Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 249

Tema: epiduralna - da ili ne

  1. #101
    Irena001 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Crikvenica/Slavonski Brod
    Postovi
    396

    Početno

    Citiraj maaja prvotno napisa
    Citiraj Irena001 prvotno napisa
    čuj, ja sam samo navela svoje mišljenje.
    Moje tjelo, moj izbor
    Slažem se. U kojoj si bolnici rodila?
    Riječkoj- dr. Cuculić osobno mi je davala i pratila u toku cijelog poroda epiduralnu. :D

  2. #102

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    ja sam prvi put bila jaaako hrabra i odbila epiduralnu
    10 sati u boxu, 3 puta su me pokušali porodit pa nije išlo, beba je bila previsoko, tlak mi je pao, šećer su mi davali intravenozno, mislim, cijeli cirkus, kisik i ostala čuda
    krv mi se prelijevala po oku 2 tjedna nakon poroda, a laktovi na obje ruke doslovce izguljeni od upiranja
    kad su došli oni najgori "guzni" trudovi, nisu mi dali tiskat cijelu vječnost, umirala sam.............bila sam uvjerena 100 % da sam gotova i ja i beba...strava
    inače, bila sam jako pozitivna,nadobudna i informirana spram poroda i imam vrlo visok prag boli
    i kako da drugi put ne uzmem epiduralnu????

  3. #103

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    228

    Početno

    kada sam rađala Damiana dali su mi sami epiduralnu jer ni nakon silnog dripa i puknutog vodenjaka nisam se otvarala niti milimetra.Rađala sam u Petrovoj.Veselje je bilo da mi je epi. djelovala samo na jednoj strani tijela tako da na jednoj strani je bilo super a na drugoj sam sve osijećala.
    Poslije nisam imala nikakvih komplikacija,tako da sam ju htjela i sljedeći put ali tad nije bilo potrebe

  4. #104
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj alanat prvotno napisa
    j3 puta su me pokušali porodit pa nije išlo, beba je bila previsoko, tlak mi je pao, šećer su mi davali intravenozno, mislim, cijeli cirkus, kisik i ostala čuda?
    pa ti rađaš, ne oni? kako misliš da su te 3x išli poroditi?
    nisu ti dali piti?

  5. #105
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    jesi li imala drip? lezala vezana za ctg?
    svaki porod je drugaciji, tako da se nadam da ce ti drugi porod biti ljepse iskustvo. ako pokusas izbjeci kemiju, ubrzavanje trudova i beskonacno lezanje, vec imas dobru sansu za to

  6. #106

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Evo prijateljica koja je rodila prije petnaestak dana uz epiduralnu mi javlja sms-om da je jedna cura u Sarajevu nakon mjesec dana od poroda od epiduralne umrla :shock: :shock:

    Navodno je imala uzasne glavobolje, a u stvari cjelo vrijeme joj je curila mozdana tecnost te je obdukcijom ustanovljeno da je uzrok epiduralna. :shock:

    Jadna zen , ostalo je dvoje djece bez mame

  7. #107

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Zaboravih napisati da im je ista doktorica radila epiduralnu :shock: :shock:

  8. #108
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Nea. žao mi je

    mislim da je najbitiji nedostatak epiduralne ljudski faktor

  9. #109
    milamaja avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    205

    Početno

    Evo, kad sam već pokrenula topic, red je i da vas obavijestim što sam odlučila. 19.8. rodila sam prekrasnu curicu. Ni na sam dan poroda još nisam bila sigurna da li ću tražiti epiduralnu ali kad sam došla u rodilište na ctg i doktor je rekao da sam otvorena već 5 cm (bez ikakvih trudova) odlučila sam da ću ipak roditi bez epiduralne. Dobila sam lagani drip i za 2 sata rodila.
    I svima vama želim tako lak porod!

  10. #110
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    čestitam na lijepom porodu :D

  11. #111
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    čestitam

  12. #112
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    super i cestitam :D

  13. #113
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    ja sam apsolutno protiv epi ali iz subjektivnih razloga
    naime alergična sam na lokalnu anesteziju a to sam doznala tako da sam
    primila injekciju kod vađenje zuba i umalo otegla papke
    a 7dana nakon sam bila natečena tako da sam samo mogla piti na slamku
    pa meni epi,hvala ali ne hvala

  14. #114
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    evo, u novom broju časopisa "mama i beba", na str.20-21 nekoliko iskustava o raznim načinima obezboljenja poroda.
    ono što mi je najviše upalo u oko jest da sve priče, osim obezboljenja tens uređajem i porod u vodi u sebi nose i negativnu stranu obezboljenja...omamljene bebe, omamljene mame, padanja u nesvijest, potrebna pomoć babice kod tiskanja...
    pa si pročitajte...

  15. #115
    Točkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    978

    Početno

    Ja sam tražila i dobila epiduralnu 9 sati nakon što sam došla u rađaonu. Odmah sam dobila i drip jer nisam bila otvorena nimalo i krenulo je. Uspjela sam se odmoriti cca 2 sata a onda je epid popuštala tako da sam zadnja 2 sata svaki trud osjetila i prodisala.
    Moram reći i da sam osjećala noge, mogla se i okretati kada mi je bilo teško.
    Rodila sam 17 sati nakon dolaska u rađaonu, nikakve posljedice epiduralne nisam osjetila , mogla sam i smjela odmah na noge, tuširanje odmah po dolasku u sobu.
    Mislim da bih slijedeći porod ipak pokušala bez.

  16. #116
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Evo na početku ove teme sam bila protiv epiduralne.
    U međuvremenu sam rodila. Nisam tražila epiduralnu, završila sam na carskom i tražila sam spinalnu jer sam htjela vidjeti svoje dijete odmah!
    Postupak je isti kao kod epiduralne, nije me boljelo ništa, anesteziolog je s obzirom na moje jako česte trudove sve obavio za čas i bezbolno. Odležala sam 24h i nikakvih glavobolja nisam imala. Sve 5. Vidjet ćemo da li će biti kakvih pormjena u budućnosti. A o trećem porodu ne razmišljam.
    Sad koliko je to slično s epiduralnom kod vaginalnog poroda ne znam.

  17. #117
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    spinalna ide dublje od epiduralne, inace se bode u istu tocku.

    ali razlika je prije svega ocita - carski je operacija za koju je NUZNA anestezija. ne mozes prezivjeti carski bez toga.

    vaginalni porod s druge strane neminovno ukljucuje zdravu, normalnu i potrebnu bol koja se u velikoj vecini slucajeva, ako porod ide prirodno i neuznemiravano, moze podnijeti. u slucajevima kada je prejaka, postoje nefarmakoloske metode ublazavanja boli, takodjer uspjesne, a potpuno neskodljive. cinjenica da se kod nas cesto niti ne nude je sasvim druga stvar.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    14

    Početno

    Ja sam trazila epiduralnu nakon 12h jer se nisam otvarala vise od 5 prstiju otkad su mi propukli vodenjak i bila sam jako sretna sto sam ju dobila! Glava me nije boljela, a ni leda. Ubod nisam osjetila.

    Sljedeci put cu isto traziti epiduralnu!

  19. #119
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mene su više boljele one male male injekcije protiv tromboze koje sam dobivala svaki dan nakon carskog, nego kaj me bolio ubod za spinalnu. To me zapravo uopće nije bolilo :shock: . A možda ima puno i do anesteziloga koji je pazio da bude nježan...

  20. #120

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    Felix, MGrubi, malo kasno odgovaram, al nema veze, vidim da je još aktualno
    3 x sam kao bila spremna za tiskanje, ali beba nije išla van?! ne pitajte me kako, ja sam bila polusvjesna. ja tiskam, on ne ide. njihov zaključak je bio da je još previsoko i samo pojačavali drip. a jedan nadobudni mladi doktorčić je pametno zaključio" ona uopće nezna tiskat" na što sam ja ( jedva smogla snage) odgovorila" a vi znate!!??"- odmah je izašao i sva sreća nije se više vraćao. njih 5 se bilo skupilo oko mene, pipali mi puls, pogledavali se, mislim strava.meni je puls stalno opadao, pa su mi zato davali šećer, kisik, i ko zna šta još. ja zbilja nisam bila u stanju skoro uopće komunicirati. jedna doktorica je bila ušla i rekla svima" pa jel vidite vi koji su to trudovi??" strašno. meni je to sve ostalo u sjećanju kao u nekoj magli. i ne, nisu mi dali piti, a na dripu sam bila dosta dugo, jer su moji trudovi bili, kao, neučinkoviti, i vezana za ctg

  21. #121

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    još nešto
    Alan je inače bio hipertoničan uz distoni sindrom (palac u šaci do negdje 8. mjeseca) I pedijatar i fizijatar su bili složni oko toga da je to najvjerovatnije posljedica teškog poroda, e sad.........
    sva sreća, danas se toga više ni ne sjećamo, niti se želimo sjećati

  22. #122
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    jedan nadobudni mladi doktorčić je pametno zaključio" ona uopće nezna tiskat" na što sam ja ( jedva smogla snage) odgovorila" a vi znate!!??"- odmah je izašao i sva sreća nije se više vraćao.
    svaka čast .
    ne znaš dal da se smiješ il plačeš...

  23. #123

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8

    Početno Pozdrav

    [quote="iridana2666"]Zašto se mučiti i izmrcvariti trudovima kada se možete lijepo odmarati dok trudovi šibaju ili odspavati (kao ja 8 sati u komadu).
    Bravo, kraljica si. Da bar svi u ovoj drzavi razmisljaju kao ti...
    ja sam isto cula da je jedina nuspojava glavobolja i eventualno bol u ledjima. Ja trenutno pokusavam srediti da u splitskoj bolnici dobijem epiduralnu/spinalnu, jer sam prvi porod jedva prezivila. Rodila sad dijete od 4,500kg]. Reci mi samo, koja je razlika? Da li treba unaprijed napraviti neke pretrage?

  24. #124

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    82

    Početno

    Samo bih htjela citirati svog ginekologa koji je na moje pitanje o epiduralnoj odgovorio: "Zašto ne, pa živimo u 21. stoljeću"
    Btw, ja želim da MM bude prisutan na porodu, pa baš nebi bilo zgodno da ja tamo urlam, ako to zaista nije potrebno, no da ne bude zabune epi želim zbog sebe, jer mi tolerancija boli nije baš visoka.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Pripazi dobro i da ti se sminka ne bi razmazala. Ili da, nedajboze, ne uskladis boju slapica i spavacice. Ipak ce tu biti muz, jelte...

  26. #126
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    po pitanju tolerancije na bol ja sam pekmez najteže kategorije, pa sam preživjela....kao i sve prije i poslije mene...

    osim toga mišljenja sam da bol nije neizdrživa...ali svatko zna najbolje za sebe,zar ne?!

    al ono po pitanju supruga što si napisala da "baš nije zgodno da ti tamo urlaš" mi je malo nejasno...
    zaboga, rađaš, nisi na manikuri i nek zna da si žena koja na svijet donosi novi život...kroz znoj i suze..i urlikanje ako treba...nek cijeni snagu ženstvenosti koja će mu podariti potomka...

  27. #127
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    što se boli tiče, meni je ovo jako zanimljivo:

    http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=...=164&Show=2504
    Drugačiji pristup porodu - činjenica da bol nije povezana sa strahom uvelike pomaže održanju naše kulture rađanja. Entonox nikad nije uveden u Nizozemsku i većina žena prirodno očekuje da će se moći nositi s boli. Još uvijek samo sedam posto svih žena koje rađaju traže epiduralnu analgeziju. U svakoj je ženi duboko usađeno vjerovanje da je bol potrebna kako bi porod bio siguran. Sposobnost žene da se nosi s boli smatra se njezinom odgovornošću za sigurnost njenog djeteta. Postoji “no nonsens” pristup boli pri porodu, kako među ženama, tako i među primaljama. U pet posto slučajeva ženama se daje petadin. Budući da žene moraju u bolnicu kako bi primile petadin, postoji prag tolerancije na bol. Petadin se ne smatra sredstvom za ublažavanjem boli već “sredstvom koje oslobađa porod” budući da omogućuje ženi oslobađanje od racionalne kontrole i kočnica.
    Prihvaćanje napetosti i straha kao normalnih dijelova poroda znači preuzimanje odgovornosti za svoje tijelo i sigurnost poroda

    Kako bi porod imao normalan tijek, primalje moraju prihvatiti i prepoznati da je strah normalan dio poroda. Porod je nevjerojatan i neshvatljiv događaj, i poput smrti, ispunjava ljude strahom jer ga nije moguće u potpunosti kontrolirati. Primalje i liječnici moraju se suprostaviti strahu od nepoznatog. Liječnici u bolnicama pokušavaju se hvatati u koštac sa strahom pomoću kontrole, uporabom mističnih aparata i racionalnih procedura. Primalje znaju da je u cilju održavanja poroda normalnim, potrebno ne narušavati porod nepotrebnim intervencijama dok nema nikakvih komplikacija. Primalje su pri porodima kod kuće najjače izložene tom egzistencijalnom strahu. Nemaju mogućnost “sakriti se” iza aparata i pribora. Za primalju koja prisustvuje porodu kod kuće najvažnije je da se prepusti, a ne da pokušava upravljati! Ona mora biti svjesna normalnih napetosti i naučiti se nositi s njima. Na primjer, u trenucima rađanja žena može, svladana osjećajem straha, vrištati. Neophodno je dozvoliti normalnom strahu da izađe iz žene i ode poput oblaka na vjetru kako bi u idućem trenutku žena ponovno osjetila hrabrost! Od iznimne je važnosti ne poistovjetiti se s napetosti i strahom, a istovremeno ostati budan. To je posebice izraženo u zemlji gdje je porodništvo još uvijek jako medikalizirano i primalje rade pod teretom mogućih tužbi.


    Razvijanje određenih rituala može uvelike pomoći pri osvješćivanju, preživljavanju i oslobađanju od normalnog straha. Primjerice, paljenje svijeće, slaganje instrumenata u određenom redu, masaža, pjevanje u kupatilu, meditacija ili kratka molitva... Mnogo je načina da se normalan strah i napetost smanje.
    i slatko na kraju :
    Promoviranje normalne boli pri porodu jest promocija primaljstva

    U Nizozemskoj je i u današnje doba vrlo uobičajeno da se rađa bez ikakvih sredstava za ublažavanje boli. Slučaj kada žena treba sredstva za smanjenje boli smatra se nenormalnom situacijom, patologijom koja, u dogovoru sa ženom, znači da treba krenuti u bolnicu. Stoga je granica tolerancije na bol vrlo visoka. Ovo su neke od jednostavnih uzrečica koje nizozemske primalje koriste u cilju promidžbe normaliteta porođajne boli:


    *Bol je potrebna da bi porod ostao normalan!

    *Usredotoči se na bol i primi je. Što je bol veća, jače su kontrakcije i brže će dijete izaći van!

    *Nije sve tako dramatično, to je samo jedan dan u tvojem životu na koji možeš biti ponosna cijeli život!


    *Bol je tvoja prijateljica u porodu. Što više boli, bliže je rođenje djeteta.


    *Bol je tvoja vodilja. Ona ti pokazuje put, gdje si, kako si. Bol će te zaštititi. Bol ti govori kada dijete stvarno dolazi. Bol te štiti od stvarne ozljede.

    *To je samo bol! Bol boli ali ti neće naškoditi.

    *Bol nikada nije traumatična, naprotiv, omogućuje ti da dođeš u dodir sa samom sobom, svojim tijelom i osjećajima.


    *Nemoj se žaliti, ovo je samo jedan dan u tvom životu! Nemoj se ljutiti, nastavi se šaliti između kontrakcija.

    *Ljepota porodne boli je u njezinim popratnim pojavama. Prolazak kroz porodnu bol će te osnažiti i ojačat će tvoje samopouzdanje. “Ako sam mogla učiniti ovo, mogu sve!”


    *Porodna bol održava porod sigurnim.

    *Bol je sigurna. Bol nije opasna, epiduralna jest!

    *Uz epiduralnu se dosađuješ na porodu vlastitog djeteta!


    *Cijeni porodnu bol, ona te upozorava da je vrijeme da odeš na sigurno mjesto i pozoveš primalju. Da ne osjećaš bol, mogla bi greškom ispustiti dijete usred samoposluge.

    *Što je bol jača i porod je jači. Stoga je nemoj izbjegavati – dozovi je!


    *Drži se poput lavice i budi prava zvijer, ne ljepotica tijekom kontrakcija! Nemoj se ponašati pristojno, nikad se ne ponašaj pristojno tijekom poroda.

    *Bol omogućuje uspjeh – pomaže bebi da izađe.


    *Snaga porodne boli ima i svoju posljedicu: puno lakše se zaljubljuješ u svoje dijete. Bol rađa ljubav na biološkoj i kemijskoj razini.


    *Usredotoči se na bol, koncentriraj se na nju i drži se poput lavice. Štipaj, grizi, viči i vrišti, no ne pokušavaj se opuštati tijekom kontrakcija. Izrazi bol i ona će osloboditi tvoje srce i pomoći ti da postaneš majka.

    *Prepusti se i postani tigrica! Milijuni žena prije tebe u tome su uspjele!

    *Bol može na trenutke biti mučna, ali tvoje tijelo može podnijeti tu bol. Razum je taj kojemu je teško. Stoga, zaboravi na razum, otkači se!

  28. #128
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno Re: Pozdrav

    [quote="Kate7"]
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Zašto se mučiti i izmrcvariti trudovima kada se možete lijepo odmarati dok trudovi šibaju ili odspavati (kao ja 8 sati u komadu).
    Bravo, kraljica si. Da bar svi u ovoj drzavi razmisljaju kao ti...
    ja sam isto cula da je jedina nuspojava glavobolja i eventualno bol u ledjima. Ja trenutno pokusavam srediti da u splitskoj bolnici dobijem epiduralnu/spinalnu, jer sam prvi porod jedva prezivila. Rodila sad dijete od 4,500kg]. Reci mi samo, koja je razlika? Da li treba unaprijed napraviti neke pretrage?
    Nisu mi trebale nikakve pretrage u svrhu epiduralne. Tu noć kad sam došla roditi, zatražila sam ju i dobila u roku od 15 min. Ako je trudnoća uredna, ne bi trebala imati problema. Ja sam prošla carski sa spinalnom i vaginalni porod sa epiduralnom i nijednom nisam imala nuspojave (bolovi u leđima, glavobolje..) a isto tako niti jedna cura (od onih koje su imale epiduralnu) koje ja znam. Sretno!!

  29. #129
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Pripazi dobro i da ti se sminka ne bi razmazala. Ili da, nedajboze, ne uskladis boju slapica i spavacice. Ipak ce tu biti muz, jelte...

  30. #130

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    180

    Početno

    Ja sam i "za" i "protiv" epiduralne, zbog vlastitog iskustva. Prvo dijete sam rađala 12 sati. 4 sata nakon početka trudova tražila sam sama epiduralnu, iako sam tek u rodilištu čula za to. Priznajem, da sam se uspjela odmoriti, čak sam i odspavala nakon toga 4 sata. Moj problem je bio taj da su me oni odlučili poroditi 12 dana prije termina, zbog manjka plodove vode u odnosu na veličinu bebe. 3 puta su me mazali onim gelom da me otvore i ništa. Dali mi drip i ništa. E pa nakon što sam odspavala nakon one gore navedene epiduralne, došao mi je doktor na viziti i rekao da će mi morati pojačati drip, jer da još nisu iznašli način kako da drugačije žena rodi prirodno bez trudova. E pa cure moje, ja nisam uopće osjećala trudove, tako me to fino umrtvilo da nisam znala kada da uopće stišćem, pa sam ja to napamet radila i nikako da to dijete izleti van. Drugi porod bio mi je bez epiduralne, jer sam se počela otvarati već u 32. tjednu trudnoće. Isto su me porađali 12 dana prije termina sa dripom, stime da sam nakon sat vremena otkada sam ga dobila osjetila po prvi puta trudove i bili su bogami bolni, ali sam zato nakon trećeg tiskanja odmah istisnula malu. Pa vi vidiite "za" i "protiv" i odlučite same. Na prvom porodu me je bolila epiziotomija, upravo zbog neosjećanja trudova, a u drugoj nisam to ni osjetila, osim ono šivanje na prvom i drugom porodu, iako su mi dali inekciju. Sreća da su mi dali anasteziju na drugom porodu, kad su skužili da mi moraju napraviti kiretažu, jer mi nije ispala sva posteljica, a oni me bili već zašili.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    180

    Početno

    Još sam nešto zaboravila reći: 10 sati nakon poroda zabranili su mi da se sama ustajem iz kreveta i trebala sam zvati sestru, da mi ona pomogne pri ustajanju. No, kako su meni laiku to rekli, a nisu proslijedili dalje informaciju na odjel, nitko o tome ništa nije znao. Ja sam abnormalno krvarila i to je nažalost sve bilo procurilo. Zvala sam satima nekoga da dođe, čak i moj muž, dok nisam poludila i rekla da ću se sama ustati, pa su se kolegice iz sobe smilovale i išle po sestru. Ova kada je došla, počela je na mene galamiti "kako me nije sramota, kako to izgledam, što nisam stavila uložak i presvukla se....". Ja sam onako jadna od svega, usaftana, smrdljiva, (ormar prepun svih mogućih vrsta uložaka (vir 60, 70, 90, always sa krilcima, jednokratne gaćice; uglavnom uložaka za čitavo riječko rodilište) ostala šokirana i rekla da mi je nakon poroda rečeno da se ni slučajno ne smijem sama ustati iz kreveta zbog epiduralne, već da zovem sestru. A dotična sestra, gestapovka, mi je rekla: "Tko ti je kriv što si tražila epiduralnu!". Sreća moja, da je anasteziologinja bila super žena i došla me je posjetiti, pa sam joj to ispričala i žena se zgražavala na komentar, dotične školovane medicinske djelatnice. Ja sam se sama već bila ustala kada mi je došla ona sestra i onda je opalila na mene paljbu, nakon što mi je rekla ono gore citirano: "Sami ćete odgovarati za svoje postupke, jer ste se ustali prije 10 sati. Ja sa sebe skidam odgovornost. Brzo idemo pod tuš. "Pitala me je da li mi se vrti, a ja joj nisam dala gušta. Lagala sam, a mislila sam da ću se srušiti i pasti u nesvijest. Pripisivala sam to velikom gubitku krvi, a zapravo je to bila jedna od nuspojava epiduralne.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    254

    Početno

    Uzela sam , bolje reći ˝sredila˝ si epiduralnu, jer je bogami još ne nude ako ne pitaš. U svakom slučaju, opet bi ju uzela, jer i ono malo bolova je bilo nesnosno...Mislim da svak treba sam procijeniti da li nešto uzeti ili ne. NE želim je ni hvaliti ni kuditi, meni je porod s epiduralnom bio sasvim podnošljiv i sijećam se da sam bila jako zadovoljna svojim porodom i zahvalna lječnimcima u St. rodilištu kao i sestrama, svi su u mom boksu bili dobri(da li na to ima utjecaj što je i MM bio sa mnom, ne znam).Kad sam rodila, kad su me zašili dok sam ležala na stolu bila sam smirena, sretna, nije me bol satrala i znam da sam si rekla opet bi ovako, a ta misao mi je dovoljna da znam što bi drugi put i da znam što bi preporučila.
    Naravno da uvjek ima rizika i da najobičnija operacija može poći krivo , kao i porod, kao isve u životu, ali to je onaj rizik koji moramo same procijeniti.Nitko nas ne može uvjeravati da je nešto za nas dobro ili ne. U većini slučajeva bude i s epiduralom sve ok, a nekad se zalomi i imaš priče s lošim isustvom. Ali ja bi definitvno opet s epid. pogotovo ako znam da je u bolnici solidan anesteziološki tim koji ima iskustva.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    austrija
    Postovi
    489

    Početno

    Ja nisam trazila epi,dobila sam je bez trazenja jer su bolovi bili prejaki.Citavu trudocu sam govorila da cu roditi prirodno,bez dripa,bez epi...i to sam stalno ponavljala...ali...dobila i drip i epi i opet na carski. Da ne skrecem sa teme,dobila epi,uzela bih je opet i opet i opet i hvala onome ko je izmislio epi

  34. #134
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Moja cimerica u rodilištu je rađala sa epiduralnom i kaže da ju je svejedno jako bolilo. :?
    Moje mišljenje: za prirodni porod nikakva epiduralna, za flašu dripa...hm, nije isključeno. Mislim da treba početi bez ičega, pa ako ne ide, tražiti pomoć.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    389

    Početno

    Citiraj Elinor prvotno napisa
    Mislim da treba početi bez ičega, pa ako ne ide, tražiti pomoć.
    Da, nekak je ono najlogičnije obično i najjednostavnije

  36. #136
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Pripazi dobro i da ti se sminka ne bi razmazala. Ili da, nedajboze, ne uskladis boju slapica i spavacice. Ipak ce tu biti muz, jelte...
    stvarno ne vidim svrhu da se nekome spusta i bude bezobrazan.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    180

    Početno

    [quote="Elinor Mislim da treba početi bez ičega, pa ako ne ide, tražiti pomoć.[/quote]

    Da samo, ako si otvorena više od 2 ili 3 prsta i normalno se otvaraš, kao što sam ja na drugom porodu, ne daju epiduralnu. Daju je samo ako si malo otvorena, slabo se otvaraš i porod dugo traje. Zato neke moje frendice koje su molile da im je daju, a porod je bio kratak, nisu je dobile, uz svo traženje.

  38. #138
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Mnoge žene koje su je tražile a nisu je dobile, na kraju su bile sretne zbog toga. Spomenutoj "cimerici" iz rodilišta su sami nudili epiduralnu uz obrazloženje: vi ste tako nježni, treba vam! :? Žena duplo veća i šira od mene!

  39. #139
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    guglajući sam naišla na obrazac za informirani pristanak na periduralnu analgeziju i nigdje se ne spominju rizici za bebu, a to je jako važno jednoj mami prije nego li se odluči na "bezbolni porod"...

    http://www.obpula.hr/pdf/pristanak%2...ni%20porod.pdf

    ...a neki rizici ipak postoje
    http://www.medicina.hr/clanci/epiduralna_anestezija.htm

  40. #140

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    banklorraina:
    samo, ako si otvorena više od 2 ili 3 prsta i normalno se otvaraš, kao što sam ja na drugom porodu, ne daju epiduralnu. Daju je samo ako si malo otvorena, slabo se otvaraš i porod dugo traje

    ovo nije tocno,ne odredjuju ti oni kad ce ti dat epiduralno,nero kad ti hoces.samo nesmijes bit otvoren manje od 2 prsta ni vise od 5 jer ako si otvoren vise od 5 onda ti ne daju jer je kao porod brzo gotov.
    neznam u kojoj si ti bolnici rodila ali u vinogradskoj te pitaju,doslovno,jer oces epi.a ak ju sama trazis nema problema

  41. #141

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    29

    Početno

    Moje iskustvo s epiduralnom je dobro i loše!

    Samo da napomenem da je nisam tražila nego su sami odlučili da mi daju, zašto neznam :?

    Dobra je u tome što bolova nema, već samo pritisak kao kad idete na WC. Tako da porod izgleda kao neko olakšanje, od epiduralne do poroda prošlo je otprilike 2 - 3 sata.

    Loše što sama inekcija jako boli i dosta je opasna, tako da morate biti u trenutku kada vam ju daju potpuno mirna, ni disati se nesmije. Sama bol kratko traje, par sekundi.

    Moje iskustvo poslije poroda nije bilo baš bajno, drugi dan nisam mogla na noge, kao da su mi istučene nisam imala snage u njima, polako je kroz par dana procirkuliralo, pa sam mogla normalno hodati. Posljedice su trajale još par mjeseci poslije, bol u kičmi, doslovno se nisam mogla sagnuti.
    Iskreno neznam što je bolje ili gorje, trpiti trudove ili trpiti poslije bolove u kičmi

  42. #142
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    ja sam protiv epi!! rodila sam prvi put prirodno, bolilo ki vrag ali to je nešto šta se treba doživjeti i teška sam zagovornica prirodnog(osim u slučaju bolesti kada su mama i/ili djete u opasnosti) .

  43. #143

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    17

    Početno

    ja sam i prvo i drugo dijete rodila skroz prirodno. porodi su bolili, ali sve se to da izdržati. čak mislim da su me trudovi više bolili od samog poroda.

  44. #144

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Tu i Tamo
    Postovi
    272

    Početno

    Slažem se sa svim što je mamma Juanita citirala nekoliko postova ranije vezano uz porođajne boli.
    Rodila sam dva puta bez epi. Iako su me trudovi opako boljeli, imala sam osjećaj da nekako sve to ipak kontroliram. Još uvijek si ne mogu zamisliti izgon ako nemam potrebu za tiskanjem - ko što ne mogu kakati kad mi nije sila . I još jedna stvar; mene je hrabrilo to što su mi govorili da se super otvaram i da dobro dišem pa sam si bila sva ponosna i važna i nisam ni pomišljala na ublažavanje boli. I da, [u]najvažnije - kad me strašno boljelo uspjela sam razmišljati o onom malom čovjeku kojeg sve unutra stišće i gura i koji treba izaći kroz rupicu od 10-ak cm i zaključila da on, nesumnjivo ima teži zadatak.
    Treće dijete bi trebala roditi za 10-ak dana i držite mi fige da ovaj put ne pokleknem pred izumima "moderne medicine 21. stoljeća".

  45. #145

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    156

    Početno

    pitanje za mame koje su rodile uz epiduralnu:nakon što epiduralna prestane dijelovati da li ste osijećale umor i ispcrpljenost od poroda ili su ti simptomi malo umanjeni s obzirom da uz epiduralnu ne bi trebalo osijećati bol na porodu?

  46. #146
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    rodila bez i ne bi je htjela....nije ništa strašno a i ne volim igle..


    od poroda me više strah bilo inekcije koju su dobivale cure u sobi (za skupljanje maternice)....ja je srećom nisam dobila

  47. #147
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Citiraj rinče prvotno napisa
    pitanje za mame koje su rodile uz epiduralnu:nakon što epiduralna prestane dijelovati da li ste osijećale umor i ispcrpljenost od poroda ili su ti simptomi malo umanjeni s obzirom da uz epiduralnu ne bi trebalo osijećati bol na porodu?
    jedna frendica rodila uz epi..sve trajalo 7 sati..nije imala nikakvih "posljedica".....a bila je umorna

    ja sam rodila 14 sati od početka prvog truda i nisam uopće bila umorna...cure mi nisu vjerovale da sam rodila prije 2 sata kad su me dofurali u sobu....

    a opet ja sam između trudova samo utonula u san pa sam se možda i odmorila

  48. #148

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    164

    Početno

    Ima li netko ´´vježe informacije ´´ u Vinogradskoj bolnici daju li epiduralnu na zahtjev !!! Hvala

  49. #149

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    164

    Početno

    Mislim na svježe informacije !!! Hvala

  50. #150

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    237

    Početno

    Rodila sam prije 20 mjeseci,uz epiduralnu.Vodenjak pukao,ja zatvorena skroz.Pitali su me dali želim epiduralnu,pristala sam.Porod je trajao 25 sati,i nikako da se otvorim,ja sam odmarala,piškila na kateter!!Kod samog davanja epiduralne ništa me nije boljelo,jedino sam mislila na onu malu plastiku,da ju ne pomaknem kroz koju su mi tokom poroda dodavali epi.Smatram da je moj porod prošao prirodno,bez obzira što nisam svih 25 sati umirala od bolova.Bebu sam sama istisnula van,jer kad je dr.vidio da se počinjem otvarati prestao je dodavati epi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •