Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 249

Tema: epiduralna - da ili ne

  1. #1
    milamaja avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    205

    Početno epiduralna - da ili ne

    Drage curke, trebam savjet. Za dva-tri tjedna trebam roditi i iako mi je to drugi porod čini mi se da me strah više nego prvi put. Valjda sam zbog toga počela razmišljati o epiduralnoj. Pročitala sam dosta o tome i vidim da ima jako puno dobrih iskustava ali i onih loših tako da ni sama ne znam što da radim (i inače sam jako odlučna .
    Zanima me od vas koje ste rodile s epiduralnom da li preporučate ili ne. Trebala bih roditi u Petrovoj i ne znam na koji način uopće mogu i dobiti epiduralnu?
    Hvala vam na odgovorima...

  2. #2
    Thlaspi avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    355

    Početno

    ja se pridružujem pitanju...
    prije par mjeseci sam razmišljala o epiduralnoj, a sad kad se vrijeme približava sve sam više za prirodan porod...

    može neki savjet i mišljenje od onih koje su prošle epiduralnu ili znaju kakve medicinske podatke? :/

  3. #3
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    Neki dan sam citala kako kod davanja epiduralne zeni krvni tlak naglo pada i zbog toga odmah dobiva ljekove koji to sprecavaju.No cak i tada bebe u 10% slucajeva pokazuju znakove da ne dobivaju dovoljno kisika .Zakljucak:postoji rizik za dijete

  4. #4
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Trenutno u Petrovoj ne daju epiduralnu jer nemaju igle za to - čekaju da im stigne nova narudžba. Eto samo da znate... takvo je stanje bilo 23.07. Je li se što promijenilo, ne znam.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    145

    Početno

    Ja nisam rodila ali sam čitala da epiduralna može znatno produljiti porod (zbog gubitka onog prirodnog osjeta truda, kada tiskati, kako se namjestiti da olakšaš bebi), pa samim tim povećava i šanse za dovršenje poroda carskim. A jedna primalja mi je rekla da niti ne djeluje kod svih (vjerojatno ovisno o tome gdje te anesteziolog "potrefi")

  6. #6
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    I meni se bliži drugi porod i baš zato što znam što me čeka, a prvi je bio dosta težak, se pomalo i bojim. Ali nikada ne bih pristala na epiduralnu.
    Jedna cura koju znam je nedavno rodila u Petrovoj, 13.07. i 6 puta su je pikali i nisu uspjeli piknuti . Danima nije mogla k sebi doći od glavobolje koju je imala zbog svega toga...Ne znam, mene toga ,malo strah. Kod prirodnog poroda ili bar onog gdje ne daju epiduralnu, boli sve do izgona, kad beba izađe zaboraviš na bol. Ali kod epiduralne, tek drugi dan kad sve popusti, krene sve boliti i kažu da jako...I nekako ne imati osjećaja kaj se događa, kada je trud...Ne znam

  7. #7
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    ja sam rodila epiduralnom u petrovoj,dr. je odlucila da ce mi dati,bez da sam pitala.plus to sam dobila drip i otvorila sam se valjda u roku od manje od sata s 3 prsta na 10.(beba presitna,ctg ne najbolji,cuvana trudnoca)

    ne znam koliko produzuje porod,istina je da zena ne zna sama kad treba tiskati-taj osjecaj se manifestira kao pritisak na debelo crijevo,kao da vam je sila na wc.
    osim sto je bebe imala iugr,s njom je sve bilo u najboljem redu.apgar 10/10

    iskreno,ponovo bih rodila na taj nacin.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    Ja sam primila epiduralnu na SD. Nakon 24h od pucanja vodenjaka bilo je ili to ili carski tj. ako ne uspije epiduralna odmah imaju kateter za carski pa je to ok jer u slučaju bilo kakvih komplikacija za bebu ne trebaju te posebno pripremat za carski. Bila sam strogo protiv epiduralne dok se nisam našla u toj situaciji. Ne znam da li bi je opet uzela iako nemam nikakvih posljedica od nje. I nije da nisam ništa osjetila- trudove jesam ali slabije, ali nisam osjetila sam izgon.

  9. #9
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Joj, cure drage, dajte se pouzdajte u se, ne u ta s*anja.

  10. #10
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    upisi u pretraznik, vec je bilo dosta govora o tome. ja osobno ne bi. neznan jeli ti prvi porod ali uistinu ne boli toliko i mislim da ces bolje proc bez toga

  11. #11
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    to zaista mora biti isključivo tvoja odluka.

    ja sam na porodu dugom 19 sati dobila epiduralnu na 4 sata da se odmorim..trudove sam osjećala, ali blaže, noge sam mogla pomicat, al se nisam odmorila

    zadnja dva sata poroda sam odradila bez epiduralne i ponovno bih tako... bol je bila monstrumska,ali sam aktivno sudjelovala u samom porodu, nitko mi nije trebao vikat push,push, don t push...
    i vjerojatno da opet mogu izabrat, izabrala bih tako...ako se porod produlji daj me pikni da dođem malo k sebi i onda makni da rodim kao eva

  12. #12
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Ja sam rodila bez epiduralne, ali i bez dripa pa ne znam kako boli kada daju drip - a kažu da jako boli. Uglavnom, ja bi ponovo ovako. Bolilo je, ali sam bar osjećala svoje trudove i rodila prirodnim putem. Ne znam kako bi to odradila da ih nisam osjećala jer da su bili slabiji ja bi ih zanemarila i odspavala turu u kadi.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    21

    Početno

    Moja frendica je bas jucer rodila i nakon dugo mucenja je dobila epiduralnu. Sa bebom je sve bilo u najboljem redu (jupi!), ali je ona morala na neki dodatni zahvat jer je imala vrtoglavice i jos neke simptome. Ja sam radala 20 sati i u jednom trenutku (slabosti) zatrazila epiduralnu, ali je bila noc i anesteziologa nije bilo. Sada mi je drago da sam imala prirodan porod. Dok na trudnickom tecaju je rekao da se moze dogoditi i da nemaju katetera za epiduralnu u tom trenutku (i ne mogu se nabaviti na svoju ruku, prije poroda). Sve u svemu mislim da, ako krenemo na drugo dijete, cu biti u istoj ovakvoj dilemi.

  14. #14
    antigona avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    272

    Početno

    rodila sa epiduralnom, Petrova.
    nemam nikakvih posljedica i meni je bilo ok.
    neredoviti trudovi, dobila i drip
    trudove sam osjećala, ali nisam osjećala bol, točno sam znala kad ide trud, vrhunac i popuštanje i disala sam kroz njih kao da je sve normalno.
    2 doze epiduralne, kad sam bila otvorena, mislim 8 ili čak 9 cm, stopirana je epiduralna, nekih 30-45 minuta prije samog izgona, tako da sam aktivno sudjelovala.
    opet bi je uzela.

  15. #15
    milamaja avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    205

    Početno

    2 doze epiduralne, kad sam bila otvorena, mislim 8 ili čak 9 cm, stopirana je epiduralna, nekih 30-45 minuta prije samog izgona, tako da sam aktivno sudjelovala.
    opet bi je uzela.[/quote]

    A kad su ti stopirali epiduralnu pred kraj jesi osjećala bolove kod izgona? Meni su kod prvog poroda trudovi bili podnošljivi ali tiskanje, rezanje i izlazak bebe - strašno. Zato bih i uzela epiduralnu da me to manje boli.

    Kako si dobila epiduralnu? Jesi tražila prije poroda ili su ti sami dali?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Ja sam bila užasno "za" prirodan porod i plan poroda mi je bio takav, no uvijek postoji faktor iznenađenja koji kod mene nije izostao, nažalost, i morali smo promjeniti ploču. U boxu sam provela 17 sati i bila u totalnom deliriju bez trunke snage, stoga su mi predložili epiduralnu da sakupim snagu pred porod. Nisam osjećala trudove, i uspjela sam odspavati 2 sata! Kad je beba krenula spuštati se prema otvoru, epiduralnu su mi ukunuli skroz, tako da sam osjetila sve kao i svaka druga žena, i one zadnje najjače trudove i širenje zdjelice i pritisak na crijevo i nagon za tiskanjem.
    Nasreću, nisam imala nikakvih posljedica, samo sam osjećala pomalo razočaranje jer nije ispalo kako sam si željela, ali pogled na moju zdravu bebu to lagano briše.
    Sljedeći put bih opet prvo pokušala prirodno, ali ako bi se opet ovako oduljilo ili zakompliciralo pristala bih na epiduralnu opet.

  17. #17
    antigona avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    272

    Početno

    dogovorila sam se sa doktorom koji me vodio u bolnici, unaprijed.
    osjećala sam bolove izgona, ali to je bilo svega par trudova, rezanje nisam osjetila, 3 šava.
    možda može ići epiduralna do kraja, pitaj.
    da me je bolilo, je, ali sam znala da je blizu kraj i da ću napokon vidjet bebicu

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    austrija
    Postovi
    489

    Početno

    Malo glupo pitanje pred sam porod ali eto,sta vam je epiduralna,koliko sam skontala to je injekcija protiv bolova,a jeli to ide u kicmu mozda?Ja zelim prirodan porod ali ko zna...pa da se informisem malo,nekako me stah te u kicmu :/

  19. #19
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Joj, cure drage, dajte se pouzdajte u se, ne u ta s*anja.
    Mislim da nije sranje .Mozda nije uvijek za epiduralnu ,ali vani se rada s epiduralnom.
    I isto se tako pitam (mozda ce ispasti plitko i glupo) ali zasto nasi "poznati" i mocni radaju s epiduralnom ,a mi molimo i nista.

    Jedan primjer iz moje sobe.Doktorica (valjda je to bitno)je lezala krevet do mene ja sam trazila epiduralnu nisam dobila.Mogu reci da sam imala porod koji se pamti kao nesto predivno...na srecu.
    Odlutala sa...no uglavnom tu doktoricu su posluzivali ,na svaki korak letili.Dosla je doktorica -anesteziolog i u prisustvu "nas mama manje bitnih" pita da sta ju nije PROBUDILA pa da joj olaksa porod :shock:
    Toliko o njihovim pricama.Moras imati ili srece ili veze ili moc da ih sve tamo postrojis.
    Zalosno.osobno znam i za osobe s "estrade" koje radaju u RI rodilistu s epiduralnom...i niko im nije rekao da to nije ok...ili oglusio na molbe.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Nazalost, danas je to tako da novac radi cuda. Posebno kad ga treba upotrijebiti da bi se kroz neke zivotne puteve islo precicom. Na nasu srecu, kraci put najcesce nije i bolji put.
    Istina je da se "vani" radja s epiduralnom. (iako ne tako cesto kako se kod nas istice ili misli) Ali, isto tako je istina da ta epiduralna sve vise prestaje biti stvar pomodarstva i da se jako realno isticu svi njezini nedostaci. Valjda je sve stvar toga sta tko zeli cuti i kojim putem ide.

  21. #21
    choko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    RIJEKA
    Postovi
    285

    Početno

    Ma ja sam i sam neodlucna sto se tice epiduralne.Trazila sam ju na porodu,nisam dobila.Bilo je ok...tj. bilo je super ali ako am je trazila i nije bil komplikacija zasto se oglusi na moje zelje.
    To je samo jedna stavka ...a oni na sve ogluse.
    Uzmimo to da me nitko nije pogledao od 10 i 30 pa do 16 i 45 kad su shvatili da cu ja roditi za pola sata.Sestre su samo prolazile,doktora sam vidjela ujutro i na pregledu prije poroda...sav u cudu "pa vi ste za radaonu"
    Ma strasno...ali sam pametnija za drugi put.I nakon toga svega zelim porod kao prvi jer sam imala odlicnu primalju koja je skuzila da sam vec luda od njihove arogancije .I skroz "otvorena" i izmucena od trudova sam se svadala s doktorima sto me nitko nije pogledao 6 sati.
    ...i nakon svega toga,nakon toga sto mi kazu da je beba vani za pola sta "pametna" doktorica kaze dajte joj drip.
    E neces mislim ja ...ja idem na stolcic pa ga daj sebi.
    Prosla sam bez dripa i rezanaj...al ipak sa dva-tri savica na zelju gore navedene doktorice.Al ko nova nakon poroda 8)

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    24

    Početno

    pa eto da kazem i ja svoje iskustvo.
    prije samih trudova i poroda zeljela sam da sve prodje sto je moguce prirodnije. na epiduralnu nisam ni pomisljala. no, nakon sto sam dosla u bolnicu, sporo se otvara i sto su me 'zalijepili' za ctg tako da nisam mogla ni prosetati nije bilo bajno. najgore je bilo nakon klistira kojeg sam dobila iako sam im napomenula da asm prije par minuta bila na wc-u a i par sati prije toga. uglavnom, nakon klistira su me uhvatili takvi grcevi da nisam mogla hodati, disati, stajati, nista. na njihovom wc-u sam plazila po plocicama. dosla sam do stolice, premjestila se na stol (malo zadignut), nista mi nije pomagalo, i jedva ih uspjela priupitati za epiduralnu hvala Bogu poslusali su me odmah i hvala im na predivnom anesteziologu. nakon sto je prva tura popustila dao mi je jos jednu dozu a uskoro sam i rodila, malo tiskala bez problema, osjetila kad treba, beba izasla van odmah nakon drugog tiska. na svu srecu, sve je ispalo predivno, nisam imala glavobolje i nikakve probleme. tako da sa mog stajalista podupirem epiduralnu svima koje se za to odluce. vjerojatno ima nekih svojih negativnosti ili rizika ali eto iz par prica drugih a i moje vlastite srecom ih nisam upoznala

  23. #23
    milamaja avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    205

    Početno

    Da, slažem se da svi poznati dobivaju epiduralnu bez problema, a većina liječnica koje znam (ili žene liječnika, sestre, rođake) ni ne pomišljaju na porod bez epiduralne a čak ih se većina odlučuje i na carski. E sad, zašto mi obične moramo trpiti bol i plaši nas se s epiduralnom? Znam da postoje nuspojave ali...
    U svakom slučaju ja sam još uvijek neodlučna i najvjerojatnije ću pričekati da dođem u rodilište i onda ću se odlučiti...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    austrija
    Postovi
    489

    Početno

    jeli epiduralna ona injekcija u kicmu i crijevo koje izvuku gore na ramenu???

  25. #25
    milamaja avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    205

    Početno

    da to je ona injekcija koja se daje u kralježnicu ali za ovaj dio o crijevi preko ramena baš nisam sigurna

  26. #26
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Citiraj milamaja prvotno napisa
    da to je ona injekcija koja se daje u kralježnicu ali za ovaj dio o crijevi preko ramena baš nisam sigurna
    ja sam imala crijevo preko ramena od epiduralne. objašnjeno mi je da je to tu u slučaju da se zakomplicira pa da završim na carskom, kroz to crijevo bi mi valjda dali drugu blokadu...što li već

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    austrija
    Postovi
    489

    Početno

    Da,cula sma za to,to je u slucaju da ti trebaju povecati dozu ili da zavrsis na carskom.Ne svidja mi se to :/

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,sestine
    Postovi
    125

    Početno

    ja sam rodila sa epiduralnom i imam super iskustvo.dobila sam jednu dozu i nakon 2 i pol ili 3 sata kad je popustila osjecala sam trudove doktor je stigao rekao da sam otvorena 9 cm i da jos malo pricekam i kad osjetim pritisak na crijeva da mogu tiskat.Sunce moje malo izaslo je na 3 trud vani a ja nisam ni pukla niti su me rezali.
    Ja ti iz osobnog iskustva preporucavam

  29. #29
    milamaja avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    205

    Početno

    Citiraj patricija prvotno napisa
    ja sam rodila sa epiduralnom i imam super iskustvo.dobila sam jednu dozu i nakon 2 i pol ili 3 sata kad je popustila osjecala sam trudove doktor je stigao rekao da sam otvorena 9 cm i da jos malo pricekam i kad osjetim pritisak na crijeva da mogu tiskat.Sunce moje malo izaslo je na 3 trud vani a ja nisam ni pukla niti su me rezali.
    Ja ti iz osobnog iskustva preporucavam
    a kako si dobila epiduralnu, jesi tražila ili si imala nekog poznatog?

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    68

    Početno

    Samo da se složim da je epiduralnu u RH teško dobiti. Meni nisu željeli dati (iako sam željela - i imala potvrdu i pregled kod anesteziologa), jer sam kao bila već šest cm otvorena. A od tih 6 cm do porođaja je prošlo još 6 sati muke.
    Dakle, mislim da epid. nisam dobila jer je bilo gluho doba noći, i doc. nije željala buditi anesteziologa.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    austrija
    Postovi
    489

    Početno

    Dakle, mislim da epid. nisam dobila jer je bilo gluho doba noći, i doc. nije željala buditi anesteziologa.
    [/quote

  32. #32
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Za sve one koje žele epiduralnu a nisu upoznate sa posljedicama, malo znanstvenih dokaza..

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=135&Show=1033
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=135&Show=712

  33. #33
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Zašto se mučiti i izmrcvariti trudovima kada se možete lijepo odmarati dok trudovi šibaju ili odspavati (kao ja 8 sati u komadu). Skupljajte energiju za bebu i oporavak, sasvim je nepotrebno da ju gubite na trudove. Ja osobno ne znam niti jednu ženu koja je imala ikakve posljedice od epi, a i sama sam imala i spinalnu (1.porod) i epiduralnu (2.porod).

  34. #34
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    iridana2666 super što nisi imala nikakvih posljedica, jer čisto sumnjam da bi imala taj stav da si imala moguće posljedice

    zašto NE, jer nije bezazlena
    i ne volim svoju kičmu izlagati stručnosti tog anastetiologa (ljudski faktor greške)
    i ne volim igle
    i ne bojim se boli

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj mahima prvotno napisa
    Samo da se složim da je epiduralnu u RH teško dobiti. Meni nisu željeli dati (iako sam željela - i imala potvrdu i pregled kod anesteziologa), jer sam kao bila već šest cm otvorena. A od tih 6 cm do porođaja je prošlo još 6 sati muke.
    Dakle, mislim da epid. nisam dobila jer je bilo gluho doba noći, i doc. nije željala buditi anesteziologa.
    Mislim da ovo nije istina, gotovo u svakoj bolnici je moguće dobiti epiduralnu jer svaka bolnica ima dežurnog anesteziologa.

  36. #36
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj maaja prvotno napisa
    Citiraj mahima prvotno napisa
    Samo da se složim da je epiduralnu u RH teško dobiti. Meni nisu željeli dati (iako sam željela - i imala potvrdu i pregled kod anesteziologa), jer sam kao bila već šest cm otvorena. A od tih 6 cm do porođaja je prošlo još 6 sati muke.
    Dakle, mislim da epid. nisam dobila jer je bilo gluho doba noći, i doc. nije željala buditi anesteziologa.
    Mislim da ovo nije istina, gotovo u svakoj bolnici je moguće dobiti epiduralnu jer svaka bolnica ima dežurnog anesteziologa.
    nisam sigurna u to, jer sam čula za Ši i Vž rodilište da nemaju na raspolaganju anesteziologa, nego ak je CR onda ga "posuđuju" s drugog odjela .-. ta<ko nešto

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj maaja prvotno napisa
    Citiraj mahima prvotno napisa
    Samo da se složim da je epiduralnu u RH teško dobiti. Meni nisu željeli dati (iako sam željela - i imala potvrdu i pregled kod anesteziologa), jer sam kao bila već šest cm otvorena. A od tih 6 cm do porođaja je prošlo još 6 sati muke.
    Dakle, mislim da epid. nisam dobila jer je bilo gluho doba noći, i doc. nije željala buditi anesteziologa.
    Mislim da ovo nije istina, gotovo u svakoj bolnici je moguće dobiti epiduralnu jer svaka bolnica ima dežurnog anesteziologa.
    nisam sigurna u to, jer sam čula za Ši i Vž rodilište da nemaju na raspolaganju anesteziologa, nego ak je CR onda ga "posuđuju" s drugog odjela .-. ta<ko nešto
    Svaka bolnica mora imati dežurnog anesteziologa samo je problem kod općih bolnica za razliku od klinika što ih nema dosta, jer ako je neka hitna operacija oni moraju biti tamo. Inače, anesteziolog dežura na svom odjelu dakle to je odjel anesteziologije, reanimacije i intenzivnog liječenja.
    Kod epiduralne je bitno da je anesteziolog s višegodišnjim iskustvom.

  38. #38
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    upravo tako, to sto postoji dezuran anesteziolog ne znaci da nije zauzet nekom drugom operacijom, carskim i sl.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    glupo je da bilo tko ista govori o epiduralnoj ako ju nije primio.ona djeluje na svakoga drugacije.... ja sam rodila u vinogradskoj i tamo te oni pitaju kada ulazis u radjaonu. jel hoces epi.ja sam ju uzela.kada su mi dali drip,mislila sam da cu umrijet.dali su mi ju kada sam bila otvorena 3 prsta i do kraja me nist nije bolilo.super mi je bgio porod.mm i ja smo se zekali i veli mi dok;sad ce te roditi.2puta sam tisnula i mala je izasla.bez ikakvih komplikacija,tak da ja imam super iskustvo i svakom bi ju preporucila iz moje perspektive...

  40. #40
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    a zašto su ti uopće dali drip?
    mislim ak te već rutinski kljukaju tom kemijom trebali bi biti fer i dodati tom kemijanju i epiduralnu

  41. #41
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Citiraj elizabet20 prvotno napisa
    glupo je da bilo tko ista govori o epiduralnoj ako ju nije primio.
    Glupo je da bilo tko išta govori o epiduralnoj ako prije toga nije proučio ništa o njoj nego samo zna ćinjenicu da ništa ne boli kad je primiš. Svaka čast onima koji ne misle na njene nuspojave za svoje tijelo, a pogotovo za svoje dijete.. Mislim,ja ne bih mirno spavala da znam neke znanstvene činjenice o epi. koje su u svakom pogledu negativne, a onda se u rodilištu svjesno odlučim za nju.
    Dovoljno se malo potruditi i pročitati par tekstova o tome na Rodi ili drugdje..pa cure, mislim, ako vam nije teško i nemate pametnijeg posla..

  42. #42
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    [quote="ivana b"][quote="elizabet20"]znanstvene činjenice quote]
    Ovo sam zaboravila boldati..jer ako vas to ne razuvjeri, ne znam što će.
    Mislim, to što se nekolicina cura koje su primile epi. javlja na ovaj forum i tvrdi da je sve prošlo ok, nije nikakav relevantni statistički podatak. A šta je sa svima onima koje su je primile i imale posljedice a nisu se javile sa svojim iskustvom?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    24

    Početno

    drage cure,
    nemojte me krivo shvatiti, najmanja mi je zelja ovim postom izazvati vecu polemiku ali samo sam htjela dodati jos dio svog razmisljanja na ovu temu. dakle, sve se, vjerujem, slazemo da je prirodni porod idealan i najbolji i ja bi ga najradje drugi put pokusala izvesti do kraja ako ikako bude moguce.
    pored toga ipak mislim da ne bi trebalo tako jako negativisticki i napadacki pisati o epiduralnoj, mislim da je to jedna od mnogih pomoci u nekim situacijama koja danasnja medicina donosi covjecanstvu. slazem se da kao i mnoge nazovimo to 'neprirodne' i farmaceutske (odnosno medikamentske) komponente donosi odredjene rizike. ali moram priznati ja u onim clancima koji su objavljeni na rodinom forumu (na koje je ivana b navela link) nisam nigdje vidjela neki relevantni statisticki podatak koji bi se odnosio na neke vece i znacajnije znanstvene studije. osima na par manjih istrazivanja. ta istrazivanja su mogla biti radjena i na uzorku od 50 zena. ne kazem da jesu ali mogla su biti. to sto je 'American College of Obstetricians and Gynecologists' objavio neke svoje brojeve i svoja istrazivanja voljela bi da ih potkrijepe i podrze neke vece znanstvene organizacije pa da se onda moze reci da je to znanstveno i dokazano. realno, uzmite bilo koju kutiju lijeka ili cak vitaminskog pripravka i sve imaju posebna upozorenja i nuspojave.
    ponavljam, slazem se rizik postoji ali svaka zena ima pravo odluciti u tom trenutku da li joj je to opcija koju zeli da si na neki nacin pomogne i olaksa uz neki mali odredjeni postotak rizika.

  44. #44
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    milamaja,
    pitala sam svoju dr.,koja je prije radila u petrovoj,na koji nacin mogu dobiti epiduralnu.naravno,nabrojala mi je par stvari koje ste vec spomenule i rekla mi da ce me poslat u trudnicku ambulantu srijedom,kada tamo radi dr. blajic pa da cu njemu iznijet svoje zelje.

    da napomenem,ne osjecam se losom mamom jer sam primila epiduralnu niti zato sto je ponovo zelim.
    ne vidim kako si neke zene uzimaju pravo prakticki napadat one koje zele epiduralnu anelgeziju.[/b]

  45. #45

  46. #46
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Citiraj ayla prvotno napisa
    uzmite bilo koju kutiju lijeka ili cak vitaminskog pripravka i sve imaju posebna upozorenja i nuspojave.
    Istina, ali taj xy lijek uzimaš TI i time djeluješ na svoje tijelo. Tvoje je pravo izbora hoćeš li ga uzeti ili ne.
    Kod epiduralne, njeno djelovanje utječe ne samo na tebe nego i na tvoje dijete u tebi, koje nitko ne pita za mišljenje i nema pravo izbora

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    Citiraj ayla prvotno napisa
    uzmite bilo koju kutiju lijeka ili cak vitaminskog pripravka i sve imaju posebna upozorenja i nuspojave.
    Istina, ali taj xy lijek uzimaš TI i time djeluješ na svoje tijelo. Tvoje je pravo izbora hoćeš li ga uzeti ili ne.
    Kod epiduralne, njeno djelovanje utječe ne samo na tebe nego i na tvoje dijete u tebi, koje nitko ne pita za mišljenje i nema pravo izbora
    A koje su to znanstveno utemeljene činjenice?? U medicini ništa nije sigurno pa tako ni da epiduralna djeluje štetno. Znam to vjeruj mi jako dobro. One fore da kičma strada od epi su za malu djecu... Dajte se prvo dobro informirajte ali ne na netu i kod nekih kvazi doktora, prije nego nešto "znanstveno izjasnite"

  48. #48
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Citiraj maaja prvotno napisa
    U medicini ništa nije sigurno pa tako ni da epiduralna djeluje štetno.
    A haa.. znači da izvučemo zaključak: pošto u medicini ništa nije sigurno, isto tako možeš reći da ni epiduralna nije sigurna.

    Kako se onda raspitati o štetnosti epi.? Kod svog ginek.? Kako možeš biti sigurna da je on pročitao baš sve znanstvene studije o negativnim/pozitivnim stranama epi.?

    Ima jedna dobra rečenica koju ću citirati s idućeg linka.."novac je sljedeći nemedicinski motivirajući činilac za uporabu tehnologije u medicini" (misli se naravno na zaradu farmaceutske industrije)
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=144&Show=2076
    ..a ima ih i još

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj ivana b prvotno napisa
    Citiraj maaja prvotno napisa
    U medicini ništa nije sigurno pa tako ni da epiduralna djeluje štetno.
    A haa.. znači da izvučemo zaključak: pošto u medicini ništa nije sigurno, isto tako možeš reći da ni epiduralna nije sigurna.

    Kako se onda raspitati o štetnosti epi.? Kod svog ginek.? Kako možeš biti sigurna da je on pročitao baš sve znanstvene studije o negativnim/pozitivnim stranama epi.?

    Ima jedna dobra rečenica koju ću citirati s idućeg linka.."novac je sljedeći nemedicinski motivirajući činilac za uporabu tehnologije u medicini" (misli se naravno na zaradu farmaceutske industrije)
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=144&Show=2076
    ..a ima ih i još
    Tako je, nitko ne zna je li epi. štetna ili nije. Ako vas zanima sve o epi. onda se raspitajte kod anesteziologa a ne kod ginekologa jer on nije u tolikoj mjeri kompetentan da vam da odgovor na sva pitanja koja vas zanimaju a posebice o kontraindikacijama. U svakom slučaju ne osuđujem žene koje su se odlučile za epi. a naravno niti za one koje su protiv toga. Mislim da je važno reći kako od epi. nema opasnosti za bebu (netko je to spomenuo pa ga ispravljam) već samo za majku.

  50. #50
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Šta je najgore postoje opasnosti i za bebu - hipoksija mozga djeteta (nedostatak kisika) u 8 - 12 % slučajeva, prema istraživanju American College of Obstetricians and Gynecologists (na jednom od linkova koje sam gore navela)

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •