Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Premještanje djeteta u drugi razred

  1. #1
    Gost

    Početno Premještanje djeteta u drugi razred

    Trebam pomoć iskusnih majki .Po pričama majki čujem da je do sda škola Rugvica slagala prvašiće po kvartovima , ulicama u razrede a,b,c,d.
    Jučer nakon škole dok su nas na brzinu riješili nismo ni bili svjesni svega niti se snašli, jutros mame u šoku na stanici .Naime moje djete(a tako i njihova djeca ) ide u razred sa djecom iz drugog sela a djeca iz naše ulice i kvarta nitko nije zajedno već su svi razbacani po razredima.
    Kako to riješiti na najbezbolniji način a ne se zamjeriti u školi učiteljima ?
    P. učiteljica je jučer rekla kako će mo brzo imati roditeljski , pitanje je čekati roditeljski i kako to sve izvesti a da bude bezbolno za dijete ??

  2. #2
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,545

    Početno

    kad je moj mali išo u prvi razred od cijele ekipe iz vrtića njega je dopala samo jedna cura ( slučajno živi u našoj zgradi) s kojom baš nije bio na ti. U drugom razredu ( čitaj d) bili su samo dečki iz njegove grupe (čopor od 4-5 dečki), a u e razredu samo cure njih 3, u f razredu 2 dečka. Od cijele priče njega dopao jedini njemački razred, jer nam nisu dali da se izjasnimo za jezik. On se vidi s drugima u parku ili na trgu i sve je ok.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Djeca se slažu po mišljenju psihologa , rezultatima psihomotornih testova i sl. a ne po ulicama i kvartovima .
    Radi se na način da u svakom razredu bude kakav-takav balans.
    Brzo se oni uklope , to teže pada roditeljima nego njima.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    moja necakinja nije dospjela u isti razred kao moj sin, a molili smo da ih stave zajedno, ali to prilikom upisa nisu evidentirali, a poslije formiranja razreda je bilo kasno. zajedno su od prvog dana zivota, zajedno su u vrticu, stanujemo blizu, zajedno ljetujemo, ona mu je poput sestre.

    nisu dopustili naknadni premjestaj, nikako. jedva je uspjelo da budu skupa u boravku jer se njezin razred dijeli na njegov i susjedni.

    ne vjerujem da bi ona jedna ugrozila neki razredni balans, mislim da je to zaista ovisilo o necijoj dobroj volji koja je u ovom slucaju izostala i ostavila i meni i sestri gorko sjecanje na njihov prvi dan skole.

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    kad počne školska godina, mislim da je uvijek teže prebaciti dijete iz jednog u drugi razred.

    mi smo isto malca premjestili, no ja sam tjedan dana prije početka nastave otišla u školu i molila da prihvate barem jedan od zahtjeva (molbi) koji sam navela prilikom upisa. Tako da su prihvatili da ga premjeste u razred kod jednog prijatelja.

    No, kako je meni pedagogica rekla, i inače, pokušavaju nekako olakšati djetetu (i roditeljima) pa ako se na upisu tražilo da dijete bude uz neko drugo dijete ili učiteljicu, pokušavaju to uskladiti sa nekim svojim standardima pri formiranju razreda (sličan broj djevojčica i dječaka po razredima, sličan nivo znanja itd)

  6. #6
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    No, nisam odgovorila na tvoje pitanje.

    Ako niste zadovoljni, ili dijete ne može prihvatiti svoje nove prijatelje, obavezno što prije razgovarajte sa pedagogom da ga premjeste.
    Mislm da je sve puno teže kasnije.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ne , ona nikako ne bi ugrozila balans.
    Ali , tko zna koliko njih bi se premještalo iz razreda u razred da se udovoljava željama roditelja.
    Uvije postoje iznimke , ali mora postojati debeli razlog za to .

  8. #8
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Dalmatinka, veliki X

    Ja vjerujem da roditelji žele najbolje za svoje dijete, ali ono što oni misle da je najbolje ne mora nužno biti najbolje za djete. Stručna služba škole je tu koja je stručna po tom pitanju. Kvartovi, sela, ulice ne bi smjeli biti kriterij za smještanje djece u razrede.

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja mislim da bi bas ulice i kvartovi trebali biti kriterij za formiranje razreda. Nije bas da ce u jednoj ulici biti sve sami genijalci, a u drugoj neka zapustena djeca. Uostavom u vecem dijelu zapadnih zemalja to i jeste kriterij za raspored po razredima. Barem ovim nizim razredima jer je tako lakse roditeljima organizirati put do skole i natrag, a skoli je to zapravo svejedno.
    Kad sam ja isla u osnovnu, kriterij za raspored po razredima se manje vise svodio na to da se slozi a razred, koji ce biti bolji od b razreda, koji ce biti bolji od c razreda i sl. Nista pametije od toga.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Kod nas u školi su slušali želje roditelja, mogli smo čak tražiti i učiteljicu, znam da kad je bilo izvješeno tko je u kojem razredu da je bilo premještaja sve u 16. Nitko pritom nije stradao, jer iskreno, ja mislim da oni ne slažu razrede baš po nekom super znanstvenom kriteriju. A djeci je lakše ako imaju bar jednog, dva prijatelja koje poznaju, važan je i kvart jer se onda mogu vraćati kući i ići zajedno u školu. To pogotovo dolazi do izražaja kad krenu u školu sami. Moj ti je savjet da to odmah rješavaš, dok čekaš roditeljski drugi će već premjestiti djecu pa će onda reći da više ne može.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    iksam martu i davorku

    ( radim malo duže u sustavu , i ne vjerujem u "znanstveno " slaganje razreda )

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    iksam martu i davorku

    ( radim malo duže u sustavu , i ne vjerujem u "znanstveno " slaganje razreda )
    makar poštujem struku (pedagoge i defektologe - koji obično slažu razrede), ipak smatram da niti jedan od to dvoje stručnih ljudi NE ZNA / NE POZNAJE (osim privatno) niti jedno dijete koje dođe kod njih pa im je ipak teško složiti ih po nekim drugim kriterijima (osim broj djevojčica / dječaka, kvartovi i sl.) - ovdje izuzimam djecu koja su posebno izdvojena (obično prilikom testiranja) zbog nekog problema.

    Nama su u školi rekli da potiču to da svako dijete ima barem jednog prijatelja od prije u razredu ili ako to nije izvedivo, onda barem da prihvate zahtjev roditelja za nekom učiteljicom / učiteljom.

    I nama je bilo jako bitno da mu u razredu bude netko tko živi u blizini (i s kim se malac slaže), radi zadaća, kontakta, druženja, odlaska u školu i sl.

  13. #13
    ewa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    metropola
    Postovi
    1,018

    Početno

    nama su udovoljili i zahtjevu da sa I bude M iz vrtića i ulaza, i još sam i učiteljicu izabrala (po preporuci)

  14. #14
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mislim da će P brzo naći prijatelje u svom razredu i upoznati drugo selo. Moja djeca ne idu u školu u kvartu, pa se svejedno druže - organiziraju se, posjecuju jedni druge, idu zajedno u park, nazivaju se - ne vidim nikakvih problema socijalizacije.

  15. #15
    Gost

    Početno

    Nije meni zbog socijalizacije , već kad bude bolestan i ne bude mogao prisustvovati na nastavi , zbog praćenja programa u školi i domaćih zadaća .Niti znam gdje ta djeca žive a roditelje još manje :

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    nije ni to neki bed - mi smo jucer na prvom roditeljskom svi razmijenili mail adrese

  17. #17
    Gost

    Početno

    Joj ivana 7997 , nemoj me krivo shvatiti ,ja ti živim na selendri i ovdje oko mene ti rijetko tko ima internet ako ima onda imaju oni sa starijom djecom i netom se služe djeca a roditelji su ti svi oko nas oko 40-50 godina koji se ne znaju služiti kompjutrrom a kamo da znaju što je e mail .No čekamo roditeljski pa će mo saznati sve !!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    14

    Početno

    Bok..svima..
    Imam jedan problem...molila bih moderatoricu da otvori ako je potrebno "novu temu"...jer nisam znala kako...

    evo ..molila bih sve vas za mišljenje...
    moj sin je krenuo u prvi razred i u razredu imaju 2 romkinje...to mi nije nikakav problem...problem je što jedna od njih ima 14 godina...znači curica u pubertetu...
    meni je to malo čudno..npr. činjenica da će imati 18 godina kad bude završila 4 razred..
    stvarno ne znam šta da mislim..naglašavam nisam nacionalista,rasista...ne smeta mi ta raznolikost među ljudima...ali ipak s pedagoške strane nije mi ovo ok...

    Molila bih za mišljenje...vaš stav...kako bi vi reagirali da ste u ovakvoj situaciji...jednostavno sam zatečena i ne znam šta da mislim...
    Hvala!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    s 15 godina biše nije obvezna pohađati osnovnu školu, znači čim navrši 15

  20. #20
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    da, na zalost vrlo je mala vjerojatnost da ce ta djevojka docekati punoljetnost u skoli, tako da nema bojazni.

    Eto, i u povodu danasnjeg dana pismenosti - neka je djeteta.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj kristinak prvotno napisa Vidi poruku
    Bok..svima..
    Imam jedan problem...molila bih moderatoricu da otvori ako je potrebno "novu temu"...jer nisam znala kako...

    evo ..molila bih sve vas za mišljenje...
    moj sin je krenuo u prvi razred i u razredu imaju 2 romkinje...to mi nije nikakav problem...problem je što jedna od njih ima 14 godina...znači curica u pubertetu...
    meni je to malo čudno..npr. činjenica da će imati 18 godina kad bude završila 4 razred..
    stvarno ne znam šta da mislim..naglašavam nisam nacionalista,rasista...ne smeta mi ta raznolikost među ljudima...ali ipak s pedagoške strane nije mi ovo ok...

    Molila bih za mišljenje...vaš stav...kako bi vi reagirali da ste u ovakvoj situaciji...jednostavno sam zatečena i ne znam šta da mislim...
    Hvala!
    naravno da nije u redu. zakonski takva situacija nije uopće predviđena, niti riješena.

    gledano pedagoški, a i motivacijski, bilo bi prihvatljivije da djevojčica - djevojka sluša barem odgojne predmete u sebi po dobi bliskoj skupini, a za ostale predmete da joj se organizira nastavu individualno ili u manjoj skupini ako je moguće (dok ne uhvati korak). naravno to netko treba platiti...

    ja bih na tvom mjestu kao 1. korak otišla k ravnatelju i u stručnu službu škole i čula njihovu stranu medalje i iznijela svoje mišljenje..

    uostalom ne radi se samo o tvom djetetu i ostalim prvašićima... možeš misliti kako se ta 14 godišnjakinja osjeća

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    htjedoh još reći: zakonodavac je predvidio da djeca polaze u školu 1 godinu ranije, redovno i s jednom godinom odgode. kasniji polazak od toga zakonodavac nije anticipirao.

  23. #23
    Gost

    Početno

    Da ne otvaram novu temu , pitat ću ovdje koliko sati dnevno smiju imati prvašići ??
    Pitam zato jer im zbog autobusa koji ih vozi žele uvesti od sljedećeg tjedna da svaki dan imaju 5 sati da autobusi ne bi išli dva puta u školu !!!
    Ja sam protiv i vrlo rado bi došla po svoje dijete nakon četvrtog sata no ne daju .

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj kbegicsi prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne otvaram novu temu , pitat ću ovdje koliko sati dnevno smiju imati prvašići ??
    Pitam zato jer im zbog autobusa koji ih vozi žele uvesti od sljedećeg tjedna da svaki dan imaju 5 sati da autobusi ne bi išli dva puta u školu !!!
    Ja sam protiv i vrlo rado bi došla po svoje dijete nakon četvrtog sata no ne daju .
    Državni pedagoški standard za OŠ; čl 17:

    3)Učenici razredne nastave mogu biti opterećeni redovitom, izbornom, dodatnom i dopunskom nastavom i satom razrednika s najviše 25 sati, ravnomjerno raspoređenih tjedno, a učenici predmetne nastave s najviše 30 sati, ravnomjerno raspoređenih tjedno. Učenici razredne i predmetne nastave na jeziku i pismu nacionalnih manjina mogu biti dodatno opterećeni s još pet sati.

  25. #25
    Gost

    Početno

    Znači u principu mogu to napraviti ...

  26. #26
    Rebbeca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagorje zeleno
    Postovi
    871

    Početno

    I kod nas bus ide samo iza 5. sata, ali su normalno ponekad po rasporedu imali 4 ili čak 3 sata. Vrijeme do polaska busa su kratili igranjem i sl. a ako je njihova učiteljica imala još nastavu ( dodatna/dopunska ) mogli su ostati u učionici pisati zadaću, čitati knjige, crtati...
    I, može se najnormalnije doći autom po dijete kada mu završi nastava...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ako ti imaš mogućnost da dođeš po svoje dijete, tko ti to može zabraniti ?

    Ja recimo ne bih tuđu djecu vozila iz xy razloga... makar stanovali kuća do kuće, no ne vidim problem u tome da roditelj dođe po svoje dijete ?????

  28. #28
    Gost

    Početno

    Ne daju da se dođe po njih zato što su složili da se taj 5-i sat potrpaju 3 razreda u jedan (dakle njih 63) jedan učitelj i onda da pišu zadaće.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj kbegicsi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne daju da se dođe po njih zato što su složili da se taj 5-i sat potrpaju 3 razreda u jedan (dakle njih 63) jedan učitelj i onda da pišu zadaće.
    šališ se
    što bi to trebao biti (para)boravak?!
    u svakom slučaju kažeš da ne želiš da ti dijete bude na tom produženom boravku i da ćete zadaću pisati kod kuće

  30. #30
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    s 15 godina biše nije obvezna pohađati osnovnu školu, znači čim navrši 15
    Nije obavezna, ali ako roditelji predaju molbu, škola ih je dužna primiti. Barem se to kod nas ove godine dogodilo.

  31. #31
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    šališ se
    što bi to trebao biti (para)boravak?!
    u svakom slučaju kažeš da ne želiš da ti dijete bude na tom produženom boravku i da ćete zadaću pisati kod kuće
    to ti škola ne može nametnuti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •