Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: Alergija na kravlje mlijeko-što smijem jesti?

  1. #1
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno Alergija na kravlje mlijeko-što smijem jesti?

    Beba je isključivo dojena i lijepo napreduje. Nemamo problema s dojenjem.
    Problem je u njezinom bljucanju (povraćanju). Vjerojatno se radi o blagom slučaju GER-a, ali sam u dogovoru s doktorom pokušala izbaciti kravlje mlijeko i mliječne proizvode iz svoje prehrane OSIM JOGURTA :? . Čini mi se da manje bljuca sada.
    Mene zanima zašto smijem piti jogurt, a ne smijem jesti (recimo) margarin?
    KOJE MLIJEČNA PROIZVODE SMIJEM KONZUMIRATI?
    Da li smijem jesti umake na bazi mlijeka tipa "brzo i fino umak od parmezana"? Sladoled? Sirni namaz? Čokolada?

    Inače nismo napravili alergotest jer se to u našoj dječjoj bolnici ne može!

    Hvala na odgovorima.

  2. #2
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ništa šta ima mlijeko u sebi u bilokakvom obliku
    margarin se radi od biljnih ulja, maslac je od mlijeka

  3. #3
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    A zašto jogurt smijem? Ili je doc. glup? :?

  4. #4
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    I u pasteti ti ima kravljeg mlijeka, punomasnog.
    Citaj deklaracije.
    Nemam pojma za jogurt.

  5. #5
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Mislim da ne smiješ ni jogurt. Jogurt je dozvoljen kod nepodnošenja laktoze, jer je u jogurtu ima u jako malim količinama (probave je mikrobi koji prave jogurt). Ako je u pitanju alergija na proteine kravljeg mlijeka, ne smiješ ni jogurt, ni sir, ni bilo šta što sadrži i male količine kravljeg mlijeka. Dakle, ni sladoled, ni maslac, ni margarin (jer se dodaje mlijeko, iako to ponekad ne piše na deklaraciji), ni mliječne namaze, umake i sl. Nisam sigurna za mliječna peciva.

  6. #6
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Dakle... Smijem li disati???
    A dobro, probat ću tako pa ako bude imalo učinka...

  7. #7
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ja sam oko mjesec i pol bila na prehrani bez mlijeka i mliječnih proizvoda i također i jaja. Postala sam fanatik deklaracija, i kad bih odbacila ono što u sebi ne sadrži jaja u prahu ili mliječne masti, ostalo bi mi... skoro ništa. Nekako sam pregurala taj period, više sam kuhala, jela sirovo voće i povrće, više konzumirala sojine proizvode, u biti sam se možda i zdravije hranila nego inače. Ali kod nas se pokazalo da je malcu isto bez obzira što ja jedem, tako da sam se vratila na stari način ishrane (stvarno je bed kad nemreš jesti čokolade, kolače, sladolede...).

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb, trešnjevka
    Postovi
    103

    Početno

    Draga tibica evo da te utješim nisi jedina. Marku su se mjesec dana otkrili alergiju na km , isto je stalno povraćao i to u mlazu. Kao što vidiš sada je 11 mjeseci i odlično napreduje. Ja ga svo to vrijeme dojim i ne jedem ništa što bi mu moglo naškoditi. No iz mog iskustva smiješ jesti margo (ne margarin). Jogort nikako. Zaboravi umake, sir, sladoled i čokoladu (iako ona Fontana -sa bijelim punjenjem- ima samo u tragovima mliječne tvari). Pripazi ako recimo jedeš hrenovke jer ove nove pileće od Cekina su bez ovitka i SADRŽE mlijeko. Svaku deklaraciju pročitaj!

    OT Otkrila sam da Marko povraća i ako jedem svinjetinu. Doktorica mi je rekla da je to zato što je hranjena (svinja-naravno ) sa razno raznim hormonima.

  9. #9
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Hvala cure. Sve se nekako nadam da nije to. Probali smo za probu izbaciti sve mliječno ali kako je doc rekao da jogurt mogu ne znam koliko je taj naš test točan. Malo je manje bljucala ali ništa spektakularno.
    Možda prođe samo od sebe jer ja bi jela. Hranu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb, trešnjevka
    Postovi
    103

    Početno

    Možda bi ti bilo najbolje da napravite taj test. Evo cure su nedavno o tome pisale i to baš u Rijeci. E sad ja bi ti dala link kad bi ga znala staviti, no u svakom slučaju naslov teme je: Alergo test u Rijeci:gdje, kod koga? Tamo ćeš naći više informacija.

  11. #11
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj tibica prvotno napisa
    Hvala cure. Sve se nekako nadam da nije to. Probali smo za probu izbaciti sve mliječno ali kako je doc rekao da jogurt mogu ne znam koliko je taj naš test točan. Malo je manje bljucala ali ništa spektakularno.
    Možda prođe samo od sebe jer ja bi jela. Hranu.
    Sa malo mašte svašta se može jesti bez mlijeka. Ja ga uopće ne konzumiram pa tako ni jogurte a ni ostalo...
    Veganska kuharica ili bilo koja vegetarijanska nude ogroman izbor jela za kuhanje. A jede se hrana.
    A osim toga alternativa mlijeku ti je zobeno, rižino, sojino...

  12. #12
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Već pijem kavu sa sojinim mlijekom i super mi je, ali što se tiče klope...nisam nešto jako izbirljiva ali ne jedem povrće. Nikad ga nisam jela i jednostavno ako izbacim mlijeko...ostaje mi...ne znam.

  13. #13
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    krumpir

    ja nisam 3 mj jela ništa s mlijekom
    al ja jedem povrče

  14. #14
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Joj znam da sam ... komplicirana.

  15. #15
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Imaš jedno 15 vrsta žitarica, mahunarki i mesa. Pa biraj. Najela bi se, ne brini.

  16. #16
    betty boop avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Opatija
    Postovi
    632

    Početno

    Moj sin je alergičan na jaja i km (pokazao alergo test) ali sam izbacila i čokoladu, suhomesnate proizvode, breskvu, pomidor, vegetu jer sam primjetila da mu i to smeta.
    Zanimljivo, ali jogurti s probiotikom mu zaista ne smetaju. Ja ih redovno jedem svaki dan. I margo isto.

    Šta se tiče alergo testa, mali je bio na Kantridi 3 dana u 6.mj. i napravili su mu alergo test, onaj kada pikaju ruku. Otišli smo i kod Vekarićke napravit test iz krvi, pljunuli smo 1500 kn i test pokazao da nije alergičan na ništa :shock:
    Poslije smo saznali da alergo testovi nisu pouzdani do godine dana.

  17. #17
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj betty boop prvotno napisa
    Zanimljivo, ali jogurti s probiotikom mu zaista ne smetaju. Ja ih redovno jedem svaki dan. I margo isto.
    Jogurt zato jer ga probave bakterije u njemu, koje nema kravlje mlijeko, a margo su biljne masnoće.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    istok
    Postovi
    27

    Početno

    pa ja sada ništa ne kužim,meni su i naš alergolog i gastroenterolog rekli da bez obzira na njegovu alergiju smijem jesti sve mliječno i to dr.Votava pa ste me sad izbedirale da radim krivo,nama je alergija dijagnosticirana sa 5mj a sa 10mj smo napravili i rast pretragu

  19. #19
    betty boop avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Opatija
    Postovi
    632

    Početno

    Ma postoje ti određeni rasponi koji se uzimaju u obzir kod alergo testa. Npr. ako je kod kravljeg mlijeka nalaz >0.35 nečega onda to znači blagu alergijsku reakciju.
    Kod takvog nalaza neki doktori ne preporučaju izbacivanje dotične namirnice iz jelovnika nego savjetuju njezino konzumiranje u umjerenim količinama. Drugi, pak, zagovaraju potpuno izbacivanje svih namirnica koje se pokažu pozitivne na alergo testu.

  20. #20
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno Re: Alergija na kravlje mlijeko-što smijem jesti?

    Citiraj tibica prvotno napisa
    Beba je isključivo dojena i lijepo napreduje. Nemamo problema s dojenjem.
    Problem je u njezinom bljucanju (povraćanju). Vjerojatno se radi o blagom slučaju GER-a, ali sam u dogovoru s doktorom pokušala izbaciti kravlje mlijeko i mliječne proizvode iz svoje prehrane OSIM JOGURTA :? . Čini mi se da manje bljuca sada.
    Mene zanima zašto smijem piti jogurt, a ne smijem jesti (recimo) margarin?
    KOJE MLIJEČNA PROIZVODE SMIJEM KONZUMIRATI?
    Da li smijem jesti umake na bazi mlijeka tipa "brzo i fino umak od parmezana"? Sladoled? Sirni namaz? Čokolada?

    Inače nismo napravili alergotest jer se to u našoj dječjoj bolnici ne može!

    Hvala na odgovorima.
    beba ti je premala za bilo kakvi alergo test, a uz to je i dojena, pa rezultat ne bi ništa znači (može biti i lažno pozitivan i lažno negativan)
    ako je sumnja na alergiju na km - izbaci SVE što u sebi ima i tragove mlijeka - znači i mlijeko, jogurte, sireve, vrhnja, šlag, sladoled, čokoladu, kekse, kolače... barem mjesec dana...
    vjeruj mi, nije lako, ali za bebino je dobro...
    ja već 19mj ne konzumiram ništa s mlijekom i još sam živa (štoviše, još imam puno previše kila viška), a F doji i super je...

  21. #21
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    Evo da vam samo kažem da već neko vrijeme ne jedem NIŠTA što ima u sebi km. (Malo sam zgriješila u nedjelju na krstitkama - bili su odlični kolači ) Čini mi se da puno manje bljuca. Nije teško. U kavu i musli stavim sojino mlijeko, palaćinke napravim bez mlijeka, papam margo i tako... Uglavnom sad je bolje. Ne znam koliko dugo će to trajati. Mislim, da li se ta njihova netolerancija kasnije izgubi ili?

  22. #22
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Wendy55, je li se njemu ta alergija pojavi ako on nesto pojede, a ne pojavi ako ti pojedes, a on to dobije kroz mlijeko? Mozda ti je zato doktor tako rekao?

  23. #23
    lukava puščica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    524

    Početno

    ja sam izbacila vec 2 mj sve mlijecne proizvode i cini mi se da je malom bolje(sad ima 2 i pol mj).
    sad je pitanje jel mu bolje jer je na to reagirao ili zato sto prolazi razdoblje od famozna 3 mj kad djeca imaju jake grceve.

    jucer sam pojela jogurt da vidim reakciju i cini mi se da nije bilo nista neuobicajeno. navecer sam pojela palacinku sa sirom i dosta se natezao po noci ali nije plakao. danas je imao jako jako zelenu kakicu (nevjerojatno zelena boja, gotovo florescentna) i malo je vise plakao.

    jel moguce da je ta kakica reakcija na mlij. proizvode? imate li takvih iskustava?
    osim toga stolica mu je uvijek jako tekuca a kad kaki, izlazi mu doslovno kao pjenica( jel to normalno jos uvijek za ovu dob?), danas eto tekuce zelena, bas grozno!

  24. #24
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    jep, jogurt ti u sebi ima bakterije pa je valjda i reakcija na njega nezamjetna

    ja sam pojela sladoled (mljeko u prahu) i mala je dobila grčeve a imala je cca 4-4,5mj

  25. #25
    otocanka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    599

    Početno

    Citiraj tibica prvotno napisa
    Mislim, da li se ta njihova netolerancija kasnije izgubi ili?
    Najčešće prođu do 3. godine. Ima slučajeva kad alergija traje do puberteta, a vrlo rijetko i u odrasloj dobi.
    Moj A. je imao alergiju, a s 19 mjeseci smo išli na provokaciju KM i reakcija nije bilo :D .

  26. #26
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj tibica prvotno napisa
    Mislim, da li se ta njihova netolerancija kasnije izgubi ili?
    u 80% slučajeva prolazi do 3.god. života...
    mi smo bili na testu opterećenja mlijekom s 14mj i reagirao je.
    sad idemo za 15ak dana (20 mj) i nadam se da će biti negativno

    jucer sam pojela jogurt da vidim reakciju i cini mi se da nije bilo nista neuobicajeno. navecer sam pojela palacinku sa sirom i dosta se natezao po noci ali nije plakao. danas je imao jako jako zelenu kakicu (nevjerojatno zelena boja, gotovo florescentna) i malo je vise plakao.

    jel moguce da je ta kakica reakcija na mlij. proizvode? imate li takvih iskustava?
    osim toga stolica mu je uvijek jako tekuca a kad kaki, izlazi mu doslovno kao pjenica( jel to normalno jos uvijek za ovu dob?), danas eto tekuce zelena, bas grozno!
    moguće - moj mališa je imao reakciju s godinu dana kad sam pojela kolače...
    nakon toga više nisam htjela isprobavati

  27. #27
    lukava puščica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    524

    Početno

    magriz, znaci mislis da je reagira na kolace u tvom mlijeku?
    a o tad mu uopce nikakve mlij.proizvode nisi davala kao dohranu?

  28. #28
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj lukava puščica prvotno napisa
    magriz, znaci mislis da je reagira na kolace u tvom mlijeku?
    a o tad mu uopce nikakve mlij.proizvode nisi davala kao dohranu?
    mlijeko i mliječne proizvode probao je samo prva tri mjeseca svog života putem mog mlijeka, od tada ništa - osim tih rođendanskih kolača

    pardon, je, kad smo imali test opterećenja mlijekom - na prvu žličicu adaptiranog mlijeka se osuo oko usta i test je prekinut

  29. #29

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    BiH, Visoko
    Postovi
    12

    Početno

    Malo za utjehu.
    Moj sin je u drugom mjesecu dobio atopijski dermatitis. Mnogo sam istraživala o toj bolesti i saznala da ishrana u velikoj mjeri utiče na bolest. Dojila sam ga cijelo vrijeme, ali sam pazila na svoju ishranu. Nisam jela nista mliječno, jaja, agrume, orašaste plodove, čokoladu, poneko povrce. Ma ni sama neznam kako sam izdržala, jela sam meso, povrće, voće, pila sojino mlijeko. Možda njemu to sve i nije smetlo ali ja sam htjela da izbacim sve što bi mu moglo pogoršati stanje.
    Ali sve bude i prođe. Sad ima 13 mjeseci, dermatitis se povlači, ja ga i dalje dojim, a on papa sve ono sto mama nije smjela. Od neki dan jede jaje,sir, pavlaku i hvala Bogu nema nikakvih reakcija.
    Nije bilo lahko ali sad kad je sve iza nas ponosna sam što sam dala sve od sebe da bi se moje dijete lakše izborilo sa dosadnim dermatitisom.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ja (i svi ukucni) sam bila na dijeti 4 godine - bez mlijeka, soje, paradajza, kostunicavog voca, citrusa, ... i svacega jos (ali ne mogu da se sjetim). Nije nikakav problem - otprintas listu za E-brojevima, naucis koji E-broj je ono sto ne mozes i krenes u kupovinu. U pocetku je to znacilo da mi trena bukvalno 2h za kupovinu koju bih normalno odradila za 20-tak min. ali vremenom se naviknes.

    Moji su reagovali na sve u cemu je bilo i traga od gore navedenih namjernica, reagovali su i na boje i aditive. Nakon nekih 1-1.5 starosti (djeteta) sam npr. mogla pojesti eko-jaje, ali normalno ni slucajno. Isti slucaj i sa jogurtima, mlijekom isl.

  31. #31
    betty boop avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Opatija
    Postovi
    632

    Početno

    A ŠTA JE TO EKO JAJE?????????

  32. #32
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj betty boop prvotno napisa
    A ŠTA JE TO EKO JAJE?????????
    Jaje od koke koja je prirodno hranjena, zoblje zrnje a ne kojekakve mješavinama, koka koja trči po dvorištu a ne sjedi u boxu i nese jaja.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •