Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 323

Tema: delimitiranje rodiljnih naknada

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno delimitiranje rodiljnih naknada

    jedno pitanje- da li netko možda zna hoće se ovaj novi model koji najavljuju ( delimitacija naknade za prvih 6 mjeseci porodiljniog dopusta) odnositi i na period komplikacija u trudnoći?
    inače postavila sma pitanje i na stranici vlada.hr, pa još čekam odgovor
    logično mi je da da
    inače, jedva čekam jesen da vidimo hoće li progurati i za drugih 6 mjeseci....

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    još nešto, tamo piše da ovaj prijedlog već ima " zeleno svijetlo" od strane Sanadera, tako da prvih 6 mjeseci nije upitno, nego drugih

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    191

    Početno

    ma ja sve mislim da je to predizborna politika. Al definitivno se nadam da će prihvatiti iako ja od toga makar s ovim bebačem neću imati koristi. A tako me nervira ova penzija od 4257 kn koju dobivam.....

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    vjerovatno je dio predizborne politike, možda su samo čekali pa su sad odlučili krenuti s tim....ali ja sam baš detaljno iščačkala po vladinoj stranici i shvatila sam da je definitivno odlučeno za prvih 6 mj. ipak mislim da ne bi samo tako najavljivali na sva zvona, morat će bit nešto od toga
    mene bi taman to zakačilo :D
    kad se sjetim crkavice od 2500 kn drugih 6 mj muka mi je................
    a tek oni koji imaju manje...stvarno sramota

  5. #5
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    ..a još kad bi "prisilili" poslodavce da prijavljuju djelatnike na pune plače...mene bi i ta vijest oplodila , a ne samo da bi odmah ostala trudna...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    ma da, kaj bi??!

  7. #7
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    bi..a, je, kaj češ, moram se potrudit zgrabit kaj mogu dok zakon vrijedi...ak bude vrijedio...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    aj požuri :D

  9. #9
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Mala poduka o ustrojstvu RH: prijedlog zakona dolnosi vlada i zastupnici u saboru, onda to ide u sabor na 1. čitanje, pa na 2. i onda se izglasava.

  10. #10
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    ..a još kad bi "prisilili" poslodavce da prijavljuju djelatnike na pune plače...mene bi i ta vijest oplodila , a ne samo da bi odmah ostala trudna...
    isto i kod mene prijavljena na siću, ostatak isplaćuju kao tobožnji putni trošak i dnevnice

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    ZAGREB, 8. kolovoza 2007. (Hina) - Potpredsjednica Vlade Jadranka Kosor potvrdila je danas Hini da će se od 1. siječnja iduće godine primijeniti model delimitiranja rodiljnih naknada, ali koji će to model biti i hoće li se primijeniti na prvih šest mjeseci rodiljnog dopusta ili na cijelu prvu godinu djetetova života još nije odlučeno.

    "Za delimitiranje porodiljnih naknada, kao i za dosadašnje mjere populacijske politike, imamo punu podršku premijera Sanadera, a radi se samo o logičnom kontinuitetu Vladina rada na povećanju nataliteta", istaknula je Kosor.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    Model koji bude usvojen primjenjivat će se od 1. siječnja na žene koje u tom trenutku budu na rodiljnom dopustu i one koje će ga tek otvoriti.

  13. #13
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Mala poduka o ustrojstvu RH: prijedlog zakona dolnosi vlada i zastupnici u saboru, onda to ide u sabor na 1. čitanje, pa na 2. i onda se izglasava.
    a komotno možemo tretirati kao gotovu stvar jer znaju da budu ih žene linčovale ak ne usvoje...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    slažem se, ne bi izašlo van da ne misle ozbiljno

  15. #15
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    tražeći po vladinoj stranici ima li išta nova vezano uz ovu temu, slučajno nabasam na članak iz novog lista od prije 2 godine koji se tiče nacionalnog populacijskog plana...izdvojit ću isječke...i takvi kroje sudbinu, i takvima vlada daje pravo da sudjeluju u kreiranju populacijskog plana i vlada još to drži na svojim stranicama...evo.

    "NA VLADI USKORO NACIONALNI POPULACIJSKI PLAN KOJI IMA ZA CILJ ZAUSTAVITI NEGATIVNE DEMOGRAFSKE TRENDOVE U DRŽAVI

    Slabo plaćenim i nezaposlenim ženama ''isplatit'' će se rađati

    . Ako ženama koje su prije poroda puno zarađivale damo prosjek njihove plaće, dat ćemo do znanja da njihova djeca više vrijede od druge, ističe demograf Anđelko Akrap

    Kako ipak našem listu otkriva član grupe koja je radila na planu, demograf Anđelko Akrap, novi model porodiljnih naknada najviše će pogodovati najvećem broju majki - koje su prije poroda imale ispodprosjecnu plaću, ili su pak bile nezaposlene.
    - Nikad se jednom mjerom ne mogu zadovoljiti sve skupine, što znači da će novi model nekome odgovarati, a nekima neće. Neki gornji limit za porodiljne naknade, koji danas iznosi 4.250 kuna u prvih šest mjeseci djetetova života, mora postojati, jer ako ženama koje su prije poroda puno zarađivale damo prosjek njihove place, dat ćemo do znanja da njihova djeca više vrijede od druge, ističe Akrap.

    Kraći porodiljni - veća naknada

    Novi populacijski plan, dodaje demograf, veće novčane poticaje predviđa za obitelji s dvoje ili više djece. ''Imati jedno dijete znaci samo zadovoljiti svoje emocionalne potrebe, a dvoje ili više djece znači proizvoditi radnu snagu'', pomalo je okrutna, ali ipak točna demografska opaska."


    znam da je OT, ali ja sam ostala frapirana..."proizvodnja radne snage i djeca koja vrijede manje ili više" su riječi proizašle iz usta demografa koji je radio na NPP-u...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    strašno

  17. #17
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    "jer ako ženama koje su prije poroda puno zarađivale damo prosjek njihove place, dat ćemo do znanja da njihova djeca više vrijede od druge, ističe Akrap"

    cijeli članak je katastrofa, al ovo moram prokomentirati. Najbolje da svim zaposlenima počnu isplaćivati potpuno identične plaće bez obzira ko što radi da ne bi netko slučajno pomislio da vrijedi više.


    btw mislim da sam njega imala na faxu i da smo se sprdali s njim - ali nisam 100%

  18. #18
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    "Kraći porodiljni - veća naknada" - a možda da uvedu bonuse za žene koje bi npr. rodile pod pauzom za ručak i odmah se vratile u firmu

    ja sam zaključila da planiram ipak biti na porod. godinu dana - iako će mi to biti financijska katastofa pošto sada zarađujem puno preko 4.000
    kaj sad, naći će MD dva posla

  19. #19
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Mala poduka o ustrojstvu RH: prijedlog zakona dolnosi vlada i zastupnici u saboru, onda to ide u sabor na 1. čitanje, pa na 2. i onda se izglasava.
    a komotno možemo tretirati kao gotovu stvar jer znaju da budu ih žene linčovale ak ne usvoje...
    Aha. Ovih ponositih par tisuća koje zarađuju više od 4257. Sve će se sjatiti na Markov trg i ne odlaze dok ne ukinu limit. A i njihovi izgubljeni glasovi će jako boljeti vlast.

  20. #20
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Citiraj petarpan prvotno napisa
    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Mala poduka o ustrojstvu RH: prijedlog zakona dolnosi vlada i zastupnici u saboru, onda to ide u sabor na 1. čitanje, pa na 2. i onda se izglasava.
    a komotno možemo tretirati kao gotovu stvar jer znaju da budu ih žene linčovale ak ne usvoje...
    Aha. Ovih ponositih par tisuća koje zarađuju više od 4257. Sve će se sjatiti na Markov trg i ne odlaze dok ne ukinu limit. A i njihovi izgubljeni glasovi će jako boljeti vlast.
    znaš šta, sad ću napisat ono čime sam još više razočarana i razljućena (koji izraz ) a to je tolika negativnost koju širimo, više ničemu ne znamo pristupit s malo pozitive...zato nam se i ne dešavaju pozitivne stvari tipa te delimitacije...
    jer smo ovce koje čekaju i boli nas briga...ako delimitiraju onda ćemo veselo pljeskat ručicama, a ako ne, onda ćemo reć-znala sam, kao i uvijek prevladalo je politikanstvo...

    ja ne kažem da nismo milion puta bili izigrani od strane vlasti, uvijek je sve išlo nauštrb djece i majki, ali molim vas...ova država jest i biti će jad i bijeda sve dok bude nas koji pristupamo sa negativnim stavom i dok čekamo da nam se stvari same dese...pa, načekat ćemo se.s takvim stavom-da,hoćemo.

  21. #21
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Ja se nadam da će povisiti - negdje u novinama sam pročitala da će limit biti 5900 kn, što je opet bolje od 4250 kn, ali pošto su uskoro izbori sve se nekako bojim. Jedno je biti optimist, a drugo realan: u državi ima milijun penzionera + milijun nezaposlenih, ne znam samo ko će plaćati svu tu socijalu. Ionako gunđaju iz mmf-a da su kod nas soc. prava prevelika. Frendica je rodila u SAD-u. 2 tjedna nakon poroda ne jamče joj više za posao. Nije ni to idelana država, tako da mislim da je ovo kod nas super.

  22. #22
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    alkemičarka ja se slažem, ali mislim da nam malo optimizma ne bi bilo naodmet jer se jedino nečijim optimizmom i radom snovi pretvaraju u realnost...najlakše je kukati i ne poduzeti ništa.

    kad su izlazili sa nečim na velika zvona, obično je to i palilo...pa onda malo pozitivnih vibri da upali i ovo...

    lijepe se stvari se ne događaju ljudima koji briju negativu...blokira ih negativna energija

  23. #23
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj petarpan prvotno napisa
    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Citiraj petarpan prvotno napisa
    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Mala poduka o ustrojstvu RH: prijedlog zakona dolnosi vlada i zastupnici u saboru, onda to ide u sabor na 1. čitanje, pa na 2. i onda se izglasava.
    a komotno možemo tretirati kao gotovu stvar jer znaju da budu ih žene linčovale ak ne usvoje...
    Aha. Ovih ponositih par tisuća koje zarađuju više od 4257. Sve će se sjatiti na Markov trg i ne odlaze dok ne ukinu limit. A i njihovi izgubljeni glasovi će jako boljeti vlast.
    znaš šta, sad ću napisat ono čime sam još više razočarana i razljućena (koji izraz ) a to je tolika negativnost koju širimo, više ničemu ne znamo pristupit s malo pozitive...zato nam se i ne dešavaju pozitivne stvari tipa te delimitacije...
    jer smo ovce koje čekaju i boli nas briga...ako delimitiraju onda ćemo veselo pljeskat ručicama, a ako ne, onda ćemo reć-znala sam, kao i uvijek prevladalo je politikanstvo...

    ja ne kažem da nismo milion puta bili izigrani od strane vlasti, uvijek je sve išlo nauštrb djece i majki, ali molim vas...ova država jest i biti će jad i bijeda sve dok bude nas koji pristupamo sa negativnim stavom i dok čekamo da nam se stvari same dese...pa, načekat ćemo se.s takvim stavom-da,hoćemo.
    Ja sam stajala ispred Sabora s trbuhom 2001., ali znaš li koliko je trebalo drugima da me na to nagovore i koliko je teško nagovoriti bilo koga da izađe u javnost, da ga se slika, a tek da nešto kaže... Čavrljati na kavici ili na forumu je jedno, a ovo je drugo.

    Moje mišljenje je da računati na masovni protest jednostavno nije realno. Realnost je da se zaista ponašamo kao ovce i živimo u društvu u kojem se od nas i očekuje da se ponašamo kao ovce. Dobro smo se prilagodile. I zaista većina žena koja je na rodiljnom zarađuje manje od 4250 i nekako ne računam da će se solidarizirati.

    No, drago mi je da si ti optimistična. Ako ništa drugo pridružit ću ti se ako će trebati. A ionako se puno može napraviti i s protestom koji nije masovan.

  24. #24
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    pa blago pastirima...lako nas je vodakat okolo...ali otkud nam pravo da uopće kukamo ako sami ne želimo ništa promjenit...
    nismo ni zaslužile tu delimitaciju..i neka nam..

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    84

    Početno

    Ma nije vam to predizborna politika,
    jednostavno to MORAJU - jer se moraju usuglasiti sa Europom koja ne dozvoljava zabranu ni limite na obavezni porodiljni,
    a oni se sad prave kao oni nam to daju i jos im dobro dodje u izbornoj godini....
    A kako Europa nema nista definirano za neobavezni dio porodiljnog (kosd nas drugih 6 mjeseci) - nema sanse da bude i to delimitirano - eto to samo pricaju i spominju zbog izbora... ali poslije, nema sanse...

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    310

    Početno

    Ma ništa oni ne moraju jer se mi ne znamo pobuniti.
    Ja radim na pola radnog vremena i plaća mi je oko 2500kn.
    Sada drugih 6 mjeseci primam1250kn, a nezaposlene majke 1663kn.
    Ne kažem da bi one trebale imati manje, ali zar ja koja uplaćijem zdravstveno ne bi trebala imati bar toliko????

  27. #27
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    meni je drago da su nezaposlene žene dobile pravo na porodiljnu naknadnu, ali isto ne vidim razloga da žena koja ima veću plaću od limita ne dobiva istu plaću na porodiljnom dopustu. makar tih prvih 6 mjeseci. i ne razumijem kakva je to diskriminacija djece i koje su to sulude vrijednosti??? zar bi se netko trebao sramiti pošteno zarađenog novca? o bože stvarno živimo u blesavoj državi!!

  28. #28
    diavo

    Početno

    Dakle ovaj moj bivši profesor Akrap ne zaslužuje zaista nikakav komentar. Nije mi jasno kako netko može razmišljati na način da ukoliko se majkama koje zarađuju više od 4250 kn isplaćuje njihova prosječna plaća, njihova djeca vrijede više.

    Svaka čast nezaposlenim majkama (drago mi je što i one primaju naknadu za svoj trud) i majkama s mizernim plaćama koje se odluče na dijete, ali razmišljanjem u stilu gdina Akrapa, djeca odnosno obitelji majki s većim plaćama su diskriminirana, kako novorođena tako i prethodna. Ne samo da su zakinuta djeca, već je u vrijeme kada svaka prosječna hrvatska obitelj ima hipoteku i kredit od par tisuća kuna, upitan i taj krov nad glavom (ukoliko je kredit u banci koja ne odobrava moratorij).

    A koja je poruka majkama? Možda: ukoliko ste mukotrpno radile mnogo više od 40 sati tjedno nekoliko godina kako biste bile tijekom rada "nagrađene" većom plaćom te kako biste osigurale da vaša obitelj tijekom tog vremena nije "slučaj", nemojte rađati. Prema takvoj politici, rađanje i obitelj je isključivo za žene koje ili ne rade (neovisno o tome radi li se o prilikama u kojima žena traži, no ne može naći posao ili je nezaposlenost njen izbor) ili one koje jednako, kao i mi, bolje plaćene žene, odrađuju niz prekovremenih, no u puno gorim uvjetima, pod normom, u smjenskom radu i sl., ali za mnogo manja primanja.
    Ono što je istina da ćemo mi svi nekako stisnuti zube, srezati troškove i ukinuti sve, nazovimo ih "kerefeke" te se nekako snaći ovih 12 mjeseci i kad se vratimo na posao (ukoliko nas isti u ovoj famoznoj državi čeka), moći ćemo ponovno reći da normalno živimo.

    No što je s djecom nezaposlenih i loše plaćenih majki? Kako će oni živjeti nakon tih 12 mjeseci? Zar je stvarno ovoj državi bolje da ima što više socijalnih davanja ili da ima više djece u obiteljima s tzv. ruba srednje klase u odumiranju?
    Da ni ne pričamo dalje o nizu slučajeva (posebno na našem Sjeveru) gdje je rađanje u biti način ostvarivanja redovnog mjesečnog prihoda.

    Oprostite na dužini, ali morala sam.

  29. #29
    diavo

    Početno

    Dakle ovaj moj bivši profesor Akrap ne zaslužuje zaista nikakav komentar. Nije mi jasno kako netko može razmišljati na način da ukoliko se majkama koje zarađuju više od 4250 kn isplaćuje njihova prosječna plaća, njihova djeca vrijede više.

    Svaka čast nezaposlenim majkama (drago mi je što i one primaju naknadu za svoj trud) i majkama s mizernim plaćama koje se odluče na dijete, ali razmišljanjem u stilu gdina Akrapa, djeca odnosno obitelji majki s većim plaćama su diskriminirana, kako novorođena tako i prethodna. Ne samo da su zakinuta djeca, već je u vrijeme kada svaka prosječna hrvatska obitelj ima hipoteku i kredit od par tisuća kuna, upitan i taj krov nad glavom (ukoliko je kredit u banci koja ne odobrava moratorij).

    A koja je poruka majkama? Možda: ukoliko ste mukotrpno radile mnogo više od 40 sati tjedno nekoliko godina kako biste bile tijekom rada "nagrađene" većom plaćom te kako biste osigurale da vaša obitelj tijekom tog vremena nije "slučaj", nemojte rađati. Prema takvoj politici, rađanje i obitelj je isključivo za žene koje ili ne rade (neovisno o tome radi li se o prilikama u kojima žena traži, no ne može naći posao ili je nezaposlenost njen izbor) ili one koje jednako, kao i mi, bolje plaćene žene, odrađuju niz prekovremenih, no u puno gorim uvjetima, pod normom, u smjenskom radu i sl., ali za mnogo manja primanja.
    Ono što je istina da ćemo mi svi nekako stisnuti zube, srezati troškove i ukinuti sve, nazovimo ih "kerefeke" te se nekako snaći ovih 12 mjeseci i kad se vratimo na posao (ukoliko nas isti u ovoj famoznoj državi čeka), moći ćemo ponovno reći da normalno živimo.

    No što je s djecom nezaposlenih i loše plaćenih majki? Kako će oni živjeti nakon tih 12 mjeseci? Zar je stvarno ovoj državi bolje da ima što više socijalnih davanja ili da ima više djece u obiteljima s tzv. ruba srednje klase u odumiranju?
    Da ni ne pričamo dalje o nizu slučajeva (posebno na našem Sjeveru) gdje je rađanje u biti način ostvarivanja redovnog mjesečnog prihoda.

    Oprostite na dužini, ali morala sam.

  30. #30
    diavo

    Početno

    Dakle ovaj moj bivši profesor Akrap ne zaslužuje zaista nikakav komentar. Nije mi jasno kako netko može razmišljati na način da ukoliko se majkama koje zarađuju više od 4250 kn isplaćuje njihova prosječna plaća, njihova djeca vrijede više.

    Svaka čast nezaposlenim majkama (drago mi je što i one primaju naknadu za svoj trud) i majkama s mizernim plaćama koje se odluče na dijete, ali razmišljanjem u stilu gdina Akrapa, djeca odnosno obitelji majki s većim plaćama su diskriminirana, kako novorođena tako i prethodna. Ne samo da su zakinuta djeca, već je u vrijeme kada svaka prosječna hrvatska obitelj ima hipoteku i kredit od par tisuća kuna, upitan i taj krov nad glavom (ukoliko je kredit u banci koja ne odobrava moratorij).

    A koja je poruka majkama? Možda: ukoliko ste mukotrpno radile mnogo više od 40 sati tjedno nekoliko godina kako biste bile tijekom rada "nagrađene" većom plaćom te kako biste osigurale da vaša obitelj tijekom tog vremena nije "slučaj", nemojte rađati. Prema takvoj politici, rađanje i obitelj je isključivo za žene koje ili ne rade (neovisno o tome radi li se o prilikama u kojima žena traži, no ne može naći posao ili je nezaposlenost njen izbor) ili one koje jednako, kao i mi, bolje plaćene žene, odrađuju niz prekovremenih, no u puno gorim uvjetima, pod normom, u smjenskom radu i sl., ali za mnogo manja primanja.
    Ono što je istina da ćemo mi svi nekako stisnuti zube, srezati troškove i ukinuti sve, nazovimo ih "kerefeke" te se nekako snaći ovih 12 mjeseci i kad se vratimo na posao (ukoliko nas isti u ovoj famoznoj državi čeka), moći ćemo ponovno reći da normalno živimo.

    No što je s djecom nezaposlenih i loše plaćenih majki? Kako će oni živjeti nakon tih 12 mjeseci? Zar je stvarno ovoj državi bolje da ima što više socijalnih davanja ili da ima više djece u obiteljima s tzv. ruba srednje klase u odumiranju?
    Da ni ne pričamo dalje o nizu slučajeva (posebno na našem Sjeveru) gdje je rađanje u biti način ostvarivanja redovnog mjesečnog prihoda.

    Oprostite na dužini, ali morala sam.

  31. #31
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    mislim da je osnovni problem kod ovog prijedloga zakona što će ga podržati malobrojna skupina žena..
    evo moj primjer iz stvarnog života - komentirala sam ovo s poznanicom (cura od dečkovog frenda). Btw (bitno je za priču - da me sad svi ne napadnete da procjenjujem ljude o obrazovanju) cura radi u pekarni za 2200KN. Komentiram ja kako da ovaj prijedlog izvrstan, a na to će ona "ma koje su to gluposti, ovak ćeš primat 4000kn i još se žališ, ja vam ne bi dala ni toliko pa nek vidite kak je to preživjeti mjesečno s 2000kn"

  32. #32
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    diavo, slažem se do riječi s tobom. imam plaću 7200 kn, izdvajam već više od desetljeća na poreze i zdravstvo proporcionalno visini plaće i kad meni treba, država će me "kazniti" što ću roditi.

    o pekarici iz posta ispod mogu reći samo - jadnica (u glavi) 8)

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno porodiljni

    Cure evo dobrih vijesti, u današnjem jutarnjem listu Kosorica potvrđuje da će od 2008. prvih 6 mj biti sigurno delimitirano, a trenutno traže model prema kojem bi povećale naknadu i za drugih 6 mj, ili će biti neka fiksna naknada ili 70% od plaće. Nije loše!

  34. #34
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj icyoh prvotno napisa
    , ja vam ne bi dala ni toliko pa nek vidite kak je to preživjeti mjesečno s 2000kn"
    šta nije učila kad je bilo vrime, ja sam dušu ispustila na faxu,
    ko da novci s neba padaju

  35. #35
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    da to sam joj i ja rekla na malo grublji način i izazvala svađu

  36. #36
    diavo

    Početno

    Osobno, nikad ne potcjenjujem nikoga i znam da se svatko tijekom mjeseca naradi za svoju plaću i mora naći način da preživi, no dosta mi je toga da šutim pred sličnima kao što je žena koja radi u pekari, a imam ih i u vlastitoj obitelji te među tzv. prijateljima.
    Svatko je sam izabrao svoj put. Kad sam s 18 g krenula u Zg na faks (roditeljske su plaće tada bile katastrofa i posudili su novac da bih se obrazovala i mogla stanovati u Zg), neki su uživali u brojenju oblaka i u noćnim izlascima. Ja sam svoje noćno vrijeme provodila uz hrpetine knjiga, a dnevno u trpljenju njihovog podsmijeha. Stoga više uopće ne želim slušati njihove jadikovke.

  37. #37

    Početno

    Znate li kako se obračunava prosjek plaće zadnjih 6 mjeseci ako odem na bolovanje npr. 5 i 6 mjesec pa nakon toga na porodiljni.

  38. #38
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    ja zapravo i ne mislim da baš tako mali broj žena ima veću plaču od trenutnog maksimuma...
    problem koji uočavam godinama i ždere mi živce, radnice na traci će se prije organizirat i pobunit nego, ajmo ih nazvat, intelektualke...

    a obično te intelektualke imaju veće plače...
    ok, u tu ladicu sam sad ugurala i druge s većom plačom, ali velim, ajmo ih kao nazvat intelektualke...

    zašto je tome tako, ja najmanjeg pojma nemam.imam teorija, ali pojma zbiljam ne...

    a o gopođi iz pekare imam reći samo, žena je ženi najveća zmija i to se vidi kada ovakve teme dođu na tapetu.
    da se sutra organizira nekakav prosvjed za povečanje naknada i da ajde dođu te intelektualke, ne bi došla ni jedna ovakva perkarica...
    a možda pekarica sutra promjeni posao, pa će joj biti važna ta delimitacija...zato ja ludujem na to...
    uradi nešto danas da bi ti (ili tvojoj kćeri) sutra bilo bolje.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    ja spadam u grupu koja ima plaću veću od 4500,,, ne podcjenjujem nikog i mislim da se o tome i ne radi (uopće nije bitno dali netko radi u pekari ,bolnici,čistoći ,prosvjeti),,,ja nemam ništa protiv da sve rodilje imaju max. naknade- -znači maxsimum svoje plaće -one koje imaju 3000 neka imaju ,ali i one koje imaju 7000 zašto ne bi imale maximum svoje ..nikome se ne oduzima ništa

    "jer ako ženama koje su prije poroda puno zarađivale damo prosjek njihove place, dat ćemo do znanja da njihova djeca više vrijede od druge, ističe Akrap" :? a ovo je rekao intelektualac .:::jao nama i našoj državi :shock:

  40. #40
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    ja sam prvi put kad sam bila trudna radila 4 godine neprijavljena za 2-3 soma kuna i dobivala naravno minimalac, živjela kao podstanar s djetetom u 30 kvadrata

    sada sam nešto napravila za sebe u životu i zarađujem dosta preko limitirane naknade i sposobna sam zadaviti "pekaricu" (ko god to bio) s onakvim izjavama

  41. #41
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    ja lajem ZA delimitaciju iako od nje momentalno nemam ništa, prvo, imam veću plaću od 4250, ali sam prijavljena na 3500.
    dakle, nemam ama baš ništa od toga. trenutno. tko zna hoću li sutra promjeniti posao i dobiti punu prijavu, pa ću imati nešto od toga... možda stvarno ispadne da je neću, ali možda hoće tamo za 30 godina moja nepostojeća kćer, žena mog sina, moja najbolja prijateljica...whatever...
    u zalog generaciji za budućnost...

  42. #42
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    U potpusnosti se slažem

    I ja lajem samo "za buduća vremena". Na porodiljnom sam bila 2001, kad je limit bio 1600 kn :shock: , i to me potaklo da se učlanim u Rodu i počnem lajati

    Tješi me da se od onda barem nešto promijenilo, vjerujem da smo i mi bile pokretač promjena, a sretna sam jer ima i mladih snaga spremnih na akciju.

    Slažem se da nema baš puno žena koje imaju veliku plaću, ali umjesto da to bude argument za delimitaciju (jer onda i ne treba baš tako puno novaca), ispada da je to argument protiv :?

    U svakom slučaju, žena sa plaćom većom od 2500 kn sigurno ima dosta, pa se delimitacija "tiče" i njih.

  43. #43
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Ja sam definitvino za delimit. - taman bi me obuhvatila (krećem na porodijski s 15.1.08.), a plaća mi je triput veća od naknade.

    Glupost, al ovak se samo osjećam kao građanin drugog reda - obrazovala sam se desetak godina (računam od faksa), ubijala na poslu i na kraju ispada da imam manja prava nego neka socijalno ugroženija skupina. Jer kad treba izglasati veće minimalce (za što se također zalažem), prava za samohrane roditelje, branitelje i sl. svi su odmah za - dok je ovaj prijedlog zakona sporedni problem.

    A da ne spominjem komentare iz stvarnog života i zločestoće koje (poznati) ljudi govore..kao da je sramota pošteno raditi i puno zarađivati, posebno ženama. Da MD ima plaću npr. 20000KN svi bi komentirali kak je sposoban. Za mene bi komentari varirali od "sigurno se kurvala za to mjesto" do "tako sigurno liječi druge komplekse"

  44. #44
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Intelektualke ipak imaju ponešto 'pametnijeg' posla od dizanja bune za svaki drek. Da me sad ne napadnete, ne želim biti pogrešno shvaćena, ja sam uvijek imala pametnijeg posla i manje slobodnog vremena za, kako bih rekla, prekovremeno razmišljanje.

    Koliko sam ja upućena Hrvatska ima 8% žena koje imaju višu plaću od 4,250 kn. Ali to se ionako da lako provjeriti.

    Kosorici i njenim izjavama ne vjerujem previše (čitaj: ništa), tako da: nemojmo se veseliti prije izglasavanja.

  45. #45
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    I zaboravih dodati: u Europi je porodiljna naknada za prvih 6 mjeseci 100% iznosa plaće. Za drugih 6 mjeseci, nisam ziher, ali mislim da nije.

    Kako sad stvari stoje kod nas, nekako se bojim te priče o delimitaciji. Hrvatska ima strašno puno poduzetnika. Od njih pak mnogi zapošljavaju svoje žene, sestre, prijateljice i sl.
    Bojim se činjenice da će si žene prije odlaska na porodiljni jako povisiti plaće kako bi imale prosjek za visoke porodiljne naknade. A kad politički 'gazde' to skuže, moglo bi se dogoditi da projekt neslavno propadne.

  46. #46
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    "Intelektualke ipak imaju ponešto 'pametnijeg' posla od dizanja bune za svaki drek."
    Ne bih ovo nazvala "svaki drek", ali kužim na što si ciljala. Iako se ne slažem u potpunosti s tvrdnjom. Ja radim po 10h dnevno pa mi ne bi bio problem izdvojiti 5h i prosvjedovati da (naglašavam DA) sam sigurna da će mi tih 5h stajanja promijeniti situaciju.
    Mislim da je uzrok drukčije naravi - moj direktor bi vjerovatno popiz.. da me vidi na dnevniku kako marširam pred saborom. A druga stvar - jedno je prosvjedovati na tv-u da nemaš kuću, stan, primanja, a drugo da želiš zadržati plaću od 10.000 kn

    Doduše s ovakvim razmišljanjem (ne ciljam na nikoga ) vjerovatno i nećemo postići puno

  47. #47
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Rekla si točno ono što ja mislim.

  48. #48
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Nitko u životu vam niš ne garantira. Niti da će se 5-satni prosvjed isplatiti, niti da ćete i ostatak života imati istu plaću i položaj (vidio vas šef na TV-u ili ne)

    Ali sa velikom sigurnošću mogu tvrditi (iako ne garantirati ) da se pekarica neće boriti za vas. Pa ako se žene koje imaju viša primanja, a uz to još i računaju na porodiljni ne mogu pokrenuti, onda im preostaje da šute, trpe i optimistično se nadaju...

    "Lajanje" (koje ne mora čak ni biti masovno) na pravom mjestu može donijeti rezultate. Ali lajanje na mjesec - ne.

    Kao što je VV rekla
    Realnost je da se zaista ponašamo kao ovce i živimo u društvu u kojem se od nas i očekuje da se ponašamo kao ovce. Dobro smo se prilagodile.
    Ne volim baš ovce. Čak ni janjetinu ne jedem

  49. #49
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    ja volim ovce po horoskopu

    i slažem se s vesnom

  50. #50

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    310

    Početno

    Ma što vam je žene.
    Vikale mi ili ne nemamo šanse.
    Meni Kosorica nije ni odgovorila na upit za porodiljnu gdje se javlja ogromna nelogičnost:
    Žena koja radi na 1/2 radnog vremena drugih 6 mjeseci ima MANJU porodiljnu naknadu od nezaposlene žene. A svi znamo tko i koliko izdvala od plaće.
    Što reći na to!!!! :shock: :shock: :shock:

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •