Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: Bez prebivalista u RH

  1. #1

    Početno Bez prebivalista u RH

    Dobar dan svima!
    evo vec dosta dugo pratim ovaj forum, ali tek sam se jucer registrirala i evo odmah da stavim prvi post sa pitanjem. Naime, MM i ja zivimo u jednoj Europskoj drzavi, obadvoje od djetinjstva. Imamo Hrvatsko drzavljanstvo, ali nam u putovnicama koje su izdane u nasoj ambasadi pise adresa u inozemstvu. Pretpostavljam da to znaci da nemamo prebivaliste u RH. Zanima me dali netko zna koja je procedura kod usvajanja u nasem slucaju. Naime, pokusali smo doci samo do informacije da li je to uopce moguce i otkuda krenuti, medjutim niti na jedan mail koji sam poslala (vise od 20) nisam dobilla niti jedan odgovor. Kako nemamo prebivaliste u RH, tako nemamo ni nadleznog centra pa su me otkacili svi i koje sam probala nazvati da bih dobila bilo kakvu korisnu informaciju.

    Eto, dakle moje pitanje je ustvari otkuda bi poceli postupak. Da li se obratiti nekom nadleznom ministarstvu?

    Hvala vam svima unaprijed i citamo se ponovo

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Adriana, dobrodošla i nadam se da ćeš brzo do odgovora, ja ti ga ne znam dati. U međuvremenu, evo par onako savjeta iz glave, brzinskih - Posearchaj forum i iskustva od ivce (mislim da je to bio nick - na kraju su odustali od Hrvatske zbog dugotrajne papirologije - oni su bili iz Amerike, mislim hrv. državljani, ali nisam to tako pozorno pratila). Kakve su vam šanse ostvariti posvojenje u zemlji u kojoj prebivate - imate li državljanstva itd. Možda bi vam to bilo brže i lakše. Samo kratki info - u Hrv. na 1 "raspoloživo dijete za posvojenje - djece s urednim papirima" dolazi 9 zainteresiranih posvojitelja. Sretno, i dobro se raspitajte za Hrv., na koje ste adrese pitali - to će možda više značiti nekome tko se kuži, ovo "poslali smo 20 mailova" je prilično "vague" tj. ne znači baš puno - kome itd.

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Možda je i neki važan point da li se namjeravate vratiti u Hrv ili ćete dulje živjeti u inozemstvu itd - za onoga tko se kuži odgovoriti na vaša pitanja....

  4. #4
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Adriana, prebivalište u Hrvatskoj nije zakonski uvjet za posvojenje djeteta iz Hrvatske nego je to državljanstvo. Dakle, ti i tvoj suprug imate zakonsko pravo da kandidirate za posvojitelje u Hrvatskoj. Međutim, kako ti je Ina33 rekla, u Hrvatskoj broj potencijalnih posvojitelja daleko nadmašuje broj djece za posvojenje. U takvim uvjetima to što nemate prebivalište u Hrvatskoj vam je nedostatak, jer se preferira da djeca ostanu u Hrvatskoj. Za pobliže informacije pokušaj se obratiti Centru za socijalnu skrb Zagreb, Ured zajedničkih poslova, Kumičićeva 5 (01/4550-220). Možeš se obratiti i u Centru u mjestu iz kojega ti i tvoj suprug dolazite.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •