Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: povijest (ne)dojenja

  1. #1
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno povijest (ne)dojenja

    Ovo je nesto sto me jako zanima, a nisam si dosad dala previse truda istrazivati.

    Kakva je bio praksa dojenja u razlicitim kulturama kroz povijest?
    Kad je dojenje prestalo biti 'in' (kad su make iz visih slojeva pocele dojenje prepustati dojiljama)?
    Kad je dojenje na zahtjev prestalo biti prakticno?
    Kako i kada se sve uvodila dohrana i na koji nacin?
    Cime se nadomjestalo mm?
    Kakvi su sve bili nacini odvikavanja djece od dojenja?
    ...
    Kako se u sve to uklapa pojava adaptiranog mlijeka?

    Sto je 'prirodno', a sto je uvjetovano 'civilizacijom'?

    za pocetak, linkovi s wikipedije:
    History of breastfeeding
    Infant formula
    i jos:
    http://www.geocities.com/HotSprings/...56/history.htm

  2. #2
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ovo ti nije tema, ovo je projekt. Bilo bi odlično da zaživi.

  3. #3
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    A tu negdje na forumu sam upravo pročitala najavu za Prvu mliječnu konferenciju u hotelu Dubrovnik u 10. mj. Tamo bi se mogli čuti i mnogi odgovori na ova pitanja.

  4. #4
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    ovi odgovori zanimaju i mene,ako netko zna neku literaturu, gdje potražiti novinske isječke ...nešto sam našla na hrvatskom...zanima me povijets dojenja...imena znastvenika i njihovi članci npr. u novinama u kojima su dokazano tvrdili da je nadomjesna hrana bolja....znamo da je sve počelo industrializacijom...pogotovo me zanima povijest dojenja u RH tj. bivšoj Jugi...stajlište pedijatara tada po pitanju dojenja negdje od 60 tih do 80-tih 90 tih....itd.

    zanimljivo je to da je i jako davnoj prošlosti dojenje bilo sramota ili ispod časti u kraljevskim obiteljima npr.staroga Egipta,Rima u Engleskoj..kraljice nikada nisu dojile svoju djecu već su imali dojilje itd....

  5. #5
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    kraljice nisu dojile ne zato jer je to bila sramota, nego jer je bilo vazno da radjaju vise djece, a dojenje odgadja trudnoce
    mozes mi se javiti sljedeci tjedan, nisam ovih dana u zg

  6. #6
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    hvala...budem....ma našla sam jedan članak gdje se tvrdi da je dojenje bilo "prosto" na egipatskom dvoru mislim

  7. #7
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    hvala...budem....ma našla sam jedan članak gdje se tvrdi da je dojenje bilo "prosto" na egipatskom dvoru mislim
    u egiptu su djeca bila jako vazna i zeljena, pa je i dojenje bilo cijenjeno, a mlijeko je bilo, ono, najmanje dar bogova
    misli se da su djeca tada bila dojena prosjecno do tri godine, a iznimno, ako zene nisu mogle dojiti, uposljavale su dojilje, koje su, opet, bile iznimno cijenjene
    u grobnici faraonke hatsepsut je bila sahranjena i njena dojilja sitra, ne bi oni za nesto prosto priustili takvu cast

  8. #8
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Baš je zanimljivo ovo, volila bi čitati još o tome ako je netko malo detaljnije upućen

  9. #9

  10. #10
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ima toliko zanimljivih info o (ne)dojenju kroz povijest, samo da me je zakljucat negdje mjesec dana da sve slozim sto sam skupila
    meni je bilo vazno posloziti cijelu povijest, ono od pleistocena do danas, da bi razumjela zasto smo tu gdje jesmo
    a u pisanoj i nepisanoj povijesti ima stvarno svega, od hamurabijeva zakonika koji je medju ostalim regulirao i odnose dojilja i obitelji koje su ih unajmljivale prije skoro 5000 godina, preko sparte, gdje nisi mogao postati kralj ako te majka nije dojila (a opet, to ne znaci da su djeca bila dojena, vazan je bio najstariji)...
    nazalost, kao i danas, najcesce je drustvo odredjivalo hoce li i koliko ce zene dojiti, ovisno o tome jel im bilo vazno da trebaju malo djece (nomadi) pa su zene dugo dojile, ili da trebaju puno djece za rad (ratari), pa su zene kratko dojile kako bi sto cesce radjale..., ili u novijoj povijesti, ovisno o tome trebaju li zene za rad ili za stat doma...
    i da sad ne pojednostavljujem previse jer me nece biti nekoliko dana online...

  11. #11
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ne mogu se bas sloziti s tvrdnjom iz clanka da su dojenje tako rano na dvoru prepoznali kao "prosto" i da je to razlog
    jer issue je puuno veci, dojenje izravno utjece na reprodukciju, a svako drustvo, pa i ovo danas, svcakodnevno smo svjedokinje, zeli kontrolirati zensku plodnost

  12. #12
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    ovo mi je zanimljivo
    nemam nikakav doprinos temi, samo hoću da mi ostane zabilježena

  13. #13
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

  14. #14
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ivarica kad budeš mogla malo više o ovome bilo bi baš dobro
    ili ako možeš navesti neke izvore koji o tome više govore
    ne baš enciklopedije, ali malo bih čitala čini mi se prezanimljivo...

  15. #15
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    ima toliko zanimljivih info o (ne)dojenju kroz povijest, samo da me je zakljucat negdje mjesec dana da sve slozim sto sam skupila
    meni je bilo vazno posloziti cijelu povijest, ono od pleistocena do danas, da bi razumjela zasto smo tu gdje jesmo
    a u pisanoj i nepisanoj povijesti ima stvarno svega, od hamurabijeva zakonika koji je medju ostalim regulirao i odnose dojilja i obitelji koje su ih unajmljivale prije skoro 5000 godina, preko sparte, gdje nisi mogao postati kralj ako te majka nije dojila (a opet, to ne znaci da su djeca bila dojena, vazan je bio najstariji)...
    nazalost, kao i danas, najcesce je drustvo odredjivalo hoce li i koliko ce zene dojiti, ovisno o tome jel im bilo vazno da trebaju malo djece (nomadi) pa su zene dugo dojile, ili da trebaju puno djece za rad (ratari), pa su zene kratko dojile kako bi sto cesce radjale..., ili u novijoj povijesti, ovisno o tome trebaju li zene za rad ili za stat doma...
    i da sad ne pojednostavljujem previse jer me nece biti nekoliko dana online...
    e pa upravo mi to treba da se zaključaš mjesec dana,može i manje,i da sve to skupiš...pa ja to malo pokratim za uvod...mislim da imaš moj e-mail...neću ti sada više smetati...nadam se da te smijem kontaktirati idući tjedan..ili ti mne...hvala unaprijed

  16. #16
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    ivarica javljam ti se u vezi ove teme pa ako možeš poslati mi na p.p. mao o toj povjesti dojenja....hvala

  17. #17
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821
    Posljednje uređivanje od S2000 : 01.05.2012. at 01:07

  18. #18
    SarahB avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Srce Slavonije
    Postovi
    91

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    ovo mi je zanimljivo
    nemam nikakav doprinos temi, samo hoću da mi ostane zabilježena
    X

  19. #19
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    hvala

  20. #20
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    podižem i podsjećam ivaricu kad pronađe malo vremena da nas posjeti na ovoj temi

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    čitala sam u grčkoj mitologiji da su imaji "krasnopojasnu dojkinju", to je iz Ijijade, Andromahinoj djeci bila dojilja.

    U Zagori, kad žena nije dojila svoje dijete, dojila ga je neka susjeda i djeca su bila braća po mlijeku. Znam da se nekako to pamtilo, znam da mi je baka rekla, ja sam ovog čovika dojila i on je kao odrastao to znao i posebno je to cijenila njegova obitelj, baka nije primala za to novčanu naknadu.

  22. #22
    anasti avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    614

    Početno

    fora

  23. #23

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •