Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 85

Tema: Porod kod kuće

  1. #1
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno Porod kod kuće

    Kopiram dio o porodima kod kuće s drugog topica:

    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb

    ...
    A doktor na porodu ti bude onaj koji ti se zalomi...I meni se to činilo jako bitno, ali kad je mojoj dr. završilo dežurstvo i ona otišla kući, a meni porod još u toku, skužila sam da sam JA ta koja rađa, a oni su tu samo pomagači i da je sve OK ako imaš povjerenja u "majku prirodu" i svoje tijelo (Zašto sve rjeđe u to vjerujemo?).
    Ionako ti više znači dobra babica nego doktor.
    Ne brini, sve smo bile već u tvojoj koži, pune pitanja, sve to ako želiš naučiš u hodu. A za "dobar" porod je važnije da si opuštena i vjeruješ da će priroda učiniti svoje, nego da baš znaš sve termine i tehnike disanja.
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    uto stu 25, 2003 10:30 am


    LunaMo

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (14:54:02)
    Postovi: 116
    Lokacija: Zagreb-zapad
    To isto slusam... srela sam i pricala sa dosta (recimo starijih mama) koje mi govore da nisu isle na nikakva predavanja niti tecajeve, i da su samo pratile ritam koji beba namece sama. A i dosta se pise sad o prirodnim porodjajima. Ja sam MM izbacila pred mjesec dana ideju da bi rodila doma... odustala sam nakon 3 dana. Ako sam u blizini bolnice i ako mogu izbjeci komplikacije kojih mozda i nece biti zakaj da budem doma makar njemu vjerujem da bi sve napravio kako treba (ah veterinar-znas kaj to onda znaci!)

    I tak... svasta ja smislim pa odmislim...

    Citam i dalje! Pitam i skitam i dalje.... u hodu
    _________________
    Zvrkhanuma u oblacima!
    Pikulica 21.04.2004.

    uto stu 25, 2003 11:42 am


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb
    Ma i ja bi najrađe rodila doma, ali sam odustala od te ideje jer sam saznala da je kod nas još uvijek gotovo nemoguće dobiti babicu i da nisu niti dovoljno obučene za to , niti da imaju ovlasti, pa nitko neće...
    To je nešto na čemu će RODE još dosta morat raditi...ali doći će i taj dan, nadam se..
    A MM nije veterinar , pa računam isključivo na njegovu emocionalnu podršku, kao i 1. put.
    Sam da ti kažem, ja sam dosad već nekoliko puta promijenila odluku o mjestu poroda, tak da svi po malo "skitamo".
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    uto stu 25, 2003 1:23 pm


    Anči

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (16:23:25)
    Postovi: 208
    Lokacija: Zagreb
    mama Juanita...ako se ja odlučim za porod kod kuće, ne pada mi na pamet ni zvat babicu nego bi to obavili potpuno neasistirano...ako su žene mogle u polju radit i onda doć doma, leć na slamu i obavit porod, kao što mnoge još uvijek rade, ne vidim zašto ne bi mogli naučit neke stvari iz knjiga
    _________________
    Karlo , 21.09.2003 u 23.03
    Djevica/blizanac, mami djevici i tati ribici

    sri stu 26, 2003 10:25 am


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb
    Anči, ja bih ipak doma babicu, ipak nikad ne znaš dal' može nešto krivo krenut, nisam sigurna dal' je znanje iz knjiga dovoljno, praksa je praksa.
    Mislim da nisu slučajno žene koje su već rađale pomagale ženama kod poroda. Moja ideja je da bi prava babica trebala biti više prijateljica, podrška i dodatna sigurnost.
    Ali, gdje smo mi još od toga...?
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    sri stu 26, 2003 1:02 pm


    Anči

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (16:23:25)
    Postovi: 208
    Lokacija: Zagreb
    Ja bi onda prije prijateljicu koja je i sama rodila, i moju mamu da budu s nama...ako bi bila doma...

    Jer ako ćemo čekat da educiraju babice o tome, onda će eventualno naše unuke tako rađat...
    _________________
    Karlo , 21.09.2003 u 23.03
    Djevica/blizanac, mami djevici i tati ribici

    sri stu 26, 2003 1:19 pm


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb
    Jer ako ćemo čekat da educiraju babice o tome, onda će eventualno naše unuke tako rađat...
    Ne mislim da treba čekati, zato smo mi tu da vršimo pritisak i da ih natjeramo!
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    sri stu 26, 2003 1:25 pm


    Anči

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (16:23:25)
    Postovi: 208
    Lokacija: Zagreb
    Ali kužiš što hoću reć...

    Iako je to dvosjekli mač...ako ih budu educirali, da li stvarno želim biti nečiji pokusni kunić pa da na meni vježba dok ne stekne praksu??

    Ma joooj...idem ja u inozemstvo za slijedeće i gotovo...

    Gle me...sin mi ima malo preko dva mjeseca a ja već planiram slijedeći porod
    _________________
    Karlo , 21.09.2003 u 23.03
    Djevica/blizanac, mami djevici i tati ribici

    sri stu 26, 2003 1:59 pm


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb
    Pa nadam se da ti ne bi na porod poslali doma neku curu kojoj je to prvi!
    Mislim, one ionako u bolnicama imaju praksu i rade to svakodnevno. A na kućne porode se vani šalju iskusne babice.
    Koliko sam ja skužila, njima ( u HR) fali dodatno visoko obrazovanje, a ne praksa da bi mogle samostalno ( bez liječnika) pratit porod. I da se to onda ozakoni.


    "Gle me...sin mi ima malo preko dva mjeseca a ja već planiram slijedeći porod "

    Neka, nikad nije prerano za pripreme...
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    sri stu 26, 2003 2:16 pm


    Felix 24

    Pridružen/a: 12. 11. 2003. (11:17:08)
    Postovi: 21
    poznajem bivsu med. sestru od kojih 60tak godina koja je svojedobno radila i kao babica i patronazna sestra. rekla mi je da su ranije patronazne sestre obilazile doma trudnice prije poroda i educirale ih, a uvijek su sa sobom imale svu opremu za porod. ako bi se desilo da zena dobije trudove, pomogle bi trudnici pri porodu doma i sve ok, idemo dalje. veli da je to ranije bilo normalno i da je bezveze sto su to ukinuli. da li neka od vasih mama ima takvo iskustvo? nisam za to znala, ali super mi zvuci.
    upitala sam ju sto misli o porodu doma i veli da ako je zena educirana, psihicki spremna i psihicki stabilna i trudnoca je normalna, najvjerojatnije nece biti problema. sve nesto mislim da se jednog dana dogovorim s njom
    sad sam se nesto sjetila, da li je porod kod kuce kod nas ilegalan? hocu reci, ako nesto krene po krivu, da li bi zena koja je pomagala mogla dospjeti u zatvor? kako to izgleda s pravne strane??

    sri stu 26, 2003 5:16 pm


    nalovren

    Pridružen/a: 24. 11. 2003. (22:24:21)
    Postovi: 4
    Lokacija: Knežija
    Sve to o rađanju doma je jako lijepo, ali što ako se stvar zakomplicira? Moja frendica je počela normalno rađati ali se beba počela okretati i sve se zakompliciralo pa je završilo s carskim rezom. Bolje da mi rađamo u bolnici, ali da se uvjeti rađanja poboljšaju, da postoji više opcija itd...
    _________________
    mikica

    sri stu 26, 2003 9:36 pm


    marta

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (14:56:38)
    Postovi: 101
    Felix, porod doma u RH nije ilegalan, nego jednostavno uopce ne postoji u zakonu. Kao sto kaze tvoja poznanica, ako je zena educirana, zdrava, fizicki i psihicki, normalne trrudnoce, tada kucni porod ne nosi nista vise rizika nego bolnicki. Tako kazu svjetske statistike.
    Ako nase primalje uspiju dobiti visoko obrazovanje moci ce obavljati kucne porode. Ja se tome jako veselim.
    _________________
    Članica Udruge Roda

    sri stu 26, 2003 10:32 pm


    LunaMo

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (14:54:02)
    Postovi: 116
    Lokacija: Zagreb-zapad
    Zato me i moj veterinar (MM) ipak razuvjerio da ne radjam doma, nikad ne znas kaj se moze zakomplicirati i od hira napravis #%*=?&#" bebici.

    A ak kome vjerujem onda je to MM-veterinar!
    _________________
    Zvrkhanuma u oblacima!
    Pikulica 21.04.2004.

    čet stu 27, 2003 8:52 am


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb
    Uopće ne mislim da je porod kod kuće hir. Dapače, postoje dokazi da je manje komplikacija i intervencija upravo zbog ambijenta koji je toliko bitan, jer porodom upravljaju hormoni, a znamo da na njih lako mogu utjecati vanjske okolnosti. (Ima o tome opširnije na http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=137&Show=742

    Naravno da se stvari mogu zakomplicirati. Zato je bitno da je bolnica udaljena najviše 15-20 min., tako se to na zapadu već godinama radi i sve jako dobro funkcionira.
    Definitivno se treba boriti za bolje uvjete rađanja u bolnici, ali paralelno i za mogućnost izbora kućnog poroda, jer ima žena kojima ambijent bolnice ulijeva povjerenje, ali i onih kojima jako odmaže.
    Nije za svakoga isto rješenje najbolje.
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    čet stu 27, 2003 9:20 am


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb
    quote:
    --------------------------------------------------------------------------------
    Originally posted by marta:
    Ako nase primalje uspiju dobiti visoko obrazovanje moci ce obavljati kucne porode. Ja se tome jako veselim.
    --------------------------------------------------------------------------------


    Marta, apsolutno potpisujem!
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    čet stu 27, 2003 9:22 am


    LunaMo

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (14:54:02)
    Postovi: 116
    Lokacija: Zagreb-zapad
    MJ(Mamma Juanita) pod hir nisam mislila nikoga uvrijediti, vec gledam svoje vijuge kak se stalno mijenjaju. Sve jer hocu sto vise saznati. Pa istina da bi bilo najljepse roditi doma uz MM i samo njega. osim toga vec mi dosta grozno 2xmjesecno siriti se po stolovima, i ne znam dal je ikome ugodno i SUPER na pregledima(vaginalnim). Beba je dio njega i mene.

    No ipak mi je bitnije da mi je bebica ako zagusti na mjestu gdje nemoram razmisljati dal ce mi uletiti pomoc ili cu cekati ne znam niti ja kolko ...

    Ne znam dal me razumijes?! Mislim da je normalan strah za nekoga tko je dio tebe, a i jos k tome prvi puta to prolazim i ne zelim slucajnosti u propustima. Ak sam se dobro izrazila...

    ma zapetljala sam se.. bar se tak osjecam...

    Da je i jos jedna osoba uz nas(post ispred) genijalno! Samo sto manje ljudi i sto smirenije i bez velike frke i panike!
    _________________
    Zvrkhanuma u oblacima!
    Pikulica 21.04.2004.

    čet stu 27, 2003 10:11 am


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb
    Ma razumijem te. Samo hoću reći da bi trebala postojat mogućnost izbora, a ne da se unaprijed određuje što je za koga bolje. Prije 3 godine i ja bih se toga bojala, a sad nekak' imam totalno povjerenje u svoje tijelo i "majku prirodu" i jedino čega se bojim su nepotrebne intervencije . Ali ipak se nisam odlučila za porod doma, jer imam potrebu da je babica uz mene (naravno i MM ).
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    čet stu 27, 2003 10:23 am


    Anči

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (16:23:25)
    Postovi: 208
    Lokacija: Zagreb
    Jedini razlog zašto se ja ne bi na to odlučila je odnos koji imaju prema ženi kad dođe u bolnicu - u onoj priči o neasistiranom porodu doma mi se kosa digla na glavi kad sam pročitala kako su dijete odnijeli i svakom prodali različitu priču da bi na kraju priznali da je sve ok i da su to napravili samo zbog kućnog poroda...
    _________________
    Karlo , 21.09.2003 u 23.03
    Djevica/blizanac, mami djevici i tati ribici

    čet stu 27, 2003 11:44 am


    LunaMo

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (14:54:02)
    Postovi: 116
    Lokacija: Zagreb-zapad
    Da, vis, i to isto, grozan pristup...


    _________________
    Zvrkhanuma u oblacima!
    Pikulica 21.04.2004.

    čet stu 27, 2003 11:52 am


    Felix 24

    Pridružen/a: 12. 11. 2003. (11:17:08)
    Postovi: 21
    porod kod kuce vs. rodiliste
    zbog argumenata koje je navela mama Juanita, a i zbog govora svoje intuicije, nadam se da ce mi okolnosti omoguciti da jednog dana rodim kod kuce. nisam jos rodila niti ikad bila trudna, tako da ne znam kako zena razmislja pod utjecajem trudnoce, ali cini mi se da bi svi trebali vise slusati svoju intuiciju nego razum - a jos manje razum drugih ljudi.

    ja sam recimo tip osobe kojoj je najprirodniji porod kod kuce. usprkos mogucim komplikacijama, udaljenosti od operacijske sale, doktora i 'strucnjaka'. uspros svemu tome. nazalost, u zivotu sam par mjeseci provela po bolnicama, obilazeci lijecnike i sl. rezultat toga je da im uopce ne vjerujem. sta sam vidjela, cega sam se naslusala, od krivih dijagnoza do hrpe i hrpe antibiotika koje sam pila bez razloga, do 'gresaka' pri operaciji. o nehumanom i nezainteresiranom odnosu da ne govorim. niti o opremljenosti bolnica, higijenskim uvjetima i sl. ali to sve znamo. npr. higijena, brijanje i klistir nisu stvari koje me plase. strah me da ce me siliti da radim ono sto intuitivno ne zelim, da ce mi raditi stvari od kojih se osjecam napeto i pod stresom.

    moj ginekolog je najugodniji, najpametniji, najljubazniji, naj naj naj ginekolog kojeg znam. ali svejedno, pri obicnom pregledu sam tako napeta da obicno izbacim spekulum van iz sebe. ako se tako osjecam u koliko-toliko poznatoj okolini, kako bih reagirala na nepoznati ambijent, jarko svjetlo, strane ljude oko sebe, stranu odjecu i mirise na sebi, i jos uz to se moram nekako opustiti da bi bolovi bili sto manji?? znajuci sebe, jako lose. poprilicno sam uvjerena da bi takvu situaciju moje tijelo dozivjelo kao napad, i da bi reagiralo - obranom.

    jos jedna stvar. smatram da dijete dozivljava porod mnogo traumaticnije nego majka. i da mu treba osigurati najugodniji ambijent da upozna svoje roditelje. mislim da dijete itekako reagira na majcin strah, napetost ili osjecaj ugode, samopouzdanje i opustenost. mislim da se dijete koje nije uplaseno poroda aktivno sudjelovati u porodu. nece biti zgrceno i uplaseno kao kad osjeti da mamu jako boli i da je jako uplasena. i da, i ako je na zadak ili na nogice, da ce biti manja sansa da bude problema pri porodu nego u bolnici. da ponovim, smatram da premalo cijenimo i uzimamo u obzir netjelesne aspekte. nasa podsvijest igra puno vecu ulogu u nasim zivotima nego sto smo toga svjesni. i zato ju ne treba zanemariti, nego joj pomoci da nam olaksa najvazniji trenutak u zivotu.

    sto se mene tice, imam srecu zivim 1 min autom, odnosno 5 min pjeske od rodilista. mislim da nekoliko minuta vise manje ne igra ulogu ukoliko dodje do komplikacija.

    naravno, ne zelim nista tvrditi decidirano, nego pustam svom tijelu i svojoj intuiciji da me vodi i da mi u pravom trenutku kaze gdje cu biti najsigurnija i najopustenija. ono sto mi je vazno, sto je naglasila i VedranaV, je da imam izbor. ako imamo izbor koju filozofiju, religiju, posao, zivotnog partnera, prijatelje, hobi, smisao u zivotu izabrati, mislim da trebamo imati pravo i na odabir nacina radjanja djeteta. jer svaka od nas je razlicita i opustena je i sigurna u sebe u potpuno razlicitim situacijama.

    jos da je u drustvu, a posebno u rodilistima, vise tolerancije...

    raspisala sam se, nemojte zamjeriti, dosla mi inspiracija

    čet stu 27, 2003 12:28 pm


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb
    Felix, ne da ti ništa ne zamjeram nego sve potpisujem!
    Trebalo bi dio ovog tvog posta iskoristiti za jedan mali Roda- manifest, bez zezancije.
    To je stvarno apsurdno da danas možeš imati izbor želiš li zadržati trudnoću ili ne, a da ne možemo birati kako ćemo rađati, a to nitko umjesto nas ne može napraviti!
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    čet stu 27, 2003 1:59 pm


    zrinka

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (08:58:20)
    Postovi: 131
    Lokacija: Split, Lijepa nasa
    cure, bas ste super, kako fino argumentirano razgovarate o ovoj dosta diskutabilnoj problematici , porodima kod kuce
    _________________
    članica Udruge RODA od prvog dana
    Mislav 18.09.2001.

    čet stu 27, 2003 2:11 pm


    LunaMo

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (14:54:02)
    Postovi: 116
    Lokacija: Zagreb-zapad
    hmmm... sto se tice feelinga u bolnicama, nemam namjeru nikoga niti ovo niti ono, zato sto sam i ja provela vecinu svoje osnovne skole po bolnicama, tak da sto se averzije tog okruzenja tice-mrzim ih iz dna duse. No isto tako taj moj boravak nije imao ama bas nikakvog pozitivnog ishoda, ono sto je i bilo samnom nikad necu saznati kao sto nisu niti doktori znali, niti po nasim bolnicama(a sve sam ih prosla) niti po vani (Svicarska). Moja "bolest" nestala je kako je i nastala, no trebalo joj je punih 8 i pol godina.
    Zato vjeruj mi Felix, kad se sjetim bolnice i nocnih odlazaka na hitnu i ostajanja u bolnici po 2-3 tjedna negdje i po mjesec i pol do dva, odlazak na porod me i vise nego podsjeca na to. I sve vezano uz te dogadjaj (da ne govorim inekcije davane na uzasno osjetljiva mjesta... govorim o ocima), do infuzije svakih 6 sati, pucanja zila na rukama i nogama jer vise nisu imali mjesta za pikanje... i sl. govorim o tome da sam bila skolsko dijete-osnovna skola.

    Rado bi, da postoje uvjeti, rodila doma.. gdje nebi osjecala ledeni prostor radjaone. Strah od neceg negativnog kad najmanje ocekujes jaci je od straha i averzije prema radjaoni. A strah od radjanja... nemogu definirati jer neznam dal me strah novog osjecaja, jer boli se sigurno ne bojim. Tu moram reci da sam tata-mata.

    No i sad sam presla u druge neke price.. cini mi se.

    Htjela sam samo reci, mislim da je psiha najveci cimbenik i u trudnocama i u zivotu opcenito, stavovima, nacinu shvacanja zivota. Koliko mozemo utjecati na svoja razmisljanja, na osjecaje pa i na vlastito ozdravljenje(nebi covjek vjerovao?!-ali istina). Ja necu sebi stvoriti averziju vecu nego sto je vec imam, vec pokusat izbjec takve stavove radi sebe i Pikulice same. Makar bila i u najruznijoj radjaoni, zamislit cu je kao najljepsu jer necu da stres, strah ili tjeskobu prenesem bebici. Jer na zalost za sada nemam izbora i odabrati porod doma.

    Eto i ja sam se raspisala... moram priznat da mi fali ono usmeno komuniciranje, jer dok dodje odgovor osjecaji se vec ili prebace na druge ili... ma znate vec...
    _________________
    Zvrkhanuma u oblacima!
    Pikulica 21.04.2004.

    čet stu 27, 2003 2:31 pm


    Felix 24

    Pridružen/a: 12. 11. 2003. (11:17:08)
    Postovi: 21
    naravno, Luna, lako je nama laicima teoretizirati dok se jos ni nismo prihvatili posla.. situacija je trenutno takva kakva je i treba se prilagoditi tako da beba i ti dobijete najvise.

    odlicna ti je namjera da rodiliste zamislis lijepim i ugodnim.. za to ce trebati maste, nazalost ali nadam se da ces uspjeti sprovesti u djelo ono sto smatras najvaznijim za sebe! pokusaj zadrzati pozitivno razmisljanje usprkos vanjskim utjecajima!

    a o utjecaju psihe na zdravlje i bolesti 200% se slazem da ga ima jako, jako puno.

    mislim da bi bilo manje bolesti, stresova, pa cak i razvoda brakova, a puno sretnijih ljudi da uvedemo u skole predmet 'kako stvoriti i odrzati samopouzdanje, povjerenje u sebe i toleranciju prema drugim bicima na zemlji - u cetiri rijeci: kako bezuvjetno voljeti sebe'

    ali to je vec tema za sebe

    čet stu 27, 2003 5:02 pm


    Felix 24

    Pridružen/a: 12. 11. 2003. (11:17:08)
    Postovi: 21
    hvala, Juanita

    čet stu 27, 2003 5:05 pm


    VedranaV

    Pridružen/a: 08. 11. 2003. (11:41:48)
    Postovi: 96
    Lijepo vas je čitati

    Za Anči, pitali smo u drugim rodilištima da li je odvajanje majke i djeteta nakon poroda koji nije u rodilištu standardna praksa, kao i preventivno davanje antibiotika pa su rekli da ne, da imaju povremeno porode vani, npr. u autu i da se jednako ponašaju prema tim mamama i djeci kao i prema onima koje su rodile u rodilištu.
    _________________
    predsjednica Udruge RODA

    pet stu 28, 2003 7:35 am


    Anči

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (16:23:25)
    Postovi: 208
    Lokacija: Zagreb
    Ma znam ja to, čula sam i za par slučajeva u Petrovoj gdje je žena rodila pred vratima u autu jer je kasno stigla do bolnice i sve je poslije bilo rutinski - ali barem je krenula u bolnicu...

    Ne znam...meni je najbliža bolnica Merkur, tu sad i spadam po mjestu prebivališta...a imam još barem godinu dana prije nego ću se ponovo bacit na posao pa ćemo vidjeti
    _________________
    Karlo , 21.09.2003 u 23.03
    Djevica/blizanac, mami djevici i tati ribici

    pet stu 28, 2003 9:09 am


    mamma Juanita

    Pridružen/a: 10. 11. 2003. (12:41:37)
    Postovi: 77
    Lokacija: Novi Zagreb


    ( "...pitali smo u drugim rodilištima da li je odvajanje majke i djeteta nakon poroda koji nije u rodilištu standardna praksa, kao i preventivno davanje antibiotika pa su rekli da ne..")
    I mene je, kao i Anči (a vjerojatno i mnoge druge) rastužila i razljutila priča neasistiranog poroda bračnog para Erdelja, pa me malo ipak tješi da takav tretman nije uobičajena praksa.
    Luna Mo, . Nadam se da kroz tako nešto nikad više nećeš morat prolazit. Ja imam puno manje traumatično iskustvo, ali me to dalje u životu navelo na oprez i potaknulo da svaki put kad doktor nešto prepisuje ili preporučuje meni ili mojoj obitlji, to malo preispitam prije nego pristanem: ja sam u srednjoj školi imala običnu anginu, a kako sam alergična na penicilin, školska dr. mi je dala eritromicin. Nije me upozorila da može imati velike nuspojave i, drage moje, taj lijek je meni oštetio jetru! Tek nakon 2 tjedna u zaraznoj su priznali da moja žutica nije virusna (svi markeri stalno negativni), nego uzrokovana eritromicinom!
    Srećom, jetra se obnavlja (uz strogu dijetu od godinu dana) i ja sam se oporavila. A vidim da se taj lijek još uvijek jako široko koristi, čak i u trudnoći...
    Nitko za takve stvari ne odgovara, pa onda valjda mi imamo pravo sami malo proučiti i birati između onoga što nam medicina sugerira.
    Sorry, ponovno digresija , možda da stvarno promijenimo ime teme...

    Felix, nema na čemu...
    _________________
    Klara, 12.10. 2000.
    blaco ili seka, oko 23. 1. 2004.

    pet stu 28, 2003 9:10 am

  2. #2
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    evo da prva odgovorim. imam jedno pitanje: zna li netko kako je to regulirano u drugim zemljama? za nizozemsku i svedsku znam da je omoguceno i uobicajeno, kako stoji u njemackoj, austriji, engleskoj, sad, kanadi...???

  3. #3
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    znam da je i u irskoj uobicajno
    zene dobivaju doma one letke u post sanducic o porodima kod kuce, o babicama, tj babice se reklamiraju...

  4. #4
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moguce je u svim skandinavskim zemljama, u SAD ovisi od drzave do drzave kako je zakonski regulirano al mislim da je u svim drzavama dozvoljeno, mislim da je regulirano i u kanadi.

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    sad sam se sjetila, tj zrinka me je sjetila da je moguce i u Velikoj Britaniji.

  6. #6

    Početno

    U Velikoj Britaniji je to već dugo moguće, čak postoji i opcija da ne dođe samo babica nego i doktor ako žena tako hoće, a koliko znam ne prave probleme ni ako je neasistirano...

  7. #7
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    da li je u svim tim zemljama preduvjet da je babica visokoskolski obrazovana?

    razmisljam da li bi bilo moguce da 'uvezemo' babice dok se nase ne odskoluju. naravno, kad se jednom promijene zakoni i omoguci najprirodnija stvar na svijetu.. :?

    i jos jedna stvar. da li netko zna koji je sve pribor potreban babici za porod? sto obicno nose sa sobom? imaju li nprl infuziju, drip, opremu za sivanje, vakuum ili nesto slicno?

    i rado bih znala jos nesto, iako pretpostavljam da je odgovor negativan: da li babice kod poroda doma ponekad ipak naprave epiziotomiju? nose li pribor za to ili se po defaultu smatra da porod kod kuce ide bez toga?

    nadam se iscrpnom odgovoru upucenih roda koje zive malo zapadnije i sjevernije od nas (a i onih domacih roda, naravno, ako znaju) :D :D

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    nemam ti sad vremena o tome pisati, al radimo na tome.

  9. #9
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    U Kanadi se moze roditi kod kuce. Babice su visokoskolovane (sveucilisna diploma). One mogu asistirati pri porodu i kod kuce i u bolnici (po zelji majke) dok god su trudnoca i porod normalni.

    Felix24, mislim da ne mozes "uvoziti" babice iz drugih zemalja u Hrvatsku za porod kod kuce zbog toga sto one nisu ovlastene odrzavati svoju praksu u Hrvatskoj (od strane hrvatskih regulativnih organa).

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    a postoji naravno i jezicna barijera.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Svicarska
    Postovi
    235

    Početno

    Ovdje se u Svicarskoj porod kod kuce razlikuje od kantona do kantona.
    Npr. u talijanskom dijelu to nije moguce, i ne postoji nikakav "servis" koji bi to omogucio, ali zato u njemackom dijelu svicarske porod kod kuce je vec duze vremena omogucen.
    Za francuski dio ne znam. (

  12. #12
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Moja sestra je nedavno rodila kod kuće, u Londonu. Koliko znam, babice su bile čak 2 (jedna od njih njena prijateljica), visoko su obrazovane i nose pribor kojeg Felix spominje, zlu ne trebalo. Epiziotomija se izbjegava i uglavnom nije potrebna, ali ako želiš ili one procijene da bi bilo bolje (što sumnjam da bi tako procijenile ), svaka krajnja odluka je na tebi.
    (sister je to bilo 1. dijete, puknuće je bilo vrlo maleno tako da nije bilo potrebno ni šivati)
    Po potrebi te zašiju.
    Ako se nešto zakomplicira, a to je kod kućnih poroda puno, puno rjeđe nego kod bolničkih (zbog toga što kućni ambijent pomaže da hormoni dobro odrade svoje; maksimalno se izbjegavaju intervencije tipa drip koje često samo zakompliciraju porod i žena ima puno veću kontrolu nad porodom nego u bolnici), ako dakle ipak postane potrebno otići u bolnicu, bitno je da primalja ima ugovor s bolnicom i da ste tamo za max 20 min.

    Ideja je zapravo ta da se one trude što manje petljati i majci govoriti što da radi, nego je bodre, masiraju i ohrabruju da sama sluša tijelo i određuje mjesto, položaje. Takodjer se maksimalno prilagođavaju tvojim željama u smislu želiš li si olakšati porod i aromaterapijom, homeopatskim pripravcima ili sl.
    Često se u medicinskim krugovima bespotrebno poteže pitanje sterilnosti prostora. Naime, dokazano je da bebi NE TREBA sterilan ambijent, već da je što prije u kontaktu s majkom čime prima njezina antitijela.
    Dapače, kažu da je bolje da se beba rodi u okruženju u kojem će biti, nego da se pri povratku iz bolnice mora privikavati na novi kućni prostor.

    Također je upitno koliko mogu biti sterilne bolnice kroz koje cirkulira ogroman broj ljudi i to bolesnih.
    Taj argument protiv kućnog poroda je jedan od klimavijih.
    Dovoljno je pogledati statistike i vidjeti da kućni porod ne da je jednako siguran kao bolnički, nego sigurniji.
    Veliki broj tih istraživanja je obavio pionir modernog porodništva, dr. Michel Odent sa svojim timom, i on ih je sam nazvao "politički neprihvatljivima" za širu struku. Eto cure, istražujte dalje :D , a ovo je link na njegovu stranicu:
    www.michelodent.com ili http://www.birthworks.org/bwodent.html

  13. #13
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Samo sam htjela napomenuti da ove sve tvrdnje i statistike vrijede za asistirani porod kod kuće i to u slučaju da je trudnoća bez komplikacija (a npr. pušenje u trudnoći se smatra komplikacijom, višeplodne trudnoće isto, položaj zatkom isto itd.)

  14. #14

    Početno

    Znam...mojoj mami je prijatelj iz Londona koji je dugo godina tamo doktor izjavio da mene nijedan ginekolog ne bi htio primit za kontroliranje trudnoće zbog pušenja...iskreno, to mi je malo glupo, ali eto... :?

    Istu stvar je rekao i za mog tatu koji se liječi od raka a nije prestao pušit...da bi mu doktor rekao da mu ne trati vrijeme...

    Mislim...znam ja da je pušenje štetno itd...ali odbit čovjeku terapiju i pustit ga da umre, ili ženi kontrolirat trudnoću samo zato što je pušač??

  15. #15

    Početno

    Ja sam rodila doma.
    I ovdje se pusenje smatra komplikacijom medutim to ne znaci da te nece primiti na preglede ali znaci da neces moci naci babicu koja ce ti doci na porod doma.
    Sto se pribora za porod kod kuce tice, on je stvarno minimalan. Iskreno, spiska se niti ne sjecam vise ali znam da nisu donosile nikakvu specijalnu opremu. Jedini "specijalniji komad" opreme koji mi sada pada na pamet je nesto za ciscenje disnih putova.

  16. #16
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Mc Gonagall, ti si moj idol :D :D

    sad mi je pao jedan ratni plan na pamet. pribor mozemo kupiti i same u ljekarni, zar ne? a ako se dogovorimo sa nekom babicom da asistira dogadjaj, to je to, zar ne? zvuci mi vrlo jednostavno.

    u slucaju komplikacija, nazvati hitnu ili otici u bolnicu.. zaista ne vjerujem da bi odbili pomoci zeni, iako je ucinila 'glupost' :shock: i pokusala roditi doma. koliko god na ovim stranicama komentirale nehumanost i nerazumijevanje medicinskog osoblja, ne vjerujem da bi presli tu granicu, odbijanja pomoci.

    jos sam jednu stvar htjela prokomentirati. mene je prica bracnog para Erdelje takodjer s jedne strane raznjezila, s druge rastuzila. medjutim, cini mi se da ne bi trebali generalizirati: mozda, da su podviknuli i zauzeli cvrsci stav prema osoblju bolnice, bi dobila bebu prije i ranije otisli doma. takodjer, mogli su potpisati da izlaze ranije i otici. mogli su odbiti antibiotike. znam da je lako sad biti general nakon bitke, ali zelim reci da je to sto im se dogodilo jedan dogadjaj koji ne treba unaprijed generalizirati.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Meni stvarno nije jasno zasto se "ne dozvoljava" porod kod kuce... mislim prije 20-30 godina je to bilo sasvim normalno. Evo moja baba je bila babica u svoje vrijeme i sama je isla i poradjala zene po kucama i to godinama. Jeste to bilo davno, al je bilo. I nikada nije radila epiziotomiju i poradjala je prvorotke. Izmedju ostalog porodila je i moju dajdzincu cije su obje bebe bile teske oko 5 kg, bez epiziotomije i bez komplikacija, a moj dragi dajdza je bio prisutan svo vrijeme i pomagao. To je bilo '74 i '76, znaci ipak ne TAKO davno. Ja sam je molila da mene porodi kod kuce i malo mi je falilo da je i ubjedim, ali zbog komplikacija u zadnjih 10 dana trudnoce ipak je odustala. (na kraju sam rodila carskim, ali je to druga prica)

  18. #18
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Babice kod nas nisu samostalni djelatnici i ne smiju asistirati na porodima same. Ne postoji studij primaljstva nego samo srednja škola, a babice već godinama pokušavaju dobiti od Ministarstva zdravstva da se takav studij osnuje.

  19. #19

    Početno

    Felix, zasto sam ti idol? Nije da me smeta, samo hocu znati :D

    Medicinsko osoblje vam NE SMIJE odbiti pomoc. Po meni, zena ne mora porod zavrsiti doma ali moze veci dio napraviti doma i doci u bolnicu pred sam kraj. Cinjenica je da doktori nemaju blage veze da li si prije dolaska u bolnicu imala trudove 10 ili 3 sata a duzim boravkom doma si u opustenoj atmosferi, mozes jesti i piti, hodati, plesati... To sve ako se mama osjeca tako sigurnom, naravno. Moj prvi porod je bio takav. Dosla sam u rodiliste skroz otvorena, nakon 9 sati trudova.

  20. #20
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    McGonagall, pa zato sto si koliko sam shvatila rodila doma! obzirom da kod nas nije ni blizu da se prve babice-to-be upisu na 'babinjacki' fakultet i pocnu pomagati pri porodima doma, a nekih 7-10 godina koliko bi valjda trebalo da dodje do toga ipak ne namjerevam cekati, sto da radim? makar i za 3-4 godine kad su u planu djecica. eventualno da moj dragi 'slozi' sluzbeni put u europu na mjesec-dva, pa ja podjem s njim i usput rodim :D ali takve se stvari ne mogu bas predvidjati..

    a to za rodiliste, pa mozes valjda reci 'uuuups, :shock: STVARNO NISAM mislila da cu tako brzo rodit! NAARAVNO da sam planirala roditi kod vas.. ali eto, desilo se!' :D :D mogu oni sumnjati, ali sta sad?

    mayah, 70-tih je puno stvari bilo drugacije.. kao sto sam negdje vec postala, moja mama je radjala '77 i '79 u petrovoj i kad sam ju pitala jesu li ju rezali pogledala me ko da sam pala s marsa! kakvo rezanje? pa to se radi samo ako stvaaarno treba.. njoj naravno da nije trebalo, a bila je prvorotka ne bas u cvijetu porodiljne mladosti..
    reci to doktorima i babicama koji rade u petrovoj danas!

  21. #21
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    samo da dodam, moja pokojna baka je rodila sestero djece u 8 godina :shock: :shock: negdje tamo nakon 2.svj. rata. navodno je prvo dijete imalo 6 kila (ako ne bas 6, sigurno 5,5 kg), a baka je bila visoka manje od metar i pol.. pa si mislite.. :?
    na moju veliku zalost, vec dugo je pokojna. rado bih ju ispitala sve o tim dogadjajima!

  22. #22

    Početno

    Felix Ali vjeruj mi, nemam ti na cemu biti idol, nije to ama bas nista posebno nego samo prirodno.
    Oni u bolnici ne mogu znati nikako koliko si vec u trudovima. Ne mogu niti sumnjati jer nije nista posebno neobicno roditi u sat vremena od prvoga truda. Ima takvih sretnica.
    I ne bi ti preporucila put u Evropu jer bi na kraju morala dosta toga platiti iz vlastitoga dzepa jer nisi njihov drzavljanin.
    Mislim da bi ja, da radam u Hr, napravila onako kako sam napravila na svome prvome porodu. Dosla tiskati u bolnicu. Nisam ni tada vidila a ni dan danas jos ne vidim zasto bi dosla ranije.

  23. #23
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj VedranaV prvotno napisa
    Babice kod nas nisu samostalni djelatnici i ne smiju asistirati na porodima same. Ne postoji studij primaljstva nego samo srednja škola, a babice već godinama pokušavaju dobiti od Ministarstva zdravstva da se takav studij osnuje.
    Možda je ovo prilika da obavijestimo sve zainteresirane da će se sljedeću subotu (13.12.) održati okrugli stol na Sv. Duhu na tu temu, zaboravih u koliko sati (u jutro?).

    Vedrana, nadopuni me i ispravi, ako sam nešto krivo napisala.

  24. #24
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    U 10 ujutro.
    Ali ići će nakon tombole obavijest sa svim detaljima.

  25. #25
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    McGonagall, vjerojatno si u pravu sto se tice placanja poroda vani. iako mi se to sad ne cini velika cifra - a novac manje vise nije u pitanju, pa koliko bi trebala kostati babica? doduse, vjerojatno kosta i administracija, papirologija, i sl. :? ideja je sama po sebi komplicirana (kao i porodjaj u postojni ili feldbachu) i samim tim dodatan stres.

    ali ja ne zelim doci tiskati u bolnicu! to ne smatram porodjajem kod kuce nego u rodilistu. naravno da je to i jedna od opcija, ali ne privlaci me bas ideja da se opustam doma i prodisujem trudove znajuci da cu uskoro u najvecim trudovima obuci se, prohodati do auta, pa voziti se u autu, prijem u bolnicu, ctg, nova sredina, svadjanje oko plana poroda.. to je upravo porodjaj koji nekako zelim izbjeci. na kraju rodim u rodilistu, beba i ja smo odvojene od treceg clana - tate, a zelim i njega svih tih prvih sati i dana nakon sto se beba rodi. da smo u svedskoj, otisla bih kao fortuna u hotel gdje bih mogla odmah prvu noc spavati sa dvije najdraze osobe na svijetu.

    svejedno KADA dosla u rodiliste, na kraju ipak dospijevam na tudji teren. i gubim veliki dio kontrole vec u startu..

  26. #26
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    nisam jos skuzila kako se editira, no, skuzile ste, KADA sam jednom dosla u rodilista, gubim kontrolu..

  27. #27

    Početno

    Je, meni je taj put u rodiliste prvi puta bio stravican dio. Uz to pojma nisam imala da sam skroz otvorena. Uz najvece trudove sam radila prebacivanje u rodilste :?
    Ne usudim se napisati neku tocnu cijenu poroda. Jednom sam citala da su jednoj zeni trazili 28000kr za porod bez intervencija. To je oko 2800 eura.
    U swe ne moras ici u hotel da bi tata mogao biti s vama, u rodilistima postoje obiteljske sobe. Ako nije guzva, skupa ste u obicnoj.
    Gle, sad nemoj slucajno misliti kako te nagovaram, samo razmisljam naglas, ali zasto bi te itko odvojio od muza? Nitko te ne moze prisiliti ostati u bolnici. Imas pravo izaci iz nje kada te volja, znaci vec 2h nakon poroda, ako potpises. Znam, nije se lako odluciti na to, ali se moze.

  28. #28
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    pa to si i ja cijelo vrijeme mislim. mislim da bih to bila u stanju, naravno ako je sve proslo ok.
    hvala, dala si mi dobru ideju :D
    koja ce doduse dosta pocekati.. :? ali to je tema s drugog dijela foruma.

  29. #29
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    iako, malo me zbunjuje da nijedna od nasih roda to jos nije ucinila (otisla iz bolnice isti dan kad je rodila)? :? ili se varam?

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    MIslim da su neke izlazile drugi treci dan. Veliki su pritisci ako zelis otici. A za dijete treba potpisati i otac, pa onda dok tebe nema na njega vrse pritisak i tako.

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam rodila u utorak, a oni ti taj dan kad rodis kao racunaju nulti pa te pustaju 3. ili 4. Ja sam u petak morala potpisat da idem van jer je po njihovom moj porod bio kompliciran.
    Inace bi me drzali ko zna dokad.

  32. #32
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    poznam dosta svjeza iskustva iz metkovskog rodilista, gdje su rodilje sutradan nakon poroda ako je sve ok, slali doma, jer je rodiliste bilo u radovima...

  33. #33
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    pa cini mi se da bi tako u pravilu i trebalo biti... citajuci price s poroda, primijetila sam da ste se mnoge zalile kako je boravak u bolnici predug i naporan i jedva se cekale vratiti se kuci.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Meni je bila stravična pomisao rađati u bolnici tako da sam treći porod obavila skoro doma.Naime imala sam jake trudove,međutim vrlo rijetke.Ali kada je puknuo vodenjak sve je išlo jako brzo da sam jedva stigla u rodilište.Nisu stigli ništa,dok sam tiskala na stolu sestra je ispunjavala prijemni karton,rodila sam nakon par minuta i odmah tražila da me puste doma.Tako sam izbivala svega par sati od kuće.Idući put ću ostati doma,osjećam se dovoljno sigurno za to.

  35. #35

    Početno

    Imam frendicu koja je rodila dva puta, i oba puta izbjegla klistir, brijanje, ctg i sve ostalo što ide uz porod u bolnici...došla im je na vrata i odmah su je vodili da rodi jer je bebi glava bila skoro vani...

  36. #36
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Stavila sam obavijest o tribini o primaljama na:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...918&highlight=

  37. #37
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ja bih samo nadodala da je moja sestrična rođena doma, prije nekih 25 godina. Pričala sam s ujnom malo o tome i ona je rekla kako joj je susjeda, koja je primalja, predložila da rodi doma jer je ionak do najbližeg rodilišta bilo oko 1 h vožnje, a oni nisu imali auto, do busa također daleko, a niti taksija baš nije bilo jer je to manje mjesto pa je sve to bilo kompliciranije. Rekla mi je da je sve prošlo ok, ali se više baš ne sjeća previše detalja. Na porodu je bila ta njena susjeda i još nekoliko žena.

  38. #38
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    moram reci da sam se opet zbedirala. jedna kolegica s posla je neki dan rodila, uz sve moguce medicinske intervencije osim carskog. prije poroda sam bila pricala s njom i uvjeravala me kako nikako nije sigurno roditi doma, jer doktori ipak znaju najbolje i nikad ne znas hoce li doci do komplikacija. i evo, rodila je nakon cijelog dana dripa (iako je beba uranila tjedan dana), epiduralne, naravski rezanja i svih drugih lijepih stvari. :? uvjerena sam da je sad jos cvrsca sto se tice tih uvjerenja, jer zaboga, kako bi to ona prezivjela da nije bilo epiduralne?? :shock:

    da ovo podijelim s vama, ponekad razmisljam da li stvarno ima smisla mastati o prirodnom porodu. mozda cu i ja biti jedna od onih zena koje su prije poroda spremne na najgoru bol, a kad ih uhvate trudovi smjesta traze droge, epiduralnu, dajte me rezite da se to sto prije zavrsi, ovo je zadnje dijete, maknite ga od mene da se odmorim.. sto se tice ovog zadnjeg, nevjerojatno koliko zena zapravo zeli biti odvojeno nekoliko sati ili dana od bebe, da se odmori. nisam mislila da bi ikoja rodilja to htjela, ali mnoge mi kazu, tako je najbolje za zenu i dijete, da se odmore. :shock:

    skrenula sam s teme. zelim reci, vecina prica s poroda koje citam nisu pretjerano obecavajuce za buducu rodilju. nikad nisam smatrala da je porod po defaultu brz i bezbolan, ali malo se obeshrabrim kad vidim koliko vas je rodilo pod dripom, epiziotomijom, i sl. vjerojatno bi bilo drugacije da vas pitali zelite li to uopce ili da ste radjale u opustenijim uvjetima, ali ne mozemo znati jer niste tako radjale! :?

    odmah da se ogradim, ne zelim siriti pesimizam po ovom poddijelu foruma, ali ponekad sam bas down. kako odgovoriti na takve komentare? teoretski, znamo da je atmosfera, opustenost itd itd bitna stvar, ali u praksi, vecina zena ipak radja u bolnicama, i u hr i vani, i pritom se dobro izmuci i ispati.. ne znam hocu li biti dovoljno jaka kad dodje do te odluke, ili cu popustiti komentarima okoline i otici u bolnicu da izvuku dijete iz mene..

  39. #39
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Felix, razumijem tvoju rezigniranost, ali ja vjerujem da s obzirom da težimo demokraciji, žene koje žele prirodan porod valjda će ga u HR jednog dana moći i ostvariti. Pa što više bude, uvjerena sam, pozitivnih iskustava, to će se više žena u društvu tome počet okretat. A ako ništa drugo, ako bolnički medikalizirani porod i dalje ostane trend, barem ćemo mi koje to ne želimo imat mogućnost izbora.
    U ovom članku, ("Trudovi i porod - naše kulturološko naslijeđe")
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...t2ID=&Show=768
    je baš lijepo opisano kako način poroda ovisi i o čitavom tvom svjetonazoru. Danas cijelo društvo teži tome da se sve događa brzo, a ne prirodno, da je svaka bol nepoželjna, a ne neko potencijalno iskustvo s razlogom. Porod je medicinska struka praktički proglasila potencijalno problematičnom i opasnom pojavom i bojim se da odatle čitav taj strah i negativan stav prema nečem što je PRIRODNO. Zato mnogo žena to danas doživljava kao nešto u čem svaku odluku treba prepustiti liječnicima (koji bi, bdwy, trebali liječiti BOLESTI), a da ne govorim kako se na porod gleda kao na nešto u što je suludo "upustiti se" izvan bolnice.
    Ja vjerujem da ti nisi takvih svjetonazora i da ti se nebi sve u jednom trenutku preokrenulo. :wink:
    Ako te bedira okolina, svrati na Rode da vidiš da nas ima još istomišljenika. :wink: :D
    Nedavno sam pričala s bakom o njenim porodima. Ona je rodila troje, prvo doma, a kasnije u bolnici. I kaže ona, ma to ti je sve isto, samo je u bolnici sigurnije. Pa se malo zamislila i kaže da možda i nije sigurnije jer je u bolnici dobila sepsu...
    Tako ja mislim da nas je naše bezgranično povjerenje u medicinu odvelo daleko od prirodnog poroda i oduzelo nam i odgovornost i neku samo ženama svojsvenu moć da razumiju svoje tijelo u tim trenucima.

    Ja sam uvjerena da će mi ovaj drugi porod kroz cca mjesec dana biti prirodniji i u boljem sjećanju, jer bez obzira gdje rodila, neću dati da samnom rade šta hoće bez da me i pitaju, a još manje da mi otmu bebu i hrane je bočicom! :wink: Želim ga doživjeti aktivno, kao nešto što samo ja mogu odraditi, prema tome molim, tu se i mene nešto pita! :D

  40. #40
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Srecka, promijeniti cemo mi to. Samo, nazalost ne mozemo rpomijeniti preko noci.

  41. #41

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    mnogo žena to danas doživljava kao nešto u čem svaku odluku treba prepustiti liječnicima (koji bi, bdwy, trebali liječiti BOLESTI),
    Pa to sam na starom forumu i komentirala...zašto, kad idem na kontrolu, doktro uredno ispunjava 'POVIJEST BOLESTI'?? Glupo...ok, to JE jedno 'drugo stanje', ali da smo bolesne...

  42. #42
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Ma da Anči, isto kao i one spike da ti doktor "vodi" trudnoću (umjesto prati ili kontrolira) ili da te "doktor porađa" (umjesto pomaže pri porodu), kao da bi bez njega beba ostala u trbuhu...
    Na sve moguće nas stavljaju u pasivnu poziciju, pa čak i terminologijom .

  43. #43
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    srecka :D :D :D
    hvala, Juanita :D
    necu vise slusati jezive price s poroda i kad me zgrabi pesimizam, idem na rodin forum :D :D
    inace, tretiranje trudnica i rodilja kao bolesnice je jos jedna stvar koja me uvijek odbijala od rodilista i bolnica opcenito. pa i zivot kao takav je smrtonosna bolest i treba ga tako tretirati!!! :shock:
    mozda bi rode trebale urigirati da se i to postupno ukloni, npr. da postoji 'povijest tijeka trudnoce' ili tako nesto, umjesto 'povijest bolesti', i da se ne pise bolesnica, nego rodilja. ali to je nazalost jedna od manje vaznih stvari u cijeloj prici! :?

  44. #44
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    :D , živio optimizam!

    Imaš pravo, trebali bi počet inzistirat na drugačijoj terminologiji. Koliko god to bila mala stvar, nekako zvoni u uhu, makar podsvjesno.

  45. #45
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ma kakva "povjest bolesti", pa zar niste imali trudničke knjižice?
    Što se tiče poroda u kući dugo sam razmišljala o tome i došla do jednog zaključka - bolnica definitivno.
    Naravno bilo bi odlično da se promjene uvjeti u kojima rađamo počevši od očeva sudjelovanja u porodu, pa do banalnog brijanja. Ustvari da možemo same birati kako ćemo rađati da nam bude što ugodnije. Ali što se toga tiče to mi je najmanje važno jer imam dojam da bi mogla roditi i da visim s grane. Ono što me brine je bebica i njeno zdravlje i sigurnost. Nikakve statistike me ne mogu uvjeriti da je sigurnije ili jednako sigurno rađati doma, jer ako nešto pođe krivo gdje se radi o sekundama - nema pomoći, dok u bolnici se to još može popraviti.
    Ja sam imala užasno težak porod, drip, 12 sati užasnih bolova, rukom mi je širio cerviks jer se nisam otvarala, prokidanje vodenjaka, epiziotomija itd. E sad u svomu tom iscrpljenosti i ošamućenosti možda sam krivo shvatila doktora kad je rekao da joj je 5 puta bila omotana pupčana vrpca oko vrata, iako mislim da je to nemoguće, ali eto recimo i da je 2 puta, prvo što sam promislila je kako to da je CTG cijelo vrijeme bio uredan. Doktor je isto bio zapanjen, Apgar joj je bio 10/10 i bila je ružičasta. I sad kad se toga sjetim pa zamislim da sam bila doma i da je bio slučaj da se beba davila, a ja neznam da se to događa, uh sva se zgrozim od pomisli. Zato mislim da sebi nikad nebi mogla oprostiti da se što bebi dogodi, a moglo joj se pomoći.
    A usporedba kako su to žene činile prije 50 godina mi nije baš opravdavajuća jer sigurno je da je bila češća smrtnost beba kojima bi se u bolnici vjerovatno moglo pomoći, a i majki samih. Valjda sam po prirodi ziherašica i ne želim ništa prepustiti slučaju, a i imam beskrajno povjerenje u svog ginekologa, a da ne govorim o babicama koje su mi bile na porodu.

    Ma najviše od svega ovoga što pričate me zgraža činjenica da neka rodilišta nemaju rooming in. Dok nisam došla na ovaj forum bila sam u uvjerenju da je to bilo tako prije nekih 30 godina. Moja beba je bila samnom 24h i to sam onaj dan kad sam rađala cijelu noć sam bila budna i u čudu je promatrala, zaspala sam tek sutra dan uveče. Bilo mi je stravično kad su mi je 3. dan odveli na fototerapiju zbog žutice. Cijelu noć i cijeli dan sam proplakala. Zato kažem, nemogu vjerovati da toga još uvijek ima.

  46. #46
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Ma kakva "povjest bolesti", pa zar niste imali trudničke knjižice?
    I u 1. i sad u 2. trudnoći- povijest bolesti.

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Nikakve statistike me ne mogu uvjeriti da je sigurnije ili jednako sigurno rađati doma, jer ako nešto pođe krivo gdje se radi o sekundama - nema pomoći, dok u bolnici se to još može popraviti.
    Ja sam imala užasno težak porod, drip, 12 sati užasnih bolova, rukom mi je širio cerviks jer se nisam otvarala, prokidanje vodenjaka, epiziotomija itd. I sad kad se toga sjetim pa zamislim da sam bila doma i da je bio slučaj da se beba davila, a ja neznam da se to događa, uh sva se zgrozim od pomisli.
    Tvoja reakcija je dosta tipična. Kad stvari krenu loše, mnoge žene su sklone tako razmišljati, a da se ni ne zapitaju jeli baš to bolničko okruženje i njihova procedura doprinijela tim komplikacijama. Ako si čitala prijašnje postove, upravo o tome je ovdje riječ. Vjerovala ili ne. Iz istih razloga (odgovornost prema svojoj bebici) ja bih se upravo odlučila na kućni porod bez ili s minimumom(ako je baš nužno) intervencija .
    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Valjda sam po prirodi ziherašica i ne želim ništa prepustiti slučaju, a i imam beskrajno povjerenje u svog ginekologa, a da ne govorim o babicama koje su mi bile na porodu.
    A ja pak imam puno veće povjerenje u svoje tijelo. :wink:

  47. #47
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ... ja bih se upravo odlučila na kućni porod bez ili s minimumom(ako je baš nužno) intervencija .
    Jedino što me sprečava u tome je činjenica da kod nas primalje nemaju dovoljno obrazovanje, pa time ni ovlasti .O tome se baš pričalo na okruglom stolu na Sv. Duhu ove subote i nadam se da će to za par godina biti moguće kad im se osnuje visoka škola.
    I dalje želim ponovo naglasiti da ne moramo imati svi isto mišljenje, ali svi moramo imati pravo IZBORA.

  48. #48
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Naravno da trebamo imati pravo izbora, ja govorim o svom doživljaju svega toga i nemogu se složiti s tvojom izjavom da se komplikacije s bebama događaju zbog bolničkog okruženja, da se radi toga može spetljat vrpca oko vrata!?! :shock:
    Ja vjerujem svome tijelu, ali s druge strane ne brine me kakav će porod biti za mene, nego za moju bebu, odnosno ishod poroda. Shvaćam što hoćeš reći za drip, prokidanje vodenjaka, narkotike i ostalo da mogu imati utjecaja na komplikacije s bebom, ali ima još masa toga što se može dogoditi u svoj toj udobnosti doma, a moglo se spriječiti u bolnici, razumiješ što govorim.

  49. #49
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja sam rodila oba puta u bolnici, pod njegom lijecnika zbog visokorizicne trudnoce.

    Robiju je pupcana vrpca bila omotana oko vrata. Izasao je sav plav. Ali bez ikakvih posljedica. Medutim, ono sto zelim reci je da moj lijecnik koji je asistirao Robijevom rodenju nije nista vise napravio nego sto bi primalja (u Kanadi, visokoobrazovana i samostalni djelatnik) takoder napravila. Ona bi isto toliko bila strucna u vodenju Robijevog tijela van sa obmotanom pupcanom vrpcom oko vrata kao i moj lijecnik.

    Ja sam isto "ziherasica" u smislu da ne bih mogla posve roditi sama od straha u slucaju da nesto krene krivo. Ali bih mogla (da nije moje predeklampsije tijekom trudnoce) roditi kod kuce, dapace vjerojatno bih to i radije, uz pomoc primalje koja je obucena za samostalno asistiranje pri normalnom porodaju.

  50. #50
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Žena bi trebala imati mogućnost da rodi u onoj okolini u kojoj se osjeća najsigurnije. Za neke žene je to bolnica, za neke porodni centar, za neke njihov dom.

    Za one žene koje žele roditi kod kuće, koje imaju normalnu trudnoću i iskusnu babicu pored sebe, porod kod kuće ne nosi veći rizik nego porod u u bolnici, to je pokazano i dokazano.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •