Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 85 od 85

Tema: Porod kod kuće

  1. #51

    Početno

    Pupcana vrpca moze biti omotana xy puta oko vrata i ako radas doma i ako radas u bolnici. I svejedno di si, to se ne moze vidjeti. Jedan se dobar dio djece rada s pupcanom oko vrata.
    Pri porodu doma babica isto slusa dijete, tj njegove otkucaje srca. A to je jedino sto je i vazno na ctg-u. Sasvim je nebitno koliko ti traju trudovi i koji im je vrh. Mislim, to je toliko irelevantan podatak da to nije normalno. Koga uopce briga za to???

    No, da, htjedoh reci, na isti nacin ce i pri asistiranome porodu doma i pri porodu u bolnici otkriti da je nesto kako ne treba s djetetom.

  2. #52

    Početno

    I jos jedna stvar, koju uvijek mislim pa zaboravim reci
    Stalno se kod rasprava o porodu kod kuce koristi taj izraz "ja sam ziherasica pa zato biram bolnicu".


    Ja sam ziherasica i zato sam se i odlucila roditi prvi put u alternativnome centru, drugi put doma. Nema nista ziheraskoga u porodu u bolnici. Dapace, puno je veca sansa da ce se tijek poroda poremetiti.

  3. #53
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Jesi vidjela moj post (zadnji na prvoj stranici)? Postale smo u skoro isto vrijeme.

    Ženi koja želi roditi u bolnici, koju je strah roditi doma uz asistenciju babice, pametnije je otići u bolnicu jer će se tamo osjećati sigurno.

  4. #54

    Početno

    Nisam vidila.

    S tim da vrijedi i obrnuto

  5. #55
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Hvala Ančice, McGonagall i Vedrana, nemam što dodati. :D

  6. #56

    Početno

    Ma kakva "povjest bolesti", pa zar niste imali trudničke knjižice?
    Ja sam sebi kupila knjižicu, socijalni ginić mi ju je potvrdio, a kako sam kontrolirala trudnoću u Vinogradskoj tamo sam je odnijela...i prim. Herman, koji mi je fenomenalan bio cijelo vrijeme (kud on nije mogao bit dežuran kad sam rađala... ) je jednostavno rekao 'ma to vam nije potrebno' i ispisivao sve u povijest bolesti...

    S tim da je i on rekao kad sam to komentirala, 'Da, malo je glupo, pa niste bolesni'...

  7. #57
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    25-30% djece se rađa s pupcanom vrpcom omotanom jednom ili vise puta oko vrata. To nije nis posebno. I moj brat i ja smo se rodili zamotani oko glave i vrata.

  8. #58
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    To je u redu kad sve prođe kako treba, ali što sa slučajevima kad se zbog toga mora napraviti hitan carski rez jer naglo padnju otkucaji srca, a nema se vremena stići do bolnice...
    Neznam što da kažem nego da to nije za mene. Kao što je netko tu napisao, neke se žene bolje osjećaju u bolnici, pa valjda sam jedna od tih. I ne slažem se s izjavama "ja vjerujem u svoje tijelo", jer vjerujem i ja, ali želim imati na raspolaganju sve što mogu s medicinske strane i tek se onda osjećam dovoljno opušteno.

  9. #59
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    I ne slažem se s izjavama "ja vjerujem u svoje tijelo", jer vjerujem i ja, ali želim imati na raspolaganju sve što mogu s medicinske strane i tek se onda osjećam dovoljno opušteno.
    Ti si prije napisala da imaš " beskrajno povjerenje u svog ginekologa", na što sam ti odgovorila da ja pak imam veće povjerenje u svoje tijelo. Ne znam s čim se tu imaš ne slagat- to je moj doživljaj, a ono tvoj. Ne znači da prezirem medicinu, dapače, ali smatram da su kod poroda stvari specifične jer se ne radi o bolesti.
    Ja tvoj izbor uvažavam , pa uvaži ti i drugačiji izbor, tim više što postoje za to brojni argumenti, ako te zanima pročitaj neke od gornjih linkova ili na portalu na temu Porod.
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=124

  10. #60
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    To je u redu kad sve prođe kako treba, ali što sa slučajevima kad se zbog toga mora napraviti hitan carski rez jer naglo padnju otkucaji srca, a nema se vremena stići do bolnice...
    Iskustva u inozemstvu (gdje se legalno obavljaju kućni porodi i imaju i iskustva i tradiciju) pokazuju da se to ne događa, jer primalja koja asistira porodu zna prepoznati ( kao i liječnik) znakove opasnosti za bebu ili mamu, i ne čeka zadnji tren nego ih na prvi znak problema na vrijeme šalje u bolnicu.

  11. #61
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Osim toga, uvjet je da bolnica mora biti dovoljno blizu da se u slučaju komplikacija može stići do nje.

  12. #62
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Ne znam s čim se tu imaš ne slagat- to je moj doživljaj, a ono tvoj.
    Ja se s tobom mogu ne slagat u razmišljanjima, kao i ti sa mnom jer ne možemo svi razmišljati na isti način, a kao što sam rekla mene čine opuštenom jedne, a tebe druge stvari i ne trebaš to doživljavati kao neko negiranje tvoga stava. To je tvoj izbor i ja nemam ništa s tim. S obzirom da je ovo tema o kojoj se može unedogled raspravljati o slaganju i ne slaganju jer je to sve na osobnom doživljaju mislim da nema smisla da sad jedna drugu u nešto uvjeravamo. Ja sam samo iznjela neka svoja razmišljanja, a budući da vas je ovdje više koje želite porod kod kuće, ostavit ću vas na miru da o tome pričate i uzajamno se savjetujete, a ja nipošto ne želim ovu raspravu otezati nepotrebnim komentarima.
    Uglavnom što god izabrale, sretno!!!!

  13. #63
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    No hard feelings. :wink:
    Mislim da te rasprave ipak imaju smisla, jer možemo debatirati, po mogućnosti argumentirano, pa onda svatko može nešto i naučiti i odlučiti za sebe.
    Nas koje smo za kućni porod možda na ovom forumu ima više, ali generalno u našem društvu smo u manjini.
    Niti nam je to već omogućeno. To je nešto za što se tek nastojimo izboriti. :wink:

  14. #64
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Mislim da ni na forumu nema baš puno mama koje bi izabrale porod kod kuće da mogu. Vani se zapravo mali postotak žena odlučuje roditi kod kuće iako im je to omogućeno.

  15. #65
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ali treba naglasiti jos jednu stvar.. vani su uvjeti u bolnicama takvi da se zene zaista mogu opustiti i radjati, uz podrsku oca i minimalno upletanje ljubaznog osoblja. zasto bi onda cak i minimalno riskirale porodom u kuci ako u bolnici mogu dobiti zaista human tretman?
    moj nagon za porodom doma prije svega dolazi zbog situacije u nasim rodilistima! jer zelim prirodni porod, koji mi se u rodilistima u hr cini manje moguc..
    da imam uvjete kao npr. Fortuna (beba, mama i tata zajedno spavaju noc nakon poroda u istom krevetu, itd, itd) ne bih forsirala porod kod kuce, barem za prvo dijete.

  16. #66
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    ali vratimo se na prvi postulat poroda kod kuce: pravo izbora!!! vecini zena takodjer ne odgovara porod u vodi, ali to nije razlog da se kade iz rodilista pobacaju van.. ako jedna manjina, koliko god mala bila, medicinski opravdano i ne vodeci nikoga u opasnost, zeli postupiti drugacije, smatram da bi se morao omoguciti i taj izbor. nije vazno hoce li jedna ili tri zene od sto odluciti roditi doma, poanta je da imaju taj izbor.

  17. #67
    margita

    Početno

    mene zanima da li je kod nas -hrvatska moguce roditi doma...??? jer znam jednu zenu koja je rodila 2. dijete doma ,ali samo zato jer su joj trudovi krenuli ko ludi i jako brzo je bilo gotovo...odmah su krenuli u bolnicu i kaze da su joj pravili probleme u bolnici jer kao kako oni znaju da je to njena beba... :shock: ,ali sacuvali su posteljicu i upisali joj malca IPAK kao njeno dijete...
    dakle moze li se kod nas rodit doma...planirano ??

  18. #68

    Početno

    NE, upravo zato što nemamo dovoljno educirane babice...

    Znači prave probleme i ako se zbilja krenulo u bolnicu ali sve je prije bilo gotovo...

    IPAK su joj upisali dijete kao njeno...Maaaaaaaajko mila...

  19. #69

    Početno

    Hitni carski ne znaci da su ga u stanju poceti raditi za 1ns. Dobiti ces ga pravovremeno i ako si doma u preporucenoj udaljenosti od bolnice, babica otkrije problem, kontaktira bolnicu i tamo te cekaju.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    68

    Početno

    Mislim da ni na forumu nema baš puno mama koje bi izabrale porod kod kuće da mogu. Vani se zapravo mali postotak žena odlučuje roditi kod kuće iako im je to omogućeno.
    Samo da uletim s malo statistike, bas sam nedavno gledala emisiju na tu temu.

    U Danskoj je moguce roditi doma, ali se na to odlucuje svega 2% zena. Situacija se malo mijenja kad su u pitanju babice: 20% babica se odluci roditi svoje dijete doma.

    A babice valjda znaju :D

  21. #71
    margita

    Početno

    pa neka postotci budu kakvi budu,ali mora ipak postojati mogucnost da i bar 2 % koje zele rode doma...

  22. #72
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ma jasno .

  23. #73

    Početno

    Kod mene je 1% zena koje se odluce roditi doma.
    S tim da je ovaj postotak veci u S-holmu jer je tamo sve to skupa puno organiziranije.
    I uzasno je skupo, to je isto jedan od razloga sigurno.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Hi svima,
    pridruzujem se ovoj znaimljivoj diskusiji s malim zakasnjenjem s nekoliko informacija, ideja i osobnnim iskustvom poroda kod kuce (u Engleskoj).
    Ovdje 3 posto zena rodi kod kuce (sedamdesetih je bilo samo 1 posto); u to se ubrajaju i planirani i neplanirani kucni porodi; postotak onih koji se odluci za kucni porod je i veci, ali transfer u bolnicu je takodjer visok, osobito kod prvog djeteta (oko 40 posto).
    Moje je iskustvo da mnoge zene ne znaju da bi mogle roditi kod kuce(ne kaze im se da mogu izabrati); ako znaju i razmisljaju o tome, njihovi lijecnici opce prakse ih, blago receno, obeshrabruju (Meni je moj rekao da je kucni porod za idiote i da je to zastarjela stvar iz srednjega vijeka....toliko o poslovicnoj engleskoj pristojnosti....); ako ih to ne pokoleba, tijekom trudnoce se vrlo cesto traze 'razlolzi' zbog kojih bi im se sugeriralo da je bolje da idu u bolnicu(na primjer, razina zeljeza), a ako se sve te prepreke prebrode, jos uvijek postoji mogucnost da bolnica odbije poslati babicu/babice kod kuce jer nema dovoljno osoblja toga dana u bolnici....naravno, zena moze odbiti da dodje u bolnicu i tada oni trebaju doci jer su po zakonu duzni pomoci. Ovo sve vrijedi za zene koje zele roditi uz pomoc babica koje rade unutar sustava zdravstvenog osiguranja. Dakle, ne placa se ali je pomalo neizvjesno tko ce ti doci i hoce li doci. Mislim da se u tome krije razlog sto se mali broj zena odlucuje za porod kod kuce. Postoji puno neizvjesnosti i pritisak okoline kojoj se uglavnom cini da srljas u neku nepotrebnu ludost.
    Postoje i tzv nezavisne babice koje rade same ili u paru, koje promicu ideju prirodnog poroda i toleriraju mnostvo situacija od kojima bi se hrvatskim ginekolozima digla kosa na glavi (kao na primjer, porod koji traje 40 sati; kaze jedna od njih..."treba samo biti strpljiv i pustiti prirodu da radi svoj posao....'; vodenjak koji je puknuo prije vise od 24 sata, beba na zatku, cekanje na posteljicu sat-dva, tatu koji uskace s mamom u kadu za radjanje itd...) i koje se naravno placaju (oko 3000 funti za pracenje trudnoce, porod i postnatalnu brigu od mjesec dana). Kada te nezavisne prisustvuju porodu, tada je transfer u bolnicu znatno rjedji.

    Mi smo imali srecu/blagoslov da su dvije nase prijateljice babice, a jedna od njih je radila dugo godina kao nezavisna tako da se nismo trebali osloniti na zdravstveno, a niti platiti pozamasnu sumu. Uz mog supruga kod nas su se toga dana nasle i dvije moje prijateljice (Shantana je malo uranila, trebale smo toga dana imati party da proslavimo moj ulazaku u majcinstvo....) tako da nas je bio pun stan. Atmosfera koja se stvorila nikada ne bi bila moguca u bolnici i to je za mene najveca prednost i snaga kucnog poroda. Kada su mi poceli jaci trudovi, osjetila sam jaki poriv da budem sama, u zamracenoj sobi osvjetljenoj samo svijecom i uspunjenom glazbom i da jednostavno pustim tijelu da radi svoje a da um usmjerim na nesto drugo. Tijekom cijelog poroda jedino uplitanje mojih babica bilo je to sto bi povremeno ulazile u sobu (nakon kucanja) i mjerile udarce Shantaninog srca.
    Mislim da je taj osjecaj privatnosti, sigurnosti i mogucnosti da se prepusti izuzetno vazan za prirodan tijek poroda (Shantana je zaplivala u moje ruke cetiri i pol sata nakon pocetka jakih trudova), a da prirodan tijek, bez nepotrebnih uplitanja stvara u zeni osjecaj moci i snage; e a to mnogima nije najpozeljnija stvar koja se treba dogoditi u drustvu.......porod, kao i dojenje, je prvorazredno politicko pitanje.

  25. #75
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Kod nas (u Ontariu, Kanada) pracenje trudnoce i porodaja od strane babice (u bolnici i kod kuce) je besplatno, kao i sve drugo sto spada pod zdravstvenu zastitu.

    Znam da nije tako u nekim drugim provincijama u Kanadi (ovdje je zdravstvo pod provincijskom nadleznoscu).

  26. #76
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Saradadevii, super!!!! :D :D hocu i ja :D :D
    zaista ti zavidim na tako prekrasnom ulasku u majcinstvo!

  27. #77

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni se, u svakom slucaju, porod kod kuce cini kao idealna opcija.
    Ali, nazalost, i ovde je jako skupo. (barem meni )

  28. #78
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Napokon se javila već spoiminjana mi seka :D :wink: . Bolje da ona sama priča nego da je ja citiram. :wink: Felix, i ja joj malo zavidim, ako se to upće može tako reći, jer mi je drago da je kod nje to tako divno prošlo. Još da možemo to i mi, šmrc...
    Pusa Shantani :D!
    Kod nas (u Ontariu, Kanada) pracenje trudnoce i porodaja od strane babice (u bolnici i kod kuce) je besplatno, kao i sve drugo sto spada pod zdravstvenu zastitu.
    Ančice, i u Engleskoj je besplatno u okviru zdravs. osiguranja. Ali:
    ..ne placa se ali je pomalo neizvjesno tko ce ti doci i hoce li doci.
    A postoje i nezavisne babice koje rade van sustava, promiču prirodni porod i one se plaćaju. I to, za naše pojmove, puno.

  29. #79
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    npr. pušenje u trudnoći se smatra komplikacijom, višeplodne trudnoće isto, položaj zatkom isto itd.)
    Zanima me šta se sve smatra komplikacijama u trudnoći?
    Postoji li negdje spisak?

    Nisam recimo znala da se pušenje u trudnoći smatra komplikacijom.

  30. #80
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno vristanje pri porodu?

    podizem ovaj topic s jednim pitanjem. sto je s vristanjem pri porodu? ako se porod desava kod kuce, tu postoje i susjedi... ok, recimo da je bol manja zbog opustenosti, pa je mozda potreba za ispustanjem krikova manja, ali po jednom tekstu sa portala vristanje je i dobro ako se kanalizira na pravi nacin. neovisno da li pomaze pri porodu ili ne, nekako mi cudno zvuci radjati usred noci, kad cijela zgrada spava, i odjednom noc zaparaju krikovi rodilje... :? jel se stavi natpis na vrata 'molimo toleranciju, porod u tijeku' il nesto slicno? :D kako je to rijeseno u zemljama u kojima postoji asistirani porod kod kuce?
    Juanita, mozda ti mozes reci sestrino iskustvo.

  31. #81
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    hehe, cujem ja vristanje u stanu a garantirano nije zbog poroda
    pa nikom nista

    a ako radjas u kuci, mozes sta oces, nitko te ne cuje....

    a gledala sam na vise poroda kod kuce, na video u tv-u, i mogu ti reci da malo koja zena koja radja kod kuce vristi, mozda je to povezano sa jednom dozom opustenosti koju imas kad radjas u svom domu.....

  32. #82
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    A zašto bi, uopće, vrištala?

  33. #83
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    McGonagall, ne vidjam te u zadnje vrijeme na forumu
    cini mi se da si iznijela na starom forumu svoje price s poroda. zamolila bih admina da ih prebaci na novi forum (nisam ih ovdje nasla) ili jos bolje, da ih ponovno napises, sa vise detalja :D :D

  34. #84
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    A zašto bi, uopće, vrištala?
    pa nekim zenama vise odgovara da vriste dok radjaju... bio je zgodan clanak o tome na portalu, a zakljucujem i po anketama koje sam vidjela na mamama i bebama. pa si mislim, da ne bi susjedi zvali policiju :shock:

    doduse,

    hehe, cujem ja vristanje u stanu a garantirano nije zbog poroda
    pa nikom nista
    istina :D :D :D

  35. #85

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Felix, evo ukratko moga iskustva. Uselili smo se u novi stan tjedan dana prije nego sto se Shantana rodila i namjeravali smo obici sve susjede iznad i pokraj nas i obavijestiti ih sto ce se zbivati pa ako cuju neke cudne zvukove da znaju.....(zidovi su vrlo tanki tako da mi cujemo susjede iznad nas kad god naprave koji korak). Medjutim, tjekom tjedna nismo imali vremena, a onda je u subotu Shantana uranila i imali smo vaznije stvari za rjesavati (kao na primjer kako sto brze postaviti rolete da stan bude zamracen, kako napuniti bazen s vodom kada je voda u kvartu iskljucena zbog kvara, kako izbjeci telefonske pozive bonicke babice da se dodjemo registrirati u bolnicu itd....)
    Sve je proteklo prilicno tiho (ako se ne racuna neprekidna glazba u obje sobe u trajanju od cetiri- pet sati i glazba u zivo u finalu ) tako da su susjedi ostali neuznemireni.
    Visok stupanj privatnosti i opustenost cuda stvaraju.
    Vrijedi i obratno: nedavno mi je jedna poznanica koja je inace hipnoterapeut, ispricala kako se dobro nosila sa bolovima (dva dana u laznim trudovima pa dva dana u pravim trudovima....) sve do onog trenutka kada joj je babica rekla da mora u bolnicu na drip i da treba dobiti petadin (drogu koju ovdje koriste protiv bolova) jer se SIGURNO nece moci nositi s bolovima. Kaze da ju je tom svojom opaskom potpuno slomila.
    Inace, bio je na portalu i jedan clanak o tome kako je dozivljaj poroda vrlo kulturoloski uvjetovan. Svi dokumentarci ili igrani filmovi koje sam ja vidjela a koji su prikazivali porod u bolnici, prikazivali su zene koje zapomazu ili vicu ili su im lica izoblicena od boli. Vrlo sugestivna poruka....

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •