Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 225 od 225

Tema: zitarice, kako, koje, kada???

  1. #201
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa
    Citiraj Suncem.m. prvotno napisa
    A ima li šta dodano u toj quinoi koju si kupila?
    Ništa, čista quinoa firme Bio primo-kupila u mulleru i na pakiranju piše da nije primjerena za ishranu dojenčadi.
    Osim oksalne kiseline nisam uspjela naći ni jedan drugi razlog zbog čega se ne bi mogla davati maloj djeci
    Baš si me izbezumila sa ovom informacijom. Znam da sam prije početka dohrane baš puno ćitala o quinoi i to samo hvale i preporuke za sam početak dohrane.
    I dosta je često koristim. Iako sa niti jednom namirnicom ne pretjerujem pa tako ni sa njom isto mi nije svejedno.

    Ma u biti, šta se ja tu čudim. Nekad su mrkva i špinat bile prve namirnice a danas ih sve više pomiču prema kraju tabele.

  2. #202
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj Suncem.m. prvotno napisa
    Citiraj suncokret prvotno napisa
    Citiraj Suncem.m. prvotno napisa
    A ima li šta dodano u toj quinoi koju si kupila?
    Ništa, čista quinoa firme Bio primo-kupila u mulleru i na pakiranju piše da nije primjerena za ishranu dojenčadi.
    Osim oksalne kiseline nisam uspjela naći ni jedan drugi razlog zbog čega se ne bi mogla davati maloj djeci
    Baš si me izbezumila sa ovom informacijom. Znam da sam prije početka dohrane baš puno ćitala o quinoi i to samo hvale i preporuke za sam početak dohrane.
    I dosta je često koristim. Iako sa niti jednom namirnicom ne pretjerujem pa tako ni sa njom isto mi nije svejedno.

    Ma u biti, šta se ja tu čudim. Nekad su mrkva i špinat bile prve namirnice a danas ih sve više pomiču prema kraju tabele.

    Mislim da nema mjesta panici, po podacima koje sam našla quinoa sadrži manje oksalne kiseline nego špinat, a ni oksalna kiselina nije nužno štetna- važno je ne koristiti vodu u kojoj kuhamo namirnice bogate oks. kis. i izbjegavati ju ako smo bubrežni bolesnici.

    Eto da te utješim malo

  3. #203
    Suncem.m. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,312

    Početno

    Hvala

    Ma nema kod mene panike, samo me nervira ono "izaberi jedan broj, sigurno ćeš pogriješiti ....".

    Ja se inače ne držim tablica strogo ko pijan plota, već ih držim kao neku smjernicu. Biram prvo sezonko i domaće a onda dalje redom.
    Nego nekako su mi pulenta, riža, proso i quinoa zakon i osnova, a ispada da ni to nije 100% sigurno.

  4. #204
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Pitala sam vec jednom pa mi nitko nije odgovorio, mozda se sad nadje koja pametna glava : ako sam vec uvela psenicu (psenicni griz) i sve je proslo OK, mogu li bez problema poceti davati pir (buduci da je to ipak vrsta psenice, k tome jos s manje glutena) ili da i pir dajem 5 dana?

  5. #205
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa to ti barem nije problem: što god da skuhaš, ubaciš žličicu pira za zgušnjavanje.

  6. #206
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Hvala, Apri . Ma nije mi problem bio nedostatak maste nego ne bih bas lupala po piru 5 dana uz toliko sezonskog voca i povrca koje jos nije probao, a nisam znala mogu li ga uvesti paralelno s necim drugim.

  7. #207

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    275

    Početno

    Evo da se uključimo i mi-nemamo još punih 6 mjeseci, ali eto pomalo započinjemo sa dohranom.Malo uranili jesmo, ali mali prihvata novu hranu, dajem mu vrlo male količine i dosad smo probali jabuku i krušku te malo riže. Htjela bih mu dati proso, u kombinaciji sa nekom od ove dvije navedene voćke, pa me zanima je li mu prerano (6 mjeseci puni za 6 dana ) ,pogotovo obzirom na to da sam na Alnaturinom prosu iz DM-a vidjela da ''može sadržavati orahe i sezam u tragovima''.
    Mogu li mu dati i palentu (pošto nema još punih 6 mjeseci )?

  8. #208
    Spider Pig avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    130

    Početno

    kuha li itko zob (cjelovito zrno zobi)??
    ako da, kako ju pripremate?
    dosta je "hrskava" kad se skuha, pa me zanima koliko ju tocno kuhate za bebe i kako ju kasnije usitnite..

    zob ide sa 8 mjeseci - jel to tocno??

  9. #209
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    Citiraj Spider Pig prvotno napisa
    kuha li itko zob (cjelovito zrno zobi)??
    ako da, kako ju pripremate?
    dosta je "hrskava" kad se skuha, pa me zanima koliko ju tocno kuhate za bebe i kako ju kasnije usitnite..

    zob ide sa 8 mjeseci - jel to tocno??
    pa kuham normalno, ko rizu. dok ne omeksa, s tim da namocim ranije, cijelu noc. nista ne usitnjavam, doduse moj ejsad veliki,a l kad je bio mladji onda sam mu malo nagnjecala s vilicom.

  10. #210
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,701

    Početno

    cure, evo zašto Nijemci ne preporučuju kvinoju, prevela ukratko s http://www.gesundheit.de/ernaehrung/...nth/index.html

    Kvinoja se štiti od nametnika saponinima koji se nalaze u ljusci sjemena. Saponini mogu naštetiti krvnim stanicama i nadražiti sluznicu crijeva a time štetne tvari i alergeni mogu kroz stjenku crijeva dospjeti u krv. Ovo može biti problematično kod male djece kojoj probavni sustav još nije sazrio. Prema časopisu Ökotest, kvinoja na tržištu je oprana i oguljena te time odgorčena i nije poznato preostane li još saponina nakon tog postupka. Kuhanjem se može uništiti još trećina preostalih saponina.
    Ukratko, zbog mogućih saponina «u tragovima» Njemačko društvo za nutricionizam ne preporuča kvinoju za djecu ispod 2 godine života. A ostalima obavezno pranje kvinoje pod tekućom vodom prije kuhanja.

  11. #211
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Evo mi smo prije 2 dana krenuli s dohranom, curica će mi za 3 dana imati 6 mjeseci. Dohrana nam je super krenula, ona grabi žličicu i stavlja ju sama sebi u usta, glavicu približava i otvara usta čim vidi žličicu, dakle očito je bio pravi trenutak za početak dohrane

    Počeli smo dohranu po knjizi J.B.Pejić, dakle prva 2 tjedna ćemo biti samo na žitaricama, treći uvodimo povrće, a četvrti i voće. Razlog tome je više nego opravdan, bebe najlakše prihvate voće, koje je prirodno slatkasto, pa onda odbijaju žitarice, a one bi po meni trebale biti osnova svakog obroka dohrane i kao takve se kombinirati s povrćem i voćem.

    Zanima me mišljenje cura makrobiotičarka, jeste li pasirale i kombu algu koja se kuha sa rižom i dale bebi ili ne? Nije taj podatak specificiran, pa nisam sigurna. Ako nitko ne zna točno, poslat ću mail u Makronovu i pitati

  12. #212
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Nia_Zg prvotno napisa
    Razlog tome je više nego opravdan, bebe najlakše prihvate voće, koje je prirodno slatkasto, pa onda odbijaju žitarice, a one bi po meni trebale biti osnova svakog obroka dohrane i kao takve se kombinirati s povrćem i voćem.
    Samo bih htjela napomenuti kako smo na Forumu zaključile kako ovo nema veze ni sa čim: djeca koja žele kjesti, jedu bez obzira na redoslijed uvođenja namirnica.
    Ona koja ne žele... jednostavno ne žele.

    Nabrojalo nas se ovdje jako puno koje smo počele sa jabukom/kruškom, a kasnije su djeca puno više voljela karfiol, brokulu i žgance.

    Preporuke za redoslijed uvođenja dolaze s obzirom na podneblje i kulturu.

  13. #213
    katepe avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    206

    Početno

    uvijek treba imati na umu da je tu knjigu pisala vlasnica makronove koja ne prodaje kruske, jabuke i brokulu vec zitarice alga se ne pasira (mi ju bacamo, osim ako ju muz ne pojede). nasa n. je pocela s vocem, nastavila s povrcem i sad je na zitaricama sve jednako voli. napravili smo jedino gresku s bananom, ocito to voce treba tek nesto kasnije uvesti (imala je grceve)...

  14. #214
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Ma ne vjerujem da to ima veze s tim što BioBio prodaje, jer oni i tako prodaju i svježe voće i povrće, a ne samo žitarice, nego ima veze s time da žitarice prema makrobiotici prevladavaju u prehrani, a nakon toga ide povrće i voće.

    Naravno, svatko krene prema svojoj intuiciji. Meni je nekako svježe voće ili sok od svježeg voća malo too much za početak dohrane nakon isključivog dojenja, više sam za kuhanu varijantu, ali eto većina počinje s time. Ili s kupovnim kašicama, što mi je :/

    Hvala, tako sam i mislila, pa sam i ja algu bacila, inače ju u našoj hrani uvijek pojedemo

  15. #215

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    18

    Početno

    Meni je svakako logičnije da se bebi prvo ponude kvalitetne žitarice, iz razloga što su to složeni ugljikohidrati koji su po pitanju hranjivosti i koristi za organizam daleko ispred voća koje je izvor jednostavnih šećera. Jednostavni šećeri jednostavno ne zadovoljavaju naše potrebe za hranjivim sastojcima i drugačije se ponašaju u procesu probave. Ja sam oduvijek voće shvaćala kao desert ili užinu, a ne kao glavni obrok.
    A moja beba je dosad na sve što je "finije" i slađe reagirala tako da nije kasnije htjela niti okusiti manje ukusniju varijantu..tako da bi ja svakako prvo pponudila kvalitetnije i možda nekim bebama manje ukusne obroke, pa tek kasnije bebu uvela u svijet voća.
    Što se tiće algi, mislim da se u vrlo malim količinama umiješane u kašice mogu ponuditi bebačima..pogotovo kombu ili wakame jer su bogate mineralima..ja jako volim alge tako da ću i bebici ponuditi pa ćemo vidjeti kako će to izgledati..

  16. #216
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Kao i Apri, mislim da redoslijed uvodjenja namirnica nema bas previse veze s kasnijim preferencijama. Mi smo doduse krenuli sa zitaricama, ali po sistemu jedna zitarica, jedno povrce, jedno voce - nije da sam tjednima derala samo po zitaricama. U pocetku je OK prihvatio voce, davio se posebno u marelicama i tresnjama, a trenutno je u fazi da doslovno nece ni okusiti nikakvo voce - eventualno grozdje jer ga veseli zagristi bobicu, ali cim je pregrize, ispljune je. Zitarice i povrce i dalje jede. Tako da ne vidim bas da se dijete naviklo na "finije". A u svojoj okolini imam bar jos nekoliko slicnih primjera. Malo starija djeca vrlo cesto mlate po zitaricama (ako nista drugo po kruhu), ali pritom odbijaju bar nekoliko vrsta povrca.

    A ne bih se bas slozila da je povrce manje bitno, naprotiv. Voce i povrce se po hranjivosti doduse ne mogu usporedjivati sa zitaricama, ali je jako bitno da se organizam vec rano nauci crpiti i iskoristavati vitamine iz voca i povrca, ali i usvoji i zdrave prehrambene navike za buducnost.

    Sto se tice povezanosti namirnica i podneblja, isto se slazem s Apricot. Kod nas se npr. egzoticno voce ne preporuca davati prije god. dana, a u nekim podnebljima je ananas vec na samom pocetku dohrane. Iz istih razloga ja nisam davala alge (osim sto su slane pa ih ionako ne bih davala tako rano kao sto Pejic preporuca :/ ).

  17. #217
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Nama su baza žitarice jer mi se čini da je čisto voće i čisto povrće prejakog okusa za O. Počela sam sa itaricama i dodala malo voća, bojala sam se prelaska na povrće jer sam mislila da će mu biti "bljutavo" nakon slatkog voća. Nije se desilo...on dapače više voli povrće (tikvica) jer je neutralnijeg okusa. Tako da se apsolutno slažem da bebe koje vole jesti jednostavno jedu...sve po redu.
    Moj recimo mrzi mrkvu, i znala sam to...jučer sam mu nakon 7 dana pauze ponudila mrkvu i otvarao je usta i gutao ali je plakao Čim sam prestala hraniti, prestao je plakati. Danas jabuka, tikvica, sve pet...jede i daje vrlo veselo

  18. #218

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    18

    Početno

    Drago mi je pročitati da većina bebica ne pravi problema oko prelaska s jedne vrste namirnica na drugu jer tako olakšavaju život i sebi i mamama . Moje je iskustvo eto drugačije, moja mala ptičica ima svoje fore tako da smo počeli sa žitaricama i fine su joj, a postepeno ću uvoditi ostale namirnice. Moram samo odgovoriti da ne smatram povrće manje važnim od žitarica kao što sam pročitala u nekom postu..raznolikost..raznolikost..raznolikost..to je ključno u mojoj prehrani pa ću se truditi prenjeti to i u bebinu prehranu. Jedino voće doživljavam kao užinu (kao što već napisah) pa joj ne bi bazirala prve početke na tome već na kvalitetnim žitaricama (opet se ponavljam).
    A svaka bebica je individualna, sa sebi svojstvenim preferencijama ili bez njih, a svaka mama ima svoje iskustvo, mišljenje, znanja i intuiciju i u skladu tome svoju bebu uvodi u svijet prehrane..i to je ok.

  19. #219
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    dali je stetno djetetu dati "previse" zitarica????
    negdje sam na to naletila, da ne smije u svakom obroku biti zitarica, ali vise ne znam gdje sam to citala i zasto bi to bilo tako. dali netko zna? mozda previse vlakana????

  20. #220

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Dobro pitanje! I mene to isto zanima.
    Sećam se da sam na kutiji pahuljica za bebe pročitala da piše 1-2 puta na dan pomešati pahuljice sa voćem/povrćem/mlekom...

    Nama se dešavalo da dobije žitaricu (npr. proso) sa povrćem u podne, a popodne žitarice (npr. riža) + voće

    I da li vi pravite mlečno-žitarični obrok uveče?
    Zanima me zapravo kako to mame dojilje rade.

    Ja sam Liri dala pred kupanje dala krušku sa rižinim pahuljicama, posle kupanja je cicala i zaspala. Nije se budila celu noć.
    Zato sam mislila da bi to isto bilo super samo ne sa kruškom, već sa mojim mlekom?

  21. #221
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    vanesax, ako se mozes izdojiti onda samo umuti pahuljice u svoje mlijeko i to je to - samo sto mora mica odmah papati, inace ce se kasica razvodniti.
    a ako ne mozes izdojiti - ne znam. da pokraj uspjesnog dojenja uvodis AD nema smisla, jedino mozda rizino mlijeko, ali i to mi je samo "smiksana zitarica u vodi".


    moja malena zasad dobije 3-4 obroka sa zitaricom. ne pojede uvijek cijeli obrok, ali eto - zitarice joj nudim cesto. jos uvijek se pitam dali grijesim. pomozite!

  22. #222

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Pa i meni je glupo da uvodim ad, ali mi je komplikovano to sa izdajanjem. Jer bi taj obrok trebao da bude pred spavanje, ali treba da mi ostane mleka u cicama jer se ona na cici uspavljuje.
    Jedino možda u vreme obroka dohrane da se izdojim pa da ostavim u fridžu do uveče :/
    Imam i nešto u zamrzivaču, kada mi je bilo prepunjeno, pa sam to izdojila negde u junu...

    I još nešto da pitam... Taj obrok bi onda došao pre kupanja, pa ne znam baš da li je to dobro. Obično se ne preporučuje jelo pre kupanja. Uf!

  23. #223
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Sorry što upadam ali imam jedno pitanje:

    Jučer sam u kašicu za L. dodala malo prosa i svidio joj se. Onako bezveze počela sam tražiti što još imam od takvih stvari i naišla između ostalog na jedno pakovanje kukuruznog griza (sve iz DM-a) i vidjela da mu je istekao rok trajanja :shock: . Ja sam mislila da žitarice nemaju ograničen rok. E, sad, sjetila sam se da sam i taj proso kupila nekako kada i taj kukuruz, pa bi i njemu mogao biti da je istekao rok :? , nema čudan miris, boju, ni okus.
    Je li štetno konzumirati to (barem ja, da se ne baci ) jer mi i kukuruz izgleda skroz "normalno".

    Zna li netko u kojem smislu ističe rok trajanja za žitarice - znači li to da postaju štetnije, gube neka svojstva ili nešto treće???

  24. #224

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Mislim da ako nije isuviše istekao rok, možeš upotrebiti bez bojazni. Bebi ne bih davala, ali mi je to za nas velike ok. Naravno, ako normalno miriše, izgleda. To je suvo, i nije toliko kvarljiva roba.
    Koliko je istekao rok?

  25. #225
    miss disco avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno Zadnji mliječno-žitni obrok ne želiiii

    Drage mame, molim pomoć.

    Dojila sam do prije tjedan dana, mala je sada 9 i po mj. pa samo na AD jer je sama bojkotirala danima siku, neće i neće i neće, za mene je to bio šok i tuga.
    Danas vagana ima 9kg i 72cm.

    Do sada smo uveli rižu (kombinacija sa mesekom, povrćem za ručak), palentu znam dati i sa voćem i sa povrćem, proso isto sa jednim i drugim, griz sa voćem, iako ga ne voli, a i voće jedva prolazi. Uveli smo i 7-Corn.

    E sada se ja malo gubim u svemu ovome i rasporedu, svugde piše 500ml mlijeka na dan, a ona ne može popiti to na 2 puta po 250, već recimo na 3 tokom 24h. Točnije popije 3x200ml i još se tokom noći budi po 120cca. Kaže mi pedijatrica danas da bi joj trebala navečer uvesti žitarice sa mlijekom, ali ona to ne želi. Kaže dokt. da bi trebala samo ujutro popiti boćicu, a popodne i navečer na žlićicu da joj dam. Popodne sa umjesto mlijeka kaže može jogurt, ili svježi kravlji sir - ali kako da ja znam onda koliko je to ml?? A navečer bude toliko nervozna da jednostavno kašice ne prolaze tj.hranjene na žlićicu. Probala sam joj u boćicu ubaciti taj 7-corn ali ni čuti. Kako to kod vas navečer prolazi?

    Mene sada zanima pije li ona previše mlijeka, može li mlijeka biti previše (s obzirom da je to glavno do 1 godine), a premalo žitarica? Da li joj šta fali ako žitarice ubacujuem u ručak ili doručak s voćem, a navečer nedam, već popoije čisto mlijeko?

    Kako kod vas prolaze ti mliječni obroci.... Totalno sam izgubljena, hvala Bogu na forumu

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •