Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 249 od 249

Tema: epiduralna - da ili ne

  1. #201
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    Za sve one koje žele epiduralnu a nisu upoznate sa posljedicama, malo znanstvenih dokaza..

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=135&Show=1033
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=135&Show=712
    Ma kakva epiduralna, nema šanse...

    Moje mišljenje je slijedeće: Žena je stvorena da rađa, zato i jest žena, zato i jest hrabra i zato ima toliko božanstvo i poštovanje. Nedaj Bože komplikacija postoji carski rez, ali ako se može prirodno, tako to treba odraditi. Drip i epiziotomiju podržavam jer to pomaže ženi da brže rodi, a i bebi da se manje muči.

  2. #202
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Drip i epiziotomiju podržavam jer to pomaže ženi da brže rodi, a i bebi da se manje muči.
    ti se salis ili? :?

  3. #203
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Drip i epiziotomiju podržavam jer to pomaže ženi da brže rodi, a i bebi da se manje muči.
    ti se salis ili? :?
    Iskusila sam trudove i s dripom i bez njega i samo ti mogu reći da ako bi ponovo rađala samo u krajnjoj nuždi dopustila da mi daju drip.
    Ti bolovi se ne mogu usporediti sa prirodnim trudovima i nadam se da nećeš morati iskusiti "ljepotu" dripa.

    A tako je isto i sa epi i bez nje.

  4. #204
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Svi mi imamo pravo na svoje mišljenje. Ja ću za tri mjeseca imati priliku roditi i postati majka. Idem na to da sve prepuštam dr.
    Ne kažem da sam u pravu, ali sada sam tako pripremljena i tako idem roditi.
    Zbilja mi epiziotomija ne predstavlja ništa u odnosu na to da puknem pa da mi dole i dušu sašiju.
    Na kraju krajeva nismo mi svi jedanki, ja se bojim poroda i znam da ću tražiti sve samo da to što prije prođe. Moje skromno mišljenje sada jest - bolje 2 sata s dripom nego 10 bez njega.
    Nakon poroda ću iskreno reći da li sam pogriješila ili ne, a naravno to ovisi i o samom porodu.

    mikka ne trebaš se čuditi, ja sam odlazila na IVF-ove, a netko to ne bi za sve pare na svijetu, dakle, sto ljudi, sto čudi i sto različitih mišljenja.

  5. #205
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Zbilja mi epiziotomija ne predstavlja ništa u odnosu na to da puknem pa da mi dole i dušu sašiju.
    :? pa prije ce ti dusu sasit ako te budu rezali, nego ako sama puknes...

  6. #206
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Svi mi imamo pravo na svoje mišljenje. Ja ću za tri mjeseca imati priliku roditi i postati majka. Idem na to da sve prepuštam dr.
    Ne kažem da sam u pravu, ali sada sam tako pripremljena i tako idem roditi.
    Zbilja mi epiziotomija ne predstavlja ništa u odnosu na to da puknem pa da mi dole i dušu sašiju.
    Na kraju krajeva nismo mi svi jedanki, ja se bojim poroda i znam da ću tražiti sve samo da to što prije prođe. Moje skromno mišljenje sada jest - bolje 2 sata s dripom nego 10 bez njega.
    Nakon poroda ću iskreno reći da li sam pogriješila ili ne, a naravno to ovisi i o samom porodu.
    Ja sam ti samo željela približiti te dvije boli, jer sam imala sreću (ili nesreću) da to mogu usporediti.

    I naravno da nismo svi jednaki i da imamo isti prag boli, samo ti savjetujem da se ne bojiš .

    Želim ti što bezbolniji porod i da onda možeš uživati u svojoj mrvici.

  7. #207
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    pepi hvala ti od na razumijevanju i na ovako lijepo napisanom postu. Ja znam da si u pravu i da su trudovi pod dripom užasavajući, samo kad se sjetim žena koje su zatvorene priključivali na drip :shock:
    Ali tko zna kako će krenuti moj porod, budem li se brzo otvarala i bude li sve išlo super onda bolje da malo pretrpim i da se što prije to završi, a i da se beba manje muči, jer znam da će i nju jako boljeti.

    Lijepo je kad žena ne treba biti rezana, ali ako dr. ili babica kažu da bi trebalo, a ja ne želim i puknem, pa to je gore nego rezanje. Znam punooo žena što su pukle dole, taj rez nije ravan kao kad ga oni naprave, to puca nepravilno i puno je gore sašiti. Tako da ako bude trebalo, hvala Bogu, već tada će moja patuljica Laura biti vani, moje dijete koje sanjam i želim tri godine, ma što je meni jedno rezanje naspram punkcije jajnih stanica, zbilja ništa...

    Hvala ti pepi od srca na razumijevanju. Naravno kad to prođe pričat ću svoju priču, možda žaliti dan što su mi dali drip, ali ću je pričati iskreno, ako se nađe neka cura kao ja da zna što je čeka.

  8. #208
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    pepita nisam ja nis lose mislila, sori ak sam te uvrijedila.

    inace, ako si malo citala o porodu i po forumu, i drip i epiziotomija su cesto nepotrebne i potencijalno opasne intervencije.

    naime, suprotno od onog sto kazes, beba ce se prije muciti uz drip nego bez njega, jer bez dripa porod ide tempom koji tebi i bebi odgovara (beba je inace aktivni sudionik poroda), a s dripom je ono "tko te pita", kontrakcije idu jedna za drugom bez prestanka i dolazi do opasnosti od rupture maternice i raznih drugih opasnosti za majku i bebu. uz to, drip nije garancija niti da ces se otvoriti niti da ce porod proci brze, naprotiv.

    sto se epiziotomije tice, cak i WHO u svojim preporukama za sto sigurniji porod istice da je epiziotomija nepotreban i stetan zahvat. kad popucas bez rezanja, to je uglavnom povrsinska ozljeda koze koja zarasta brzo i bezbolno, za razliku od epi kod koje rezu osjetljive misice perineuma sto moze ostaviti trajne posljedice, a oporavak je puno bolniji i dugotrajniji.

    ja imam 2 razlicita iskustva poroda. prvi je induciran, uz drip, prokidanje vodenjaka, epiziotomiju itd. nakon poroda nisam mogla mjesec dana hodati, a sjediti i puno duze. psihicke traume su bile puno dulje. zalijecila sam ih tek na drugom porodu, koji je bio najprirodniji moguc, bez ikakvih uplitanja i intervencija, rodila sam brze, lakse, malo sam popucala ali mogla sam sjediti isti dan, a drugi dan sam hodala normalno po kvartu.

    tako da je moje skromno misljenje da je puno sigurnije za mamu i bebu radati bez ikakvih intervencija, osim povremenog nadzora bebinog stanja, a ako dode do frke ici na hitni carski.

    jos jednom sori ako sam te uvrijedila ili nesto, naime toliko sam citala o porodu i svemu prije drugog poroda da me ona tvoja recenica gore iskreno iznenadila.

    tebi zelim srecu i cestitam ti na dugo zeljenoj trudnoci i bebici.

  9. #209
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    aha, jos kratka opaska. kod nas vecina zena radja u lezecem polozaju koji je potpuno neprirodan i izrazito povecava mogucnost pucanja, jer je pritisak na medjicu veci. taj polozaj takoder otezava izlazak bebe.

    u polozajima koji su zenama puno prirodniji, recimo stojecem, cucecem ili klececem polozaju puno rjede dolazi do pucanja. isto tako je bitno ne tiskati svim silama, nego propustati bebu "mic po mic" i dati vremena medjici da se rastegne. mislim da je daleko najbolji "recept" slusati svoje tijelo. doktori i babice ne znaju kakav je kod koje zene sistem. mislim, ne znaju bolje od tebe same sta tebi u kojem trenutku pase, kako se ponasati, kako disati i koje polozaje zauzimati.

    uh, sori ako sam upilala. necu vise

  10. #210

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    359

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Moje skromno mišljenje sada jest - bolje 2 sata s dripom nego 10 bez njega.
    Iskreno, ja sam rodila za 4 sata potpuno prirodno, bez ičega. Ulaskom u rađaonu bila sam otvorena samo 1 prst.

    Moja cimerica je i uz gel i uz drip rađala punih 11 sati, a bila je otvorena 8 prstiju već.

    Što hoću reći - drip ti nije garancija bržeg poroda, a definitivno ne ni lakšeg.

    U svakom slučaju, sretno

  11. #211
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pepita, vidim da su ti podastrli mnoge zastarjele informacije Vjeruj mi da je steta da to sve prolazis i sama i prekasno saznas da stvari ne stoje tako kako su ti prezentirane - ja glasam za opciju da naucis iz tudjeg (loseg) iskustva

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Ali tko zna kako će krenuti moj porod, budem li se brzo otvarala i bude li sve išlo super onda bolje da malo pretrpim i da se što prije to završi, a i da se beba manje muči, jer znam da će i nju jako boljeti.
    Mikka ti je vec spomenula da je drip los. Drip je zaista los za bebu. Doktori kao ubrzavaju porod da bi to sve islo brze, ali to bas nema smisla. Ili porod ide svojim tokom ili ne ide. Drip tu nece bas pomoci. Ako stvar ne ide, onda bi se trebalo ici na carski. Drip ne bi trebao biti opcija.

    Drip uzrokuje jake i ceste kontrakcije - neprirodne nasem tijelu. Dijete s njima puno vise pati, nema razmaka izmedju kontrakcija, kolicina kisika koja dolazi djetetu je smanjena, i nerijetko se zavrsi na hitnom carskom jer su djetetu pali otkucaji :/

    Na dripu mamu puuuuno vise boli, pa su i vece sanse da ce se ipak odluciti za nesto sto smanjuje bol, nerijetko epiduralnu. Epiduralna usporava porod, pa onda oni jos malo pojacaju drip (posto mama ionako ne osjeti koliko je jako). ALI, dijete nema epiduralnu, ono osjeti svu tu kolicinu dripa na sebi - kako li je njemu?

    Ukoliko mama i ne uzme epiduralnu, vjerojatno ce joj uvaliti nesto drugo za smanjivanje bolova, tipa spazmex ili tako nesto. Vjeruj mi da nista manje ne boli, a tocno si ko na drogama - u nekom polu svijetu. Dijete se radja isto tako kao da je na drogama, vidno "premirno", omamljeno... Tako se i moj rodio

    Ako se ne varam (neka me ispravi netko ako sam u krivu) dokazana je povezanost dripa i zutice kod djeteta. Je da i moje dijete je imalo zuticu, pa smo bili odvojeni x dana, pa smo i dobro prosli s dojenjem kako smo mogli (neki nisu bili nase srece).

    Razloga protiv dripa je milion.. Nema smisla ih nabrajati, ovo su najbitniji. Bitno je da si ti opustena, smirena, da si okruzena ljudima kojima vjerujes. A ako porod ne ide, onda ne ide - i nema smisla ga forsirati dripom (ili ne daj boze vakumom na kraju) samo zato da bi bio vaginalan.



    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Lijepo je kad žena ne treba biti rezana, ali ako dr. ili babica kažu da bi trebalo, a ja ne želim i puknem, pa to je gore nego rezanje. Znam punooo žena što su pukle dole, taj rez nije ravan kao kad ga oni naprave, to puca nepravilno i puno je gore sašiti. Tako da ako bude trebalo, hvala Bogu, već tada će moja patuljica Laura biti vani, moje dijete koje sanjam i želim tri godine, ma što je meni jedno rezanje naspram punkcije jajnih stanica, zbilja ništa...
    Ovo gore kao da slusam recenicu bilo kojeg doktora. NIJE pucanje gore nego rezanje. Pucanje je najcesce (ako se uopce i desi) povrsinski, rezanje je rezanje cijelog misica! Tu pricu nam prodaju desetljecima jer im se ne da paziti i polako voditi porod da se zena na miru porodi, njima se zuri, na traci smo, na nas se vice "guraj, tiskaj!", nema se vremena pustiti zenu da odradi izgon kako joj instinkti govore. A da ne govorimo da se zeni dopusti da rodi u nekom drugom polozaju osim lezeceg (probaj se pokakti na lezeci pa vidi jel lakse tako ili sjedeci )

    Zena ne mora puknuti, zasto bi? Ja sam bila prvorotka, rodila dijete 3950 gr, promjer glave 37 cm. Nisam ni puknula niti su me rezali. Doktor je znao koliko mi je bitno bilo da me ne rezu, i nisu. Naravno da je izgon isao polako i smireno i sve je proslo super. A na katu, kad me je sestra pogledala samo je rekla "aaaa vidi se da je doktor danas u smjeni, nijedna zena nije rezana " To je sve stvar njihove dobre volje.

    Dokazano je znanstveno da je rezanje stetnije od eventualnog pucanja - zato je ta praksa davno napustena u zapadnom svijetu.. Ali mi kaskamo. Proci ce jos godine "sakacenja zena" da bi se kod nas nesto promijenilo.

    Meni je bilo nezamislivo da mi netko zareze dio vagine :shock: Pa to je moj intimni dio, dio koji ce mi jos puno puta trebati u zivotu. Da su me rezali vjerujem da bi zarezali i dio moje duse - jer to je cisto sakacenje. Nista drugo. Pa pogledaj samo na forumu kolika je kolicina zena koje su imale veeelikih problema sa savovima poslije - izrasline na savovima, bolni savovi prilikom odnosa, zatezanje (bol) na promjenu vremena jos gooodinama kasnije :shock: itd. Uzas i prestrasno

    Ja nisam htjela biti invalid poslije poroda. Htjela sam se moci brinuti za svoje dijete. To mi je bilo strasno bitno. Dojenje mi je bilo bitno - a znala sam da ce dojenje biti upitno ako me iskasape (i ne budem se uopce mogla namjestiti i dojiti na miru). Frendici koja je rodila poslije mene sam pricala o tome da proba inzistirati da je ne rezu, nije se usudila. Rekla je da ce tako kako svi. A kad je rodila, i kad su se "zanijeli" sa skarama, i kad nije mogla mjesec i pol sjesti (a da ne govorimo o odlascima na wc i recimo vrsenju velike nuzde - probaj to zamisliti), onda je proklinjala dan kad im se prepustila, i nije mogla prezaliti sto nije barem probala traziti. Ali onda je bilo kasno. Za drugi put ce znati.

    Pepita, toplo se nadam ce ti nasa (losa) iskustva pomoci, i da neces biti jedna u nizu kojoj je prvi porod bio koma

  12. #212
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Jenz prvotno napisa
    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Moje skromno mišljenje sada jest - bolje 2 sata s dripom nego 10 bez njega.
    Iskreno, ja sam rodila za 4 sata potpuno prirodno, bez ičega. Ulaskom u rađaonu bila sam otvorena samo 1 prst.

    Moja cimerica je i uz gel i uz drip rađala punih 11 sati, a bila je otvorena 8 prstiju već.

    Što hoću reći - drip ti nije garancija bržeg poroda, a definitivno ne ni lakšeg.
    Ovo me sad potaknulo na jos nesto. Nerijetko se desi da kad daju umjetni oksitocin (drip) mami da se tijelo jednostavno opire njemu, i da porod u potpunosti STANE.

    Nema razloga za drip, a puno ih je protiv Pepita, citaj, educiraj se, osnazi se. Ti si zena. Zene vec milionima godina radjaju, i nase tijelo to zna odraditi i bez pomoci sastrane. Nema razloga da i tvoje to ne odradi savrseno.

  13. #213
    katajina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    463

    Početno

    Imala sam dvije epi, sama sam kriva, niti jednom nisam rekla NE ŽELIM REZANJE. Nadam se da ću treći put biti pametnija.
    Neću ti puniti glavu kako to boli, teško je sjediti, ne možeš na wc...Mislim da je dovoljno da ti kažem tko mi se treći put približi sa škarama ostat će bez ruke

  14. #214
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    jos jednom sori ako sam te uvrijedila ili nesto, naime toliko sam citala o porodu i svemu prije drugog poroda da me ona tvoja recenica gore iskreno iznenadila.

    tebi zelim srecu i cestitam ti na dugo zeljenoj trudnoci i bebici.
    mikka ma što pričaš gluposti pa nisi me ničim uvrijedila niti bi ovakve teme trebale bilo koga uvrijediti. Svi mi imamo svoje stavove i svoja mišljenja. S tim da se tvoje mišljenje i mišljenje drugih cura koje su rodile računa kao više jer ipak imate iskustva u tome.

    anchie76 lijepo si sve napisala. Slušam ja vas cure i čitam svaku riječ, ali... Kako ću ja nekog natjerati da me šalje na carski rez??? Moja susjeda je nedavno rađala od pet sati ujutro do osam sati navečer i u osam su je odveli na carski :? Ja bi vjerojatno do osam već umrla.

    mikka i ja se slažem za ležeći položaj. To je i meni totalno glupo, ali vjerojatno dr. najjednostavnije.

    Ja ću cure roditi u spllitskom rodilištu, bit će dobro ako me čuju kad ih budem zvala kamoli da pitam da rodim čučeći

    anchie76 baš sam sada zbunjena i nemam pojma odakle da počmem. Davno sam izgubila osjećaj intimnosti kad se radi o mojoj "pikici" jer ići na potpomognutu, izgubi se puno toga...ni danas ne razumijem kako se Bog odlučio da mi da dijete prirodnim putem, kad sam se prije toga namučila.
    Sjednem pa se mislim, ona punkcija jajnih stanica, užas jedan :shock: da to može tako boljeti čovjeku ne ide do mozga.
    Nakon jake hiperstimulacije, hospitalizacije i naposljetku kada mi je maternica izbacila komad veličine šake :shock: ti bolovi i psihički i fizički...

    Cure ja mislim da sam izmučena i od želje za bebom i od svega i mislim da zato prepuštam sve samo da vidim svoju curicu
    Valjda mi onda treba pomoć pametnih RODA, zato na kraju krajeva i jesmo sve tu.

    Ako netko ima volje i želje da pomogne jednoj trudnici bit ću mu zahvalna

    Nakon IVF-a i strahova hoću li ikada imati to dijete, pristala bi na bilo kakav porod, samo da se to dijete rodi i da ga daju meni u ruke. Valjda me kužite što hoću reći

  15. #215
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Nakon IVF-a i strahova hoću li ikada imati to dijete, pristala bi na bilo kakav porod, samo da se to dijete rodi i da ga daju meni u ruke. Valjda me kužite što hoću reći
    Bas zato sto ste toliko muke prosli da dodjete do djeteta, ono zasluzuje samo najbolje Pa tako i porod. Porod nas definira, i nase strahove i ljubav i sto jos drugih stvari. Majka priroda je stvari napravila savrsenim - mi svojim uplitanjem i "pomaganjem" cesto uprskamo stvar. Upravo je to slucaj s uplitanjem u porod. Ako ima za negdje kod nas posuditi film, probaj doci do "business of being born" - tu su stvari savrseno objasnjene - sve ce ti postati jasno zasto te intervencije nisu dobre.

    Za pocetak procitaj sve sto pise kod nas na portalu. Osnazit ce te te price i dati ti snage za boriti se. Ti ne moras traziti carski, ali mozes inzistirati da te puste na miru, da te ne ometaju, da ti daju privatnost - to su sve stvari koje omogucuju da porod napreduje dobro. Nema razloga zasto i tvoj ne bi napredovao dobro

    Evo ti jedan tekst mitovi i istine o epiziotomiji, vjerujem da ce ti puno toga rasvijetliti o nuznosti rezanja na porodu A s lijeve strane tog teksta ima jos jaaaaako puno tekstova koji ce te nadahnuti i uliti ti vjeru u vlastito tijelo pa ih citaj kad uhvatis vremena

  16. #216
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    anchie76

  17. #217
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo ti glavna stranica, pa polako kreni u iscitavanje u razno raznih tekstova http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124

    Ja se nadam da ce ti porod biti tocno onakav kakav si zelis

  18. #218
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ja se nadam da ce ti porod biti tocno onakav kakav si zelis
    Takav sigurno ne može biti osim u snovima ali ako se spustim na zemlju i realno ga zamislim onda bi ti se riječi mogle i pozlatiti

    Još imam tri mjeseca, hvala ti za link, čitat ću i proučavati, pripremati se i paziti da se ne prepadnem jer to nije dobro.

  19. #219
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ja se nadam da ce ti porod biti tocno onakav kakav si zelis
    Takav sigurno ne može biti osim u snovima ali ako se spustim na zemlju i realno ga zamislim onda bi ti se riječi mogle i pozlatiti

    Još imam tri mjeseca, hvala ti za link, čitat ću i proučavati, pripremati se i paziti da se ne prepadnem jer to nije dobro.
    Nemas se sta prepasti.. prepast ce te strasne price koje se pricaju kako je epiziotomija nuzna, pa price raznih zena koje kad vide trudnicu imaju potrebu ispricati kako su one 3 dana radjaleeeeee Ovi svi tekstovi ce ti pomoci da bolje razumijes svoje tijelo i da se bolje pripremis za ono sto te ocekuje

  20. #220
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Imam ja svoju mamu hrabricu koja je prošla ono što rijetko koja žena prođe. Od petoro djece dvoje živih, ja i moj brat, ostale je gubila u šestom i sedmom mjesecu trudnoće. Mišići maternice preslabi. Morala je ležati od prvog dana kada je saznala za trudnoću pa do kraja i usprkos ležanju gubila djecu. Kad je bila trudna s menom u petom mjesecu se otvorila 4 cm pa su je dole šivali, ja sam rođena na zadak, ma prestrašno... Jednog sina što je izgubila, trčala je u bolnicu, a nogice su mu virile iz nje ona ih je držala da ne ispadne cijelo dijete, ma užas...

    Može li mi itko ispričati gore priče

    Sve će to biti dobro anchie moja

    Dobro si ovo napisala, baš mi mnogo žena prilazi s nekim ružnim i na kraju glupim pričama, baš čudno :?
    Nedavno sam slušala priču kako da obvezno uzmem epiduralnu jer da neću tako lako roditi :? baš glupo, nisam zbilja imala nikakav komentar na takve gluposti :?

    Najdraže od svega im je strašiti me da sam jako uska i da neće proći beba, e to me ne mogu strašiti, jer nema to nikakve veze da li je žena mala ili ne... sve to ovisi...

  21. #221
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja obicno kad vidim trudnicu u visokom stadiju trudnoce (s kojom sam bliska!) kazem: "ajme TOLIKO ti zavidim na ovom divnom iskustvu koje je pred tobom. Prekrasan je osjecaj roditi, i zaista ti zavidim sto ces ti to proci uskoro "

    Obicno ostanu ovak :shock: Nisu navikle na lijepe price.. svi pricaju o tom porodu kao da je nesto najgore na svijetu, a nema ljepseg nego na svijet donijeti dijete. Prekrasno, predivno, tako osnazujuce. Zensko tijelo je zaista mocno

  22. #222
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    To zbilja jest nešto najljepše na svijetu
    Ja ne mogu vjerovati da će ova mala patuljica u meni jednog dana izaći. Sama trudnoća mi je toliko posebna. To malo biće u meni spava, jede, igra se i mamu ljuti kad kasno navečer radi tulume

    anchie ljepšu trudnoću nisam mogla poželjeti, bar do sada, nikakvih simptoma ja nemam osim što raste stomak, ni mučnina, ni zatvora, ni loših raspoloženja, ma ništa, ništa...ne smetaju mi vrućine, od prvog dana radim sve, čistim, peglam, perem, ma sve...osim što naravno ne dižem puno teško i sl.
    Kad sam ostala trudna zaklela sam se sebi da će ovo biti trudnoća kao i svaka druga, ne trudnoća poslije IVF-a već onakva kakva bi trebala ima svaka žena, bezbrižna i sretna...i gle čuda...upravo takva je i ispala

  23. #223
    Kamil12 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    17

    Početno

    kroz porod od 12 sati bez otvaranja i dripa u ležećem položaju.ne znam tko ne bi primio epiduralnu...dobila sam dvije doze koje su trebale trajati 4 sata a trajale su maksimalno 3,5 sata...na kraju je popustila i epiduralna a ja sam u mukama pod jakim drip trudovima radala još punih sat vremena...umorna, dehidrirana, bez snage...sta bi bilo da mi nisu skratili i ta 3,5 sata muka...da li bi izdržala?vec pri kraju nisam vise mogla ni tiskati...

    pitam one koje su imale slična iskustva, da li bi primile epiduralnu? ne, pitam one koje nisu imale slične porode i slična iskustva... kako može lakše biti ženi da dobije drip a bez epiduralne?i da se porađa 12 sati? :shock:

    nije mi jasno to...ako se pak zalazemo za porod i ne zelimo drip,i ne znam ja sta sve ne...

    NARAVNO DA BI BILO SUPER DA SVI MOŽEMO RODITI PRIRODNIM PUTEM BEZ IKAKVIH DRIPOVA I ANESTETIKA...NA PRIRODNE NAČINE I DA JE SVE U SKLADU S PRIRODOM...TA SVI SMO MI ZA TO...ALI STVARNOST NAŽALOST CESTO PUTA BUDE DRUGAČIJA...ZATO NEMOJMO PRETJERIVATI SA ZAKLJUČCIMA...

  24. #224
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Meni je logično ako se žena nikako ne otvara da ide na carski rez, a ne da dobije epiduralnu :? Možda griješim, ali nakon 12 sati rađanja bez da se otvorim i centimetra pod dripom, pa zar to nije dovoljno za carski rez :?

  25. #225
    Kamil12 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    17

    Početno

    postupno se sa dripom otvaras, samo sto kod nekog dulje traje otvaranje a kod nekog brže. nažalost kod mene je otvaranje trajalo dulje. a carski rez se smatra kao krajnja opcija ako je netko u opasnosti,dijete ili majka. a ne ako porod traje dulje. imaš kratki, normalan i produljeni porod. moj je bio produljeni porod a produljenim se smatra porod između 12 i 18 sati. no, ne smatra se da je potreban carski rez. on se uzima u obzir kao zadnja opcija....ako se epiduralna daje strucno nema nikakvih problema. u Petrovoj sam rodila i sve je bilo i najboljem redu, porod se smatra urednim. no, vjeruj mi bez epiduralne ne bi tako dugo izdržala...nisam zagovaratelj no to je moje iskustvo...

  26. #226
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Kamil, zao mi je da si imala takav porod Vjeruj mi da ZNAM kako ti je bilo - i ja sam dobila drip i imala zadovoljstvo i cast iskusiti to :/

    Pitanje je zasto se nisi otvarala.. Da li su ti dopustili da se setas, da li su ti oni sami usadili ideju da se ne otvaras dovoljno (ja sam imala prilike cuti "hm.. lose ide.." - vjerujem da bi i moj feedback bio drugaciji da je njihov odgovor bio drugaciji i pozitivniji - poticajniji), da li si se osjecala ko na kolodvoru (ja jesam, svatko ko prodje bi zavirio da vidi kako moj porod ide), i jos milion drugih sitnica koje utjecu na tijek poroda. Ne zelim se ni upustati u analizu tvog poroda niti ti insinuirati. Ti ces najbolje moci razmisliti kako si se osjecala i sto se dogadjalo u toj cijeloj prici.

    Ja znam da sam mogla roditi i bez dripa i da su me zeznuli s dripom. Samo zato sto nisu imali vremena cekati da moje tijelo dodje na svoje. A nismo sve zene iste, neka ce roditi za 2h a neka za 24 h. Ali ce ova prva dobiti trudove odmah jake i roditi za 2h, a ova druga ce se polako i uz lagane trudove otvarati polako pa sve jace i jace. To treba postovati, a to nase bolnice ne rade (jednostavno nemaju vremena za to, rodilja je previse, mjesta premalo itd.).

    No mene je ovo iskustvo osnazilo. ZNAM da moze drugacije i bolje. I ZNAM da mi nisu pomogli sa dripom. U stvari sam imala velike srece da nisam zavrsila na carskom - eto moje tijelo je uspjelo odraditi svoje i usprkos njihovim intervencijama. Za sljedeci put cu znati bolje

    A o tome koliko je nase tijelo osjetljivo za vrijeme poroda, iskopirat cu svoj stari post na tu temu (da ne pisem ponovo):

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Jedna divna babica je napisala jednu divnu knjigu o porodu.. u kojoj, medju milion drugih stvari, opisuje i kako su kobile osjetljive, i kako nema sanse da donesu zdrijebe na svijet ukoliko je covjek prisutan (osjeca se ugrozeno). Porod ce se zaustaviti i cekat ce se da uvjeti budu povoljni da se porod normalno dalje nastavi. I svi veterinari to znaju i postuju. I tako da studenti koji zele to gledati znaju da moraju biti sakriveni i da kobila ne smije biti svjesna njihove prisutnosti. Tako je to kod konja...

    A kod ljudi.... Zene su JOS OSJETLJIVIJE od kobila... I kod zena postoje sistemi koji zaustavljaju porod ukoliko nisu povoljni uvjeti (kao npr kad je zenu strah - ali ne mora biti ni strah, moze biti neugoda, neizvjesnost, itd. - automatski se dize adrenalin u krvi koji negira utjecaj oksitocina i instant se zaustavlja porod da majka i dijete ne bi bili ugrozeni; kad se situacija normalizira, adrenalin opada, oksitocin preuzima ulogu, porod se nastavlja...)... E sad, imajuci u vidu ovo sve, vidimo koliko je bitno da je zena na miru i smirena tjekom poroda, da ju se ne ometa, i koliko je tu "delikatnih" hormona u igri koje je lako omesti u njihovoj ulozi. I zato je bitno da zena na porodu ima svoj mir, svoju intimu (da se adrenalin ne povecava) i svoj tempo i priliku slusati svoje tijelo i sudjelovati u svemu tome.... Ispitivanje podataka kad se dodje na porod, davanje klizme, brijanje i svi drugi "krasni" procesi naravno da remete taj mir i smirenost rodilje. I nisu to neke "velike" stvari ali su sitnice koje utjecu na tijek poroda, vjerovala ili ne.

  27. #227
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    ame meni! termin mi je za mjesec i po dana i svi me pomalo počinju pitati da li me hvata panika? inače odgovorim, ne, zašto bi? al moram priznat da sam sad već pomalo u strahu. nije mme strah bolova i trudova nego me najviše frka "rezanja" i šivanja. pošto moram ići u splitsko rodilište (a priče iz splitskog rodilišta su ajme!) kako ću ja njima reći da ne želim da me režu i što je najbitnije dali će me poslušati?

  28. #228
    Kamil12 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    17

    Početno

    draga anchie76,

    vodenjak je procurio bez otvaranja i to naglo na sto su me odmah zavezali za krevet. i nakon toga se nisam vise nikud mogla micati. naravno da bi i meni bilo bolje da je sve bilo puno drugacije. nisam ni za drip ni za brzi porod ali po svemu sudeci drugacije u tom trenutku nije islo- vodenjak procurio, nisam se otvarala dovoljno brzo i ocekivao se dug porod. najgore od svega je sto sam dobila drip a uz takvo nesto sam pristala i na epiduralnu. i nisam zazalila jer mi je doista skratilo bolove za nekoliko sati do samog poroda....eto to je moja prica, nazalost bilo mi je to traumaticno iskustvo ali se nadam da ce drugi put ako ga bude bilo biti bolje jer znam sto sam sve prosla prvi put. no, glupo je da takve nase price citaju nase trudnice i da se plase, kako ce im biti na porodu. jednostavno svatko dozivljava porod na svoj nacin i niti jedan nije isti. tako da se cure ne trebaju brinuti oko toga, jer na kraju svi ostanemo "thank God" zivi i zdravi. samo sto kod nekog oporavak krace a kod nekog dulje traje.

    nadajmo se samo da ovakvih iskustava biti manje, a da ce nase trudilice biti zadovoljne i sretne s puno lijepih sjecanja...

  29. #229
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj astral prvotno napisa
    ame meni! termin mi je za mjesec i po dana i svi me pomalo počinju pitati da li me hvata panika? inače odgovorim, ne, zašto bi? al moram priznat da sam sad već pomalo u strahu. nije mme strah bolova i trudova nego me najviše frka "rezanja" i šivanja. pošto moram ići u splitsko rodilište (a priče iz splitskog rodilišta su ajme!) kako ću ja njima reći da ne želim da me režu i što je najbitnije dali će me poslušati?
    To se i ja pitam :/

    Ja sam čula da oni ne pitaju, nego rade po svom. Upravo danas pričam s prijateljicom koja je rekla NE drip, a oni je priključili na drip. Pita ona što je to, a oni tvrde "samo infuzija" i muž joj čita na bočici i kaže "Bože pa dali su ti drip" :?

  30. #230
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    cure, imate pravo traziti da vam se objasni sve sto se radi s vama, i odbiti ako vam se ne svidja i/ili ako smatrate da je nepotrebno. zato je dobro voditi sa sobom na porod nekog tko ce se brinuti o vasim zeljama i potrebama dok se vi koncentrirate na trudove.

    to su vasa prava kao "pacijenata" (navodnici su tu jer trudnoca i porod nisu bolest), i ne odustajte samo zato jer je osoblje naviklo da bude po njihovom i da im se ne proturijeci.

  31. #231
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja sam svoju borbu "hrabro" rijesila tako da sam ostala doma

  32. #232
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    cure moje ja bi na vasem mjestu u sinj umjesto u split

  33. #233
    mikonja avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    393

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa

    Ja ću cure roditi u spllitskom rodilištu, bit će dobro ako me čuju kad ih budem zvala kamoli da pitam da rodim čučeći
    e ova ti je dobra al nažalost i točna

  34. #234
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Kamil12 prvotno napisa
    vodenjak je procurio bez otvaranja i to naglo na sto su me odmah zavezali za krevet. i nakon toga se nisam vise nikud mogla micati.

    ali po svemu sudeci drugacije u tom trenutku nije islo- vodenjak procurio, nisam se otvarala dovoljno brzo i ocekivao se dug porod.
    ...
    dakako da se nisi otvarala dovoljno brzo, prislinim vezanjem ( :shock: ) i ležanjem na leđima je normalno da ti se porod uspori
    porod i otvaranje ubrzava : hodanje, sjedenje na lopti .... sve okomite radnje, njihanje kukovima, sve radnje gdje ti gravitacija pomaže spuštanju bebe

    zeznuli su u startu i onda su samo dodali kemiju da riješe to jedino kako znaju

  35. #235
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    MGrubi ako sam dobro shvatila kad počmu oni prvi trudovi, blagi i neredoviti treba stati na noge i ne sjedati dokle god se ne krene u bolnicu. Opustiti se i nešto raditi samo da sam na nogama, da beba pritišće dole.

    U bolnicu se ide ako pukne vodenjak ili dođu trudovi na svakih 5-6 minuta. Je li tako

  36. #236
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    U bolnicu se ide ako pukne vodenjak ili dođu trudovi na svakih 5-6 minuta. Je li tako
    Tako će ti savjetovati najveći dio liječnika, da.

    Ali dodala bih svoje iskustvo. Kad sam kao prvorotka došla u bolnicu s trudovima na 5 min, ali zatvorena, jedna mi je ljubazna doktorica rekla da ne dolazim sve dok, doslovno, "mogu stajati na nogama" jer će me oni u suprotnom "morati poroditi na bilo koji način". Nažalost, taj je put nisam poslušala i stvarno sam završila na bušenju vodenjaka, dripanju, ležanju, nasilnom otvaranju, rezanju... Da sam znala koliko će biti strašno, stvarno bih tražila epiduralnu, jer mi je drip bio nezamislivo bolan.

    Drugi put sam odlučila poslušati savjet i moji trudovi nisu bili ni blizu onima na dripu i nisam niti jedan put poželjela ništa da ih umanji -- bili su bolni, ali skroz podnošljivi. Dakle, ako ti je bolnica blizu a sve ide ok, možda razmisli o tome da ostaneš malo dulje kod kuće, dok se stvar "ne zahukta".

  37. #237
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    MGrubi ako sam dobro shvatila kad počmu oni prvi trudovi, blagi i neredoviti treba stati na noge i ne sjedati dokle god se ne krene u bolnicu. Opustiti se i nešto raditi samo da sam na nogama, da beba pritišće dole.

    U bolnicu se ide ako pukne vodenjak ili dođu trudovi na svakih 5-6 minuta. Je li tako
    samo slušaj svoje tijelo, ako želiš se malo opustiti u toploj kupki, opusti se
    što si opuštenija porod će bolje napredovati
    trebaš se osječati sigurno

    mi žene imamo taj stari životinjski mehanizam za preživljavanje: ako se rodilja osjeti ugroženo, nesigurno, porod se zaustavlja (adrealin) dok rodilaj en nađe sigurnu lokaciju

  38. #238
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    nažalost ja sam sa otoka tako da nemogu baš birati u koju ću bolnicu, al eto šta je tu je, vidit ćemo kako će to sve ići i nadat se najboljemu. [/quote]

  39. #239
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj astral prvotno napisa
    nažalost ja sam sa otoka tako da nemogu baš birati u koju ću bolnicu, al eto šta je tu je, vidit ćemo kako će to sve ići i nadat se najboljemu.
    Pa ako ne možeš birati koju ćeš, možda možeš izabrati kada ćeš.
    Pogledaj, na primjer, Kanginu priču s poroda: ona je došla pred bolnicu nešto ranije i šetala se do zadnjega.

  40. #240
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Ja sam imala inducirani porod (radi nekih komplikacija) - u 10.30 su mi potrgali vodenjak i dobila drip, u 11 epiduralnu a u 12.55 sam rodila. Inače sam paničar s izuzetno niskim pragom tolerancije na bol.
    I moram priznati da je mene epi "spasio" - da mi je i drugi put tako roditi odmah bi na slijedeće
    Posljedica nisam imala.

    Pa sad, tko voli nek izvoli - al ja bez epi ne prilazim bolnici drugi put

  41. #241
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    od cijelog poroda najmanje čega se sjećam je bol trudova, a najviše čega se sjećam tj. ono što mi je najviše smetalo je odnos osoblja prema meni, dehidracija, nalijeganje na trbuh i epiziotomija. Nažalost ovo zadnje me i 9mj nakon poroda često boli kad sjednem pa se moram namještati :/
    Epiduralnu nisam uzela niti bi idući put - nisu trudovi ti koji su gadni u cijeloj priči, nego oporavak. Kako se brinuti za dijete kad si tako raskasapljen zbog svega zajedno često poželim više ne rađati makar želimo još djece

  42. #242
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    e, muka mi dode kad citam o nalijeganju na trbuh cak i vise nego od dripa i epi. pa dobro, koji je njima?!?! ak je takva frka, nek puste zenu da ustane, a ne da joj silom guraju bebu van. ma uzas, stvarno mi se povraca kad citam sto rade nekim zenama..

  43. #243
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    e, muka mi dode kad citam o nalijeganju na trbuh cak i vise nego od dripa i epi. pa dobro, koji je njima?!?! ak je takva frka, nek puste zenu da ustane, a ne da joj silom guraju bebu van. ma uzas, stvarno mi se povraca kad citam sto rade nekim zenama..
    Potpisujem!

    mikka

  44. #244
    mikonja avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    393

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    MGrubi ako sam dobro shvatila kad počmu oni prvi trudovi, blagi i neredoviti treba stati na noge i ne sjedati dokle god se ne krene u bolnicu. Opustiti se i nešto raditi samo da sam na nogama, da beba pritišće dole.

    U bolnicu se ide ako pukne vodenjak ili dođu trudovi na svakih 5-6 minuta. Je li tako
    Pepita, žao mi je što još nisam uhvatila vremena da napišem svoju priču sa poroda...u svakom slučaju reći ću ti u par crtica...

    Mene su trudovi uhvatili u 2:30 ujutro i to odmah s razmakom na 3 minute a trajali su po minutu (vodenjak nije pukao)...prije toga ništa ali apsolutno ništa...mm me tjerao u rodilište al poznavajući st rodilište ja se nisam dala...cijelo vrijeme sam govorila: ma ovo su lažni, nije po knjizi i po pravilima , ne može odmah ići na minut svako 3 minute...

    mm zvao svoju majku (koja je medicinska sestra al u mirovini) i ona mu naredi da me vozi tj. i odvuče ako treba jer mogu rodit doma....
    ja dođem u naše rodilište u 04:45, nakon puste procedure sa papirima, vičem sa vrata da bih epiduralnu (tražila sam je odmah jer sam znala da mi je nitko neće dati usred noći niti će oni zvati anesteziologa) al bolovi uopće nisu bili strašni....dođe doktor, pregleda me i kaže: 8cm otvorena, zaboravite epiduralnu, idete odmah u box....u 05:30 sam ušla u box a u 06:05 je stigao krcko... eto šta ti je prvorotka....

    znači prošla sam bez klistira, bez dripa (iako su mi otvorili venski put iz predostožnosti, al nikakva "cijev" nije stavljena na kanilu), bez epiduralne...nisu mi dali niti da se otuširam.... bila je panika da što prije idem u box... u boxu su mi dopustili da se na stolu namještam kako mi odgovara ( i to je napredak)
    jedino što im zamjeram bilo je bušenje vodenjaka kad sam bila 9cm otvorena....i da rezali su me (dobila sam objašnjenje za to - krcko je htio svom silinom i žestinom vani tako da bi bila popucala, ono što se kaže, do glave pa im taj zahvat ne zamjeram) a i ovako me je malac poprilično sredio...sad samo zamišljam horor koji bi se dogodio da me nisu recnuli...

    za doktora koji me porodio i šivao čula sam sve same pohvale i zaista je prvenstveno ČOVJEK a tek onda doktor (što je itekako bitno za st rodilište)...kasnije sam čula da ga zovu Singerica a sada mi je i jasno zašto

    na odlasku mi je rekao: gospođo, sljedeći put kad budete trebali rodit, odmah se uputite u rodilište da ne rodite doma

  45. #245
    astral avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    sunčani otok
    Postovi
    984

    Početno

    mikonja, super ti je priča! ja se nadam da ću proć slično.


    argenta, ako bude sve po planu ja ću ići prije u split i tamo čekat da počne porod. a ako beba urani e onda mi je svejedno jer ću u st ili trajektom ili helikopterom. :/

  46. #246
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    mikonja zbilja super priča
    Ti si draga stvorena za rađanje

    Ja šetam po cijele dane, tako se tješim da ću se brže otvarati. Ne stajem ljudi moji, zavežem psa za uzicu i krenem pa kud me noge odnesu znamo šetati i po dva sata bez prestanka.
    Ako se itko veseli mom porodu onda je to definitivno moj pas, jer on nije pas za duge šetnje i vjerojatno mu je više puna kapa mene i šetanja, al' bar nešto korisno od toga, nikad neće biti u boljoj kondiciji

    Meni mama živi 2 minute od rodilišta, ja sam malo dalje. Ako budem imala one lagane trudove što se jave 24 sata prije poroda, ja idem u mame i šetat ću dokle god ne budem za bolnicu, ma taman bila neznam koja kiša, nema šanse da doma sjedim.
    Ohrabrile ste me cure što se tiče timeinga za ući u rodilište, vjerujem da će mi moj organizam najbolje reći kada je vrijeme za porod

  47. #247
    mikonja avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    393

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa
    mikonja zbilja super priča
    Ti si draga stvorena za rađanje
    hvala ti....kad bi mi netko rekao da će svaki porod biti takav rodila bih ih još 15

    ja sam isto zadnje dane šetala i šetala...al ne zato što sam htjela šetat i brzo rodit već zato što nismo bili sve kupili a prvenstveno krevetić (u kojem je spavao puna dva dana nakon dolaska iz rodilišta a od tada spava sa mnom-a i jednostavnije mi je zbog dojenja)...nisu mi ni torbe bile baš spremne pa je mm u panici umjesto da stavi punjač od mobitela u torbu stavio punjač od laptopa... on je bio u većoj panici od mene...

    još jedna stvar....obzirom da je porod bio u noći sa subote na nedjelju (točnije raaano nedjeljno jutro), sa mnom je bila stalno jedna babica i taj doktor...a i potrefilo se da sam u tom trenutku jedino ja bila u boxu i rađala...ostali dežurni doktori su bili na hitnom carskom....kad su me stavili u predrađaonu na promatranje, e onda se stvorila kolona za boxeve ( a rađala sam u 9. mjesecu kad je baby boom u st rodilištu)...

    što se tiče poroda, sve su mi objašnjavali i razgovarali sa mnom...možda tako ne bi bilo da nisam bila jedina u tom trenutku...
    cimerice u sobi su mi bile super, obje su bile prvorotke...i mi smo bile jedina soba gdje nas je bilo 3, u svim ostalim sobama ih je bilo po 7-8....

    sestre su bile ok-donosile su bebe kad god smo zatražile (a bebe su ionako veliku većinu dana bile s nama), čistačice su bile najbolje (uvijek spremne pomoći i uvijek su se s nama zafrkavale), spiza je bila izvrsna....wc-i su bili uredni i čisti....jedino što je nedostajalo su bile spavaćice i posteljina ( al to sam ionako ponijela svoje od kuće)....

  48. #248
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a meni je drago da si ti rodila i bez klistira i bez dripa i bez epiduralne :D

    cestitam

  49. #249
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Vidim da gore Pepita podržava drip i epiziotomiju.Ja sam rađala dva put sa dripom i jednom bez.Iako su trudovi za dripom intenzivniji,brži i ajmoreći gori,meni definitivno odgovara takav način nego bez dripa.Ja sam očito tip koji nebi izdržao porod dulji od tri sata jer nakon točno toliko vremena u boksu(i sat,dva prošetanih trudova ranije) ja sam u više navrata gubila svijest.Sa dripom porodi su trajali vrlo,vrlo kratko,malo više od sat vremena.Tako da je meni lakše jače i kraće nego slabije i duže.Mada to slabije nije toliko slabije da je vrijedno spomena.Eto u mom slučaju je bilo tako.Prvi put sam rezana,druga dva nisam na moju inicijativu i uvijek bi bez epiziotomije.Ako se može izbjeći,naravno.

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •