Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Sirova jaja?

  1. #1
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno Sirova jaja?

    Dulje sam ja to u mislila i mislila, a sad sam baš pročitala recept za Mamitinu sladolednu tortu, pa me to natjeralo da vas priupitam : zar stvarno radite kolače sa sirovim jajima, i zar vas nije strah da vam djeca te kolače jedu?

    Ja imam stvarno fobiju od sirovih jaja, možda pretjerujem, ali otkako mi je muž u firmi zaradio salmonelu od tartar umaka (kad je on koji je inače zdrav i u dobroj fizičkoj kondiciji od nemoći padao s nogu, gubio svijest od temperature, povraćao, nekontrolirano praznio crijeva...), zarekla sam se da nema šanse da i jela koja imaju termički obrađena jaja čuvam u frižideru dulje od dva dana. Francusku salatu služim direktno iz frižidera, odmah zatim je vraćam unutra, treći dan je bacam, kolači mi ionako treći dan ne dočekaju . Nikad ne radim meko kuhana jaja niti mekanu kajganu, kad djeci dajem jaje na oko, okrenem ga da se žumanjak ispeče i s gornje strane.

    Imam super recept za Esterhazy kolač, u njega ide sirov žumanjak i stvarno je nešto posebno, ali ja ga radim s čvrsto kuhanim pudingom. I za ostale se recepte tako snađem ili s pudingom ili s kuhanim žumanjkom.

    Doktore, doktore, je li sa mnom sve u redu??? :? :? :?

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Da, sasvim ti je dobro
    Doduše, problemi s jajima su tipični za toplija godišnja doba, ali stvarno nikad ne znaš. Ako nije provjerene kvalitete i svježe onda stvarno ne znaš.
    Mislim da znam kroz što ti je dragi prošao, ja sam prošle godine u menzi "zaradio" shigellu i totalno me rasturila - vrag zna što sam pojeo. Sreća pa se ne širi zrakom.
    Opet, čovjek nešto mora jesti...

  3. #3
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    evo i tortašice :D

    naravno da možeš umutiti jaja prethodno na pari za tortu nema nikakve razlike a ti ćeš se bolje osjećati i nećeš ovaj famozni recept baciti u koš.

    uostalom zbilja ovisi od kud ti jaja, ali rijetko da su pokvarena po ovoj hladnoći i ako znaš od koga kupuješ.

    ne mogu jesti jaje na oko ako nije malo mekano ali recimo samiju pazim šta dajem. iako jede tu tortu.


    s tobom je sve u redu svatko od nas ima neku fobiju.

  4. #4
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Ja jaja jedem jako rijetko, ali nekad ga baš poželim i to baš meko kuhano ili na oko da se žumanjak prolije.

    Iskreno, ne bi nikada kupila domaća jaja od kumice s placa i tako ih pripremila. Ali s ovima s peradarskih farmi priznajem baš i nemam straha. Tješim se da valjda tamo postoji neka kontrola jer bi im inače koke pocrkale. Nikad mi nitko u obitelji nije pobrao salmonelu, pa valjda i to umanjuje moj strah.

    Najčešće sam čula da se te crijevne infekcije pokupe baš u menzama, restoranima, slastičarnama gdje puno ljudi prčka po hrani...ispravite me ako griješim.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno Re: Sirova jaja?

    Citiraj Audrey prvotno napisa

    Ja imam stvarno fobiju od sirovih jaja
    I ja. Je li dovoljno istuc ih na pari ? na kojoj temp salmonela ucini cici-krep?

  6. #6

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Iskreno, ne bi nikada kupila domaća jaja od kumice s placa i tako ih pripremila. Ali s ovima s peradarskih farmi priznajem baš i nemam straha. Tješim se da valjda tamo postoji neka kontrola jer bi im inače koke pocrkale.
    Meni je ovo upravo obrnuto...nekako imam više povjerenja u 'free-range' jaja gdje kokice slobodno šeću dvorištem i nisu na nekoj kontrolnoj traki...imam osjećaj da koke prema kojima se humanije odnosi nekako automatski imaju bolja i kvalitetnija jaja...

  7. #7
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Audrey, nisi jedina

    Isto ne radim nikakve kolače sa sirovim jajima, u biti jedino što od sirovih jaja jedem je majoneza, ali i nju dosta rijetko. U ostalim jelima mi jaja moraju biti ful termički obrađena (moja mama se zgraža da nisam normalna jer ja tak fino ispečem jaja s obje strane da malo porumene, a kuham ih ziher 15 minuta da budu ful tvrda ).

  8. #8
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    U pravu si Anči, jaja su sigurno bolja i kvalitetnija, ali ja kad vidim drekec na jajcu...ipak se držim ovih anemičnih.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nisam ziher, ali mislim da salmonela krepa na dosta niskim temp. već na 60 ako se ne varam. Ne znam koliko dugo treba grijati, istina...
    Nemojte me uzeti za izvor :/
    No sa salmonelom u jajima je slijedeće: ako je jaje čuvano skroz u hladnjaku, u njemu može biti (ako je zaraženo) relativno mala količina bakterija - to može naškoditi maloj bebi ili jako slabim osobama. No kad takvoj jaje dođe u kremu, krema na kolač a kolač na sobnu temperaturu na par sati, onda se one jako brzo razmnože. Zato su ta trovanja u menzama, jer hrana stoji vani. Bez obzira da li su bakterije došle s jajima ili s neopranim rukama.

  10. #10
    Maggie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    145

    Početno

    I ja se bojim te glupe salmonele ali više ljeti nego sada.
    Zimi si koji put napravim kolač sa sirovim jajima ( npr sandrinu crnu tortu ili tiramisu ) ali ga ne dajem djetetu.
    Mislim da sam čitala da kuhanje na pari nije dovoljna termička obrada da bi uništila salmonelu a ne znam kako je s mikrovalnom?
    Ako se podgrije jelo koje je stajalo na sobnoj temperaturi jel to onda kao da je ponovno zakipilo ili?

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Najbrža metoda za nepovratno auzdrajsati mikrovalnu je - staviti cijelo jaje unutra i okrenutui na jako
    Potom se može očistiti jedino kutnom brusilicom

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    ma moram i ja kao iskusni salmonelaš dodat koju

    nikad,nikad više nećemo jesti nešto u čemu ima sirovih jaja
    nikad više kolača iz slastičarne osim tipa baklave (ak je djetetu kriza onda kupim kolače u konzumu)

    savjeti koje smo dobili od epidemiologice a zvuče mi logično:

    najopasnija su upravo domaća jaja jer je dovoljno da je jedna kokica bolesna (a to se na njoj ne vidi), a one svako malo pa spuste drekec sim, drekec tam pa po tome kljucaju pa zaradi i druga koka i tak- a industrijske koke su sve tretirane antibioticima što nije bajno ali je zato puuno manja vjerojatnost da će takve koke imati salmonelu

    jaje je relativno sigurno jedino tvrdo kuhano, teoretski bi se trebalo kuhati 30 minuta da bi salmonela bila sigurno uništena ali bi takvo jaje bilo bez okusa pa se zadovoljavamo s 10 minuta kuhanja.meko kuhana, na oko i kajgana-tu nema nikakve garancije da je salmonela uništena

    u kolačima iz slastičarne posebno su opasne kreme tipa parfe u koje idu jaja zato što ih oni kuhaju samo toliko koliko treba da se krema zgusne (ja doma kuham 20 minuta na pari) i miču s vatre

    jaja se ne peru jer na ljusci ima puno salmonele (pobrane iz crijeva) i pranjem se ona samo utrljava u jaje

    moje dijete već dvije godine nije jelo jaje osim tvrdo kuhano i u prepečenom omletu niti kolač iz slastičarne - tko se jednom opeče puše i na hladno

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    a to s kremama-ne samo što je problem u stajanju na sobnoj temperaturi, kvaka je u šećeru-to je idealan medija za uzgoj svih bakterija pa tako i salmonele. gdje će bolje rast nego u vlažnom, slatkom i toplom..mmm..

  14. #14
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Cure, nemojte se zahebavat sa sirovim jajima!!! 30 % kokošijih jata redovno je zaraženo salmonelom, a da to vlasnici nekad i ne znaju. Peradarske farme su osobito opasne.

    Sirova jaja se ne koriste i ne jedu i to je to.

    Nemojte si to radit, molim vas. Ležala sam u bolnici sa salmonelom i kasnije se detaljno raspitala o problematici. Uglavnom nemojte nemojte nemojte. Nema niti jedan siguran način da se osigurate od boleštine osim toplinske obrade.

    Moram reći da je moja mama radila neke stvari sa sirovim jajima i ja sam ih u srednjoj pila - i fakat nikad ništa. Ali to je više stvar sreće, nego pravila. A imati salmonelu je gadno iskustvo; ja sam u par trenutaka OZBILJNO molila Boga da umrem dok sam čekala u prijemnoj ambulanti.

  15. #15
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    cure, kako tocno kuhate jaje na pari?

  16. #16
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    glede kuhanja jaja 30 minuta...
    nisam znala da to ubija salmonelu, al ja fakat jajca nikad ne kuham krace od toga. :shock:
    pripisite to mojoj baki kojoj meso nije peceno ak nije skremirano i kojoj je brzo skuhan rucak onaj koji kipi barem sat vremena.
    tak da ja- zbog 'trauma' iz djetinjstva ne jedem sirova jajca.

    nasrecu- salmonelu nisam imala ( imala ju je moja teta, skoro dusu ispustila, a dobila ju je u nekoj epidemiji na radnom mjestu), al je se bojim.
    mada se vise od toga bojim trihineloze od koje sam skoro izgubila mamu i tatu i dan danas mi se sva kosa na glavi digne kad mm donese domace kobase od prijatelja. :/

  17. #17
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uzmeš lavor kipuće vode, ručnik koji omotaš oko struka i - čučneš

  18. #18
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    u takvima valjda nema salmonele

  19. #19
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Uzmeš lavor kipuće vode, ručnik koji omotaš oko struka i - čučneš
    Definitvno najbolji recept!!!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Uzmeš lavor kipuće vode, ručnik koji omotaš oko struka i - čučneš


    pituljica, dijete na avataru ti je medeno!!!!

  21. #21
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    cure, kako tocno kuhate jaje na pari?
    imas na http://www.aeb.org/safety/egg_handli...0Food%20Safety o jajima, salmoneli i pripremanju jaja, ukljucujuci i kuhanje na pari za kolace i sl. Jako dobar website.

  22. #22
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Uzmeš lavor kipuće vode, ručnik koji omotaš oko struka i - čučneš
    Žena ti je fakat odlučila ne zarazit se...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Po ovom siteu zagrijavanje na 160F tj 71C uništava salmonelu.
    Inače, site je baš dobar.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •