Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: Život je poprimio sasvim novi smisao

  1. #1
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno Život je poprimio sasvim novi smisao

    Nakon dvije godine braka odjednom smo shvatili da, unatoč činjenici da imamo sve što smo željeli, nešto nedostaje. Sjećam se, razgovarali smo poslije ručka i u isti čas zaključili da svemu što nas okružuje nedostaje neki cilj... smisao. To je bio dan kada smo zaista poželjeli i odlučili imati djetešce.

    Početak trudnoće obilježile su prestrašne mučnine: dok su moje tri trudne prijateljice sunčale svoje trbuščiće, ja sam doma grlila wc školjku i pokušavala preživjeti. Moram priznati da sam živjela za ginekološke preglede: svaki put kad bih vidjela naše djetešce na uzv, dobivala sam novu snagu za sve.

    U tom sam razdoblju smršavila 7 kg, no kad su mučnine prestale trudnoća je tekla „k'o po špagici“.
    Sveukupno sam dobila 12 kg.

    Nešto manje od mjesec dana prije termina smo suprug i ja otišli u Rijeku na ginekološki pregled, obzirom da sam željela roditi u vodi. Danima poslije pregleda sam bila u nekoj čudnoj euforiji, opčarana toplinom sestara i doktora u Rijeci. Možda je to bilo i zato što sam dobila potvrdu da se naša DJEVOJČICA okrenula naglavačke (nekoliko je tjedana 'sjedila', što mi je zadalo malo brige).

    Otprilike dva tjedna prije poroda čupali su me lažni trudovi. Moram priznati da su mi puno koristili da se psihički pripremim za porod i da općenito shvatim da ću ja ZAISTA roditi. Uskoro.

    Šest dana prije termina probudio me trud. U 4:40h osjetila sam trud jednak onima što su me hvatali protekla dva tjedna, ali opet po nečemu (što ni sad ne mogu opisati) drugačiji. Ustala sam, otišla na wc i vidjela krv na gaćicama. To me silno uplašilo jer nisam znala da je i to jedan od znakova da je porod otpočeo. Polako sam se otuširala, pod tušem prošla kroz još dva truda, obukla se i uredila te tiho šapnula suprugu da sam vidjela krv na gaćicama i da idem do Sv. Duha samo vidjeti da li je sve u redu s bebicom.
    Još nisam ni dovršila rečenicu, a suprug je već stajao u hodniku spreman da krenemo.

    U bolnici su me prikopčali na ctg i zaboravili. Ležala sam tamo prilično uplašena, otprilike pola sata. Zatim su u sobu došli specijalisti, od kojih je svaki imao svoju teoriju o mojoj 'otvorenosti': za jedne sam bila otvorena 2 prsta, za neke 3, a za neke čak 5. Trudovi su mi bili u pravilnim razmacima od 8-9 minuta, ne prejaki.

    Nakon otprilike sat vremena u sobi se stvorio doktor te ustanovio da sam otvorena 5-6 prstiju i spremna za pripremu. Kada sam rekla da želim roditi u vodi, u Rijeci, odjednom su svi zanijemili i u čudu gledali u mene. Osjećala sam se posramljeno, kao da sam izvalila prestrašnu glupost. Doktor nije bio siguran u to što je čuo: „Molim?“
    „Želim da me pustite da odem u Rijeku.“ – ponovila sam još tiše.
    „Gospođo... Vi ćete roditi za sat vremena!! Vaš porod je počeo! Nećete stići do Rijeke.“
    Ustrajala sam.
    U jednom je trenu doktor ljutito izašao iz prostorije dobacivši sestri neka mi pripremi otpusno pismo.

    Ostala sam ležati prikopčana na ctg, očiju punih suza. Sjetila sam se svih ovih tekstova o porodima, sjetila sam se načina na koji su neke rodilje bile tretirane... za sebe i za njih sam odlučila bitku izboriti do kraja. Ma kakav on bio.

    Nastavlja se...

  2. #2
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Obzirom da djevojčica tako lijepo spava, evo i nastavka...

    Doktor me očito želio ostaviti malo da razmislim, ne sluteći da je sa svakom minutom i sa svaki trudom moja želja još jača. Vratio se u sobu i upitao me da li sam se predomislila. Odgovorila sam: „Nažalost...“ i odmah se ispravila, rekavši: „Na Vašu žalost: ne!“

    Vjerojatno je mislio da sam zrela za psihijatriju te me upitao gdje mi je suprug. Obukla sam se i otišla po njega, no on je već znao sve. I želio je isto što i ja. Rijeku.

    Nekoliko smo minuta slušali doktora, odgovarali na njegova pitanja, slušali o mogućim komplikacijama i ishodu naše namjere. Čak su nam dali kopče za pupkovinu. Za mene je bilo vrlo ružno kad je doktor upitao mog supruga: „A koji auto vozite? Hoćete li stići do Rijeke??“ i baš zato sam se osjećala malko nadmoćno kada je suprug odgovorio: „Subaru.“
    Kasnije smo čuli kako se doktor i sestre smiju: „Voze Subaru, možda još i stignu.“ I „Ha, ha... još jedna Roda... hoće u Rijeku u vodu.“

    Suprug i ja smo potpisali izjavu o odbijanju 'liječenja'. Dobili smo papire potrebne za konačan odlazak otamo, no opet smo morali čekati 20-tak minuta da sestra pronađe valjanu kopirku, jer u cijeloj bolnici ih valjda 90% ne radi. Morala je kopirati nalaz ctg-a.
    Suprug je lagano ludio.

    Izlazak iz bolnice me vratio u život. Trudovi su i dalje bili na 8-10 minuta, ne prebolni. Otišli smo doma. DA, DOMA! Suprug je pustio pse u dvorište, a ja sam otvorila laptop i pjevajući pakirala stvari.

    U Rijeku smo krenuli u 9:00h.

    U autu smo brbljali, smijali se glupostima, pjevali... bili smo istinski sretni. Znala sam da me moje tijelo nikada nije iznevjerilo. I da neće ni sad.
    Put je protekao savršeno. Čak smo odmah našli i parking.

    U trenutku ulaska u rodilište, odjednom i nenajavljeno, trudovi su krenuli na svake tri minute. Nikada neću zaboraviti taj moment: osjećala sam kao da sam došla doma. Bila sam sigurna. Zaštićena.

    Pregledao me predstojnik klinike, ustanovio da sam otvorena 8 cm. Primila sam klistir te potom dugo stajala pod tušem. Sestra me zagrlila i sa mnom prošetala do rađaone. Kada se punila. Muzika je tiho svirala, a ugodan glas primalje me u potpunosti smirio. Bilo je 12:15h kad sam ušla u rađaonu.

    Potpisala sam izjavu kojom sam odbila SVE intervencije, injekcije i slično, dok god život mog djeteta i mene nije ugrožen. U slijedećem trenutku pored mene se stvorila sestra sa iglom. Viknula sam da ne želim ništa, na što me smirila objašnjenjem da mi želi samo izvaditi krv.

    Sjela sam u kadu, a trudovi su postajali intenzivniji. Češći i puno, puno jači. Voda mi je bila pretopla. Gorjela sam. Suprug me pojio ledenom vodom, no u jednom sam mu trenu otela čašu iz ruku i polila se po prsima.

    Između trudova sam spavala. Bila sam toliko iscrpljena da sam se već počela pitati hoću li moći ostati budna i roditi!

    Obzirom da su mi u vodi trudovi nestajali, primalja mi je predložila da se pokušam uspeti na porodnički stolac. To je ustvari stol koji se može transformirati u 'svašta'.

    Čim sam legla, požalila sam. Trudovi su postali neizdrživi. Suprug je zabrinuto gledao u mene, nije mogao vjerovati u promjene koje su se događale iz minute u minutu: u jednom sam trenu bila 'normalna', a već u drugom kao opijena, šaptala sam posljednjim atomima snage kako sam umorna i da ne znam hoću li izdržati.

    Uskoro je u sobu došla primalja da vidi kako napredujemo. Uhvatila me za ruku, odlučno rekavši: „Ana... znam da Vam je teško, vjerujem da ste umorni, no od Vašeg Vas djeteta u naručju dijeli doslovno nekoliko trudova. Zato Vas molim, skoncentrirajte se! Ajmo, kad kažem stisnuti kako smo rekli i slušati daljnje upute!“

    Moram priznati da mi je trebalo takvo što. Čvrst, odlučan govor doslovce me trgnuo i dao mi novu snagu!

    Laura se rodila u tri truda. Naše maleno djetešce, teško 3.040 gr i dugačko 49 cm. Privila se uz mene ispustivši malenu suzicu. Suprug je plakao gledajući našu djevojčicu kako prvi put papa Ciku.
    Ostavili su nas troje nasamo, da pozdravimo tog malenog anđela što je svemu dao novi smisao!

    Ubrzo je u sobu došla primalja te uzela bebicu uz obećanje da ćemo se ubrzo vidjeti na odjelu babinja. Doktor me zašio (odbila sam rezanje i dosta popucala). Unatoč tome, zašivena sam odlično! Svaka čast.

    Na odjelu babinja tretirali su nas prekrasno. Nemam ni najmanje zamjerke, apsolutno svo osoblje: predstojnik klinike, pedijatri, doktori, sestre, čistaćice, kuharice... prekrasni, topli ljudi! Čak su mi i cimerice bile super.

    Porod mi je ostao u prekrasnom sjećanju, a maleni me anđeo podsjeća na sve divne ljude koje sam zbog nje upoznala.
    Još i danas mi nedostaju! Vidjet ćemo se ponovo, nadam se ne jednom. I nadam se uskoro...

  3. #3
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno



    Dobrodošlica bebi i bravo mami za hrabrost i ustrajanje na željama....

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno



    super priča

  5. #5
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno


  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    85

    Početno

    prekrasno

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno


  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    99

    Početno

    Sva sam se naježila...PREDIVNO

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Prekrasna priča!!! @n@, tulila sam ko svinja...

    I opet ti čestitam na curki prekrasna imena!!!

  10. #10
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    stvarno prekrasno !!!!!!

    i hrabro

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    59

    Početno


  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sjajno, divna prica! Cestitam!

  13. #13
    Gogica 24 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Hrv.Zagorje
    Postovi
    273

    Početno

    Prekrasna priča, rasplakala sam se ko mala beba .
    A ti si doista hrabra žena

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    157

    Početno

    Čestitam vam na hrabrosti i na tome što ste zajedničkim inzistiranjem izborili porod kakav ste htjeli. Puno sreće vašoj bebici i nadam se da ćemo uskoro čitati još koju vašu priču.
    A za zagrebačke doktore i Subaru

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    59

    Početno

    Svaka cast na hrabrosti i pribranosti. Mislim da ne bih to uspjela, mislim na odluku za putovanje u Rijeku, nije daleko, no ipak, put je put, a s trudovima situacija bas nije predvidiva. Mislim da si imala dosta srece.

  16. #16
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Curke, puno hvala na lijepim željama!!! Ljubim vas sve!

    Ovak... što se tiče mojih (naših) odluka moram reći da četiri mjeseca nakon poroda gledam na epizodu Sv. Duh sa puno manje bijesa i odbojnosti nego tada. Iako i dalje ne želim tamo roditi i ponovila bih ovu priču.

    Kad sam rodila i smjestila se na babinju, primalja me obavijestila da su zvali sa Sv. Duha u Rijeku i raspitivali se da li sam stigla, rodila i je li sve u redu. To je za mene tada bila zaista jedna lijepa gesta i na neki način me 'upozorila' da ipak nije sve tako negativno.

    Zbrasic kaže da sam imala sreće. Hm... mogla bih se složiti s time. No također je za cijelu ovu priču bitna činjenica da jako dobro poznajem svoje tijelo i ponajprije mu vjerujem.
    Ne želim se time hvaliti i prilično mi je neugodno to reći, pogotovo pred ženama koje ne mogu zanijeti ili uopće imati djece, no Laura je začeta isprve. Ne srećom, već suradnjom sa vlastitim tijelom. Znala sam kad su mi počeli plodni dani i kada su pri kraju.

    Jednako tako sam se pouzdala u svoje tijelo u trudovima. Inače ne vjerujem da bih se upustila u tu avanturu putovanja. I također znam da više nikada neću moći ponoviti isto.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    59

    Početno

    Ma valjda ja imam loše iskustvo pa mi je poljuljano povjerenje u moje tijelo. Doduse, puno puta u zivotu me dobro poslužilo, ali na porodu.....zakompliciralo se sve što je moglo, ipak, bio je happy end što se bebe tiče. Sada nakon 5 godina, opet idem na isto mjesto. Kažu, najbolja bolnica. I najbliža. Ako je u oodnosu na Austriju, Rijeku i sl. To bi me fakat bilo strah. Imam frendicu koja kaže da će i pod trudovima putaovati u Austriju. Kaže "ma do tamo je samo 3 sata, a prvorotke sigurno ne radjaju prije". Ne znam, ja se ne bi usudila. A granica? A autocesta- neki zastoj ili nešto sl. A jadan muž, koji u panici mora još voziti do tamo.....Svejedno, još jednom, tebi svaka čast. Možda je sve tako i ispalo jer si vjerovala snažno u sebe. Zavidim ti.

  18. #18
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno


  19. #19
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    ajme draga, na podu sam
    svaka čast na odlučnosti i hrabrosti - ja to nikad ne bih mogla!
    Baš bih voljela vidjeti Lauricu

  20. #20
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    @n@, naježila sam se i skoro zaplakala.
    Svaka čast i tebi i suprugu i strpljivoj Lauri koja je skupa s vama čekala da joj organizirate najljepši mogući dolazak na svijet, pun ljubavi i smirenosti.
    Ljubimo vas!

  21. #21
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    @n@ baš mi je drago da je sve dobro prošlo. podsjeća me na moj porod. ležele smo u istoj kadi.

  22. #22
    Strippy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    165

    Početno

    Ajme @n@, tek sad sam saznala da si rodila u Rijeci kako si i željela! Čestitam! Znam da je beba bila okrenuta na zadak i da si se bojala carskog...tak mi je drago da si ipak uspjela. Eh, porod u kadi je bila i moja velika želja, ali moja je Laura bila tvrdoglavija od tvoje i ostala je na guzi do zadnjeg. Ipak, svoje iskustvo carskog na Sv. Duhu, i veliku većinu doktora i sestara pamtim zbilja po lijepom i dobrom. Osobito moju ekipu u sali - dr. Miškovića, šefa anesteziologa, sestru tehničarku Bihar...! Bili su zbilja i više nego divni! Ipak, sad čekam drugu bebicu i nadam se PRIRODNOM porodu.

    Pusa tvojoj Lauri od njene malo starije imenjakinje!

    P.S. Svrati na Ljubimce tu i tamo..

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    59

    Početno

    Strippy,
    i ja čekam bebu i prvi puta sam rodila na CR. Kaj misliš, hoće li nam biti teško kao da smo prvorotke ili će ići ipak malo lakše (ja sam prvi puta bila otvorena 7-8 prstiju)..

    Je li te strah?

  24. #24
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Strippy, ti imaš pp.
    Frani, nemoj razmišljati o porodu na ovaj način: "...teško kao da smo prvorotke...". Ako ćeš roditi vaginalno vjerojatno ti neće biti kao da si već rodila - jer nisi (na taj način). Ali to nikako ne znači da će ti biti ne-znam-kako teško.
    Ja ti želim da rodiš vaginalno, prirodno i da ti to iskustvo bude predivno !

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    160

    Početno

    Stvarno volim čuti kada se rodilje izbore za ono što hoće, svaka čast i drago mi je... :D :D :D

  26. #26
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    @n@, divna prica.
    cestitam ti na veri u sebe (i u muza) i hrabosti, a Lauri zelim srecan zivot!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    prekrasno!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    59

    Početno

    Joj da fakat, trebala sam poslati pp Strippy.

    @n@, fakat si optimistična...divim ti se. Vjerojatno ti se zato sve to tako posložilo......Ok, dat ću sve od sebe. Hvala ti na savjetu i dobrim željama.

  29. #29
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    zeno svaka cast na hrabrosti!



    i cestitam na lijepom porodu

  30. #30
    Strippy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    165

    Početno

    @n@ sorry kaj ti se ubacujem u topic, samo da odgovorim Frani.
    Frani, ja sam prvi puta imala planirani carski (radi zadka) i ne znam kaj je to trud i kako bi se otvarala, ali čitala sam dosta o VBACu i ono zapravo čega me najviše strah je ruptura maternice. Iako je postotak mali da se to dogodi, no ako se nađem u tom postotku posljedice za dijete i mene mogu biti kobne, a sad ipak imam moju Lauru na koju moram misliti i ni sama nisam na čisto kako bi rodila. Još je rano (tek sam 5 tjedana trudna) i zapravo ne razmišljam još ozbiljno o tome, zasad se samo informiram o svim mogućim izborima pa ćemo vidjeti kad bude aktualno. Želim ti sreću i da imaš lijep porod kakav želiš!

  31. #31
    Serpentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    tu negdje
    Postovi
    1,147

    Početno

    cimerice

  32. #32
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj anima prvotno napisa
    Baš bih voljela vidjeti Lauricu
    e pa ja se mogu pohvaliti da sam ju vidjela :D ... ajmeeeeeeee koja slatkicaaaaaaa!!!!!!!!!!!!

    a vidjela sam (mamu naravno) i tatu - i sad mi je jasnije zašto je ova priča tako lijepo završila ...

    @n@

  33. #33
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Hvala, Sorci!
    Serpentina, !

  34. #34
    paws avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    982

    Početno

    Citiraj Frani prvotno napisa
    Svaka cast na hrabrosti i pribranosti. Mislim da ne bih to uspjela, mislim na odluku za putovanje u Rijeku, nije daleko, no ipak, put je put, a s trudovima situacija bas nije predvidiva.
    Potpisujem

  35. #35
    Mama Medo avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    394

    Početno

    suuuuper priča! :D
    bravo za hrabrost i vjerovanje svojem tijelu!
    čestitamo!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •