i splašena, pa sam istu večer, nakon što sam obrisala suze i ispuhala nos, sjela za komp i proguglala "dojenje" i naiđoh na Rode i savjete i podršku

    A baš jučer s frendicom i njenom bebom kod pedijatra, odnosno u čekaoni pronašla sam nekakav (kršitelj koda)ov letak o adaptiranom mlijeku, koji sam onak neprimjetno zgužvala i bacila u koš

    Citiraj buca prvotno napisa
    Ja do sada nisam susrela majku dojilju koja ne daje barem jedan adaptirani obrok,"za svaku sigurnost".
    Jesi, ali ne znaš to 8)

  48. #98
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Tjah, a baš sam se nadao da ću neko vrijeme izdržati s nogom na lopti. A ne ide. Jednostavno moram kratko odgovoriti na par upita.

    Zeko,
    A za Davora, ne mogu vjerovati... Šokirana sam čitajući tvoje postove. :shock: :shock: Kao da ti je mozak ispran...
    Ne bježim od činjenica, ali te niti ne tjeram da moje postove čitaš. Imam jako nisku toleranciju na marketing formule i zastupam krilaticu: formula je zlo.

    Ja ne pokušavam nametati osjećaj krivnje nikome. Baš suprotno, vidim da me uopće nisi shvatio- ne želim da se nameće krivnja ženama koje ne mogu dojiti (NE MOGU, a ne NE ŽELE).
    Odlično, radi se o cca svakoj stotoj ženi. Vidiš, u ukupnoj populaciji je otprilike jednak broj ljudi s gadno oštećenim sluhom pa se oko toga ne radi ovakva parada. Zašto? Pa... svima ostalima je dosta teško podvaliti da im treba slušni aparat.

    Još me zanima, kako ja to propagiram formulu? Jer sam rekla da njome hranim dijete da ne umre od gladi? Jer sam napisala da puca od zdravlja? ili jer sam ja zdrava unatoč tome što sam odrasla na formuli?
    Da. Jedino si se propustila pozvati na viši autoritet.

    Znači, treba se diviti samo ženama koje doje? E pa, svaka ti čast na tako ograničenom razmišljanju...
    Obzirom na napade -DA! Zatucanost okoline je vodeći uzrok prestanka dojenja i ja ga ne razdvajam od onih famoznih 1% koji se pripisuju prirodi.

  49. #99

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    86

    Početno

    Vidim da se ne isplati gubiti vrijeme na tebe... Čitala sam i druge tvoje postove... Ravnaš se samo svojim dojmovima, a ne istinitim činjenicama... Najlakše je baratati postocima... Stvarni život i stvarno iskustvo je sasvim nešto drugo...

  50. #100
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    zeko, ti Davora vijeđaš kao osobu.
    a on vrijeđa - formulu! I ni u jednom trenutku nije vrijeđao tebe.

    još jedan argumentum ad hominem...

Stranica 2 od 5 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •