Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: rodjeno dijete krvnih srodnika - posljedice

  1. #1

    Početno rodjeno dijete krvnih srodnika - posljedice

    molim vas da mi se javite, a po mogucnosti ljudi od struke,geneticari po pitanju kakvi su geni kod djece rodjene od ljudi iz krvnog srodstva. Postoji li rizik od retardiranosti ili nekih drugih ozbiljnih bolesti. hitno[/u]

  2. #2
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    ja nisam strucna,ali poznam dva decka ciji roditelji su polubratic i polusestricna.
    ta dvojica su lijepi i pametni,ne fali im nista.

  3. #3
    samara4 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    40

    Početno

    Mislim da ovisi u kolko bliskom srodstvu su roditelji. Osobno znam iz viđenja jednu obitelj čiji su roditelji pravi bratić i sestrična i troje od petero djece je psihički retardirano. Žive u inozemstvu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Potpisujem samaru.

    Mislim da od 3. ili 4. koljena srodstva se čak više i ne smatra rodom.

  5. #5
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja ne kuzim kaj tebe sad muci - dijete je vec rodjeno - kakvo je je
    ne kuzim sto bi se sad moglo promjeniti - ili mislis da mozes imat ikakav utjecaj na genetsku bolest

  6. #6
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    ja ne kuzim kaj tebe sad muci - dijete je vec rodjeno - kakvo je je
    ne kuzim sto bi se sad moglo promjeniti - ili mislis da mozes imat ikakav utjecaj na genetsku bolest
    vjerojatno postoji mogućnost posvajanja takvog djeteta, i jedino što znaju o njemu je da su biološki roditelji u krvnom srodstvu. a trebaju odlučiti jesu li zainteresirani.

  7. #7
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Jednom sam istrazivala to pitanje jer je na potpomognutoj jedan od argumenata protiv donor gameta bio da ce se brat/sestra nekim nevjerojatnim slucajem naci i imati djecu.

    U muslimanskom svijetu je uobicajeno da se zeni unutar obitelji, npr. dvostruki bratici i sestricne (i mama i tata su braca npr. 2 brata ozene 2 sestre, pa se njihova djeca zene); u dijelovima Indije je uobicajeno da ujak ozeni necakinju. Radi se o znacajnim postocima populacije koji imaju takve brakove (tipa 20-25% ili vise). Studije na pakistanskim obiteljima koji zive u Engleskoj i koje imaju puno brakova u krvnom srodstvu (do 70%) pokazuju da je postotak djece s urodjenim manama oko 8% - nasuprot 4% kod engleske djece. Dakle rizik je veci, ali nije strasno velik. Nijedna od muslimanskih zemalja nema taj postotak veci od 8%.

    Ako u obitelji postoji povijest nasljednih bolesti, rizik je veci, i obrnuto, ako nije dokumentirana nikakva bolest u familiji, rizik je manji. Za psihicku retardiranost ne znam, ali mislim da je tu okolina u kojoj odrastaju vrlo, vrlo vazna.

  8. #8
    Lulu avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    331

    Početno

    Ako u obitelji postoji povijest nasljednih bolesti, rizik je veci, i obrnuto, ako nije dokumentirana nikakva bolest u familiji, rizik je manji.
    potpisujem. ista je stvar i sa "pozitivnim" karakteristikama. ako su oba roditelja npr strašno talentirana za glazbu, veća je vjerojatnost da će i dijete biti takvo. iako ne mora. što su bliži srodnici, imaju više zajedničkih gena koji mogu i ne moraju biti vidljivi u fenotipu djeteta.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Ja otprilike znam što se događa kada je unutar određene zatvorene populacije uobičajeno međusobno imanje djece, ali za pojedinačni slučaj to može značiti svašta, kao što je i Lulu napisala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •