Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: otkaz

  1. #1
    mađarica

    Početno otkaz

    Pozdrav.
    S obzirom da ne znam na kojem mjestu da postavim svoje pitanje, postaviti ću ga tu, pa ćemo vidjeti.
    Pitanje je pravne prirode.
    Naime na novom radnom mjestu sam od 01.09.2007. Trudna sam 2,5 mj. Planiram obznaniti svoje stanje u sljedeći ponedeljak. Ali imam ugovor na neodređeno uz probni rok od tri mjeseca. Planiram im reći jer još tri mjeseca sigurno ne mogu skrivati stvari ispod majce. Pitanje je, da li mi poslodavac može nakon tri mjeseca uručiti otkaz iako sam trudna?

  2. #2
    mikonja avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    393

    Početno

    ja mislim da može jer si na probnom radu....

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno

    Članak 77. Zakona o radu kaže
    1) Za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnoga dopusta, koriš*te*nja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskoga dopusta i dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju te petnaest dana nakon prestanka trudnoće, odnosno prestanka korištenja tih prava, poslodavac ne može otkazati trudnici, odnosno osobi koja se koristi nekim od spomenutih prava.

    (2) Otkaz je ništav ako je na dan davanja otkaza poslodavcu bilo poznato postojanje okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ili ako radnik u roku od petnaest dana od dostave otkaza obavijesti poslodavca o postojanju okolnosti iz stavka 1. ovoga članka te o tome pridonese odgovarajuću potvrdu ovlaštenog liječnika ili drugoga ovlaštenog tijela.

    (3) Okolnosti iz stavka 1. ovoga članka ne sprječavaju prestanak ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme, istekom vremena na koje je sklopljen taj ugovor.

    Dakle, ne bi smio, jer probni rok je ugovoren da bi se vidjelo zadovoljavaš li ti kao radnik, da li radiš dobro, a ne zbog toga ako se evenutalno razbolilš ozbiljno ili npr. ostaneš trudna.

    No iskreno, sudbina ti ovisi o tome u kakvoj firmi radiš. Male firmice koje baš ne poštuju zakon će pronaći način da ti daju otkaz, iako je to protuzakonito. makar ih poslije tužila. jer sud ćeš dobiti, ali će trajati i koštat će te.

    firme koje poštuju zakon ti neće dati otkaz, iako tvoj šef s ovime možda neće biti baš presretan, s obzirom da si tek kratko u tvrtki.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno otkaz

    čestitam na trudnoći, međutim poslodavac ti nakon probnog roka može otkazati uz obrazloženje da nisi zadovoljila na probnom radu, već je bilo takvih slučajeva na forumu pa pogledaj malo. [/b]

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    380

    Početno Re: otkaz

    Citiraj božana prvotno napisa
    čestitam na trudnoći, međutim poslodavac ti nakon probnog roka može otkazati uz obrazloženje da nisi zadovoljila na probnom radu, već je bilo takvih slučajeva na forumu pa pogledaj malo. [/b]
    da, slažem se, može to iskoristiti kao izgovor da nisi zadovoljila.
    iako po zakonu o radu ne bi smio.

    no tko u ovoj državi još poštuje zakon :/

  6. #6
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    A zasto bi govorila? Cak i ako ce se vidjeti, nece se vidjeti barem jos 2 mjeseca. Daj im prilike da te upoznaju, radi najbolje sto mozes, pa mozda se onda nece ni snaci zadnji mjesec kad saznaju (ako saznaju)i mozda ce biti zadovoljni s tobom, pa ti ne otkazu.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    94

    Početno

    Možda najbolje da procijeniš sama da li reći ili ne prije isteka probnog roka. Probaj vidjeti kakva je politika firme prema trudnoći,ostanku na porodiljnom do godine dana itd.
    Ako ti zamjere barem nećeš završiti na biro-u,a kada dijete bude imalo godinu dana tko zna..

  8. #8
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ovisi o formi ugovora. Ako je sklopljen na tri mjeseca za probni rad, uz uvjet da će se ako zadovoljavaš sklopiti ugovor na neodređeno - otkazuje ga bez problema. Isteklo. Nisi zadovoljila. Točka.

    Ako je odmah sklopljen ugovor na neodređeno, ali naveden je uvjet probnog rada - može ga otkazati radi nezadovoljavanja na probnom radu (bilo nakon tri mjeseca, bilo odmah).
    No trik je u tome da ti nekakav otkazni rok mora dati, najmanje 7 dana od uručenja otkaza. A taj otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće.
    Naime, prema tumačenju
    Otkaz u slučaju nezadovoljavanja na probnom radu predstavlja
    redoviti otkaz ugovora o radu, budući je neuspjeh probnog rada decidirano
    sadržan kao poseban, na zakonu utemeljen opravdani razlog za otkaz
    ugovora o radu.
    Kod svakog redovnog otkaza, obavezni je otkazni rok. Prema čl.118.t.5 ZOR-a
    Otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće, korištenja rodilj*nog dopusta, dopusta za njegu djeteta s težim smetnjama u raz*voju, korištenja prava na rad u skraćenom radnom vremenu roditelja, odnosno posvojitelja, korištenja posvojiteljskog dopusta, pri*vremene nesposobnosti za rad, godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, vojne službe te u drugim slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu, određenim ovim ili drugim zakonom.
    Na tvom mjestu ja bih odmah kod sklapanja ugovora o radu rekla da sam trudna. Ili ako si to propustila tada, tada bih se prvo dokazala na poslu. Mislim, trudna si dva i pol mjeseca, dakle za očekivati je da možeš raditi još barem 5 mjeseci

  9. #9
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Na roditeljskom sam dopustu. Inače prijavljena na neodređeno. Imam ponudu za jedan posao. Da li sam dužna odraditi otkazni rok? Mislim da je to u mom slučaju nemoguće jer poslodavac je zatvorio poslovnicu u kojoj sam radila. Koja su moja prava? Godišnji mogu iskoristiti od 2022.g.jel tako? Ili tražiti isplatu.koja opcija mi je najbolja? Sporazumni raskid?

    Hvala

  10. #10
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Svaki moj odlazak boo je definiran sporazumnim otkazom.
    Jednom sam morala odraditi 7 dana. A zadnji put sam odradila mjesec dana unutar kojih je bio i godisnji odmor.
    Poslodavac ako zeli moze ti isplatiti godisnji ali i ne mora.

  11. #11
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Na roditeljskom sam dopustu. Inače prijavljena na neodređeno. Imam ponudu za jedan posao. Da li sam dužna odraditi otkazni rok? Mislim da je to u mom slučaju nemoguće jer poslodavac je zatvorio poslovnicu u kojoj sam radila. Koja su moja prava? Godišnji mogu iskoristiti od 2022.g.jel tako? Ili tražiti isplatu.koja opcija mi je najbolja? Sporazumni raskid?

    Hvala
    Otkazni rok je obavezan prema zakonu o radu, međutim uvijek se možeš dogovoriti s poslodavcem i reći da te ionako nema sada na poslu pa taj otkazni rok zapravo nije potreban.
    Isti se koristi za prijenos posla i da se nađe zamjena, a tebe ionako nema...
    Što se tiče godišnjeg, imaš pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora. Dakle, ako odlaziš s 31.12. onda je to cijeli GO za 2022, ako ti je zadnji dan 31.1.2023, onda imaš pravo i tu na dio GO, dakle sve zavisi koji zadnji dan definirate.
    Taj GO možeš tražiti da iskoristiš (u tom slučaju prekidaš roditeljski) ili će ti ga poslodavac isplatiti. Znači ne možeš ostati bez toga.

  12. #12
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Poslovnica u kojoj sam radila je zatvorena, iako firma nije zatvorena to znam. Tako da i nema opcije povratka na posao. Hvala vam!

  13. #13
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Poslovnica u kojoj sam radila je zatvorena, iako firma nije zatvorena to znam. Tako da i nema opcije povratka na posao. Hvala vam!
    A sto bi se dogodilo da odlucis prekinit porodiljni i vratit se na posao? Preraspodijelili bi te na drugu lokaciju ili bi ti dali otkaz? Ako bi ti dali otkaz, to bi ti mogla bit najbolja opcija. Jer bi ti morali dat i otpremninu.

  14. #14
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Porodiljni treba zamrznuti, da se može kasnije koristiti.

  15. #15
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    A sto bi se dogodilo da odlucis prekinit porodiljni i vratit se na posao? Preraspodijelili bi te na drugu lokaciju ili bi ti dali otkaz? Ako bi ti dali otkaz, to bi ti mogla bit najbolja opcija. Jer bi ti morali dat i otpremninu.
    Druga lokacija poslovnice ne postoji, on ima neke kafice, ali to nisam radila, na takvim pozicijama ugostiteljstva. Pretpostavljam da bi isli na otkaz. Otpremninu? Radila sam 3mj tamo...

  16. #16
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Porodiljni treba zamrznuti, da se može kasnije koristiti.
    Ne znam koliko bi se to svidjelo novom poslodavcu, eventualno za par godina. Hvala!

  17. #17
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Druga lokacija poslovnice ne postoji, on ima neke kafice, ali to nisam radila, na takvim pozicijama ugostiteljstva. Pretpostavljam da bi isli na otkaz. Otpremninu? Radila sam 3mj tamo...
    Aha, to je stvarno kratko za otpremninu.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,739

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    eventualno za par godina
    Mozes za iskoristiti do djetetove 8. godine.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •